PDA

View Full Version : Ποιον ηλεκτρολόγο να προτιμήσω για το πρόβλημά μου;



MISKIN
27/01/2014, 09:24
Καλημέρα έχω ένα vstrom με 76000 χλμ και πρόβλημα στα ηλεκτρικά λόγω μακρόχρονης ακινησίας και μ@λ@κιας του εξουσιοδοτημένου με το συναγερμό. Με λίγα λόγια έχω μια πλεξούδα πουτ@ν@ ανοιγμένη με οξειδωμενες φισες και ενώσεις. Έφτασε ο κόμπος στο χτένι προχθές που έλειωσε η φίσα της γεννήτριας που δινει ρεύμα στον ανορθωτή. Έκοψα τη φίσα και ένωσα πρόχειρα τα καλώδια και η μπαταρία φορτίζει κανονικά 14,5 V. Η ερώτηση μου είναι ποιον ηλεκτρολόγο να εμπιστευτώ. Μένω κοντά στον ΜΙΚΑΕΛΙΑΝ αλλά θα τη ψάξει με το μηχανάκι ή θα κάνει τα απολύτως απαραίτητα; Έχει και περίεργο ωράριο. Άλλη επιλογή είναι κάποιος καλός ηλεκτρολόγος στην Νέα Ιωνία δε θυμάμαι όνομα. Τέλος ο sxelectronics στο Πειραιά. Αν είχε καει ο ανορθωτής εκεί θα το πήγαινα αλλά τωρα που αυτό που θέλω είναι συντήρηση και νέες φισες καλής ποιότητας, δε ξέρω... Καμία ιδέα, πρόταση;

Υ.Γ. Ολες τις εργασιες στο vstrom τις κανω μόνος μου αλλα στα ρεύματα σηκώνω τα χέρια ψηλά. Δεν έχω ούτε γνώσεις ούτε εργαλεία.

bocaros
27/01/2014, 09:32
Φώτης Πολύχρονος ει΄ναι ο ηλεκτρολόγος στην Ν.Ιωνία.

Τηλ 2102717195.

devil's animal
27/01/2014, 09:57
ο Μικαελιαν ειναι εξαιρετικος μαστορας...
αφου μενεις και κοντα, μην το σκεφτεσαι καν...

:beer:

MISKIN
27/01/2014, 10:12
Καλός ο Μικαελιαν αλλά το ωράριο του με σκοτώνει. Αν ήταν ανοιχτός και το απογευμα δε θα το συζητουσα

amyroukai
27/01/2014, 10:47
Εγώ στον Μικαελιάν μία φορά πήγα, ευχαριστημένος έμεινα. Δεν ξαναπήγα γιατί δεν ξαναείχα θέμα με ηλεκτρικά :lol:

To να καθαρίσεις τις φίσες δεν είναι τίποτα. Πας παίρνεις ένα καθαριστικό χωρίς λάδι, ψεκάζεις καλά, φισώνεις ξεφισώνεις μερικές φορές να τριφτούν οι επαφές, μετά βάλε γράσο και κλείσε.

MISKIN
27/01/2014, 10:57
Εγώ στον Μικαελιάν μία φορά πήγα, ευχαριστημένος έμεινα. Δεν ξαναπήγα γιατί δεν ξαναείχα θέμα με ηλεκτρικά :lol:

To να καθαρίσεις τις φίσες δεν είναι τίποτα. Πας παίρνεις ένα καθαριστικό χωρίς λάδι, ψεκάζεις καλά, φισώνεις ξεφισώνεις μερικές φορές να τριφτούν οι επαφές, μετά βάλε γράσο και κλείσε.
Τι να καθαρίσω; Οι φισες εχουν ανατιναχτεί!
Θέλουν αλλαγή με νέες κατά προτίμηση καλύτερης ποιότητας από τις μαμά!

johnpan
27/01/2014, 12:03
sxelectronics είχα πάει ένα ΑΧ-1 που χα παλιά... Τίμιος και γνώστης. Αλλά να ξέρεις, με πλεξούδα σε τέτοια κατάσταση... πρέπει κάποιος να ασχοληθεί μέρες ολόκληρες...

