PDA

View Full Version : Φορητό Power Pack με μπαταρία αυτοκινήτου



el_hymador
20/01/2014, 10:41
Άσχετή με μοτοσικλέτες ερώτηση οπότε με το μπαρδόν προκαταβολικά...

Έστω ότι έχουμε 2 ή περισσότερα studio flash τα οποία κανονικά τροφοδοτούνται από το οικιακό δίκτυο με ρεύμα, αλλά θέλουμε να τα πάρουμε έξω για φωτογράφιση και θέλουμε φορητή πηγή ρέυματος. Υπάρχουν στο εμπόριο μπαταρίες για αυτή τη δουλειά οι οποίες είναι απλησίαστες, 500+ ευρώ η πιο οικονομική επιλογή: http://www.innovatronix.com/index.php/products/item/262-photography-imaging-equipment οπότε δεν...

Τα φλας είναι δύο, 400W το κάθε ένα, με μια λάμπα συνεχόμενου φωτισμού (πιλότος) έκαστο στα 250W ... οι τιμές αυτές αφορούν αμφότερες στο Peak των δυνατοτήτων τους.

Έχει πάρει το μάτι μου κάτι πατέντες όπου με μια μπαταρία αυτοκινήτου, ένα ινβέρτερ και την κατάλληλη συνδεσμολογία μπορεί κανείς να έχει πολύ πιο οικονομικά το ιδιο αποτέλεσμα με τα πανάκριβα power packs που ανέφερα πιο πάνω.

Ο σύντροφος Αλεξέϊ π.χ. την έκανε την πατέντα: http://www.youtube.com/watch?v=sFScZFYf0LE

Tα δικά μου φλας λειτουργούν με τάση 190-250V AC 50Hz ενώ ιδανικά τα χαρακτηριστικά ενός αυτοσχέδιου battery/power pack είναι αυτά που έχω σημειώσει στο κόκκινο πλαίσιο :

308021

Ερωτώ λοιπόν, είναι εφικτό να φτιαχτεί κάτι τέτοιο και αν ναι, τι μπαταρία (ή μπαταρίες) + inverter θα χρειαστώ για να μη μου σκάσει στα μούτρα;

ευχαριστώ προκαταβολικώς :wave2:

OldMan
20/01/2014, 11:25
=el_hymador;2421900 είναι εφικτό να φτιαχτεί κάτι τέτοιο και αν ναι, τι μπαταρία (ή μπαταρίες) + inverter θα χρειαστώ για να μη μου σκάσει στα μούτρα;
Εφικτό να φτιαχτεί είναι...
Εφικτό να το φτιάξεις εσύ, δεν ξέρω...

Έχεις 24βολτο pack στα 9 Αμπερώρια, οπότε έχεις 2 επιλογές:
Η ανεβάζεις την ταση από την 12βολτη μπαταρία του αμαξιού (σχετικά εύκολο κύκλωμα) ή βάζεις 2 12βολτες σε σειρά με "ελαφριά" ανύψωση της τάσης (απλό κύκλωμα αλλα επιπλέον κοστολόγιο 2ης μπαταρίας)

Booster, inverter κ.λ.π. εντυπωσιακές ονομασίες, μάλλον δεν χρειάζονται...
(τίποτε δεν πρόκειται να σου σκάσει στα μούτρα - το πολύ πολύ να αργεί να φορτίσει το pack..)

el_hymador
20/01/2014, 11:30
Εφικτό να φτιαχτεί είναι...
Εφικτό να το φτιάξεις εσύ, δεν ξέρω...

Έχεις 24βολτο pack στα 9 Αμπερώρια, οπότε έχεις 2 επιλογές:
Η ανεβάζεις την ταση από την 12βολτη μπαταρία του αμαξιού (σχετικά εύκολο κύκλωμα) ή βάζεις 2 12βολτες σε σειρά με "ελαφριά" ανύψωση της τάσης (απλό κύκλωμα αλλα επιπλέον κοστολόγιο 2ης μπαταρίας)

Booster, inverter κ.λ.π. εντυπωσιακές ονομασίες, μάλλον δεν χρειάζονται...
(τίποτε δεν πρόκειται να σου σκάσει στα μούτρα - το πολύ πολύ να αργεί να φορτίσει το pack..)


