PDA

View Full Version : Δακρύζει....



stynikop
20/01/2014, 14:42
Εχθές λοιπόν, προσέχω σαν να έχει τρέξει υγρό πάνω στη ζάντα και το λάστιχο, έτσι όπως είναι γερμένη στο σταντ η μηχανή, από το σύνδεσμο που συνδέει το σωληνάκι με τη δαγκάνα.

308046

Πλύσιμο λοιπόν και δοκιμή, και διαπιστώνω πως όταν πατάω το πίσω φρένο φεύγει μια μικροποσότητα υγρού φρένων ανάμεσα στο σωληνάκι, και το σύνδεσμο.

308047

Σκέφτηκα μήπως έφαγε κάποιο ζόρι (πίεση) η δαγκάνα όπως είχα τοποθετήσει γρύλο για να σηκώσω την πίσω ρόδα πριν κάποιες ημέρες για συντήρηση.

Να επιχειρήσω να το βιδώσω/σφίξω; ή χρειάζεται κάτι άλλο;

zannisvel
20/01/2014, 14:51
Μπορεις να αλλαξεις τα χαλκινα ροδελακια. Σε οποιο μαγαζι και να πας θα εχει. Θα χρειαστεις 2 και για τις δυο μεριες του ρακορ. Ειχα παθει και γω το ιδιο οταν αλλαξα σωληνακια.
:beer:

SHOOTER045
20/01/2014, 14:58
Οτι ειπε ο απο πανω στελιο
Εναλλακτικα αλλαξε το ολο το σωληνακι ρακορ με υψηλης

binzis
20/01/2014, 15:07
Το ότι έχει μια ρωγμή και μπορεί να προέρχεται το "δάκρυσμα"...μόνο εγώ το βλέπω!

zannisvel
20/01/2014, 15:30
Αν εχει ρωγμη τοτε θελει αλλαγμα το σωληνακι και καινουρια ροδελακια. Αλλα στο δικο μου το ΧΤ τα ρακορ ειχαν μια αναγλυφη γραμμη που ομως δεν ηταν ρωγμη.
Δεν μπορω να κρινω πολυ καλα απο τη φωτογραφια.

stynikop
20/01/2014, 15:52
Ρωγμή δεν έχει!

Αν είναι τα ροδελάκια, μπορώ να σφίξω λίγο περισσότερο τη βίδα μήπως σταματήσει να δακρύζει όταν πατάω πίσω φρένο, ή θέλει στο σφίξιμο ροπόκλειδο για να μην τα παίξει;;

stynikop
20/01/2014, 16:05
308054

zannisvel
20/01/2014, 16:10
Εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις τα ροδελακια, το οποιο σημαινει και αλλαγη υγρων και εξαερωση. Μπορεις να δοκιμασεις να τα σφίξεις λιγο αλλα προσεκτικα γιατι μπορει να κανει ζημια στη δαγκανα. Μπορει να εισαι και τυχερος.

virus
20/01/2014, 17:55
Το ότι έχει μια ρωγμή και μπορεί να προέρχεται το "δάκρυσμα"...μόνο εγώ το βλέπω!


+750

σωστος ο γιαννης :)

sapila racing
20/01/2014, 18:01
Το ότι έχει μια ρωγμή και μπορεί να προέρχεται το "δάκρυσμα"...μόνο εγώ το βλέπω!

Τωρα που το είπες το βλέπω κι εγώ.
Φαίνεται σαν τριχοειδής ρωγμή στο αριστερό μέρος.
Αν είναι όντως ρωγμή θές δαγκάνα.

Αυτό με τον γρύλλο δεν το κατάλαβα. Που τον εφασρμόζεις τον γρύλλο? Οχι στην δαγκάνα πιστεύω!

teogtp
20/01/2014, 18:08
Στελιο για αυτο λενε τα παιδια

308057

virus
20/01/2014, 18:11
οχι. για πανω στο ρακορ λεω. στην κοληση.

αυτο που εχεις στον κυκλο ειναι τα υγρα με την σκονη.

binzis
20/01/2014, 18:15
Στελιο για αυτο λενε τα παιδια

308057

Εγώ για αυτή τη ρωγμή πάνω στη δαγκάνα λέω, που πιθανώς προήλθε απο το πολύ σφίξιμο...!

stynikop
20/01/2014, 19:49
Αυτο που δειχνει με το κυκλακι ο Θοδωρης ειναι, οπως λεει και ο virus, βρωμια.

