PDA

View Full Version : Μεταβίβαση χωρίς ΚΤΕΟ



kokkiklhs
25/01/2014, 10:06
Ξέρω ότι είναι χιλιοειπωμένο και χιλιοζαλισμένο θέμα, όμως εδώ και καιρό ψάχνω τόσο εδώ, όσο και σε διάφορα άλλα δίκυκλα fora, αλλά και στο γκούγκλι, πέφτοντας συνεχώς πάνω σε αντιφάσεις, εικασίες, αρλουμπολογίες και τελικά ΔΕΝ έχω βγάλει άκρη...
Προχθές (23/1) ρώτησα ο ίδιος σε ΚΕΠ και μου είπαν, αφού πέσανε και μερικά τηλεφωνήματα για διασταύρωση/επιβεβαίωση ότι ΔΕΝ γίνεται μεταβίβαση σε όχημα που δεν έχει δελτίο ΚΤΕΟ σε ισχύ... μία ακόμη τεράστια τρύπα στη γραφειοκρατία του βλακώδους κράτους μας...

Το ερώτημα μου είναι:
Τι κάνουμε αν έχουμε ένα νόμιμο (με άδεια και πινακίδα) μηχανάκι, που έχει μείνει λόγω π.χ. βλάβης ακινητοποιημένο για χρόνια και γι'αυτό το λόγο δεν έχει πάει να περάσει ΚΤΕΟ... το συγκεκριμένο που μ'ενδιαφέρει έχει ως και τα τέλη του πληρωμένα κανονικά (τυπικός παππούς ιδιοκτήτης), η πινακίδα είναι στη θέση της και η άδεια κανονικότατη, δεν λείπει τίποτα από πάνω, ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ κι απλώς είναι 5-6 χρόνια που του έβγαλε ένα θεματάκι με τα ηλεκτρικά κι έκτοτε το έχει παρατημένο σε ένα χωριό και δεν έχει ενδιαφερθεί ποτέ να το κατεβάσει στην πόλη για να το επισκευάσει και/ή να περάσει ΚΤΕΟ.

Το φυσιολογικό θα ήταν να το φορτώσει (ή και να το καβαλήσει) και να πάει σε συνεργείο και μετά ΚΤΕΟ κι όλα καλά, όμως ο παππούς λέει ότι ΔΕΝ έχει σκοπό να κάνει κάτι τέτοιο και φυσικά εγώ, ως υποψήφιος αγοραστής δεν πρόκειται να τα κάνω όλα αυτά για λογαριασμό του, αν το μηχανάκι δεν βρεθεί πρώτα στην κυριότητά μου, για ευνόητους λόγους...

Γίνεται λοιπόν με κάποιο νόμιμο τρόπο μεταβίβαση στη φάση που βρισκόμαστε (π.χ. υπεύθυνη δήλωση στο ΚΕΠ ή έστω και κάποια καταβολή προστίμου προς το δημόσιο για έλλειψη ελέγχου από ΚΤΕΟ), ή απλώς το ξεχνάμε κι αφήνουμε τον παππού να το κάνει φωλιά για κλωσσόπουλα και να πληρώνει κάθε χρόνο και τέλη; :D

Θα ήθελα να απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει Ο ΙΔΙΟΣ, εάν και εφόσον είναι εφικτό και να εκθέσει ακριβώς τη διαδικασία... παρακαλώ όχι άλλα links σε γενικές συζητήσεις που θα μπερδέψουν ακόμη περισσότερο κι εμένα και όσους άλλους ενδιαφερόμενους, ούτε σχόλια περί ασυναρτησίας του ελληνικού δημοσίου (τη γνωρίζουμε ήδη και τη βλέπουμε κάθε μέρα σε πολλούς τομείς), απλώς αν κάποιοι κατάφεραν με επιτυχία να μεταβιβάσουν μηχανάκια που είναι καθ'όλα νόμιμα αλλά λόγω ακινησίας δεν πέρασαν ΚΤΕΟ, ας μας πουν τι έκαναν...

