PDA

View Full Version : Αλλαγή κινητήρα και άδεια κυκλοφορείας



Dbnn
23/01/2014, 20:45
Πήγα σαν καλό παιδί σήμερα στα κέπ να αλλάξω την άδεια καθότι και μετακόμισα και άλλαξα κινητήρα. Ας είμαστε νόμιμοι σκέφτηκα.

Πήρα που λέτε ενα λιφάν καινούριο μιζάτο 110cc έναντι 180Ε (καλά ε, η ηδονή που άνοιξα το κουτί, το κούμπωσα και πήρε μπροστά 1η φορά να μυρίσει ήταν ανεκτίμητο!) και ηρέμησε το κεφάλι μου για κανα 2 χρονάκια.
Αλλά είπα, ρε μήτσο πήγαινε δήλωσέ το να σαι οκ.
Αμ δε.... Στο κέπ μου ζητήσανε βεβαίωση μηχανικού, ΚΤΕΟ, την μάνα μου, τον πατέρα μου και κάτι αρρουραίους απο το υπόγειο.

Το κακό μεν είναι πως:
1. ΚΤΕΟ δεν περνάω γιατί το μηχανάκι είναι του 2009 και κτεο περνάω 10/2014 βάση του ικτεο που πήγα και με ενημέρωσαν με το σχετικό ΦΕΚ.
2. Το μηχανάκι άλλαξε κινητήρα στην αποθήκη του μαγαζιού που δουλεύω και το αφήνω εκεί την νύχτα.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Κυβισμό δεν έχει αλλάξει απο ότι γράφει η άδεια.
Τώρα θα μου πείς το προηγούμενο λιφάν γιατί δεν το δήλωσες? Γιατί απλά δεν κουνιόταν σε καθημερινή βάση και το μοτέρ είχα πάρει χαμπάρι οτι θα έσπαγε κάποια στιγμή.

lefteris95
23/01/2014, 21:35
αφου δεν περναει κτεο αν εχεις κανενα γνωστο μηχανικο πηγαινε να σου υπογραψει μια βεβαιωση

McGyver
24/01/2014, 06:10
Ο τύπος του κινητήρα είναι ο ίδιος με αυτόν που φοράει από το εργοστάσιο;

http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/kep/FullStory?sid=1953

Dbnn
24/01/2014, 14:46
Ακριβώς ίδιες προδιαγραφές και ίδιος τύπος με τον παλιό (της άδειας).

Χρήσιμο link. Σε ευχαριστώ McGyver!

paramedic
24/01/2014, 20:43
Αφού δεν άλλαξες κυβικά γιατί να πρέπει να το δηλώσεις? Στην άδεια πάνω αναγράφεται ο αριθμός πλαισίου και όχι του κινητήρα. Αρα λογικά δεν χρειάζεται να δηλώσεις κάτι έτσι δεν είναι?

pab-lo
25/01/2014, 16:02
αν στην αδεια γραφει τυπο κινητηρα, και συμφωνει με αυτον που φορας, δεν χρειαζεται να το δηλωσεις. ταδε εφη, υπουργειον συγκοινωνιων Χολαργου!

Dbnn
25/01/2014, 21:41
Η άδεια γράφει τον αριθμό πλαισίου αλλά έχει και τον αριθμό κινητήρα απο κάτω. Ο αριθμός είναι σαφώς διαφορετικός με τον μαμά, γιατί ο παλιός κινητήρας είναι "chiquita" ενώ ο καινούριος lifan.
Αν δεν έλεγε αριθμό κινητήρα στην άδεια θα βασιζόμουν στα κυβικά και δεν θα με ένοιαζε. Απλά απορώ μήπως υπάρχει άλλο πρόβλημα, γραφειοκρατικό.

sfi-ka
26/01/2014, 01:38
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα

Από εδώ http://www.yme.gov.gr/index.php?tid=340.
Αν ο παλιός κινητήρας σου είναι "τσικίτα", τότε μάλλον δεν είναι ο ίδιος τύπος. Ο τύπος απ' όσο ξέρω ορίζεται από τα πρώτα ψηφία του αρ. κινητήρα.

Dbnn
26/01/2014, 19:16
Ο τύπος δεν ορίζεται απο κυβισμό και ιπποδύναμη?

sfi-ka
26/01/2014, 19:45
Ο τύπος δεν ορίζεται απο κυβισμό και ιπποδύναμη?

