PDA

View Full Version : Γνωμες για X-LITE /NOLAN



spyroszx
23/01/2014, 12:29
καλησπερα,
ηρθε το πληρωμα του χρονου και θα αγορασω καινουριο κρανος ,ειχα ARAI/UVEX/SHOEI/PREMIER ..... μου εχει γυαλισει ομως η ρεπλικα του Στονερ της NOLAN/X-LITE εχει κανεις γνωση του μοντελου,απο αποψη θορυβου,θαμπωματος,τιμης αξεσουαρ [ζαλατινας ας πουμε]
η χρηση πλεον θα ειναι Κυριακατικης βολτας και τρακ ντεη
αν καποιος ειχε καποιο απο τα παραπανω κρανη και εχει και μετρο συγκισης,ακομα καλυτερα.ευχαριστω

sniper
23/01/2014, 12:33
Θα απογοητευτείς... Ειδικά αν το συγκρίνεις με ARAI/Shoei

Αθόρυβο μεν, εξαερισμοί σχεδόν αστείοι, ελαφρύ όμως αλλά με λιγότερη κάλυψη από το ARAI...

Εγώ πάντως οφείλω τη ζωή μου σ' ενα X801R σε πτώση με 150+

spyroszx
23/01/2014, 13:26
Έχει μεγαλύτερη οπτική οθόνη από το ΑΡΑΙ;

sniper
23/01/2014, 13:31
Στα ίδια περίπου είναι... Δεν ξέρω για τώρα (αυτό θα το δεις όταν θα το δοκιμάσεις) αλλά η διάφανη ζελατίνα είναι ελαφρώς φιμέ... επίσης είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ η αντοχή της!!! Πολύ πιο ανθεκτική από τις Αrai (σκέψου οτι σερνόμουν με το πρόσωπο κι έσκαγα πανω κάτω για 400μ περίπου κι ενώ το υπόλοιπο κράνος είχε σπασίματα η ζελατίνα είχε απλα σημάδια τρβής).

Επίσης έχει έτοιμα τα τζιτζιμπλίκια για tear offs ζελατίνες

atom_smasher
07/05/2015, 17:34
Για να ξαναθυμηθούμε λίγο το ζήτημα γιατί ψάχνω για κράνος και είμαι μεταξύ του 603 της xlite και του Ν86 της Nolan, (ή κάτι γύρω στα 200-250 ίδιας ή καλύτερης ποιότητας). Είχα το 601 και γενικά έμεινα ευχαριστημένος, αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλο κράνος ουσιαστικά. Είχε κανείς το 601 πριν περασει στο 603; διαφορές;ελαφρύτερο;καλύτερο υλικό; Το 603 είναι από carbon fibre; ανθρακονήματα δηλαδή; η GREX τι λέει;Κάποιος είχε πάρει, ακόμα ικανοποιημένος είναι;

AUFGEBRACHT
07/05/2015, 20:43
Η Grex ανήκει στον ίδιο όμιλο της Nolan αλλά είναι περισσότερο low cost και entry μοντέλα, με χαμηλότερη τιμή, μεταξύ Xlite και Grex ασυζητητί τα πρώτα...