PDA

View Full Version : DrBig tuning



DrBig
17/01/2014, 22:56
Δε το καναμε στο δικο μου, αλλα σε κολλητου.
Μπηκε φιλτρο ITG, δαχτυλιαστηκε με tuneEcu, πεταξαν μακρια οι δευτερευουσες πεταλουδες συμπαρασυροντας τους λαμδα και συνδεθηκε ενα PCV με autotune.

Πραγματικα δε βρισκω λογια...:eek:

Αν καποιος εχει περισσευουμενη καμια πλεξουδα, σωματα ψεκασμου και λοιπα παραφερναλια, τον παρακαλω πολυ να επικοινωνησει με τον γραφοντα :bawl:




Συνέχεια απο εδώ... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=118112&page=10&p=2422375&viewfull=1#post2422375)

crfouras
18/01/2014, 09:12
Δε το καναμε στο δικο μου, αλλα σε κολλητου.
Μπηκε φιλτρο ITG, δαχτυλιαστηκε με tuneEcu, πεταξαν μακρια οι δευτερευουσες πεταλουδες συμπαρασυροντας τους λαμδα και συνδεθηκε ενα PCV με autotune.

Πραγματικα δε βρισκω λογια...:eek:

Αν καποιος εχει περισσευουμενη καμια πλεξουδα, σωματα ψεκασμου και λοιπα παραφερναλια, τον παρακαλω πολυ να επικοινωνησει με τον γραφοντα :bawl:

Ρε, τι θα γίνει με εσένα, θα κάτσεις καλα;;; Γιατί μπριζωνεις όλο τον κόσμο;;;

Αλήθεια, τι έλεγε σε απόκριση κ γκάζια;;;:D

DrBig
18/01/2014, 09:25
Ρε, τι θα γίνει με εσένα, θα κάτσεις καλα;;; Γιατί μπριζωνεις όλο τον κόσμο;;;

Αλήθεια, τι έλεγε σε απόκριση κ γκάζια;;;:D

Απαιχτο, ζωωδες αλλα απολυτα ηλεκτρικο ταυτοχρονα. Αψογη συνδεση μεταξυ καρπου και ροδας και κανενα σκορτσαρισμα-βηξιμο πουθενα. Ας αφησουμε το γουστο που βγαζει να συνδεεις το λαπτοπ και να λες στο autotune τι ειδους αποδοση θες απο το κινητηρα σου.

Για να πουμε και του στραβου το δικιο, αναλογη λειτουργια εχω δει και στα καρμπυρατερ με το ιδιο φιλτρο, αλλα εκει η 'ελβετικη λειτουργια' ειναι αναλογη των καιρικων συνθηκων.

Ασε ρε λευτερη, αρρωστησα.

el-Gatto
18/01/2014, 11:07
DrBig ,θα με κάνεις να πάω να ξανα-πάρω κανα 950/990 ,κ' να στο φέρω ,να το παρατήσω στο γκαράζ σου ,για όσο χρόνο χρειαστεί(ς).
Όταν θα πιστεύεις ότι θα'ναι "έτοιμο" ,μου σφυράς για να'ρθω να το πάρω.

:a18::a20:

xaotikos
18/01/2014, 11:14
Στα SMR/SMT έχουν παίξει και με τις εισαγωγές; (Δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά, stacks ή trumpets στα αγγλικά) και με πιο κοντή εισαγωγή στον μπροστά κίλυνδρο (από RC8) και νορμάλ πίσω, με ανάλογη χαρτογράφηση με ITG φίλτρο, έχουν δει αύξηση της ροπής και καλύτερη απόκριση στις χαμηλομεσαίες και ξέσπασμα στις ψηλές. Food for thought.. :)

DrBig
18/01/2014, 12:29
DrBig ,θα με κάνεις να πάω να ξανα-πάρω κανα 950/990 ,κ' να στο φέρω ,να το παρατήσω στο γκαράζ σου ,για όσο χρόνο χρειαστεί(ς).
Όταν θα πιστεύεις ότι θα'ναι "έτοιμο" ,μου σφυράς για να'ρθω να το πάρω.

:a18::a20:

Αν ειναι 990 με autotune θα μου παρει μια μερα να το ετοιμασω και κανα μηνα να σου σφυριξω :lol:

DrBig
18/01/2014, 12:40
Στα SMR/SMT έχουν παίξει και με τις εισαγωγές; (Δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά, stacks ή trumpets στα αγγλικά) και με πιο κοντή εισαγωγή στον μπροστά κίλυνδρο (από RC8) και νορμάλ πίσω, με ανάλογη χαρτογράφηση με ITG φίλτρο, έχουν δει αύξηση της ροπής και καλύτερη απόκριση στις χαμηλομεσαίες και ξέσπασμα στις ψηλές. Food for thought.. :)

Νομιζω τα 990 παιρνουν τρομπετες απο RC8, αλλα με ITG δεν θα επρεπε να ειναι διαφορετικες σε καθε κυλινδρο.

crfouras
18/01/2014, 19:28
Απαιχτο, ζωωδες αλλα απολυτα ηλεκτρικο ταυτοχρονα. Αψογη συνδεση μεταξυ καρπου και ροδας και κανενα σκορτσαρισμα-βηξιμο πουθενα. Ας αφησουμε το γουστο που βγαζει να συνδεεις το λαπτοπ και να λες στο autotune τι ειδους αποδοση θες απο το κινητηρα σου.

Για να πουμε και του στραβου το δικιο, αναλογη λειτουργια εχω δει και στα καρμπυρατερ με το ιδιο φιλτρο, αλλα εκει η 'ελβετικη λειτουργια' ειναι αναλογη των καιρικων συνθηκων.

Ασε ρε λευτερη, αρρωστησα.

Κ για να ρίξω κ άλλο λάδι στην φωτιά των ονείρων....
Μοτέρ απο SMT......κ autotune my friend!!!!! Αυτό ειναι το
Επόμενο προσωπικό μου project, μόλις φυσικά τελειώσω το άλλο
που έχω αφήσει στη μέση......
Αλήθεια Άγη, τι χρειάζεσαι απο πλεξουδες, ρεύματα κτλ κτλ για να το
μετατρεψεις σε efi;;
Το έχεις ψάξει καθόλου;;;

Άξιος αγόρι μου!!!! Πολλα μπράβο!!!!!!
:beer:

xaotikos
18/01/2014, 20:02
Drbig μπορεις να δεις εδώ τον χάρτη με διαφορετικές τρομπέτες και πως αποδίδει.

http://www.ktmsmt.com/viewtopic.php?p=29694#p29694

DrBig
19/01/2014, 07:23
Κ για να ρίξω κ άλλο λάδι στην φωτιά των ονείρων....
Μοτέρ απο SMT......κ autotune my friend!!!!! Αυτό ειναι το
Επόμενο προσωπικό μου project, μόλις φυσικά τελειώσω το άλλο
που έχω αφήσει στη μέση......
Αλήθεια Άγη, τι χρειάζεσαι απο πλεξουδες, ρεύματα κτλ κτλ για να το
μετατρεψεις σε efi;;
Το έχεις ψάξει καθόλου;;;

Άξιος αγόρι μου!!!! Πολλα μπράβο!!!!!!
:beer:

Οπως φαινεται χρειαζεται κομματια απο 09 και επειτα αν θελεις autotune και ειναι σπανια δυστυχως. Απο ηλεκτρονικα θελεις σωματα ψεκασμου, πλεξουδα κι καποιους σενσορες. Μοτερ κανουν ολα. Τα SD σημειωτεον εχουν πιο στρηταδικο κιβωτιο, λιγοτερο απλωμενο απο τα υπολοιπα (ουσιαστικα εχεις 6 παλι ταχυτητες αλλα στο ευρος 1-5 των υπολοιπων). Ενδεχεται να εχουν κι αλλα σωματα ψεκασμου αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
Το PCV δεν ειναι απαραιτητο, αν βρεις/φτιαξεις ενα καλο χαρτη με tuneEcu.
Επισης χρειαζεται και εξωτερικη τρομπα βενζινης, εκτος αν αλλλαξεις τεποζιτα.