Ρε παλικαρια, αν ηταν να υπαρχει πανω στη δαγκανα ρωγμη η οποια μαλιστα εινα τοσο εμφανης που βγαινει και στη φωτογραφια, κι εγω να ρωταω για τη βιδα, τοτε το καλυτερο θα ηταν αντι να σχολιαζετε εδω να ερθετε να μου παρετε διπλωμα, μηχανη, να μου φορεσετε και γυαλια και να με εχετε και απο κοντα!
:cry:

Λοιπον, η βιδα δεν ηταν σφιγμενη, τη γυρισα μολις ενα χιλιοστο για να μην δημιουργησω προβλημα κι αν και στο σκοταδι νομιζω πως το θεμα διορθωθηκε.
Σκουπισα οτι υπηρχε απο υγρο, κρατησα πατημενο το φρενο για καποια ωρα και δεν φανηκε να χανει.

Αυριο το πρωι θα το διαπιστωσω με σιγουρια
:)

binzis
21/01/2014, 06:46
Ρε παλικαρια, αν ηταν να υπαρχει πανω στη δαγκανα ρωγμη η οποια μαλιστα εινα τοσο εμφανης που βγαινει και στη φωτογραφια, κι εγω να ρωταω για τη βιδα, τοτε το καλυτερο θα ηταν αντι να σχολιαζετε εδω να ερθετε να μου παρετε διπλωμα, μηχανη, να μου φορεσετε και γυαλια και να με εχετε και απο κοντα!
:cry: :)

Ρε παλικάρι, αφού ήταν κάτι τόσο απλό γιατί δεν το δοκίμαζες πρώτα και αν δεν σταματούσε η διαρροή τότε να ποστάριζες το “πρόβλημα”…!!!
Αν όπως ρωτούσες στην αρχή, τι να κάνεις και ήταν κάτι τόσο πολύ απλό, ναι καλύτερα να έρθουμε να σου πάρουμε το δίπλωμα και να σου μάθουμε και κάνα δύο πραγματάκια…

Έχουν δει τα ματάκια μου και έχουν ακούσει τα αυτάκια μου τόσα χρόνια, που δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο αν κατά το σφίξιμο δημιουργηθεί ρωγμή.
By the way…αφού έσφιξες την βίδα και το πρόβλημα λύθηκε, όλα καλά.

Χωρίς παρεξήγηση… μήπως δεν είχες τι κάνεις και είπες…δεν ανοίγω μία συζήτηση να περάσει η ώρα;

notakos600
21/01/2014, 07:42
Ρε παλικάρι,

Χωρίς παρεξήγηση… μήπως δεν είχες τι κάνεις και είπες…δεν ανοίγω μία συζήτηση να περάσει η ώρα;

:bawl::beer:

SHOOTER045
21/01/2014, 08:42
Ρε παλικάρι, αφού ήταν κάτι τόσο απλό γιατί δεν το δοκίμαζες πρώτα και αν δεν σταματούσε η διαρροή τότε να ποστάριζες το “πρόβλημα”…!!!
Αν όπως ρωτούσες στην αρχή, τι να κάνεις και ήταν κάτι τόσο πολύ απλό, ναι καλύτερα να έρθουμε να σου πάρουμε το δίπλωμα και να σου μάθουμε και κάνα δύο πραγματάκια…

Έχουν δει τα ματάκια μου και έχουν ακούσει τα αυτάκια μου τόσα χρόνια, που δεν θα μου φαινόταν καθόλου περίεργο αν κατά το σφίξιμο δημιουργηθεί ρωγμή.
By the way…αφού έσφιξες την βίδα και το πρόβλημα λύθηκε, όλα καλά.

Χωρίς παρεξήγηση… μήπως δεν είχες τι κάνεις και είπες…δεν ανοίγω μία συζήτηση να περάσει η ώρα;

Προφανως δεν σκεφτηκε το προφανες και απλο
Αλλα ανοιξε το θεμα καθ κουβεντα στην κουβεντα....
-λες να?και ομως με λιγο σφιξιμο διορθωθηκε
Τοσο κακο ηταν δλδ?
Τοσες π@π@ριες εχουμε δει αυτο ηταν ασημαντο

sapila racing
21/01/2014, 08:59
Τέλος καλό, όλα καλά! :)

binzis
21/01/2014, 09:21
Προφανως δεν σκεφτηκε το προφανες και απλο
Αλλα ανοιξε το θεμα καθ κουβεντα στην κουβεντα....
-λες να?και ομως με λιγο σφιξιμο διορθωθηκε
Τοσο κακο ηταν δλδ?
Τοσες π@π@ριες εχουμε δει αυτο ηταν ασημαντο

