PDA

View Full Version : BMW Funduro δεν παίρνει μπρος!! HELP!!



stathis92
24/01/2014, 20:03
Καλησπέρα σε όλους. Πριν 2 μέρες πήρα ένα funduro του 95. Μέχρι σήμερα το πρωί δούλευε άψογα. Όταν λοιπό στις 2 μ.μ. το άφησα για 2 ώρες έξω από την σχολή μου, δεν έπαιρνε μπρος! Η μίζα πήγαινε να γυρίσει την μηχανή αλλά μετά σταματούσε και έκανε ένα "ηλεκτρικό" θόρυβο τύπου bbbzzzzzzzzzzz. Το έβαλα εντέλει μπρος σε μια κατηφόρα και μετά από 3 ώρες περίπου που πήγα να το ξαναβάλω μπρος έκανε πάλι τα ίδια. Α! ξέχασα να πω ότι όταν το έβαλα μπρος και δούλεψε ελάχιστα έπαιρνε μπρος χωρίς πρόβλημα. Δώστε μου τα φώτα σας γιατί έχω απογοητευτεί εντελώς... :bigcry:

taisteal
24/01/2014, 20:06
προβλημα μπαταριας περιγραφεις...

bbbzzzzzzzz :lol:



μην απογοητευεσαι,bmw ηθελες...:smokin:

stathis92
24/01/2014, 20:07
αν ήταν η μπαταρία δεν θα έπαιρνε ούτε 2 ώρες πριν σωστά?

AristidisZ
24/01/2014, 20:09
δεν είναι απόλυτο (και αυτό ισχύει για όλα τα μηχανάκια όχι μόνο για το δικό σου)

stathis92
24/01/2014, 20:13
το πρόβλημα δηλαδή είναι ότι είναι αφόρτιστη?

taisteal
24/01/2014, 20:16
πηγαινε την για φορτιση σε εναν ηλεκτρολογο,και μετρα και τον ανορθωτη σου.αυτος θα σου πει αν παιρνει φορτιση η μπαταρια η εχει παραδωσει πνευμα

stathis92
24/01/2014, 20:18
οκ θα το κάνω. ευχαριστώ.

SHOOTER045
24/01/2014, 20:19
Η μιζα λεω εγω παραδιδει πνευμα
Τωρα το κομπλερ κατι αλλο...
Αλλα το βλεπω για μιζα
Πηρε μπροστα σε κατηφορα ξεφρακαρε η η μιζα και παλι τα ιδια
Για να σου φυγει η υποψια της μπαταριας
Ανοιξε διακοπτη τσεκαρε τα φωτα το καντραν κορνα φλας αν δουλευουν οκ δεν ποναει απο εκει

stathis92
24/01/2014, 20:33
Η μιζα λεω εγω παραδιδει πνευμα
Τωρα το κομπλερ κατι αλλο...
Αλλα το βλεπω για μιζα
Πηρε μπροστα σε κατηφορα ξεφρακαρε η η μιζα και παλι τα ιδια
Για να σου φυγει η υποψια της μπαταριας
Ανοιξε διακοπτη τσεκαρε τα φωτα το καντραν κορνα φλας αν δουλευουν οκ δεν ποναει απο εκει

το τσέκαρα. όλα οκ αλλά πάλι κάνει τον θόρυβο και δεν παίρνει..

SHOOTER045
24/01/2014, 20:39
Μπορεις να καταλαβεις αν το βζζζζζ προερχεται απο το σημειο της μιζας?το παθαινουν αυτο τα φαντουρο
Δοκιμασε με τριτη ταχυτητα στο κιβωτιο η και μεγαλυτερη
Ανεβα πανω και χωρις συμπλεκτη μιζαρισε να ξεμπλοκαρει
Αλλα αν το βζζζζζ προερχεται απο εκει εισαι για μιζα

Pan (dvs)
24/01/2014, 20:41
Παιξε τα καλωδια μπροστα απο το τιμονι.Αναβουνε τα φωτα σου οταν δεν γυριζει η μιζα?

vaska
24/01/2014, 20:44
Ο θόρυβος που ακούς είναι από το ρελέ της μίζας. Το κάνει όταν η μπαταρία δεν έχει ικανό ρεύμα να γυρίσει την μίζα και σημαίνει μπαταρία αφόρτιστη. Αυτό μπορεί να συμβαίνει ή γιατί η μπαταρία σου είναι πεθαμένη ή γιατί όπως σου είπαν ο ανορθωτής ή το κύκλωμα φόρτισης έχει πρόβλημα και δεν την φορτίζει σωστά.