DrBig
19/01/2014, 07:26
Drbig μπορεις να δεις εδώ τον χάρτη με διαφορετικές τρομπέτες και πως αποδίδει.

http://www.ktmsmt.com/viewtopic.php?p=29694#p29694

Μερσι.
Οκ, αυτοι βαλαν διαφορετικες τρομπετες μπρος-πισω για να μεγαλωσουν το ευρος της ροπης....

Aleph
19/01/2014, 20:28
Δε το καναμε στο δικο μου, αλλα σε κολλητου.
Μπηκε φιλτρο ITG, δαχτυλιαστηκε με tuneEcu, πεταξαν μακρια οι δευτερευουσες πεταλουδες συμπαρασυροντας τους λαμδα και συνδεθηκε ενα PCV με autotune.

Πραγματικα δε βρισκω λογια...:eek:

Αν καποιος εχει περισσευουμενη καμια πλεξουδα, σωματα ψεκασμου και λοιπα παραφερναλια, τον παρακαλω πολυ να επικοινωνησει με τον γραφοντα :bawl:
Mε το ITG εχει δυναμη χαμηλα οπως και πριν?

DrBig
19/01/2014, 20:58
Mε το ITG εχει δυναμη χαμηλα οπως και πριν?

και βαλε...;)

modoxx
20/01/2014, 19:29
Δε το καναμε στο δικο μου, αλλα σε κολλητου.
Μπηκε φιλτρο ITG, δαχτυλιαστηκε με tuneEcu, πεταξαν μακρια οι δευτερευουσες πεταλουδες συμπαρασυροντας τους λαμδα και συνδεθηκε ενα PCV με autotune.

Πραγματικα δε βρισκω λογια...:eek:

Αν καποιος εχει περισσευουμενη καμια πλεξουδα, σωματα ψεκασμου και λοιπα παραφερναλια, τον παρακαλω πολυ να επικοινωνησει με τον γραφοντα :bawl:

Drbig καλησπέρα
Ερώτηση φίλου
Σε τι μοντέλο 990 αναφέρεσαι
Ο κολλητός έχει του 2007 μας παίρνει;
Αν ναι ξεκινάμε με itg και μετά με τον χάρτη;
Ποσά hp πιστεύεις πήρε ο φίλος σου?

DrBig
20/01/2014, 19:45
Drbig καλησπέρα
Ερώτηση φίλου
Σε τι μοντέλο 990 αναφέρεσαι
Ο κολλητός έχει του 2007 μας παίρνει;
Αν ναι ξεκινάμε με itg και μετά με τον χάρτη;
Ποσά hp πιστεύεις πήρε ο φίλος σου?

Δεν ξερω ποσα αλογα πηρε (μοντελο 09) γιατι η μηχανη δεν ανεβηκε στο δυναμομετρο και ουτε οδηγηθηκε μεχρι στιγμης σε τελικες.
Οι μετατροπες που εγιναν ειναι:

1)Φιλτρο ITG
2)Απενεργοποιηθηκαν οι λαμδα
3)Πεταξαν οι δευτερευουσες πεταλουδες
4) και τελος επαναχαρτογραφηση

Ειναι τετοια η διαφορα στην ποιοτητα αποκρισης (ταχυτητα και ομαλοτητα) στο γκαζι, που η οποια διαφορα στην τελικη ισχυ ειναι ακαδημαικη. Αν δεν κανω λαθος παντως, πρεπει να ειναι της ταξης των 10 ιππων, οι περισσοτεροι απο αυτους παντου στο φασμα των στροφων.

ΥΓ
Και στο 07 σας παιρνει (με αναλογα αποτελεσματα), αλλα δεν θα εχετε την δυνατοτητα να συνδεσετε pcv+autotune, οποτε μικρο-ρυθμισεις στο μειγμα θα πρεπει να γινουν ειτε σε δυναμομετρο, ειτε στο δρομο με οργανο AFR. Επισης, δεν θα υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης δυο χαρτων, για οικονομια σε ταξιδι και για γκαζια, αλλα με καποιους μικρους συμβιβασμους, κι αυτο γινεται.

MikeG
21/01/2014, 09:16
ΥΓ
Και στο 07 σας παιρνει (με αναλογα αποτελεσματα), αλλα δεν θα εχετε την δυνατοτητα να συνδεσετε pcv+autotune, οποτε μικρο-ρυθμισεις στο μειγμα θα πρεπει να γινουν ειτε σε δυναμομετρο, ειτε στο δρομο με οργανο AFR. Επισης, δεν θα υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης δυο χαρτων, για οικονομια σε ταξιδι και για γκαζια, αλλα με καποιους μικρους συμβιβασμους, κι αυτο γινεται.

Για πες λοιπόν λύσεις για τα μοντέλα 07 και κάτω, γιατί κάτι ψήνουμε εδώ. Το autotune δε παίζει ή ο συνδιασμός pcv+autotune? Ο λόγος; Προτείνεις δηλαδή μοντέλο 08 και πάνω;

Mariner
21/01/2014, 10:04
Προτείνεις δηλαδή μοντέλο 08 και πάνω;
06-08 είναι ίδια, απο 2009 κ μετά διαφέρουν :)

foogr01
21/01/2014, 14:53
@MikeG: δηλαδής θα κάνουμε υπομονή κανένα χρόνο ακόμα ; :(

MikeG
21/01/2014, 15:10
@MikeG: δηλαδής θα κάνουμε υπομονή κανένα χρόνο ακόμα ; :(

Να δούμε τι ακριβώς παίζει πρώτα. Ας απαντήσει ο Άγης.

Stabak
21/01/2014, 15:46
Ειναι τετοια η διαφορα στην ποιοτητα αποκρισης (ταχυτητα και ομαλοτητα) στο γκαζι, που η οποια διαφορα στην τελικη ισχυ ειναι ακαδημαικη. Αν δεν κανω λαθος παντως, πρεπει να ειναι της ταξης των 10 ιππων, οι περισσοτεροι απο αυτους παντου στο φασμα των στροφων.


10 άλογα με χάρτη/φίλτρο; πολλα ακούγονται... graphs or didn't happen :lol:

spyro
21/01/2014, 15:59
.... graphs or didn't happen :lol:

+1

:bawl: :lol:

spyrakos35
21/01/2014, 18:12
Το pcv ειναι για 09 μοντελα και πανω κατα δηλωση της ιδιας της εταιρειας

DrBig
21/01/2014, 18:42
^ Ετσι λεει η dynojet. Επισης, ειναι πιθανο να μπαινει σε 06-08 αν οι φυσες ειναι ιδιες αλλα πουθενα δεν εχω διαβασει κατι σχετικο. Η DJ απλα δεν εχει ενδιαφερθει να τσεκαρει φανταζομαι. Βασικα το θεμα δεν ειναι το autotune αλλα το PCV πανω στο οποιο μπαινει το AT.
Παντως μη σας κοβει αυτο, απλως θελει πιο πολυ χρονο σε βολτες και λαπτοπ και ακομα κι αυτο μπορει να μη χρειαστει γιατι γενικα κυκλοφορουν χαρτες στο διαδικτυο.

crfouras
21/01/2014, 18:43
+1

:bawl: :lol:

Εσείς ρε άπιστοι να μην τα βάλετε λοιπόν!!!!
Πέρα απο την πλάκα, όλοι όσοι έχουν χρησιμοποιήσει τον εν λόγω συνδυασμό φιλτρο/χάρτη ή βελονες FP, μιλάνε για τέτοια νούμερα, κοντά στα +10hp. ;)

DrBig
21/01/2014, 18:48
10 άλογα με χάρτη/φίλτρο; πολλα ακούγονται... graphs or didn't happen :lol:

Δεν θα χαπεν τουλαχιστον απο μενα, γιατι πραγματικα το θεωρω ακαδημαικο δεδομενης της 'καμια σχεση' εντυπωσης που σου δινει στο δρομο.

Stabak
21/01/2014, 19:25
Δεν θα χαπεν τουλαχιστον απο μενα, γιατι πραγματικα το θεωρω ακαδημαικο δεδομενης της 'καμια σχεση' εντυπωσης που σου δινει στο δρομο.

