PDA

View Full Version : Εφορία και κατάθεση-παραλαβή πινακίδων.



menelaos46
27/01/2014, 16:24
Εντελώς ενημερωτικά όποιος έχει καταθέσει άδεια και πινακίδες κυκλοφορίας στην εφορία πρέπει να ασφαλίσει υποχρεωτικά το όχημά του και έπειτα να τις παραλάβει. ( Όπως μου είπε η υπάλληλος εκεί σήμερα το πρωί)
Καλησπέρες!

sapila racing
27/01/2014, 16:29
Εντελώς ενημερωτικά όποιος έχει καταθέσει άδεια και πινακίδες κυκλοφορίας στην εφορία πρέπει να ασφαλίσει υποχρεωτικά το όχημά του και έπειτα να τις παραλάβει. ( Όπως μου είπε η υπάλληλος εκεί σήμερα το πρωί)
Καλησπέρες!

Ωραίο endless loop φτιάξανε...

Πως θα την ασφαλίσεις χωρίς άδεια?
Θα έπρεπε να εχεις κρατήσει αντίγραφο, αλλά οταν κατατέθηκαν δεν το ήξερες. :rolleyes:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/01/2014, 16:37
δεν μπορη. καποιο χαρτι θα περνης που να αναγραφη τα στοιχεια του αυτ/του οταν καταθετης πινακιδες.

DimChios
27/01/2014, 16:46
Εντελώς ενημερωτικά όποιος έχει καταθέσει άδεια και πινακίδες κυκλοφορίας στην εφορία πρέπει να ασφαλίσει υποχρεωτικά το όχημά του και έπειτα να τις παραλάβει. ( Όπως μου είπε η υπάλληλος εκεί σήμερα το πρωί)
Καλησπέρες!

ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ!!!! :mad:

Δλδ, εγω θελώ να παω να παρω πισω τις πινακιδες για κανω μεταβιβαση πωλησης στη μοτο... τι πρεπει να κανω??? Να παω, να ασφαλισω, να παρω πινακιδες, να κανω μεταβιβαση και καπακι να ΚΟΨΩ την ασφαλεια?

ΡΕ ΑΝΤΕ ΨΟΦΑΤΕ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Μ00ΝΙΑ!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/01/2014, 16:48
κατσε ρε Δημητρη, εδω δεν εχεις δικιο. θα κανει ασφαλεια ο καινουργιος υδιοκτητης και ολα μελι γαλα

DimChios
27/01/2014, 16:52
κατσε ρε Δημητρη, εδω δεν εχεις δικιο. θα κανει ασφαλεια ο καινουργιος υδιοκτητης και ολα μελι γαλα

:nono: Δεν γραφει αυτο ο Μενελαος!


Εντελώς ενημερωτικά όποιος έχει καταθέσει άδεια και πινακίδες κυκλοφορίας στην εφορία πρέπει να ασφαλίσει υποχρεωτικά το όχημά του και έπειτα να τις παραλάβει. ( Όπως μου είπε η υπάλληλος εκεί σήμερα το πρωί)
Καλησπέρες!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/01/2014, 16:59
οκ.
παμε παλι.
κανεις ασφαλεια στο ονομα σου (100) ευρο. στην ασφαλιστικη επιλογησ του νεου ιδιοκτητη.
παραλαμβανησ πινακιδες - μεταβιβαζης, και ο νεο ιδιοκτητη μαζι με εσενα αλαζετε το ονομα στην ασφαλεια. και σου δινη τα 100 ε

theofilos888
27/01/2014, 17:02
οκ.
παμε παλι.
κανεις ασφαλεια στο ονομα σου (100) ευρο. στην ασφαλιστικη επιλογησ του νεου ιδιοκτητη.
παραλαμβανησ πινακιδες - μεταβιβαζης, και ο νεο ιδιοκτητη μαζι με εσενα αλαζετε το ονομα στην ασφαλεια. και σου δινη τα 100 ε

Δεν μεταβιβαζονται οι ασφαλειες! Εδω και 1 χρονο περιπου!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
27/01/2014, 17:06
εδω πραγματικα παμε να κανουμε την τριχα τριχια.
ασχετα το τι φουστηδες ειναι.
κανης μια 3μηνη και το κυκλοφορη ετσι.

bruno
27/01/2014, 17:08
Εγω σκευτομαι ποσα αδικα προστιμα από λαθη...και θα τρεχει ο κοσμάκης παλι.

