PDA

View Full Version : Δεύτερο Κλειδί και Χειριστήριο Συναγερμού



MadMar
01/02/2014, 18:51
Καλησπέρα σε όλους!

Όταν αγόρασα την μηχανή μου (xt 600) ο πρώιν κάτοχος μου έδωσε ένα κλειδί και ένα χειριστήριο συναγερμού γιατί μόνο αυτά του είχε δώσει κι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της. Σήμερα από ένα πεσιστατικό ενός φίλου που του έκλεψαν το τσαντάκι κι ευτυχώς είχε δεύτερο σετ κλειδιών θορυβήθηκα. Νομίζω το να βγάλω δεύτερο κλειδί είναι σχετικά απλή υπόθεση σε έναν κλειδαρά. Τί γίνεται όμως στην περίπτωση του δεύτερου χειριστηρίου για τον συναγερμό? Να σημειώσω ότι δεν ξέρω μάρκα του συναγερμού και δεν την λέει πάνω το χειριστήριο (μου μοιάζει εμφανισιακά με αυτό του spyball 8510 σε μαύρο με πράσινο).

Black Diamond
01/02/2014, 20:45
αρχικά άλλαξε κλειδαριά. Το ότι σου είπε ότι έχει ένα δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας. Έχε το κεφάλι σου ήσυχο και άλλαξε την.Αναγκαίο κακό.
Όσον αφορά τον συναγερμό τράβα του μια φωτο και ανέβασε την εδώ ή σε κάνα imageshack ή photobucket. Σίγουρα κάποιος θα έχει ξαναδεί το μαραφέτι και θα σου πει.

MadMar
02/02/2014, 01:44
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η αλήθεια είναι οτι δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να μου είπε ψέματα καθώς μου φάνηκε πολύ αξιοπρεπής άνθρωπος και πέρα από αυτό θεωρούσα ότι έτσι κι αλλιώς είναι πολύ εύκολο να κλεψεις μια μηχανή χωρίς imobilizer και χωρίς να έχεις το κλειδί οπότε γιατί να το κάνει. Επίσης θα μπορούσε πολύ απλά να έχει βγάλει και ένα τρίτο αντικλείδι για να μην μου μπουν και υποψίες. Παρόλα αυτά τώρα που το ανεφερες το σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω κλειδαριά, γνωρίζεις πόσο περίπου παει το μαλί; Γιατί λογικά θα πρέπει να αλλάξω και της ταπας βενζίνης.
Υ.Γ: Για το χειριστήριο του συναγερμού θα ανεβαζω αύριο φωτό εδώ μπάσκετ και έχει τον έχει πάρει μάτι κάποιος από εδώ και με βοηθήσει.

toyar
02/02/2014, 02:18
μην ασχολεισαι με κλειδαριες, οτι κι αν βαλεις ανοιγει για πλακα
αν βγαλεις ακρη με τον συναγερμο παρε αλλο ενα κοντρολακι και ζητα να στα επαναπρογραμματισουν
και επενδυσε καποια λεφτα σε μια καινουρια καλη αλυσιδα-πεταλο-κλειδαρια δισκου κλπ

Bradipous
02/02/2014, 02:25
Εχω την εντυπωση πως αυτοι που βγαζουν αντικλειδια εχουν και τετοια χειριστηρια για συναγερμους.

MadMar
02/02/2014, 09:05
μην ασχολεισαι με κλειδαριες, οτι κι αν βαλεις ανοιγει για πλακα
αν βγαλεις ακρη με τον συναγερμο παρε αλλο ενα κοντρολακι και ζητα να στα επαναπρογραμματισουν
και επενδυσε καποια λεφτα σε μια καινουρια καλη αλυσιδα-πεταλο-κλειδαρια δισκου κλπ

Επειδή απ ότι πηρε το μάτι μου η αλλαγή κλειδαριάς μπορεί να κοστίσει κάνα 150άρι και δεν παίζουν τόσα χρήματα λέω να βγάλω απλά ένα δεύτερο σετ κλειδιών-συναγερμού. Αλυσίδα του έχω μια της Abus αρκετά καλή πιστεύω:)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα προσπαθήσω να βρω σήμερα μια ψηφιακή για να βγάλω μια φωτό το χειριστήριο του συναγερμού και να το ανεβάσω εδώ μπας και βγάλω κάποια άκρη....

MadMar
02/02/2014, 09:07
Εχω την εντυπωση πως αυτοι που βγαζουν αντικλειδια εχουν και τετοια χειριστηρια για συναγερμους.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω την μάρκα του συναγερμού, αν την ήξερα, το χειριστήριο όντως βρίσκετε εύκολα...

lykourgi
02/02/2014, 09:10
Δεν έχεις πρόσβαση στη μονάδα του συναγερμού, ώστε να ελέγξεις μάρκα και μοντέλο;

MadMar
02/02/2014, 09:41
Δεν έχεις πρόσβαση στη μονάδα του συναγερμού, ώστε να ελέγξεις μάρκα και μοντέλο;

Επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πού μπορεί να είναι η μονάδα του συναγερμού (είμαι λίγο άσχετος αλλά μ αρέσει να μαθαίνω) οπότε αν έχεις ιδέα πού είναι μπορείς να μου πεις να το ελεγξω?

toyar
02/02/2014, 10:07
ξεκινα κοιτωντας κατω απο τη σελα

MadMar
02/02/2014, 10:09
ξεκινα κοιτωντας κατω απο τη σελα

Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ!

dankannn
02/02/2014, 14:24
Σου εστειλα μηνυμα ΠΜ δες το