PDA

View Full Version : Μια στα γρήγορα, Windows 2008 Server R2



MikeG
31/01/2014, 13:17
Πάμε μια στα γρήγορα για όποιον γνωρίζει.

Έχω στήσει ένα Win 2008 Server R2 σε ένα εταιρικό δίκτυο. Προς το παρόν δεν έχω σηκώσει domain, αλλά Remote Desktop Services με RD Session Host και Licensing Server. Έχουμε αγοράσει 20 άδειες για clients.
Ο στόχος είναι να συνδέονται με RD κάποιοι υπάλληλου από άλλα κτίρια για μια εφαρμογή που θέλουμε να τρέχουν, αλλά μη κολλάμε σε αυτό.


Το ερώτημα είναι. Μπήκα με RemoteDesktop από το τοπικό δίκτυο σαν administrator και βλέπω τώρα ότι έχει "χαθεί" το ένα license,το πήρε το μηχάνημα μου. Είναι λογικό; Συν ότι διαβάζω ότι υπάρχουν 2 free licenses για τη διαχείριση του server.

Τι μ@λ@κί@ να παίχτηκε..

sek
31/01/2014, 13:25
Για να χρησιμοποιούν RD οι χρήστες πρέπει να αγοράσεις terminal licenses.

Εξ ορισμού σου δίνει μόνο 2 sessions για administration.

zannisvel
31/01/2014, 13:25
just my 2 cents.
Τι παιχτηκε δεν ξερω, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι το customer service της Microsoft ειναι πολυ καλο, και αν τους χρειαστεις μπορουν να σου λυσουν τετοιου ειδος προβληματα. Εμεις πηραμε προσφατα 12 ΟΕΜ win7 licenses και μετα απο μερικα προβληματα που ειχαμε με ενα pc κατλειξαμε με 13. Πραγματικα εντυποσιαστηκα.

MikeG
31/01/2014, 13:31
Για να χρησιμοποιούν RD οι χρήστες πρέπει να αγοράσεις terminal licenses.

Εξ ορισμού σου δίνει μόνο 2 sessions για administration.


Έχω αγοράσει 20 άδειες και τώρα έχω 19, μιας και μπήκα με RD από το pc μου τοπικά. Όμως ακόμα και όταν κάνεις RD από τοπικό δίκτυο εκδίδει licenses;

sek
31/01/2014, 13:40
Και μόνο που κάνεις log on σαν administrator, έχεις ένα active session, άρα μία θέση λιγότερη. Γι' αυτό όταν αποσυνδέεσαι να κάνεις πάντα log off κι όχι disconnect. Δες Administrative Tools > Remote Desktop Services.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc731251.aspx).

vaska
31/01/2014, 18:26
Και μόνο που κάνεις log on σαν administrator, έχεις ένα active session, άρα μία θέση λιγότερη. Γι' αυτό όταν αποσυνδέεσαι να κάνεις πάντα log off κι όχι disconnect. Δες Administrative Tools > Remote Desktop Services.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc731251.aspx).

Σωστός.