PDA

View Full Version : Περιεργος θορυβος απο CB400 SF



giospy
29/01/2014, 15:56
Καλησπερα σας. Μετα τα 100 χλμ, ακουγεται ενας ηχος ενοχλητικος, απο μπροστα (κοντερ ισως?ή κατι αλλο). Ειναι ηχος οξυς, δεν ακουγεται να ειναι προβλημα μηχανικο, ή απο τις αναρτησεις, ο οποιος σταματαει σιγα σιγα οσο μειωνεις ταχυτητα, και οταν σταματησεις τελειως, σταματαει κ ο ηχος. Δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως ειναι. Δεν μου δημιουργει προβλημα στην οδηγηση -τουλαχιστον μεχρι τωρα- αλλα ειναι πολυ ενοχλητικος.

Πριν παω σε μαστορα και μου πιασει τον κωλο, εχει καποιος υπ'οψιν του τι ακριβως παιζει? Καποιος αλλος κατοχος του SF μηπως το εχει περασει?

sniper
29/01/2014, 16:04
Aν όταν λες κοντέρ εννοείς τον ατέρμονα, ναι είναι πιθανόν.

Δες και τα ρουλεμάν του τροχού σου.

SHOOTER045
29/01/2014, 16:09
Ισως κανενα χαλικακι στα φρενα

giospy
29/01/2014, 18:04
Aν όταν λες κοντέρ εννοείς τον ατέρμονα, ναι είναι πιθανόν.

Δες και τα ρουλεμάν του τροχού σου.

υπαρχει τροπος να το τσεκαρω μονος μου τον ατερμονα?

ego_o_idios
29/01/2014, 18:29
na ksana valis to lastixo stin zanta :lol:

Billymuse
29/01/2014, 18:31
Σφίξιμο η αλλαγή ρουλεμάν μπρωστινού τροχού. Μήπως έφαγες τον τροχό σε καμιά τεράστεια λακούβα?

Gi_4ce
30/01/2014, 02:40
Απο μούργα στα τακάκια, απο ρουλεμάν μπροστά τροχού, μεχρι και το κοντέρ παιζει...

Πιαστα με τη σειρα και δες.

Για αρχη αποσυνδεσε την ντιζα του κοντερ και δεν αν το κανει.

pipe_smoker
31/01/2014, 10:55
Πριν τα δεις όλα αυτά που (πολύ σωστά) σου λένε τα παιδιά παραπάνω, δεν κοιτάς μήπως έχει ψιλολασκάρει τίποτα (πχ καμιά βιδούλα στα ρολόγια) και συντονίζει στα πολλά χιλιόμετρα?

Επίσης, και μη γελάσεις, δοκίμασε να βγάλεις μπρελόκ κι άλλα κλειδιά και μπιχλιμπίδια και να αφήσεις το κλειδί της μηχανής μόνο του. Κι όταν θα σου κάνει το θόρυβο πιάσε το κλειδί να δεις μήπως σταματήσει. (κοίτα μη το γυρίσεις καταλάθος και σου σβήσει)
Δεν αποκλείεται να "παίζει" το κλειδί ή κι ολόκληρος ο "αφαλός" και να σου κάνει αυτό το θόρυβο.

Κι εμένα το super four κατά καιρούς μαλακίζεται μερικώς και ακούγονται διάφοροι ψιλοθόρυβοι.
Αλλά απ'όσο έχω καταλάβει είναι με τις εποχές του.
πχ το χειμώνα εμφανίζονται, το καλοκαίρι φεύγουν.
Σαν τους ρευματισμούς ένα πράμα:lol: