PDA

View Full Version : Ρωσία -Βίζες και διαδικαστικά-



matmat
22/01/2014, 13:52
Επειδή η διασκέδαση περνάει πρώτα απο την κόλαση κι ο Δάντης την ειχε περιγράψει ποιητικά και
εννιάκυκλη εμείς με τα δίκυκλα είμαστε ακόμη στην αρχή .
Ακρη δεν μπορω να βγαλω με τις Πρεσβειες και τα Προξενεία
κατι για προσκλησεις μου λένε κατι για κρατησεις και οτι ελεγχουν ποσες μερες θα εισαι εκει
και δεν ξερουν καν αν χρειαζεται κατι παραπανω για την μηχανη περα απο την πρασινη καρτα
και το χειροτερο ειναι πως δεν ξερω ουτε κι εγω το πότε θα μπώ αλλά ουτε και πότε θα βγω και πολύ περισσότερο το πού θα με πιανει η νυχτα για να μεινω ...

Υπάρχει κανεις που να περασε αυτον τον κυκεώνα και να βοηθησει λιγο την κατασταση ;

:dizzy:
:eek:

ggs
22/01/2014, 14:43
ο Gallos ειχε παει κατα κει σε αυτο το φοβερο ταξιδι

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125553


Επικοινώνησε με τον Δημητρη (gallos) ειναι πολυ ενταξει και θα σε βοηθησει οπου μπορει..



α ,ρε Ματθαιε ταξιδαρα ετοιμαζεις....:beer:

virus
22/01/2014, 17:45
αυτο τωρα γιατι το κανεις ρε;

σε πειραξαμε και μας την λες;:confused:


:beer::beer::beer:

matmat
22/01/2014, 19:41
Γιώργη σε ευχαριστω για το λινκ , δεν ειχε πεσει στην αντίληψή μου :/
για να δούμε , θα μας βγει ;

:beer::beer::beer:

matmat
22/01/2014, 19:46
αυτο τωρα γιατι το κανεις ρε;



γιατί μπορώ :evil::evil::p:p
χαχαχα

Μεγαλώνουμε Γιάννη και δεν ειναι πια καιρός για αναβολές , κάθε "του χρόνου" που περνάει
δυσχεραίνει τον παρανομαστή , οπότε τι μας μένει από το να βάλουμε παντελόνια στα σύννεφα ; (για να παραφράσω λίγο τον αγαπημένο Μαγιακόφσκι ;) ...)

:beer::beer::beer:

argy_kap
23/01/2014, 00:08
Επικοινώνησε με τον Δημητρη (gallos) ειναι πολυ ενταξει και θα σε βοηθησει οπου μπορει..

είσαι λίγο υπερβολικός....:beer:

ggs
23/01/2014, 06:48
είσαι λίγο υπερβολικός....:beer:

:confused:

argy_kap
23/01/2014, 08:04
:confused:

Στο "είναι πολύ εντάξει" πάει το υπερβολικος....

matmat
23/01/2014, 08:06
δέν είναι δηλαδή ;
να μην τον ενοχλήσουμε ;

Anty12
23/01/2014, 09:21
δέν είναι δηλαδή ;
να μην τον ενοχλήσουμε ;


Κοίτα να δεις....με την μούρλα που κουβαλάει ο Μήτσος, μπορεί να σου κατσικωθεί στο σβέρκο, και να πάτε μαζί......:lol:

matmat
23/01/2014, 09:37
ΠρόεδρΑ ... αυτο δεν ειναι κατ αναγκη κακό
αρκεί να μου αφησει πεντε μερες στην Μοσχα ελευθερες να κανω τα δικά μου το πολύ μετα να μετραμε το υψος του χορταριου στην στεπα και να αρμεγουμε καμηλες ...
:smokin:

argy_kap
23/01/2014, 09:45
ΠρόεδρΑ ... αυτο δεν ειναι κατ αναγκη κακό
αρκεί να μου αφησει πεντε μερες στην Μοσχα ελευθερες να κανω τα δικά μου το πολύ μετα να μετραμε το υψος του χορταριου στην στεπα και να αρμεγουμε καμηλες ...
:smokin:

Μην λες την λέξη ΣΤΕΠΑ.....γιατί θα τον πάρεις μαζί σου...!

Πρόεδρε μου λείπεις!!!

Anty12
23/01/2014, 09:50
Πρόεδρε μου λείπεις!!!

Ματάρες μου.......:kiss:

ggs
23/01/2014, 10:03
δηλαδη , επρεπε να ανοιξει θεμα με ΡΩΣΙΑ - ΒΙ(Υ)ΖΕΣ για να σκασει μυτη ο προεδρΑς...

που - σε - ρε .....:beer:

Anty12
23/01/2014, 10:38
δηλαδη , επρεπε να ανοιξει θεμα με ΡΩΣΙΑ - ΒΙ(Υ)ΖΕΣ για να σκασει μυτη ο προεδρΑς...

που - σε - ρε .....:beer:

spam mode on

Που να ΄μαι.....σκύψε-βύξε-ανάσανε είμαι...:(

spam mode off

DimChios
23/01/2014, 13:50
Ρε μλκ ΜατΜατ, Ρωσσίδες έχει και εδω και θα σου κοστίσει και λιγότερα!
Ελα να σε βγάλω μια βόλτα εδω γύρω, που να τρεχεις τωρα?

:moutza:

OldMan
23/01/2014, 14:39
ΤαμΤαμ, λίγα με τον Μαγιακόφσυ γιατί δεν είχε καλό τέλος...
(φαντασου να είχε και Africa..)

matmat
23/01/2014, 14:55
Κι ο Καρυωτάκης δεν ειχε καλό τελος ρε παλιάνθρωπΑ
αλλά οποτε πηγα στην Πρεβεζα δεν επαθα τιποτα :p

matmat
23/01/2014, 14:57
Τελικά ρε ρεμάλια κανείς δεν μπηκε για την Ρωσία
για τα βυζιά μπηκατε ολοι ε ;
Βιζα εγραψα ρε γαμωτο δεν εγραψα βυζους
:evil:

Aerobitch
23/01/2014, 15:17
Μιας και έχω πάει Ρωσία (2008) να βοηθήσω...

Λοιπον γενικά θελείς βίζα (ή και ΒΥΖΆ !! και αυτο γίνεται αμα πάς εκει....χεχε) οπώς ξέρεις

Αυτό τωρα είναι ένα χαρτάκι το οποιο κολλάνε στο διαβατήριο σου σε μια σελίδα το οποιο λέει πλεροφορίες για σενα και για το που μένεις και για το πόσο καιρο θα μείνεις
ΠΡΟΣΟΧΗ στο πού μένεις. Εξηγώ: εγω είχα παέι στο Εκατερινμπούγκ και η βίζα έλεγε θα μείνει απο τότε ως τότε στο Εκατέρινμπουργκ οχι Μόσχα ή αγία Πετρούπολη πχ! Αν ήθελα να πάω στην Καμτσάτκα πχ θα έπρεπε να το είχα δηλώσει στην πρεσβεία απο πριν. Αυτο το διασταυρωσα και τυχαία αργότερα σε ένα άρθρο για τον υπερσιβιρικό που έλεγε οτι η βιζα σου πρεπει να λέει σε ποιες πολεις θα κατέβεις και μπορεις να κατέβεις μόνο σε αυτές αλλίως γίνεται μπέρδεμα... και δεν θέλεις μπερδέματα εκει....
Τελευταία ένα φίλος μου που πήγε το είχαν καποια πιο καινούργια έκδοση η οποία δεν εγραφε πόλη και ήταν πιο γενική. Δεν ξέρω δηλαδή αν παει κάπως οτι αν πληρώσεις παραπάνω λεφτα βγαζεις μια γενική βίζα κτλ. Αλλά τσεκαρέ το στο λέω με κάθε επιφύλαξη

Πως την πάιρνεις (την βίζα ντε!!)
Κατ αρχήν θέλεις προσκληση. Εμένα με είχαν καλέσει απο το πανεπιστήμιο του Εκα. Στειλαν λοιπόν ένα γράμα στην διευθυνσή μου το οποι έλεγε οτι προσκαλούμε τον τάδε στην τάδε πόλη για τον τάδε λόγο τις τάδε ημερομηνιες υπογραφή αντιπρύτανης του πανεπιστημίου. Αυτο το στελνείς στην πρεσβέια μαζι με το διαβατηριό σου και σε μερικές μέρες μαζι με 70ε αν θυμάμαι καλά αν όλα πάνε καλά έχεις την βίζα. Η πρόσκληση τοτε που το είχα κάνει εγω έπρεπε να έχει χειρόγραφες υπογραφές (δηλαδή το σκανάρισμα και mail θα στο γυρισουν πίσω εκτός κι αν κατι έχει αλλάξει απο τότε).
Ένα ταξιδιωτικό πρακτορίο μπορεί να σε βοηθήσει πολύ. Να σου πει ακριβώς τι χρειάζεται να στα στέιλει να στα φέρει κτλ.
Τώρα νομίζω οτι πας και χωρις πρόσκληση με κάποια απόδειξη ξενοδοχέιου σε φάση να μένω εκει να και οι κρα΄τησεις μου κτλ. το δέχονται αλλά αυτο θα σου το πεί σίγουρα ένα αξιόπιστο ταξιδιωτικό γραφείο

Ελπίζω να βοήθησα! και αν θέλεις στείλε μου pm να σου στείλω μια φώτο της βίζας μου να δεις περίπου πως είναι

Για τσι μηχανές δεν ξέρω τι παιζει αλλά ίσως και η ασφαλιστική σου να ξέρει κάτι για εκτός ευρωπαικής ένωσης πράγματα!

Stabak
23/01/2014, 16:04
Οπως μου τα πε η γυναικα μου (ρωσιδα):

Θέλει ή τουριστικά vouchers απο ξενοδοχεία ή πρόσκληση απο Ρώσο με σφραγίδα απο το imigration στο υπ. εσωτερικών για την διαρκεια της βίζα και διαμονης. Διαρκεια εως 3 μηνες σε καλύπτει. Η βιζα εχει 55 ευρώ + insurance ανάλογα τις μέρες παραμονης. Το παράβολο για την προσκληση δεν ξερω. Η βιζα θελει 6 εργασιμες να βγει. Απο το immigration κανουν 3 βδομαδες + μερες αποστολής για την πρόσκληση. Ο τόπος εισοδου κ εξόδου δεν παιζει ρόλο.

Stabak
23/01/2014, 16:17
http://visa.llcentre.ru/index.php

DimChios
23/01/2014, 17:21
[adv_mode_on]Εγώ προτείνω πάντως να αγοράσετε όσοι θέλετε το βιβλιαράκι που έχει κυκλοφορήσει ο ΤαμΤαμ γιατί όσο περισσότερα πουληθούν τόσα περισσότερα βυζΑ θα δεί και θα πιάσει το παλληκάρι μας εκεί που θα πάει! :lol:
Αξίζει και είναι και οικονομικότατο[adv_mode_off]

;):wave2:

308242

matmat
23/01/2014, 17:47
Επρεπε να γραφω για παραμεθορια βυζια ρε Μητσο στο βιβλίο κι οχι ποιηματα χαχαχαχαχαχ
:beer::beer:


(λες να την στησω στο αγαλμα του Πουσκιν και να πουλάω για να γυρισω ; )

matmat
23/01/2014, 17:50
Aerobitch και Stabak

ευχαριστω και τους δύο :)

ερωτηση : το να μην κλεισω ξενοδοχεια και να ειμαι οπου νυχτωσει ψαχνω πώς στο διαλο γινεται ;
(αυτο το τυπικο θελω να ξεπερασω)

Stabak
23/01/2014, 18:43
Sto link Που σου εδωσα φαινεται να αγοράζεις tourist voucher με 20euro, δηλαδη εικονική κράτηση ξενοδοχείου έτσι ωστε να βγάλεις την βιζα εδω. Το τι θα κάνεις μετα ειναι δικο σου θεμα...

magelanos
23/01/2014, 19:31
Το 2011 ειμουν δυο βδομαδες στην Ρωσια με την μηχανη.. Εγω αποκληστικα το αφησα σε ταξιδιωτικο γραφειο οπου και τα εκαναν ολα..
Βεβαια τους εδωσα ολο το προγραμμα που θ'ακολουθουσα με ολες τις πολης που ειχα σκοπο για διανυκτερευση.. ετσι μου εκλεισαν αυτοι τα ξενοδοχεια και πειρα τα vouther για το καθενα ξεχωριστα.. τωρα η βιζα 80 ευρω και 2 ευρω ιατρικη περιθαλψη για καθε μερα στην ρωσια.. Διαβατηριο και πρασινη καρτα για την μηχανη την θελεις.. Και κατι που εκανα και βοηθησε πολυ χωρις να μου το πει κανεις, μετεφρασα την αδεια της μηχανης στην ρωσικη.. ο χρονος στα συνορα με τα διαδικαστηκα μιωθηκε παρα πολυ. Η βιζα βγενει για μεχρι και ενα μηνα, εως δυο εισοδους στην χωρα που πρεπει να δηλωσεις.. :)

calmen
23/01/2014, 21:04
Βιζα εγραψα ρε γαμωτο δεν εγραψα βυζους
:evil:
:lol:
:lol:

matmat
24/01/2014, 20:03
Βρηκα αυτό , http://vhs-greece.com/main.php?id=travel&lang=gr
το οποίο ειναι στην ουσία ενα κεντρο εξυπηρετησης εξωπροξενιακό αλλά το προξενείο σε παραπέμπει ή εκεί
ή σε πρακτορείο .
Η διαφορά απο το πρακτορείο ως προς το χρηματικό είναι της ταξης των 30 ευρώ περίπου
αν εχεις καταφερει να βρεις χωρίς χρεωση το περιβοητο visa sapport που χρειαζεται εκτός απο το vaoucher



Τουριστική βίζα

Η τουριστική βίζα χορηγείται για διάρκεια έως 30 ημερών.
Για την έκδοση τουριστικής βίζας χρειάζεται να προσκομισθούν τα ακόλουθα έγγραφα:

1. Το πρωτότυπο του τουριστικού βάουτσερ (βεβαίωσης κράτησης)

2. Η πρωτότυπη βεβαίωση αποδοχής του αλλοδαπού τουρίστα από την οργάνωση, η οποία δραστηριοποιείται στον τομέα της διοργάνωσης του ταξιδιού (tour operator) και έχει αριθμό αναφοράς (reference number) σε ισχύ.

3. Εθνικό διαβατήριο σε ισχύ, στον οποίο υπάρχουν τουλάχιστον 2 κενές σελίδες που προορίζονται για την επικόλληση βίζας, η ισχύς του οποίου δεν θα πρέπει να λήγει νωρίτερα από 6 μήνες από την ημερομηνία λήξης ισχύος της βίζας.

4. Συπληρωμένη αίτηση μόνο ηλεκτρονικά μέσω του site visa.kdmid.ru και υπογεγραμμένη για την έκδοση βίζας.

Προσοχή! Για τους πολίτες των ΗΠΑ, της Μεγάλης Βρετανίας, του Καναδά και της Γεωργίας προβλέπεται ξεχωριστό έντυπο αίτησης, η οποία συμπληρώνεται επιτόπου στο Ρωσικό Κέντρο Έκδοσης Βίζας.

5. Το πρόσωπο που θα απεικονίζεται επάνω στη φωτογραφία θα πρέπει να καταλαμβάνει 70%-80% όλης της φωτογραφίας.

6. Το ασφαλιστήριο συμβόλαιο ιατρικής περίθαλψης, με ισχύ στην επικράτεια της Ρωσίας και πλήρη κάλυψη για την χρονική ισχύ της βίζας.

MikeG
24/01/2014, 20:18
Με το καλό Ματθαίε!! Χρωστάμε και κάτι ρακές!

matmat
24/01/2014, 20:24
Χρωστάμε και κάτι ρακές!

Αμφίπλευρα ;)
Να εισαι καλά ρε Mike
:beer::beer::beer:

gino
24/01/2014, 21:07
Μην ξεχασεις και εκδοση διεθνους διπλωματος κ πολυπτυχο απο την ΕΛΠΑ....

Οσο για την βιζα μιας κ εχω ταξιδευσει 3 φορες Ρωσια....ειναι ετσι οπως στα ειπαν ποιο πανω...εγω ειχα παει σε τουριστικο πρακτορειο που τα ανελαβε ολα...τελευταια φορα που πηγα ηταν το 2010 πληρωσα 70 ευρω....

Αληθεια για ποτε σκεφτεσαι να πας?

matmat
24/01/2014, 22:18
διεθνες εχω ...το πολύπτυχο ειναι απαραίτητο ;
για τελη Ιουνιου περιπου λεω , να προλαβω τις λευκές νυχτες ...

Απ οτι εχω καταλαβει παντως το πρακτορειο ειναι μονοδρομος ...

virus
24/01/2014, 23:59
μονοδρομος ειναι ο δρομος πουχεις παρει
και δεν σε βλεπω να γυριζεις πισω :lol:

:beer::beer:

matmat
25/01/2014, 08:55
Αφού το ξέρεις ρε Γιαννη ...

*Η φωτιά, η γιορτή, η απώλεια, ο πόνος
Ο κάθε μικρός θάνατος
κι ο μεγάλος ο ατέλειωτος κόσμος
Όλα είναι δρόμος..*
;)

:beer::beer::beer:

gino
25/01/2014, 11:04
διεθνες εχω ...το πολύπτυχο ειναι απαραίτητο ;
για τελη Ιουνιου περιπου λεω , να προλαβω τις λευκές νυχτες ...

Απ οτι εχω καταλαβει παντως το πρακτορειο ειναι μονοδρομος ...

Eκτος Ε.Ε. χρειαζετε πολυπτυχο....

Εγω σχεδιαζω για το '15 αυτο το ταξιδι για περιπου ενα μηνα απο Νοτια μεχρι Εκατερινεμπουργκ κ βορεια μεχρι Καρελια....

Ριξε κ την διαδρομη σου ετσι για να φτιαχνομαστε λιγουλακι....

aris_n
25/01/2014, 14:06
Για κάποιον περίεργο λόγο, διάβασα "Ρωσία-Βίζιτες και διαδικαστικά-". Είμαι καλά γιατρέ μου;

matmat
25/01/2014, 18:11
Σου ευχομαι με όλη μου την καρδιά να το καταφερεις και να το κανεις και γιατι οχι λίγο παρπάνω , μεχρι την Βαικάλη ;)
αλλά μην δωσεις τσαμπα 3000 ευρω νταβατζιλικι για το πολύπτυχο , δεν χρειαζεται , το διεθνές σε καλύπτει

matmat
25/01/2014, 18:12
Για κάποιον περίεργο λόγο, διάβασα "Ρωσία-Βίζιτες και διαδικαστικά-". Είμαι καλά γιατρέ μου;

μην κοιτας που κανω τον καλλιεργημένο κι εγω βιζιτες ηθελα να γραψω :rolleyes: