PDA

View Full Version : Αυθεντικοί Μοτοσυκλετιστές.....όλοι οι υπόλοιποι γτπτσο



nktR
25/01/2014, 23:23
έχει ξαναμπεί αλλά βάζω κάτι που έγραψε κάποιος από "εμάς" και πρέπει να διαβάζεται και να ξαναδιαβάζεται και να ματαξαναδιαβάζεται για χρόνια....

αφιερωμένο σε όλους και σε όλα τα παιδιά που πλέον δεν είναι μαζί μας.... :(

Μοτοσικλετιστές... Περίεργος και υπέροχος κόσμος...

Μερικά χρόνια πριν ο μπαμπάς ενός από εμάς που δεν υπάρχει πια, ο μπαμπάς ενός αγγέλου με το νούμερο 24 στο φέρινγκ και στη καρδιά, μας περιέγραψε έτσι…
«…Μου είχε μιλήσει πολύ για σας αλλά για να πω την αλήθεια δεν έδωσα και πολύ βάση. Εκείνος όμως που ήταν μεγάλος ξεροκέφαλος σας σύστησε έναν προς ένα. Όλους αυτούς τους νέους που γνώρισα θα μπορούσα να τους αγκαλιάσω και να τους φιλήσω σαν να ήταν δικά μου παιδιά. Βυθισμένοι μέσα στις μαύρες δερμάτινες φόρμες τους με τα φανταχτερά τους κράνη, όλοι τους αληθινοί σκληροί άντρες!
Μια παρέα που στο δρόμο δε κατεβάζει ποτέ το βλέμμα.
Αν όμως κάποιος σηκώσει τις μαύρες ζελατίνες που θυμίζουν Αρειανούς, θα δει ένα ζευγάρι υπέροχα καθαρά μάτια, πρησμένα από αληθινά δάκρια, που μέσα τους μπορείς να βυθιστείς και να φτάσεις μέχρι τη ψυχή, διαπιστώνοντας πόσο καθαρή είναι!
Βγάλτε τους τη φόρμα και θα ανακαλύψετε ότι μέσα της κρύβονται μεγάλα παιδιά ερωτευμένα με τη ζωή, ερωτευμένα με τα Σαββατοκύριακα τα γεμάτα μπριζόλες και λουκάνικα, αλλά ακόμα με την ανάγκη του πατέρα και της μητέρας, όταν η ζωή τους παίζει σκληρά…»

Λένε ότι κάθε φορά που καβαλάμε, στη σέλα μαζί μας ανεβαίνουν άγγελοι και διάβολοι… Είναι αλήθεια!
Αντιπροσωπεύουν αυτή τη διπολικότητα που κάνει τον κόσμο μας να ζει γεμάτο από συναισθήματα, τόσο έντονα που μερικές φορές νομίζεις ότι η καρδιά θα πεταχτεί έχω από τα στήθια και θα αρχίσει να τρέχει μόνη της ουρλιάζοντας! Διάβολοι που μας γυρνάνε το καρπό με τρόπο πολλές φορές παράλογο και βίαιο, με την αδρεναλίνη φτάνει κατευθείαν στο μυαλό, αφήνοντας σε να τρέμεις για ατελείωτα δευτερόλεπτα...
Άγγελοι που έχουν το πρόσωπο και τη φωνή όλων αυτών που δεν είναι πια μαζί μας, όλων αυτών που αγαπήσαμε, όλων των φόβων μας και των εμπειριών μας που φτιάχτηκαν απ΄ τα σπασμένα κόκαλα μας. Ναι είναι αλήθεια, με τη μοτοσικλέτα μπορείς να σκοτωθείς! Συμβαίνει, μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε από μας και μπορεί να χτυπήσεις, να πονέσεις (και πονάει πολύ), είναι όμως αλήθεια ότι η ζωή μετασχηματίζεται σε υπέροχες αναμνήσεις, σε στιγμές αιώνιες, σε γέλια τόσο δυνατά που μπορούν να φέρουν τον ήλιο ακόμα και σε μια κρύα βροχερή μέρα του Νοέμβρη. Μιλήστε με τον καθένα από μας και πείτε του να σας διηγηθεί μια βόλτα που έκανε, ένα ανέκδοτο, μια στροφή και χαθείτε μέσα σε εκείνο το βλέμμα που πετάει σπίθες, μέσα στα γέλια και τα χαμόγελα που αβίαστα χαράζουν το μέτωπο και το πρόσωπο. Μιλήστε στον καθένα από μας και ρωτήστε τον, τι θα απογίνει την ημέρα που θα αναγκαστεί να παραιτηθεί από αυτό του το πάθος και ετοιμασθείτε να ακούσετε τη κραυγή της σιωπής, να δείτε το παιδικό βλέμμα να χάνεται και τη θέση του να παίρνει το βλέμμα του ναυτικού που ζει στη στεριά ή του πιλότου δεμένου στη γη!
Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί…Αν ακόμα δεν έχετε καταλάβει… Αφήστε το, δε θα καταλάβετε ποτέ… Μα αν αύριο τύχει να πάτε στη θάλασσα με το αμαξάκι σας και την οικογένεια σας και δείτε το γιο σας να χαιρετάει μέσα από τ' αμάξι έναν από μας σα τρελός, μη προσπαθήσετε να καταλάβετε ούτε κι αυτόν!
Το παιδί μέσα από το υποσυνείδητο του, βλέπει σε μας αυτή τη σπίθα που εσείς δεν ήσασταν ικανοί να του γεννήσετε. Κι αν δείτε το μοτοσικλετιστή να ανταποδίδει το χαιρετισμό… δεν υπάρχει τίποτε το περίεργο. Οι άγγελοι στη γη χαιρετιούνται πάντα, μα όποιος έχασε τα φτερά του το έχει ξεχάσει προ πολλού !
Μοτοσικλετιστές... περίεργος και υπέροχος κόσμος. Ευτυχής να είμαι ένας απ αυτούς!!!


