PDA

View Full Version : ΑΝΤΙΒΑΡΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ CBF 600 '04 & ΣΧΑΡΑ ΓΙΑ TOP CASE



nikoskriti
02/02/2014, 09:18
Καλημέρα σε όλους.
Απέκτησα πρόσφατα CBF 600 μοντ. 2004.

Ψάχνω τα εξής:
1. Αντίβαρα τιμονιού. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει αλλάξει grips . Είχα σκοπό να βάλω της Honda, αλλά ο μηχανικός μου μου είπε οτι έχουν αφαιρεθεί και τα εσωτερικά αντίβαρα. Όλο το σετ honda στοιχίζει € 75,00 (το θεωρώ ακριβό).
Τι συνδυασμό μπορώ να κάνω για να πάω σε κάτι εκτός αντιπροσωπείας? Υπάρχει κάποιο σετ που να συνδυάζει τα εσωτερικά με τα εξωτερικά ή μπορώ να πάρω μόνο τα εξωτερικά?

2.Σχάρα για top case: Με ενδιαφερει να βάλω top case (μάλλον 46 - 47 Lt). H σχάρα που κυκλοφορεί της Givi δεν μου αρέσει, είναι πολύ "σιδεριά". Βρήκα τυχαία ένα μηχανάκι στο δρόμο με άλλη πατεντα (δείτε φώτο). Το μαγαζί που την πουλούσε εκλεισε στο Ηράκλειο. Γνωρίζει κάποιος κάποια εναλλακτική? Ακόμα και στην Αθήνα με βολευει αν βρεθεί, καθώς θα ανέβω σε 2 εβδομάδες.

ευχαριστώ

makis206
02/02/2014, 09:45
Για αντίβαρα δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι περισσότερο απ'το να κοιτάξεις στο εμπόριο, όλο και κατι υπάρχει που να σε καλύπτει από κάθε άποψη.
Για σχάρα ψάξε αυτήν της SW-Motech (στη Μοτορόδα τη βρήκα παλιότερα), είναι πολύ διακριτική και ταιριάζει άψογα στην ουρά του cbf.. :)

Drake21
02/02/2014, 13:42
Μονο Honda,ολα τα αλλα θα σου κανουν κραδασμους....

sapila racing
02/02/2014, 13:49
Μονο Honda,ολα τα αλλα θα σου κανουν κραδασμους....

Δεν ισχύει αυτό.
Με ενα καλό aftermarket τιμόνι και αντίβαρα (όχι αυτα τα ψέυτικα, να εχουν ενα λογικό βάρος) και θα είναι ΟΚ.
Δοκιμασμένο. :)

binzis
02/02/2014, 17:12
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137519
Honda...Θα σου κάνω καλύτερη τιμούλα...;)

308967

nikoskriti
02/02/2014, 19:59
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Γνωρίζει κάποιος αν θα μπορούσα να βρω γνήσια αντίβαρα Honda έστω και μεταχειρισμένα?αν όχι κάποιο κατάστημα εκτός αντιπροσωπείας ?(ηράκλειο κρήτης ή αθήνα)

binzis ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου, αλλά το χρώμα του top case δεν ταιριάζει με τη μηχανη μου.

binzis
03/02/2014, 06:09
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Γνωρίζει κάποιος αν θα μπορούσα να βρω γνήσια αντίβαρα Honda έστω και μεταχειρισμένα?αν όχι κάποιο κατάστημα εκτός αντιπροσωπείας ?(ηράκλειο κρήτης ή αθήνα)

binzis ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου, αλλά το χρώμα του top case δεν ταιριάζει με τη μηχανη μου.

Παρακαλώ, μα δεν σου έγραψα για το top case (ίδια αγγελία)...αλλά για την σχάρα της Honda που πωλείται ξεχωριστά αν θέλεις και που ψάχνεις...

redfantomas
03/02/2014, 08:40
Δεν ισχύει αυτό.
Με ενα καλό aftermarket τιμόνι και αντίβαρα (όχι αυτα τα ψέυτικα, να εχουν ενα λογικό βάρος) και θα είναι ΟΚ.
Δοκιμασμένο. :)