:beer:

bros400pgm
25/01/2014, 10:24
Εαν παρεις μια εξουσιοδοτηση απο τον μπαρμπα για την μεταβιβαση, δεν μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου? Θεωρεις οτι μπαρμπας στο μεταξυ διαστημα θα καταγγειλει οτι του το κλεψανε ή θα ερθει να στο παρει πισω? Ή δεν στο δινει εαν δεν κανετε μεταβιβαση?

kokkiklhs
25/01/2014, 10:36
Εαν παρεις μια εξουσιοδοτηση απο τον μπαρμπα για την μεταβιβαση, δεν μπορεις να τα κανεις ολα μονος σου? Θεωρεις οτι μπαρμπας στο μεταξυ διαστημα θα καταγγειλει οτι του το κλεψανε ή θα ερθει να στο παρει πισω? Ή δεν στο δινει εαν δεν κανετε μεταβιβαση?

Αυτό που λες γίνεται, αλλά το πρόβλημα είναι ότι ο μπάρμπας χλωμό να δεχτεί χωρίς πρώτα να πάρει και λεφτά, διότι τότε θεωρητικά μπορώ να του πάρω το μηχανάκι και να φύγω! Από την άλλη, κι εγώ για τον ίδιο λόγο δεν προτίθεμαι να του δώσω λεφτά ΠΡΙΝ γίνει η μεταβίβαση, διότι κάλλιστα μετά μπορεί να μου κάνει τον κινέζο... :rolleyes:
Η εξουσιοδότηση γενικά είναι μια χαρά και βολεύει και τις 2 πλευρές, μόνο εάν και εφόσον γνωρίζονται πωλητής/αγοραστής και υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη! Δεν ξέρω κατά πόσον μια απλή υπεύθυνη δήλωση σε συνεννόηση με έναν άγνωστο παρέχει αρκετή νομική κάλυψη ώστε να αποφευχθούν μπερδέματα τέτοιου είδους...

McGyver
25/01/2014, 10:49
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131138&p=2251770&viewfull=1#post2251770

Και μεταβίβαση πλέον δε γίνεται στα ΚΕΠ.

kokkiklhs
25/01/2014, 10:55
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131138&p=2251770&viewfull=1#post2251770

Και μεταβίβαση πλέον δε γίνεται στα ΚΕΠ.

Μερσί, αλλά αυτό το έγγραφο έχει ημερομηνία 10/2012 κι έχει περάσει πολύς καιρός από τότε... :rolleyes:
Μεταβίβαση στα ΚΕΠ (δε βρίσκομαι ωστόσο στην Αθήνα) γινόταν σίγουρα μέχρι και προχθές Πέμπτη, που πήγα και ρώτησα... :D

SHOOTER045
25/01/2014, 13:01
Με προκαταβολη δεν παιζει να στο δωσει και οταν τελειωσουν αυτα να το παρεις?

thanos_s
25/01/2014, 14:10
Γινεται μεταβιβαση χωρις κτεο. Παρακρατουνται οι πινακιδες στο υπουργειο μετα τη μεταβιβαση, και επιστρεφονται με την επιδειξη του δελτιου κτεο.

kokkiklhs
25/01/2014, 14:15
Με προκαταβολη δεν παιζει να στο δωσει και οταν τελειωσουν αυτα να το παρεις?

Aυτό είναι το πιο λογικό, αλλά ρωτάς αν έχω χρόνο και δυνατότητα να πάω από εδώ που είμαι στο χωριό του (άλλη άκρη του νησιού), να το φορτώσω, να το πάω Μυτιλήνη να το περάσω ΚΤΕΟ και να κάνω άμεσα τις όποιες επισκευούλες χρειαστεί;
Αλλά ούτε και φράγκα για σούξου-μούξου περισσεύουν, ο σκοπός μου είναι αν γίνεται να το πάρω όπως είναι, να φορτωθεί μια και καλή και να έρθει σπίτι μου και μετά να αρχίσω να ψάχνομαι με ηλεκτρολογεία κλπ, γι'αυτό ακριβώς και ζητάω να βρω αν υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί το ΚΤΕΟ...
:beer:

kokkiklhs
25/01/2014, 14:17
Γινεται μεταβιβαση χωρις κτεο. Παρακρατουνται οι πινακιδες στο υπουργειο μετα τη μεταβιβαση, και επιστρεφονται με την επιδειξη του δελτιου κτεο.