MISKIN
27/01/2014, 12:17
sxelectronics είχα πάει ένα ΑΧ-1 που χα παλιά... Τίμιος και γνώστης. Αλλά να ξέρεις, με πλεξούδα σε τέτοια κατάσταση... πρέπει κάποιος να ασχοληθεί μέρες ολόκληρες...

Αν παίρνει ένας ηλεκτρολόγος 30 € την ώρα και θελει ας πούμε 2 8ωρα να μαζέψει το vstrom, πόσα θα μου ζητήσει; 480 €; Αν είναι τόσα λέω να του κάνω μετατροπή και να του βάλω μανιβέλα! ΄Η να τα δώσω σε εργαλεία και να αρχίσω τα πειράματα.

amyroukai
27/01/2014, 12:34
καλά, δεν εννοουσα τις χαλασμενες, τις γερές έλεγα.

μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, δεν κοιτάς το ενδεχόμενο μεταχειρισμένης πλεξούδας από ebay?

Επίσης μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, επειδή το συζητούσαμε πρόσφατα με έναν φίλο, το να κάνεις δική σου πλεξούδα αν έχεις διαγράμματα (και αν τα καταλαβαίνεις, εννοείται) και την εργοστασιακή για οδηγό είναι πολύ ευκολότερο από όσο αρχικά φαίνεται. Λίγο ζόρι είναι να βρεις καλώδια με τα χρώματα του εργοστασίου.

MISKIN
27/01/2014, 12:48
καλά, δεν εννοουσα τις χαλασμενες, τις γερές έλεγα.

μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, δεν κοιτάς το ενδεχόμενο μεταχειρισμένης πλεξούδας από ebay?

Επίσης μεταξύ σοβαρού και σοβαρού, επειδή το συζητούσαμε πρόσφατα με έναν φίλο, το να κάνεις δική σου πλεξούδα αν έχεις διαγράμματα (και αν τα καταλαβαίνεις, εννοείται) και την εργοστασιακή για οδηγό είναι πολύ ευκολότερο από όσο αρχικά φαίνεται. Λίγο ζόρι είναι να βρεις καλώδια με τα χρώματα του εργοστασίου.
Δυστυχώς τις ώρες
της Ηλεκτροτεχνίας και του Ηλεκτρολογικού Σχεδίου κοιμόμουν το γαΐδούρι... Αν είχα το χρόνο τις γνώσεις και το χώρο σίγουρα θα το δοκιμαζα, αλλά δεν...

johnpan
27/01/2014, 13:17
Δυστυχώς τις ώρες
της Ηλεκτροτεχνίας και του Ηλεκτρολογικού Σχεδίου κοιμόμουν το γαΐδούρι... Αν είχα το χρόνο τις γνώσεις και το χώρο σίγουρα θα το δοκιμαζα, αλλά δεν...

Τότε ebay + car.gr για μεταχείρα... και την πας σε εναν ηλεκτρολογο απλα να στην περασει.. 1-2 ώρες θα του παρει

MISKIN
27/01/2014, 13:26
Τότε ebay + car.gr για μεταχείρα... και την πας σε εναν ηλεκτρολογο απλα να στην περασει.. 1-2 ώρες θα του παρει
Αν μου πει ο ηλεκτρολόγος ότι
θέλω νέα πλεξούδα τότε ίσως ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

johnpan
27/01/2014, 13:32
Αν μου πει ο ηλεκτρολόγος ότι
θέλω νέα πλεξούδα τότε ίσως ακολουθήσω τη συμβουλή σου.
δεν ξερω αν θα στο πει... εξαρταται απο τον ανθρωπο, την αναγκη του, και το πόσο χρόνο έχει να σου διαθεσει.
Ξέρω όμως ότι έτσι όπως την περιγράφεις εσύ την πλεξούδα σου, ή θα πρέπει ένας ηλεκτρολόγος να τη δει και να τη μετρήσει όλη λεπτομερώς... ή παίζει να φας τα νιάτα σου στα συνεργεία.
Επειδή έχω φτιάξει από το μηδέν και διορθώσει μερικές σάπιες πλεξούδες (αυτοματιστής σπούδασα) ξέρω πόσο ρίσκο είναι να το πας κάπου και την αλλη μέρα να σου πουν "είναι έτοιμο"

