PDA

View Full Version : Στατιστικά, φλας, ελιγμοί και εξισώσεις...



alres
19/01/2014, 10:36
Στατιστικά τελευταίου 8μήνου: στα 10 κουτιά, φλας για αλλαγή λωρίδα, για ελιγμό ή στροφή βγάζουν....
.
.
.
.
.
ΔΥΟ! Ναι! ΔΥΟ! Μόλις 2!!!
Αν είστε μοτοσυκλετιστής μόλις μπήκατε στο κλαμπ των τυχερών!!! Έχετε κάθε μέρα 70-80% πιθανότητες να γίνεται χαλκομανία!!

Αγόρια και κορίτσα, το στατιστικό περιλαμβάνει αυτοκίνητα, λεωφορεία, φορτηγά, ταξί, πούλμαν, βανάκια και λίγες μοτό (παραδόξως βγάζουμε φλας..)

Το φλας επί κρίσης έχει καταργηθεί. Τελείως. Σαν το δώρο Χριστουγέννων ένα πράγμα. Τελείως.

Αφού σταματήσετε τον υποψήφιο του grand theft auto που κόντεψε να σας στείλει αδιάβαστους, εξηγήστε του με νοήματα ότι πριν στρίψουμε βάζουμε το χεράκι στο σωστό λεβιεδάκι και ανάβουμε το σωστό φλασάκι...Αν δεν το καταλάβει, συνεχίσει να έχει πολύ γαμάω ύφος "και μένα στ @@ μου να ούμε τι μου λες τώρα" και μπροστά σας έχει κίνηση, πάρτε του μαζί το καθρεπτάκι γιατί και αυτό θα είναι διακοσμητικό (όπως τα φλας)

Το έχει χάσει ο κόσμος...Για την ακρίβεια νομίζω ότι επειδή οι ζωές τους έχουν γίνει τόσο αφόρητα βαρετές ή τόσο αφόρητα κατεστραμμένες, το μόνο θέαμα που μπορεί να τους βγάλει λίγο από αυτές είναι ο θάνατος και η καταστροφή. Είτε των άλλων είτε των ίδιων (μαζί με τους άλλους εννοείται)

Προσοχή στα τρακαρισμένα...Νικάνε λόγω εμπειρίας...

Τζιπ χιλιοτρακαρισμένο με οδηγό έξαλλη ξανθιά 50αρα, στο ύψος της Πατησίων πριν τη συμβολή με Αλεξάνδρας, αφού έχει γαμηθεί στις σφήνες στο παρά πέντε να τρακάρει γράφοντας στο τέτοιο της τα πάντα, αυτοκίνητα, μηχανάκια, ποδήλατα, δεν κατάφερε να περάσει από πάνω μεταξύ δυο λωρίδων (ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ) και κόρναρε να της ανοίξουν χώρο, αφού κόντεψε με τους ελιγμούς να πάρει καθρέπτες, πόρτες και κάτι παπιά..Και ζήταγε τα ρέστα η φώκια, το ζώο...

Αν της το σπάσεις παραβιάζεις το νόμο, ωραία; Αν τη βρεις και της το κάψεις το ίδιο, σωστά; Αν σε σκοτώσει ή σε αφήσει ανάπηρο ένα ζώο, δεν θα μπορείς να τις κάνεις τίποτα, σωστά; Αν παραβιάσεις το νόμο στην 1η και 2η περίπτωση για να σώσεις κανένα χριστιανό, ίσως πάρει άλλο, σωστά; Η εξίσωση δε λύνεται με τίποτα

amyroukai
19/01/2014, 10:46
Πόσες Μοτο έχουν καθρέφτες, φλας και τα χρησιμοποιούν κιόλας, είπαμε;

SHOOTER045
19/01/2014, 11:32
Στατιστικά τελευταίου 8μήνου: στα 10 κουτιά, φλας για αλλαγή λωρίδα, για ελιγμό ή στροφή βγάζουν....
.
.
.
.
.
ΔΥΟ! Ναι! ΔΥΟ! Μόλις 2!!!
Αν είστε μοτοσυκλετιστής μόλις μπήκατε στο κλαμπ των τυχερών!!! Έχετε κάθε μέρα 70-80% πιθανότητες να γίνεται χαλκομανία!!

Αγόρια και κορίτσα, το στατιστικό περιλαμβάνει αυτοκίνητα, λεωφορεία, φορτηγά, ταξί, πούλμαν, βανάκια και λίγες μοτό (παραδόξως βγάζουμε φλας..)

Το φλας επί κρίσης έχει καταργηθεί. Τελείως. Σαν το δώρο Χριστουγέννων ένα πράγμα. Τελείως.