@Αφιερωμένο σε όλους τους Γνήσιους ρομαντικούς μοτοσυκλετιστές και όχι σε αυτούς που το έχασαν στην πορεία και την είδαν και μας είδαν μεροκάματο ..... fck ρε λαμόγια

arisrodolivos
26/01/2014, 14:29
δικε μου:beer::beer:

pektis
26/01/2014, 14:44
Πολύ σωστά όλα αυτά που περιγράφει!......

naturalboy
26/01/2014, 15:48
Πάρα πολύ ωραίο άρθρο αν και λίγο σουρεαλιστκό αλλα μας θυμίζει πολά πράγματα τα οποία κάποιοι απο εμάς τα έχουμε ως κανόνα εδω μέσα αλλα κάποιοι δεν τα γνωρίζουν κάν !, εδώ βγαίνεις στο δρόμο πλέον και σπάνια σου ανταποδίδουν χαιρετισμό με τα φώτα όπως κάναμε πριν 4 και 5 χρόνια τέσπα τουλάχιστον υπάρχουν ακόμα και γνήσιοι έστω λίγοι και περνάμε καλά! καλη σας μέρα..

Γιώργος Πλ.
26/01/2014, 16:19
έχει ξαναμπεί αλλά βάζω κάτι που έγραψε κάποιος από "εμάς" και πρέπει να διαβάζεται και να ξαναδιαβάζεται και να ματαξαναδιαβάζεται για χρόνια....

αφιερωμένο σε όλους και σε όλα τα παιδιά που πλέον δεν είναι μαζί μας.... :(

Μοτοσικλετιστές... Περίεργος και υπέροχος κόσμος...

Μερικά χρόνια πριν ο μπαμπάς ενός από εμάς που δεν υπάρχει πια, ο μπαμπάς ενός αγγέλου με το νούμερο 24 στο φέρινγκ και στη καρδιά, μας περιέγραψε έτσι…
«…Μου είχε μιλήσει πολύ για σας αλλά για να πω την αλήθεια δεν έδωσα και πολύ βάση. Εκείνος όμως που ήταν μεγάλος ξεροκέφαλος σας σύστησε έναν προς ένα. Όλους αυτούς τους νέους που γνώρισα θα μπορούσα να τους αγκαλιάσω και να τους φιλήσω σαν να ήταν δικά μου παιδιά. Βυθισμένοι μέσα στις μαύρες δερμάτινες φόρμες τους με τα φανταχτερά τους κράνη, όλοι τους αληθινοί σκληροί άντρες!
Μια παρέα που στο δρόμο δε κατεβάζει ποτέ το βλέμμα.
Αν όμως κάποιος σηκώσει τις μαύρες ζελατίνες που θυμίζουν Αρειανούς, θα δει ένα ζευγάρι υπέροχα καθαρά μάτια, πρησμένα από αληθινά δάκρια, που μέσα τους μπορείς να βυθιστείς και να φτάσεις μέχρι τη ψυχή, διαπιστώνοντας πόσο καθαρή είναι!
Βγάλτε τους τη φόρμα και θα ανακαλύψετε ότι μέσα της κρύβονται μεγάλα παιδιά ερωτευμένα με τη ζωή, ερωτευμένα με τα Σαββατοκύριακα τα γεμάτα μπριζόλες και λουκάνικα, αλλά ακόμα με την ανάγκη του πατέρα και της μητέρας, όταν η ζωή τους παίζει σκληρά…»

Λένε ότι κάθε φορά που καβαλάμε, στη σέλα μαζί μας ανεβαίνουν άγγελοι και διάβολοι… Είναι αλήθεια!
Αντιπροσωπεύουν αυτή τη διπολικότητα που κάνει τον κόσμο μας να ζει γεμάτο από συναισθήματα, τόσο έντονα που μερικές φορές νομίζεις ότι η καρδιά θα πεταχτεί έχω από τα στήθια και θα αρχίσει να τρέχει μόνη της ουρλιάζοντας! Διάβολοι που μας γυρνάνε το καρπό με τρόπο πολλές φορές παράλογο και βίαιο, με την αδρεναλίνη φτάνει κατευθείαν στο μυαλό, αφήνοντας σε να τρέμεις για ατελείωτα δευτερόλεπτα...
Άγγελοι που έχουν το πρόσωπο και τη φωνή όλων αυτών που δεν είναι πια μαζί μας, όλων αυτών που αγαπήσαμε, όλων των φόβων μας και των εμπειριών μας που φτιάχτηκαν απ΄ τα σπασμένα κόκαλα μας. Ναι είναι αλήθεια, με τη μοτοσικλέτα μπορείς να σκοτωθείς! Συμβαίνει, μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε από μας και μπορεί να χτυπήσεις, να πονέσεις (και πονάει πολύ), είναι όμως αλήθεια ότι η ζωή μετασχηματίζεται σε υπέροχες αναμνήσεις, σε στιγμές αιώνιες, σε γέλια τόσο δυνατά που μπορούν να φέρουν τον ήλιο ακόμα και σε μια κρύα βροχερή μέρα του Νοέμβρη. Μιλήστε με τον καθένα από μας και πείτε του να σας διηγηθεί μια βόλτα που έκανε, ένα ανέκδοτο, μια στροφή και χαθείτε μέσα σε εκείνο το βλέμμα που πετάει σπίθες, μέσα στα γέλια και τα χαμόγελα που αβίαστα χαράζουν το μέτωπο και το πρόσωπο. Μιλήστε στον καθένα από μας και ρωτήστε τον, τι θα απογίνει την ημέρα που θα αναγκαστεί να παραιτηθεί από αυτό του το πάθος και ετοιμασθείτε να ακούσετε τη κραυγή της σιωπής, να δείτε το παιδικό βλέμμα να χάνεται και τη θέση του να παίρνει το βλέμμα του ναυτικού που ζει στη στεριά ή του πιλότου δεμένου στη γη!
Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί…Αν ακόμα δεν έχετε καταλάβει… Αφήστε το, δε θα καταλάβετε ποτέ… Μα αν αύριο τύχει να πάτε στη θάλασσα με το αμαξάκι σας και την οικογένεια σας και δείτε το γιο σας να χαιρετάει μέσα από τ' αμάξι έναν από μας σα τρελός, μη προσπαθήσετε να καταλάβετε ούτε κι αυτόν!
Το παιδί μέσα από το υποσυνείδητο του, βλέπει σε μας αυτή τη σπίθα που εσείς δεν ήσασταν ικανοί να του γεννήσετε. Κι αν δείτε το μοτοσικλετιστή να ανταποδίδει το χαιρετισμό… δεν υπάρχει τίποτε το περίεργο. Οι άγγελοι στη γη χαιρετιούνται πάντα, μα όποιος έχασε τα φτερά του το έχει ξεχάσει προ πολλού !
Μοτοσικλετιστές... περίεργος και υπέροχος κόσμος. Ευτυχής να είμαι ένας απ αυτούς!!!