AristidisZ
27/01/2014, 17:16
μήπως γίνεται να μεταβιβάσεις το όχημα και να πάρει τις πινακίδες πίσω ο νέος ιδιοκτήτης ;;;

theofilos888
27/01/2014, 17:17
μήπως γίνεται να μεταβιβάσεις το όχημα και να πάρει τις πινακίδες πίσω ο νέος ιδιοκτήτης ;;;

Και πως θαωτο μεταβιβασεις χωρις αδεια; με τη σκεψη; χαχαχαχα

AristidisZ
27/01/2014, 17:19
Και πως θαωτο μεταβιβασεις χωρις αδεια; με τη σκεψη; χαχαχαχα

είχα την αίσθηση ότι όταν παραδίδεις πινακίδες κρατάς την άδεια...
να φανταστώ παίρνεις απλά ένα χαρτί ;
μήπως μέσω αυτού γίνεται κάτι ;

DimChios
27/01/2014, 17:20
:cry::cry::cry::cry: ελεος ρε μλκες! ΕΛΕΟΣ!

theofilos888
27/01/2014, 17:21
είχα την αίσθηση ότι όταν παραδίδεις πινακίδες κρατάς την άδεια...
να φανταστώ παίρνεις απλά ένα χαρτί ;
μήπως μέσω αυτού γίνεται κάτι ;

Αμε. Πως δεν γινεται! Ευχελαιο!

Bradipous
27/01/2014, 17:21
Εχω την εντυπωση οτι αν ακυρωσεις την ασφαλει παιρνεις πισω το ποσο που αναλογει για τις μερες που μενουν μεχρι την ληξη του ασφαλιστρου.

(για περιπτωση μεταβιβασης λεω)

VASOS
27/01/2014, 17:22
Εχω την εντυπωση οτι αν ακυρωσεις την ασφαλει παιρνεις πισω το ποσο που αναλογει για τις μερες που μενουν μεχρι την ληξη του ασφαλιστρου.

Ισχύει.

sapila racing
27/01/2014, 17:23
Και πως θαωτο μεταβιβασεις χωρις αδεια; με τη σκεψη; χαχαχαχα

To θέμα είναι πως θα το ασφαλίσεις αν είναι ετσι όπως τα λένε τώρα, και δεν αμφισβητώ τον Μενέλαο.
Για να ασφαλίσεις όχημα κανονικά χρειάζεσαι την άδεια. Γίνεται βέβαια και με αριθμό πλαισίου.

Ομως οι ασφάλειες το λιγότερο διάστημα που σε ασφαλίζουν δεν ειναι μερικές ημέρες αλλά 3 μήνες συνληθως...με άλλα λόγι απλερώνεις μια ασφάλεια που δεν σοιυ χρειάζεται και που δεν μεταβιβάζεται.

Επίσης καμμια ασφάλεια μεχρι τώρα δεν σε ασφαλίζει με τις πινακίδες 2 ημερών που υποτίθεται παίρνεις με 1,90 Ευρω την ημέρα... απλά γιατί δεν την συμφέρει και κανενας δεν την υποχρεώνει να το κάνει.

AristidisZ
27/01/2014, 17:24
Εχω την εντυπωση οτι αν ακυρωσεις την ασφαλει παιρνεις πισω το ποσο που αναλογει για τις μερες που μενουν μεχρι την ληξη του ασφαλιστρου.

(για περιπτωση μεταβιβασης λεω)

με μίνιμουμ να πληρώσεις, ένα μήνα
μόλις μίλησα με ασφαλιστή :wave2:

Bradipous
27/01/2014, 17:26
με μίνιμουμ να πληρώσεις, ένα μήνα
μόλις μίλησα με ασφαλιστή :wave2:

Ανεξαρτητα αν η ασφαλεια ειναι 4μηνη 6μηνη ή ετησια;

AristidisZ
27/01/2014, 17:28
Ανεξαρτητα αν η ασφαλεια ειναι 4μηνη 6μηνη ή ετησια;

3μηνη δεν ακυρώνεται μου είπε
κάνεις 6μηνη
υπάρχει περίπτωση και να πληρώσεις μόνο τις μέρες που το ασφάλισες, αλλά αυτό επαφίεται στη καλή σου σχέση με τον ασφαλιστή
για 12μηνο δε ρωτησα

DimChios
27/01/2014, 17:51
...και σε αυτο που εγραψα εγω (που εχω απο καθε αποψη δικιο) η ασφαλεια γινεται "επι τοπου" με προσωρινο ομως σημα... μεχρι να παρεις το κανονικο εχεις ηδη μεταβιβασει στον αλλο... αρα, γραφεις στα @@δια σου τον ασφαλιστη που τον "ετρεξες" να σε ασφαλισει τζαμπα και βερεσε και την ακυρωνεις γιατι ο νεος ιδιοκτητης θα κανει αλλη!

ΜΠ00ΡΔΕΛΟ ΜΙΑ ΖΩΗ!!!!!

(Δεν αμφισβητω το Μενελαο, ναι?!)

AristidisZ
27/01/2014, 17:53
...και σε αυτο που εγραψα εγω (που εχω απο καθε αποψη δικιο) η ασφαλεια γινεται "επι τοπου" με προσωρινο ομως σημα... μεχρι να παρεις το κανονικο εχεις ηδη μεταβιβασει στον αλλο... αρα, γραφεις στα @@δια σου τον ασφαλιστη που τον "ετρεξες" να σε ασφαλισει τζαμπα και βερεσε και την ακυρωνεις γιατι ο νεος ιδιοκτητης θα κανει αλλη!

ΜΠ00ΡΔΕΛΟ ΜΙΑ ΖΩΗ!!!!!

(Δεν αμφισβητω το Μενελαο, ναι?!)

μόνο που από 1/1 κοπήκαν τα προσωρινά Μήτσο...

infidel
27/01/2014, 18:32
Εχω την εντυπωση οτι αν ακυρωσεις την ασφαλει παιρνεις πισω το ποσο που αναλογει για τις μερες που μενουν μεχρι την ληξη του ασφαλιστρου.

(για περιπτωση μεταβιβασης λεω)

Μείον τα παράβολα προς 3ους

Lioulios
27/01/2014, 18:36
Eγώ έκανα 6μηνη ασφάλεια σε μοτο για μια μονο μερα ....Τωρα περιμένω

guzzistas
27/01/2014, 18:51
Ποτέ δεν παίρνεις πίσω τα λεφτά που έδωσες αναλογικά. Εχει κρατήσεις που δεν σου επιστρέφονται...

Για άλλη μια φορά... ΜΠΟΡ ντελ Ο....

Ηθελα νάξερα... ποιός/ποιοί τα σκέφτονται αυτά? ζουν εδώ? που στον πέο τους έχουν ρε γμτ.. σε υπόγειες εγκαταστάσεις???

Bradipous
27/01/2014, 18:59
Ποτέ δεν παίρνεις πίσω τα λεφτά που έδωσες αναλογικά. Εχει κρατήσεις που δεν σου επιστρέφονται...

Για άλλη μια φορά... ΜΠΟΡ ντελ Ο....

Ηθελα νάξερα... ποιός/ποιοί τα σκέφτονται αυτά? ζουν εδώ? που στον πέο τους έχουν ρε γμτ.. σε υπόγειες εγκαταστάσεις???

:welcome:corporations rules

sotpag
27/01/2014, 19:05
Δεν μεταβιβαζονται οι ασφαλειες! Εδω και 1 χρονο περιπου!