Όχι μόνο.. Δες εδώ (http://www.yme.gr/getfile.php?id=2542), σελίδα 2, δεξιά στήλη.


«τύπος κινητήρα»: Ο κωδικός αριθμός κινητήρα που
ορίζει ο κατασκευαστής όπως αναγράφεται στον κινη−
τήρα και στην άδεια κυκλοφορίας.

Dbnn
26/01/2014, 21:14
Άρα με λίγα λόγια πρέπει να περάσω κτεο. Που βάση του νομου δεν περνάω κτεο μέχρι τον 10/2014. Έναν μηχανικό να μου κάνει ενα χαρτί τον βρήσκω.
Πρέπει να το παω στο κτεο ελληνικού που ΑΝ έχει κάνει άλλος την ίδια μετατροπή στο συγκεκριμένο μηχανάκι (μάρκα, τύπος) (χλωμό), τότε δίνω 600 ευρώ? :look:

KLEIN
10/01/2023, 22:59
Καλησπερα , επαναφερω το θεμα και θα ηθελα να με βοηθησει εαν γνωριζει κανεις εν ετοι 2022 γνωριζει κανεις τι ισχυει σημερα για την διαδικασια αλλαγης κινητρα μοτοσυκλετας .Στην μοτοσυκλετα μου τα ''λατινικα γραμματα '' που ειναι χτυπημενα πανω στον κινητηρα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας .Ο κιβυσμος και τον 2 μοτερ ειναι ακριβως ο ιδιος , το πλαισιο το ιδιο , μιλαω για μοτο ανω των 500 κυβικων και τα δικα μου νουμερα στο μοτερ ειναι πχ Ρ204 (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα Ρ210 .Δεν πρεπει να δηλωθει το νεο νουμερο του μοτερ στην αδεια κυκλοφοριας ? τα κιβυκα , ιποδυναμη κτλ ειναι ιδια .
Εκ των προτερων ευχαριστω!!!!

Bowleno
11/01/2023, 04:30
Καλησπερα , επαναφερω το θεμα και θα ηθελα να με βοηθησει εαν γνωριζει κανεις εν ετοι 2022 γνωριζει κανεις τι ισχυει σημερα για την διαδικασια αλλαγης κινητρα μοτοσυκλετας .Στην μοτοσυκλετα μου τα ''λατινικα γραμματα '' που ειναι χτυπημενα πανω στον κινητηρα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας .Ο κιβυσμος και τον 2 μοτερ ειναι ακριβως ο ιδιος , το πλαισιο το ιδιο , μιλαω για μοτο ανω των 500 κυβικων και τα δικα μου νουμερα στο μοτερ ειναι πχ Ρ204 (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα Ρ210 .Δεν πρεπει να δηλωθει το νεο νουμερο του μοτερ στην αδεια κυκλοφοριας ? τα κιβυκα , ιποδυναμη κτλ ειναι ιδια .
Εκ των προτερων ευχαριστω!!!!

Για τι χρονιάς μοτό μιλάμε; από το 2004 η 05 (νομίζω) αναγράφεται μόνο ο τύπος του κινητήρα στην άδεια και όχι ο αριθμός παραγωγής του.

labrosDR800
11/01/2023, 06:35
Καλησπερα , επαναφερω το θεμα και θα ηθελα να με βοηθησει εαν γνωριζει κανεις εν ετοι 2022 γνωριζει κανεις τι ισχυει σημερα για την διαδικασια αλλαγης κινητρα μοτοσυκλετας .Στην μοτοσυκλετα μου τα ''λατινικα γραμματα '' που ειναι χτυπημενα πανω στον κινητηρα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας .Ο κιβυσμος και τον 2 μοτερ ειναι ακριβως ο ιδιος , το πλαισιο το ιδιο , μιλαω για μοτο ανω των 500 κυβικων και τα δικα μου νουμερα στο μοτερ ειναι πχ Ρ204 (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα Ρ210 .Δεν πρεπει να δηλωθει το νεο νουμερο του μοτερ στην αδεια κυκλοφοριας ? τα κιβυκα , ιποδυναμη κτλ ειναι ιδια .
Εκ των προτερων ευχαριστω!!!!

Εαν άλλαξες κινητήρα στη μηχανή με κινητήρα ίδιου εργοστασιακού τύπου και κυβισμού αυτού του μοντέλου δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, δεν αλλάζει τίποτε.

KLEIN
11/01/2023, 07:34
Εαν άλλαξες κινητήρα στη μηχανή με κινητήρα ίδιου εργοστασιακού τύπου και κυβισμού αυτού του μοντέλου δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, δεν αλλάζει τίποτε.
Το μοτερ το εχω βρει δεν το εχω αγορασει ακομη γιατι δεν εχω ξεκαθαρισει ποια ειναι η 100% νομιμη διαδικασια .
2 ΜΟΤΕΡ ιδιου κυβισμου ,μαρκας _εταιρειας , ιπποδυναμης , τεχνικων χαρακτηριστικων κτλ , αλλα με ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΩΝ 2ΜΟΤΕΡ .δεν αναφερομαι στον αυξοντα αριθμο παραγωγης , αλλα στα νουμερα που συνοδευουν ΤΟ ΛΑΤΙΝΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑ .Πχ *Ρ204 * 123εχει το δικο μου (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα *Ρ210 * 845 .
Απο οτι εχω καταλαβει διαβαζοντας ........η αδεια κυκλοφοριας δεν αλλαζει λογω των παραπανω , αλλα το νομιμο της διαδικασιας για να εισαι σωστος σαν ''ιδιοκτητης της μοτοσυκλετας '' για να μην εχεις μετεπειτα προβλημα με κτεο η μεταβιβαση αργοτερα ειναι η αδεια κυκλοφοριας της μοτο να συνοδευεται απο τα παρακατω εγγραφα
1)τιμολογιο αγορας μοτερ η η'' τιμολογιο αγορας'' απο τον ιδιωτη οπου να αναγραφετε ο αριθμος του νεου μοτερ
2) τιμολογιο παροχης υπηρεσιων απο το (νομιμο-δηλωμενο ) συνεργειο
3) υπευθηνη δηλωση του ''ιδιοκτητη '' για την αλλαγη
4) παραβολο 75 ευρω στο συγκοινωνιων
5) ''χαρτι '' απο μηχανολογο μηχανικο οτι η εγκατασταση εγινε επιτυχως .
Επειδη ''προσεχουμε για να εχουμε ......ειδικα οταν ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ..λογω των καιρων '' παρακαλω οποιοι ''γνωριζουν'' δωστε μου ''να με διαφωτισουν περισσοτερο σε αυτο που ρωταω
Ευχαριστω

KLEIN
11/01/2023, 07:36
Για τι χρονιάς μοτό μιλάμε; από το 2004 η 05 (νομίζω) αναγράφεται μόνο ο τύπος του κινητήρα στην άδεια και όχι ο αριθμός παραγωγής του.

Η αδεια κυκλοφοριας εκδοθηκε το 2003 , Πχ *Ρ204 * 123εχει το δικο μου (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα *Ρ210 * 845

telegonos
11/01/2023, 08:03
Η αδεια κυκλοφοριας εκδοθηκε το 2003 , Πχ *Ρ204 * 123εχει το δικο μου (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα *Ρ210 * 845

Ο τύπος κινητήρα, είναι διαφορετικός, κρίνοντας από το παράδειγμα που δίνεις.

Αρα, τυπικά, θέλει την διαδικασία αλλαγής μοτέρ, με αίτηση στην υπηρεσία, βεβαίωση μηχανικού, έλεγχο από την υπηρεσία, παράβολο κ.ο.κ. οπως τα γράφεις πιο πριν.

Πρακτικά, να ξέρεις, αν το μοτέρ δεν είναι εξόφθαλμα άλλο, δλδ αν δεν έχεις βάλει κανά V8 σε Nissan Micra 1000 , στο ΚΤΕΟ δεν ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ με τον κινητήρα. ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε καν το ψάχνουνε.

Οπότε κρίνε και κάνε.

Bowleno
11/01/2023, 08:48
Η αδεια κυκλοφοριας εκδοθηκε το 2003 , Πχ *Ρ204 * 123εχει το δικο μου (αυτα αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας μου ) και το μοτερ που θελω να βαλω εχει νουμερα *Ρ210 * 845

Με πρόλαβε ο από πάνω... Είναι άλλος τύπος κινητήρα, θα χρειαστεί να το δηλώσεις για να μπορείς αργότερα να το πουλήσεις...
Αλλιώς παίζει και το από πάνω.