MISKIN
27/01/2014, 13:49
Γι' αυτό άνοιξα αυτό το νήμα, για να μου προτείνετε τον καλύτερο επαγγελματία! Πάντως λέω να το πάω στο Πολύχρονο στη Νέα Ιωνία μιας και έχω ακούσει ότι τη ψάχνει γενικώς τη μοτοσυκλέτα και δε βαριέται. Με βολεύει που είναι ανοιχτός και απόγευμα.

bruno
27/01/2014, 15:14
Δεν νομιζω ότι καποιος ηλεκτρολόγος θα κατσει να φτιαξει πλεξουδα από την αρχη και θα κανει μια βδομαδα να την φτιαξει και θα κοστισει πολύ περισσοτερο από μια μεταχειρισμενη και ισως να μην είναι και το καλυτερο αποτέλεσμα.Καπου εχω δει φωτο με τις φισες στο δικο σου v strom,το θεμα είναι να βρει γιατι εγινε ετσι.

toyar
27/01/2014, 15:53
πας σε ηλεκτρικα αυτοκινητων και παιρνεις οτι φυσα θελεις
παιρνεις ενα μακαρονι θερμοσυστελλομενο, μια πενσα ακροδεκτων κολλητηρι και κολληση και κολλας οτι ειναι κομμενο-φθαρμενο-λιωμενο
δεν ειναι δυσκολο καθως δεν φτιαχνεις κατι απο την αρχη απλα διορθωνεις αυτο που ηδη εχεις οπου χρειαζεται
για αρχη παρε καλωδιο και ξεκινα κανε κολλησεις, χρησιμοποιησε και μακαρονι μεχρι να μαθεις
ειναι πιο ευκολο απο οσο νομιζεις και θα κανεις τη δουλεια σου τσαμπα

bruno
27/01/2014, 16:03
Τσοντες,ματισματα και πετεντες θα τα βρει αργοτερα μπροστα του,στο λεω εκ πειρας.Ασε που θα είναι σαν τον Βησσαριων τα καλωδια.

MISKIN
27/01/2014, 17:53
Δεν το 'χω με τα καλώδια, θα κάνω μ@λ@κί@... :D
Γι' αυτό πήγα στον Πολύχρονο και αύριο θα το μεραμετέψουμε το vstrom :a10:

MISKIN
28/01/2014, 20:28
Εξαιρετικός ο Φώτης! Άλλαξε τις καμμένες φίσες, έβαλε νέα γραμμή στα φώτα με ρελέ κι ασφάλεια και μια αναμονή για θερμαινόμενα γκριπ που θέλω κάποια στιγμή να βάλω. Μου μάζεψε τη πλεξούδα και ξήλωσε τα άχρηστα καβλιτζεκια του συναγερμού. Πολύ καλός επαγγελματίας και επεξηγηματικός. Κατάλαβα τι είναι το ρελέ. Επιτέλους. :D

khpoyros
28/01/2014, 20:48
και απο χρηματα? και σε ποια περιοχη ειναι ο φωτης?

MISKIN
28/01/2014, 20:52
και απο χρηματα? και σε ποια περιοχη ειναι ο φωτης?

