PDA

View Full Version : μπαταρία Yuasa κινέζικη....?



stam2
16/01/2014, 12:26
κάπου πήρε το αυτί μου ότι η yuasa έχει απομιμήσεις ή φτηνές σειρές, ισχύει....?
Από πλευράς ποιότητας (αντοχής στο χρόνο - και απροβλημάτιστης χρήσης) θα προτιμούσατε κάτι άλλο αντί για yuasa....?

sniper
16/01/2014, 12:31
Δεν είναι απομιμήσεις, απλά έχει εδώ και χρόνια εργοστάσιο στην Κίνα. Οι Japan Yuasa για μένα εχουν 120€, οι China 60€.

Μια χαρά είναι.

Sapadak
16/01/2014, 12:34
Δεν είναι απομιμήσεις, απλά έχει εδώ και χρόνια εργοστάσιο στην Κίνα. Οι Japan Yuasa για μένα εχουν 120€, οι China 60€.

Μια χαρά είναι.


Εκτος απο κίνα εχει και ταιβαν αν δε κανω λαθος. 3 ποιότητες

κινεζος
ταιβανος
τζαπανικος

stam2
16/01/2014, 12:37
μμμμ.... μάλιστα.


πιάστο αυγό και κούρευτο....

sniper
16/01/2014, 12:44
μμμμ.... μάλιστα.


πιάστο αυγό και κούρευτο....

Διανύω το 3ο έτος με την κινέζικη....

AristidisZ
16/01/2014, 12:45
σκέψου το απλά, θα βγάλει 2πλάσιο χρονικό διάστημα η Japan ;
χλωμό το κόβω...

Λευκάδιος
16/01/2014, 13:09
Yuasa taiwan,περιπου 4 χρονια και δουλευει ρολοι.Κοστος (τοτε) 42 ευρω,ειχε και με 35 νομιζω ταιλανδης και οχι κινας.H γνησια honda-yuasa πρεπει να ειχε 90 ευρω,ισως και παραπανω.

McTalas
17/01/2014, 20:37
Οτι και να επιλεξετε μην παρετε τζελ...

stam2
17/01/2014, 20:58
πήρα bosch. YB3LB ->19€
Εγγύηση εταιρίας 1,5 χρόνος.
Το θεωρώ λίγο για το όνομα της εταιρίας.
Ίδωμεν....

Bradipous
17/01/2014, 21:26
Οτι και να επιλεξετε μην παρετε τζελ...

Για ξηγησου....

MISKIN
17/01/2014, 21:28
Η Yuasa έχει και Ινδονησία. Όταν άλλαξα μπαταρία είχα να επιλέξω ανάμεσα σε Yuasa (Indonesia) και Bosch (Taiwan). Προτίμησα την Bosch με 50 € αντί της Yuasa με 53 €. Επίσης έμαθα κάτι για της Varta αλλά δεν το έχω διασταυρώσει. Ένας έμπορος μου είπε ότι οι Varta που έρχονται στην Ελλάδα δεν είναι Made in Germany, αλλά κινέζικες. Μάλιστα μου έδειξε μια Varta και μια Bosch (αυτοκινήτου και οι 2) και ήταν ίδιες.

McTalas
17/01/2014, 21:38
Για ξηγησου....
Οι τζελ ερχονται ετοιμες φορτισμενες, οι αλλες βαζεις τα υγρα την ωρα που την περνεις.
Λογω μεγαλου κοστους οι τζελ δεν πωλωνται βρισκονται στα ραφια του εισαγωγεα περιπου τρια χρονια ειδη, οποτε περνεις μια μπαγιατικη μπαταρια πανακρηβα...
Ταδε εφη: διανομεας. + πολλα αλλα που δεν λεγονται δημοσιως ;-)

Bradipous
17/01/2014, 22:10
Οι τζελ ερχονται ετοιμες φορτισμενες, οι αλλες βαζεις τα υγρα την ωρα που την περνεις.
Λογω μεγαλου κοστους οι τζελ δεν πωλωνται βρισκονται στα ραφια του εισαγωγεα περιπου τρια χρονια ειδη, οποτε περνεις μια μπαγιατικη μπαταρια πανακρηβα...
Ταδε εφη: διανομεας. + πολλα αλλα που δεν λεγονται δημοσιως ;-)

Αυτα τα γνωριζα, συνηθως ομως οι σοβαρες εταιριες δινουν και εγγυηση. so why not

McTalas
17/01/2014, 22:22
Αυτα τα γνωριζα, συνηθως ομως οι σοβαρες εταιριες δινουν και εγγυηση. so why not
Εγγυηση δινουν ενα δυο χρονι?
Και αντε εσυ να αποδειξεις πως δεν εισαι ελεφαντας...

DoctoR_k6
17/01/2014, 23:27
Για 20-25€ (75/50)διαφορα μεταξυ japan με taiwan/indonesia δεν την ξαναπαταω!!! Μακρια...στο 6μηνο σουτ!!
Οι μπαταριες ενα 6μηνο νομιζω εχουν εγγυηση παντου...

stam2
17/01/2014, 23:36
Οι μπαταριες ενα 6μηνο νομιζω εχουν εγγυηση παντου...


μεγάλε, αν είναι κάθε έξι μήνες να αλλάζω μπαταρία καλύτερα να τη βάζω σπρωχτή μπρος τη μηχανή...

σου λέω παραπάνω 1,5 χρόνο εγγύηση από bosch και πάλι λίγο μου φαίνεται...
παλιά νομίζω ήταν 3...

DoctoR_k6
18/01/2014, 00:19
μεγάλε, αν είναι κάθε έξι μήνες να αλλάζω μπαταρία καλύτερα να τη βάζω σπρωχτή μπρος τη μηχανή...

σου λέω παραπάνω 1,5 χρόνο εγγύηση από bosch και πάλι λίγο μου φαίνεται...
παλιά νομίζω ήταν 3...

Δεν καταλαβες μαλλον τι εννοουσα...στους 6 μηνες η non japan παρεδωσε. Καλυτερα με μαμα japan με 20-25 € κ απροβληματιστα!! 4.5 χρονια η πρωτη κ 2.5 η δευτερη κ συνεχιζει.
Κανεις δεν νοειται να αλλαζει στους 6 μηνες.Οσο για την εγγυηση μιλω καθαρα σε θεμα αντικαταστασης λογω προβληματος στο 6μηνο.

stefanos
18/01/2014, 00:24
Εγγύηση που περιλαμβάνει και "κόψιμο" στοιχείου?

Tedvj23
18/01/2014, 00:56
haijiu 4 χρονια τωρα και μερικα διαστηματα ακινησια και προχωραμε..:bawl:
Δεν το εχω ξαναζησει αυτο ουτε με japan yuasa και παρομοιες τις καλες εποχες..

Drake Ramore
18/01/2014, 01:45
Πρώτον η Yuasa βγάζει μπαταρίες σε πάρα πολλές χώρες:

http://www.gs-yuasa.com/us/corporate/group.html

Δεύτερον, όπως κάθε τι που είναι επώνυμο και έχει παρουσία και καλές πωλήσεις παγκοσμίως, έτσι και η Yuasa έχει πέσει θύμα απομίμησης προιόντων. Δεν είναι δηλαδή μόνο οι Yuasa που φτιάχνονται Japan, USA,Vietnam,Taiwan,China κλπ, αλλά και κάποιες μπαταρίες άσχετης φίρμας που κάποιος πονηρός έγραψε Yuasa πάνω και πουλάει.

Να σας πω την δική μου εμπειρία μετά από δύο δεκαετίες σχεδόν; Οι μόνες Yuasa που κρατάνε καμιά 5ετία+ μέσο όρο είναι αυτές που έρχονται μαζί με την μηχανή και φτιάχνονται για ΟΕΜ τοποθέτηση. Από εκεί και πέρα δεν μου έχει πάει μπαταρία μηχανής πάνω απο 3-4 χρόνια και με προσοχή. Στα 3 χρόνια μου βγαίνουν κάτι Κινέζικες των 10-15 ευρώ με ονομασία TET ή MGM ή κάτι παρόμοιο. Τόσο βγάζει περίπου και μια επώνυμη μπαταρία made in China (έχω δοκιμάσει bosch,yuasa,varta κλπ φτιαγμένες σε χώρες ανατολής) μόνο που η επώνυμη δεν κάνει στα ίδια χαρακτηριστικά 10-15, αλλά 45-50 ευρώ.