Αυτό σου λέω, εφόσον το dynobutting είναι υποκειμενικό, για την οποιαδήποτε αναβάθμιση/tuning χρειάζεται απόδειξη. Πριν κ μετά. Εξου και η ερώτηση του φιλου.

Δεν αμφισβητώ το φηλινγκ που περιγράφεις. Αφενώς πολλοί κώλοι ομως δεν καταλαβαίνουν τα 4 άλογα στις 5250 στροφές αφετέρου δεν μπορώ να σκεφτώ οτι ένα μοτερ οπως το 950/990 είναι τόσο φιμωμένο ωστε με χάρτη/φίλτρο να τσιμπάει 10 άλογα.... :confused: Απλά σκέφτομαι φωναχτά...

DrBig
21/01/2014, 19:37
Αυτό σου λέω, εφόσον το dynobutting είναι υποκειμενικό, για την οποιαδήποτε αναβάθμιση/tuning χρειάζεται απόδειξη. Πριν κ μετά. Εξου και η ερώτηση του φιλου.

Δεν αμφισβητώ το φηλινγκ που περιγράφεις. Αφενώς πολλοί κώλοι ομως δεν καταλαβαίνουν τα 4 άλογα στις 5250 στροφές αφετέρου δεν μπορώ να σκεφτώ οτι ένα μοτερ οπως το 950/990 είναι τόσο φιμωμένο ωστε με χάρτη/φίλτρο να τσιμπάει 10 άλογα.... :confused: Απλά σκέφτομαι φωναχτά...

Μα αλλο λεω, δεν μιλαω για buttdyno μιλαω για buttfeeling ασχετως ισχυος, υπαρχουν και αλλες παραμετροι οπως η εκρηξη το ελευθερο στροφαρισμα και η γλυκυτητα στο γκαζι και στην λειτουργια του μοτερ.....εκει ειναι που εγω προσωπικα εχω εντυπωσιαστει.
Αλογα παραπανω σιγουρα εχει. Ποσα, δεν ξερω. Στο advrider υπαρχει δυνμομετρηση με αυτο το μοτερ (09+) και φιλτρο σε καρμπυρατερατο με πανω απο 100 ιππους, αν θυμαμαι καλα.

DrBig
21/01/2014, 19:49
Για πες λοιπόν λύσεις για τα μοντέλα 07 και κάτω, γιατί κάτι ψήνουμε εδώ. Το autotune δε παίζει ή ο συνδιασμός pcv+autotune? Ο λόγος; Προτείνεις δηλαδή μοντέλο 08 και πάνω;

Με λαμδα, πεταλουδες, φιλτρο και χαρτη (και φυσικα εξατμισεις) θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα. Οπως το μηχανακι φτιαχτηκε να δουλευει.

xaotikos
21/01/2014, 21:46
Για να μην ψάχνετε, απο εξωτερικό 2 δυναμομετρήσεις από KTM SMR με αλλαγές σε φίλτρο DNA MK3, δευτερεύουσες πεταλούδες εκτός, τελικά εξατμίσεων, αλλαγμένες τρομπέτες, βγαλμένο SAI και custom χάρτη. Φυσικά στο ίδιο δυναμόμετρο με ίδιες ρυθμίσεις.
308155308156

MikeG
21/01/2014, 21:50
Ρε Άγη, επειδή έχω λίγο μπλεχτεί, το pcv είναι αυτό; http://www.powercommander.com/powercommander/powercommanders.aspx?mk=29&mdl=12&yr=2007&pc=928&mk-n=KTM&mdl-n=Adventurer&pc-ver=411&prod-type=Powercommander%20III%20USB

Powercommander ουσιαστικά;

Ο στόχος είναι να έχουμε ένα χάρτη στο μηχανάκι για κάθε μέρα, commuting, να μη καίει τα κέρατα του. Δεν υπάρχει θέμα με το να χρειάζεται να κουμπώσουμε πάνω laptop για να αλλάξουμε χάρτη.
Έχουμε κάπου μπερδευτεί.

spyrakos35
21/01/2014, 22:15
Ρε Άγη, επειδή έχω λίγο μπλεχτεί, το pcv είναι αυτό; http://www.powercommander.com/powercommander/powercommanders.aspx?mk=29&mdl=12&yr=2007&pc=928&mk-n=KTM&mdl-n=Adventurer&pc-ver=411&prod-type=Powercommander%20III%20USB

Powercommander ουσιαστικά;


αυτό είναι εν μέρει.... αυτό που έχει στο λίνκ που έβαλες είναι το προηγούμενο "μοντέλο", για μηχανάκια πριν το 2009 όπως είπαμε και πιο πάνω....

http://www.powercommander.com/powercommander/powercommanders.aspx?mk=29&mdl=12&yr=2009&pc=18-003&mk-n=KTM&mdl-n=Adventurer&pc-ver=PCV&add-mdlyrid=18-003&add-mdlyrid2=18-003&fullstr=18-003&prod-type=Powercommander%20V

Stabak
21/01/2014, 22:37
Για να μην ψάχνετε, απο εξωτερικό 2 δυναμομετρήσεις από KTM SMR με αλλαγές σε φίλτρο DNA MK3, δευτερεύουσες πεταλούδες εκτός, τελικά εξατμίσεων, αλλαγμένες τρομπέτες, βγαλμένο SAI και custom χάρτη. Φυσικά στο ίδιο δυναμόμετρο με ίδιες ρυθμίσεις.


Από ότι ψιλοδιάβασα την μεγαλη διαφορά κάναν οι αυλοί +5 κ μιλάμε με κατηργημενο φιλτροκουτι στην ουσια και οχι απλά φιλτρο. Δηλαδή ολα τα υπόλοιπα με χαρτη ανα κυλινδρο έδωσαν 7max? :confused: Νορμαλ ακουγεται...

Εντυπωσιακό πάντως..

xaotikos
21/01/2014, 23:09
Ο τυπάκος έχει παίξει με πάρα πολλά δοκιμάζοντας (αν θυμάμαι χρησιμοποιεί PCV και AUTOTUNE για το σετάρισμα σε συγκεκριμένες συνθήκες), όποιος έχει όρεξη μπορεί να διαβάσει τα θέματα που έχει γράψει, έχουν ενδιαφέρον. Δεν είναι ότι κάνει κάτι διαφορετικό απλά έχει την γνώση (πολλά χρόνια μάστορας...) την όρεξη και τον χρόνο να πειραματίζεται και να φτιάχνει χάρτες.

Σημείωση, δεν ψάχνει για την μέγιστη απόδοση σε άλογα και αυτό μαρέσει σε αυτόν.
Σε όλες του τις μετατροπές προσπαθεί να βρεί την καλύτερη λύση για γραμμικότητα και καλύτερη απόδοση στο εύρος στροφών που δουλεύει κάποιος καθημερινά (χαμηλομεσαίες σε δικύλινδρα). Στο ίδιο forum όσοι με SMR/SMT έχουν δοκιμάσει ITG φιλτρο σε custom φιλτροκούτι (ο gefr γνωρίζει περισσότερα), με συνδυασμό κοντού/νορμάλ αυλού, εξατμίσεις κλπ με τον χάρτη που τους έχει δώσει (#20 στο site) λένε τα καλύτερα, ομαλότητα και φοβερή ροπή παντού.

Σε κανά χρόνο που θα τελειώσει η εγγύηση θα σας πω την προσωπική μου άποψη καλά να είμαστε.. :)

Stabak
21/01/2014, 23:27
Βασικά είναι θέμα χρημάτων/ιππο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση με αυλους/φιλτροχοανες κλπ παει αναγκαστικά η κατανάλωση περίπατο οσα a/f tuners κ να παρεμβαλεις... μπρος στα κάλλη :a014: Αν όμως μείνεις σε μια καλή χαρτογραφηση/τελικά/φιλτράκι δεν θα πάρεις αλογα παραπάνω απο 5-6 πιστευω αλλα θα αποκτήσεις την απόκριση που περιγραφει ο drbig χωρις και αυτη να εγγυαται μικρότερη κατανάλωση (αν δεν την αποζητήσεις) παρά την "τέλεια" καύση ανα συνθήκη περιφερειακων κ περιβαλλοντος. :rolleyes:

xaotikos
21/01/2014, 23:50
Τότε υπάρχει και η λύση με PCV και διακόπτη, 2 προγράμματα φορτωμένα, ένα οικονομίας και ένα απόδοσης. Βέβαια υπάρχει και το καλύτερο πρόγραμμα οικονομίας...ο καρπός :)

