PDA

View Full Version : συγκριτικο κρανων arai rx7 corsair- shoei xspirit2



mlv
21/01/2014, 20:52
εχω και τα 2 κρανη στην κατοχη μου
το αραι σαν εφαρμογη ειναι πιο ανετο και σε αγκαλιαζει με ενα σφιχτο τροπο αλλα ευχαριστο
το κελυφος και το νεκ ρολ κατεβαινουν πιο χαμηλα στον αυχενα και αγκαλιαζουν την βαση του κρανιου με τον αυχενα
ειναι βαρυτερο αλλα εχει ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟ
το σοει ειναι πολυ σφιχτο κρανος ελαφρυτερο και με ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ.η ζελατινα ειναι καλυτερη και στην διαυγεια της απο οτι του αραι
λιγοτερο θορυβο στο σοει και ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ φθηνοτερα ανταλλακτικα απο οτι στο αραι
ο μηχανισμος της ζελατινας στο αραι ειναι μαλακισμενος και λιγο ευαισθητουλης
ποιοτητα βαφης μαλλον σοει καλυτερη
γυρισμα κεφαλιου στο πλαι με πολλα χιλιομετρα...αραι...
αποσταση πηγουνιου κρανους καλυτερη σοει..πολυ σημαντικο σε συγκρουση
σχεδια κλπ δεν παιρνω θεση ...γουστα ειναι αυτα
δινω με αριστα το 10 ενα 8 στο αραι και ενα 7.75 στο σοει..
αυτα

spyrakos35
21/01/2014, 20:56
βάλε και τις τιμές να δούμε (όχι μετά της έκπτωσης)

mlv
21/01/2014, 20:57
το αραι ειχε 860 και το σοει επειδη ειναι μονοχρωμο 670

spyrakos35
21/01/2014, 20:59
δλδ στα ίδια (μονόχρωμο/με γραφικά) είναι κανά κατοστάρικο πιο ακριβό το αράι?

mlv
21/01/2014, 21:02
περιπου αλλα το αραι ειναι παλιοτερο μοντελο τωρα εχει το rx7-gp...αλλα δεν εχει καμια σχεση το παλιο με το νεο στην εφαρμογη...το gp δεν μου κανει

spyrakos35
21/01/2014, 21:08
επομένως, εντελώς ψυχρά, μεταξύ των δύο θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη βαθμολογία το σοει μιας και αρκετά ή σημαντικά φτηνότερο....

mlv
21/01/2014, 21:19
δεν λαμβανω υποψιν τιμες...πχ το agv gptech ειναι ακριβοτερο απο το σοει και φτηνοτερο απο το αραι...αλλα είναι χειροτερο και απο τα 2...απαραδεκτη ποιοτητα κατασκευης για τετοια ποσα...οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση για μενα στην συγκριση

spyrakos35
21/01/2014, 21:21
σε ένα συγκριτικό, πρέπει να τις λαμβάνεις υπόψιν σου αν θες να είσαι δίκαιος.....

mlv
21/01/2014, 21:26
δεν με ενδιαφερει η τιμη για τεχνικη συγκριση...σαν ερευνα αγορας μπορει....

spyrakos35
21/01/2014, 22:03
δεν κάνεις "τεχνική σύγκριση", κάνεις "σύγκριση αίσθησης", αν μπορώ να το πω έτσι.....

εν τέλει σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να σε "ακυρώσω", έτσι???

:beer:

Billymuse
21/01/2014, 22:06
ο εξαερισμός στο x-spirit2 πως σου φαίνεται?

mlv
21/01/2014, 22:13
χειροτερος απο το αραι ειδικα ο πανω...στο πηγουνι ειναι λιγο καλυτερος απο πανω αλλα οχι καλυτερος απο το αραι....το καλοκαιρι στο αραι στεγνωνεις μαλλι λεμε

Billymuse
22/01/2014, 05:35
χειροτερος απο το αραι ειδικα ο πανω...στο πηγουνι ειναι λιγο καλυτερος απο πανω αλλα οχι καλυτερος απο το αραι....το καλοκαιρι στο αραι στεγνωνεις μαλλι λεμε
Oποτε με ανοιχτους τους αεραγωγους,ππερναει πολυς θορυβος?