@Αφιερωμένο σε όλους τους Γνήσιους ρομαντικούς μοτοσυκλετιστές και όχι σε αυτούς που το έχασαν στην πορεία και την είδαν και μας είδαν μεροκάματο ..... fck ρε λαμόγια

Ευχαριστώ φίλε μου ξανα ξύπνησα

Γιώργος Πλ.
26/01/2014, 16:23
Πάρα πολύ ωραίο άρθρο αν και λίγο σουρεαλιστκό αλλα μας θυμίζει πολά πράγματα τα οποία κάποιοι απο εμάς τα έχουμε ως κανόνα εδω μέσα αλλα κάποιοι δεν τα γνωρίζουν κάν !, εδώ βγαίνεις στο δρόμο πλέον και σπάνια σου ανταποδίδουν χαιρετισμό με τα φώτα όπως κάναμε πριν 4 και 5 χρόνια τέσπα τουλάχιστον υπάρχουν ακόμα και γνήσιοι έστω λίγοι και περνάμε καλά! καλη σας μέρα..

Συγγνώμη αλά οι βόρειοι χαιρετάμε ακόμα

Pan (dvs)
26/01/2014, 17:41
Συγγνώμη αλά οι βόρειοι χαιρετάμε ακόμα

Kαι οι Βορειοδυτικοι.

alexxxcbr
26/01/2014, 18:15
:beer::beer::beer:Ετσι μπραβο.

Bradipous
26/01/2014, 19:06
Καλα θυμομουν :)


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135213&highlight
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127803&highlight
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=79973&highlight
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122254&highlight

due
26/01/2014, 19:39
Παιδιά sorry, αλλά εγώ όσες φορές έχω σηκώσει το χέρι να χαιρετίσω έχω εισπράξει ένα @.
Μόνο μία φορά μου απάντησαν στην Κάζα και στην επόμενη στροφή πάτησα λάδια. Δεν ξανασήκωσα το χέρι απο τότε.

Όσο για το ότι έχει ξαναμπεί πολλές φορές, κάντε το sticky για να το διαβάζουμε κάθε βδομάδα. Μέχρι τότε ας μπει όσες φορές θέλει, τσάμπα είναι.

Da.Vintage
27/01/2014, 08:54
Νικο μας γάμησες πάλι φίλε κάθε φορά που το διαβάζω τα μάτια μου τρεμοπαίζουν, ένας κόμπος στο λαιμό και μετα... σπινθήρας!

να μην σταματάς να μας το θυμίζεις!


















ΥΓ. Στη φωτογραφία στο αβαταρ είσαι κουκλί...!

nktR
27/01/2014, 09:55
να είμαστε όλοι καλά και να μην ξεχνάμε αυτό που είμαστε !!!!

Γιώργο αυτό ήθελα να κάνω να το θυμίζω και να μας ξανατσιμπήσω ξυπνώντας μνήμες και παρελθόν :a54:

επίσης ευχαριστώ τον άλλο φίλο Γιώργο Rider που έψαξε και βρήκε από που ξεκίνησε αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=S4CEe6GZocY

amyroukai
27/01/2014, 10:43
@Αφιερωμένο σε όλους τους Γνήσιους ρομαντικούς μοτοσυκλετιστές και όχι σε αυτούς που το έχασαν στην πορεία και την είδαν και μας είδαν μεροκάματο ..... fck ρε λαμόγια
Εκείνο το 5% που καβαλάει για τη μοτοσικλέτα, όχι για να γίνει "κάτι" με όχημα αυτήν.
Να ΄μαστε καλά όλοι... :beer:

nickald
27/01/2014, 11:47
Αυτο το "με τα φωτα" ακομα να το ξεπερασουμε?

Χερακι.... αν εισαι πανω στη στροφη με 57.6 μοιρες κλιση μη χαιρετας..... δεν θα σε παρεξηγησει κανενας.....

naturalboy
27/01/2014, 14:40
και εγώ βόρειος είμαι εντάξει χαιρετάμε απλά απλά όχι όσο θα ήθελα εγω ίσως τέσπα , Όσο αυτο που λέει ο nickald όντως το χεράκι μου φαίνεται πιό θερμό , αντε να τα δούμε και στον δρόμο γιατί όσο και να πείς μετά απο ένα πολύωρο ταξιδάκι όταν το κάνεις και τυχαίνει να το κάνεις και μόνος ε όταν χαιρετάς κάποιο μοτοσυκλετιστή νομίζω είναι και λίγο αγένεια ναμην υπάρξει ανταπόδοση!!