Λύσεις:
α) Πας σε ηλεκτρολόγο και σου φορτίζει την μπαταρία ενώ παράλληλα σου μετράει και την τάση φόρτισης. Θα βρει το πρόβλημα και θα το λύσει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.
β) Παρκάρεις πάντα σε κατηφόρα και κάθε που θες να πας βόλτα ρίχνεις ένα μικρό σπρωξιματάκι και παίρνει

stathis92
24/01/2014, 20:44
Μπορεις να καταλαβεις αν το βζζζζζ προερχεται απο το σημειο της μιζας?το παθαινουν αυτο τα φαντουρο
Δοκιμασε με τριτη ταχυτητα στο κιβωτιο η και μεγαλυτερη
Ανεβα πανω και χωρις συμπλεκτη μιζαρισε να ξεμπλοκαρει
Αλλα αν το βζζζζζ προερχεται απο εκει εισαι για μιζα
μόλις το έκανα αυτό με την ταχύτητα αλλά δεν κάνει τίποτα. αν πατήσω συμπλέκτη κάνει πάλι τον θόρυβο. θέλει άλλαγμα δηλαδή η μίζα?

stathis92
24/01/2014, 20:46
Παιξε τα καλωδια μπροστα απο το τιμονι.Αναβουνε τα φωτα σου οταν δεν γυριζει η μιζα?
ναι και τα φώτα και η κόρνα.

stathis92
24/01/2014, 20:47
Ο θόρυβος που ακούς είναι από το ρελέ της μίζας. Το κάνει όταν η μπαταρία δεν έχει ικανό ρεύμα να γυρίσει την μίζα και σημαίνει μπαταρία αφόρτιστη. Αυτό μπορεί να συμβαίνει ή γιατί η μπαταρία σου είναι πεθαμένη ή γιατί όπως σου είπαν ο ανορθωτής ή το κύκλωμα φόρτισης έχει πρόβλημα και δεν την φορτίζει σωστά.

Λύσεις:
α) Πας σε ηλεκτρολόγο και σου φορτίζει την μπαταρία ενώ παράλληλα σου μετράει και την τάση φόρτισης. Θα βρει το πρόβλημα και θα το λύσει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.
β) Παρκάρεις πάντα σε κατηφόρα και κάθε που θες να πας βόλτα ρίχνεις ένα μικρό σπρωξιματάκι και παίρνει
αν το πάω δηλαδή μια βόλτα να φορτίσει λίγο η μπαταρία θα βοηθήσει?

taisteal
24/01/2014, 20:47
ασε την μιζα στην ησυχια της και πηγαινε σε εναν ηλεκτρολογο...
και για το κομπλερ που αναφερθηκε,οταν χαλασει κανει θορυβο...

vaska
24/01/2014, 20:50
αν το πάω δηλαδή μια βόλτα να φορτίσει λίγο η μπαταρία θα βοηθήσει?

αν υπάρχει πρόβλημα στο κύκλωμα φόρτισης, 20 ντεπόζιτα βενζίνη να κάψεις, φορτισμένη μπαταρία δεν βλέπεις. Πας σε ηλεκτρολόγο και σου λέει τι φταίει.

stathis92
24/01/2014, 21:06
οκ ευχαριστώ πολύ. αύριο μάλλον θα πάω στο ηλεκτρολόγο αφού ξεχέσω αυτόν που την πούλησε γιατί με είχε ζαλίσει και αυτός και ο υπάλληλός του για το πόσο καλοσυντηρημένη είναι...

notakos600
25/01/2014, 06:02
οκ ευχαριστώ πολύ. αύριο μάλλον θα πάω στο ηλεκτρολόγο αφού ξεχέσω αυτόν που την πούλησε γιατί με είχε ζαλίσει και αυτός και ο υπάλληλός του για το πόσο καλοσυντηρημένη είναι...

