PDA

View Full Version : Adventure990 αλλαγη εκκεντροφορων!!!



MrAdventure990
27/01/2014, 16:02
Καλησπερα σε ολους.
Σημερα το πρωι πηγα στον μηχανικο και φιλο μου να κανω το μεγαλο σερβις.
Μετα απο οοοοοοολο αυτο το λυσιμο ταλαιπωρια για να φτασει στις βαλβιδες ανακαλυψαμε πως οι δυο εκκεντροφοροι των εισαγωγων ειναι φαγωμενοι στις ακρες τους.
Το συμπερασμα ηταν το ισως συναιβει απο αποτομο ξεκινημα χωρις καλο ζεσταμα.

Προσωπικα ποτε μα ποτε μεχρι να ανεβασει και τις 4 γραμμες θερμοκρασια δεν ανοιγω πολυ το γκαζι.
Επισης παντα μα παντα ειτε ειναι κρυο ειτε ζεστο το μοτερ περιμενω καμποσα δευτερολεπτα στο ρελαντι(μεχρι να βαλω γαντια κρανος κτλ)και μετα ξεκιναω.

Δεν θελω να αναφερθω στο κοστος γιατι πεσανε τα αυτια μου οταν ακουσα τις τιμες.

Η ερωτηση μου ειναι αν εχει γινει αναλογη φθορα σε καποιον απο εδω μεσα.Επισης αν εβαλε γνησιους καινουριους η μεταχειρισμενους.

Να αναφερω απλα οτι ειναι μοντελο 2007 με 40.000 χιλιομετρα και ευλαβικα συντηριμενο με motorex λαδια παντα οπως και νερα motorex και ολα τα σερβις στην ωρα τους.

MrAdventure990
27/01/2014, 16:06
308495
Ελπιζω να καταλαβαινετε στην φωτο που ειναι το φαγωμα.

DrBig
27/01/2014, 19:05
Εχει ξανα-ακουστει και το συμπερασμα (αν θυμαμαι καλα) ητουνε κακη παρτιδα εκκεντροφορων.
Κοιτα στο advrider.
Το προβλημα ειναι 'pitting' η φθορα της επιστρωσης του χρωματος?

MiltiadisK.D
27/01/2014, 21:08
Ωχ!!Γιώργο,στραβή,για πες πόσο παει το μαλλί?και με λίγα χλμ ρε γαμώτο.

MrAdventure990
27/01/2014, 22:12
Αν ειναι λαθος εργοστασιου δηλαδη κακη παρτιδα εκκεντροφορων τοτε ντροπη.Την αγαπαω και την εκτιμαω την εταιρεια και την στηριζω χρονια τωρα αλλα οχι και ετσι.Ανακληση δεν εχει βγει για αυτο?

Μιλτιαδη το μαλλι βγαινει γυρω στα 400€.
Αν υπολογισεις αλλα 400€ περυσι τετοιο καιρο για την ζημια που ειχα στην τρομπα του νερου ειναι στο τσακ μπαμ 800€.
Και κατι ακουσα για τεντωτηρα καδενας μαζι με την καδενα και την εργασια κανενα 700αρι€...χαχαχαχα.Ουτε να το σκευτομαι δεν θελω.
Οταν δουλευει ομως στρωτα οπως το συνιθιζει σε φτιαχνει τοσο πολυ αυτο το πιστολι που τα ξεχνας ολα.

foogr01
27/01/2014, 23:53
Ω βρε Γιώργο... τι ήταν αυτό τώρα...
Πολλά λεφτά όμως...

και ψάχνομαι κι εγώ για 990 γμτ

Αν πρόκειται όντως για κακή παρτίδα τότε :redcard:

Την υγειά σου να 'χεις να το σάξεις να το ευχαριστιέσαι ! :beer:

stefanos
28/01/2014, 07:52
Από την φωτογραφία δεν φαίνεται βέβαια αλλά μιά τόσο μικρή εκδορά στην επίστρωση τι μπορεί να ενοχλεί?

gefr
28/01/2014, 08:10
Στο advrider είχαν παρουσιαστεί εκκεντροφόροι με κενά, σαν φαγωμένοι σε κάποια σημεία. Λεγόταν οτι είναι από κακή χύτευση. Το δικό σου φαίνεται πολύ "λίγο" για να είναι ανησυχητικό. Εγώ θα το δούλευα έτσι και θα το παρακολουθούσα στενά. Επίσης μία ερώτηση στην αντιπροσωπεία να τους το έδειχνες ενοώ, ποτέ δεν ξέρεις... αλοιώς μεταχειρισμένο από ebay.