Da.Vintage
28/01/2014, 13:02
να είμαστε όλοι καλά και να μην ξεχνάμε αυτό που είμαστε !!!!

Γιώργο αυτό ήθελα να κάνω να το θυμίζω και να μας ξανατσιμπήσω ξυπνώντας μνήμες και παρελθόν :a54:

επίσης ευχαριστώ τον άλλο φίλο Γιώργο Rider που έψαξε και βρήκε από που ξεκίνησε αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=S4CEe6GZocY

Σου έχω πει εδώ και χρόνια αυτές οι αυθόρμητες φλασιές που τρώς μου αρέσουν πολύ:beer:

harris_x
31/01/2014, 23:14
να είμαστε όλοι καλά και να μην ξεχνάμε αυτό που είμαστε !!!!

Γιώργο αυτό ήθελα να κάνω να το θυμίζω και να μας ξανατσιμπήσω ξυπνώντας μνήμες και παρελθόν :a54:

επίσης ευχαριστώ τον άλλο φίλο Γιώργο Rider που έψαξε και βρήκε από που ξεκίνησε αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=S4CEe6GZocY
:beer::beer::beer::beer::beer::beer:

virus
04/07/2014, 00:03
πολυ δυνατο :beer::beer::beer:

zannisvel
04/07/2014, 15:17
:beer::beer::beer:
Αν και απο τοτε που εχω ερθει Ελλαδα αντε να με εχει χαιρετησει ενας...
Χαιρετατε ρε παιδες!!!

MG-KTiNoS
04/07/2014, 16:23
Γουέλ

http://stoma-tou-lykou.blogspot.gr/2014/03/a.html

για ν ακούσω απόψεις!

notakos600
04/07/2014, 16:41
Πολύ δυνατό το κειμενάκι. :beer:

pipe_smoker
04/07/2014, 16:51
Γουέλ

http://stoma-tou-lykou.blogspot.gr/2014/03/a.html

για ν ακούσω απόψεις!


Ε τί αποψεις να ακουσεις ρε Νικο?

Εδω υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν τα εργα του Μοτσαρτ ανωριμα και φλυαρα και καταλληλα μονο για συνοδεια παιδικων παραμυθιων.

Δε θα βρισκοταν καποιος να πει μια πιπα για ενα κειμενακι?

Ο τυπος γραφει μαλακιες χαρην εντυπωσιασμου.
Κρινει ενα κειμενο γεματο συναισθημα που πιθανως γραφτηκε απο καποιον "ερασιτεχνη" που καμια σχεση δεν εχει με το αντικειμενο που λεγεται πενα, λες και ειναι το καινουριο μυθιστορημα του Κουντερα ή καποιο ποιημα του Βερλαιν.

Ενα τετοιο κειμενακι πιθανοτατα τους περισσοτερους απο εμας σε καποιες φασεις της ζωης μας, θα μας αγγιζε.
Καποιους πρφανως οχι.

Σε λα βι.

nikos_abel
07/07/2014, 09:19
Εδω υπαρχουν ανθρωποι που θεωρουν τα εργα του Μοτσαρτ ανωριμα και φλυαρα και καταλληλα μονο για συνοδεια παιδικων παραμυθιων.



Γιατί δεν είναι;







Υ.Γ. όχι όλα φυσικά, αλλά ένα μεγάλο μέρος τους. Το αριστουργηματικό της υπόθεσης Μόζαρντ οφείλεται σε πολλούς άλλους παράγοντες,
που είναι για άλλη κουβέντα.

notakos600
07/07/2014, 09:34
Από Lynyrd Skynyrd έχετε τίποτα ή να φύγω;

pipe_smoker
07/07/2014, 09:36
Γιατί δεν είναι;


319702






Υ.Γ. όχι όλα φυσικά, αλλά ένα μεγάλο μέρος τους. Το αριστουργηματικό της υπόθεσης Μόζαρντ οφείλεται σε πολλούς άλλους παράγοντες,
που είναι για άλλη κουβέντα.

Ανώριμα, φλύαρα, και κατάλληλα μόνο για συνοδεία παιδικών παραμυθιών, όχι δεν ήταν.
Αυτό είναι ύβρις.

Τέσπα όπως είπες, δεν είναι της παρούσης.

stam2
07/07/2014, 09:47
περί μότσαρτ... στην ηλικία που έγραφε μουσική, τα άλλα παιδάκια μαθαίναν να μην χέζονται πάνω τους...
άρα το περί ωριμότητας καλύτερα ας την ψάξουν να τη βρούν όσοι νομίζουν ότι μπορούν να κρίνουν τέτοια τέρατα της μουσικής...

Περί του κειμένου και του Λύκου...

προσωπικά θεωρώ παρωχημένα, και μελό όλα αυτά τα κείμενα θεοποίησης των μοτοσυκλετιστών, όπως και τα επιτηδευμένα και υπερφορτωμένα ταξιδιωτικά που περιγράφουν με σάλτσες την αβάσταχτη βαρύτητα του "είναι" του μοτοσυκλετιστή... ίσως κάποτε να ήταν πιο πολύ μέσα στη μόδα και να πάλιωσαν, ή ίσως και να γράφτηκαν πάρα πολλά....
Από τη στιγμή όμως που αγγίζουν κάποιους αυτά τα κείμενα, σέβομαι τις ευαισθησίες τους και κρατώ τα σχόλια για τον εαυτό μου και για την παρέα μου.
Κάπως έτσι είναι και τα μπλογκ. Σχολιάζεις κάτι στον χώρο σου, στην παρέα σου και όποιος θέλει συμμετέχει.

