PDA

View Full Version : Κατάλληλο μηχανάκι



jimger
30/01/2014, 20:46
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο forum και θα 'θελα τα φώτα σας...
Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για το αν μπορώ να πάρω και τι μέχρι 500 ευρώ μεταχειρισμένο σε αξιόπιστο παπί ή scooter?
Είμαι συνηθισμένος να οδηγώ beverly,innova crypton r και δεν ξέρω αν σε αυτά τα λεφτά μπορώ να βρω απροβλημάτιστο honda ή yamaha οπότε εσείς τι προτίνετε?
Κάτι που δεν θα με στείλει στον άλλος κόσμο με τα κρατήματά του και δεν θα καίει πολύ... Περί των 100cc νομίζω είναι το ιδανικό....
Το μηχανάκι θα χρησιμοποιηθεί για μέσα στην Αθήνα...

p_sapelas
30/01/2014, 21:02
Δημητράκι καλώς ήρθες.. Μεταχειρισμένο παπάκι σε αυτά τα χρήματα κ τπτ άλλο.. Από scooter μακριά γτ θα είναι... Άσε που όπως και να το έχει ο άλλος το παπί με 120€ αλλάζεις κινητήρα οπότε τί συζητάμε... Τώρα από μoντέλα πετυχαίνεις νομίζω Kazer σε καλή κατάσταση καθώς και Astrea.. Για innova χλωμό. Τώρα αναφορικά με τα κρατήματα που λές.. Παπί παίρνεις.. αν έχεις σκοπό να πάς Επίδαυρο και χρειάζεσαι κρατήματα συμπλήρωσε κανένα νούμερο μπροστά και πάρε μηχανή, αλλιώς με ένα 70Ε το πολύ βάζεις καινούρια ελαστικά και ξέρεις ότι (εάν έχει φρένα) θα σταματήσεις.

jimger
30/01/2014, 21:09
Ναι εντάξει τα innova είναι πιο ακριβά... Όχι ότι το supra θα με χαλούσε... το σκέτο astrea δεν το ξέρω...
Το θέμα είναι όμως ότι από pc ξέρω από μηχανάκια δεν έχω ιδέα... Μόνο να τα οδηγώ :P
Ούτε να τα ελέγξω πόσο μάλλον να αλλάξω κινητήρα... Το μηχανάκι το θέλω απλά να κάνω τη δουλειά μου μέσα στην Αθήνα (Αγία Παρασκευή-Κέντρο) με σχετική ασφάλεια...
Λεφτά δεν πολυ-υπάρχουν για αυτό δεν θα 'θελα... παρατράγουδα... Γενικά θα ήθελα μπροστά δισκόφρενο.... Μπορεί και να θέλω πολλά δεν ξέρω :P
Γνωρίζετε πόσα είναι τα έξοδα μεταβίβασης και ασφάλειας περίπου?

p_sapelas
30/01/2014, 21:20
Κανένα 100ρικο μια ετήσια ασφάλεια για να κάνεις την δουλειά σου.. Για μεταβίβαση νομίζω θές ένα 30ρι. Από εκεί κ πέρα το προβληματικό παπί στον κινητήρα συνήθως το καταλαβαίνεις μετά από μερικές βόλτες.. Πάρε κανένα γνωστό σου που να ασχολείται να το δεί κ αυτός.. Σε ενδιαφέρει να μην βλέπεις λάδια περιμετρικά του κινητήρα καθώς και στις μπουκάλες μπροστά (ελπίζω να τους έχουν μείνει). Να ξέρεις ότι η μπροστινή ανάρτηση δεν πρέπει να τερματίζει με όση προσπάθεια κ να κάνεις σταματημένος κ μόνος σου.. Υπολόγισε κ κανένα 50Ε για ένα service της προκοπής με αλλαγή τακάκια ή ότι άλλο (αν χρειάζεται αλυσίδα συνήθως το καταλαβαίνεις από τον δείκτη στο πίσω πιρούνι κ από το πόσο χαλαρή είναι). Άρα πέρα από τα έξοδα του παπιού μια 180ρα με το καλημέρα σας έτσι για να το καβαλήσεις όπως κατάλαβες..

jimger
30/01/2014, 21:26
Ωχ κατάλαβα.... και σιγά σιγά μάλλον θα εγκαταλείψω την ιδέα..
Πάντως αν μπορείτε συνεχίστε να προτίνετε... κάπου διάφασα εδώ στο forum ότι καλό είναι και το modenas kriss...
Είναι και το μόνο μαζί με το kzr που βρίσκω σε τέτοιες τιμές (-500)

taisteal
30/01/2014, 21:29
στα 500 υπολογισε και τα μαζεματα που θα θελει και ασφαλειες και τα λοιπα....

p_sapelas
30/01/2014, 21:34
Αν πρόκειται για την δουλειά σου πάρε ένα καινουριο με 1600€ (βάζοντας δόσεις) και την απόσβεση από την χρήση μηνιαίας κάρτας μετρό την κάνεις σε 3 χρόνια. Αυτό έκανα και εγώ προκειμένου να γλυτώσω και μερικά xlm από το μεγάλο μου.. Δες την τσέπη σου κ αποφασίζεις αλλά γενικά θέλει ψάξιμο η ιστορία.. Καλό και το kriss, κοίτα να αποφύγεις τα κινέζικα ακόμα κ αν είναι καινούρια. Εγώ έδωσα 1600€ αλλά επειδή πάνω στο χρόνο είχα ήδη κάνει 12000χλμ και με 2600€ πάλι άνετος θα ήμουν σε σχέση με άλλο μέσο εκτός των ΜΜΕ. Αν κάτι με 2 ρόδες είναι επένδυση τότε αυτό είναι το παπί.

dimzan
30/01/2014, 23:11
σε θεμα ασφαλειας το χειροτερο διτροχο ειναι το παπι. ποσο μαλλον καποιο με 500€.

δεν πιστευω οτι θα κανεις τη δουλεια σου με 500€.

Παπι με σοβαρα κρατηματα και απλη αναρτηση δε νομιζω να υπαρχει. Στα 500€ παλι παπι με μοχλικο δεν παιρνεις.

Στο θεμα φρενο καλως ψαχνεις να χει δισκοφρενο μπροστα. Με ενα καλο τακακι στο 99% των περιπτωσεων ειανι καλυτερο απο ταμπουρο. .

Οπως σωστα σου ειπαν, αν εσυ δεν ξερεις απο μηχανες και παπια παρε μαζι σου καποιον που ξερει. Αλλιως μαλλον θα σε πιασουν κοτσο..

Εστω λοιπον οτι βρισκεις σχετικια καλο παπι με 500€. Ενα μικρο σερβις θα το θελει σιγουρα, οποτε 50-100€ ακομα για οτι σου ειπαν, μεταβιβαση και ασφαλεια αλλα 100.

Απο προστατευτικο εξοπλισμο εχεις τιποτα? Η θα πηγαινεις με δανεικο κρανος? Κρανος μπουφαν γαντια θεωρω την ελαχιστη προστασια για το οποιοδηποτε διτροχο, ειδικα στις λεωφορους που θες να κινηθεις.

Διπλωμα απο ποτε εχεις? πως και αποφασισες να παρεις τωρα?


Θα καταληξω στην αρχικη μου προταση, και θα πω οτι για λογους ασφαλειας αν δε μπορεις να διαθεσεις τα σωστα χρηματα , μαλλον ειναι πιο ασφαλες να μετακινεισαι με ΜΜΜ. Σιγουρα ειναι πιο χρονοβορα, ομως η μηνιαια καρτα κοστιζει σιγουρα πολυ φθηνοτερα απο το κοστος αγορασς και χρησης του διτροχου.

Pan (dvs)
31/01/2014, 08:01
Με 500 ευρω δεν αγοραζεις τιποτε με προδιαγραφες.
Με 500 παιρνεις ενα παρταλι και πηγαινοερχεσε ,σιγα-σιγα, στη δουλεια σου μεσα στην πολη.

nikos_abel
31/01/2014, 08:43
Και κινδυνεύεις και από τα δικά σου λάθη απειρίας αλλά κυρίως των άλλων καθημερινών να προσθέσω.
Δυστυχώς φίλε μου θα διαπιστώσεις ότι για να ζήσεις (όχι πάρεις) μηχανάκι τα έξοδα είναι
αρκετά περισσότερα από αυτά που φαντάζεσαι αρχικά. Αυτοί που ΔΕΝ μεγαλώσαμε με μηχανάκια
(όπως και εγώ) το διαπιστώσαμε στο δρόμο και το πληρώνουμε καθημερινά.
Αν γουστάρεις, σκέψου το και κάνε υπομονή να μπεις σωστά στο χώρο.
Αν είναι μόνο για οικονομία, καλύτερα άφησέ το.