Αφού σταματήσετε τον υποψήφιο του grand theft auto που κόντεψε να σας στείλει αδιάβαστους, εξηγήστε του με νοήματα ότι πριν στρίψουμε βάζουμε το χεράκι στο σωστό λεβιεδάκι και ανάβουμε το σωστό φλασάκι...Αν δεν το καταλάβει, συνεχίσει να έχει πολύ γαμάω ύφος "και μένα στ @@ μου να ούμε τι μου λες τώρα" και μπροστά σας έχει κίνηση, πάρτε του μαζί το καθρεπτάκι γιατί και αυτό θα είναι διακοσμητικό (όπως τα φλας)

Το έχει χάσει ο κόσμος...Για την ακρίβεια νομίζω ότι επειδή οι ζωές τους έχουν γίνει τόσο αφόρητα βαρετές ή τόσο αφόρητα κατεστραμμένες, το μόνο θέαμα που μπορεί να τους βγάλει λίγο από αυτές είναι ο θάνατος και η καταστροφή. Είτε των άλλων είτε των ίδιων (μαζί με τους άλλους εννοείται)

Προσοχή στα τρακαρισμένα...Νικάνε λόγω εμπειρίας...

Τζιπ χιλιοτρακαρισμένο με οδηγό έξαλλη ξανθιά 50αρα, στο ύψος της Πατησίων πριν τη συμβολή με Αλεξάνδρας, αφού έχει γαμηθεί στις σφήνες στο παρά πέντε να τρακάρει γράφοντας στο τέτοιο της τα πάντα, αυτοκίνητα, μηχανάκια, ποδήλατα, δεν κατάφερε να περάσει από πάνω μεταξύ δυο λωρίδων (ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ ΓΑΜΩ ΤΟ ΦΕΛΕΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ) και κόρναρε να της ανοίξουν χώρο, αφού κόντεψε με τους ελιγμούς να πάρει καθρέπτες, πόρτες και κάτι παπιά..Και ζήταγε τα ρέστα η φώκια, το ζώο...

Αν της το σπάσεις παραβιάζεις το νόμο, ωραία; Αν τη βρεις και της το κάψεις το ίδιο, σωστά; Αν σε σκοτώσει ή σε αφήσει ανάπηρο ένα ζώο, δεν θα μπορείς να τις κάνεις τίποτα, σωστά; Αν παραβιάσεις το νόμο στην 1η και 2η περίπτωση για να σώσεις κανένα χριστιανό, ίσως πάρει άλλο, σωστά; Η εξίσωση δε λύνεται με τίποτα

Σταματα ενα λεπτο
Παρε τον αριθμο της και παρε στο 100 μπορει να ειναι εκει κοντα και να τον-την τακτοποιησουν
Μου συνεβη απειρες φορες μια προσφατη με οδηγο νεαρο ο οποιος φοραγε κουκουλα στο κεφαλι και επειδη νομιζε οτι εβγαλε φλας βγαινουμε και οποιον παρει ο χαρος
Φυσικα που να δει με την κουκουλα στο ξερο του
Πιστευω μετα την συναντηση μας ΔΕΝ θα το ξανακανει..

Bradipous
19/01/2014, 11:41
Πόσες Μοτο έχουν καθρέφτες, φλας και τα χρησιμοποιούν κιόλας, είπαμε;

+ ποσες μοτο φορανε κρανος και δεν κανουν σφηνες;

νομιζω το 1/10 ειναι πολυ μεγαλο ποσοστο αν λαβουμε υποψην ολες αυτες τις παραμετρους.

devil's animal
19/01/2014, 11:43
Αφού σταματήσετε τον υποψήφιο του grand theft auto που κόντεψε να σας στείλει αδιάβαστους, εξηγήστε του με νοήματα ότι πριν στρίψουμε βάζουμε το χεράκι στο σωστό λεβιεδάκι και ανάβουμε το σωστό φλασάκι...Αν δεν το καταλάβει, συνεχίσει να έχει πολύ γαμάω ύφος "και μένα στ @@ μου να ούμε τι μου λες τώρα" και μπροστά σας έχει κίνηση, πάρτε του μαζί το καθρεπτάκι γιατί και αυτό θα είναι διακοσμητικό (όπως τα φλας)



:a013:

jj okocha
19/01/2014, 14:06
ναι,και ποσες μοτο σκοτωνουν,η αφηνουν τραυματιες γιωταχηδες?απλα αν σε χτυπησει και ζησεις τον/την γ@μ@ς και πας για βιασμο ,απ το να τον\την καθαρισεις και να πας για φονο..αμα ειναι κουλαδια να μην οδηγανε τα ζωα τα αμολυτα,ναι εχω καθρεπτες και ναι βγαζω φλας,και ριχνω και μουτζες,πολυ ανοχη εχει πεσει μου φαινεται .

stefanos
19/01/2014, 20:42
Τις ίδιες μαλακίες για φλάς μου έλεγε και ένα ΜΑΛΑΚΑΣ με παπί την ώρα που ξεκίναγα από το φανάρι και αυτός πέρασε με όλα από την λωρίδα μου.
Όταν κυκλοφορούμε αγνοώντας τους κανόνες του ΚΟΚ δεν μπορούμε να τον επικαλούμαστε όταν μας βολεύει.

Bowleno
20/01/2014, 08:44
Τις ίδιες μαλακίες για φλάς μου έλεγε και ένα ΜΑΛΑΚΑΣ με παπί την ώρα που ξεκίναγα από το φανάρι και αυτός πέρασε με όλα από την λωρίδα μου.
Όταν κυκλοφορούμε αγνοώντας τους κανόνες του ΚΟΚ δεν μπορούμε να τον επικαλούμαστε όταν μας βολεύει.

Σωστός ο Στέφανος....ας κοιτάμε και λίγο και την καμπούρα μας πριν μιλήσουμε για των άλλων....
Εγώ έχω καθρέπτες (θέλοντας και μη) και φλάσάκι βγάζω και από όλα χωρίς τζατζίκι, ΑΛΛΑ βλέπω κι εγώ (λόγω δουλειάς με το φορτηγό) κάτι "καμάρια" κάθε μέρα στον δρόμο που με κάνουν να γερνάω 10 χρόνια που λένε, με τις μαλακείες που κάνουν.
(ναι, για τα μΕχανάκια λέω!)

pipe_smoker
20/01/2014, 11:26
Όταν κυκλοφορούμε αγνοώντας τους κανόνες του ΚΟΚ δεν μπορούμε να τον επικαλούμαστε όταν μας βολεύει.

Σόρρυ, αλλά τσουβάλιασμα τύπου "μαζί τα φάγαμε". (α ρε φούστη Πάγχοντρε, φράση που θα μείνει στην ιστορία είπες)

Δεν αγνοούμε όλοι τον ΚΟΚ στον ίδιο βαθμό.
Επίσης δεν είναι το ίδιο η διήθηση, με το αλλάζω 3 λωρίδες με το χάμερ από αριστερά τέρμα δεξιά για να στρίψω, χωρίς φλας χωρίς τίποτα, γιατί θυμήθηκα τελευταία στιγμή ότι σε εκείνο το στενό μένει ο ντήλερ μου.

VASOS
20/01/2014, 11:43
Να δούμε όλοι λίγο πρώτα τα χάλια μας και μετά την καμπούρα και τους καθρέπτες των άλλων...Η αλήθεια είναι πως η πλειοψηφία των ΙΧήδων στο λεκανοπέδιο έχει βελτιωθεί απίστευτα τα τελευταία χρόνια. Για εμάς αυτό δεν μπορώ να το πώ.

alex14
21/01/2014, 10:28
Να δούμε όλοι λίγο πρώτα τα χάλια μας και μετά την καμπούρα και τους καθρέπτες των άλλων...Η αλήθεια είναι πως η πλειοψηφία των ΙΧήδων στο λεκανοπέδιο έχει βελτιωθεί απίστευτα τα τελευταία χρόνια. Για εμάς αυτό δεν μπορώ να το πώ.

Εγω παλι εχω εντελως αντιθετη αποψη. Πιστευω οτι οι μοτοσυκλετιστες εχουν βελτιωθει σε μεγαλυτερο βαθμο τα τελευταια χρονια απο οτι οι ΙΧηδες.
Παλια ο ακρανωτος καγκουρας ηταν ο κανονας, τωρα η εξαιρεση.

:)

alres
21/01/2014, 12:27
Δηλαδή αυτό εδώ είναι μοτοσικλετιστικό φορουμ ή φορουμ ιχήδων ;;;
Τι λέτε ρε μάγκες, την παλεύετε; Ίδιο είναι να στην κάνει αυτοκίνητο, ίδιο να στην κάνει μοτό; Τι περιθώρια σου αφήνει όταν στην κάνει μοτο και τι περιθώρια σου αφήνει το αυτοκίνητο..
Οι μηχανές αντιμετωπίζουν σοβαρούς κινδύνους και γι αυτό το λόγο η τραγική πλειοψηφία των αναβατών έχει βελτιωθεί απίστευτα τα τελευταία χρόνια..Το μπουφάν και το κράνος είναι σχεδόν στανταράκια..Ο μέσος αναβάτης μηχανής είναι 100 φορές καλύτερος από τον μέσο οδηγό κουτιού...Σε αντίληψη και ανακλαστικά μιλάμε..(όχι ποιότητα ανθρώπου..)