και όπως είπε και ο παιπ σμοκερ πιο πάνω

"Ενα τετοιο κειμενακι πιθανοτατα τους περισσοτερους απο εμας σε καποιες φασεις της ζωης μας, θα μας αγγιζε.
Καποιους πρφανως οχι.

Σε λα βι. "

fkol k4
07/07/2014, 10:03
Ο τυπος γραφει μαλακιες χαρην εντυπωσιασμου.
Το ίδιο ακριβώς κάνει και ο τύπος που έγραψε το κείμενο στο πρώτο ποστ.

Κρινει ενα κειμενο γεματο συναισθημα που πιθανως γραφτηκε απο καποιον "ερασιτεχνη" που καμια σχεση δεν εχει με το αντικειμενο που λεγεται πενα, λες και ειναι το καινουριο μυθιστορημα του Κουντερα ή καποιο ποιημα του Βερλαιν.
Κρίνει ένα κείμενο γεμάτο εικόνες από μελό έργα, όχι από συναίσθημα, το οποίο γράφτηκε πιθανώς από κάποιον που δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τη μοτοσυκλέτα, όχι με το γράψιμο.
Και το κρίνει και πολύ επειεικώς.

Ενα τετοιο κειμενακι πιθανοτατα τους περισσοτερους απο εμας σε καποιες φασεις της ζωης μας, θα μας αγγιζε.
Καποιους πρφανως οχι.

Σε λα βι.
Προφανώς.
Υπάρχουν φάσεις (ή περίοδοι) στη ζωή μας που μπορεί να μας αγγίξει η παραμικρή μαλακία αρκεί να έχει μια καλή κουβέντα μέσα.
Αυτό όμως δεν την κάνει λιγότερο μαλακία.


Είναι το κλασσικό γράψιμο που εκμεταλλεύεται το σύνδρομο που κάνει τους ανθρώπους να θέλουν να αυτοπροσδιορίζονται μέσα από μια εξιδανικευμένη ομάδα.
Ξέρεις που μπορείς να συναντήσεις συχνότερα αυτό το γράψιμο;
Στο 'αθλητικό ρεπορτάζ'.
Εκεί που ο κάθε κακομοίρης δημοσιογραφίσκος γλύφει τους κάφρους που τα σπάνε στο γήπεδο χρησιμοποιώντας γλαφυρές εκφράσεις μπας και βγάλει κανένα μεροκάματο.
Εκεί που το να είσαι «Χ» ομάδα φαίνεται να σημαίνει κάτι σημαντικό.

Έτσι κι εδώ, η παρέα των ιπποτών με τα μαύρα δέρματα δεν είναι τίποτα άλλο από ένα έμμεσο γλύψιμο.
Όσοι δηλαδή οδηγούν μοτοσυκλέτα είναι άγγελοι με καθαρά μάτια και ακόμη καθαρότερη ψυχή που η πτνα η κοινωνία τους κάνει πέρα γιατί είναι κακιά και δεν τους καταλαβαίνει.:a31:
Το Δαλιανίδη μου μέσα.....:a26:

Είναι χοντρό πρόβλημα το να εξιδανικεύεις ομάδες ανθρώπων βασιζόμενος σε ένα απλό κοινό σημείο και θα σου δώσω και ένα παράδειγμα:
Επειδής είμαι μέλος και αλλού, όταν έγραψε κάποιος ένα Πάσχα αυτό (https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=33&t=17904), κάποιος άλλος του απάντησε αυτό (https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=7&t=26866).
Έκανε δηλαδή ο τύπος στο μυαλό του το συλλογισμό:
- «Εγώ είμαι Linuxάς και γουστάρω ελεύθερο λογισμικό γιατί πιστεύω πως έτσι πρέπει να είναι, στο φόρουμ είναι επίσης Linuxάδες και γουστάρουν ελεύθερο λογισμικό γιατί επίσης πιστεύουν πως έτσι πρέπει να είναι».
Μέχρι εδώ καλά, αλλά το κακό είναι όταν το πας πιο πέρα:
- «Επίσης, εγώ είμαι χορτοφάγος γιατί πιστεύω ότι δεν κάνει να τρώμε τα ζωάκια, άρα και αυτοί στο φόρουμ θα συμφωνούν γιατί τα παιδιά έχουν αρχές αφού τα βρίσκουμε στο Linux».
Και ο κακομοίρης όταν είδε πως δεν ήταν έτσι, φρίκαρε.

Το έχω δει να συμβαίνει κι εδώ ένα κάρο φορές: «Δεν είναι συμπεριφορά αληθινού μοτοσυκλετιστή αυτή». Πόσες φορές το έχεις διαβάσει εδώ μέσα;

Ας βγάλει λοιπόν κάποιος έναν οδηγό για το πως θα πρέπει να συμπεριφέρεται και τι να νιώθει ένας αληθινός μοτοσυκλετιστής, ολυμπιακός, αριστερός, χριστιανός, ευρωπαίος, έλληνας, αθλητής, γονιός, παιδί, δάσκαλος, δικηγόρος, γιατρός, μηχανικός, δημοσιογράφος, μπάτσος, χεβιμεταλλάς κτλ κτλ να ξέρουμε κι εμείς τι δικαιούμαστε να λέμε πως είμαστε και τι όχι.