πυξιδας990
28/01/2014, 08:22
παρομοιο ειχα στο 950.δουλεψε για κανα 15.000χλμ,μετα πουληθηκε το μηχανακι.

gefr
28/01/2014, 09:06
Μιλτιαδη το μαλλι βγαινει γυρω στα 400€.
Αν υπολογισεις αλλα 400€ περυσι τετοιο καιρο για την ζημια που ειχα στην τρομπα του νερου ειναι στο τσακ μπαμ 800€.
Και κατι ακουσα για τεντωτηρα καδενας μαζι με την καδενα και την εργασια κανενα 700αρι€...χαχαχαχα.Ουτε να το σκευτομαι δεν θελω.
Οταν δουλευει ομως στρωτα οπως το συνιθιζει σε φτιαχνει τοσο πολυ αυτο το πιστολι που τα ξεχνας ολα.

Απορία:
γιατί 400€ αντλία νερού; Έλεος δηλαδή γύρω στα 60€ βαριά βαριά ανταλλακτικά και καμμιά 80€ εργατικά... και ο μάστορας είναι ο...;;
για κοίτα για κανένα ανταλλακτικό εδώ:
http://www.ktm-versand.de/ktm-parts-result.php?keywords=&x=8&y=11
αφού βρείς τον κωδικό του ανταλλακτικού εδώ:
http://www.munnracing.com/index.html

Κάντε κράττει γιατί μερικά μαστόρια έχουν ξεφύγει...

Black Mamba
28/01/2014, 09:12
Αν ψαξεις ebay, για κοιτα μηπως βρεις απο Superduke.
Noμιζω, ας με διορθωσει ο Gefr,
οτι μπαινουν κουτι και σου δινουν και παραπανω δυναμη στα ψηλα...:D

MiltiadisK.D
28/01/2014, 10:20
Όπως τα λές gefr,ειδικά εδώ στη μεγαλόνησο,και στα ΚΤΜ ένα παραπάνω,λές και είναι οι σούπερ ντούπερ να πούμε και ζητάνε όσο τους λείπουν και σωστή δουλεία δεν γίνεται,είναι απελπιστική η κατάσταση:(:a06:[/QUOTE]
Ψηλέ θα το άφηνα ως έχει και στο μέλλον αν έκανε νούμερα θα τους άλλαζα,ο Μιχάλης(ο μηχανικός)τι προτείνει?

MiltiadisK.D
28/01/2014, 10:32
[QUOTE=foogr01;2425198]Ω βρε Γιώργο... τι ήταν αυτό τώρα...
Πολλά λεφτά όμως...

και ψάχνομαι κι εγώ για 990 γμτ

Χτύπα 990 ανοιχτά/άφοβα,συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια αυτό που συνέβη στον Ψηλό:lol:

Lioulios
28/01/2014, 11:13
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124343&highlight=xristoforosktm

gefr
28/01/2014, 11:27
Αν ψαξεις ebay, για κοιτα μηπως βρεις απο Superduke.
Noμιζω, ας με διορθωσει ο Gefr,
οτι μπαινουν κουτι και σου δινουν και παραπανω δυναμη στα ψηλα...:D

Για σιγουριά πηγαίνετε στον ιστοχώρο του munnracing και τσεκάρετε κωδικούς κομματιών να είστε σίγουροι για τί ταιριάζει με τί.
Γειά χαρά.

MikeG
28/01/2014, 18:38
Προσωπικά θα το άφηνα ως έχει και θα το τσέκαρα σε 5000χλ πάλι. Από τη φωτογραφία σίγουρα δε γίνεται διάγνωση, αλλά φαίνεται σα να έχει φύγει η επίστρωση. Επίσης ότι προτείνουν τα παιδιά, τσεκάρεις ebay και όταν βρεις κάποια καλή τιμή, χτυπάς και κάνεις την αλλαγή.

Ktm.Prestige
28/01/2014, 18:54
Γιώργαρε έχεις πμ!

Άστο το τέρας ώς εχει και παρακολούθα το απο κοντά.

:beer:

teogtp
28/01/2014, 18:57
Λογικα η επιστρωση που εχει δεν ειναι καποιο ειδος "βαφης"-επεξεργασιας;
Δεν μπορει να ξανα "βαφει" με προοιοντα οπως ceramic coat;
Λεω τωρα......

MrAdventure990
28/01/2014, 20:01
Καλησπερα σε ολους.
Καταρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας.
99% ειναι κατασκευαστικο λαθος και εχει φυγει η επιστρωση.Επειδη δεν θελω να μπω στην διαδικασια να το παρακολουθω και να ειμαι μονιμα με το αγχος ποτε θα συνεχισει το προβλημα και ποτε θα φαει τα καπελα των βαλβιδων και ως συνεχεια τις βαλβιδες προτιμησα να παραγγειλω τους γνησιους εργοστασιακους εκκεντροφορους(μονο εισαγωγες βεβαια)για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Το κοστος μονο των εκκεντροφορων ειναι 148€ ο ενας και θελω δυο.Οποτε ειναι 300€.