Φιλικά

AristidisZ
31/01/2014, 08:59
Αν γουστάρεις, σκέψου το και κάνε υπομονή να μπεις σωστά στο χώρο.
Αν είναι μόνο για οικονομία, καλύτερα άφησέ το.


αυτό ακριβώς

καλωσόρισες :wave2:

angelosxf650
31/01/2014, 09:58
ηθελα να πω οτι με 500 ευρο σημερα αγοραζεις οτι γουσταρεις φιλε μου και μην τους ακους...ψαξε την σωστη ευκαιρια και παρε κατι καλο μην ακους τους πλουσιους απο πανω.....

AristidisZ
31/01/2014, 10:04
ηθελα να πω οτι με 500 ευρο σημερα αγοραζεις οτι γουσταρεις φιλε μου και μην τους ακους...ψαξε την σωστη ευκαιρια και παρε κατι καλο μην ακους τους πλουσιους απο πανω.....

:look:

που είδες ήθελα να ξερα...

teogtp
31/01/2014, 11:35
ηθελα να πω οτι με 500 ευρο σημερα αγοραζεις οτι γουσταρεις φιλε μου και μην τους ακους...ψαξε την σωστη ευκαιρια και παρε κατι καλο μην ακους τους πλουσιους απο πανω.....

......και σου μενουν λεφτα για μια κουτα WD40......

stam2
31/01/2014, 11:39
πρώτη μου μηχανή ένα bandit400. το πήρα επειδή ήταν φτηνό, (1300€) την περίοδο των παχιών αγελάδων.

ό,τι λεφτά είχα και δεν είχα, πήγα και τα ακούμπησα, και υπογράψαμε και δυο γραμματιάκια για να πάρω το κλειδί στο χέρι... μεταβίβαση δώρο (του πωλητή) και βενζίνα για να το φέρω σπίτι τσοντάρανε οι φίλοι μου....

Μετά από 6 μήνες κατάλαβα ότι πρώτα έπρεπε να έχω μαζέψει λεφτα για
1) δίπλωμα
2) ασφάλεια
3) κράνος
4) μπουφαν
5) λάστιχα
6) σωστό σέρβις

και μετά να το αγοράσω, ή τουλάχιστον να μην το έχω καβαλήσει μέχρι να γίνουν τα παραπάνω.


Όλα αυτά τα κατάλαβα αφού έμπλεξα σε περιπέτειες και μου στοίχησαν εν τέλει σχεδόν τα διπλά λεφτά.

Σε αυτά που λέει λοιπόν ο nikos_abel από πάνω, συμφωνώ απολύτως, και αν πραγματικά θες να πάρεις μηχανάκι, δεν έχεισημασία τι θες να πάρεις, μάζεψε πρώτα τα λεφτά για όλα τα απαραίτητα συμπαρομαρτούντα...

Pan (dvs)
31/01/2014, 12:40
ηθελα να πω οτι με 500 ευρο σημερα αγοραζεις οτι γουσταρεις φιλε μου και μην τους ακους...ψαξε την σωστη ευκαιρια και παρε κατι καλο μην ακους τους πλουσιους απο πανω.....

Αγγελε μην υπερβαλεις,γιατι μπορει να σε παρει στα σοβαρα.:beer:

Τα υπολοιπα παλικαρια δωσανε τις απαντησεις που επρεπε να δωθουνε.

alres
31/01/2014, 13:19
αδερφέ jimger

Όλα αυτά μαζί που λες δε γίνονται με 500 ευρώ.
Έχεις τις εξής επιλογές: μαζεύεις τουλάχιστον κανά 800αρι+ ευρώ και ψάχνεις παπί με υπομονή, ας πούμε crypton r, astrea, όχι innova παλιά μόνο τα injection τα τελευταία (οπότε πας πάνω από τα 800). Ας πούμε ότι παίρνεις κάτι σε crypton r.

Υπολογίζεις ένα 200αρι για μαζέματα και έχεις ένα καθημερινό μέσο που δεν θα καίει, δεν θα σε νοιάζει αν σου πέσει. ΑΛΛΑ δεν θα στρίβει και δεν θα φρενάρει, ο,τι μα ο,τι και αν του κάνεις. Μην περιμένεις να μπαίνεις σε κλειστές στροφές με 80αρες και πλαγιάσματα με το λαστιχάκι του παπιού...Εδώ δεν πάνε τα μεγαλύτερα...Μέσα στην ΑΘήνα, σόρυ κιόλας δεν θες κρατήματα. Θες μυαλό, λαστιχάκι και τακάκια φρέσκα και μια ανάρτηση που να δουλεύει. Και τύχη.

Και επειδή πολλοί τα έχουν πάθει, σε μικρά μηχανάκια δεν σκάμε λεφτά για βελτιώσεις γιατί οι διαφορές δεν είναι ουσιαστικές. Συνεπώς μαθαίνεις τα όριά του και πηγαίνεις σαν άνθρωπος στη δουλειά σου...Όμορφα και ωραία..

Σκούτερ δεν παίρνεις ούτε με 500 ούτε με 1000. Θες πολύ παραπάνω για να πάρεις κάτι αξιόπιστο, οικονομικό και όχι ζημιάρικο. Σκούτερ ως 1500 ευρώ μεταχείρο είναι κοροϊδία..Καίνε, χαλάνε και είναι ακριβό σπορ..

Η επιλογή να δώσεις 400-500 ευρώ, θα πληρωθεί για το ίδιο ή και για καινούριο μηχανάκι, το τριπλάσιο. Χωρίς καμία υπερβολή.

Καλύτερα να περιμένεις υπολογίζοντας πάντα και λεφτά για κράνος (180), μπουφάν (100-150), γάντια (30), ασφάλεια (150 το χρόνο).

Αν έχεις λεφτά πάρε καινούριο παπί crypton r / x, innova, kawasaki zx130 και να το χαρείς και να του πεις το αίμα..

NickSt
01/02/2014, 10:25
Καλησπερα.
Λοιπον φιλε ειχα Innova 2004 το ξεπατωσα με στα χιλιόμετρα αλλά δε μου εφαγε και λιγα οπως θα καταλαβεις...
Στα 64000χμ ηδη ηθελε ρεκτιφιε και ως τοτε το ειχε ο πατερας μου για δουλειες μεσα στην πολη και υπερβολικα συνετος οδηγος και στα σερβις...
Στα 99700χμ οκ δε το συζητω παλι ρεκτιφιε αλλα οκ ακομα και να θεωρουσα πως ειναι πολλα χμ εχω να τονισω πως μεγαλο σερβις προ ουτε 2000χμ μου στοιχισε 127ευρω σε εξουσιοδοτημενο στην Καλλιθεα... Θα μ πεις γτ σε εξουσιοδοτημενο... και θα σου πω πως ψαχνοντας η αληθεια ειναι δε μ ζητουσαν και πολυ λιγοτερα...
Λοιπον από τα 5000χμ εκαιγε λαδι (οχι πολλα, αλλα εκαιγε) και εννοειται σε συνετη μονοκαβαλη οδηγηση κατ' εξοχην.
Εννοειται σε οτι συνεργειο κ αν πηγα ειχαν δικη τους θεωρια στα ποσα λαδια παιρνει και οτι η εταιρεια λεει μλκ στο σερβις book... ελεος και ηταν και εξουσιοδοτημενα και τα 2 σε καλλιθεα και Αμπελοκηπους...
Τελικα εγινε μπλεξιμο σε συνεργειο οταν πηγα για ρεκτιφιε: Ειπαμε με το μαστορα να μ πει τιμη να του πω αν αρχισει να φτιαχνει γτ με 120 βαζεις πραγματι νεο κινητηρα lifan ομως...
Ο μαστορας για τροφαλομπιελα ζητησε 680 ευρω και ΑΦΟΥ το επισκευασε χωρις την αδεια μ... Με τη δικαιολογια γτ θα μου το αφηνες εδω; Εννοειται εξουσιοδοτημενος.
Αποτελεσμα η τιμη με φασαρια κατεβηκε στα 500...!!!! ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ δλδ!!! και αυτο γτ το αφεντικο καταλαβε τη μλκια του υπαλληλου τ και ειπε πως κανει τετοια και τον εδιωξε (κριμα να χασει ανθρωπος τη δουλεια τ αλλα κριμα να μας κλεβουν κιολας).
Τελικα για να δωσω το παπι αναγκαστικα να το πουλησω 900 και οχι λιγοτερα γαι να μπορεσω να πιασω τα λεφτα τ ρεκτιφιε και να μη το δωσω τσαμπα.

Αν σου λεει κτ η ιστορια... ΟΧΙ INNOVA και οχι τσιγκουνιες σε χρημα θα τα βρεις μπροστα σ... περιττο να σ τονισω πως τα παπια μετα τα 60000χμ ειναι στανταρ για τα μπαζα. βρες λοιπν κανα daytona sprinter 125 με 15000χμ περιπου με 800-900 ευρω και μια χαρα θα πας. τουλαχιστον και μλκ να σ συμβει πολλα δε θα εχεις σκασει. Που πιστεψε με η λεξη HONDA εγγυηση δε σ δινει μονο τη σκεψη ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ- ανταλλακτικα...

p_sapelas
01/02/2014, 10:36
Καλησπερα.
ΟΧΙ INNOVA και οχι τσιγκουνιες σε χρημα θα τα βρεις μπροστα σ... περιττο να σ τονισω πως τα παπια μετα τα 60000χμ ειναι στανταρ για τα μπαζα. βρες λοιπν κανα daytona sprinter 125 με 15000χμ περιπου με 800-900 ευρω και μια χαρα θα πας. τουλαχιστον και μλκ να σ συμβει πολλα δε θα εχεις σκασει. Που πιστεψε με η λεξη HONDA εγγυηση δε σ δινει μονο τη σκεψη ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ- ανταλλακτικα...

Το αυτό.. έχω το daytona το sprinter 125i και το πήρα καινούριο στα 1600. Έχει κάνει 15000 χλμ κ το κόστος είναι γελοίο (αναφορικά πάντα με μηχανή - αμάξι). Θέλω να πιστεύω ότι θα φτάσω απροβλημάτιστα μέχρι τα 60.000xlm και μετά ας τα ξηλώσω κ όλα από πάνω κ ας βάλω και καινούρια.. Μόνο κ μόνο από το γεγονός ότι για την μηχανή στα 15.000χλμ θα έπρεπε να αλλάξω λάστιχα (και θα είχα κάνει και 2-3 τσουχτερά service) εντάξει δεν το συζητάμε νομίζω ότι ξεπερνά ο πάπαρος κάθε προσδοκία... Άααα κ το σημαντικότερο.. 5€-->140χλμ μονοκάβαλος βέβαια..

NickSt
01/02/2014, 10:36
χαχαχα φιλε με 500 και σκουτερ να δεις τι γινεται με μικρες ζαντες θα ειναι σιγουρα και τα μισα λεφτα να στοιχιζουν τα πλαστικα...
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ παπι που στην τλκ τρως την τουμπα και σηκωνεσαι ουτε για νοσοκομειο ουτε για συνεργειο... αν δν εισαι με πολλα παντα γτ αλλιως με οτι και να πεσεις θα σε κλαινε

NickSt
01/02/2014, 10:38
Φαντασου τωρα με δωρακια φουλ 1200ευρω εφτασε και λεω να το παρω και εγω γτ μονο με dorsoduro στην πολη πιεζομαι ...
Φιλαρακο αν μπορεις ενημερωσε με για τυχον μικροθεματακια του παπιου σ και σερβις τιμες
Χιλια ευχαριστω

elvisjedi
03/02/2014, 18:35
πριν απο κανα 2 χρονια ειχα παρει ενα hexagon 150cc 2t, 300 ευρω του εκανα και ενα σερβις γυρω στα 150 ευρω (ιμαντας,λαστιχα,φρενα και ψιλομαζεματα)
σε ενα χρονο του ειχα κανει 17.000χλμ και πηγαινα παντου με αυτο,
το ρεζουμε ειναι το εξης:
μην παρεις τοσο φτηνο μηχανακι αν δεν πιανουν τα χερια σου και δεν εισαι της πατεντας αλλιως θα σου βγει πολυ ακριβο και θα σε αφησει σιγουρα στο δρομο,
αν θες οικονομια σε καυσιμο μην παρεις διχρονο (5-6 καταναλωση στα 100 αλλα πολυ καλο γκαζι καμμια σχεση με 4τ 150cc)
με πολυ ψαξιμο μπορεις να βρεις κατι στα λεφτα που θες και να κανεις τη δουλεια σου αρκει να εισαι συνηδητοποιημενος τι παιρνεις και γιατι

Christoforos
03/02/2014, 19:31
Παιδιά καλησπέρα !

Νέος στο φόρουμ , και ψάχνοντας συζητήσεις που να "λύνουν" και συζητούν το πρόβλημά μου έφτασα εδώ.
Μπορώ να πω ότι είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με τον δημιουργό του thread.
Πληροφορικάριος και εγώ λοιπόν, που ψάχνω να βρω ένα παπί από τα κλασικά honda astrea - supra , crypton r , kaze r (αν και αυτό διαβάζοντας για την -λίγο παραπάνω- κατανάλωσή του το άφησα).

Δηλαδή με 5-5 κατοστάρικα στην άκρη, να βρω ένα παπί. Από τα παλιά ναι, χωρίς καλά αμορτισέρ, και με λίγο χαλασμένα λάστιχα.
Όμως, και εγώ όπως και ο δημιουργός, το θέλω για μέσα στην πόλη. Χαλαρά πράγματα δηλαδή, ούτε 80 στην στροφή ούτε άλλα παρόμοια..
(σ.σ. το μέσο μου τις ανοιξιάτικες μέρες για μετακίνηση μέσα στην πόλη είναι το ποδηλατό μου..)

Προφανώς και πρέπει να υπολογιστούν τα έξοδα κράνους + ασφάλειας γιατί είναι instant έξοδα. Δεν κινείσαι αλλιώς.

Οπότε μιλάμε για +50 της ασφάλειας (της ελάχιστης εννοείται νομικής κάλυψης) συν ένα κράνος το οποίο μπορεί να είναι από τα 40 ευρώ μέχρι τα 100 μάξιμουμ.

Για να σας εισάγω στην (κοινή ( ; )) "φιλοσοφία" μας λοιπόν..

Ένα παπί με χαμηλή κατανάλωση, αξιόπιστο στα μηχανικά ("μόνο λάδια του έβαζα και ήταν σκυλί"), με τιμή στα 500 ευρώ, μια τυπική ασφάλεια, και ένα κράνος αν όχι το προβλεπόμενο, λίγο καλύτερο..

dimzan
03/02/2014, 19:49
Παιδιά καλησπέρα !

Νέος στο φόρουμ , και ψάχνοντας συζητήσεις που να "λύνουν" και συζητούν το πρόβλημά μου έφτασα εδώ.
Μπορώ να πω ότι είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με τον δημιουργό του thread.
Πληροφορικάριος και εγώ λοιπόν, που ψάχνω να βρω ένα παπί από τα κλασικά honda astrea - supra , crypton r , kaze r (αν και αυτό διαβάζοντας για την -λίγο παραπάνω- κατανάλωσή του το άφησα).

Δηλαδή με 5-5 κατοστάρικα στην άκρη, να βρω ένα παπί. Από τα παλιά ναι, χωρίς καλά αμορτισέρ, και με λίγο χαλασμένα λάστιχα.
Όμως, και εγώ όπως και ο δημιουργός, το θέλω για μέσα στην πόλη. Χαλαρά πράγματα δηλαδή, ούτε 80 στην στροφή ούτε άλλα παρόμοια..
(σ.σ. το μέσο μου τις ανοιξιάτικες μέρες για μετακίνηση μέσα στην πόλη είναι το ποδηλατό μου..)

Προφανώς και πρέπει να υπολογιστούν τα έξοδα κράνους + ασφάλειας γιατί είναι instant έξοδα. Δεν κινείσαι αλλιώς.

Οπότε μιλάμε για +50 της ασφάλειας (της ελάχιστης εννοείται νομικής κάλυψης) συν ένα κράνος το οποίο μπορεί να είναι από τα 40 ευρώ μέχρι τα 100 μάξιμουμ.

Για να σας εισάγω στην (κοινή ( ; )) "φιλοσοφία" μας λοιπόν..

Ένα παπί με χαμηλή κατανάλωση, αξιόπιστο στα μηχανικά ("μόνο λάδια του έβαζα και ήταν σκυλί"), με τιμή στα 500 ευρώ, μια τυπική ασφάλεια, και ένα κράνος αν όχι το προβλεπόμενο, λίγο καλύτερο..