ΥΓ. Δεν απαντάω σε εσένα προσωπικά, απλά σε κάνω quote γιατί ξέρω πως εσύ δεν θα παρεξηγηθείς.

nikos_abel
07/07/2014, 10:26
...ban...

:lol:





Ανώριμα, φλύαρα, και κατάλληλα μόνο για συνοδεία παιδικών παραμυθιών, όχι δεν ήταν.
Αυτό είναι ύβρις.


Εντάξει, σίγουρα όχι με αυτές τις λέξεις, είναι ύβρις όντως. Επιφυλάσσομαι για banoθέμα κάποια στιγμή :beer:



περί μότσαρτ... στην ηλικία που έγραφε μουσική, τα άλλα παιδάκια μαθαίναν να μην χέζονται πάνω τους...

Επειδή μπορούσε και έγραφε ότι έγραφε όταν το έγραφε, αυτό δε σημαίνει ότι είναι αριστουργήματα.
Είναι αριστουργήματα διότι είναι από μόνα τους αριστουργήματα. Και δεν είναι όλα. :beer:

akis_trevor
07/07/2014, 10:33
μερικοι ειναι λιγο πιο "ρομαντικοι" και δεν νομιζω να ενοχλουν και κανεναν.....:wave2:

Bob_o_mastoras
07/07/2014, 10:44
1ο.
Η μουσικη ειναι απολυτως (μα απολυτως) υποκειμενικη! .-

2ο.
"Μοτοσυκλετηστης" με την εννοια που αναφερεται στο παρων θρεντ για μενα ειναι αυτος που οδηγαει τη μοτοσυκλετα για τη μοτοσυκλετα. Αγαπαει αυτο το οχημα και του δημιουργει θετικα συναισθηματα η οδηγηση του.
Ως ανθρωπος μπορει να ειναι η Μητερα Τερεζα ή ο Χιτλερ. Δεν δηλωνει κατι για το χαρακτηρα του.
Π.χ οδηγαω ποδηλατο αλλα δεν θεωρω τον εαυτο μου ποδηλατη. Το 'χω σαπισμενο και βρωμικο και το χρησιμοποιω μονο ως αναγκη καποιες φορες.
Απο τα μηχανακια μου ομως καθαριζα σχολαστικα καθε βρωμια και οξειδωση οπως ξετσιμπουριαζω και χτενιζω το σκυλο μου. Και τα οδηγουσα χωρις να υπαρχει λογος ή αναγκη να παω καπου.

fkol k4
07/07/2014, 10:59
μερικοι ειναι λιγο πιο "ρομαντικοι" και δεν νομιζω να ενοχλουν και κανεναν.....:wave2:

Με ό,τι ενοχλείται ο καθένας.

Κατά τα άλλα, ή έχουμε το δικαίωμα να «τα χώνουμε» ή όχι.
Αν υπάρχουν ομάδες ή ιδιότητες υπεράνω «χωσίματος», ας γραφτεί ο απαραίτητος κανόνας και ας επιβληθούν άμεσα οι αντίστοιχες κυρώσεις.

Αν υπάρχουν μέλη ομάδας που θέλουν να μην τους τα χώνει κάποιος, ας μαζευτούν και ας ανοίξουν ένα σχετικό θέμα όπως έκαναν ως τώρα οι ανορθόγραφοι (και πέτυχαν) και οι χριστιανοί (και απέτυχαν) του φόρουμ.

akis_trevor
07/07/2014, 11:11
δεν μιλαω για χωσιμο,ενοχληση να την πω και να μου την πουν.
μιλαω για νοοτροπια.
γιατι για μενα πχ μπορει η μοτοσυκλετα και ο μοτοσυκλετισμος σαν εννοια να ειναι ευαγγελιο και για σενα να ειναι:οκ εχω μηχανακι,κανω καμια βολτα καλα ειναι.(καταλαβαινεις τι θελω να πω).
τωρα το αν θα την πω σε καποιον επειδη δεν φοραει κρανος και παει με 200 ναι θα του την πω αν μου δωθει η ευκαιρια για να ειναι εδω και αυριο γιατι 2 πραγματα που ειδα,ισως να μην τα εχει δει..

pipe_smoker
07/07/2014, 11:13
1ο.
Η μουσικη ειναι απολυτως (μα απολυτως) υποκειμενικη! .-


Το γούστο είναι απολύτως υποκειμενικό.

Η μουσική όχι.-

End of musical discussion μιας κι εγώ πρωτοαναφέρθηκα.
Back to motorcycle (b)romance:lol:

MG-KTiNoS
07/07/2014, 11:22
Με ό,τι ενοχλείται ο καθένας.

Κατά τα άλλα, ή έχουμε το δικαίωμα να «τα χώνουμε» ή όχι.
Αν υπάρχουν ομάδες ή ιδιότητες υπεράνω «χωσίματος», ας γραφτεί ο απαραίτητος κανόνας και ας επιβληθούν άμεσα οι αντίστοιχες κυρώσεις.

Αν υπάρχουν μέλη ομάδας που θέλουν να μην τους τα χώνει κάποιος, ας μαζευτούν και ας ανοίξουν ένα σχετικό θέμα όπως έκαναν ως τώρα οι ανορθόγραφοι (και πέτυχαν) και οι χριστιανοί (και απέτυχαν) του φόρουμ.


