PDA

View Full Version : Eliminator 400 πρόβλημα με καρμπς



johnpan
20/01/2014, 20:27
Είναι δυο χρόνια που ξεκίνησε η ιστορία με το τσόπερ του πατέρα μου... Τη χρησιμοποιεί σπανίως και από τότε που την πήραμε ποτέ δε δούλεψε ικανοποιητικά. Συγκεκριμένα, στάζει βενζίνη από τα καρμπυρατέρ. Την έχουμε πάει δεκάδες φορές στο μάστορα -γνωστός και καλός στην Πάτρα- και όταν την παίρνουμε πίσω είναι μια χαρά για λίγες μέρες, και ξαφνικά κάποιο πρωί έχει κάνει λιμνούλα από τη βενζίνη. Η βενζίνη φτάνει και στο φίλτρο αέρος...

Εχουμε καθαρίσει / φυσίξει / λύσει / δέσει τα καρμπς άπειρες φορές. Αλλάξαμε και πυραυλάκια. Τίποτα.
Ο μάστορας λέει ότι το πρόβλημα είναι στον κορμό των καρμπς και πρέπει να βρούμε άλλα. Αυτό δεν το έπιασα και πολύ. Πού μπορεί να είναι δηλαδή?

Το ρουμπινέτο στο τεπόζιτο δεν έχει off, είναι μόνο on/res/pre... Η φλαντζούλα έχει δυαλυθεί σίγουρα. Αλλά και πάλι θα έπρεπε κάποια στιγμή να σταματάει η ροή βενζίνης. Είπαμε να βάλουμε έναν διακόπτη να κλείνει εντελώς το καύσιμο εν στάσει... αλλά δεν ξέρω αν είναι λύση, γιατί θυμάμαι μια δυο φορές εν κινήσει να κάνει διακοπές και να σβύνει.

Σας ακούω! Σκέψεις για τη βλάβη, πού μπορώ να βρω καρμπς, τι άλλο κουμπώνει, κλπ..:look:

toyar
21/01/2014, 05:50
αν επισκευαστει το ρουμπινετο του στις θεσεις on και res δεν υπαρχει ροη με σβηστο κινητηρα
αφου μετα απο καθε καθαρισμα διορθωνεται για λιγο καιρο προφανως κατεβαζει βρωμα απο το τεποζιτο και παει και καθεται στις εδρες των πυραυλακιων και δεν τα αφηνει να σφραγισουν
ενα φιλτρακι ισως βοηθησει

johnpan
21/01/2014, 08:43
Α ναι για το φιλτράκι ξέχασα να πω! Εχουμε πάντα φιλτράκι πάνω, στην αρχή όλο και κάτι κρατούσε αλλά εδώ και αρκετό καιρό είναι πεντακάθαρα... Αν έχω καταλάβει καλά ο μάστορας πιστεύει πως εκεί που πατάει το πυραυλάκι έχει καταστραφεί ο κώνος και δεν εφαρμόζει καλά ακόμα και με καινούρια πυραυλάκια περνάει βενζίνη

OldMan
21/01/2014, 13:42
Αν έχω καταλάβει καλά ο μάστορας πιστεύει πως εκεί που πατάει το πυραυλάκι έχει καταστραφεί ο κώνος και δεν εφαρμόζει καλά ακόμα και με καινούρια πυραυλάκια περνάει βενζίνη
Και προφανώς βαριέται να το λύσει και να γυαλοχαρτίσει την έδρα...

theofilos888
21/01/2014, 14:26
Και προφανώς βαριέται να το λύσει και να γυαλοχαρτίσει την έδρα...

Δείξε μου έναν τόσα χρόνια που έκατσε να το κάνει! Όλοι σου λένε "πάρε άλλα"! Τι anhelo, τι eliminator.......

johnpan
21/01/2014, 14:40
Και προφανώς βαριέται να το λύσει και να γυαλοχαρτίσει την έδρα...

Αντώνη, η μηχανή είναι τουλάχιστο εξάμηνο στο συνεργείο και ο πατέρας μου επειδή μένει κοντά περνάει δύο φορές την εβδομάδα! Μόνο αυτό αν σκεφτείς πιστεύω ότι την έχει γυαλοχαρτίσει την έδρα. Είναι και θέμα γοήτρου να τη φτιάξει γιατί του έχω στείλει αρκετή πελατεία. Του είπαμε ότι αν δε τη φτιάξει δε μας ξεφορτώνεται! και ο ίδιος φαίνεται να έχει ασχοληθεί και την κυκλοφορούσε αρκετό καιρό για να την τεστάρει. Αν ήταν θέμα εμπιστοσύνης κλπ θα την είχα πάει αλλού... Έχει ήδη δοκιμάσει βελόνες και πυραυλάκια από άλλο σετ... Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ και για αυτό ζητάω σκέψεις / γνώμες σας. Επίσης χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!

OldMan
21/01/2014, 15:01
Έχει ήδη δοκιμάσει βελόνες και πυραυλάκια από άλλο σετ...
Γιαννη, τα πυραυλάκια είναι 2 "ειδών"..

Αυτά που έχουν εσωτερικά ελατήριο (για καλύτερο έλεγχο των κραδασμών) και αυτά που στην κατω μεριά τους έχουν ένα έλασμα (για τον ίδιο λόγο)

Αν ο μάστορας χρησιμοποίησε βελόνα και οπή σαν σετ μεν, αλλά διαφορετικού τρόπου επαφής με το έλασμα του φλοτέρ, μάλλον δεν πήρε τα αναμενόμενα αποτελέσματα..