Ώπα!! Εδώ είμαστε!! Ξέρεις ακριβώς τη διαδικασία, ή μπορείς να με καθοδηγήσεις πού να ψάξω για να βρω λεπτομέρειες; Γίνεται και σε ΚΕΠ, ή χρειάζεται βόλτα στο υπουργείο συγκοινωνιών; Όχι ότι με χαλάει και το δεύτερο, δηλαδή...
Για δώσε please κάνα πιο λεπτομερές στοιχείο...

thanos_s
25/01/2014, 14:42
Ώπα!! Εδώ είμαστε!! Ξέρεις ακριβώς τη διαδικασία, ή μπορείς να με καθοδηγήσεις πού να ψάξω για να βρω λεπτομέρειες; Γίνεται και σε ΚΕΠ, ή χρειάζεται βόλτα στο υπουργείο συγκοινωνιών; Όχι ότι με χαλάει και το δεύτερο, δηλαδή...
Για δώσε please κάνα πιο λεπτομερές στοιχείο...


Ξεχνα τα κεπ.
Με την αδεια και τις πινακιδες πας υπουργειο, κανεις μεταβιβαση και σου δινουν μια αδεια που αναγραφει "δεν ισχυει για κυκλοφορια", το φτιαχνεις, το πας κτεο, πας με το κτεο υπουργειο και παιρνεις πινακιδες και κανονικη αδεια κυκλοφοριας.

yiannis172
25/01/2014, 14:53
Κατι αλλο που μπορεις να κανεις ειναι,αν εχεις τη δυνατοτητα,να το πας φορτωμενο σε ενα ΚΤΕΟ.Εκει θα σου εκδοσουν το δελτιο οτι πηγες και κοπηκες και εχεις 15 μερες προθεσμια να πας να το ξαναπερασεις.Με αυτο το δελτιο μπορεις να κανεις μεταβιβαση.Αφου ολοκληρωσεις καταθετεις πινακιδα και οποτε μπορεις το περνας κανονικα.

SHOOTER045
25/01/2014, 14:55
Αυτο θα σου ελεγα και εγω σαν δευτερη λυση
Περυσι που πηρα το bandit(φθινοπωρο). Ενω το περπατησα για λιγο το εβαλα μεσα για ρεστοριγκ
Βεβαια ειχα στα χερια μου Εξουσιοδοτηση υπευθυνη δηλωση κλπ κλπ
Ηρθε ο χειμωνας εφτασε η ωρα για τελη κυκλοφοριας καθ πηγα συγκοινωνιων ΜΟΝΟ με αυτα τα χαρτια+ αδεια μηχανης
Εκανα μεταβιβαση εβγαλα καινουργια στο ονομα μου.Μου εβγαλαν καινουργια οπου εγραφε(δεν ισχυει για κυκλοφορια)μου ειπαν οτι με αυτο μπορω να την περασω κανονικα κτεο και μετα να παω να μου βγαλουν κανονικη
Δυστηχως δεν μου πηγαν καλα τα πραματα και πηγα σε αλλο οροφο και παρεδωσα αδεια και πινακιδα

yiannis172
25/01/2014, 14:59
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131138&p=2251770&viewfull=1#post2251770

Και μεταβίβαση πλέον δε γίνεται στα ΚΕΠ.

Δυστυχως αλλαξε αυτο απο τι βλεπω στο site του υπουργειου.Το εχει ως απαιτουμενο δικαιολογητικο το δελτιο τεχνικου ελεγχου.

Edit:Τωρα παρατηρησα οτι λεει για επιβατικα οχηματα και διευκρινιζει αν αποκλειει ή συμπεριλαμβανει και τις μοτοσυκλετες σε αυτο το δικαιολογητικο.

kokkiklhs
25/01/2014, 20:45
Κύριοι σας ευχαριστώ πολύ όλους για την πληροφόρηση, όποτε μπορέσω πετάγομαι στο παράρτημα του υπουργείου συγκοινωνιών κι ελπίζω να μπορέσει να γίνει κάτι αν συνεννοηθώ, μάλλον τελικά στα ΚΕΠ ή βαριούνται ή δεν ξέρουν τι τους γίνεται διότι μου είπαν ότι θέλουν δελτίο ΚΤΕΟ που να ισχύει, δεν τους αρκεί να πας προσωρινό χαρτί που λέει ότι το πήγες και κόπηκε...
Πάντως μεταβιβάσεις στα ΚΕΠ γίνονται κανονικότατα ακόμη, τουλάχιστον στην επαρχία, που είμαι εγώ! Δεν ξέρω αν καταργήθηκαν στην Αθήνα, λόγω φόρτου εργασίας (κουράζονται πολύ τα καμάρια μας....)