Μα φυσικά...
Η ζωή είναι σαν το εστιατόριο παραγγέλλεις και μετά σου έρχεται ο λογαριασμός.
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο τύπος που έγραψε το κείμενο
ΔΕΝ είναι ένας άσχετος με τη μοτοσικλέτα που θέλει να εντυπωσιάσει
αλλά
Ένας βλαχάκος Ιταλός μηχανόβιος ο οποίος λέει το πόνο του.
Ένας ας πούμε που δουλεύει όλη τη βδομάδα και περιμένει την Κυριακή ή
μια αργία να πάρει τη μηχανάρα του, τους φίλους του και να πάει σε κάποιον
Άγιο της Ιταλιάς να φάει λου... λουκάνικα.
Μια μέρα λοιπόν κάποιος απ την παρέα ... σκοτώνεται με το μηχανάκι
κι ο βλαχάκος ανοίγει σε κάποιο φόρουμ τη ψυχούλα του και γράφει 5 μαλακίες
για τη παρέα, το φίλο που έφυγε αλλά και τον πατέρα του φίλου του που έφυγε.
(Να σου πω εδώ ότι στην Ελλάδα ο πατέρας ΑΛΛΑ θα έλεγε για την κωλοπαραία
που έφαγε το γιο του αλλά τεσπά...)
Έρχεται λοιπόν ο Κτίνος μετά και χωρίς να ρωτήσει κανένα κλέβει το κείμενο και το μεταφράζει στο Ελληνικά...
Λάθος του φυσικά.

Υποθέτοντας λοιπόν ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να ισχύουν τα παραπάνω
και για την σκληρότητα την οποία επέδειξες σ αυτά που έγραψες
σε κατατάσσω στους
για το μπούτσο καβάλα που λέει το αρχικό ποστ...
Μπορεί φυσικά να ανοίξεις δική σου ενότητα με τίτλο
-Οι άξιοι της τύχης τους
:moutza:

fkol k4
07/07/2014, 11:24
δεν μιλαω για χωσιμο,ενοχληση να την πω και να μου την πουν.
μιλαω για νοοτροπια.
γιατι για μενα πχ μπορει η μοτοσυκλετα και ο μοτοσυκλετισμος σαν εννοια να ειναι ευαγγελιο και για σενα να ειναι:οκ εχω μηχανακι,κανω καμια βολτα καλα ειναι.(καταλαβαινεις τι θελω να πω).
τωρα το αν θα την πω σε καποιον επειδη δεν φοραει κρανος και παει με 200 ναι θα του την πω αν μου δωθει η ευκαιρια για να ειναι εδω και αυριο γιατι 2 πραγματα που ειδα,ισως να μην τα εχει δει..

Δεν διαφωνούμε.

Όσο λοιπόν εσύ διεκδικείς το δικαίωμά σου να «την λες» σε όσους οδηγούν χωρίς κράνος (αν και βασικά εσένα δεν σε ενοχλούν, απλά θεωρείς ότι κάνουν κάτι λάθος) και όσο ο Billymuse διεκδικεί το δικαίωμά του να «τη λέει» στους χριστιανούς (αν και βασικά αυτόν δεν τον ενοχλούν, απλά θεωρεί ότι κάνουν κάτι λάθος), έτσι κι εγώ διεκδικώ το δικαίωμά μου να «την λέω» σε όσους δίνουν στην έννοια «μοτοσυκλετιστής» ιδιότητες που δεν έχει και σε όσους επιμένουν να θέλουν να ερμηνεύουν «τι σημαίνει για μένα η μοτοσυκλέτα» τη στιγμή που δεν με γνωρίζουν.

Βασικά κι εμένα δεν με ενοχλούν, απλά θεωρώ ότι κάνουν κάτι λάθος.

@ MG-KTiNoS

Το να πει ένας πάνω στον πόνο του 5 μαλακίες (όπως γράφεις κι εσύ) λογικό και ανθρώπινο είναι.
Τις ακούς και δεν απαντάς ή αν σε ενοχλούν κάνεις πέρα.
Πιθανώς όλοι το έχουμε κάνει λίγο ή πολύ.
Αυτό δεν τις κάνει όμως λιγότερο μαλακίες και δεν είναι για να τις κάνουμε σημαία οι υπόλοιποι.

Τώρα για το που με κατατάσσεις, δικαίωμά σου κι όλα καλά.
Εξάλλου δεν είμαι και ο πρώτος που διαφωνεί μαζί σου και τον κατατάσσεις εκεί, με το μισό φόρουμ το έχεις κάνει.

amyroukai
07/07/2014, 11:39
Άκη, αυτό το αντίστοιχου ύφους κειμενάκι με το ζευγάρι που πάει με 200 και πέφτει σε τοίχο γιατί ξαφνικά χάλασαν τα φρένα και η κοπέλα σώζεται γιατί έβγαλε το κράνος του ο οδηγός και της το έδωσε, (οπότε μάθαμε και ότι το κράνος σώζει ακόμα και σε χτύπημα σε τοίχο με 200, μαγικό ε; ) είναι άλλο. Επίσης πολυσυζητημένο.

pipe_smoker
07/07/2014, 12:09
Άκη, αυτό το αντίστοιχου ύφους κειμενάκι με το ζευγάρι που πάει με 200 και πέφτει σε τοίχο γιατί ξαφνικά χάλασαν τα φρένα και η κοπέλα σώζεται γιατί έβγαλε το κράνος του ο οδηγός και της το έδωσε, (οπότε μάθαμε και ότι το κράνος σώζει ακόμα και σε χτύπημα σε τοίχο με 200, μαγικό ε; ) είναι άλλο. Επίσης πολυσυζητημένο.

Με 200 πρόλαβε και είδε τον τοίχο, έβγαλε το κράνος, το φόρεσε στην κοπέλα σε στάση "βάζω καλάθι με την πλάτη γυρισμένη στην μπασκέτα".
Αφού τα πρόλαβε όλα αυτά, χρόνο για ένα φιλί έτσι για να γίνει ακόμα πιο μελό το πράμα δεν είχε?