DrBig
22/01/2014, 06:00
Ρε Άγη, επειδή έχω λίγο μπλεχτεί, το pcv είναι αυτό; http://www.powercommander.com/powercommander/powercommanders.aspx?mk=29&mdl=12&yr=2007&pc=928&mk-n=KTM&mdl-n=Adventurer&pc-ver=411&prod-type=Powercommander%20III%20USB

Powercommander ουσιαστικά;

Ο στόχος είναι να έχουμε ένα χάρτη στο μηχανάκι για κάθε μέρα, commuting, να μη καίει τα κέρατα του. Δεν υπάρχει θέμα με το να χρειάζεται να κουμπώσουμε πάνω laptop για να αλλάξουμε χάρτη.
Έχουμε κάπου μπερδευτεί.

Αυτο ειναι PC3 + οθονη με datalogger. Τα PC3 δεν παιρνουν autotne αυτη ειναι η βασικη τους διαφορα. Αλλα νομιζω το μαραφετι της φωτο μπορει να κρατησει δευτερο χαρτη, το PC3 σκετο δε μπορει. Οπως ειπες ομως μπορεις με λαπτοπ να κατεβαζεις δευτερο, ειτε στο PC3 ειτε στο tuneEcu.

Δεν ειναι ομως απαραιτητο να εχεις δυο χαρτες, και με εναν μπορεις να συνδυασεις γκαζια με οικονομια, αρκει να αλλαξεις στον χαρτη με τα γκαζια τις τιμες για TPS κατω απο 15-20%, που αντιστοιχουν στο 90% της καθημερινης οδηγησης.

DrBig
22/01/2014, 06:05
Βασικά είναι θέμα χρημάτων/ιππο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση με αυλους/φιλτροχοανες κλπ παει αναγκαστικά η κατανάλωση περίπατο οσα a/f tuners κ να παρεμβαλεις... μπρος στα κάλλη :a014: Αν όμως μείνεις σε μια καλή χαρτογραφηση/τελικά/φιλτράκι δεν θα πάρεις αλογα παραπάνω απο 5-6 πιστευω αλλα θα αποκτήσεις την απόκριση που περιγραφει ο drbig χωρις και αυτη να εγγυαται μικρότερη κατανάλωση (αν δεν την αποζητήσεις) παρά την "τέλεια" καύση ανα συνθήκη περιφερειακων κ περιβαλλοντος. :rolleyes:

Αν εχεις autotune μπορεις να πετυχεις και καλλιτερη οικονομια απο μαμα. Το ΑΤ θα κανει ακριβως την δουλεια που κανουν οι στοκ λαμδα, και μαλιστα καλλιτερα γιατι θα εχεις wideband λαμδα αντι τους μαμα narrowband, οποτε μπορεις να επιλεξεις οτι AFR θελεις.

DrBig
22/01/2014, 06:07
Από ότι ψιλοδιάβασα την μεγαλη διαφορά κάναν οι αυλοί +5 κ μιλάμε με κατηργημενο φιλτροκουτι στην ουσια και οχι απλά φιλτρο. Δηλαδή ολα τα υπόλοιπα με χαρτη ανα κυλινδρο έδωσαν 7max? :confused: Νορμαλ ακουγεται...

Εντυπωσιακό πάντως..

Οι αυλοι του RC8 θα δωσουν παραπανω αλογα στα πολλα, αλλα λιγοτερη ροπη στα λιγα.

indianos950
24/01/2014, 17:08
Εγω όταν είχα περάσει πρώτη φορά τον χάρτη από το autotune νόμιζα οτι πήρε αρκετά άλογα ενώ ουσιαστικά κέρδισα πολυ καλή αίσθηση μονο με εξάτμησεις , δεν ειναι τα άλογα αλλά τι παίρνει το χέρι σου