PDA

View Full Version : Ζήλια ψώρα αγόρασα Kaoko..



p_sapelas
30/01/2014, 20:09
Μιας και τα πέρα δώθε Αθήνα-Πρέβεζα είναι συχνά, μιας και λεφτά για απότομα ανοίγματα και "διασκεδαστική" οδήγηση στην "υποτιθέμενη εθνική οδό" δεν υπάρχουν.. αποφάσισα να πάρω το cruise της Kaoko (για gadget πάντα έχω). Δεν είναι και καμιά ιδιαίτερη πατέντα για τα λεφτά που κάνει αλλά ο καρπός μου μετά την μία ώρα οδήγηση μου δημιουργεί πρόβλημα και νομίζω ότι σαν λύση είναι η μόνη αξιόλογη (η αμέσως επόμενη έρχεται από τα Jumbo και είναι τα μανταλάκια που έχουν για να κρατιέται η πετσέτα στις ξαπλώστρες). Διάβασα κάπου ότι βλέπεις κ διαφορά στην κατανάλωση (αν δεν έχεις γενικά δεξί χέρι υποθέτω και στο έχουν ρυθμισμένο από το σπίτι το γκάζι).. Γνώμη θα εκφέρω στην επόμενη αξιόλογη βόλτα (την βλέπω για καμιά Ναύπλιο από Ε.Οδό). Έχει χρησιμοποιήσει τπτ συναφές κανένας άλλος?
Οι Cbfαδες δεν έχουμε καθόλου κίνηση στα section μας... Όλο βόλτες είμαστε οι κερατάδες ε?

vaska
30/01/2014, 20:18
Μην το βάλεις φίλε, είναι γρουσούζικο. Το έχω βάλει εδώ και 4 χρόνια (και σε καλύτερο μηχανάκι από το δικό σου :p) κι από τότε δεν κάνω χλμ :cry:. Από το 2006 κι έχω 18000 γμτ.

Γνώμη μου, βγάλτο γρήγορα

p_sapelas
30/01/2014, 20:29
Δεν έχω αυτοκίνητό καρδιά μου (όπως λέει κ η διαφήμιση) επίσης δεν έχω κ οικογένεια να κουβαλάω.. Αν κόψω τα πέρα δώθε μου θα είναι επειδή δεν θα έχω μηχανή... Ακόμα δεν το έβαλα!

Για πές εκεί εσείς οι Πατρινοί.. το χρησιμοποιείτε το μαραφέτι?

akis_trevor
30/01/2014, 20:32
δεν εχω οδηγησει με αυτην την μαλακιουλα on αλλα φανταζομαι οτι χρειαζεται μονο σε εθνικες τυπου κορινθου αθηνας,ιονια οδο κλπ...σε επαρχιακους δρομους δεν νομιζω οτι θα βολεψει.

p_sapelas
30/01/2014, 20:43
Άκη εννοείται.. Η λογική μου είναι η εξής.. Καλώς η κακώς στην Αθήνα όπου κ να θές να πάς εκδρομή θα διανύσεις τουλάχιστον μια 50ρα χλμ σε Ε.Οδό.. Σε επαρχιακό δρόμο είναι τουλάχιστον επικίνδυνη η χρήση του.. Τώρα αναφορικά με εμένα επειδή ψιλιάζομαι σύνδρομο καρπιαίου πιστεύω ότι και για 2λεπτά να μπορώ να χαλαρώνω το χέρι θα δώ μαγάλη διαφορά σε μια αξιόλογη πάντα διαδρομή.. (γενικά κρατάω το τιμόνι λες και κάνω πάγκο και πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να σφύγγω τα χέρια μου λές και θα με πάρει ο αέρας .. Γρήγορο το cbf :p )

akis_trevor
30/01/2014, 23:17
τοτε αναμενουμε εντυπωσεις οταν με το καλο βγεις παραεξω.:wave2:

Pan (dvs)
31/01/2014, 07:57
Γιατι τις φοβαμε αυτες τις παπαριες?

devil's animal
31/01/2014, 13:20
(γενικά κρατάω το τιμόνι λες και κάνω πάγκο και πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να σφύγγω τα χέρια μου λές και θα με πάρει ο αέρας .. Γρήγορο το cbf :p )

αυτο που γραφεις ειναι τεραστιο σφαλμα...
προσπαθησε να χαλαρωσεις χερια στην οδηγηση και να μην βλεπεις το τιμονι σαν μια μπαρα με βαρη επανω...

makis206
31/01/2014, 13:44
Γιατι τις φοβαμε αυτες τις παπαριες?

Κι εγώ το ίδιο αλλά αν το δεις στο youtube θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι και κάτι τόσο το τραγικό τελικά, το γιατί κοστίζει 70βάλε ευρώ δεν καταλαβαίνω βέβαια άλλα αυτό δεν μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή.:p

Pan (dvs)
31/01/2014, 14:05
Κι εγώ το ίδιο αλλά αν το δεις στο youtube θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι και κάτι τόσο το τραγικό τελικά, το γιατί κοστίζει 70βάλε ευρώ δεν καταλαβαίνω βέβαια άλλα αυτό δεν μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή.:p

Το ειδα και μου αρεσε σαν ιδεα.Αλλα μου φαινεται οτι καποια στιγμη μπορει να με χαλαρωσει περισσοτερο απ'οτι πρεπει.Υπαρχει καμμια εργοστασιακη μηχανη που βγαινει με παρομοιο συστημα?

Πολυμήχανος
31/01/2014, 14:24
Ιωνία οδός, τι λέμε; Τα 33χμ παράκαμψης του Αγρίνιου;

yes-u
31/01/2014, 14:30
http://www.ebay.com/itm/Universal-Motorcycle-Grip-Throttle-Rocker-Assist-Wrist-Cruise-Hand-Cramp-Rest-/360841613392?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item5403d61050&vxp=mtr

Με ξεκουράζει πολύ και είναι τζάμπα.. δε το συνιστώ εντός πόλης

daz
31/01/2014, 14:35
Αφού δεν το έβαλα 4 χρόνια Θεσ/κη-Πελ/σο δεν νομίζω να το βάλω ποτέ. :lol:

Vstrommer71
31/01/2014, 17:54
Αφού δεν το έβαλα 4 χρόνια Θεσ/κη-Πελ/σο δεν νομίζω να το βάλω ποτέ. :lol:
Αφου γκαζι δεν εχεις,τι να σου χρειαστει?Μην σε τρομαξουνε τα ατιθασα γαιδουρια που βγαινουν απο το μοτερ?:D

p_sapelas
31/01/2014, 19:18
Το ειδα και μου αρεσε σαν ιδεα.Αλλα μου φαινεται οτι καποια στιγμη μπορει να με χαλαρωσει περισσοτερο απ'οτι πρεπει.Υπαρχει καμμια εργοστασιακη μηχανη που βγαινει με παρομοιο συστημα?
Να σου πώ την αλήθεια είναι κάτι που το σκέφτομαι κ εγώ αλλά από την άλλη στο ταξίδι έστω και για λίγο μπορείς να κατεβάσεις το ένα χέρι να κάνεις καμιά κίνηση με το καρπό έτσι για να έρθει στα ίσια του..


http://www.ebay.com/itm/Universal-Motorcycle-Grip-Throttle-Rocker-Assist-Wrist-Cruise-Hand-Cramp-Rest-/360841613392?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item5403d61050&vxp=mtr

Με ξεκουράζει πολύ και είναι τζάμπα.. δε το συνιστώ εντός πόλης

Το έχει φίλος και να σου πώ σκέφτηκα να δοκιμάσω αλλά πάλι δεν ξέρω κατά πόσο θα με "ξεκλειδώνει" από το τιμόνι δεδομένου ότι σαφώς έχω διαπιστώσει ότι παρασφίγγομαι.. Έχω κ την ιδέα ότι η σχετικά σφικτή ντίζα του cbf χειροτερεύει την αντίδρασή μου..


Ιωνία οδός, τι λέμε; Τα 33χμ παράκαμψης του Αγρίνιου;

Έλα δεν έχεις άδικο αλλά μπορείς να κάνεις αυτά τα 33 χλμ χωρίς χέρια στο τιμόνι :lol:

Τώρα αναφορικά με το κόστος όντως για μια τέτοια πατεντούλα και εμένα μου φάνηκε υπερβολική αλλά δεν κατάφερα να βρώ κάτι αντίστοιχο είτε αυτό είναι κινέζικο είτε επώνυμο.. Το θέμα είναι ότι προορίζω το Kaoko σε συγκεκριμένη χρήση.. Ακόμα και στο Πάτρα Αθήνα στην παλιοκατάσταση που έχει αυτος ο δρόμος κινείσαι σε πολύ μεγάλο μέρος του δικτύου με 120+ και για σχετικά μεγάλα διαστήματα χωρίς να απαιτείται να επεμβαίνεις ιδιαίτερα στην ταχύτητα.. Τεσπα δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν μπορώ να πώ ότι θα γίνει αυτό που έχω στο νού μου αλλά...