Εντάξει, το συγκεκριμένο είναι όντως για γέλια. Πιτσιρίκι ήμουν όταν το είχα πρωτακούσει και είχα λυθεί και με λέγανε γαϊδούρι.

Το κειμενάκι δε θα το έβαζα στην ίδια μοίρα.
Και να είναι όπως τα λέει ο κτήνος (που κι εγώ πιστεύω ότι μάλλον για κάτι τέτοιο πρόκειται, κάποιο παληκάρι που έγραψε το κειμενάκι για κάποιον φίλο του που χάθηκε) από τη στιγμή που το έβγαλε σε δημόσια θέα θα φάει και ντομάτες από κάποιους.

Το ότι έχουμε γεμίσει από διάφορους μπλόγκερς, ξεμπλόγκερς κι @@ καλαβρέζικα που επειδή δεν ξέρουν τίποτα άλλο να κάνουν, ασχολούνται με ασήμαντα πράγματα για να μας δείξουν πόσο πιο ασήμαντα είναι, μάλλον πιο πολλά λέει για τη δική τους ασημαντότητα παρά των πραγμάτων με τα οποία καταπιάνονται.

Και οι χοντρές με κολάν είναι μάστιγα.
Άμα κάτσω να ασχοληθώ να γράψω για τις χοντρές με τα κολάν μάλλον εγώ έχω χειρότερο πρόβλημα.

amyroukai
07/07/2014, 12:33
Η διαφωνία έγκειται στο τσουβάλιασμα.

Άρα και το τσουβάλιασμα "όποιος καβαλάει είναι θεούλης" και του προσδίδουμε ιδιότητες αβέρτα, εσφαλμένο.

pipe_smoker
07/07/2014, 12:44
Η διαφωνία έγκειται στο τσουβάλιασμα.

Άρα και το τσουβάλιασμα "όποιος καβαλάει είναι θεούλης" και του προσδίδουμε ιδιότητες αβέρτα, εσφαλμένο.

Ποιητική α(η)δ(ε)ία:p

Bob_o_mastoras
07/07/2014, 13:16
Χοντρες με κολαν αποτελουν οντως μεγαλη μαστιγα! :cry:

Pan (dvs)
07/07/2014, 13:29
Οτα γραφει καποιος κατι και το δημοσιοποιει φυσικα και ειναι υποχρεωμενος να δεχτει και την κριτικη.Αυτο ομως που γινεται στο μπλοκ δεν ειναι κριτικη,αλλα προσπαθεια γελοιοποιησης και διαφωνω.Επισης θεωρω γελοιο αυτον που το κανει.

Οσο για το κειμενο ,ειναι ρομαντικο αλλα εχει και πολλες αληθειες.Το διαβαζουμε και καποια κραταμε καποια πεταμε.





Από Lynyrd Skynyrd έχετε τίποτα ή να φύγω;

Εσυ κατσε

https://www.youtube.com/watch?v=-z1Zvbz850E&feature=kp

akis_trevor
07/07/2014, 14:31
@flok:δεν ειναι οτι με ενοχλουν.ειναι παρανομοι και εγω που ειμαι νομιμος,ειμαι λακαμας;τεσπα,ενα παραδειγμα εφερα για το κρανος.
@amyroukai:ναι το ειχα δει το βιντεακι πριν καν παρω στα χερια μου μεγαλη μηχανη.χαχα..το ενα ειναι σεναριο για ταινια το σπιλμπεργκ,το αλλο εχει καποιες υπερβολες,εναν υπερμετρο ρομαντισμο κλπ.
οπως λεει και ο πανος κρατας καποια στοιχεια σωστα και οχι τραβηγμενα απο το κειμενο.
οσο κι αν φαινεται περιεργο κλπ υπαρχουν ακομα ρομαντικοι ανθρωποι καθως και μοτοσυκλετιστες.και δεν μιλαω για λουλουδια,μιλαω για εννοιες που γουσταρουν και τιμουν την εννοια χωρις περαιτερω κολπα κλπ...
α και σαφως το οτι εγω καβαλαω μηχανακι και ο αδερφος μου καβαλαει μηχανακι δεν μας κανει ιδιους η γαματους η συμπαθης η οτιδηποτε τετοιο.δεν βαζω ταμπελες γενικες.αλλα ξερω και 2-3-4 ατομα,μηχανοβιους πραγματικους που ειναι οπως φανταζομουν πιτσιρικος απο το αμαξι του πατερα μου οταν τους εβλεπα,η στο καραβι να περασουν ριο αντιρριο και τους ζηλευα και ελεγα θελω κι εγω να γινω ετσι μια μερα και τους θεοποιουσα.

Μικe777
07/07/2014, 14:56
ρε γμτ!εχω μια απορια?:rolleyes:
τι σκατα! παιζουν κατι μαμακες τα φωτα!!
μες στην πολη?με χαιρετανε..:eek:
ρε μπας και ολοι εχουν διαβασει αυτο το κ#λ@
κειμενο..:uplate:

pektis
07/07/2014, 15:56
ρε γμτ!εχω μια απορια?:rolleyes:
τι σκατα! παιζουν κατι μαμακες τα φωτα!!
μες στην πολη?με χαιρετανε..:eek:
ρε μπας και ολοι εχουν διαβασει αυτο το κ#λ@
κειμενο..:uplate:

Μπααα.... μαλλον πιωμενος θα ησουν και νομιζες πως σου 'παιζαν τα φωτα...:bawl::bawl:

amyroukai
07/07/2014, 16:23
βλέπει τις κάμερες και νομίζει ότι τον χαιρετάνε, άσ΄τον αυτόν.

Μικe777
07/07/2014, 19:41
ειστε χαζοι ρε!δεν πιασατε το νοημα!
με περνανε για αγγελο..:D
:bawl::bawl: