PDA

View Full Version : Επιλογή κυλισιοτριβέων



Ichigo
28/01/2014, 13:39
Δεδομένου ότι πλησιάσαμε τα 60Κ χμ θα ήτο φρόνιμον να αντικατασταθούν τα ρουλεμάν στους τροχούς και τη γραναζιέρα μας. :cool:

20x47x14 οι τροχοί μας
25x62x17 η γραναζιέρα μας

Να διαλέξουμε KOYO, NSK ή SKF;

Μπορούμε να διαλέξουμε κάποιον ποιο "εξωτικό" τύπο πέρα από τα στάνταρ ball bearing;
Παρακαλούνται διδάκτορες τριβολογίας-μηχανολογίας να καταθέσουν απόψεις-συμβουλές :D

bruno
28/01/2014, 14:22
Aν δεν εχουν πρόβλημα γιατι θα τα αλλαξεις?Δεν ξερω βεβαια,μου φενονται λιγα τα 60000χλμ για ρουρεμαν τροχων. Το κοστος δεν είναι μικρο,πρεπει πανω από 100ε τουλαχιστων για δυο ρουλεμαν.Τα koyo υπαρχουν και Κινεζικα νομιζω η' καποια τετοια χωρα, αλλα και Japan.

stam2
28/01/2014, 14:35
Aν δεν εχουν πρόβλημα γιατι θα τα αλλαξεις?Δεν ξερω βεβαια,μου φενονται λιγα τα 60000χλμ για ρουρεμαν τροχων. Το κοστος δεν είναι μικρο,πρεπει πανω από 100ε τουλαχιστων για δυο ρουλεμαν.Τα koyo υπαρχουν και Κινεζικα νομιζω η' καποια τετοια χωρα, αλλα και Japan.

έλα Χριστέ και Παναγιά... δηλαδή εγώ που τα άλλαξα στα 35.000 χλμ τα άλλαξα καινούρια....
και κόστος 100ευρώ...? τι ρουλεμάν είναι? για ασανσερ, ή για καράβι...?

60 ευρώ μου πήγαν σε tenere 750
-2 ρουλεμάν εμπρός τροχού,
-3 πίσω τροχού (είναι διπλό της γραναζιέρας)
-1 λαιμού (κωνικό)

όλα κλειστού τύπου, και μαζί με τσιμούχες...!

και τα koyo δεν είναι τα καλύτερα, κι ας είναι φημισμένα...
τα καλύτερα είναι nsk, αλλά και με skf είσαι μια χαρά...

ενδεικτικά θα πρότεινα ΡΕΑ ΕΛΛΑΣ πλησίον της Λεωφ. Αθηνών(Καβάλας) να κοιτάξεις, αλλά και σε όλη την Αθήνα βρίσκεις εύκολα!
αν επιμείνεις σε koyo στον Δονούπογλου στον Πειραιά νομίζω θα βρεις καλές τιμές.

ΥΓ. Δεν έχω επαγγελματική σχέση ούτε με ρουλεμάν γενικά ούτε με τα παραπάνω μαγαζιά. τα προτείνω για βοήθεια. αν θεωρείται διαφήμιση, είναι πολύ εύκολο να αφαιρεθούν οι παραπομπές....

edit: εννοείται θα την κάνεις μόνος σου τη δουλειά! ;)

Ichigo
28/01/2014, 14:40
Aν δεν εχουν πρόβλημα γιατι θα τα αλλαξεις?Δεν ξερω βεβαια,μου φενονται λιγα τα 60000χλμ για ρουρεμαν τροχων. Το κοστος δεν είναι μικρο,πρεπει πανω από 100ε τουλαχιστων για δυο ρουλεμαν.Τα koyo υπαρχουν και Κινεζικα νομιζω η' καποια τετοια χωρα, αλλα και Japan.

Άμα σου πήραν 100€ για δύο ρουλεμάν τότε... φασκελοκουκουλώσου :p
Αλλαγή στα 60000χλμ δεν είναι καθόλου υπερβολή με τις εντούροπίστες των αθηναϊκών δρόμων και τα αναλώσιμα δύσκολα κοστίζουν πάνω από 5-10€ ανά τεμάχιο :wave2:

sapila racing
28/01/2014, 15:08
έλα Χριστέ και Παναγιά... δηλαδή εγώ που τα άλλαξα στα 35.000 χλμ τα άλλαξα καινούρια....


Τα άλλαξες στα 35000 χλμ?? :confused:

Καινούρια ήταν εκτός κι αν κάνεις motocross με το 750.

stam2
28/01/2014, 15:15
Τα άλλαξες στα 35000 χλμ?? :confused:

Καινούρια ήταν εκτός κι αν κάνεις motocross με το 750.