daz
31/01/2014, 19:19
Αφου γκαζι δεν εχεις,τι να σου χρειαστει?Μην σε τρομαξουνε τα ατιθασα γαιδουρια που βγαινουν απο το μοτερ?:D

Έλεγα να βάλω αυτό.. (http://www.ebay.com/itm/Universal-Motorcycle-Grip-Throttle-Rocker-Assist-Wrist-Cruise-Hand-Cramp-Rest-/360841613392?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item5403d61050&vxp=mtr)
αλλά αν το έβαζα, τα πράγματα θα γίνονταν πραγματικά επικίνδυνα σε περίπτωση που μου ερχόταν να φταρνιστώ. :cool:

harris_x
31/01/2014, 21:49
(γενικά κρατάω το τιμόνι λες και κάνω πάγκο και πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να σφύγγω τα χέρια μου λές και θα με πάρει ο αέρας .. Γρήγορο το cbf :p )αυτο που γραφεις ειναι τεραστιο σφαλμα...
προσπαθησε να χαλαρωσεις χερια στην οδηγηση και να μην βλεπεις το τιμονι σαν μια μπαρα με βαρη επανω...+όσα

... εγώ θα έλεγα "προσπαθησε πρέπει να χαλαρωσεις χερια στην οδηγηση" ;)

p_sapelas
01/02/2014, 10:26
+όσα

... εγώ θα έλεγα "προσπαθησε πρέπει να χαλαρωσεις χερια στην οδηγηση" ;)

4 Χρόνια οδηγώ το Cbf και έστω κ ασυναίσθητα... Έχω αλλάξει ήδη 2 ζευγάρια grip μιλάμε για πολύ μάχη. Νομίζω ότι δεν θα μπορέσω να το διορθώσω γτ όσο έχω το νού μου στα χέρια οκ κάτι κάνω αλλά έχω κ τόσα άλλα όταν πάω έστω κ βόλτα που το ζόρισμα το καταλαβαίνω τελικά όταν είναι αργά.. Τεσπα θα δούμε.

Pattaya boy
01/02/2014, 11:16
Μηπως αν βαλης ισιους αποστατες των 25mm και σηκωθει λιγο το τιμονι, δεν θα εχεις αυτο το σφιξιμο? Επηδη με την κλιση που εχει το σωμα πανω στο cbf, πεφτει το βαρος στους καρπους και ετσι ασυνεσθητα σφιγεις τα χερουλια. Το παθενω και εγω.

Gi_4ce
01/02/2014, 14:44
Όταν βλέπεις οτι σε κουράζουν τα χέρια σου, κάνε κινήσεις με τους αγκώνες σαν πάπια που προσπαθεί να πετάξει. Αν κάνοντας αυτη την κίνηση κουνάς όλη τη μηχανή, τότε οδηγείς με πολύ σφιγμένα χέρια.

Για να μην συμβαίνει αυτό, προσπάθησε να οδηγείς με σφιγμένα γόνατα στο ρεζερβουάρ.
Έτσι θα δεις οτι σιγά σιγά θα χαλαρώνεις.

Χρήσιμο είναι , όταν κάνεις αυτή την κίνηση - πέταγμα πάπιας, να έχεις κάποιο αυτοκίνητο - μηχανή απο πίσω με κάμερα να σε καταγράφει.

Κάνε upload το βιντεάκι και Link εδώ.

23937575 views το βλέπω να φτανει!

p_sapelas
01/02/2014, 16:11
Χρήσιμο είναι , όταν κάνεις αυτή την κίνηση - πέταγμα πάπιας, να έχεις κάποιο αυτοκίνητο - μηχανή απο πίσω με κάμερα να σε καταγράφει.

Κάνε upload το βιντεάκι και Link εδώ.

23937575 views το βλέπω να φτανει!

Θα προσπαθήσω να το κάνω κ όταν το τελειοποιήσω θα το τραβήξω με κάμερα από πίσω.. Η αλήθεια είναι ότι πλεον επειδή σε καθημερινή βάση κυκλοφορώ με το παπί θεωρώ λογικό να λένε "Κοίτα τον πάνω στο cbf.. Σαν πάπια πάει" :bawl:

SAM46
01/02/2014, 18:21
ε ρε και παμε βολτα (ξερεις τις μακρινες της Παχης) και το εχεις βαλει...........δουλεμα που θα φας..........:lol:

Ichigo
01/02/2014, 20:06
Κόψτε τα πολλά μπριζολίδια λέω γω και κουνήστε τον απαυτό σας σε κανά γυμναστήριο... :smokin:

308921

Και δε χρειάζεστε κανένα ματζαφλάρι... :D