PDA

View Full Version : μοτέρ sachs 50s και μπιέλα



gsman
01/02/2014, 00:47
Παιδια γεια σας,


θα ηθελα να ρωτησω, ισως αν καποιο παιδι ξερει, ποιες ειναι οι ανοχες για αυτο το μοτερακι.

Οι παλιοτεροι θα το ξερουν, εχει φορεθει σε διαφορα μηχανακια,ειναι διχρονο και εχει 5 ταχυτητες.

Στο δικο μου, η μπιελα, στη μερια που πιανει στο στροφαλο, εχει ενα διακενο 0,45mm.
Στο αλλο ακρο της, αν την κουνησεις αριστερα δεξια, εχει ενα τζόγο, περιπου 1,5mm, οσο μπορεσα να μετρησω στο σημειο αυτο με τα φιλερ, το οποιο δεν γνωριζω αν ειναι μεσα στα ορια. Σε σχεση με την μπιελα του παπιου μου, η οποία αριστερα-δεξια κανει μια ελαχιστη διαδρομη, αυτη του sachs νομιζεις οτι παει περιπατο.
Στο διαμηκη αξονα τωρα, δηλαδη σε κίνηση της μπιελας μεσα-εξω, δεν παρατηρω καποιο τζογο.

Παιδια ελπιζω να μη σας μπερδεξα με τα πανω κατω, αριστερα δεξια, προσπαθω να δω τι θα κανω τελικα με αυτο το μοτερ και αν αξιζει να το επισκευασω ή να βρω αλλο...

Το manual το βρηκα (http://home.arcor.de/wawa.the.duck/frame_rep.htm), ειναι στα γερμανικα και δεν μπορεσα να βγαλω ακρη αν λεει κατι για αυτα που εγω μετρησα.

Αν ξερει καποιος κατι, ας βοηθησει...

notakos600
01/02/2014, 09:31
Η μπιέλα πρέπει να έχει τζόγο πέρα-δώθε αλλά όχι πάνω-κάτω, άρα λογικά είσαι εντάξει.

gsman
01/02/2014, 19:44
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση---θα το παλεψω μαλλον