PDA

View Full Version : Δίλημμα αναμεσα σε δυο μηχανες



spiraleon
24/01/2014, 13:18
Καλησπερα θελω γνωμες ειμαι αναμεσα σε 2 μηχανες και δεν μπορω να αποφασισω
α) Kawasaki KLE 500 2010
β)Aprilia Pegaso Strada 2006
οι διαδρομες μου ειναι περιπου 40 χλμ την ημερα αντε και καμια βολτουλα το σκ

OldMan
24/01/2014, 13:20
Με το KLE θα σου βγούν πολύ φθηνότερα τα χλμ..

Με τον Πήγασο θα σου βγουν πολύ διασκεδαστικότερα...

Sapadak
24/01/2014, 13:20
Με το KLE θα σου βγούν πολύ φθηνότερα τα χλμ..

Με τον Πήγασο θα σου βγουν πολύ διασκεδαστικότερα...

+1

Εγω Strada θα διαλεγα

AristidisZ
24/01/2014, 13:24
bmw ;

zannisvel
24/01/2014, 13:25
Πριν απο 4 μηνες ημουν ακριβως στο ιδιο διλημα, και αφου ειχα κοιταξει 10 απο το καθενα τελικα βρεθηκα να καβαλαω ενα ΧΤ600.
Και τα δυο μηχανακια ειναι μια χαρα και μπορουν να κανουν οτι τους ζητησεις. Το Aprilia πολυ πιο ανετο και αρκετα πιο ομορφο κατα την ταπεινη μου αποψη. Το KLE ειναι τερας αξιοπιστιας απο οτι εχει ακουστει. Το Aprilia φοραει το μονοκυλινδρο της Rotax και ειναι μια χαρα. Βγαζει κατι προβληματακια με τους διακοπτες και μια ζημια με το κομπλερ της μιζας. Αν κανεις μια αναζητηση στο foroum εχει απειρες συγκρισεις μεταξυ αυτων των δυο. Αλλα σου προτεινω να κοιταξεις και το GS αναλογως και με το budget σου.

KLE 500 του 2010 δεν πρεπει να υπαρχει παντως, μπορει να παιζει κατι με την αδεια του? Το λεω επιφυλακτικα.

road spirit
24/01/2014, 13:28
... Το Aprilia φοραει το μονοκυλινδρο της Rotax και ειναι μια χαρα. ....

Το απρίλια στράντα φοράει κινητήρα της ιταλικής Minareli

spiraleon
24/01/2014, 13:29
ειναι η αγορ του το 2010

zannisvel
24/01/2014, 13:32
Το απρίλια στράντα φοράει κινητήρα της ιταλικής Minareli

My bad...

Pan (dvs)
24/01/2014, 13:42
Ο Πηγασος πιο κομψος.Αν παραβλεψεις μερικα θεματακια αξιοπιστιας θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο ,+150κυβικα.
Το kle απιοπρεπεστατο και πιο οικονομικο.

spyrakos35
24/01/2014, 13:51
kle 500 2010

byron
24/01/2014, 14:18
kle 500 2010

Πρέπει να ήμουν 14-15 χρονών όταν είχα κολλήσει στο δωμάτιο μου, τη φωτό ενός μωβ KLE. Ήμαρτον λέμε, αυτό δεν είναι μηχανάκι. Ο Highlander με 2 τροχούς είναι.

spiraleon
24/01/2014, 14:42
Πριν απο 4 μηνες ημουν ακριβως στο ιδιο διλημα, και αφου ειχα κοιταξει 10 απο το καθενα τελικα βρεθηκα να καβαλαω ενα ΧΤ600.
Και τα δυο μηχανακια ειναι μια χαρα και μπορουν να κανουν οτι τους ζητησεις. Το Aprilia πολυ πιο ανετο και αρκετα πιο ομορφο κατα την ταπεινη μου αποψη. Το KLE ειναι τερας αξιοπιστιας απο οτι εχει ακουστει. Το Aprilia φοραει το μονοκυλινδρο της Rotax και ειναι μια χαρα. Βγαζει κατι προβληματακια με τους διακοπτες και μια ζημια με το κομπλερ της μιζας. Αν κανεις μια αναζητηση στο foroum εχει απειρες συγκρισεις μεταξυ αυτων των δυο. Αλλα σου προτεινω να κοιταξεις και το GS αναλογως και με το budget σου.

KLE 500 του 2010 δεν πρεπει να υπαρχει παντως, μπορει να παιζει κατι με την αδεια του? Το λεω επιφυλακτικα.
το xtx 07?

Bowleno
24/01/2014, 15:14
το xtx 07?

Εχω το strada 4 χρόνια, δεν έχει κάνει κιχ πλην του διακόπτη του οποίου τα καλώδια κοβόντουσαν λόγω μικρού μήκους (α, ρε, aprilia...) το οποίο θέμα λύνεται δια παντός με 35 ευρώ (αν δεν το έχει ήδη κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης).
Κατά τα λοιπά, τέρας αξιοπιστίας, το ΧΤ φοράει τον ίδιο ακριβώς κινητήρα, αν όμως θες και ταξιδάκια τότε μόνο strada, σε πάει άνετα με σταθερή 140-150, σε αυτά τα χλμ το ΧΤ χλωμιάζει και αρχίζει τα τσαλίμια :D

taisteal
24/01/2014, 15:17
ταξιδια με μονοκυλινδρο 140-150 δεν ειναι και οτι καλυτερο φιλος..το ζοριζεις το μοτορι..

εγω παντως ενα γιαμαπα θα χτυπουσα

spyrakos35
24/01/2014, 16:34
Πρέπει να ήμουν 14-15 χρονών όταν είχα κολλήσει στο δωμάτιο μου, τη φωτό ενός μωβ KLE. Ήμαρτον λέμε, αυτό δεν είναι μηχανάκι. Ο Highlander με 2 τροχούς είναι.

πάλι καλά.....

θα μπορούσες να πεις "ο μητσοτάκης των δίτροχων"..... :lol:

sniper
24/01/2014, 16:40
Πρέπει να ήμουν 14-15 χρονών όταν είχα κολλήσει στο δωμάτιο μου, τη φωτό ενός μωβ KLE. Ήμαρτον λέμε, αυτό δεν είναι μηχανάκι. Ο Highlander με 2 τροχούς είναι.

Κι έλεγα ότι εγώ ήμουν άρρωστος που ειχα το ημερολόγιο της Pirelli στον τοίχο....

Και ΚLE και μωβ ρε μλκ;;;; :bawl: :moutza:

308314

KAWAMANRIDER
24/01/2014, 17:17
το απριλια ωραιο μηχανακι & πολυ καλοστημενο , αρνητικο τα ηλεκτρικα που ειπαν & πιο πανω & δεν ξερω αν ισχυει μια & μονη περιπτωση που μου εχει πει για τρελη καταναλωση :confused:δεν ξερω αν ειναι στανταρ προβλημα

το kle το πιο προσφατο - ασχετα με την 1η αδεια - δεν θα ειναι μετα & το 2005 τοτε σταματησε να βγαινει , δικυλινδρο - υδροψυκτο & μια χαρα για ταξιδια , πραγματικα τερας αξιοπιστιας , προσωπικα που ειχα & παλιοτερο μοντελο σε ταξιδι δρομο , φορτωμα τερμα & βολτες χωμα - ειναι πιο χωματινος ο προσανατολισμος του σε σχεση με το απριλια - περα απο τα αναλωσιμα δεν ειχα κανενα προβλημα , δεν ξερω αν εχει γενικα κανα κουσουρι

το kle ειναι πολυεργαλειο ελβετικος σουγιας που λεμε αλλα χωρις κατι παραπανω απο επιδοσεις , το απριλια πιο καλοστημενο με καθαρα πιο ασφαλτινο στησιμο

SHOOTER045
24/01/2014, 19:20
Aprilia με ενα καθαρισμα συμαζεμα σε διακοπτες κλπ δεν θα εχεις προβλημα
Ποιο ομορφο ποιο στημενο ποιο μηχανακι
Αντ/κα φοραει ιδια με το ΧΤχ
Αλλα σαν μονοκυλινδρο Τα ταξιδακια με ταχυτητες κοντα στην τελικη του δεν ειναι οτι καλυτερο
Το αλλο τα κανει ολα και συμφερει που λενε
Αλλα δεν εχει το φαν φακτορ του απριλια

panavour
25/01/2014, 07:48
και εγω kle λογω αξιοπιστιας αν και το aprilia λογω ιταλιας ειναι κουκλα.
ομως, οπως και στη γυναικα, οσο ομορφη και ναναι, αμα στα σπαει καθε μερα στο τελος δεν την αντεχεις , ετσι γινεται και με τις μηχανες.Κι αυτες θηλυκα ειναι. :D:lol:
Συν τοις αλλοις το Κle σαν δικυλινδρο εχει πιο πολλα περιθωρια στο ταξιδι κοντα στην τελικη του.:wave2:

TROOPER
27/01/2014, 00:37
καβασακι

Da.Vintage
27/01/2014, 08:48
Στο Strada θα πήγαινα και εγώ μιας και ο κινητήρας είναι απο YAMAHA XT660 αλλά θα με ανησυχούσε οτι η aprilia εχει βάλει λίγο το χεράκι της στα ηλεκτρικά... κατα τα άλλα και πιο όμορφο είναι και πατάει καλύτερα...

Αν και για να σου πω την αλήθεια θα πήγαινα σε ένα vstrom στα ΟΝ-ΟΦΦ 650 καθοτι δικύλινδρο και best seller

due
27/01/2014, 10:39
Στο ίδιο ακριβώς δίλημμα ήμουν και εγώ πριν 6 μήνες, μαζί με GS στην εξίσωση. Τελικά κατέληξα με ένα KLE500 του 2004. Δεν μπορώ να σου πω σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά μπορώ να σου πω για το KLE με το οποίο σε αυτούς τους 6 μήνες έχω κάνει 7.000 χλμ.

Όμορφο δεν το λες, στριφτερό δεν το λες, χωματερό δεν το λες, ωραίο ήχο δεν έχει.
Για μένα το KLE είναι η βάση για να κάνεις τα πάντα (μα τα πάντα όμως), αρκεί εσύ να το θες περισσότερο από το ίδιο το μηχανάκι.
Εγώ το χρησιμοποιώ ως εξής:

Καθημερινά 80 χλμ πήγαινέλα στη δουλειά, μέσω πόλης, εθνικής και λίγο επαρχιακής οδού. Καίει πέριξ των 5lt/100km, είδα 4,5 στα κρύα πριν τα Χριστούγεννα, συνήθως βλέπω 5,5. Απλά να μηδενίζεις το χιλιομετρητή γιατί δεν έχει δείκτη ή λυχνία και έχει ντεπόζιτο 12+3lt. Είναι σχετικά βαρύ, γεμάτο και με την τσαντούλα μου πίσω περίπου 200 κιλά, αλλά δεν το δείχνει καθόλου, πολύ εύκολο στον χειρισμό στην πόλη και ευέλικτο γύρω από τα αυτοκίνητα. Λένε ότι η σέλα του είναι άβολη, εγώ ήμουν τυχερός και την είχε αλλάξει ο προηγούμενος, οπότε δεν έχω άποψη. Τα περισσότερα που βλέπω πάντως την έχουν αλλάξει, οπότε οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Το γκάζι του είναι μια χαρά για αυτό που είναι, μπορεί να είναι 500 αλλά πάει σχεδόν σαν 650, μην ξεχνάμε ότι το μοτέρ του προέρχεται από τα βάθη των στρητάδικων αιώνων (GPZ 500) και αυτό καθορίζει και τον τρόπο λειτουργίας του. Δουλεύει ψηλά με κόφτη στις 11.000, αλλά και χωρίς νόημα να πηγαίνεις τόσο ψηλά. Πρακτικά, έχει αρκετή ροπουλα περιξ των 4.500 σαλ για σβέλτη και οικονομική μετακίνηση. Επίσης επειδή είναι 2cyl, σε σχέση με το GS πχ που έχω οδηγήσει είναι πολύ πιο άνετο σε ταξίδι, αλλά και γενικότερα λόγω της απουσίας κραδασμών.

Τώρα που είπαμε ταξίδι.
Έχω βγεί 4-5 φορές εκτός Αθήνων με δαυτό. Ταξιδεύει άνετα στα 140-150 αρκεί να έχεις στο μυαλό σου ότι η προστασία από τον αέρα δεν είναι και ότι καλύτερη. Εγώ με ύψος 1.80 με την εργοστασιακή τρώω τον αέρα στο στήθος και λίγο πιο πάνω. Δεν με προβληματίζει, μια χαρά ταξιδεύεις, είναι σίγουρα καλύτερη από καθόλου. Είχα αλλάξει την ζελατίνα με πιο ψηλή ταξιδιάρικη από τον τύπο στην Καλλιθέα και μου έστελνε τον αέρα σε τέτοιο ύψος που μου "έσπρωχνε" το κράνος με αποτέλεσμα να συντονίζει σπαστικά. Δεν χρειάστηκε να μπω σε δίλλημα, μου έσπασε σε τούμπα (λάδια) και ξαναέβαλα την μαμά και δεν νομίζω να την αλλάξω ξανά. Μία φoρά που είχα παρέα, όταν πήγαιναν χαλαρά έως ελαφρώς σβέλτα. μια χαρά βολτούλα κάναμε. Ε, όταν το πατάγανε τα λέγαμε στον καφέ, αλλά νομίζω το περιμένει κανείς αυτό. :D
308430

Με το KLE έκανα το CSS των Ιούνιο. Εντάξει γέλαγαν και οι πέτρες, αλλά το μηχανάκι μια χαρά με έβγαλε. Απλά φόραγα ασφάλτινα ελαστικά (Pirelli Scorpion Trail). Γαμώ πέρασα και ξεστραβώθηκα.

308428

Χώμα. Όταν λέμε χώμα, δεν εννοούμε Τατόι, ούτε Βαρδούσια, έτσι? Αν και για το δεύτερο δεν παίρνω και όρκο. Έχω κάνει πάρα πολλές διαδρομές σε χωματόδρομους και το μόνο που θα με έκοβε ήταν τα λάστιχα και η κουλαμάρα μου. Δεν νομίζω να πήγαινα και από μονοπάτια, αλλά με τακούνια κάποιος πιο έμπειρος σε οτιδήποτε εκτός βουνοκορφών δεν νομίζω να σταμάταγε. Από κάτω ας πούμε είναι σε ένα φυλάκιο σε μία από τις κορυφές της Πεντέλης, αλλά μόνο βατό χωματόδρομο δεν είχε για να ανέβω.

308434

To μοναδικό ουσιώδες μειονέκτημα του είναι τα φρένα του και είναι κάτι που δεν σιάχνει από ότι έχω καταλάβει, ούτε με υγρά, σωληνάκια, τακάκια. Απλά θέλει λίγο συνήθεια. Επίσης επειδή το πήρα από νησί και το είχε φάει η υγρασία, τα μόνο προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν από αυτό, άλλαξα πχ όλες τις ντίζες (κόπηκε η επαναφοράς του γκαζιού και ήταν τίγκα στη σκουριά του ατέρμονα, οπότε τις άλλαξα όλες) όπως και μπροστινή στεφάνη που είχε σαπίσει και είχε κάνει ρωγμή γύρω από την βαλβίδα.


Σε γενικές γραμμές αυτό είναι το KLΕ. Αν το θες, αν έχεις κάψα να κάνεις πράγματα, εκδρομές, ταξίδια, μετακίνηση, και ότι άλλη μαλακία σκεφτείς, θα μπορέσεις να την κάνεις, αξιόπιστα και οικονομικά χωρίς να σκέφτεσαι αν θα μείνεις και πόση βενζίνη θα κάψεις. Μπορεί γυρνώντας να αποζητάς περισσότερο γκάζι, πιο κοφτερό μπροστινό, λιγότερο βάρος για χώμα, καλύτερη προστασία ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά όπως σου είπα. Αν το θες θα ξαναπάς και θα τα ξανακάνεις όλα. Θα μου πεις και με ένα ΧΤ το ίδιο ισχύει. Η διαφορά με αυτά είναι το 2cyl του πράγματος και η προστασία του άερα.

Και όλα αυτά με την γαρνιτούρα του πιο εύκολου μεκανακίου που μπορείς να φανταστείς για να ξεκινήσεις να οδηγάς, όπως στην δική μου περίπτωση. Με €1.000 - €1.500. Δν κακό.....

Με το καλό σε ότι επιλέξεις.
:beer:

nikonian
02/04/2014, 09:45
Tα φρένα του KLE σώζονται με έναν τρόπο: Μια τρόμπα (60-70 ευρώ) από transalp, Africa, ZZR, ZXR.... (έτσι τουλάχιστον με είχε συμβουλεύσει ο Νίκος Θεοδωράκης , που το είχε ψάξει)