Θα συμφωνήσω μαζί σου…τόσες παπαριές έχουμε δει και όντως αυτό είναι ασήμαντο…
Όχι δεν ήταν κακό, θα μπορούσε όμως να μην σχολιάσει και αυτό που ειπώθηκε…

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθούμε-αναλύσουμε άλλο.
Όπως είπε και ο sapila, τέλος καλό όλα καλά.:)

makis206
21/01/2014, 09:23
Τουλάχιστον μάθαμε πως αν ξεσφίξει τη βίδα 4-5 στροφές τότε το δάκρυ θα γίνει κλάμα.:ninja:

SHOOTER045
21/01/2014, 10:21
Και μαλιστα ΜΑΥΡΟ...
Ακους Στελιο?

stynikop
21/01/2014, 11:08
Αυτο που ηθελα το ρωτησω το ρωτησα σε δυο ποστ, αν μπορω να σφιξω ή αν χρειαζεται ροποκλειδο. Με την απαντηση του zanisvel και του SHOOTER για τα ροδελακια καταλαβα πως μπορω να δοκιμασω να σφιξω.

@binzis δεν ηθελα να σε θιξω με την απαντηση μου, μερικες φορες και το χιουμορ δεν γινεται και πολυ κατανοητο απο το πληκτρολογιο. Απλα οτι κι αν εχουν δει τα ματια σου, εγω δεν ειμαι η περιπτωση που δεν βλεπει τη ρωγμη μπροστα του, ειμαι η περιπτωση που βλεπει βιδα και φοβαται να σφιξει :rolleyes:

Τωρα για το αν δεν εχω τι να κανω, [σαρκασμος mode on ] ισως μετα τα 12ωρα-14ωρα στη δουλεια της προηγουμενης εβδομαδας ισως ηθελα να χασω απλα λιγο χρονο με ενα ακυρο ερωτημα [σαρκασμος mode off ].
Τωρα παρε και μια μπυρα γιατι μπηκες στον κοπο να ασχοληθεις με το θεμα μου και να με βοηθησεις :beer: ;)

Οσο για το θεμα μας, το προβλημα αγαπητοι συμφορουμιτες θεραπευτηκε μετα τη βραδυνη ξεκουραση και η μπουλουκα μπορει και ελεγχει πλεον και τον πισινο της χωρις ανησυχια!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις και την προσοχη σας ολους ανεξαιρετως :a013:

stynikop
21/01/2014, 11:08
Δημητρη, προσεχουμε για να εχουμε!
Το κλαμα λεω να το αποφυγω αν μπορω παρακαλω :lol:

teogtp
21/01/2014, 11:13
Αυτο που ηθελα το ρωτησω το ρωτησα σε δυο ποστ, αν μπορω να σφιξω ή αν χρειαζεται ροποκλειδο. Με την απαντηση του zanisvel και του SHOOTER για τα ροδελακια καταλαβα πως μπορω να δοκιμασω να σφιξω.

@binzis δεν ηθελα να σε θιξω με την απαντηση μου, μερικες φορες και το χιουμορ δεν γινεται και πολυ κατανοητο απο το πληκτρολογιο. Απλα οτι κι αν εχουν δει τα ματια σου, εγω δεν ειμαι η περιπτωση που δεν βλεπει τη ρωγμη μπροστα του, ειμαι η περιπτωση που βλεπει βιδα και φοβαται να σφιξει :rolleyes:

Τωρα για το αν δεν εχω τι να κανω, [σαρκασμος mode on ] ισως μετα τα 12ωρα-14ωρα στη δουλεια της προηγουμενης εβδομαδας ισως ηθελα να χασω απλα λιγο χρονο με ενα ακυρο ερωτημα [σαρκασμος mode off ].
Τωρα παρε και μια μπυρα γιατι μπηκες στον κοπο να ασχοληθεις με το θεμα μου και να με βοηθησεις :beer: ;)

Οσο για το θεμα μας, το προβλημα αγαπητοι συμφορουμιτες θεραπευτηκε μετα τη βραδυνη ξεκουραση και η μπουλουκα μπορει και ελεγχει πλεον και τον πισινο της χωρις ανησυχια!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις και την προσοχη σας ολους ανεξαιρετως :a013:


Αυτο που ηθελα το ρωτησω το ρωτησα σε δυο ποστ, αν μπορω να σφιξω ή αν χρειαζεται ροποκλειδο. Με την απαντηση του zanisvel και του SHOOTER για τα ροδελακια καταλαβα πως μπορω να δοκιμασω να σφιξω.