εγώ όχι, αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έμενε Αιγίνιο. Το βουνό ήταν η καθημερινή του βόλτα...

συν ότι και στην Αθήνα ακόμα με τις λακούβες και τους κραδασμούς υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει κοντά στα 30.000χλμ.

όπως και να 'χει, τα 60.000 είναι ένα καλό μιλαζ για να προχωρήσεις σε μία προαιρετική αλλαγή για να μην φτάσεις να γίνει αναγκαστική κάποια στιγμή αργότερα...

KostasV2
28/01/2014, 17:10
NSK, SKF, Timken είναι μια χαρά...
Α, και για την εφαρμογή που τα θέλεις, τα σφαιρικά είναι μονόδρομος.

bruno
28/01/2014, 17:14
Τι τιμη των 43 και κατι ευρο του 25x62x17 την εχει η Honda,φαντασου η Suzuki,o.k εσυ θα παρεις το εμποριου και σιγουρα θα είναι πιο φτηνα.Ειπα δεν ξερω αλλα μου φενονται πολλα, για τα χλμ λεω.

taisteal
28/01/2014, 17:17
τα koyo japan ειναι πολυ καλα...εγω τα αλλαζω καθε 6μηνο....:cry:

bruno
28/01/2014, 17:31
Κ'αλλο βατραχακι που αλλαζει γρηγορα ρουλεμάν?:lol:

vaska
28/01/2014, 17:45
Προ 10ημέρου πέρασα λάστιχα στο DR και αφού ήταν οι τροχοί στον αέρα κοίταξα τζόγους. Αποτέλεσμα ο πίσω τροχός κούναγε (ανεπαίσθητα μεν, κούναγε δε) οπότε και αποφάσισα αλλαγή ρουλεμάν του πίσω τροχού. Χιλιόμετρα που είχε το μηχανάκι 26000 αλλά τα περισσότερα εντουρόβολτες. Αλλάχθηκαν με Koyo Japan και κόστισαν και τα 3 (2 τροχού κι 1 γραναζιέρας) 16 ευρεόπουλα. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω τα Ες Κα Εφ SKF είναι τα καλύτερα αλλά και τα KOYO είναι πολύ κοντά τους. Εργασία περίπου 1,5 ώρες συμπεριλαμβανομένης και της ώρας που μου πήρε να καθαρίσω τα εργαλεία και να ξαναβάλω στη θέση τους. Σημείωσε δε ότι ήμουν και μόνος μου οπότε ψιλοβασανίστηκα στο μοντάρισμα του τροχού.

Αυτά!

bruno
28/01/2014, 20:48
Δηλαδη να ψαχτω και εγω στο drz?Εχω 35000κμ .Στο παπι ειχα βαλει 2 μπροστα Κοyo και 1 πισω κατώτερης ποιοτητας 8ε.

stam2
29/01/2014, 07:47
Προ 10ημέρου πέρασα λάστιχα στο DR και αφού ήταν οι τροχοί στον αέρα κοίταξα τζόγους. Αποτέλεσμα ο πίσω τροχός κούναγε (ανεπαίσθητα μεν, κούναγε δε) οπότε και αποφάσισα αλλαγή ρουλεμάν του πίσω τροχού. Χιλιόμετρα που είχε το μηχανάκι 26000 αλλά τα περισσότερα εντουρόβολτες. Αλλάχθηκαν με Koyo Japan και κόστισαν και τα 3 (2 τροχού κι 1 γραναζιέρας) 16 ευρεόπουλα. Όπως αναφέρθηκε παραπάνω τα Ες Κα Εφ SKF είναι τα καλύτερα αλλά και τα KOYO είναι πολύ κοντά τους. Εργασία περίπου 1,5 ώρες συμπεριλαμβανομένης και της ώρας που μου πήρε να καθαρίσω τα εργαλεία και να ξαναβάλω στη θέση τους. Σημείωσε δε ότι ήμουν και μόνος μου οπότε ψιλοβασανίστηκα στο μοντάρισμα του τροχού.

Αυτά!

εεετσι!

vaska
29/01/2014, 08:53
Δηλαδη να ψαχτω και εγω στο drz?Εχω 35000κμ .Στο παπι ειχα βαλει 2 μπροστα Κοyo και 1 πισω κατώτερης ποιοτητας 8ε.

Δεν χάνεις τπτ να το κοιτάξεις άσε που είναι πανεύκολο να τσεκάρεις τζόγους, ούτε 5 λεπτά δεν χρειάζεσαι.