Sele
18/02/2014, 17:03
Επειδή τις επόμενες μέρες θα περάσω εις διπλούν τη διαδικασία (πώληση/αγορά μηχανής) και με καίει και εμένα το θέμα, δελτίο ΚΤΕΟ χρειάζεται ακόμα και για μηχανή του 2009;
Απ' ότι έχω διαβάσει για τόσο καινούρια δεν χρειάζεται (ούτως ή άλλως φέτος είναι να περάσουν αυτές πρώτη φορά). Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

SHOOTER045
18/02/2014, 19:07
Οτι λεει η αδεια σου για το ποτε ειναι να περασει
Αν εχεις ακομα καιρο δεν σε ανησυχει καθολου αυτο

kostakis125
05/05/2014, 23:19
εχω ακουσει οτι αν η μηχανη εχει προβλημα και την παρεις χαλασμενη σου κανουν μεταβιβαση και σου δινουν ενα χαρτι π λεει οτι δεν ειναι για κυκλοφορια κ εκρεμει το κτεο. Οταν με το καλο το περασεις πας κ σου βγαζουν την κανονικη αδεια κ σου επιστρεφουν πινακιδα. Ισχυουν ολα αυτα η ονειροπολω?

SHOOTER045
06/05/2014, 00:37
Σου κάνει εξουσιοδότηση να μεταβιβάσεις τα στοιχεία της μότο σε εσένα
Την αγοράζεις ή αν την έχεις παραδιδεις πινακίδα και όταν με το καλό την φτιάξεις με το προσωρινό βγάζεις ασφάλεια περνάς κτεο και μετά βγάζεις κανονική άδεια

silvestro
16/02/2016, 10:55
Χαιρετώ το Φόρουμ και καλώς σας βρήκα!
Αντιμετωπίζω μία ίδια περίπτωση όπως αυτή που περιγράφει ο χρήστης kokkiklhs
και αναρωτιέμαι πως γίνεται να μην επιβαρυνθώ το πρόστιμο του ΚΤΕΟ μετά τη μεταβίβαση, και πόσο είναι αυτό? Η μηχανή βρίσκεται σε ακινησία εδώ και 3-4 χρόνια(τέλη-ασφάλειες πληρωμένα) και δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ, ενώ και ο ιδιοκτήτης δεν είναι πρόθυμος να προβεί σε αυτή τη διαδικασία, ακόμα και για τη μεταβίβαση εξουσιοδότηση θα μου κάνει, αφού εξοφληθεί.
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ενημερώνοντας για τα ισχύοντα δεδομένα.

SHOOTER045
16/02/2016, 11:37
Χαιρετώ το Φόρουμ και καλώς σας βρήκα!
Αντιμετωπίζω μία ίδια περίπτωση όπως αυτή που περιγράφει ο χρήστης kokkiklhs
και αναρωτιέμαι πως γίνεται να μην επιβαρυνθώ το πρόστιμο του ΚΤΕΟ μετά τη μεταβίβαση, και πόσο είναι αυτό? Η μηχανή βρίσκεται σε ακινησία εδώ και 3-4 χρόνια(τέλη-ασφάλειες πληρωμένα) και δεν έχει περάσει ΚΤΕΟ, ενώ και ο ιδιοκτήτης δεν είναι πρόθυμος να προβεί σε αυτή τη διαδικασία, ακόμα και για τη μεταβίβαση εξουσιοδότηση θα μου κάνει, αφού εξοφληθεί.
Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ενημερώνοντας για τα ισχύοντα δεδομένα.