κανεις πολλα λαθη.

λιγο χαλασμενα λαστιχα, λιγο χαλασμενα αμορτισερ και θες να κυκλοφορεις πολη με αυτο????

ο επαρχιακος δρομος ειναι σαφως πιο ασφαλης απο τους δρομους της πολης.

τα 50€ για ασφαλεια δε νομιζω πως ισχυουν αν εισαι νεος οδηγος.

κρανος με 40€ δε θα παιρνα με τιποτα! Η αξια που δινεις στο κρανος ειναι οση αξια δινεις και στο κεφαλι σου. Κρανος εννοειται full face και οχι αυτες τις καραγκιοζιες-καφασια που πουλανε στο πρακτικερ.



Για μεταχειρισμενο αξιοπιστι παπι και εξοπλισμο-ασφαλειες-σερβις υπολογιστε καπου πανω απο χιλιαρικο

Christoforos
03/02/2014, 21:46
Απλά κάποιοι δεν έχουν να το διαθέσουν το ένα+ χιλιάρικο.. :/ Και για αυτό κάνουν αναγκαίες υποχωρήσεις.

SHOOTER045
03/02/2014, 21:55
Παπι σε καλη κατασταση με 500γιουρα θελει πολυ ψαξιμο
Για εξοπλισμο θα ελεγα να κοιταξεις κατι σε επωνυμο και μεταχειρο παρα κατι απο το ραφι ενος σουπερ μαρκετ

Christoforos
03/02/2014, 21:56
Σωστό.. :beer:

dimzan
03/02/2014, 22:19
Απλά κάποιοι δεν έχουν να το διαθέσουν το ένα+ χιλιάρικο.. :/ Και για αυτό κάνουν αναγκαίες υποχωρήσεις.

οταν καποιος δεν μπορει να διαθεσει αυτο το χιλιαρικο εχοντας την ασφαλεια σε πρωτη προτεραιοτητα τοτε η υποχωρηση ειναι να μην παρει παπι.

λυπαμαι που σου χαλαω το ονειρο αλλα ετσι ειναι.


υπαρχει βεβαια και το επισης πιθανο σεναριο να παρεις κανα χρεπι με 300€ και σε ενα χρονο να σου φυγει ενα 300-500€ ακομα σε επισκευες αν θες να τσουλαει κανονικα και να μην εισαι εχεις το χαρο στη σελα παρεα.

υπαρχει και το σεναριο να παρεις παπι με μαπα φρενα αναρτησεις λαστιχα και σε καθε λακουβα-στριψιμο-φρεναρισμα-επιταχυνση να το παιζεις κορονα γραμματα.

kostaskk
04/02/2014, 02:28
πριν 2 χρονια ειχα πάρει ενα glx για 350 ευρω
309032

το παπι στημένο για κοντρες. 57 χιλιοστα και εκαιγε λαδι με τα απαραίτητα πάνω
καρπυρατερ πολυ μεγάλο πάνω και επώνυμο, αλλαγμένη εξάτμιση.
το πήρα με το εμπρός σύστημα φρένου στο χερι.
αναρτησεις-λαστοιχα μετρια .το θετικο οτι παρα το μεγάλο καρμ έκαιγε πολυ λίγο

δενω τα εμπρος φρένα μονος χωρις κάποιο κόστος.
ρυθμίζω και τις εμπρος μπουκάλες τερμα πανω και παμε.
που παμε? για εκμαθηση σουζας :-p παιχνιδάκι τρελό το παπάκι.
και στις στροφες εγερνε αερα. τοσο πολυ που αρχιζε να πεταει το πισω μερος μονο και μονο απο το στρηψημο.εδινες λιγο ακομα ανάποδο τιμονι και πετουσε το πισω οταν το πλαγιαζες τερμα
το πολυ μικρο του βαρος ειναι μεγαλο θετικο στοιχείο
οποτε θα το χαρακτηριζα ασφαλες στο πλαγιασμα.
εκει που ειχε θεμα ηταν στο φρεναρισμα και στις μεγαλες λακουβες


με τις πολλες σουζες και την αμελια μου στο να βαλω λαδια (τα εκαψε ολα και χαλασε)

οποτε παιρνω λιφαν 110 αμιζο με 180 ευρω και το βαζω πανω μονο μου. (εσεις που τα βρίσκετε με 120 ευρω? )

οποτε εχουμε και λεμε 350+ 180= 520
ομως κατάφερα να πουλήσω τον παλιο κύλινδρο και τα καρτερ, καθος και το καρμπυρατερ συνολο 100ε πηρα και απο τα 2
οπότε παμε στα 400 περίπου

απο εκει και πέρα ειχα ενα εργαλείο. καθημερινή μετακίνηση στην πολη χωρις κανενα πρόβλημα αξιωπιστειας και εβαζα 5 ευρω βενζίνη τον μηνα. (πρεπει να εκαιγε καπου στο 2 λιτρα ανα 100).
συντιρηση 0. ουτε μπουζί άλλαξα ποτε και στο λιφαν 1 φορα μπήκαν καινούρια λαδια στην αρχή

σε μια στιγμη εχω ενα ατυχημα με εναν που παραβιασε στοπ και μου στραβώνει την μια πισω ανάρτηση.
την πληρώνει και με τα λευτα αυτα παίρνω 2 καινουριες φτηνιαρικες πισω εξατμισεις. (τις βαζω μονος)
ριχνω αλλα 40 για καινουριο πισω λαστοιχο και αλλα 10 γιατι εκαιγε τις λαμπες. (σταθεροποιητης)


οποτε με συνολο 450 ειχα ενα μηχανακι αξιόπιστο,οικονομικο με καλες αναρτησεις και φρενα.

το κραταω περιπου 2 χρονια δεν θυμαμαι και το πουλαω για 350. οσο το πηρα.

οποτε αυτα τα χρονια ειχα ξοδεψει μονο 150 ευρω+ τις βενζινες για να μετακινηθω αξιοπρεπος μεσα σε μικρη πολη.

απο ανταλακτικα απειρα και ολα τζαμπα.
φαναρι εμπρος 5 ευρω. πλαινα καπακια 10 ευρω, βαση κατω απο την σελα 10, τεποζητο 30
χαλαρα κανεις ανακατασκευη μονος σου και φτηνα.

για αυτα θεωρω οτι αξιζει ενα τετειο παπακι.

alres
04/02/2014, 05:47
Ξέχασα μια επιλογή ακόμα.
Αν δεν έχεις κοντά στο χιλιάρικο για να πάρεις κάτι της προκοπής, αν δεν έχεις να πάρεις εξοπλισμό, αν δεν έχεις για ασφάλεια, είναι απλό: δεν παίρνεις μηχανάκι. Ο λόγος είναι ότι μπορεί το "καθημερινό πήγαινε έλα στη δουλειά" να το πληρώσεις πολύ ακριβά και δεν εννοώ σε λεφτά.

Κάθε μέρα βλέπω ακριβώς αυτή την κατηγορία, παπί σάπιο "400 ευρώ", κράνος κατσαρόλα ή καθόλου, με όσα χλμ μπορεί να πάει και δώστου γκάζι...Ρε μάγκες σόρυ, δεν πάει έτσι...Δεν υπάρχουν αναγκαίες υποχωρήσεις στα λάστιχα, φρένα, αναρτήσεις, κράνος, ασφάλιση...Μνημόνιο σε αυτά δεν παίρνει στο μηχανάκι...Υπάρχει και το ποδήλατο...

Είναι σα τη φάση που ο γονιός έχει φράγκα και πάει και παίρνει στο 20χρονο κάτι σε 120φεύγα άλογα και του παίρνει και ένα κράνος...Το 20χρονο καβαλούσε μέχρι πριν 50αρια που έφτανε βαριά τα 70χλμ και τώρα παίρνει το πιστόλι που η πρώτη βγάζει 140...Δεν πάει έτσι...Κάποια πράγματα έχουν τον τρόπο και το δρόμο τους, δεν γίνεται να τα γαμάς όλα επειδή απλά θες.

Μπορεί να είναι γεροντέ τα παραπάνω, αλλά δεν είναι καλό να καταλάβεις ότι έχεις κάνει πολλά λάθη όταν απαιτήσεις από το μηχανάκι να σου φρενάρει και να σου στρίψει χθες...

TROOPER
04/02/2014, 23:35
με 500 ευρω δεν βρισκεις κατι σοι.

GiannisBlessed
05/02/2014, 00:56
με 500ε σημερα βρισκεις και πολλα παραπανω απο παπι.
φτανει να ξερεις να βαζεις χερι.αν ξερεις να τα φτιαχνεις ολα γινονται φτηνα.
ειδικα στα παπακια παιρνεις και οτι και να σου βγαλει φτιαχνεται και μαλιστα αρκετα φτηνα.
αν ομως το τρεχεις σε συνεργεια τοτε αντιο φτηνο μαζεμα-επισκευη.

AristidisZ
05/02/2014, 07:54
με 500 ευρά πληρώνεις τα περιφερειακά μόνο, τι συζητάμε τώρα...

σέρβις - ασφάλεια - κράνος - μπουφάν - γάντια, πάπαλα

kokkiklhs
06/02/2014, 07:19
Για ψάξου και για κάνα ΜεΖέ, αν σε ενδιαφέρει κάτι σε πιο "μηχανή", κάνει τα πάντα και τα κάνει καλά, με μηδαμινή συντήρηση...
Δεν κάνω καθόλου πλάκα, δες ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135484) και μιλάμε για μηχανάκι που αγοράστηκε 300 ευρά και σιγά σιγά πέσανε άλλα τόσα για μικροεπισκευές και βελτιώσεις...
Το μόνο μείον στην υπόθεση είναι η κατανάλωση, θα σου καίει 5-5.5 λίτρα στα 100χμ, συν τα λάδια...
Βγαίνουν κατά καιρούς αρκετοί ΜεΖέδες στο καρ, άλλοι είναι σάπιοι κι άλλοι είναι μια χαρά! Αν το βρεις σε καλή κατάσταση και με κάτω από 100000χμ, να ξέρεις ότι θα σε βγάλει άλλα τόσα...
:beer:

fz600
06/02/2014, 09:49
με 500ε σημερα βρισκεις και πολλα παραπανω απο παπι.
φτανει να ξερεις να βαζεις χερι.αν ξερεις να τα φτιαχνεις ολα γινονται φτηνα.
ειδικα στα παπακια παιρνεις και οτι και να σου βγαλει φτιαχνεται και μαλιστα αρκετα φτηνα.
αν ομως το τρεχεις σε συνεργεια τοτε αντιο φτηνο μαζεμα-επισκευη.

...ετσι ακριβως, αρκεί να πιανουν τα χερια σου...αλλα απο τι λεει ο μικρος δεν ειναι γνωστης του αντικημένου....παρε ενα crypton 105 δεν καταλαβενη τιποτα, μια φορα εμινε απο λαδια και κολησε και του ξαναβαλα και δουλεψε παπι σκυλι λεμε στο τραβηγμα βαζει κατω κατι καινουρια με injection ;)309185

Christoforos
16/02/2014, 17:30
Και εγώ κάπου προς τα εκεί προσανατολίζομαι.. Crypton r 105 ή Kawasaki Kase r 115 , ή Honda Innova 125.

Christoforos
16/02/2014, 18:05
Ας πούμε το συγκεκριμένο παπί έστω ότι κοστίζει 550-600 ευρώ. Από αυτή την φωτογραφία δεν φαίνεται να έχει προβλήματα. Και μην πείτε ότι δεν μπορείς να καταλάβεις από μια φωτογραφία.. Προφανώς και δεν μπορείς, αλλά μια γενικότερη εικόνα , η οποία σαν αίσθηση είναι και η σωστή, την παίρνεις από μια φωτογραφία.

Και ας πούμε, ότι όπως πολλοί γράφουν μέσα στο forum αλλά και κάπου σε αυτό το thread είδα ότι το έγραψε, δεν θες ούτε "να του πιεις το αίμα", ούτε "να μπαίνεις με 80άρια στις στροφές", γιατί πολύ απλά φίλοι συν-forum-ίτες ξεχνάτε ότι δεν είναι όλοι σαν εσάς.. Υπάρχουν παιδιά (27-30 χρονών πχ) που θέλουν ένα μέσο.

Προσωπικά, είμαι πληροφορικάριος. Έρχεται λοιπόν κάποιος και με ρωτάει σαν συμβουλή "Τι pc να πάρω ; " και λέω ας απαντήσουμε πρώτα στις ερωτήσεις :

1) Για τι χρήση θέλετε τον υπολογιστή (gaming - video/photo editing - γραφείου);
2) Πόσα λεφτά διαθέτετε ;

Από αυτές τις ερωτήσεις προκύπτουν πολλά.. Και τι άνθρωπος είναι (αφαιρετικά μιλώντας ! ) και τι πελάτης είναι ! Δηλαδή υπάρχουν πελάτες που λένε , "θέλω την πιο μεγάλη μνήμη ram", άλλοι που λένε "τέτοια μάρκα μόνο θέλω" κλπ κλπ..

Εγώ λοιπόν , ή θα αρκεστώ στο να γίνω α) καλός πωλητής ή β) καλός συμβουλάτορας.

α) Ο πελάτης ερχόταν με προοπτική να δώσει 450 ευρώ για ένα απλό - αργό - μη επεκτάσιμο λάπτοπ, και του απέδειξα ότι χρειάζεται desktop pc τελικά, με φοβερές επιδόσεις στα 750-800 ευρώ που θα είναι για 5 χρόνια στο Top της τεχνολογίας.
β) Του έδειξα ότι ένα λάπτοπ των 450 ευρώ δεν είναι κάτι που χρειάζεται, και με ένα netbook των 350 ευρώ θα μπορεί να κάνει ακριβώς ότι χρειάζεται.

Ζητάμε λοιπόν από εσάς, να γίνεται συμβουλάτορες και όχι πωλητές.. Με την εμπειρία σας και τις γνώσεις σας, να μας συμβουλέψετε για την καλύτερη κίνηση. Σε επίπεδο ταχύτητας - επιδόσεων , ή ασφάλειας , ή ποζεριάς , ή οικονομίας - κατανάλωσης..

Ελπίζω να μην γίνω banned μετά από αυτό το Post. :)

SHOOTER045
16/02/2014, 18:06
αν διαβασεις παραπανω οι κριτικες των κατοχων χρηστων innova δεν ειναι κολακευτικες
αν μπορεις προσαναταλισου στα αλλα δυο

με προλαβες
κοιτα για αυτα που διαθετεις τα δυο απο πανω ειναι οτι πρεπει
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4686975/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4638968/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4322756/ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4368350/


και απο λογια εχουν δει και χειροτερα εδω μεσα...:lol::lol::lol:

Christoforos
16/02/2014, 18:29
Μα δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν !

Όσο για τα συγκεκριμένα που μου έδειξες, τα έχω τσεκάρει αλλά τα έχω απορρίψει λόγω υπέρμετρης καγκουροποίησης.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/4719017/

Αυτό εδώ πχ θα ήταν πιο ψηλά στην λίστα προτίμησης λόγω της εμφάνισης του που παραπέμπει ότι ο προηγούμενος κάτοχος ήταν μάλλον στην ίδια φάση με μένα..

SHOOTER045
16/02/2014, 18:33
καλη φαση φαινεται το συγκεκριμενο
εγω εβαλα ανωτατο τα 500
κοιτα αν πας απο εκει με 500 και μπλα μπλα πιστευω κατι θα γινει

Christoforos
16/02/2014, 19:33
Ναι αλλά η δυσκολία στην επιλογή παραμένει.. τι να μου πει ένας που έχει innova , και το λιώνει ; Σούζες, τέρμα γκάζια, αλλαγές ταχυτήτων χωρίς να κλείνει τελειώς το γκάζι κλπ..

Καταλαβαίνεις ότι είναι πραγματικά δύσκολο να διαλέξω ;! :p

SHOOTER045
16/02/2014, 20:06
κοιτα εδω μεσα λιγο δυσκολο να βρεις κατοχους innova που το λυωνουνσε σουζες κοντρες κλπ
οι περισοτεροι το εχουν ξεπερασει αυτο το σταδιο.....:cool:
κανεναν ντελιβερα θα βρεις που τα δουλευουν επαγγελματικα μεχρι εκει
το συγκεκριμενο crypton το ειχα καποτε στην θεσσαλονικη
για μεσα την πολη,για να πηγαινω στην δουλεια κλπ
με νορμαλ χειρισμο
λαδια στην ωρα του
το εδωσα με 36.000 χλμ και δεν ειχε παθει το παραμικρο

Christoforos
16/02/2014, 20:45
εεε λοιπόν ένα τέτοιο ελπίζω να βρω !

yiannis172
16/02/2014, 21:06
Αυτο που ποσταρες δειχνει πολυ καλη επιλογη.Και το οτι ειναι απο εμπορο σου δινει μια αβατζα επιπλεον,σε περιπτωση στραβης.