Δηλαδή πάω και πάιρνω μια μπαταρία αυτοκινήτου και τραβάω καλώδια στα φλας; :lol:

OldMan
20/01/2014, 11:34
Δηλαδή πάω και πάιρνω μια μπαταρία αυτοκινήτου και τραβάω καλώδια στα φλας; :lol:
Τράβα καλωδια όπου θέλεις, αλλά άμα είναι να λαλακιζόμαστε, μετακομίζουμε ...

OldMan
20/01/2014, 11:50
Το λΕπόν:

Παίρνεις έναν Audio Amprifier (π.χ. TDA2003 ή και μεγαλύτερο), 2 διόδους, 2 πυκνωτές και 2 αντιστάσεις, τα συνδέεις έτσι ώστε να έχεις γεννήτρια τετραγωνικών παλμών με ανύψωση της τάσης γύρω στα 20 Volts (από 12βολτη μπαταρία) παίρνεις άλλες 2 αντιστασεις και ένα τρανζίστορ ισχύος (2N3055, 2N3771 ή οποιοδήποτε αντίστοιχο) και έχεις τον φορτιστή σου ...
(καλύτερη δουλειά γίνεται με LM555 αλλά είναι πιο πολύπλοκο το κύκλωμα..)

Υ.Γ.
Αν πρόκειται να ασχοληθείς, να σου κάνω σχέδιο...

stefanos
20/01/2014, 14:38
Έχεις 24βολτο pack στα 9 Αμπερώρια
:confused:Νομίζω ότι έχει μόνο 2 SCHUKO αρσενικά.

OldMan
20/01/2014, 15:49
:confused:Νομίζω ότι έχει μόνο 2 SCHUKO αρσενικά.
:confused:

el_hymador
20/01/2014, 16:22
Το λΕπόν:

Παίρνεις έναν Audio Amprifier (π.χ. TDA2003 ή και μεγαλύτερο), 2 διόδους, 2 πυκνωτές και 2 αντιστάσεις, τα συνδέεις έτσι ώστε να έχεις γεννήτρια τετραγωνικών παλμών με ανύψωση της τάσης γύρω στα 20 Volts (από 12βολτη μπαταρία) παίρνεις άλλες 2 αντιστασεις και ένα τρανζίστορ ισχύος (2N3055, 2N3771 ή οποιοδήποτε αντίστοιχο) και έχεις τον φορτιστή σου ...
(καλύτερη δουλειά γίνεται με LM555 αλλά είναι πιο πολύπλοκο το κύκλωμα..)

Υ.Γ.
Αν πρόκειται να ασχοληθείς, να σου κάνω σχέδιο...

A ok... :a018:

Δεν ξέρω τίποτα από αυτά... το μόνο που ζητάω είναι να μου πει καποιος τα specs του Inverter και τα specs μιας μπαταρίας που κάνουν για την δουλειά αυτή.

For example ο τύπος σε αυτό το video: http://www.youtube.com/watch?v=glyeOmS5NDY γράφει στο description:

"I have used a-
-powersonic 12v 18ah battery from actionsbattery $40

-Wagan tech 300w (600ws) pure sine wave inverter from amazon $113

-10awg wires with connectors from actionbattery $7

-Pelican Case from amazon

-GFCI cord from Lowes

Works pretty good no issues so far.."

stefanos
20/01/2014, 16:42
:confused:

Δηλαδή δεν βλέπω να έχει 24volto pack (εκτός εάν θεωρείται αυτονόητο)

OldMan
20/01/2014, 17:12
Δηλαδή δεν βλέπω να έχει 24volto pack (εκτός εάν θεωρείται αυτονόητο)
Ο ίδιος παρεπέμψε στα specs του Exp XT3 στα οποία αναγράφεται Battery Rating 24v-9Ah ...