Ο μέσος οδηγός ιχ καπνίζει, μιλάει στο τηλέφωνο, οδηγεί ένα χιλιοτρακαρισμένο χάρχαλο και ειλικρινά δεν τον αγγίζει τίποτα (εκτός και αν τον αγγίξει κανένα hummer...)...Ο μέσος οδηγός ιχ έχει καταργήσει το φλας και ειλικρινά είναι τόσο συχνό φαινόμενο που ξεχνάμε που μπορεί να σε στείλει..Το φανάρι και το στοπ τα περνάνε συγκεκριμένες κατηγορίες...Το φλας δεν το ανάβει σχεδόν κανένας....

Προ ετών, οδηγός φορτηγού (χωματουργικό...) από τέρμα δεξιά στην Πειραιώς πάει τέρμα αριστερά...Χωρις φλας και μαλακίες...Για να μην με εξαϋλώσει, το κόβω τέρμα αριστερά και συνειδητοποιώ τελευταία στιγμή ότι έχω πάρει γραμμή για χαμηλή διαχωριστική νησίδα με τσιμέντο και φανάρι (τα οποία το φορτηγό τα έκρυψε εντελώς με την αλλαγή λωρίδας)...Για να μην καρφωθώ εκεί πάνω, βγαίνω πιο αριστερά...στο αντίθετο ρεύμα...με φώτα, κόρνες και πολλές τούφες άσπρες τρίχες...Περιττό να πω ότι το φορτηγό κατάφερε να διαφύγει, που λένε και στις ειδήσεις...

Όποιος εξισώνει οδηγικά τις παραβιάσεις των αυτοκινήτων με τις παραβιάσεις των μοτοσικλετών, μάλλον δεν κατέχει το άθλημα (άλλο ζήτημα η εξίσωση από άποψη κοινωνικής συμπεριφοράς, εδώ λέμε για το πόσο επικίνδυνο οδηγικά είναι η συγκεριμένη συμπεριφορά)

[ Και αυτό που λέτε για τα κράνη...Πέραν του ότι είναι εκτός θέματος, το κράνος που δεν φοράς εσύ, δεν με επηρεάζει οδηγικά εμένα...]

KAWAMANRIDER
21/01/2014, 17:46
ενταξει δεν τσουβαλιαζουμε ρε παιδια , δικιο εχετε δεν ειναι σωστο , αλλα ειναι αληθεια τι να κανουμε , το φλας βασικα & το στοπ λιγοτερο στην αθηνα εχει καταργηθει πλεον απο σχεδον ολα τα ιχ & επαγγελματικα ειδικα για το φλας & τα ιχ δεν υπαρχει - επαρχια τα καταργησανε απο πιο παλια & δεν ξερω αν το ειχανε & ποτε & για να μην παρεξηγηθω δεν εχω κατι με κανεναν απο την περιφερεια & εχω ζησει 17 χρονια εκτος αθηνας

εννοειται οτι & τα μηχανακια κανουν τραγικες μ@λακιες , δεν το συζηταμε αλλα ειδικα & μονο για το στοπ & το φλας ρε παιδες δεν παιζει με τα ιχ , πραγματικα το εχουν καταργησει , προσπαθουσα να αναλυσω τι στα κομματια μοδα ειναι αυτη , τι παροξυσμος μαζικος , για να μην λεμε & μ@λακιες παλιοτερα δεν επαιζε αυτο με το φλας , καποιος δεν αναβε του κορναραν ολοι , τωρα ειλικρινα δεν ξερω τι εχει γινει , πληρης απογοητευση

pektis
21/01/2014, 19:00
ενταξει δεν τσουβαλιαζουμε ρε παιδια ,
εννοειται οτι & τα μηχανακια κανουν τραγικες μ@λακιες , δεν το συζηταμε αλλα ειδικα & μονο για το στοπ & το φλας ρε παιδες δεν παιζει με τα ιχ , πραγματικα το εχουν καταργησει , προσπαθουσα να αναλυσω τι στα κομματια μοδα ειναι αυτη , τι παροξυσμος μαζικος , για να μην λεμε & μ@λακιες παλιοτερα δεν επαιζε αυτο με το φλας , καποιος δεν αναβε του κορναραν ολοι , τωρα ειλικρινα δεν ξερω τι εχει γινει , πληρης απογοητευση
Ναι, η αληθεια ειναι πως παλιοτερα ριχναν και κανα κορναρισμα στην μαλ@κια του οδηγου που δεν εβγαζε φλας...
Τωρα επειδη το εχουν κανει συνηθεια, δεν ασχολουνται καν...:moutza:

akis_trevor
21/01/2014, 19:05
εγω παντως ριχνω μια κορνα οταν δεν προειδοποιουν.και δυστυχως ειναι πολλοι...

AUFGEBRACHT
21/01/2014, 19:11
Σταματα ενα λεπτο
Παρε τον αριθμο της και παρε στο 100 μπορει να ειναι εκει κοντα και να τον-την τακτοποιησουν
Μου συνεβη απειρες φορες μια προσφατη με οδηγο νεαρο ο οποιος φοραγε κουκουλα στο κεφαλι και επειδη νομιζε οτι εβγαλε φλας βγαινουμε και οποιον παρει ο χαρος
Φυσικα που να δει με την κουκουλα στο ξερο του
Πιστευω μετα την συναντηση μας ΔΕΝ θα το ξανακανει..

Το έχω κάνει και η απάντηση του αρμόδιου οργάνου - της τροχαίας μάλιστα- ήταν "δε μπορούμε να κάνουμε κάτι σε τέτοιες περιπτώσεις, άσε που μπορεί να λες και ψέμματα" :eek:

SHOOTER045
21/01/2014, 19:32
Επεσες στην περιπτωση

toyar
21/01/2014, 19:37
εγω δυο πραγματα θεωρω τεραστιες πληγες σημερα:
τα κινητα και ειδικα τα smartphone με τα οποια ασχολουνται ολοι μανιωδως την ωρα που οδηγουν (ειδικα στις γυναικες το 90%), και τα φωτα <<ξενον>> τα οποια κοντευουν να γινουν περισσοτερα απο τα κανονικα:yuck:

pipe_smoker
22/01/2014, 09:34
...και τα φωτα <<ξενον>> ...

Τα aftermarket είναι το πρόβλημα γιατί πάει ο άλλος και δίνει πεντε φράγκα για να βάλει τις λάμπες που "ξενο"φέρνουν ή xenon της πλάκας.

Τα μαμά xenon (σε ένα σωστά συντηρημένο αυτοκίνητο) "χτυπάνε" χαμηλά/εκεί που πρέπει κι όπως πρέπει και δε δημιουργούν θέμα.

Τα μόνα αυτοκίνητα που έχω παρατηρήσει να έχουν θέμα με τα φώτα τους και να γκαβώνουν όποιον βρεθεί μπροστά τους (όσο και να τους τα έχουν ρυθμίσει στο συνεργείο) είναι τα γαμωσμαρτάκια. Το γιατί δεν το ξέρω.

akis_trevor
22/01/2014, 11:38
Τα μόνα αυτοκίνητα που έχω παρατηρήσει να έχουν θέμα με τα φώτα τους και να γκαβώνουν όποιον βρεθεί μπροστά τους (όσο και να τους τα έχουν ρυθμίσει στο συνεργείο) είναι τα γαμωσμαρτάκια. Το γιατί δεν το ξέρω.

γιατι εχουν ψηλα τα φωτα τους και λογο πισω κινησης σηκωνεται ελαφρως το μπροστα μερος οταν επιταχυνουν.

pipe_smoker
22/01/2014, 11:52
γιατι εχουν ψηλα τα φωτα τους...

Αυτό ίσως.

Κατά τα άλλα κάθε όχημα "σηκώνεται" όταν επιταχύνει, μπροστοκίνητο ή πισωκίνητο, με δύο ρόδες ή με τέσσερις.

Όπως και να έχει, τα φώτα τους είναι πολύ ενοχλητικά. (χωρίς απαραίτητα να φταίνε οι ιδιοκτήτες)

akis_trevor
22/01/2014, 12:00
με τα ξενον παντως ειναι θεμα σοβαρο.ειδικα σε κανα επαρχιακο χωρις φωτισμο,αμα σου σκασει ο αλλος απο απεναντι δεν βλεπεις τπτ.και οσο πανε οι τιμες γινονται πιο προσιτες και την γ@μησαμε.ο αδερφος μου σκεφτοταν να βαλει στο κουτι του και τον απετρεψα γιαυτο τον λογο.
γενικα για τετοια πραγματα,ειδικα για φλας κλπ,ας μιλησει ο καθενας σε 1-2 ατομα δικα του που ξερει οτι δεν τα πολυ χρησιμοποιουν,και ισως κατι να γινει.το θεωρω πολυ ηλιθιο να μην αναβεις φλας.