PDA

View Full Version : ΧΤ 600 και λάδι.



Nikos.M
17/01/2014, 00:34
Χθες άλλαξαν λάδια στο ΧΤ μου. Το στράγγιξα τελείως και απο τις δυο βίδες, του έβαλα 1 λίτρο το έβαλα να λειτουργήσει για να κάνω εξαερωση, συμπλήρωσα αλλά 1,7 λίτρα για να φτάσω στα
2,7 λίτρα (οσο λεει ο κατασκευαστής) και μετά το έκανα μια βόλτα για περίπου 5-8 λεπτά. Ολα μια χαρά μέχρι εδώ. Οπότε πριν ανέβω στο σπίτι σκέφτηκα για να κοιτάξω και τον μερτητή να δώ ότι όλα ειναι καλά. ΚΑΙ τι να δώ το λάδι δεν έφτανε κάνει στο low ίσα ίσα που εκουμπαγε στο κάτω μέρος του μετρητή. Τι κάνω ;;;; Ενας φίλος μου είπε ότι ο μετρητης στα ΧΤ δεν δουλεύει σωστά και ότι αφού έβαλα την σωστή ποσότητα είμαι εντάξει ισχύει αυτό;;;;;

George_M.
17/01/2014, 00:40
Χθες άλλαξαν λάδια στο ΧΤ μου. Το στράγγιξα τελείως και απο τις δυο βίδες, του έβαλα 1 λίτρο το έβαλα να λειτουργήσει για να κάνω εξαερωση, συμπλήρωσα αλλά 1,7 λίτρα για να φτάσω στα
2,7 λίτρα (οσο λεει ο κατασκευαστής) και μετά το έκανα μια βόλτα για περίπου 5-8 λεπτά. Ολα μια χαρά μέχρι εδώ. Οπότε πριν ανέβω στο σπίτι σκέφτηκα για να κοιτάξω και τον μερτητή να δώ ότι όλα ειναι καλά. ΚΑΙ τι να δώ το λάδι δεν έφτανε κάνει στο low ίσα ίσα που εκουμπαγε στο κάτω μέρος του μετρητή. Τι κάνω ;;;; Ενας φίλος μου είπε ότι ο μετρητης στα ΧΤ δεν δουλεύει σωστά και ότι αφού έβαλα την σωστή ποσότητα είμαι εντάξει ισχύει αυτό;;;;;

ισχυει,οι δεικτες στα ξηρου τυπου καρτερ δεν ειναι οτι πιο αξιοπιστο....
σωστη ποσοτητα εβαλες,τοσο παιρνει.

Nikos.M
17/01/2014, 00:44
ΟΚ! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, ακόμα και τέτοια ώρα. Καληνύχτα.

typhoon
17/01/2014, 19:14
Ότι λέει ο απάνω,ξηρό καρτερ και μέτρηση στάθμης είναι αντιφατικά εξ ορισμού.

Και που να τύχει να ανοίξεις τη τάπα στο λαιμό όταν λειτουργεί! Εκεί να δεις λάδια να φεύγουν έξω. 5 λεπτά σβηστό μόλις που δείχνουν στάθμη στο δείκτη...

Μην ανησυχείς ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι, welcome to the club!

notakos600
18/01/2014, 08:22
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον δείκτη λαδιού του ΧΤ 600, μετά από βόλτα το αφήνω κανά πεντάλεπτο-δεκάλεπτο και με τη μηχανή σε όρθια θέση (όχι σε κεντρικό stand) βγάζω τον δείκτη και ελέγχω. Αν βάλεις περισσότερο λάδι το ξερνάει από το φίλτρο αέρα, όταν το μηχανάκι καίει λάδι το καταλαβαίνεις αμέσως από την εξάτμιση (οσμή και χρώμα). Το μυστικό είναι στις αλλαγές λαδιών να στραγγίζεται από τα λάδια του ο κινητήρας (βιδάκι πλαισίου και βίδα κάρτερ) και να βάζεις 2,7 λίτρα χωρίς αλλαγή φίλτρου λαδιού και 2,8 λίτρα με αλλαγή φίλτρου. Βάζεις πρώτα ένα λίτρο, λειτουργεί για λίγο ο κινητήρας για να το τραβήξει στο κύκλωμα και μετά προσθέτεις το υπόλοιπο λάδι. Εξαέρωση του κυκλώματος λίπνσης στο τέλος και καθάρισες.

arisrodolivos
21/01/2014, 21:31
καλησπερα παιδια αυτη η περιφημη εξαερωση στο κυκλωμα λιπανσης πως γινεται

notakos600
22/01/2014, 08:42
καλησπερα παιδια αυτη η περιφημη εξαερωση στο κυκλωμα λιπανσης πως γινεται

Αφού αλλάξεις τα λαδάκια σου το βάζεις μπροστά, ξεβιδώνεις το 8mm βιδάκι που βρίσκεται επάνω στο καπάκι του φίλτρου λαδιού μέχρι να τρέξει λαδάκι. Το ξαναβιδώνεις όσο να πιάσει και τελείωσες.

arisrodolivos
22/01/2014, 19:04
Αφού αλλάξεις τα λαδάκια σου το βάζεις μπροστά, ξεβιδώνεις το 8mm βιδάκι που βρίσκεται επάνω στο καπάκι του φίλτρου λαδιού μέχρι να τρέξει λαδάκι. Το ξαναβιδώνεις όσο να πιάσει και τελείωσες.

σ ευχαριστω δεν το γνωριζα κιας ειχα xt tt εχω και dominator κιαυτο μαλλον το ιδιο ειναι και παλι ευχαριστω