Οσο αναφορα την τρομπα του νερου που αλλαξα περυσι στην αντιπροσωπεια τις κτμ τοτε μου ειπε ο υπευθηνος πως το κοςτολογιο δεν θα ξεπερασει τα 250€.Οταν εφτασε η ωρα να πληρωσω μου ειπε 390€ γιατι λεει ηταν πολυ δουλεια και επειδη περνουσαν τα νερα μεσα στα λαδια ταλαιπωρηθηκαν πολυ για να καθαρισουν ολο το συστημα.Πληρωσα και γω αυτο που μου ζητησαν και δεν ξανα περασα ουτε απεξω.Και μαλλον το ιδιο παραδειγμα ακολουθησαν και οοοοοοολοι οι αλλοι γιαυτο και δεν εχει ο συγκεκριμενος την αντιπροσωπεια ποια.

spyro
28/01/2014, 22:56
Καλησπερα σε ολους.
Καταρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας.
99% ειναι κατασκευαστικο λαθος και εχει φυγει η επιστρωση.Επειδη δεν θελω να μπω στην διαδικασια να το παρακολουθω και να ειμαι μονιμα με το αγχος ποτε θα συνεχισει το προβλημα και ποτε θα φαει τα καπελα των βαλβιδων και ως συνεχεια τις βαλβιδες προτιμησα να παραγγειλω τους γνησιους εργοστασιακους εκκεντροφορους(μονο εισαγωγες βεβαια)για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Το κοστος μονο των εκκεντροφορων ειναι 148€ ο ενας και θελω δυο.Οποτε ειναι 300€.

Οσο αναφορα την τρομπα του νερου που αλλαξα περυσι στην αντιπροσωπεια τις κτμ τοτε μου ειπε ο υπευθηνος πως το κοςτολογιο δεν θα ξεπερασει τα 250€.Οταν εφτασε η ωρα να πληρωσω μου ειπε 390€ γιατι λεει ηταν πολυ δουλεια και επειδη περνουσαν τα νερα μεσα στα λαδια ταλαιπωρηθηκαν πολυ για να καθαρισουν ολο το συστημα.Πληρωσα και γω αυτο που μου ζητησαν και δεν ξανα περασα ουτε απεξω.Και μαλλον το ιδιο παραδειγμα ακολουθησαν και οοοοοοολοι οι αλλοι γιαυτο και δεν εχει ο συγκεκριμενος την αντιπροσωπεια ποια.

για ενημέρωσε τον λαό. παρεπιπτώντος δεν είναι αυτός ο λόγος που χάσανε κάποιοι την εξουσιοδότηση.

δεν την ανταμείψαν τους τίμιους, αλλά αυτούς που ήταν διατεθειμένοι να επενδύσουν αρκετά χρήματα για να κρατήσουν την εξουσιοδότηση. αυτή τη στιγμή υπάρχει εξουσιοδοτημένος που πρότεινε το καλοκαίρι σε φίλο να αλλάξει φλάτζα πριν το ταξίδι του στη νορβηγία ενώ είχε μόνο 27.000 χλμ. η αιτιολογία? αφού μέχρι τα 50Κ θα την αλλάξεις γιατί δε το κάνεις τώρα πριν φύγεις το μεγάλο ταξίδι :moutza:

gefr
29/01/2014, 08:17
Πληρωσα και γω αυτο που μου ζητησαν και δεν ξανα περασα ουτε απεξω.Και μαλλον το ιδιο παραδειγμα ακολουθησαν και οοοοοοολοι οι αλλοι γιαυτο και δεν εχει ο συγκεκριμενος την αντιπροσωπεια ποια.

Και το όνομα αυτού;

πυξιδας990
29/01/2014, 08:17
για ενημέρωσε τον λαό. παρεπιπτώντος δεν είναι αυτός ο λόγος που χάσανε κάποιοι την εξουσιοδότηση.

δεν την ανταμείψαν τους τίμιους, αλλά αυτούς που ήταν διατεθειμένοι να επενδύσουν αρκετά χρήματα για να κρατήσουν την εξουσιοδότηση. αυτή τη στιγμή υπάρχει εξουσιοδοτημένος που πρότεινε το καλοκαίρι σε φίλο να αλλάξει φλάτζα πριν το ταξίδι του στη νορβηγία ενώ είχε μόνο 27.000 χλμ. η αιτιολογία? αφού μέχρι τα 50Κ θα την αλλάξεις γιατί δε το κάνεις τώρα πριν φύγεις το μεγάλο ταξίδι :moutza:
καλα μιλαμε οπου σε βρουνε:eek:

pektis
29/01/2014, 11:55
για ενημέρωσε τον λαό. παρεπιπτώντος δεν είναι αυτός ο λόγος που χάσανε κάποιοι την εξουσιοδότηση.

