PDA

View Full Version : Θα το αλλαζατε επιγόντως η θα το αφήνατε;;



drag0ngr
20/01/2014, 01:14
Πηγα να κανω μια αλλαγη καδενας και μολις εβγαλα την πηνιοπλακα (την οποια θα αλλαξω με ημιτασιον επειδη την χαλασα :mad:) βλέπω αυτο το θεαμα! Το γραναζι της τρομπας λαδιου εντελως καραφλο! Παρόλαυτα ομως το μηχανακι ανεβαζει λαδακι πανω κανονικα.
Τι θα κανατε ; Θα το αλλαζατε ; Ειναι λιγο μανουρα διοτι πρεπει να ανοιξω καπακι καμπανας να φυγει καμπανα κτλ κ να ανοιξω το καπακι απτο αξονακι που κρατα το γραναζι για να το ξεβιδώσω (νομιζω δλδ..) Αν μπορειτε πειτε μου γνωμες και συγνωμη για τυχον μ@$#$κια που εχω πει/κανει. :D:D

308015

gsman
20/01/2014, 01:35
Ε αλλαξε το, νταξει, ποσο ακομα, και μενα ετσι ειχε γινει καποτε αλλα δυστυχως δεν εφερνε λαδι πλεον, τυχερος εισαι...

ναι πρεπει να λυσεις και απο την αλλη, τι να κανουμε τωρα, μια ψυχη που ειναι να βγει...

και να σου πω, μην κανεις μισες δουλειες, αλλαξε τα ολα που παρασυρονται από την καδενα, δε βαριεσαι, δεν ειναι και πανακριβα...δλδ το πανω στη φοτο(ισως εχει ψωμια οκ αλλα αλλαξε το)

και φανταζομαι οτι και αυτο το ραουλο-οδηγος που πιανει στα πλαγια του κυλινδρου, ισως να εχει γινει ψιλο-οβαλ...βγαλε την κεφαλη, να το επιθεωρησεις και αυτο...

και το γραναζι εκκεντροφορου? πως να ειναι και αυτο...???

taisteal
20/01/2014, 01:39
ρε δρακε δεν παιρνεις ενα αλλο μηχανακι???

drag0ngr
20/01/2014, 03:00
ρε δρακε δεν παιρνεις ενα αλλο μηχανακι???


πολυ ευχαριστως ρε taisteal αλλα με το ζορι θα βρω αυτα τα 30€ που θελω να παρω βολαν-πηνιοπλακα... :beer:

drag0ngr
20/01/2014, 03:03
Ε αλλαξε το, νταξει, ποσο ακομα, και μενα ετσι ειχε γινει καποτε αλλα δυστυχως δεν εφερνε λαδι πλεον, τυχερος εισαι...

ναι πρεπει να λυσεις και απο την αλλη, τι να κανουμε τωρα, μια ψυχη που ειναι να βγει...

και να σου πω, μην κανεις μισες δουλειες, αλλαξε τα ολα που παρασυρονται από την καδενα, δε βαριεσαι, δεν ειναι και πανακριβα...δλδ το πανω στη φοτο(ισως εχει ψωμια οκ αλλα αλλαξε το)

και φανταζομαι οτι και αυτο το ραουλο-οδηγος που πιανει στα πλαγια του κυλινδρου, ισως να εχει γινει ψιλο-οβαλ...βγαλε την κεφαλη, να το επιθεωρησεις και αυτο...

και το γραναζι εκκεντροφορου? πως να ειναι και αυτο...???

Δεν το ανοιγω πρωτη φορα gsman...Ασε καθε τρεις κ λιγο εχω θεματα, το πανω γραναζακι ειναι αλλαγμενο, μολις το χω βαλει εκει περιεργο βεβαια γτ απτο παλιο εχει πιο λιωμενες βόλτες... λες να βαλω το παλιο ; και τον ραουλο-οδηγο του κυλινδρου αλλαξα και περσυ αλλαξα και το γραναζι εκκεντροφορου οποτε ειμαι κομπλε.. Απλα ειναι διαδικασια μωρε κατεβασε το μοτερ απτο παπι βάλτο σε ενα τραπεζι και λυσε δεσε ολη τν ωρα... Παντως ευχαριστω για τν απαντηση!! :beer: :beer: :beer:

stefanos
20/01/2014, 08:15
Δεν το ανοιγω πρωτη φορα gsman...Ασε καθε τρεις κ λιγο εχω θεματα,

Αφού βαριέσαι να το ανοίγεις κάθε τρείς και λίγο κάνε ένα ντού και άλλαχτο.
Η εναλακτική είναι να το ανοίξεις όταν θα έχει πλέον σταματήσει να ανεβάζει λάδι και θα έχεις να ανοίγεις (η πετάς) και κεφαλή πλέον.
Από την άλλη, η καλύτερη και οικονομικότερη λύση είναι να αλλάξεις όλα τα γρανάζια μαζί με την αλυσίδα.
Αν αλλάζεις μεμονωμένα ότι είναι καινούργιο φθείρεται πολύ γρηγορότερα λόγο διαφοράς στο βήμα.