@binzis δεν ηθελα να σε θιξω με την απαντηση μου, μερικες φορες και το χιουμορ δεν γινεται και πολυ κατανοητο απο το πληκτρολογιο. Απλα οτι κι αν εχουν δει τα ματια σου, εγω δεν ειμαι η περιπτωση που δεν βλεπει τη ρωγμη μπροστα του, ειμαι η περιπτωση που βλεπει βιδα και φοβαται να σφιξει :rolleyes:

Τωρα για το αν δεν εχω τι να κανω, [σαρκασμος mode on ] ισως μετα τα 12ωρα-14ωρα στη δουλεια της προηγουμενης εβδομαδας ισως ηθελα να χασω απλα λιγο χρονο με ενα ακυρο ερωτημα [σαρκασμος mode off ].
Τωρα παρε και μια μπυρα γιατι μπηκες στον κοπο να ασχοληθεις με το θεμα μου και να με βοηθησεις :beer: ;)

Οσο για το θεμα μας, το προβλημα αγαπητοι συμφορουμιτες θεραπευτηκε μετα τη βραδυνη ξεκουραση και η μπουλουκα μπορει και ελεγχει πλεον και τον πισινο της χωρις ανησυχια!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις και την προσοχη σας ολους ανεξαιρετως :a013:

Στελιο χαλαρα με την δουλεια γιατι ρεταρεις......:tooth:

Πολυμήχανος
21/01/2014, 11:34
Επιπλέον από το σφίξιμο που έκανες, τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο συστηματικό αίτιο που το προκάλεσε.

Ρίξε ένα οπτικό έλεγχο, μήπως κάτι κουνάει ή ακουμπάει ή προσπαθεί να μετακινήσει το σωληνάκι από την θέση του έστω και λίγο, και λίγο-λίγο, το ξεβιδώνει.

Τσέκαρε ας πούμε αν το σωληνάκι, είναι στερεωμένο στο ψαλίδι σωστά, και δεν έχουν χαλαρώσει τα στήριγματά του και ταλαντεύεται με τους κραδασμούς της κίνησης, πράγμα το οποίο μπορεί λίγο-λίγο να σου χαλαρώνει την βίδα στο ρακόρ τελικά.

SHOOTER045
21/01/2014, 12:38
Μηπως να παρεις καμια αδεια και να ερθεις εδω πανω στον καθαρο αερα να ξελαμπικαρεις?

SHOOTER045
21/01/2014, 12:39
Επιπλέον από το σφίξιμο που έκανες, τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο συστηματικό αίτιο που το προκάλεσε.

Ρίξε ένα οπτικό έλεγχο, μήπως κάτι κουνάει ή ακουμπάει ή προσπαθεί να μετακινήσει το σωληνάκι από την θέση του έστω και λίγο, και λίγο-λίγο, το ξεβιδώνει.

Τσέκαρε ας πούμε αν το σωληνάκι, είναι στερεωμένο στο ψαλίδι σωστά, και δεν έχουν χαλαρώσει τα στήριγματά του και ταλαντεύεται με τους κραδασμούς της κίνησης, πράγμα το οποίο μπορεί λίγο-λίγο να σου χαλαρώνει την βίδα στο ρακόρ τελικά.

Παιζει και αυτο

stynikop
21/01/2014, 15:53
Στελιο χαλαρα με την δουλεια γιατι ρεταρεις......:tooth:
Το έπιασες έτσι;;; Τίποτα δε σου ξεφεύγει εσένα :lol:


Επιπλέον από το σφίξιμο που έκανες, τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο συστηματικό αίτιο που το προκάλεσε.

:a013: Θα το έχω υπόψη μου. Πάντως σε έναν πρόχειρο οπτικό έλεγχο δεν φαίνεται κάποιο συστηματικό αίτιο.


Μηπως να παρεις καμια αδεια και να ερθεις εδω πανω στον καθαρο αερα να ξελαμπικαρεις?

Πρόσεξε... έτοιμος είμαι να πάρω λάθος στροφή και να βρεθώ με κατεύθυνση προς Σαλονίκη! :lol:

SHOOTER045
21/01/2014, 17:03
Εισαι ευπροσδεκτος φιλαρακι
Οποτε θες