Όποιος δεν έxει σκοπό να δώσει λεφτά στην αντιπροσωπεία του για να πάρει μια μπαταρία made by Yuasa (αλλά ΟΕΜ για το δικό του μηχανάκι) και να την πληρώσει κανα 120 ευρώ και δεν έχει σκοπό να πάει σε λύσεις odyssey που θα του βγουν στα 200 ευρώ περίπου, αλλά είναι πανάλαφρες και βγάζουν καμια 7ετία-8ετία για πλάκα, ας μην ψάξει πέρα απο κινέζικες noname. Με 10-15 ευρώ στην διετία τριετία είναι οκ.

Dant3
18/01/2014, 01:55
Κινεζικη παντως που μου εβαλαν περσι μεσα σε ενα χρονο και που το που μπηκαν τα κρυα,τα φτυσε.
Εβαλα yuasa απο ταιβαν με 39Ε
Θα δειξει ποσο θα κρατησει

petros1972
18/01/2014, 05:51
εχω βαλει yuasa 1,5 χρονο τωρα και δεν εχει θεμα.(taiwan).

irinia
18/01/2014, 07:20
Πρώτον η Yuasa βγάζει μπαταρίες σε πάρα πολλές χώρες:

http://www.gs-yuasa.com/us/corporate/group.html

Δεύτερον, όπως κάθε τι που είναι επώνυμο και έχει παρουσία και καλές πωλήσεις παγκοσμίως, έτσι και η Yuasa έχει πέσει θύμα απομίμησης προιόντων. Δεν είναι δηλαδή μόνο οι Yuasa που φτιάχνονται Japan, USA,Vietnam,Taiwan,China κλπ, αλλά και κάποιες μπαταρίες άσχετης φίρμας που κάποιος πονηρός έγραψε Yuasa πάνω και πουλάει.

Να σας πω την δική μου εμπειρία μετά από δύο δεκαετίες σχεδόν; Οι μόνες Yuasa που κρατάνε καμιά 5ετία+ μέσο όρο είναι αυτές που έρχονται μαζί με την μηχανή και φτιάχνονται για ΟΕΜ τοποθέτηση. Από εκεί και πέρα δεν μου έχει πάει μπαταρία μηχανής πάνω απο 3-4 χρόνια και με προσοχή. Στα 3 χρόνια μου βγαίνουν κάτι Κινέζικες των 10-15 ευρώ με ονομασία TET ή MGM ή κάτι παρόμοιο. Τόσο βγάζει περίπου και μια επώνυμη μπαταρία made in China (έχω δοκιμάσει bosch,yuasa,varta κλπ φτιαγμένες σε χώρες ανατολής) μόνο που η επώνυμη δεν κάνει στα ίδια χαρακτηριστικά 10-15, αλλά 45-50 ευρώ.

Όποιος δεν έxει σκοπό να δώσει λεφτά στην αντιπροσωπεία του για να πάρει μια μπαταρία made by Yuasa (αλλά ΟΕΜ για το δικό του μηχανάκι) και να την πληρώσει κανα 120 ευρώ και δεν έχει σκοπό να πάει σε λύσεις odyssey που θα του βγουν στα 200 ευρώ περίπου, αλλά είναι πανάλαφρες και βγάζουν καμια 7ετία-8ετία για πλάκα, ας μην ψάξει πέρα απο κινέζικες noname. Με 10-15 ευρώ στην διετία τριετία είναι οκ.






ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ.............




Μόνο πού καί οί άντιπρόσωποι πλέον δύσκολα τίς φέρνουν τίς άκριβές
άν ύπάρχουν πλέον διότι κάπου διάβασα ότι ή έν λόγω έταιρία
Japan τέλος,τίς βγάζει άλλού μέ άποτέλεσμα νά γίνεται
τής μαιμούς τό κάγκελλο........!!!!!

MISKIN
18/01/2014, 07:23
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτές τις μπαταρίες; Έχω ακούσει τα καλύτερα.

http://moll-batterieshop.de/moll-motorradbatterien.html