Αναλόγως πόσο καιρό την είχε παρκαρισμένη. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε από μόνος του να είχε βάλει μια καινούρια μπαταρία πριν στο πουλήσει. Πριν τον ξεχέσεις ζήτησέ του ευγενικά να σου βάλει μια μπαταρία του κουτιού στο μηχανάκι σου και αν δεις ότι αντιδρά κάτσε εκεί και ζάλισέ του τα @@ μέχρι να στην αλλάξει. Αποδεδειγμένα δουλεύει (το σπαζαρχιδιλίκι).
Καλορίζικη και καλολάσπωτη. :beer:

kokkiklhs
25/01/2014, 08:37
Πριν τον ξεχέσεις ζήτησέ του ευγενικά να σου βάλει μια μπαταρία του κουτιού στο μηχανάκι σου και αν δεις ότι αντιδρά κάτσε εκεί και ζάλισέ του τα @@ μέχρι να στην αλλάξει.

+1000
Πρώτα απ'όλα βρες μια καινούργια μπαταρία και φόρα την επάνω, να δεις τι θα γίνει!

Eίχα κι εγώ αντίστοιχο θέμα με λιωμένη μπαταρία στο καβασάκι μου, φώτα-φλας-κόρνα φαινόντουσαν να παίζουνε κανονικά, αλλά η μίζα δεν έπαιρνε αρκετό ρεύμα (αυτό το κατάλαβα κι εγώ εκ των υστέρων) γύριζε φαινομενικά με αρκετή δύναμη, αλλά ακουγόταν να "γρατζουνάει" ταυτόχρονα και το μηχανάκι δεν έπαιρνε μπροστά, ειδικά όταν είχε ζεσταθεί πολύ... κρύο έπαιρνε τις πιο πολλές φορές, αλλά πάλι με το ζόρι! Μόλις έβαλα νέα μπαταρία λύθηκε το πρόβλημα, η μίζα δουλεύει τζετ και παίρνει με την πρώτη...

vaska
25/01/2014, 08:42
Αναλόγως πόσο καιρό την είχε παρκαρισμένη. Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε από μόνος του να είχε βάλει μια καινούρια μπαταρία πριν στο πουλήσει. Πριν τον ξεχέσεις ζήτησέ του ευγενικά να σου βάλει μια μπαταρία του κουτιού στο μηχανάκι σου και αν δεις ότι αντιδρά κάτσε εκεί και ζάλισέ του τα @@ μέχρι να στην αλλάξει. Αποδεδειγμένα δουλεύει (το σπαζαρχιδιλίκι).
Καλορίζικη και καλολάσπωτη. :beer:

Αναλόγως τιμής αγοράς θα έλεγα εγώ, αν η τιμή ήταν χώμα μια μπαταρία δικαιολογείται, στο κάτω κάτω μετάχειρο πήρε. Από την άλλη αν του είχε πει ότι το μηχανάκι είναι τσεκ και από αναλώσιμα φρεσκαδούρα, για να δικαιολογήσει υψηλή τιμή πώλησης, ναι φταίει ο πωλητής.

Pan (dvs)
25/01/2014, 09:12
ασε την μιζα στην ησυχια της και πηγαινε σε εναν ηλεκτρολογο...
και για το κομπλερ που αναφερθηκε,οταν χαλασει κανει θορυβο...

Για ξεκινα και καλα τελειωματα.:)

stathis92
25/01/2014, 15:38
+1000
Πρώτα απ'όλα βρες μια καινούργια μπαταρία και φόρα την επάνω, να δεις τι θα γίνει!