KostasV2
20/01/2014, 17:45
Ο ίδιος παρεπέμψε στα specs του Exp XT3 στα οποία αναγράφεται Battery Rating 24v-9Ah ...

AC 220V νομίζω ότι θέλει να βγάλει, εξ ου και το inverter...

el_hymador
20/01/2014, 18:43
AC 220V νομίζω ότι θέλει να βγάλει, εξ ου και το inverter...

Ναι αυτό! Τώρα έμαθα τι κάνει το inerter και το ψάχνω κούτσου - κούτσου (ή μήπως είναι τσούκου - τσούκου το σωστό; ). Να ρωτήσω κάτι λοιπόν... όταν στα specs γράφει π.χ. continuous 300W και ότι φθάνει μέχρι 1800W αυτό σημαίνει όρι μπορέι να παράσχει 300W ισχύος συνεχόμενα ας πούμε σε ένα προβολέα και 1800W στιγμιαία;

Α και επίσης κάτι Κινέζικοι που τσεκάρω στο e-bay να συνεχίσω να τους τσεκάρω ή θα τα ψήσουν τα φλας και εμένα μαζί;

Γιώργος Πλ.
20/01/2014, 19:15
Απλά και οικονομικά
Πάρε ένα UPS περίπου 1000VA +-100€
ΦΟΡΤΙΣΕΤΩ και κάνε τη δαυλιά σου
Ή πάρε ένα INVERTER από 12V σε 220V και σύνδεσε το με το αυτοκίνητο

stefanos
20/01/2014, 19:31
:D http://www.honda-power.gr/equipment.php?page=Industrial&type=generators&q=portable

el_hymador
20/01/2014, 19:35
:D http://www.honda-power.gr/equipment.php?page=Industrial&type=generators&q=portable


Το είχα σκεφτεί αλλά δεν λέει στα δάση και στις ραχούλες ντουπουντουπουντουπου

el_hymador
25/01/2014, 11:23
Λοιπόν το έψαξα πολύ ρώτησα και πολύ κόσμο και η λύση βρέθηκε οπότε την μοιράζομαι σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος κάτι αντίστοιχο (οχι για φλας για ηλεκτρικές / ηλεκτρονικέ συσκευές γενικότερα).

Αν θες να φορτήσεις πολύπλοκά ηλεκτρονικά κυκλώματα όπως αυτά πoυ φέρουν τα φλας, χρειάζεσαι inverter με καθαρό ημίτονο (pure sine wave) τα οποία είναι λίγο πιο τσιμπημένα σε τιμές από τα απλά. Για μπαταρίες ιδανικότερες είναι οι βαθιάς εκφόρτισης, αν θέλει κανείς να peakάρει την τροφοδοσία ανά περιόδους, σε διαφορετική περίπτωση και οι πιο απλές για αυτοκίνητα και μηχανές κάνουν. Όπως και να χει υπολογίζει κανείς τι τραβάνε (συνεχόμενα) οι συσκευές που θέλει να συνδέσει στο σύστημα και αναλόγως αγοράζει Ivnerter και μπαταρία. Στη δική μου περίπτωση, όπου τα 400w των φλας αποθηκέυνται σε capacitor ένα Inverter 300w κάνει μια χαρά δουλειά, απλά ο χρόνος επαναφόρτσιης θα πέσει λίγο. Πρόβλημα αποτελλούν οι πιλότοι των 250w που κανονικά δουλεύουν συνεχόμενα. Αυτούς ή τους βγάζεις εκτός λειτουργίας (σε αντλίθετη περίπτωση πας σε πολύ ακριβό Inverter) η αλλάζεις τις λάμπες με κάποιες λιγότερο ενεργοβόρες και ας έχεις απώλειες στην ισχύ (πράγμα που θα κάνω). Αυτά