PDA

View Full Version : Λάδια /Τύπος ??για Honda cbr600 f4i (ψεκαστό)



asymvivastos85
23/01/2014, 13:50
Καλήσπερα φίλοι!
Θέλω να μου πείτε προτάσεις γιά Λάδι κ (τύπο ) για τον κινητήρα..

Εχω κάνει 4000χλμ απ την τελευταία αλλαγή με λάδια μάρκας Bel rey και αλλάγη φίλτρου.
Αν αυτη τη φορα αλλάξω μόνο λάδια χωρίς φίλτρο λαδιου(με ζοριζει η αλλαγή :mad:) πειράζει να το κρατήσω για ακομα 3000χλμ το υπάρχον φίλτρο λαδιού???

GIXXERAKIAS
23/01/2014, 13:54
Καλήσπερα φίλοι!
Θέλω να μου πείτε προτάσεις γιά Λάδι κ (τύπο ) για τον κινητήρα..

Εχω κάνει 4000χλμ απ την τελευταία αλλαγή με λάδια μάρκας Bel rey και αλλάγη φίλτρου.
Αν αυτη τη φορα αλλάξω μόνο λάδια χωρίς φίλτρο λαδιου(με ζοριζει η αλλαγή :mad:) πειράζει να το κρατήσω για ακομα 3000χλμ το υπάρχον φίλτρο λαδιού???
Κανένα πρόβλημα....αρκεί να βάλεις τον ίδιο τύπου λαδιού.:wave2:

johnpan
23/01/2014, 16:34
Ta Bel ray δουλεύουν πολύ καλά για τα κιβώτια χόντα... Από transalp, cbr, μεχρι cbf και cb... Κράτα τα και μη δοκιμάσεις για κανένα λόγο motul...

πυξιδας990
23/01/2014, 16:36
επισης τα agip που βαζεις φιλος στο συγκεκριμενο μοντελο δουλευουν αψογα

theofilos888
23/01/2014, 17:00
bel ray δαγκωτό.

transalpblack
23/01/2014, 17:34
Αφήστε τις δαγκωνιές παιδιά.
Δομικάστε και τα eneos που φοράει και το μηχανάκι από την μάνα του και τα λέμε.

asymvivastos85
23/01/2014, 20:48
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες !
Η αλήθεια είναι οτι είμαι ικανοποιημένος με τα Bel ray αλλά παντα είναι καλό να μαθαίνεις περισσοτέρα γι αυτο ακούω όλες τις προτάσεις σας..Γιά να το ψάξω καλύτερα

sniper
23/01/2014, 21:01
Αφήστε τις δαγκωνιές παιδιά.
Δομικάστε και τα eneos που φοράει και το μηχανάκι από την μάνα του και τα λέμε.

Aπό τη μάνα του φοράει φουλ συνθετικό.

Δεν μας είπες του πότε είναι το cbr και πόσα χλμ έχεις κάνει. Συμβουλή μου να βάζεις semi synth.

sapila racing
23/01/2014, 21:32
Honda είναι, δεν έχει προτιμήσεις σε λάδια. Ενα καλό ημισυνθετικό και είναι ΟΚ και αλλαγή φίλτρου κάθε 2η αλλαγή λαδιών.

AristidisZ
23/01/2014, 21:34
γιατί όχι φουλ συνθετικό ;

sniper
23/01/2014, 21:42
γιατί όχι φουλ συνθετικό ;

Για να μην το καίει.

@sapila : Άρη, κάποια λάδια διαφωνούν με το κιβώτιο όμως... ;)

AristidisZ
23/01/2014, 21:44
Για να μην το καίει.


τη θεωρία την ξέρω :)

στη πράξη, εγώ στο hornet με φουλ συνθετικά bel ray thumper (10-40), δε παρατήρησα κάποιο πρόβλημα

sapila racing
24/01/2014, 09:12
τη θεωρία την ξέρω :)

στη πράξη, εγώ στο hornet με φουλ συνθετικά bel ray thumper (10-40), δε παρατήρησα κάποιο πρόβλημα

Και γιατί να βάζεις thumper στο Hornet? :confused:
Ξερεις οτι είναι ειδικά μελετημένο για μεγάλα μονοκύλινδρα φαντάζομαι.

@sniper
Honda είναι, δεν είναι Yamaha να κοπανάει και να ψάχνεσαι με τα λάδια να γλυτώσεις.

AristidisZ
24/01/2014, 09:20
Και γιατί να βάζεις thumper στο Hornet? :confused:
Ξερεις οτι είναι ειδικά μελετημένο για μεγάλα μονοκύλινδρα φαντάζομαι.


όχι φυσικά, αν το ξερα λες να τα έβαζα :p

όταν πάω σπίτι θα ξαναδώ το καρτελάκι, μήπως είπα λαλακία

πάντως ήταν σίγουρα φουλ συνθετικά, και σίγουρα δεν μου έκαψε στα 4500 χλμ που τα άλλαξα, με αρκετή χρήση πόλης

sapila racing
24/01/2014, 09:34
όχι φυσικά, αν το ξερα λες να τα έβαζα :p

όταν πάω σπίτι θα ξαναδώ το καρτελάκι, μήπως είπα λαλακία

πάντως ήταν σίγουρα φουλ συνθετικά, και σίγουρα δεν μου έκαψε στα 4500 χλμ που τα άλλαξα, με αρκετή χρήση πόλης

Δεν καίνε λάδια αυτά τα μοτέρ και γενικώς τα Honda δεν καίγανε μεχρι που βγηκαν κατι απιστευτα CBR1000 που έκαιγαν λάδια και μαλιστα πολλά.
Ο καθενας βαζει οτι θέλει βέβαια, εγω βαζω ημισυνθετικά και τα αλλάζω στις 5000. Τα φουλ συνθετικά δεν θα μου προσφέρουν κατι παραπάνω ακόμα και όταν το πήγαινα track days.

Bradipous
24/01/2014, 10:55
Επισης υπαρχει περιπτωση να εντεινεται το πατιναρισμα (με φουλ συνθετικα) ;

sapila racing
24/01/2014, 11:19
Επισης υπαρχει περιπτωση να εντεινεται το πατιναρισμα (με φουλ συνθετικα) ;

Mόνο αν δεν είναι κατάλληλα για υγρούς πολύδισκους συμπλέκτες.

redfantomas
24/01/2014, 11:23
Δεν καίνε λάδια αυτά τα μοτέρ και γενικώς τα Honda δεν καίγανε μεχρι που βγηκαν κατι απιστευτα CBR1000 που έκαιγαν λάδια και μαλιστα πολλά.
Ο καθενας βαζει οτι θέλει βέβαια, εγω βαζω ημισυνθετικά και τα αλλάζω στις 5000. Τα φουλ συνθετικά δεν θα μου προσφέρουν κατι παραπάνω ακόμα και όταν το πήγαινα track days.

εγω βαζω ημισυνθετικα agip και το αλλαζω στις 8-10.000 χλμ( και ας λεει το μανιουαλ 12.000 )...cbf 600s

dankannn
24/01/2014, 12:32
Μετά από 8 χρόνια συμβίωσης με το συγκεκριμένο μηχανάκι και 60.000χλ θα πω ότι τα δυο καλυτέρα λάδια που έχω βάλει είναι τα MOTUL 300V 15w50 και τελευταία τα SILKOLENE pro4 15w50 τα οποία τα θεωρώ ένα κλικ παραπάνω.
Να πω ακόμα ότι έχω δοκιμάσει αρκετά λάδια εκτός bel ray.
Τα αλλάζω περίπου κάθε 5.000 Χλμ + φιλτρο και ότι ποτέ δεν μου έχει κάψει σταγόνα.
Αυτά από μένα

dankannn
24/01/2014, 12:38
Καλήσπερα φίλοι!
Θέλω να μου πείτε προτάσεις γιά Λάδι κ (τύπο ) για τον κινητήρα..

Εχω κάνει 4000χλμ απ την τελευταία αλλαγή με λάδια μάρκας Bel rey και αλλάγη φίλτρου.
Αν αυτη τη φορα αλλάξω μόνο λάδια χωρίς φίλτρο λαδιου(με ζοριζει η αλλαγή :mad:) πειράζει να το κρατήσω για ακομα 3000χλμ το υπάρχον φίλτρο λαδιού???

με ζοριζει η αλλαγή ??? ( απο πιο θεμα )

motomaniac
24/01/2014, 18:36
με ζοριζει η αλλαγή ??? ( απο πιο θεμα ) λογικα απο οικονομικης αποψης το λεει.

εγω εβαλα τα μοτουλ 5100 και στα πρωτα 1000κμ μου ρουφηξαν 1 λιτρο λαδι παραπανω απο οσο ειχα βαλει. ομως ειχα βαλει ενα λιτρο λιγοτερο απο οσο λεει το μανουαλ. γιατι? γιατι ετσι εβλεπα στο ματακι. πως και γιατι δεν εχω καταλαβει αλλα απο τοτε δεν εχει καψει ουτε σταγονα. τωρα εχουν κανει 6000 και λεω να τα αλλαξω πριν την καλοκαιρινη περιοδο, που λογω ζεστης αλλα και χιλιομετρων θα καταπονηθει το μοτερ πιο πολυ.

asymvivastos85
25/01/2014, 01:33
Ειναι cbrf 600 f4 του 2004 και εχει 60.000χλμ

Τα τελευταία λάδια είναι bel ray συνθετικά 10 40 καί η αλήθεια είναι ότι ειμαι ικανοποιήμενος εχώ κανει γύρω στις 4000 χλμ και τα περισσοτερα το καλοκαιρι ,και δν εχω παράπονο..
Το μηχανάκι δν εχει κάψει σταγόνα που λένε.. ,πιστεύω και λόγω τής αξιοπιστίας της HONDA

asymvivastos85
25/01/2014, 01:43
οχι με ζορίζει η αλλάγη του φίλτρου λαδιού εκει που βρίσκεται..
ενώ τα λαδάκια τσάκ μπάμ!αλλα βλέπω οτι δν παίζει πρόβλημα να το αλλάξω το φίλτρο στή δεύτερη αλλάγή λαδιών

dankannn
25/01/2014, 11:58
Οχι προβλημα δεν υπαρχει να το κανεις καθε δευτερη αλλαγη αλλα για 7 € ειναι μ@λ@κι@.
Εισαι μακρια , αν ησουν αθηνα θα το καναμε παρεα.
Εγω ουτε το fering δεν βγαζω για να κανω αλλαγη λαδιων και φιλτρου.

Tedvj23
25/01/2014, 13:41
Honda είναι, δεν έχει προτιμήσεις σε λάδια. Ενα καλό ημισυνθετικό και είναι ΟΚ και αλλαγή φίλτρου κάθε 2η αλλαγή λαδιών.

:beer:

asymvivastos85
25/01/2014, 15:57
Δεν πειράζει λέω να το αφήσω τώρα θα δώ..απλά την τελευταία φορά δεν μπορούσα να το ξεβιδώσω με τίποτα τό φίλτρο και πρόσπαθησα με κάποιον πού ειναι εμπειρος στις μηχανές ,βέβαια δν είχα κ το κατάλληλο εργαλείο..

ODYESE
11/03/2014, 23:33
Ta Bel ray δουλεύουν πολύ καλά για τα κιβώτια χόντα... Από transalp, cbr, μεχρι cbf και cb... Κράτα τα και μη δοκιμάσεις για κανένα λόγο motul...

Γιατι οχι Motul ? Και για ποια Bel ray λετε ?
Εγω βαζω τα Motul 300V 15-50 και δεν καινε σταγονα λαδι. Ασε που το κιβωτιο ειναι σαν βουτυρο.
Μια φορα εβαλα Mobil 1 (raicing αν δεν κανω λαθος) και ............ ασε καλυτερα. Μεχρι να περασουν τα χλμ και να τα βγαλω, υπεφερα με το κιβωτιο. Ολο γκαπ και γκουπ ηταν.