εδω και πάντα δεν μεταβιβάζονταν

toyar
27/01/2014, 19:06
μηπως μπορει να γινει το εξης;
η ασφαλεια αφορα οχημα και οχι οδηγο
ασφαλιζω λοιπον τη μοτο μου για 6 μηνες προς 60 ευρω
σε μια βδομαδα την πουλαω σε καποιον ο οποιος συνεχιζει την ιδια ασφαλεια μεχρι τη ληξη της ενημερωνοντας την ασφαλεια για την αλλαγη στα στοιχεια της αδειας λογω της μεταβιβασης
επισης εγω ως πωλητης μετα απο συμφωνια με τον αγοραστη εισπρατω απο αυτον και το ποσο της ασφαλειας που εχω καταβαλλει και αφορα το διαστημα μετα τη μεταβιβαση
ετσι ο πωλητης παιρνει τα λεφτα που εβαλε απο τον αγοραστη που ετσι κι αλλιως θα τα πληρωνε στην ασφαλεια
δεν ξερω, ρωταω αν γινεται...........

bruno
27/01/2014, 19:16
Δεν γινεται αυτό,ο άλλος δεν εχει διπλωμα η δεν εχει την ηλικια κ.λ.π

bruno
27/01/2014, 19:22
Στο παπι 50αρι μου εκανε την ασφαλεια χωρις αδεια,μολις καταφερα και πηρα την αδεια από την τροχαια,μου εκανε κατι ψιλοαλλαγες χρονολογια κλπ. και πληρωσα 4ε παραπανω.Κατι αναλογο θα γινει και μεγαλυτερου κυβισμου, αρκει να παρουν λεφτα δηλαδή.

vaska
27/01/2014, 19:23
Όλος ο ντόρος γίνεται για να φτιάξουν τα φιλαράκια τους και *χ: τους το αν μεταβιβάζεται η ασφάλεια ή δεν μεταβιβάζεται. Οι ασφαληστρικές να τσεπώσουν τον παρά και οι άλλοι να πάνε να απαυτοθούν.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Ποιος υπουργός είπαμε το υπέγραψε αυτό???

Tedvj23
27/01/2014, 19:32
Εχουμε να δουμε πολλααααααα ακομα..:cry:

faraway
27/01/2014, 19:58
Επίσης συμβόλαια ζητάει και η αστυνομία στα 50ράκια ... γίνεται μπο@@ρδέλο γενικώς με αυτό το θέμα και πιστεύω πως θα λυθεί το πρόβλημα στο επόμενο διάστημα γιατί βαβούρα και πονοκέφαλο μόνο προκαλεί στους ασφαλιστές προς στιγμήν παρά κέρδος .

devil's animal
27/01/2014, 20:05
εγω νομιζω οτι ολο αυτο γινεται ακριβως για να μην καταθετει ο κοσμος τοσες πινακιδες και να το σκεφτεται 2 φορες...:evil:

menelaos46
27/01/2014, 20:08
Μου έδωσε η κοπέλα (μεγαλό...) ένα έγγραφο με τα στοιχεία της μοτοσυκλέτας, λέει με αυτό θα την ασφαλίσω και έπειτα θα τη μεταβιβάσω. Θα το ψάξω περισσότερο και θα δω τι και πως.... και επανερχόμαστε!

faraway
27/01/2014, 20:11
εγω νομιζω οτι ολο αυτο γινεται ακριβως για να μην καταθετει ο κοσμος τοσες πινακιδες και να το σκεφτεται 2 φορες...:evil:

Μα τώρα που είναι γνωστό το πρόβλημα , απλά κρατάς μία φωτοτυπία την άδεια σου πριν καταθέσεις και πας όπου θες και βγάζεις ασφάλεια . ;)

Το πρόβλημα όμως παραμένει ....γιατί να βγάλεις ασφάλεια για ένα όχημα που δεν θα κυκλοφορήσεις εσύ ??

menelaos46
27/01/2014, 20:19
Μα τώρα που είναι γνωστό το πρόβλημα , απλά κρατάς μία φωτοτυπία την άδεια σου πριν καταθέσεις και πας όπου θες και βγάζεις ασφάλεια . ;)

Το πρόβλημα όμως παραμένει ....γιατί να βγάλεις ασφάλεια για ένα όχημα που δεν θα κυκλοφορήσεις εσύ ??

Για να βεβαιωθούν αυτοί ότι δε θα κυκλοφορείς ανασφάλιστος... Λογική του Έλληνα.

faraway
27/01/2014, 20:26
Με τη παρούσα διαδικασία δεν μπορεί να ξέρει ο εφοριακός αν εσύ θα κάνεις μεταβίβαση ή θα ταξιδέψεις τη μίση Ελλάδα ανασφάλιστος .

Ίσως να πρέπει να δώσουν τη δυνατότητα στις εφορίες , για αυτές τις περιπτώσεις να μεταβιβάζουν τα οχήματα στην εφορία , και κατόπιν να ζητάνε ασφάλεια από το νέο ιδιοκτήτη .

wolfi
27/01/2014, 20:41
To εχω κανει εγω πριν 3 χρόνια οταν πούλησα το τουτου ...
Ο αγοραστής Αθήνα το τουτου Θεσ/νικη Δεν υπήρχε περιπτώσει να το παρει :nono::nono: χωρίς Ασφάλεια απο τα χερια μου και για να ειμαι καλυμμένος κάναμε ασφάλεια σε δυο ονόματα και στο δικό του και στο δικό μου ΔΛΔ η ασφάλεια κάλυπτε και εμενα σαν οδηγό και τον αγοραστή ΚΑΝΟΝΙΚΌΤΑΤΑ :a10::a10:

alexs8
29/01/2014, 18:18
Δε ξέρω αν ταιριάζει εδω αύτη η ερώτηση μου αλλά δε βρήκα κάτι άλλο σχετικό για τη συγκεκριμένο θέμα
Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει η πινακίδα ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ (δηλαδή 50cc) με γράμματα ΒΒ σε ποιο νόμο ανήκει. Όπως καταλάβατε βρήκαμε μηχανάκι και δε μπορούμε να βρούμε τον ιδιοκτήτη μιας και αύτη η πινακίδα δεν είναι τις εδω περιοχης.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

dimmie_72
29/01/2014, 18:24
Ωραίο endless loop φτιάξανε...

Πως θα την ασφαλίσεις χωρίς άδεια?
Θα έπρεπε να εχεις κρατήσει αντίγραφο, αλλά οταν κατατέθηκαν δεν το ήξερες. :rolleyes:

Aσε που η φωτοτυπία δεν έχει καμία ισχύ νομικά διότι η άδεια π.χ. μπορεί να έχει αφαιρεθεί.

Παράλογοοοοοοοο..............:rolleyes:

ego_o_idios
29/01/2014, 18:28
pate na psifisete neo dimokrates na so8ite...:lol:

yiannis172
29/01/2014, 18:49
Δε ξέρω αν ταιριάζει εδω αύτη η ερώτηση μου αλλά δε βρήκα κάτι άλλο σχετικό για τη συγκεκριμένο θέμα
Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει η πινακίδα ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ (δηλαδή 50cc) με γράμματα ΒΒ σε ποιο νόμο ανήκει. Όπως καταλάβατε βρήκαμε μηχανάκι και δε μπορούμε να βρούμε τον ιδιοκτήτη μιας και αύτη η πινακίδα δεν είναι τις εδω περιοχης.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Πηγες δηλαδη στην αστυνομια και σου ειπαν οτι δε μπορουν να βρουν τον ιδιοκτητη;

Dbnn
29/01/2014, 21:13
Εγω θα έλεγα να μην πήγαινε ΚΑΝΕΙΣ να πληρώσει τέλη, ΚΑΝΕΙΣ ασφάλεια, ΚΑΝΕΙΣ κτεο, ΚΑΝΕΙΣ να μην πληρώνει πρόστιμα και το κερασάκι στην τούρτα: να μην κουνιόταν ΟΥΤΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ!

Θα σου λεγα μετά πως θα πέφτανε και οι βενζίνες και τα τέλη και οι ασφάλειες. Αλλά εδω είναι βαλκάνια.....

sapila racing
29/01/2014, 21:27
Δε ξέρω αν ταιριάζει εδω αύτη η ερώτηση μου αλλά δε βρήκα κάτι άλλο σχετικό για τη συγκεκριμένο θέμα
Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει η πινακίδα ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ (δηλαδή 50cc) με γράμματα ΒΒ σε ποιο νόμο ανήκει. Όπως καταλάβατε βρήκαμε μηχανάκι και δε μπορούμε να βρούμε τον ιδιοκτήτη μιας και αύτη η πινακίδα δεν είναι τις εδω περιοχης.
Ευχαριστώ προκαταβολικά

ΒΒ 3354 ήταν το CB50 μου που του έβγαλα πινακίδα το 1983 στην Τροχαία Αθηνών στην Αγ.Κωνσταντίνου. Δεν ξέρω όμως αν αυτό σημαίνει οτι όλα τα 50cc με πινακίδα BB εχουν βγάλει πινακίδα εκεί.

Αν καποιος το πετύχει στο δρόμο η παρκαρισμένο, ας ρίξει σύρμα.
Θα το αγόραζα ευχαρίστως αν υπάρχει ακόμα.

AUFGEBRACHT
29/01/2014, 21:44
Εκείνη η ρημάδα η εφαρμογή e-οχήματα για μόστρα είναι να φανταστώ; Πόσος καιρός πάει που δεν δουλεύει; Δηλαδή να θες να διαγράψεις όχημά σου και να μη μπορείς...

orcinious
11/02/2014, 20:00
σήμερα πήγε φίλος να πάρει πινακίδες για οριστική διαγραφή και εξαγωγή οχήματος
του ζήτησαν να πληρωθούν τέλη κυκλοφορίας και να κάνει και ασφάλεια
Ελεος μιλάμε για μπανανια

yiannis172
11/02/2014, 20:11
Ασφαλεια,τι διαδικασια του ειπαν να ακολουθησει,για να κανει; Αφου υποτιθεται οτι δεν εχει στα χερια του την αδεια ή αντιγραφο της.

orcinious
11/02/2014, 20:31
ελα μου ντε πως οεο

Το θεμα ειναι οτι πρεπει να σταξει ενα 500 αρικο απλα για να διαγραψει το οχημα για εξαγωγη !!!!!

faraway
11/02/2014, 20:41
To έχει περιγράψει ο sapila το φαινόμενο με ακρίβεια και αποκαλείτε endless loop

χωρίς ασφάλεια δεν παίρνεις άδεια <------------> χωρίς άδεια δεν βγάζεις ασφάλεια

Ελληνικά μεγαλεία :lol:

menelaos46
11/02/2014, 22:13
Λοιπόν τελικώς τι έκανα εγώ. Πήρα από την κοπελίτσα στην εφορία ένα αντίγραφο της άδειας, έκανα μία ασφάλεια, πήγα ξανά στην εφορία, πλήρωσα τέλη κυκλοφορίας, πήρα την πινακίδα και την άδεια, πήγα για ΚΤΕΟ, πήρα τις παρατηρήσεις μου....
Αύριο μάλλον γίνεται η μεταβίβαση. Αν γίνει πάω πίσω στην ασφάλεια να πάρω μερικό ποσό πίσω. Επίσης ο επόμενος κάτοχος μπορεί αυτός εντός ενός μήνα χωρίς χρέωση να περάσει ΚΤΕΟ ξανά με διορθωμένες τις παρατηρήσεις. Αυτό εξυπηρετεί στο να μη βάζω καθρεύτες και άλλα μέρη που έλλειπαν αλλά ο νέος ιδιοκτήτης....

notakos600
12/02/2014, 08:18
To έχει περιγράψει ο sapila το φαινόμενο με ακρίβεια και αποκαλείτε endless loop

χωρίς ασφάλεια δεν παίρνεις άδεια <------------> χωρίς άδεια δεν βγάζεις ασφάλεια

Ελληνικά μεγαλεία :lol:

Να γελάσεις ή να κλάψεις;

yannis24
12/02/2014, 09:58
Επειδη την παρΑσκευη αγόρασα ένα αμάξι η διαδικασία αμα εχουν κατατεθεί πινακίδες ειναι η εξής :
Παει ο πωλητής και ζητάει τις πινακίδες ... Του Δινουν Ένα χαρτί και του φέρνουν τις πινακίδες την επόμενη μέρα ... Ο Αγοραστης κανει ασφάλεια του αυτοκινήτου κανονικά ... Εγω έκανα δηλαδη .. Πήγαμε πήραμε τις πινακίδες , και μετα ΚΤΕΟ για να γίνει η μεταβίβαση .... Το ΚΤΕΟ το πλήρωσε ο πωλητης( ετσι ειχαμε συμφωνήσει )....

THEOD
12/02/2014, 11:05
σήμερα πήγε φίλος να πάρει πινακίδες για οριστική διαγραφή και εξαγωγή οχήματος
του ζήτησαν να πληρωθούν τέλη κυκλοφορίας και να κάνει και ασφάλεια
Ελεος μιλάμε για μπανανια


Δεν νομίζω ότι είναι official διαδικασία αυτό...Προφανώς κάποιος νταβραντισμένος εφοριακός πέταξε μια παπαριά έτσι για να υπάρχει. Πέρυσι τέτοια εποχή πήρα πίσω πινακίδες προκειμένου να γίνει μεταβίβαση (εννοείται το όχημα ανασφάλιστο) και κανένας δεν μου ζήτησε τίποτα άλλο.

By the way... Πριν καμιά 15αριά χρόνια είχα καταθέσει πινακίδες σε ένα σουργελάκι που είχα.... Το αυτοκίνητο εδώ και 15 χρόνια έχει μετατραπεί σε (πολύ μοντέρνο... :D ) κοτέτσι σε ένα χωράφι εκτός Αθηνών... Δυστυχώς μετά από 2 μετακομίσεις δεν βρίσκω πουθενά το χαρτί κατάθεσης... Στο taxis όμως το βλέπω ακόμα ως "προσωρινή ακινησία". Ξέρει κανείς τι πρέπει να γίνει για να το ξεφορτωθώ οριστικά ???

Sapadak
12/02/2014, 11:09
[QUOTE=THEOD;2431218Στο taxis όμως το βλέπω ακόμα ως "προσωρινή ακινησία". Ξέρει κανείς τι πρέπει να γίνει για να το ξεφορτωθώ οριστικά ???[/QUOTE]

Γιατι μωρέ, αστους να ασχολούνται μαζι του εφόσον δε σε ενδιαφέρει εσένα να το ξανακινήσεις :lol:

Παίζει και να ρωτάνε μετά τι θα το κάνεις και φέρε κανα χαρτι απο ανακύκλωση κτλ :lol:

THEOD
12/02/2014, 11:14
Ξέρω και γω...φοβάμαι μην τυχόν εμφανιστούν μετά από καμιά 10αριά χρόνια και μου ζητάνε μαζεμένα τίποτα 25ετή "τέλη φύλαξης πινακίδων"... :lol: Για όλα τους έχω ικανούς...

Sapadak
12/02/2014, 11:16
Ξέρω και γω...φοβάμαι μην τυχόν εμφανιστούν μετά από καμιά 10αριά χρόνια και μου ζητάνε μαζεμένα τίποτα 25ετή "τέλη φύλαξης πινακίδων"... :lol: Για όλα τους έχω ικανούς...

Μπα μετά απο ενα διάστημα καταστρεφονται και βγάζεις καινουριες.
Λένε ενα χρόνο, αλλα στη πράξη στα 2 χρόνια πήρα τις παλίες

menelaos46
12/02/2014, 11:16
Πουλήθηκε σήμερα το μηχανάκι, :( :( :( . Και ένα τελευταίο καλό από μένα, πάμε στη Δ. Συγκοινωνιών να κάνουμε τη μεταβίβαση και αφού έχουμε πάρει παράβολο κλπ κλπ πάμε να την κάνουμε και ακούμε το θεικό.... ααααααα πρέπει να αγοράσετε και έναν φάκελο....

McTalas
12/02/2014, 14:43
Πλεον δεν καταστρεφονται οι πινακιδες, τις κρατανε οσπου να τις ξαναπαρεις

Gi_4ce
12/02/2014, 14:55
Το ίδιο ισχύει καισ την τροχαία...

Χωρίς ασφάλεια δεν ανανεώνουν την αδεια.

χωρίς ανανεωμένη άδεια δεν το ασφαλίζεις....