PDA

View Full Version : Δισκοι συμπλέκτου Kevlar



vaska
19/01/2014, 22:53
Επειδή το DR έχει γίνει αγρίμι (και θα γίνει ακόμα περισσότερο σε λίγο) και μιας και οι στοκ δίσκοι έφαγαν τα ψωμιά τους πολύ γρήγορα, αποφάσισα να τους αναβαθμίσω με αυτούς
307988
Barnett high performance clutch set. Includes 8 Kevlar friction plates, the 7 'loose' steel drive plates, stronger springs and a high quality OEM clutch cover gasket.

Είναι η πρώτη φορά που θα φορέσω κεβλάρινους και άκουσα κάτι για βάφτισμα σε λαδάκι για 24 ώρες και μετά τοποθέτηση στο μηχανάκι. Ο λόγος είναι ότι "τραβάνε" πολύ αργά το λάδι και πριν μπουν πρέπει να είναι καλά "ποτισμένοι" από λάδι.

Ξέρουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο ή έχουμε κάτι να επισημάνουμε ή να σχολιάσουμε???


:confused::confused::confused:

iliasfyntanidis
20/01/2014, 00:02
Ισχύει 100%.Το λεει και η Barnett στις οδηγίες μεσα(εγω εχω πάρει για το ΧΧ)αλλα δεν θυμάμαι να λεει για 24ωρες...
Δεν τους πήρες καινούργιους μεσα στο κουτί τους;

vaska
20/01/2014, 07:33
Ακόμα δεν έχουν έρθει στα χέρια μου, απλά ρωτάω για να ξέρω τι να περιμένω.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
:wave2:

sfi-ka
20/01/2014, 07:44
Έχω τους ίδιους, στο ίδιο μηχανάκι. Μιά ώρα τους άφησα στο λάδι.

Η επιλογή σου είναι κορυφαία, αλλά όχι από εκεί που υποψιάζομαι ότι ψώνισες. Το procycle είναι πανάκριβο. Δες γιά παράδειγμα εδώ (http://www.ebay.com/itm/96-12-DR650-Barnett-Kevlar-Friction-and-Steel-Clutch-Plates-Kit-/370947043777?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item565e2ab1c1&vxp=mtr).
Τα είχα βρει ακόμα φτηνότερα, σε συσκευασίες μονές, όχι κιτ. Όσο γιά το σύνολο, έχει αναβαθμίσει σημαντικά τον συμπλέκτη μου, ο οποίος πλέον είναι στιβαρός και δεν υπερθερμαίνεται στα δύσκολα.
Τα ελατήρια τα έχω στην αποθήκη μου αφού διάβασα παντού ότι τα barnett είναι πάρα πολύ σκληρά. Προτίμησα μιά 4άδα καινούργια από τη μαμά του. Συνεργάζονται άψογα χωρίς να κουράζουν καρπό.

vaska
20/01/2014, 07:59
Έχω τους ίδιους, στο ίδιο μηχανάκι. Μιά ώρα τους άφησα στο λάδι.

Η επιλογή σου είναι κορυφαία, αλλά όχι από εκεί που υποψιάζομαι ότι ψώνισες. Το procycle είναι πανάκριβο. Δες γιά παράδειγμα εδώ (http://www.ebay.com/itm/96-12-DR650-Barnett-Kevlar-Friction-and-Steel-Clutch-Plates-Kit-/370947043777?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item565e2ab1c1&vxp=mtr).
Τα είχα βρει ακόμα φτηνότερα, σε συσκευασίες μονές, όχι κιτ. Όσο γιά το σύνολο, έχει αναβαθμίσει σημαντικά τον συμπλέκτη μου, ο οποίος πλέον είναι στιβαρός και δεν υπερθερμαίνεται στα δύσκολα.
Τα ελατήρια τα έχω στην αποθήκη μου αφού διάβασα παντού ότι τα barnett είναι πάρα πολύ σκληρά. Προτίμησα μιά 4άδα καινούργια από τη μαμά του. Συνεργάζονται άψογα χωρίς να κουράζουν καρπό.

Το procycle το έχω για μπούσουλα μιας και οι Αμερικάνοι το τιμούνε ιδιαιτέρα το μηχανάκι αυτό ακόμα. Ψώνισα σε πολύ καλύτερη τιμή από Πατρινό φίλο έμπορο που συνεργάζεται με Γερμανό κι έχει απίστευτες τιμές. (με πμ αν θέλεις τα στοιχεία του - αξίζει τον κόπο).

Θα δοκιμάσω τα δικά τους ελατήρια κι αν δω ότι είναι πολύ κουραστικά, έχω μια τετράδα καινούρια, δεν είναι τπτ θα τ' αλλάξω. Ναι κι εγώ όπου έχω διαβάσει, όλοι λένε για πολύ σημαντική αναβάθμιση στον συμπλέκτη.

:wave2:

sfi-ka
20/01/2014, 08:09
Δες γιά παράδειγμα εδώ (http://www.ebay.com/itm/96-12-DR650-Barnett-Kevlar-Friction-and-Steel-Clutch-Plates-Kit-/370947043777?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item565e2ab1c1&vxp=mtr).


Ούπς, λάθος link. Εννοούσα αυτό (http://www.ebay.com/itm/Barnett-clutch-kit-DR-650SE-1996-11-8-frictions-7-Metals-Springs-/231140653928?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item35d10e7b68&vxp=mtr)


Το procycle το έχω για μπούσουλα μιας και οι Αμερικάνοι το τιμούνε ιδιαιτέρα το μηχανάκι αυτό ακόμα. Ψώνισα σε πολύ καλύτερη τιμή από Πατρινό φίλο έμπορο που συνεργάζεται με Γερμανό κι έχει απίστευτες τιμές. (με πμ αν θέλεις τα στοιχεία του - αξίζει τον κόπο).

Θα δοκιμάσω τα δικά τους ελατήρια κι αν δω ότι είναι πολύ κουραστικά, έχω μια τετράδα καινούρια, δεν είναι τπτ θα τ' αλλάξω. Ναι κι εγώ όπου έχω διαβάσει, όλοι λένε για πολύ σημαντική αναβάθμιση στον συμπλέκτη.

:wave2:

Ευχαριστώ. :a013: Έχεις π.μ. σε λίγο.