Καλή τιμή μου έκανε αν σκεφτείς ότι ήταν πάνω από το μηχανάκι από τις 08:15 μέχρι τις 15:30. Είναι Σπάρτης 52 στη Νέα Ιωνία.

bocaros
29/01/2014, 12:33
Καλή τιμή μου έκανε αν σκεφτείς ότι ήταν πάνω από το μηχανάκι από τις 08:15 μέχρι τις 15:30. Είναι Σπάρτης 52 στη Νέα Ιωνία.

καμιά από τις γνωστές ατάκες του πέταξε?

MISKIN
29/01/2014, 13:25
καμιά από τις γνωστές ατάκες του πέταξε?


Πολλές, ιδίως όταν του είπα ότι αν άλλαζα μηχανάκι θα πήγαινα στα 800άρια της BMW ή της Triumph. Ξεκαρδίστηκε στα γέλια και με ρώτησε πόσο του μηνός έχουμε. 28 του απαντώ. Από τις 7 του μηνός που άνοιξα μετά τις γιορτές, μου λέει, έχω φτιάξει 5 πηνία γι' αυτά τα ρημάδια. Στη ζουλα του τα πανε να μη γίνει ντορος! Σίγουρα θα ήταν λίγο υπερβολικός αλλά δε μασάει τα λόγια του!

MILT1964
29/01/2014, 22:37
Παιρνεις απο καταστημα ηλεκτρολογικων αυτοκινητων μια φισα τριπλη ΜΤΑ (αρσενικη και θηλυκη), πρεσσαρεις φισακια σε πλεξουδα μοτο και πλεξουδα πηνιων και εισαι κομπλε.
Παθων.
Για ανορθωτη του 650 μη σκας, αυτος και οι κατσαριδες...

MISKIN
30/01/2014, 10:15
Το μόνο που με ανησυχεί είναι η κλέμα πορσελάνης που μου έβαλε αντί της φίσας των πηνίων. Ναι μεν αποκλείεται να ξανακαεί (χρησιμοποιείται σε θερμοσίφωνες), αλλά οι επαφές είναι χύμα, έρμαιο της υγρασίας. Τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς στο μηχανάκι του; Πάντως ο Φώτης βάζει το χέρι του στη φωτιά γι' αυτές! Έχω δει κάτι τρομερές seal connectors στο eastern beaver και λέω να τις χτυπήσω, κάνοντας και μια δοκιμή παραγγελίας από εκεί, να τσεκάρω χρόνους, τελωνεία, μεταφορικά, κλπ.

bocaros
30/01/2014, 10:53
ασε την πορσελάνινηπου σου έβαλε εκείνος , δοκιμασμένες σε πολλές μηχανές και ποτε δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα

MISKIN
30/01/2014, 11:27
ασε την πορσελάνινη που σου έβαλε εκείνος , δοκιμασμένες σε πολλές μηχανές και ποτε δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα
Αδερφέ σε ευχαριστώ για τη πληροφορία! Θα την αφήσω αφού είναι δοκιμασμένο και θα κάνω και τη παραγγελία να υπάρχουν!

MILT1964
30/01/2014, 22:21
Προσωπικα ειμαι κατα της χρησης 'ανορθοδοξων' υλικων στην εκαστοτε εφαρμογη. Η μονη περιπτωση που μπορω να φανταστω πορσελανινη κλεμα σε αυτοκινητο η μοτο ειναι ενδεχομενως σε καποιο μοντελο παραγωγης στις αρχες του προηγουμενου αιωνα.
Αν και προσφερει σιγουρη λυση σε ενα σοβαροτατο ζητημα που ειναι το υψηλο αμπεραζ (στο συγκεκριμενο σημειο) καλο θα ηταν να χρησιμοποιηθει μια τριπλη φισα, σαν αυτη που χρησιμοποιει ο κατασκευαστης. Αν τα φισακια δεν ειναι οξειδωμενα και ειναι σφιχτα, θα λειτουργησει απροβληματιστα.

Ξαναλεω, ειναι προσωπικη η αποψη, αν η "πατεντα" δεν ενοχλει καποιον παω πασο.