Christoforos
16/02/2014, 21:32
Λες ;

Από έμπορο όμως δεν το πληρώνεις πιο ακριβά από ότι από ιδιώτη ; Βέβαια ο έμπορος μπορεί να δεχτεί και δόσεις ;

SHOOTER045
16/02/2014, 21:34
Ναι και εχεις και λογο σε περιπτωση στραβης

yiannis172
16/02/2014, 21:45
Λες ;

Από έμπορο όμως δεν το πληρώνεις πιο ακριβά από ότι από ιδιώτη ; Βέβαια ο έμπορος μπορεί να δεχτεί και δόσεις ;

Το πληρωνεις,αλλα το συγκεκριμενο,αν ειναι οπως φαινεται τα αξιζει τα 600.Αν εχεις στο χερι τα λεφτα θα σου κοψει και κατι λογικα.
Eπισης,το Crypton,εχει πολυ φθηνα γνησια ανταλλακτικα.

Christoforos
16/02/2014, 22:03
αυτό για τα ανταλλακτικά δεν το είχα σκεφτεί καν. Αλήθεια κόβει ο έμπορος αν έχεις τα λεφτά στο χέρι ;... :confused:

yiannis172
16/02/2014, 22:18
Δυσκολα να ΜΗΝ κοψει,ειδικα σε μεταχειρισμενο.

fz600
16/02/2014, 22:43
καλα παπια ειναι και τα Υamaha Τ80 με τον αξονα τα λεγομενα και ((διαφορικα))....τα Honda ηταν καλα μεχρι το Astrea απο κι και περα τα χαλασανε....Kawasaki ειχα απο τα πρωτα που ειχαν βγει τα Max 100 καλο μηχανακη δεν ρεταριζε με τιποτα, του ειχα βαλει και ενα πιπινη απο σκαραβεο αν και σε μερικα εσπαζε η δευτερα...

Christoforos
16/02/2014, 23:17
Τα Τ80 είναι λίγο πιο παλιά από αυτά που στοχεύω.. Και εγώ για Honda astrea και innova κοιτάζω. Το Max 100 όσα έχω δει δεν μου γέμιζαν και πολύ το μάτι. Λίγο υψηλές τιμές για την ηλικία τους..

SHOOTER045
16/02/2014, 23:35
ασε τα innova
astrea grand-supra ναι

yiannis172
16/02/2014, 23:41
Γενικα και αντικειμενικα πιστευω οτι στο συνολο των οσων εχουν βγαλει (σε παπια),η κορυφαια εταιρια ειναι η Yamaha.

Christoforos
17/02/2014, 00:04
ασε τα innova
astrea grand-supra ναι
Εντάξει για το innova τα έχω διαβάσει, αλλά μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για τα προβλήματα ; Γιατί, και εγώ όταν το σκέφτομαι λέω ναι αλλά ένα παιδί στο φόρουμ είπε ασε τα innova.. Και καταλαβαίνω αμέσως ότι θέλω αν πειστώ, αλλά θέλω και κάπου να πατήσω !

yiannis172
17/02/2014, 00:09
Τα περι μπιελας ειναι λαχειο για το αν θα το βγαλουν νωρις το προβλημα.Σιγουρα ομως κοντα στα 40000χλμ θα θελει το κατιτις του απο επισκευη οτι και να ειναι αυτο,ειτε τσιμουχακια στις βαλβιδες,ειτε ελατηρια εμβολου,ειτε καδενα (σιγουρα θα εχει χρειαστει μεχρι τοτε τεντωτηρα,γιαυτο και προτεινεται μηχανικος καλυτερα).Για μενα παρε Crypton,οτι μοντελο κι αν ειναι αυτο,ακομα και απο τα πρωτα και κοιτα και σε Modenas Kriss II.Οσον αφορα το Kriss,ειναι απο τα πιο βολικα σε θεση οδηγησης και με κορυφαια φρενα και κρατημα,για παπι,τουλαχιστον για την εποχη του.Το μοτερ του ειναι απο το πρωτο Kaze R,αθραυστο και δυνατο.

SHOOTER045
17/02/2014, 00:13
Εντάξει για το innova τα έχω διαβάσει, αλλά μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για τα προβλήματα ; Γιατί, και εγώ όταν το σκέφτομαι λέω ναι αλλά ένα παιδί στο φόρουμ είπε ασε τα innova.. Και καταλαβαίνω αμέσως ότι θέλω αν πειστώ, αλλά θέλω και κάπου να πατήσω !
δεν το λεω εγω
μεταφερω αυτα που διαβασα απο χρηστες-κατοχους
να σου πω για το glx που εχω απο το 89???

Christoforos
17/02/2014, 00:13
για το kaze r , τι γνώμη έχεις ; Όσο για το crypton είναι πρώτο αυτή την στιγμή στις επιλογές μου, απλά τα kaze r όντας 2α, όλο και κάποιο βρίσκω και ανεβαίνουν ..

SHOOTER045
17/02/2014, 00:17
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=115054

yiannis172
17/02/2014, 00:20
Τα καλα Kaze ηταν τα τρια πρωτα,που το 2ο και 3ο ηταν το ιδιο μηχανακι με το αρχικο,με facelift στην ουρα αρχικα και στην συνεχεια σε μασκα και στην πιο ''ησυχη'' εξατμιση.Μοντελα απο '98-'07.

Christoforos
17/02/2014, 00:34
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=115054

Το είχα δει παλιότερα αυτό το ποστ, που τελικά πήρε κινέζικο..

Christoforos
17/02/2014, 00:35
Τα καλα Kaze ηταν τα τρια πρωτα,που το 2ο και 3ο ηταν το ιδιο μηχανακι με το αρχικο,με facelift στην ουρα αρχικα και στην συνεχεια σε μασκα και στην πιο ''ησυχη'' εξατμιση.Μοντελα απο '98-'07.

Μηχανικά όμως από προβλήματα ;.. όπως πχ μου είπες για τα innova. Που προσωπικά (χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι - δεν περνιέμαι για γκουρού των μηχανών) τα είχα για υπερ-αξιόπιστα , απροβλημάτιστα..

yiannis172
17/02/2014, 00:42
Μηχανικα απο τα καλυτερα.Βεβαια οτι σου λεω ισχυει για ενα μηχανακι που θα ειναι εργοστασιακο και συντηρημενο...αν πας σε λυμενα και δεμενα με αμφιβολο αποτελεσμα,μοτερ,εκει ειναι αλλο θεμα.Οχι οτι ειναι κακο να εχει επισκευαστει,που μετα απο τοσα χρονια ειναι δυσκολο να μην εχει ανοιχτει,αλλα να ειναι τσεκαρισμενο οτι ειναι οκ.Εγω Innova,ειχα και παλια και τωρα αλλα ειμαι αντικειμενικος,απο θεμα μοτερ δεν ειναι οσο ποιοτικο ειναι ενα Kaze,Crypton,Supra,Grand.Τα θεματα των πλαστικων που τριζουν,λυνεται πανευκολα και ανεξοδα και γενικα ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι το Innova.Εχει αψογα φρενα και συμπεριφορα (καμια σχεση με Supra & Grand) και πιο ποιοτικο βαψιμο και φινιρισμα.Απλα ειναι απο τα μηχανακια που δε σε αφηνουν σε ησυχια και ολο και κατι θα θελουν να κανεις.Αν δεν ασχολεισαι δηλαδη με το αθλημα,δεν κανει.

Christoforos
17/02/2014, 00:52
Μεταξύ crypton και kaze r Λοιπόν πρέπει να μείνω..

CustomBoy
17/02/2014, 00:56
μακαρι να εβρισκες και κατι σε astrea grand...προσωπικα ειναι κατι που θα επέλεγα αναμεσα σε παρα πολλα παπια ...

ΥΓ να φανταστω δεν σε ενδιαφερει κατι σε daytona sprinter ας πουμε :ninja:

yiannis172
17/02/2014, 01:00
Customboy,το Grand,το θεωρω απο τα πιο ομορφα oldschool,παπια και με κορυφαιο κινητηρα,αλλα τα πλεονεκτηματα του ειναι μονο αυτα.Φρενα και κρατημα δε ξερει τι θα πει και για ενα απειρο αναβατη οπως ειναι ο φιλος που ανοιξε το ποστ,θα ειναι προτιμοτερο ενα παπι που εχει μια καλυτερη υποδομη στο θεμα αυτο.

CustomBoy
17/02/2014, 01:06
αδερφε εχεις απολυτο δικιο,απλα πιστευω οτι με ενα budget μεχρι 500ευρω, οι επιλογες εινια λίγες,και δυσκολες..ποσο μαλλον οταν δεν ξερεις απο που-ποιον θα αγορασεις κατι

οπως με πολλα πραγματα ετσι και με ενα μηχανακι (εστω του 97!) το οποιο δεν ξερεις τι εχει τραβηξει , πρεπει να κάνεις τις επιλογες σου κ τα ρισκα σου

σιγουρα αναμεσα σε 5μηχανακια ιδιου προφιλ-budget θα υπαρχουν καποιες βασικες διαφορες ,αλλα νομιζω οτι απο ενα σημειο και επειτα κινουνται πανω στην ιδια γραμμή και απλα η αποφαση ειναι του αγοραστή ,

Christoforos
17/02/2014, 01:06
Γι αυτό νομίζω ότι ένα δισκόφρενο μπροστά σημαίνει πολλά !

Christoforos
17/02/2014, 01:09
αδερφε εχεις απολυτο δικιο,απλα πιστευω οτι με ενα budget μεχρι 500ευρω, οι επιλογες εινια λίγες,και δυσκολες..ποσο μαλλον οταν δεν ξερεις απο που-ποιον θα αγορασεις κατι

οπως με πολλα πραγματα ετσι και με ενα μηχανακι (εστω του 97!) το οποιο δεν ξερεις τι εχει τραβηξει , πρεπει να κάνεις τις επιλογες σου κ τα ρισκα σου

σιγουρα αναμεσα σε 5μηχανακια ιδιου προφιλ-budget θα υπαρχουν καποιες βασικες διαφορες ,αλλα νομιζω οτι απο ενα σημειο και επειτα κινουνται πανω στην ιδια γραμμή και απλα η αποφαση ειναι του αγοραστή ,

To θέμα είναι ποια είναι η διαφορά που κάνει τον καθένα μας να αγοράσει κάτι. Πχ η αξιοπιστία στο μοτέρ ή τα φρένα ;

CustomBoy
17/02/2014, 01:16
οπως με πολλα πραγματα παραπλησιας αξιας,ετσι και εδω πιστευω οτι 3 μηχανακια που εχουν εκτιμωμενη αξια ~800 ευρω ας πουμε,δεν εχουν και τις δραματικες διαφορες..ειδικα οταν η χρονολογία κατασκευης τους ειναι τετοια που υπηρχαν αλλα στανταρ σε σχεση με σημερα...

αρα,ας πουμε φρενα,αξιοπιστία για μενα (χωρις ιδαιτερη εμπειρία στο θεμα) πιστευω οτι ειναι τα ίδια....για αυτο κοιτάς τι σου προσφέρει το καθενα ξεχωριστά,σίγουρα το ενα θα υπερέχει του αλλου καπου και το αντίστροφο...

yiannis172
17/02/2014, 01:16
Αν κοιταξεις αναμεσα σε Crypton και παλιο Kaze,παρε αυτο που ειναι στην καλυτερη κατασταση ακομα κι αν δωσεις κατι παραπανω (σε λογικα πλαισια).

VANDA
17/02/2014, 11:23
Ζητάμε λοιπόν από εσάς, να γίνεται συμβουλάτορες και όχι πωλητές.. Με την εμπειρία σας και τις γνώσεις σας, να μας συμβουλέψετε για την καλύτερη κίνηση. Σε επίπεδο ταχύτητας - επιδόσεων , ή ασφάλειας , ή ποζεριάς , ή οικονομίας - κατανάλωσης..

Ελπίζω να μην γίνω banned μετά από αυτό το Post. :)


Αυτό κάνουν διάφοροι που σου λένε να βάλεις λεφτά στην άκρη και να πάρεις κάτι πιο ασφαλές και σε μηχανή και σε εξοπλισμό. Δεν θα πάνε στην τσέπη τους τα λεφτά. Για σένα το λένε και είναι σημαντικό να σκεφτείς κι αυτή την οπτική.
Νομίζω, επίσης, ότι είναι λίγο άκυρη η σύγκριση με το αντικείμενό σου.
Με χρέπι παπί ή κουβά κράνος κινδυνεύεις... από bluescreens και ανεπαρκή ram δεν νομίζω να πέθανε ποτέ κανείς..

Ban δεν υπάρχει κανένας λόγος να φας.

Christoforos
17/02/2014, 12:00
φίλε VANDA το ξέρω ότι δεν συγκρίνεται ένα pc με ένα κεφάλι απροστάτευτο..
Η σύγκρισή μου ήταν ως προς την αναλογία όμως.
Όταν έχεις μία μηχανή με μέση ταχύτητα τα 150, και μέγιστη τα 230 αγοράζεις ένα κράνος με κόστος x. Με ένα παπί, με μέση τα 50 και μέγιστη τα 80 θες ένα κράνο; που ναι μεν να μην είναι κουβάς και να κολυμπάει το κεφάλι σου, αλλά η τιμή του θα είναι αρκετά μικρότερη.

Δηλαδή ένα κράνος με 50 ευρώ είναι πιστεύω πολύ καλό, και παρέχει την ασφάλεια για τις ταχύτητες και την χρήση μου. Αλλιώς προκύπτει το ερώτημα. με μία hayabusa τι κράνος θα χρειαζόμουν ; γιατί τα 400 ευρώ φαίνονται πραγματικά λίγα όταν σκέφτομαι ότι για το παπί μου προτείνεται (με αι για να μην παρεξηγηθώ !) να αγοράσω με 150 ευρώ.

Είναι πολύ καλό πάντως που δίνετε έμφαση στην ασφάλεια. Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα posts, γειώνετε πολύ κόσμο..

Christoforos
17/02/2014, 12:03
Αν κοιταξεις αναμεσα σε Crypton και παλιο Kaze,παρε αυτο που ειναι στην καλυτερη κατασταση ακομα κι αν δωσεις κατι παραπανω (σε λογικα πλαισια).

άρα καταλήγουμε πάνω κάτω στο ότι: δύο ίδια σε κατάσταση crypton και kaze δεν έχουν μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση - φρένα - ζημιές.

yiannis172
17/02/2014, 12:11
Crypton,καλυτερο σε καταναλωση και Κaze καλυτερο σε φρενα-κρατημα.Απο ζημιες και τα δυο σκυλια.

sapila racing
17/02/2014, 12:12
Δηλαδή ένα κράνος με 50 ευρώ είναι πιστεύω πολύ καλό, και παρέχει την ασφάλεια για τις ταχύτητες και την χρήση μου. Αλλιώς προκύπτει το ερώτημα. με μία hayabusa τι κράνος θα χρειαζόμουν ; γιατί τα 400 ευρώ φαίνονται πραγματικά λίγα όταν σκέφτομαι ότι για το παπί μου προτείνεται (με αι για να μην παρεξηγηθώ !) να αγοράσω με 150 ευρώ.

Είναι πολύ καλό πάντως που δίνετε έμφαση στην ασφάλεια. Το έχω παρατηρήσει και σε άλλα posts, γειώνετε πολύ κόσμο..

Περι παπιών στα είπαν.

Το θέμα του κράνους είναι πολύ σημαντικό, και το έχεις παρει τελείως λάθος.

Αν σε κλείσει κάποιος και πεσεις σε ενα κάγκελο απο αυτα που μπήκαν στα πεζοδρόμια δρόμων της Αθήνας με 50 χλμ, θα χρειαστείς το καλύτερο δυνατόν κράνος που σηκώνει η τσέπη σου για να την γλυτώσεις.
Νομίζω οτι σε καλυψα με αυτην την απάντηση.

Christoforos
17/02/2014, 12:17
Δηλαδή πόσο θα κόστιζε ένα κράνος που θα με έσωνε σε αυτή την περίπτωση ;

yiannis172
17/02/2014, 12:20
Δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη περιπτωση,εδω με τα ποδια πεφτεις και μπορει να τη παθεις.Για μενα δωσε ενα 200ρι τουλαχιστον για κανενα AGV ή Nolan,που εχουν και οικονομικες λυσεις.

nikos_abel
17/02/2014, 12:23
Πολύ χοντρά αν πάρεις κάτι καινούριο, κάτω από 100Ε δύσκολα να αξίζει το κόπο.
Στα 150 καλύτερα και στα 200 θα βρεις σίγουρα.

Και προς θεού, μη ψάξεις για ανοιγόμενα με γυαλιά και τέτοια, εκεί πληρώνεις το εφέ (παθών και μαθών).

Christoforos
17/02/2014, 12:33
Και προς θεού, μη ψάξεις για ανοιγόμενα με γυαλιά και τέτοια, εκεί πληρώνεις το εφέ (παθών και μαθών).

Χαχαχαχα ναι τα έχω μάθει από έναν κολλητό που πήρε για δεύτερο ένα τέτοιο, για κοντινές αποστάσεις..

SHOOTER045
17/02/2014, 14:27
κοιτα και εδω μεσα και για κανενα μεταχειρο σιγουρα καλο και σιγουρα δοκιμασμενο

Christoforos
17/02/2014, 14:50
κοιτα και εδω μεσα και για κανενα μεταχειρο σιγουρα καλο και σιγουρα δοκιμασμενο

είχα βρει ένα μπουφάν , αλλά δεν με αφήνει να κάνω comment. φταίει το ότι είμαι μικρό σε ηλικία μέλος ;

SHOOTER045
17/02/2014, 15:21
Στις αγγελιες μελων δεν μπορεις να κανεις κομεντ
Αν εχει στοιχεια επικοινωνιας τηλ κλπ αλλιως στειλτου πμ

Christoforos
17/02/2014, 16:23
Αααα νόμιζα ότι ήταν θέμα του λογαριασμού μου. Ευχαριστώ !

devil's animal
17/02/2014, 23:39
Γι αυτό νομίζω ότι ένα δισκόφρενο μπροστά σημαίνει πολλά !

ναι, σημανει οτι θα πεσεις πολυ πιο ευκολα απ'οτι αν ειχε ενα ταμπουρο...
στατιστικα οι περισσοτερες τουμπες απο αρχαριους οδηγους ειναι απο φρενα (μπροστινο)...
αν ομως μαθεις, το δισκοφρενο ειναι πολυ καλυτερο απ'τοπ ταμπουρο...



Όταν έχεις μία μηχανή με μέση ταχύτητα τα 150, και μέγιστη τα 230 αγοράζεις ένα κράνος με κόστος x. Με ένα παπί, με μέση τα 50 και μέγιστη τα 80 θες ένα κράνο; που ναι μεν να μην είναι κουβάς και να κολυμπάει το κεφάλι σου, αλλά η τιμή του θα είναι αρκετά μικρότερη.

Δηλαδή ένα κράνος με 50 ευρώ είναι πιστεύω πολύ καλό, και παρέχει την ασφάλεια για τις ταχύτητες και την χρήση μου. Αλλιώς προκύπτει το ερώτημα. με μία hayabusa τι κράνος θα χρειαζόμουν ; γιατί τα 400 ευρώ φαίνονται πραγματικά λίγα όταν σκέφτομαι ότι για το παπί μου προτείνεται (με αι για να μην παρεξηγηθώ !) να αγοράσω με 150 ευρώ.


με 50€ μονο την ζελατινα του σωστου κρανους αγοραζεις...
αναθεωρησε τις αποψεις σου γιατι με 40χλμ που πηγαινει το παπι μπορει να πεθανεις...νομιζεις πηγαινε με παραπανω ο Σουμαχερ? κρανος φοραγε και αυτος και μαλιστα απο τα καλυτερα...
πριν αγορασεις το κρανος που θελεις, κανε στον εαυτο σου μια απλη ερωτηση: "ποσα λεφτα κοστολογω το κεφαλι μου?"
αν η απαντηση ειναι 50€, τοτε παρε ενα κρανος με 50€...

CustomBoy
18/02/2014, 00:45
κοιτα και εδω μεσα και για κανενα μεταχειρο σιγουρα καλο και σιγουρα δοκιμασμενο


ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ .....παίζουν τρελά πραγματακια εδω μεσα...κ μαρκες..και νομιζω οτι αξιζουν...δεν ειναι να κόβεις λεφτα σε αυτα τα πραγματα....

TROOPER
18/02/2014, 08:39
φίλε VANDA .........

μετα εμεις φταιμε? :lol::lol:

στο θεμα μας. χριστοφορε το θεμα δεν ειναι οτι μεγαλο μηχανακι= ακριβο κρανος, μικρο μηχανακι=φτηνο κρανος. το θεμα ειναι ποσο κοστολογεις το κεφαλι σου για να το βαλεις στο καταλληλο κρανος.
και για να καταλαβεις τι εννοω μιλας για μεση ταχυτητα τα 50 χαω και μεγιστη τα 80. εγω θα σου πω να δωσεις μια κουτουλια στο ανοιχτο ντουλαπι του σπιτιου σου (χωρις να εχεις χιλιομετρα, δλδ μην παρεις φορα απο το υπνοδωματιο για να τρακαρεις στο ντουλαπι της κουζινας :lol: ) και να μου πεις ποσο πονεσε ;)

επισης αγοραζοντας ενα κρανος των 50 ευρω μετα απο λιγο καιρο θα εχει γινει για πεταμα ενω ενα ακριβοτερο μαλλον στο τελος θα βγει φθηνοτερο.

οπως και να εχει θεωρω οτι στον εξοπλισμο ασφαλειας δεν θα πρεπει να κανεις εκπτωσεις. καλη συνεχεια στην αναζητηση.

:wave2:

Christoforos
18/02/2014, 09:43
μετα εμεις φταιμε? :lol::lol::wave2:

Γιατί το λες αυτό; ..

Το ψάχνω ακόμα πάντως, για το κράνος και από άλλα thread εδώ μέσα. Γιατί νομίζω ότι για παπί , κατέληξα στο Crypton r και μετά στο Kaze r.

fz600
18/02/2014, 10:21
+1:cool:

nikos_abel
18/02/2014, 10:38
Γιατί το λες αυτό; ..

Το ψάχνω ακόμα πάντως, για το κράνος και από άλλα thread εδώ μέσα. Γιατί νομίζω ότι για παπί , κατέληξα στο Crypton r και μετά στο Kaze r.

Εννοούσε ότι ο VANDAS είναι θηλυκός.

Christoforos
18/02/2014, 19:40
Εννοούσε ότι ο VANDAS είναι θηλυκός.

:uplate::look:

TROOPER
19/02/2014, 08:12
Γιατί το λες αυτό; ..

Το ψάχνω ακόμα πάντως, για το κράνος και από άλλα thread εδώ μέσα. Γιατί νομίζω ότι για παπί , κατέληξα στο Crypton r και μετά στο Kaze r.

καλες επιλογες και οι 2.

το ''γιατι το λεω αυτο'' σου το ειπανε :lol::wave2:

αντε και καλη αγορα κρανους τωρα.

nikos_abel
19/02/2014, 08:13
Πάμε θρεντ "κατάλληλο κράνος για Crypton r ή Kaze r" :lol:

SHOOTER045
19/02/2014, 08:30
Πάμε θρεντ "κατάλληλο κράνος για Crypton r ή Kaze r" :lol:



αστα διαλα βλαμμενε.......:bawl::moutza::bawl:

Christoforos
19/02/2014, 14:03
Θερμοπλαστικό (thermoplastic) υλικό.. Προτεινόμενο ;

Christoforos
19/02/2014, 20:56
Διάβασα ότι μπορεί σαν ασφάλεια να είναι το ίδιο, απλά η διάρκεια ζωής του είναι μικρότερη..

Διαβάζοντας λοιπόν στα threads βρήκα το www.louis.de και βρήκα δύο κράνη. Θέλω καμμιά γνώμη από εσάς που ξέρετε από αγορές μέσω net για εξοπλισμό μηχανής.
Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να το βρω κάπου εδώ γύρω να το δοκιμάσω να μαι σίγουρος βέβαια :p

Ιδού λοιπόν:

1) http://www.louis.de/_4059d5a0d4c770ad82f71ac932f410024c/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=216967 (Πρώτη επιλογή από τις δύο η Nolan λόγω ονόματος)
2) http://www.louis.de/_4059d5a0d4c770ad82f71ac932f410024c/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=216052 (την MTR δεν την ήξερα παλιότερα, εδώ μέσα την είδα)

AristidisZ
19/02/2014, 21:09
το nolan btw υπάρχει και από Ελλάδα με ίδια τιμή... (http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=&CategoryName=&subcategoryID=409&SubCategoryName=&ManufactureID=213&ManufactureName=&description=&productCode=5063GN07&content=0&specialID=)

Christoforos
19/02/2014, 21:12
το nolan btw υπάρχει και από Ελλάδα με ίδια τιμή... (http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=&CategoryName=&subcategoryID=409&SubCategoryName=&ManufactureID=213&ManufactureName=&description=&productCode=5063GN07&content=0&specialID=)

:D :D