Eίχα κι εγώ αντίστοιχο θέμα με λιωμένη μπαταρία στο καβασάκι μου, φώτα-φλας-κόρνα φαινόντουσαν να παίζουνε κανονικά, αλλά η μίζα δεν έπαιρνε αρκετό ρεύμα (αυτό το κατάλαβα κι εγώ εκ των υστέρων) γύριζε φαινομενικά με αρκετή δύναμη, αλλά ακουγόταν να "γρατζουνάει" ταυτόχρονα και το μηχανάκι δεν έπαιρνε μπροστά, ειδικά όταν είχε ζεσταθεί πολύ... κρύο έπαιρνε τις πιο πολλές φορές, αλλά πάλι με το ζόρι! Μόλις έβαλα νέα μπαταρία λύθηκε το πρόβλημα, η μίζα δουλεύει τζετ και παίρνει με την πρώτη...
εμένα γινόταν ακριβώς το αντίθετο. κρύο δεν έπαιρνε αλλά άμα δούλευε λίγο ξανάπαιρνε. το πήγα όμως σήμερα σε αυτό που μου την πούλησε και μου είπε ότι η μπαταρία ήταν αφόρτιστη λόγο του ότι χρησιμοποιούσε τη μηχανή μόνο τα καλοκαίρια και του έκανε αυτό το πρόβλημα στην αρχή και έκατσα και μου την φόρτισε λιγάκι (θα μπορούσε να μου το είχε πει από την αρχή να την φορτίζαμε κατευθείαν να μην ταλαιπορούμαι ) . τώρα απλά περιμένω λίγο να δω αν ξεφορτώσει σύντομα για να ξέρω αν αποκλείσω ή όχι το ενδεχόμενο αλλαγής μπαταρίας.

stathis92
25/01/2014, 15:45
Αναλόγως τιμής αγοράς θα έλεγα εγώ, αν η τιμή ήταν χώμα μια μπαταρία δικαιολογείται, στο κάτω κάτω μετάχειρο πήρε. Από την άλλη αν του είχε πει ότι το μηχανάκι είναι τσεκ και από αναλώσιμα φρεσκαδούρα, για να δικαιολογήσει υψηλή τιμή πώλησης, ναι φταίει ο πωλητής.

η τιμή δεν ήταν και τόσο χώμα, 1420. το 20 είναι επιδεί ήθελα να την πάω 1350 αλλά λέει δεν το κατέβαζε τόσο επιδεί πριν 4 μέρες του την έριξε ο σκύλος και έσπασε το τζαμάκι και το έβαλε καινούριο... από μηχανικά την άκουσα λίγο να μην χαρχαλίζει καμιά καδένα και να μην είναι αρρύθμιστες οι βαλβίδες, κοίταξα τις δισκόπλακες οι οποίες ήταν σχεδόν καινούριες και γενικά ήταν σε καλή κατάσταση η μηχανή έτσι που την έκοψα. αφού είχε αλλάξει όλες τις μικρές βιδούλες μπροστά με ανοξείδωτες για να μην σκουριάζουν και στο κλειδί της μπαγκαζιέρας έβαζε ένα κομμάτι από σωληνάκι για να μην γρατζουνάει τον τιμόνι και άλλες διάφορες τέτοιες λεπτομέρειες... ελπίζω να ήταν μόνο θέμα αφόρτιστης μπαταρίας...

vaska
26/01/2014, 11:57
εγώ είπα ότι όλα είναι συνάρτηση τιμής για να κρίνει κάποιος. τπτ άλλο

stathis92
28/01/2014, 19:33
τελικά έβαλα μια μπαταρία BOSCH και τώρα κελαηδάει! φτου φτου μη το ματιάσω :) ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

taisteal
28/01/2014, 19:36
told ya...


καλες βολτες ;)

bocaros
28/01/2014, 19:46
τελικά έβαλα μια μπαταρία BOSCH και τώρα κελαηδάει! φτου φτου μη το ματιάσω :) ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

ωστόσο δεν μας είπες αν μέτρησες και τη φόρτιση γιατί κρίμα είναι να ξεφορτίσεις και την καινούρια μπαταρία

vaska
28/01/2014, 20:34
told ya...


καλες βολτες ;)

πφφφ μιλάμε για low profile τύπο

:bawl:

taisteal
28/01/2014, 20:36
μηναρα :lol:


:moutza:

notakos600
29/01/2014, 05:53
τελικά έβαλα μια μπαταρία BOSCH και τώρα κελαηδάει! φτου φτου μη το ματιάσω :) ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Δώστου να καταλάβει τώρα. :beer:

stathis92
29/01/2014, 10:10
ωστόσο δεν μας είπες αν μέτρησες και τη φόρτιση γιατί κρίμα είναι να ξεφορτίσεις και την καινούρια μπαταρία
την μέτρησα και φορτίζει κανονικά.