Αν κατάλαβα καλά αν και δεν την κυκλοφορούσε, πλήρωνε ασφάλεια και σήμα, αλλά οχι ΚΤΕΟ.
Σε αυτήν τήν περίπτωση πρέπει να περαστεί ΚΤΕΟ (εκεί θα σας πούνε για το πρόστιμο)
Και μετά να γίνει μεταβίβαση.
Μην πληρώσεις τίποτα αν δεν έχεις έγγραφα στα χέρια σού.
Μπορεί να μπλέξεις.
Δηλαδή ρωτάς στο ΚΤΕΟ ποσο θα βγει το κουστούμι, συμφωνείται με το ποσό-το μοιράζεται,αφαιρείται απο το σύνολο-αναλογα τι θα συμφώνησετε.
Μετά ραντεβού σε ΚΕΠ η αστυνομικό τμήμα.
Και επιτόπου πληρωμή και εξουσιοδότηση και φρόντισε να είναι και το μηχανάκι εκεί μην μείνεις μόνο με τα χαρτιά

silvestro
16/02/2016, 12:07
Σωστά το κατάλαβες κι ευχαριστώ. Εξουσιοδότηση και πληρωμή θα γίνουν επιτόπου, όταν πάμε με το φορτηγό-μεταφορέα να το παραλάβουμε για να το πάμε στον μάστορα να το βάλει μπροστά και μετά, να περάσει ΚΤΕΟ,εκτός κι αν γίνεται αυτό με την μεταβίβαση άδειας αλλά όχι για κυκλοφορία, μέχρι να προσκομιστεί το χαρτί του ΚΤΕΟ.

ManosRed
16/02/2016, 12:15
tsakalia xairetw...neos sto forum kai exw kai egw mia aporia...pws mporw na dw an to mhxanaki pou proorizetai na rthei sta xeria mou(mesw agoras)exei kapoio prostimo peri tou kteo?Giati pragmatika dn ekshghtai alliws to poso pou mou pe to magazi gia kteo(kai fusika xwris auto metavivash giok)
To magazi mwrtes mou,mou eipe oti to kteo gia to mhxanaki(kawasaki kaze r 115 99') anexrxetai sto poso twn 70e...enw egw pou psaksa gia kteo se papi to poso isa pou ftanei ta 25...gnwrizei kaneis kati??prokatavolika euxaristw.!

Bowleno
16/02/2016, 12:42
25 ναι, είναι όταν το περνάς εμπρόθεσμα, αν πας να το περάσεις μετά την καταληκτική ημερομηνία που έπρεπε να περάσει είναι τα διπλά περίπου, ήτοι 48 ως 55 ευρώ :)

ManosRed
16/02/2016, 12:54
oxi 70 dld...mporw kapws na dw an exei perasei kai an nai pote to papi pou tha parw??
gt exw thn entupwsh oti enas apo tous 2(idiwths,magazi) thelei na me faei :P

SHOOTER045
16/02/2016, 14:40
Ο μαγαζατορας για να το περάσει ΚΤΕΟ η θα στείλει υπάλληλο η θα το αναλάβει διεκπαιραιωτης.

strokt up
26/09/2022, 12:00
Έχει αλλάξει κάτι εν έτει 2022? Μπορώ να κάνω μεταβίβαση χωρίς κτεο και ταυτόχρονα παραδίδω πινακίδα μέχρι να περάσω κτεο και να παρω την κανονική άδεια;

viper1
26/09/2022, 12:11
Έχει αλλάξει κάτι εν έτει 2022? Μπορώ να κάνω μεταβίβαση χωρίς κτεο και ταυτόχρονα παραδίδω πινακίδα μέχρι να περάσω κτεο και να παρω την κανονική άδεια;

Μπορείς. Και κανείς και ηλεκτρονικά ακινησία για να αποφύγεις τέλη και ασφάλεια. Η άδεια θα είναι πράσινη αλλά θα αναφέρει ότι δεν είναι για κυκλοφορία.

strokt up
26/09/2022, 12:40
Μπορείς. Και κανείς και ηλεκτρονικά ακινησία για να αποφύγεις τέλη και ασφάλεια. Η άδεια θα είναι πράσινη αλλά θα αναφέρει ότι δεν είναι για κυκλοφορία.
Μεσα στην εβδομάδα θα βγει σε κυκλοφορία χαζές ελλείψεις έχει. Θα βγάλω ασφάλεια κανονικά. Το θεμα είναι να ξεμπερδέψω με τον ιδιοκτήτη όσο το δυνατόν νωρίτερα