KLEIN
11/01/2023, 09:03
Ο τύπος κινητήρα, είναι διαφορετικός, κρίνοντας από το παράδειγμα που δίνεις.

Αρα, τυπικά, θέλει την διαδικασία αλλαγής μοτέρ, με αίτηση στην υπηρεσία, βεβαίωση μηχανικού, έλεγχο από την υπηρεσία, παράβολο κ.ο.κ. οπως τα γράφεις πιο πριν.

Πρακτικά, να ξέρεις, αν το μοτέρ δεν είναι εξόφθαλμα άλλο, δλδ αν δεν έχεις βάλει κανά V8 σε Nissan Micra 1000 , στο ΚΤΕΟ δεν ασχολείται ΚΑΝΕΙΣ με τον κινητήρα. ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε καν το ψάχνουνε.

Οπότε κρίνε και κάνε.

Το μοτερ εμφανισιακα ειναι το ιδιο σσ fjr1300 , οσο για το κρινε και '' κανε συμβαινει το εξης , στο δικο μου μοτερ gen1 ο αριθμος κινητηρα ειναι στην πισω πλευρα του μοτερ ,οποτε πρεκτικα και να θελεις να το διαβασεις-ελεγξεις -δεις ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να το κανεις .
Το ''νεο'' μοτερ που θελω να αγορασω ειναι GEN 2 και εκτος του διαφορετικου ..αριθμου '' το σημειο που εχουν ''χτυπησει'' το νουμερο αυτο ειναι σε διαφορετικο σημειο ,πολυ εμφανες , στην δεξια βαση του μοτερ πανω ακριβως απο την ''πομπα πανω στο μοτερ του υδραυλικου συμπλεκτη '' .Ειναι τετοιο το σημειο που και να μην θελεις να το δεις το ματι σου πεφτει εκει πανω !!!!
Οποτε εαν προβω στην αντικαταση (διοτι δεν εχω απο πουθενα εως τωρα επισημη απαντηση για το αν ταιριαζουν οι βασεις των 2 μοτερ ) θα το δηλωσω κανονικα με την παραπανω διαδικασια .
Ευχαριστω anyway !!

Acacius
11/01/2023, 18:20
Αν θυμάμαι καλά, σε κάποιες περιπτώσεις αντικατάστασης αρκεί έγγραφη δήλωση της αντιπροσωπείας ότι ο κινητήρας μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς πρόβλημα. Αν και το θεωρώ απίθανο δεδομένου ότι το εργοστάσιο αποφάσισε να αλλάξει κωδικό στον κινητήρα, δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο στα κεντρικά μπας και σου γλυτώσουν λίγο κόπο;

KLEIN
11/01/2023, 19:19
Αν θυμάμαι καλά, σε κάποιες περιπτώσεις αντικατάστασης αρκεί έγγραφη δήλωση της αντιπροσωπείας ότι ο κινητήρας μπορεί να τοποθετηθεί χωρίς πρόβλημα. Αν και το θεωρώ απίθανο δεδομένου ότι το εργοστάσιο αποφάσισε να αλλάξει κωδικό στον κινητήρα, δεν παίρνεις κανένα τηλέφωνο στα κεντρικά μπας και σου γλυτώσουν λίγο κόπο;

H απαντηση απο φιλο φιλου που εχει αμμεση σχεση με την αντιπροσωπεια ειναι οτι δεν εχει τοποθετηθει ξανα μοτερ 2006 σε frame 2001 . Ειμαι σε αναζητηση μοτερ με τον ''ιδιο αριθμο '' , βρηκα 2 αλλα δεν γνωριζω χιλιομετρα .Το 2006 μοτερ ειναι ''πιπιλα'' αλλα δεν ξερω εαν εχει καποια διαφορα στις βασεις του μοτερ και δεν νμπορω να εχω επισημη απαντηση αντιπροσωπειας ? και εχω και την χαρτουρα ''δηλωση'' του νεου αριθμου κινητηρα .
Ο καιρος θα δειξει δεν εχω αποφασισει ακομη μπορει και ''σπασω''την μηχανη και να την πουλησω για ανταλακτικα , κουραστικα και αγανακτησα με τον ''φιλο ? -μαστορα ''