GFawkes
20/01/2014, 09:09
Αλλαξε το χτες.....

drag0ngr
20/01/2014, 13:12
Αφού βαριέσαι να το ανοίγεις κάθε τρείς και λίγο κάνε ένα ντού και άλλαχτο.
Η εναλακτική είναι να το ανοίξεις όταν θα έχει πλέον σταματήσει να ανεβάζει λάδι και θα έχεις να ανοίγεις (η πετάς) και κεφαλή πλέον.
Από την άλλη, η καλύτερη και οικονομικότερη λύση είναι να αλλάξεις όλα τα γρανάζια μαζί με την αλυσίδα.
Αν αλλάζεις μεμονωμένα ότι είναι καινούργιο φθείρεται πολύ γρηγορότερα λόγο διαφοράς στο βήμα.

Τελικα το κατεβασα σημερα το μοτερ και θα το ανοιξω τ απογευμα... Ναι ολα μαζι θα τα αλλαξω εκτος αυτο που ειναι στον εκκεντροφορο γιατι καινουριο ειναι ακομη δν εχει φθορα! Απλα το σκεφτηκα και λεω ασε μην δεν κατεβασει αρκετο λαδι και κολλησω κανα κυλ/πιστονο μολις το πηρα...!

drag0ngr
20/01/2014, 21:59
S.O.S. Παιδες εκανα Οοοολα αυτα που ελεγα παραπανω και ψιλοεβρισκε το βολαν... το εβγαλα το ξαναεβαλα καπως πιο σωστα (μου εφυγε και απτον στροφαλο αυτο το "αυτακι" που εχει ο στροφαλος πανω για να οδηγει το βολαν αλλα το ξαναεβαλα). Το μοτερ αναβει κανονικα αλλα δεν ανεβάζει στροφες ευκολα... στην αρχη ανεβαζει παααααρα πολυ αργα κομπλαρει σε ενα σημειο κ μετα ανεβαζει. Θεμα καρμπυρατερ δεν ειναι 100%, επισης ακουγεται αυτος ο ηχος που κανει το μοτερ οταν συμπλεκταρεις καποιες φορες... Ειμαι αναμεσα απο 2, ειτε ΠΑΡΑ πολυ σφιχτη καδενα (γιατι οντως ειανι πολυ σφιχτη) ειτε καποια μαλακια εχω κανει στην καμπανα... παιδια βοηθεια επειγόντως γιατι αποτι βλεπω μαλλον μαστορια θα μου φάνε τα λεφτα :( :a4::a4::a4::a4::a4:

notakos600
21/01/2014, 07:51
S.O.S. Παιδες εκανα Οοοολα αυτα που ελεγα παραπανω και ψιλοεβρισκε το βολαν... το εβγαλα το ξαναεβαλα καπως πιο σωστα (μου εφυγε και απτον στροφαλο αυτο το "αυτακι" που εχει ο στροφαλος πανω για να οδηγει το βολαν αλλα το ξαναεβαλα). Το μοτερ αναβει κανονικα αλλα δεν ανεβάζει στροφες ευκολα... στην αρχη ανεβαζει παααααρα πολυ αργα κομπλαρει σε ενα σημειο κ μετα ανεβαζει. Θεμα καρμπυρατερ δεν ειναι 100%, επισης ακουγεται αυτος ο ηχος που κανει το μοτερ οταν συμπλεκταρεις καποιες φορες... Ειμαι αναμεσα απο 2, ειτε ΠΑΡΑ πολυ σφιχτη καδενα (γιατι οντως ειανι πολυ σφιχτη) ειτε καποια μαλακια εχω κανει στην καμπανα... παιδια βοηθεια επειγόντως γιατι αποτι βλεπω μαλλον μαστορια θα μου φάνε τα λεφτα :( :a4::a4::a4::a4::a4:

Δίπλα στην εξάγωγη βίδα που αλλάζεις τα λάδια έχει και μία ακόμη που κρύβει τον ρεγουλατόρο της καδένας του εκκεντροφόρου. Όσο την ξεβιδώνεις χαλαρώνει και το αντίστροφο. Στο παρακάτω σχέδιο είναι η βίδα 3. Δοκίμασέ το.

308096

jimmis5
21/01/2014, 16:17
Λαθος Χρονισμος μου φαινεται
Οσο για την καδενα νομιζω ειναι με ελατηριο και οχι με βιδα ο τεντωτηρας.

drag0ngr
21/01/2014, 16:45
Λαθος Χρονισμος μου φαινεται
Οσο για την καδενα νομιζω ειναι με ελατηριο και οχι με βιδα ο τεντωτηρας.

Πιστευω πως ειναι χρονισμενο κανονικα ρε παιδια στο Τ ταυτοχρονα με την εγκοπη στο καρτερ και στο γραναζι στο κυκλακι με την εγκοπη της κεφαλης.. Τελικα το πηγα στο μαστορα αλλα οταν ανέβαζε στροφες με το ζορι ακουγοταν απο μεσα απτο μοτερ ενας ηχος σαν αυτον οπου οταν κατεβαζεις μια ταχυτητα και την εχεις συμπλεκταρισμενη. Πχ αν εχεις 30-40 χιλιομετρα και κατεβασεις απο 2α-1η αλλα την κρατησεις συμπλεκταρισμενη ακουγεται ενα σαν χλιμιντρισμα να το πω :lol::lol: