PDA

View Full Version : Προβλημα με ζελατινα κρανους.



Pan (dvs)
20/01/2014, 21:20
Οπου υπαρχουνε ομιχλες η βροχες αντιμετωπιζω προβλημα με τη ζελατινα του κρανους.Ειδικα στην ομιχλη μονιμα καθαριζω με το χερι και δεν ειναι οτι καλυτερο να οδηγας με το ενα χερι και να εχεις ορατοτητα 20 μετρα και πολλα λεω.

Οτι εχω βαλει,αποθητικα σπρευ συνηθως,δεν κανουνε τιποτε.Εχει δοκιμασει καποιος κατι πραγματικα αποτελεσματικο?

Αυτο συμβαινει σε ολες τις ζελατινες?Εγω οτι κρανος ειχα παντα ειχα το ιδιο προβλημα.
Για πειτε καμμια δοκιμασμενη λυση.

rider
20/01/2014, 21:28
Θα ακουστει λιγο περίεργο αλλα σε ζελατίνα η οποια είχε μια ελάχιστη γρατσουνιά προσπαθώντας να βελτιώσω την κατάσταση έβαλα γυαλιστικό κερί που έιχα για το αυτοκίνητο! Το άφησα να στεγνώσει για λίγο και με βαμβακερο καθαρο υφασμα το σκουπισα καλα. Ναι ξέρω, χαζομάρα, δεν βαζουμε οτιδήποτε "χημικο" στη ζελατίνα αλλα όταν με έπιασε βροχή με περίμενε μια πού ευχάριστη εκπλήξη... το νερό δεν καθόταν καθόλου και έφευγε! Βέβαια δοκιμαστηκε σε κρανάκι πόλης που έχω για το σκουτερ... δεν ξέρω αν θα το ρίσκαρα με το αλλο...

Pan (dvs)
20/01/2014, 21:33
Αλλο το νερο,αλλο η ομιχλη.
Βαζω αποθητικο νερου,το οποιο εχει παρομομοιες ιδιοτητες με αυτες του κεριου ,αλλα δεν κανει σχεδον τιποτε.

akis_trevor
20/01/2014, 21:34
εννοεις οτι θολωνει;τι κρανος εχεις;

Bradipous
20/01/2014, 21:49
Νομιζω πως ο,τι και να βαλεις χωρις πινλοκ δεν θα δεις σημαντικη βελτιωση.
Δοκιμασες να εχεις ανοιχτους αεραγωγους, ελαφρως ανοιγμενη ζελατινα και δεν γινεται τιποτα;

McGyver
21/01/2014, 06:42
Δοκίμασε να πάρεις μια πατάτα, κόψε τη στη μέση και τρίψε τη ζελατίνα απ' έξω.

@rider: Καθόλου χαζομάρα, δεν παθαίνει τίποτα η ζελατίνα με το γυαλιστικό κερί. Με κερί περνάω κι εγώ κράνη και ζελατίνα συχνά πυκνά και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Pan (dvs)
21/01/2014, 08:03
Δοκίμασε να πάρεις μια πατάτα, κόψε τη στη μέση και τρίψε τη ζελατίνα απ' έξω.

@rider: Καθόλου χαζομάρα, δεν παθαίνει τίποτα η ζελατίνα με το γυαλιστικό κερί. Με κερί περνάω κι εγώ κράνη και ζελατίνα συχνά πυκνά και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Το εχω κανει και αυτο.Η πατατα διωχνει το νερο.Το προβλημα ειναι με την ομιχλη.Οταν καθετε στη ζελατινα δεν φευγει με τιποτε.

Bradipous & akistrevor δεν εννοω το εσωτερικο θολωμα.Εχω παντα λιγο ανοιχτη τη ζελατινα και δεν εχω προβλημα με το θαμπωμα.

amyroukai
21/01/2014, 08:18
Για την ομίχλη δεν νομίζω ότι υπάρχει "θεραπεία". Η κρύα ζελατίνα είναι ότι πρέπει για υγροποιήσεις, οπότε δεν γλιτώνς παλικάρ μ.

virus
21/01/2014, 16:01
οτι χειροτερο ειναι η ομιχλη. καθεται στην ζελατινα και ειναι ενοχλητικη.

παρε γαντι με λαστιχο για τον καθαρισμο της ζελατινας. δηλαδη εχει ενα λαστιχακι σαν υαλοκαθαριστηρα στο πρωτο δαχτυλο. καθαριζει την ζελατινα πολυ καλα!!!!

sapila racing
21/01/2014, 16:16
Υπάρχουν γάντια με πρόβλεψη για καθάρισμα της ζελατίνας.

Ειδικά κατι γάντια που είχα με ενα λάστιχο σαν μινι καθαριοστήρα αυτοκινήτου ηταν τέλεια απο αυτης της άποψης.
Αν το συνηθίσεις και μετα δεν το έχεις σου σπάνε τα νεύρα.

held ηταν τα γάντια και ξαναπήρα Held γι αυτόν τον λόγο και μόνο, αλλά δεν ήταν σαν τα πρωτα και τα χάρισα τελικά.