Yianniss
22/01/2014, 08:23
Και με κλειστους αεραγωγους εχει γαμω τους θορυβους το Rx7

Black Diamond
22/01/2014, 11:57
δοκιμάζοντας το x-spirit ii με to rx7 GP καθαρά μπροστά στο θέμα αεραγωγών (6 στο σύνολο) και στα μαξιλαράκια το arai που στο άλλο γίνονται σώβρακο μετά από λίγο καιρό.
Το shoei πιο ελαφρύ μου φάνηκε (σαν αίσθηση,κιλά δεν θυμάμαι) και σίγουρα πιο αεροδυναμικό. Σε αυτή την κατηγορία ασφάλειας περί ορέξεως θα έλεγα, πολύ καλά και τα 2. Όντως πιο φτηνό το shoei, η ζελατίνα του arai όμως δεν σπάει ούτε με πέτρα. Πωλητής την πάτησε και την κοπάνησε με γονατιά μπροστά μου (τελείως απρόσμενο, δεν το περίμενα) υποστηρίζοντας ότι είναι μακράν η καλύτερη της αγοράς σε ασφάλεια.

iliasfyntanidis
22/01/2014, 12:11
Ούτε και στα shoei σπάει η ζελατινα.Εαν την καθαρίσεις ομως με κάποιο χημικό τότε γίνεται θρύψαλα.
Ειχε και το 0-300 σε ενα τεύχος κάποτε ενα κλιμάκιο της Arai που ήρθε στην Ελλαδα για επίδειξη.
Παρόλα αυτά και έχοντας 2 arai στην κατοχή μου rx7 corsair και rx7rr4 μπορω να πω οτι η ποιότητα βαφης ιδίως στο corsair ειναι για κλάματα.
Στο σημείο που περισσεύει όταν κυνηγάμε τελική εχει ξεθαμπωσει απο τα σωματίδια του αέρα-ομοκεντροι κύκλοι η περιβόητη αράχνη που κάνουν τα αυτοκίνητα απο το πλυσιμο.Επισης με το παραμικρό κανει γρατζουνιά.
Σαν εφαρμογή ταιριάζει σαν γαντι(παίζει βεβαια και ρόλο του κεφάλι του αναβάτη)

petros1972
22/01/2014, 14:06
παντως και τα δυο κρανη ειναι πολυ ακριβα

Allst@rf
22/01/2014, 17:08
παντως και τα δυο κρανη ειναι πολυ ακριβα


Οτι πληρωνεις παιρνεις... ;)

Billymuse
22/01/2014, 19:09
Οτι πληρωνεις παιρνεις... ;)

+1 :beer:

mlv
22/01/2014, 19:48
εχει μαλακο βερνικι το αραι....παντως πιστευω οτι ειναι ενα τικ πιο καλο απο το σοει
ομως επειδη ειχα και xr1000 και αραι chaser παλια κρανη και τα2 ,το σοει ηταν ετη φωτος μπροστα σε εξαερισμο και ποιοτητα
απλα ειχε παραξενο σουλουπι και με πιεζε ελαφρα μετα απο ωρα....το αραι ανοιξε το εσωτερικο του και ηταν βαρκουλα στο 2 μηνο
και παλι η ζελατινα σοει ηταν καλυτερη
απο τα χερια μου εχουν περασει απειρα κρανη....το κορυφαιο σε εξαερισμο κρανος ηταν το AGV T2,παναλαφρο αλλα πολυ ακριβο για την ποιοτητα του που ειναι πολυ πιο κατω απο σοει αραι...