PDA

View Full Version : μονομπρατσο με ζαντα αυτοκινητου



thomas tuning
28/01/2014, 21:42
πριν λιγο καιρο ελεγα σε ενα αλλο θεμα για μονομπρατσο με ζαντα αυτοκινητου
κ ελεγα οτι ειναι ευκολο
https://docs.google.com/file/d/0B_FncGC_Bi0AMDZmNTRhZjQtYTg5MS00ZTE5LWIxNDItNmRiYjUxZjUxNjI3/edit?hl=en&authkey=CMuLq4gO
αχ κ να μην ειχε διαφορικο το suzuki μου αχ....................

teogtp
28/01/2014, 22:10
Βγαζει error η σελιδα.:wave2:

thomas tuning
28/01/2014, 23:37
https://docs.google.com/file/d/0B_FncGC_Bi0AMDZmNTRhZjQtYTg5MS00ZTE5LWIxNDItNmRiYjUxZjUxNjI3/edit?hl=en&authkey=CMuLq4gO

εμενα μου το ανοιγει κανονικα

motomaniac
29/01/2014, 00:08
κι εμενα κανονικα

McGyver
29/01/2014, 08:12
Τα 3 τελευταία post έφυγαν, όσοι έγραψαν ξέρουν γιατί.

Συνεχίστε αν θέλετε, αλλά κόσμια και χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις.

stynikop
29/01/2014, 10:37
Βγαζει error η σελιδα.:wave2:

Κι εμένα...


Δεν είναι δυνατή η εύρεση αυτής της ιστοσελίδας

Bradipous
29/01/2014, 10:43
Δοκιμαστε απο αλλο browser...

thomas tuning
29/01/2014, 12:52
οριστε σε ενα αλλο φορουμ ξενο μια φωτο με τοποθετημενη τη ζαντα

sapila racing
29/01/2014, 13:01
οριστε σε ενα αλλο φορουμ ξενο μια φωτο με τοποθετημενη τη ζαντα

τοποθετημενη ψιλο (χοντρο) παράκεντρα βέβαια.

thomas tuning
29/01/2014, 13:04
ισως μιας κ χρησημοποιει 8 ιντζων σε φαρδος ζαντα η 7αρα καθεται κεντρο κεντρο στην πρωτη ευκαιρια θα δωσω κ φωτο με 7αρα
αν χρησιμοποιησει 7αρα μπορει να μειωσει οφσετ κ να ερθει κεντρο ασε που στη φωτο δεν ξερουμε αν ειναι κεντρο αυτος που τραβηξε τη φωτο
αλλα οντως πολυ δυσκολο εως απιθανο με 8αρα

Gi_4ce
29/01/2014, 13:15
Όπως ειπα και στο προηγούμενο θρεντ, στο www.customfighters,com θα δεις πολλές εφαρμογές.

Επίσης τσεκαρε και στο www.streetfighters.com.au.

edit: Βλέπω μελέτησες...

Όντως μέχρι 7άρα παίρνει, αν και σε κάποια μηχανάκια θέλει μπροστά γρανάζι με offset...

thomas tuning
29/01/2014, 13:25
προσπαθω παντα οσο μπορω οταν κατι με ενδιαφερει να το ψαχνω
οκ θα βγουν στραβες καποιες ξεπερνιουνται
κ μια φωτο cbr με μονομπρατζο απο vfr κ 7αρα ζαντα

ale3is
29/01/2014, 15:20
δες εδω http://pbmagforum.co.uk/index.php?/topic/1591-my-cb-600-rr-so-far/?view=getnewpost θελει να γινεις μελος βεβαια. αν δεν βγαλεις ακρη θα κοπιαρω τις φωτο και θα τις ανεβασω εδω. ειαι η πιο ωραια δουλεια στον κοσμο για μενα.

υγ Δημητρης

thomas tuning
29/01/2014, 16:53
δυστηχως οχι κανε ενα copy paste αν ειναι ευκολο ετσι για εγκηκλοπεδικες γνωσεις

Πολυμήχανος
29/01/2014, 17:53
ιΝα μου σβήσετε ότι παραφέρθηκα, δεκτόν και σωστόν, αλλά γιατί μου σβήνετε και τα τεχνικά που έγραψα;

Τέσπα.

Το να βγάλεις την ζάντα που σχεδίασε ο κατασκευαστής, και να βάλεις μια άλλη τεραστίων διαστάσεων, που χρειάζεται και αποστάτες, οπότε αυξάνει η μη-αναρτώμενη μάζα από την παραπανίσια ζάντα, αυξάνει και από τον αποστάτη, ιδού θα κάνει:

1. Θα χειροτερέψει την οδική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας. Κάτι η αύξηση της μη-αναρτώμενης μάζας, κάτι η μεγάλη διαφορά σε πλάτος από μπροστά λάστιχο σε πίσω λάστιχο που θα κάνει το πλάγιασμα πιο δύσκολη υπόθεση, κάτι το μεγαλύτερο λάστιχο αυτό καθέ αυτό που θα αντιστέκεται λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας περισσότερο και ουσιαστικά θα κόβει ιπποδύναμη...

2. Το ένα πρόβλημα θα διαδέχεται το άλλο, συνήθως σε τέτοιες μετατροπές, σπανίως καταλήγει η υπόθεση χωρίς προβλήματα. Να είναι φαρδύ το λάστιχο, βρήσκει στην αλυσίδα. Να βγάλαμε πιο έξω το γρανάζι, κινείται ελαφρώς λογά η αλυσίδα. Να βγάλαμε και το μπροστά γρανάζι πιο έξω, βρήσκει στο καπάκι, κι αν δεν βρήσκει νάσου στρεπτικές στον δευτερεύοντα άξονα του κιβωτιού, πάρτο κάτω το ρουλεμάν σε 10,000χμ. Και γενικά είναι μια μετατροπή, από το ένα πρόβλημα στο άλλο. Για χειρότερη μοτοσυκλέτα.

3. Κόστος. Να δώσεις λεφτά για να κάνεις την μοτοσυκλέτα χειρότερη;

4. Αισθητική. Υποκειμενική θα μου πείτε, αλλά ρε παίδες, ζάντα αυτοκινήτου, σε μοτοσυκλέτα; Τι υποκειμενικό αισθητικό μπορεί να έχει αυτό;


Πάμε τώρα σε λίγο πιο τεχνικά θέματα.

Η ζάντα στο πρώτο κείμενο και το μονόμπρατσο είναι VFR750RC36i. To 96 και το 97 που τα βαφτίζει αυτός, είχε σταματήσει το μοντέλο και είχε αντικατασταθεί από το σημαντικά διαφορετικό VFR750RC36ii, το οποίο είχε άλλο σχέδιο ζάντας, με λιγότερες ακτίνες και μισή ίντσα στενότερο στεφάνι.

Η ζάντα του RC36ii που την έχω δει εγώ με τα μάτια μου, γράφει ανάγλυφα μέσα στα μπράτσα της 5/6. Αυτό είναι το offset της σε ίντσες, που αν το κάνει σε mm είναι 16mm. O Αυστραλός, μετράει την δική του ζάντα από rc36i με μεζούρες και ταινίες, 18mm. Ή αλλάζει το offset από το ένα μοντέλο στο άλλο, ή έχει μετρήσει λάθος. Αν έχει μετρήσει λάθος, τότε και ο αποστάτης είναι λάθος, και η κατασκευή του, έχει 2mm παράκεντρα τον τροχό που έβαλε.

Καλόν είναι να λέμε τα πράγματα σωστά, και να μην πετάμε τις λέξεις χωρίς να τις κατανοούμε. Ειδικά λέξεις τόσο θαυμάσιες, που η ίδια η λέξη, περιγράφει και το αντικείμενό της. Διαφορικό, άρα κάτι που έχει να κάνει με διαφορές, με πράγματα που διαφέρουν. ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ είναι σύνθετο σύστημα που μοιράζει κίνηση, σε μια στροφή, στον εξωτερικό της στροφής κινητήριο τροχό, και στο εσωτερικό της στροφής κινητήριο τροχό, γιατί αν ΔΕΝ υπήρχε το διαφορικό, και οι ΔΥΟ κινητήριοι τροχοί απλά συνδέονταν με άκαμπτο άξονα, ο έξω τροχός που διαγράφει μεγαλύτερο τόξο στην στροφή, θα σβάρνιζε τον μέσα τροχό ή το ανάποδο ή και οι δύο από λίγο ο ένας τον άλλον. Με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να μην στρίβει, να φθείρει τα ελαστικά του κ.ο.κ.

Στις μοτοσυκλέτες, αν εξαιρέσουμε βέλγικες FN του 2ουΠΠ , με πλαινό καλάθι και κίνηση και στον τροχό του καλαθιού, διαφορικό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ να υπάρχει.

Αυτό που κακώς λέμε για διαφορικό, είναι απλά μετάδοση κίνησης με άξονα. Έχει τόση σχέση με το διαφορικό, όσο και ένα καναρίνι με ένα μαχητικό τζετ: και τα δύο είναι κίτρινα εκτός από το τζετ.

Thomas tuning, σε άλλο φόρουμ, έλεγες ότι θέλεις να αγοράσεις ένα VFR400-nc24 για να του βάλεις 200ρι λάστιχο, και ρώταγες αν είναι καλό το συγκεκριμένο VFR που είχες βρει, εγώ προσωπικά σου είχα εξηγήσει ότι αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνει έτσι εύκολα, με ένα αποστάστη και μια πιο φαρδιά ζάντα, αφού το μονόμπρατσο στο μοντέλο αυτό, είναι για 130 πλάτος λάστιχο και ακόμα και με 150 θα έβρησκε το λάστιχο. Επέμενες ότι το είχες δει κάπου, και τελικά έγραψες ότι ίσως ήταν σε 750 και όχι σε 400.

Τελικά, η γνώμη μου είναι, ότι μετατροπές του είδους αυτού, είναι παντελώς άκυρες, και τα εξήγησα όλα γιατί. Δίνεις λεφτά, για να χειροτερέψεις μια μοτοσυκλέτα, να της δημιουργήσεις προβλήματα που δεν είχε, και η αισθητική είναι ότι έβαλες ζάντα αυτοκινήτου σε μοτοσυκλέτα. Ε πάρε αυτοκίνητο τότε εξαρχής, και το δύσμοιρο το μοτό, άςτο τουλάχιστον να πεθάνει με αξιοπρέπεια, μην το ξεφτυλίζεις...

thomas tuning
29/01/2014, 22:25
το 400 αρι δεν αγοραστηκε για αυτο κ μονο το λογο οτι εχει πιο "στενο " μονομπρατσο κ δεν χωραει τιποτα
καποια στιγμη θα βρω ενα 750 η 800 κ θα το κανω
οσο για το τι θεωρει ο καθενας ακυρο η σωστο το αποφασιζει αυτος κ μονο αυτος αλλωστε αυτος πληρωνει αυτος σπαει το κεφαλι του για το τι κ πως κ δεν ζητησε απο κανενα να τον ακολουθησει ευχαριστω για τις τεχνικες πληροφοριες που παραθετεις αλλα τις γνωριζω μιας κ τυνχανω μηχανολογος μηχανικος

McGyver
30/01/2014, 06:38
Δεύτερη προειδοποίηση, τρίτη δε θα υπάρξει.

motomaniac
31/01/2014, 13:39
Θωμα βαριεμαι να το κανω αυτο. κανε ενα λογαριασμο εκει και κατεβασε ανεβασε εδω μετα. ειμαι στο γκαραζ αμα θες ελα να σε δωσω το μαρκουτσι. Θωμας ο δημιουργος του θρεντ οχι ο αντμιν ε? αμα θες ελα κι εσυ...

thomas tuning
31/01/2014, 20:19
στην πρωτη ευκαιρια δημητρη θα ερθω
τι βαριεσαι να κανεις?

motomaniac
01/02/2014, 15:20
βαριεμαι να κατεβασω τις φωτο απο εκεινο το φορουμ και να τις ανεβασω εδω.

thomas tuning
01/02/2014, 16:12
για πιο λεπτομεριες για οποιον ενδιαφερεται
αν καποιος θελει υπαρχουν ολες οι μετρησεις ολες οι διαστασεις μου λεει ειτε δινω λινκ ειτε φωτο

thomas tuning
05/02/2014, 17:19
http://www.youtube.com/watch?v=MdfmYaLToWw