Εδώ φαίνεται καθαρά αυτη η πατέντα. Καμμία σχέση μα παλιά συστηματα οπου το γάντι είχε ενα απαλό κομματακι δερμα για να κανει αυτη τη δουλειά.

akis_trevor
21/01/2014, 16:26
εχω κι εγω τετοια γαντια held χειμωνιατικα και κανουν πολυ ευκολα την δουλεια αυτη,αλλα αποτι καταλαβα δεν θα τον βοηθησει κατι τετοιο,γιαυτο δεν το προτεινα.εχεις δοκιμασει πινλοκ και δεν κανει δουλεια;

sapila racing
21/01/2014, 16:27
εχω κι εγω τετοια γαντια held χειμωνιατικα και κανουν πολυ ευκολα την δουλεια αυτη,αλλα αποτι καταλαβα δεν θα τον βοηθησει κατι τετοιο,γιαυτο δεν το προτεινα.εχεις δοκιμασει πινλοκ και δεν κανει δουλεια;

Μιλάει για την εξωτερική πλευρά της ζελατίνας και θα τον βοηθήσει μια χαρά. :wave2:

akis_trevor
21/01/2014, 16:28
Μιλάει για την εξωτερική πλευρά της ζελατίνας και θα τον βοηθήσει μια χαρά. :wave2:

για να το λες κατι θα ξερεις :) !δεν εχω εμπειρια με ομιχλΑ και δεν μπορω να εκφερω αποψη 100%.

Pan (dvs)
21/01/2014, 17:31
Μιλάει για την εξωτερική πλευρά της ζελατίνας και θα τον βοηθήσει μια χαρά. :wave2:

Γι'αυτο μιλαω.Με τα γαντια που εχω μπορω ευκολα να την καθαρισω.Μιλαμε ομως για πολυ ομιχλη.Καθε 2 λεπτα θελει καθαρισμα.Και οταν η ορατοτητα ειναι ελαχιστη δεν ειναι οτι καλυτερο να καθαριζεις με το ενα χερι και να οδηγεις με το αλλο.

Ψαχνω αλλη λυση,ουσιαστικα κατι που να μπορω να βαλω στη ζελατινα και να μην καθεται καν η ομιχλη.Να γλυστραει ας πουμε.

skylaros
21/01/2014, 17:35
Σε τζάμια για τον πάγο τρίβουν κρεμμύδι ... δε ξέρω αν θα βοηθούσε και πόσο πρακτικό είναι να μυρίζει το κράνος κρεμμυδίλα ...

Έτσι γιατί είμαι και σε φάση τρολλαρίσματος http://www.youtube.com/watch?v=ANiu50KLROc

mreza
21/01/2014, 18:03
...Ψαχνω αλλη λυση,ουσιαστικα κατι που να μπορω να βαλω στη ζελατινα και να μην καθεται καν η ομιχλη....

εδώ είσαι Πάνο!

https://www.youtube.com/watch?v=2fS61buLiUE

http://www.ebay.com/itm/171145854937

VANDA
21/01/2014, 18:37
Ψαχνω αλλη λυση,ουσιαστικα κατι που να μπορω να βαλω στη ζελατινα και να μην καθεται καν η ομιχλη.Να γλυστραει ας πουμε.

Αν είσαι μέσα στην ομίχλη, πώς να μην κάθεται; Πάντα θα κάθεται, γι αυτό και οι υαλοκαθαριστήρες πχ στα κουτιά δουλεύουν στο φουλ στην ομίχλη. Οπότε αν δεν έχει πατέντα υαλοκαθαριστήρα για κράνος, το κάνεις εσύ με το γάντι.. και συχνότατα. Εναλλακτικά, αν πας με 20 γιατί δεν βλέπεις και την τύφλα σου, ανοίγεις την ζελατίνα. Πού κυκλοφορείς κι εσύ ρε παιδάκι μου, στα Καρπάθια;

Pan (dvs)
21/01/2014, 20:05
Ρε VANDA ομιχλη ειναι θα κατσει.Λεω μηπως βρω τροπο να μετριασω το προβλημα.:)

Εχεις και τον συντοπιτη azoo να σου προτεινει να βαλεις στο κρανος δορυφορικη.......:D
Τουλαχιστον αυτος με καταλαβαινει.

Shiatman
22/01/2014, 00:11
Πού κυκλοφορείς κι εσύ ρε παιδάκι μου, στα Καρπάθια;

Αχαχαχαχαχαχχχαααααααααααα η λύση είναι μία, μετακομίζεις από το Παγουριστάν!!

Πάντως τελευταία όλο σκέψεις για επιστροφή κάνω, οπότε χρήσιμο το θρεντάκι!!

:beer:

Pan (dvs)
22/01/2014, 12:25
Αχαχαχαχαχαχχχαααααααααααα η λύση είναι μία, μετακομίζεις από το Παγουριστάν!!

Πάντως τελευταία όλο σκέψεις για επιστροφή κάνω, οπότε χρήσιμο το θρεντάκι!!

:beer:

Κατσε ρε στα αυγα σου.
Απλωσε την κορμαρα σου στον ηλιο ......και ασε εμας να σαπιζουμε στις υγρασιες και τις ομιχλες.

virus
22/01/2014, 17:01
...και ασε εμας να σαπιζουμε στις υγρασιες και τις ομιχλες.

τα παραλες. εχουν κι αυτα μια ομορφια :beer:

virus
22/01/2014, 19:39
Τον εστειλες :rotflmao:


και φταις εσυ :bawl::bawl:

amyroukai
22/01/2014, 20:30
Δυο φορές με ομίχλη αυτή τη σεζόν, αμφότερες με ζελατίνα ανοιχτή...