δεν την ανταμείψαν τους τίμιους, αλλά αυτούς που ήταν διατεθειμένοι να επενδύσουν αρκετά χρήματα για να κρατήσουν την εξουσιοδότηση. αυτή τη στιγμή υπάρχει εξουσιοδοτημένος που πρότεινε το καλοκαίρι σε φίλο να αλλάξει φλάτζα πριν το ταξίδι του στη νορβηγία ενώ είχε μόνο 27.000 χλμ. η αιτιολογία? αφού μέχρι τα 50Κ θα την αλλάξεις γιατί δε το κάνεις τώρα πριν φύγεις το μεγάλο ταξίδι :moutza:
:a10:

Lioulios
29/01/2014, 14:25
Άσχετο με το θέμα , αλλά αν δείτε το συνεργείο του πρώην εξουσιοδοτημένου στο Ηράκλειο και του νην ...Η μέρα με τη νύχτα . Σαν συνεργείο , το πρώην έτη φωτός μπροστά και το νην ...Μια τρύπα .


Στο δια ταύτα ... Ο πρώην έχει ορκισμένους φίλους και εχθρούς . Άλλοι πίνουν νερό στο όνομά του και άλλοι λένε τα χειρότερα . Ο κάθε ένας για τους λόγους του .


Για τον καινούριο ...Ο χρόνος θα δείξει . Είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα .

daz
29/01/2014, 21:09
γιατι λεει ηταν πολυ δουλεια και επειδη περνουσαν τα νερα μεσα στα λαδια ταλαιπωρηθηκαν πολυ για να καθαρισουν ολο το συστημα.

Δεν μπορούσε να βρει κάτι καλύτερο να πει? ?

Ktm.Prestige
31/01/2014, 12:23
Δεν είναι όμως ο κανόνας η "τρύπα" Γιάννη.

Υπάρχουν "τρύπες" μαγαζιά τα οποία αφήνουν έτη φωτός πίσω φουτουριστικά μαγαζιά με κορδελίτσες.


Άσχετο με το θέμα , αλλά αν δείτε το συνεργείο του πρώην εξουσιοδοτημένου στο Ηράκλειο και του νην ...Η μέρα με τη νύχτα . Σαν συνεργείο , το πρώην έτη φωτός μπροστά και το νην ...Μια τρύπα .


Στο δια ταύτα ... Ο πρώην έχει ορκισμένους φίλους και εχθρούς . Άλλοι πίνουν νερό στο όνομά του και άλλοι λένε τα χειρότερα . Ο κάθε ένας για τους λόγους του .


Για τον καινούριο ...Ο χρόνος θα δείξει . Είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα .

Lioulios
31/01/2014, 13:05
Δεν είναι όμως ο κανόνας η "τρύπα" Γιάννη.

Υπάρχουν "τρύπες" μαγαζιά τα οποία αφήνουν έτη φωτός πίσω φουτουριστικά μαγαζιά με κορδελίτσες. Δε λέω κάτι άλλο. Τα υπόλοπα τα γνωρίζεις και εσύ .

Για τον παλιό έχεις άποψη . Για τον καινούριο ξέρεις κάτι ;

...Η πορεία του θα δείξει . Εϊναι και μέλος του φόρουμ ,αλλά δεν πιστεύω να μας βλέπει αυτήν την ώρα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132085

foogr01
31/01/2014, 22:14
Δε λέω κάτι άλλο. Τα υπόλοπα τα γνωρίζεις και εσύ .

Για τον παλιό έχεις άποψη . Για τον καινούριο ξέρεις κάτι ;

...Η πορεία του θα δείξει . Εϊναι και μέλος του φόρουμ ,αλλά δεν πιστεύω να μας βλέπει αυτήν την ώρα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132085

Και για τον καινούριο, που δεν είναι πια καινούριος σύμφωνα με το Γιώργο, ξέρουμε κάτι, αφού υπάρχει καιρό. Τώρα, όπως είδαμε και στο προηγούμενο thread, αλλά και από προσωπική εμπειρία... fail. Φάνηκε εξάλλου και στο thread-άκι (στο οποίο ομολογουμένως με το ζόρι συγκρατήθηκα να μην πω τίποτα) γιατί δε μπορώ τους "τσακωμούς".

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση για κάποιον άλλον να είναι Ο μάστορας και για μένα ΤΟ epic fail.