IRA57
12/03/2014, 00:14
Μου θυμιζει 1000rr.net αυτο το θεμα...

Ο,τι λαδι και να βαλεις αυτα που εχουν σημασια ειναι
1. το ιξωδες να ανταποκρινεται στις θερμοκρασιες περιβαλλοντος και χρηση που κανεις
2. συχνες αλλαγες
3. το φιλτρο ειναι σημαντικο...εστω για την 1 στις χιλιες που παιζει να βουλωσει ή να χαλασει η βαλβιδα του ,ειναι μ@λ@κι@ να κλαψεις μοτερ για 6-10 ευρω.
ΔΕΝ ειναι ολα τα φιλτρα ιδια.
4. τα λαδια αυτοκινητων ειναι καλυτερα και (ΑΝΑΛΟΓΩΣ) το μηχανακι μπορεις ή οχι να βαλεις καποια ποσοτητα μεσα.
π.χ. για τα cbr1000rr04-07 επι χρονια ακομα και αγωνιστηκες ομαδες ψαχνονταν πως να κανουν να μην ''γραπωνει'' ο συμπλεκτης στις εκκινησεις με μετατροπες στο συμπλεκτη,αλλη σειρα δισκων κτλ. και η λυση ηρθε απο ντραγκστεραδες...βαζεις 1-3 λιτρα λαδι αυτοκινητου (ΑΛΛΑ ο συμπλεκτης του 1000 ειναι αυτο που λεμε οverengineered και το αντεχει...δεν ξερω για το 600fi). Επισης κ στο παπινσον μου βαζω λαδι αυτοκινητου και δεν εχει κανενα προβλημα. ΔΕΝ στο προτεινω γιατι δεν το εχω δοκιμασει στο συγκεκριμενο μηχανακι που εχεις για να ξερω σιγουρα το αποτελεσμα.

http://www.tobycreek.org/oil_filters/index.shtml

http://motorcycleinfo.calsci.com/Oils1.html

AristidisZ
09/05/2014, 07:10
ένα μικρό bump, επειδή είμαι να αλλάζω λαδάκια...

επειδή θα βάλω πάλι bel-ray (τα motul δε με άφησαν και πολύ ικανοποιημένο), ξέρετε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα bel-ray exp (http://www.belray.com/bel-ray-exp-synthetic-ester-blend-4t-engine-oil) και στα bel-ray exs (http://www.belray.com/bel-ray-exs-synthetic-ester-4t-engine-oil)???

υπόψην ότι μιλάμε για hornet και οχι cbr...

catmaster
09/05/2014, 07:21
ένα μικρό bump, επειδή είμαι να αλλάζω λαδάκια...

επειδή θα βάλω πάλι bel-ray (τα motul δε με άφησαν και πολύ ικανοποιημένο), ξέρετε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα bel-ray exp (http://www.belray.com/bel-ray-exp-synthetic-ester-blend-4t-engine-oil) και στα bel-ray exs (http://www.belray.com/bel-ray-exs-synthetic-ester-4t-engine-oil)???

υπόψην ότι μιλάμε για hornet και οχι cbr...


Το γράφει ρε Αριστείδη ... Μίξη συνθετικο το ένα (Blend) και Full συνθετικό το άλλο ... σαν το ουίσκι ενα πράγμα

για τη σφήκα με το πρώτο που είναι και πιο οικονομικό θα είναι οκ

AristidisZ
09/05/2014, 07:26
Το γράφει ρε Αριστείδη ... Μίξη συνθετικο το ένα (Blend) και Full συνθετικό το άλλο ... σαν το ουίσκι ενα πράγμα

για τη σφήκα με το πρώτο που είναι και πιο οικονομικό θα είναι οκ

άιντε μυαλά πρωινιάτικο...
κοίταγα εδώ (http://www.motorec.gr/product_list.php?subcat_id=24&cat_id=4&brand_id=18)για τιμές και γράφει για το μεν "synthetic", για το δε "100% συνθετικό"