ετσι κι αλλιως και της μαμας χονδα ψευτικα ειναι ,μολις βαλεις μπαγκαζιερα το τιμονι χωρευει...γνωστο αλλωστε θεμα σε ολα τα cbf ...μεχρι και βαριδακια του εβαζα μπας και βρω την σωστη αναλογια για να μην παιζει το μαμιδι....τελικα δεν την βρηκα ...σταματαει μολις τα βγαλεις ολα απο πανω του....ποιος ξερει μπορει στο dna του να μην χωραει η μπαγκαζιερα !

binzis
03/02/2014, 09:54
ετσι κι αλλιως και της μαμας χονδα ψευτικα ειναι ,μολις βαλεις μπαγκαζιερα το τιμονι χωρευει...γνωστο αλλωστε θεμα σε ολα τα cbf ...μεχρι και βαριδακια του εβαζα μπας και βρω την σωστη αναλογια για να μην παιζει το μαμιδι....τελικα δεν την βρηκα ...σταματαει μολις τα βγαλεις ολα απο πανω του....ποιος ξερει μπορει στο dna του να μην χωραει η μπαγκαζιερα !

Έτσι για την ιστορία λοιπόν να σας πω και την δική μου εμπειρία.
Όταν πήρα το cbf, “κουνούσε” το μπροστινό, όπως τα περισσότερα και μετά από πολύ ψάξιμο…άλλαξα λάστιχα με την κατάλληλη γεωμετρία (πρόταση από λαστιχά που δεν τον πίστευα…) και το φαινόμενο εξαφανίστηκε για πάντα.:)
Στη συνέχεια όταν ήθελα να βάλω μπαγκαζιέρα, χρησιμοποίησα τα κάγκελα+βάση+top case της Kappa. Σε μεγάλες ταχύτητες είχα αστάθεια συν το ότι η βαλίτσα πήγανε πάνω-κάτω και είχα κραδασμούς… Η πλαστική βάση συγκράτησης ήταν μικρή, το κενό δημιουργούσε ταλαντώσεις και από αεροδυναμική άστα…
Αποφάσισα και πήρα κάγκελα, βάση και top case της Honda και το μηχανάκι έγινε βράχος, ένα σώμα!!!. Τυχαίο…δεν νομίζω…:D

sapila racing
03/02/2014, 10:14
ετσι κι αλλιως και της μαμας χονδα ψευτικα ειναι ,μολις βαλεις μπαγκαζιερα το τιμονι χωρευει...γνωστο αλλωστε θεμα σε ολα τα cbf ...μεχρι και βαριδακια του εβαζα μπας και βρω την σωστη αναλογια για να μην παιζει το μαμιδι....τελικα δεν την βρηκα ...σταματαει μολις τα βγαλεις ολα απο πανω του....ποιος ξερει μπορει στο dna του να μην χωραει η μπαγκαζιερα !

Τα αντίβαρα δεν είναι ψεύτικα, ίσα ίσα.
Διάβασε αυτα που έγραψε ο binzis παραπάνω. :wave2:

Sapadak
03/02/2014, 10:24
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
Γνωρίζει κάποιος αν θα μπορούσα να βρω γνήσια αντίβαρα Honda έστω και μεταχειρισμένα?αν όχι κάποιο κατάστημα εκτός αντιπροσωπείας ?(ηράκλειο κρήτης ή αθήνα)

binzis ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου, αλλά το χρώμα του top case δεν ταιριάζει με τη μηχανη μου.

Κάτι τέτοιο σου κάνει?
http://www.motopissaris.gr/parts/PW.161-020

Επισης για τη βαλίτσα αν μπορείς οικονομικά χτύπα γνήσια χοντα (οσο για το χρώμα που λες με 40 ευρω το φτιάχνεις στο χρώμα της μηχανής σου)

HORNET600F
03/02/2014, 21:13
Τη σχάρα της SW motech έχω κι εγώ.
Ταιριάζει μια χαρά στη μηχανή και σε επίπεδο σχάρας είναι μια χαρά.
Όταν όμως προσαρμόσεις πάνω σε αυτή την πλάστική βάση (που πάνω της κουμπώνει η βαλίτσα) επειδή αυτή η συναρμογή γίνεται με ταχυσυνδέσμους (βίδες μισής στροφής) υπάρχει ένα μικρό παίξιμο και τρίξιμο όταν βάλεις πάνω και τη βαλίτσα.
Επειδή αποφεύγω όσο μπορώ τη βαλίτσα δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.
Ακόμη, σε ένα ταξιδάκι με πλοίο, που είχα δέσει τη μηχανή να στηρίζεται ελαφρά με τη βαλίτσα στον "τοίχο" του πλοίου για να μην κουνιέται η μηχανή, έσπασε τελείως η βίδα μισής στροφής ....
Μετά αναγκάστηκα και πήρα καινούρια βάση, επειδή η παλιά μεταλλική δεν άντεξε, η καινούρια πλαστική δείχνει πιο ανθεκτική, αλλά το τρίξιμο παραμένει, αν και το μείωσα λίγο με κάποια ελαστικά "πατάκια" που έβαλα από κάτω.
Στη φωτογραφία η πάνω βάση δείχνει να στερεώνεται πάνω στην άλλη με κανονικές βίδες, ή το έχει κάνει πατέντα ο φίλος ή είναι άλλο μοντέλο.
Η εταιρία βελτιώνει τα μοντέλα της ίσως τα έχει κάνει καλύτερα.
Γενικά αν θες απροβλημάτιστη και βαριά χρήση θα πρότεινα τη σιδεριά της honda.
Πάντως εγώ παρέμεινα στην SWmotech....

HORNET600F
04/02/2014, 21:45
ετσι κι αλλιως και της μαμας χονδα ψευτικα ειναι ,μολις βαλεις μπαγκαζιερα το τιμονι χωρευει...γνωστο αλλωστε θεμα σε ολα τα cbf ...μεχρι και βαριδακια του εβαζα μπας και βρω την σωστη αναλογια για να μην παιζει το μαμιδι....τελικα δεν την βρηκα ...σταματαει μολις τα βγαλεις ολα απο πανω του....ποιος ξερει μπορει στο dna του να μην χωραει η μπαγκαζιερα !

Στο CB600F συμβαίνει αυτό σχετικά ευκολα, στο CBF600 (09) δεν είχα παίξιμο ποτέ με κανένα συνδιασμό φορτίου.
:wave2:

redfantomas
07/02/2014, 09:08
το παιξιμο στο δικο μου ειναι απαραδεκτο και επικινδυνο...ανεβαζω ενα μικρο βιντεο θα προσπαθησω να ανεβα σω και αλλο ενα με ολο το φασμα των ταχυτητων...

το ιδιο κανει σε ολες τις ταχυτητες απλα στα πιο πολλα εινια ακομα πιο δυνατο,μολις βγαζω μπαγκαζιερα και βαση παυουν σχεδον ολα ειδικα μετα τα 100 δεν κανει κιχ ..

λαδια στο μπροστινο √
ζυγοσταθμιση μπρος πισω √
ρουλεμαν τιμονιου √
προσθεσα βαρος στο τιμονι √
καινουργιο λαστιχο μπροστα και κανα 3μηνο μετα και πισω √

το προβλημα το ιδιο αν τα βγαλω ολα λοιπον ...σταματαει να το κανει

http://www.dailymotion.com/video/x1bevfb_%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%85_auto

binzis
07/02/2014, 10:20
το παιξιμο στο δικο μου ειναι απαραδεκτο και επικινδυνο...ανεβαζω ενα μικρο βιντεο θα προσπαθησω να ανεβα σω και αλλο ενα με ολο το φασμα των ταχυτητων...

το ιδιο κανει σε ολες τις ταχυτητες απλα στα πιο πολλα εινια ακομα πιο δυνατο,μολις βγαζω μπαγκαζιερα και βαση παυουν σχεδον ολα ειδικα μετα τα 100 δεν κανει κιχ ..

λαδια στο μπροστινο √
ζυγοσταθμιση μπρος πισω √
ρουλεμαν τιμονιου √
προσθεσα βαρος στο τιμονι √
καινουργιο λαστιχο μπροστα και κανα 3μηνο μετα και πισω √

το προβλημα το ιδιο αν τα βγαλω ολα λοιπον ...σταματαει να το κανει


Και εμένα έτσι έκανε…όταν άφηνα το γκάζι (επιβράδυνση) από τα 80 και κάτω…
Με πολλά χιλιόμετρα δεν κουνούσε.
Δεν πίστευα στην αλλαγή της συμπεριφοράς μόνο με την κατάλληλη επιλογή ελαστικού…και όμως…:)
Σωστή επιλογή ελαστικών, σωστή ζυγοστάθμιση, έλεγχος για στραβάδες στις ζάντες (αν χρειάζονται επιδιόρθωση) και ΤΕΛΟΣ το κούνημα.
Όλα αυτά βέβαια αν η μηχανή είναι ατρακάριστη…:D

sapila racing
07/02/2014, 10:40
Δεν πίστευα στην αλλαγή της συμπεριφοράς μόνο με την κατάλληλη επιλογή ελαστικού…και όμως…:)


Πεστου και τι λάστιχα έβαλες μπας και σωθεί κι αυτός κι άλλοι. :wave2:

binzis
07/02/2014, 11:31
Πεστου και τι λάστιχα έβαλες μπας και σωθεί κι αυτός κι άλλοι. :wave2:

Του απάντησα γιατί με ρώτησε μέσω π.μ. αλλά έχεις δίκιο μπορεί να σωθεί και κανένας άλλος.:)

Πραγματικά δεν το πίστευα ότι θα διορθωθεί το κούνημα μόνο με αλλαγή ελαστικών, έλεγχο ζαντών και σωστή τοποθέτηση…
Την πρόταση-λύση μου την είπε ο Μπούκης και τα λάστιχα με την σωστή κορώνα και γεωμετρία για το cbf ήταν τα Pirelli Angel.

HORNET600F
07/02/2014, 15:00
Το δικό σου είναι το προηγούμενο μοντέλο, στο επόμενο ('08 και μετά) μάκρυναν το ψαλίδι για μεγαλύτερη ευστάθεια, ίσως έχει να κάνει κι αυτό.

binzis
07/02/2014, 15:14
Το δικό σου είναι το προηγούμενο μοντέλο, στο επόμενο ('08 και μετά) μάκρυναν το ψαλίδι για μεγαλύτερη ευστάθεια, ίσως έχει να κάνει κι αυτό.

Μα και το δικό του είναι το παλιό, του 2004...

Shaolin Monk
25/02/2014, 09:35
τα λάστιχα με την σωστή κορώνα και γεωμετρία για το cbf ήταν τα Pirelli Angel.

Tα εχω λατρεψει αυτα.... :beer:

captajohn
25/02/2014, 19:00
Του απάντησα γιατί με ρώτησε μέσω π.μ. αλλά έχεις δίκιο μπορεί να σωθεί και κανένας άλλος.:)

Πραγματικά δεν το πίστευα ότι θα διορθωθεί το κούνημα μόνο με αλλαγή ελαστικών, έλεγχο ζαντών και σωστή τοποθέτηση…
Την πρόταση-λύση μου την είπε ο Μπούκης και τα λάστιχα με την σωστή κορώνα και γεωμετρία για το cbf ήταν τα Pirelli Angel.

Για να δούμε μήπως σωθώ και εγώ μιας που πλησιάζει η ώρα για την αλλαγή... (αν και πλέον έχω συνηθίσει και δεν μου κακοφαίνεται, μη σας πω πως θα μου λείψει κιόλας αυτό το ευχάριστο μασάζ στους καρπούς :a31:)

Ευχαριστώ για την πληροφορία, αυτά πρέπει να λέγονται!!! :a18:

painterakis
07/03/2014, 07:14
... και όταν λέμε ότι με τους "αγγέλους" διορθώθηκε το κούνημα, εννοείται με ή χωρίς βαλίτσα;
ρωτάω γιατί όταν πήρα καινούργιο το μηχανάκι τον 4ο/13, μετά από 3000 που εντελώς τυχαία άφησα το τιμόνι από τα χέρια μου, για πρώτη φορά αισθάνθηκα το κούνημα. σημειώνω ότι ΔΕ φορούσα βαλίτσα.
πήγα στον αντιπρόσωπο της Bridgestone και διαπιστώσαμε ότι τα ΒΤ-21 είχαν πρόβλημα (το εμπρός) και μάλιστα μου έκαναν επιστροφή περίπου 70€.
τότε έβαλα τα νέα (τότε) ΒΤ-30. χωρίς βαλίτσα ... βράχος, με βαλίτσα ... ένα ελαφρό κούνημα, τώρα στα 12000, πάλι βράχος χωρίς βαλίτσα αλλά το κούνημα με βαλίτσα έχει γίνει έντονο.

IRA57
07/03/2014, 07:36
http://www.satoracing.com/handlebarends_ducati.htm

^^^αντιβαρα για ολα τα γουστα και διαθεσεις (και τα inserts του τιμονιου αν χρειαζεσαι)

http://www.satoracing.com/handlebarends_ducati.htm

^^^νομιζω αυτο χρειαζεσαι (αυτα με 53$ ειναι ο ποιο βαρυς συνδυασμος bar-ends μαζι με μακρια inserts)

sapila racing
07/03/2014, 10:10
http://www.satoracing.com/handlebarends_ducati.htm

^^^αντιβαρα για ολα τα γουστα και διαθεσεις (και τα inserts του τιμονιου αν χρειαζεσαι)

http://www.satoracing.com/handlebarends_ducati.htm

^^^νομιζω αυτο χρειαζεσαι (αυτα με 53$ ειναι ο ποιο βαρυς συνδυασμος bar-ends μαζι με μακρια inserts)

Εκτός του ότι είναι πανάκριβα και παίζει να περάσουν και απο τελωνείο και να γίνουν ακόμα ακριβότερα, δεν τα βλέπω να ταιριάζουν σε τιμόνι Honda με την καμμία.
Επίσης δεν αναφέρουν καν το βάρος, εκτός απο τα inserts που προσθέτουν 7 ουγγιές δηλαδή κοντά 200 γραμμάρια.

Υπαρχουν στην αγορά αντίβαρα με ικανό βάρος και με adaptors για καθε μάρκα μοτοσυκλέτας με πολύ μικρότερο κόστος.
Εγω είχα παρει παλιότερα απο τον Τόγελο αυτά εδω:
http://www.louis.de/_308aaf825c37765c5658e3dadb6e522c2d/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10005376

Ειναι πολύ ποιοτικά και έχουν και αρκετό βάρος (260γραμμάρια το ένα). Επίσης εχουν τους κατάλληλους adaptors.

Να σημειωθεί οτι τα περισσότερα γυμνά 4κυλινδρα Honda έχουν ήδη εσωτερικά αντίβαρα στα original τιμόνια τους, εκτός απο αυτα που φαίνονται στην ακρη του τιμονιού.

IRA57
07/03/2014, 11:21
Εκτός του ότι είναι πανάκριβα και παίζει να περάσουν και απο τελωνείο και να γίνουν ακόμα ακριβότερα, δεν τα βλέπω να ταιριάζουν σε τιμόνι Honda με την καμμία.
Επίσης δεν αναφέρουν καν το βάρος, εκτός απο τα inserts που προσθέτουν 7 ουγγιές δηλαδή κοντά 200 γραμμάρια.

Υπαρχουν στην αγορά αντίβαρα με ικανό βάρος και με adaptors για καθε μάρκα μοτοσυκλέτας με πολύ μικρότερο κόστος.
Εγω είχα παρει παλιότερα απο τον Τόγελο αυτά εδω:
http://www.louis.de/_308aaf825c37765c5658e3dadb6e522c2d/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10005376

Ειναι πολύ ποιοτικά και έχουν και αρκετό βάρος (260γραμμάρια το ένα). Επίσης εχουν τους κατάλληλους adaptors.

Οι οποιοι ειναι συνηθως κατι απλα λαστιχακια που σφηνωνουν στο τιμονι

Να σημειωθεί οτι τα περισσότερα γυμνά 4κυλινδρα Honda έχουν ήδη εσωτερικά αντίβαρα στα original τιμόνια τους, εκτός απο αυτα που φαίνονται στην ακρη του τιμονιού.

Αυτα αντικαθιστουν τα inserts...και απο ο,τι καταλαβα αυτα εχουν χαλασει του θεματοθετη.


Ειναι ''πανακριβα'' στα 53$ (35-37ευρω) το σετ αντιβαρα μαζι με inserts ,οταν τα αλλα απο τογελο κανουν 26ευρω μονο τα αντιβαρα?
Το τελωνειο ειναι ρισκο...και συνηθως δεν ασχολουνται οταν βλεπουν ''κινεζικα/ιαπωνεζικα'' γραμματα ;)
Τα μαμισια ειναι 130γρμ. το ενα και ολα τα ''weighed'' αντιβαρα που εχω δει ειναι 260γρμ.
Οσο για το αν ταιριαζουν ,ας μετρησει διαστασεις τιμονιου και ας παρει το καταλληλο μεγεθος.
Ετσι και αλλιως δικη του ειναι η αποφαση για το τι θελει. Δεν βλαπτει μια εξτρα πιθανη επιλογη νομιζω...

sapila racing
07/03/2014, 13:20
Ειναι ''πανακριβα'' στα 53$ (35-37ευρω) το σετ αντιβαρα μαζι με inserts ,οταν τα αλλα απο τογελο κανουν 26ευρω μονο τα αντιβαρα?
Το τελωνειο ειναι ρισκο...και συνηθως δεν ασχολουνται οταν βλεπουν ''κινεζικα/ιαπωνεζικα'' γραμματα ;)
Τα μαμισια ειναι 130γρμ. το ενα και ολα τα ''weighed'' αντιβαρα που εχω δει ειναι 260γρμ.
Οσο για το αν ταιριαζουν ,ας μετρησει διαστασεις τιμονιου και ας παρει το καταλληλο μεγεθος.
Ετσι και αλλιως δικη του ειναι η αποφαση για το τι θελει. Δεν βλαπτει μια εξτρα πιθανη επιλογη νομιζω...

OK δεν είχα σκοπό να επιμείνω, αλλά τωρα πρεπει να το ξεκαθαρίσω γιατί επειμενεις χωρίς να το ξέρεις το θέμα.
Ναι τα satoracing ειναι ακριβά στα 53 USD + μεταφορικά. Αν περασει κι απο τελωνείο κλάφτα.

Το βασικό όμως είναι οι αντάπτορες. Στα original τιμόνια Honda αυτα τα αντίβαρα που πουλάει η sato racing απλά ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ!!


Tα Kelermann είναι 260 γραμμάρια το ένα και είναι ικανότατο το βάρος τους.

Oι αντάπτορες για τα Honda δεν είναι λαστιχάκια, καμμία σχέση!.

Eδω φαίνεται πως είναι οι αντάπτορες για τιμόνι Honda.
Στην φωτό φαίνεται οτι περιέχει το κουτί με τα Kelermann ωστε να μπαίνουν σε οποιοδήποτε μηχανάκι.
Για Honda χρησιμοποιούνται αυτα με την εγκοπή (βλέπε βέλος) η οποία εφαρμόζει στην αντίστοιχη εγκοπή του τιμονιού.
Δεν είναι κούφιο το τιμόνι να βαλεις αντίβαρα με κυλινδρικά λάστιχα.
Eχω ασχοληθεί γιατί εχω Hornet 900 και άλλαξα και τιμόνι και αντίβαρα κλπ κι έτσι το ξέρω το θέμα.

IRA57
07/03/2014, 22:24
^
^
^
Ο ανταπτορας που δειχνει το βελακι ξερεις που κουμπωνει/εφαρμοζει με τη βιδα ,ετσι?
οκ......εφοσων ξερεις που κουμπωνει/εφαρμοζει ,θα πρεπει να ξερεις οτι αυτο το που βγαινει κιολας και μπαινουν τα ινσερτς.
Και τα τιμονια και τα κλιπον κουφια ειναι...εχουν μεσα μαμισια ινσερτς (που ειναι αρκετα δυσκολο να τα βγαλεις ,αλλα βγαινουν) και βαζεις τα sato.

Αμα καποιον δεν τον ενοχλουν οι κραδασμοι μπορει να βγαλει και αυτα και να βαλει αντιβαρα με λαστιχακια...ναι ,σαν αυτα στην εικονα που δειχνεις...τα 6 αριστερα.

Υ.Γ. Τα 53$ ειναι τιμη αντιβαρα+ινσερτς...και δεν εχω δει καλυτερη τιμη

painterakis
08/03/2014, 00:29
Για να καταλάβω.

sapila racing στη φώτο που δείχνεις με το βελάκι, είναι αντάπτορας στη φώτο 1 (παρακάτω),ε;

IRA57 υποστηρίζεις ότι μπορείς να αλλάξεις το inner weight στις φώτο 3 και 4;

ξέρουμε το βάρος αυτό, ώστε να κάνουμε σύγκριση με τα 7oz=200g;

motomaniac
08/03/2014, 01:48
ωχ θα με βαλετε να ζυγιζω αυριο τα μαμα? τα εσωτερικα χοντα δεν βγαινουν ευκολα και δνε ειναι ελαφρια. απο ολα τα ντιβαρα που εχω (καμια 10αρια) τα μαμα χοντα ειναι τα πιο βαρια.

IRA57
08/03/2014, 02:08
Ναι, αυτα στις φωτο 3,4 βγαινουν.
Οι οδηγιες ειναι διπλα στην φωτο 3 που εβαλες (ξεασφαλιζεις,ψεκαζεις,βιδωνεις λιγο και τραβας)

Δυστυχως δεν τα εχω ζυγισει τα δικα μου (θα τα ζυγιζω καποια στιγμη ,αλλα δεν μπορω να παρω ορκο για ποτε).
Η Sato (που δεν ειναι καμια τυχαια εταιρεια) παντως ισχυριζεται οτι ειναι βαρυτερα τα δικα της ινσερτς.


Υ.Γ. Η κομπογιανιτικη (αλλα τσαμπε) λυση ειναι αυτη που εκανα στο Παπινσον που δεν ειχε τπτ...εβαλα μεσα σε ενα σωληνα ελαστικο που ειχα και ταιριαζε η διαμετρος μερικα αχρειαστα καρυδακια και μια παλια καδενα εκκεντροφορων (γενικως ο,τι βαρυ αχρειαστο βρηκα μπροστα μου) και τα εχωσα μεσα... :D

sapila racing
08/03/2014, 09:19
Για να καταλάβω.

sapila racing στη φώτο που δείχνεις με το βελάκι, είναι αντάπτορας στη φώτο 1 (παρακάτω),ε;

Nαι αυτός είναι.

IRA57 υποστηρίζεις ότι μπορείς να αλλάξεις το inner weight στις φώτο 3 και 4;

ξέρουμε το βάρος αυτό, ώστε να κάνουμε σύγκριση με τα 7oz=200g;


Ναι, αυτα στις φωτο 3,4 βγαινουν.
Οι οδηγιες ειναι διπλα στην φωτο 3 που εβαλες (ξεασφαλιζεις,ψεκαζεις,βιδωνεις λιγο και τραβας)

Δυστυχως δεν τα εχω ζυγισει τα δικα μου (θα τα ζυγιζω καποια στιγμη ,αλλα δεν μπορω να παρω ορκο για ποτε).
Η Sato (που δεν ειναι καμια τυχαια εταιρεια) παντως ισχυριζεται οτι ειναι βαρυτερα τα δικα της ινσερτς.


Υ.Γ. Η κομπογιανιτικη (αλλα τσαμπε) λυση ειναι αυτη που εκανα στο Παπινσον που δεν ειχε τπτ...εβαλα μεσα σε ενα σωληνα ελαστικο που ειχα και ταιριαζε η διαμετρος μερικα αχρειαστα καρυδακια και μια παλια καδενα εκκεντροφορων (γενικως ο,τι βαρυ αχρειαστο βρηκα μπροστα μου) και τα εχωσα μεσα... :D

Καλά εσύ το παράκανες!! :D
Σε ακραίες περιπτώσεις βάζουν σκάγια, το barendsnake κλπ.
Οτι βγαίνουν τα εσωτερικά αντίβαρα απο τα Honda, βγαίνουν. Είναι πολύ βαριά, σίγουρα βαρύτερα απο τα 200gr των Sato inserts οπότε δεν συντρέχει λόγος να το κανει κανείς.


Τωρα για να το πάμε λίγο πιο πέρα.
Αν κουνάει το τιμόνι περα δώθε λόγω θέματος γεωμετρίας/μπαγκαζιέρας/ελαστικού κλπ δεν πρόκειται να διορθωθεί με αντίβαρα. Αυτα είναι για να αποσβαίνουν τους κραδασμούς και μόνον.

Θα διορθωθεί μόνο αν διορθωθεί το πρόβλημα στην ρίζα, η μπαλωματικά με σταμπιλιζατερ.

motomaniac
08/03/2014, 13:23
βγαινουν και βγαινουν δυσκολα..

redfantomas
09/03/2014, 08:31
Καλά εσύ το παράκανες!! :D
Σε ακραίες περιπτώσεις βάζουν σκάγια, το barendsnake κλπ.
Οτι βγαίνουν τα εσωτερικά αντίβαρα απο τα Honda, βγαίνουν. Είναι πολύ βαριά, σίγουρα βαρύτερα απο τα 200gr των Sato inserts οπότε δεν συντρέχει λόγος να το κανει κανείς.


Τωρα για να το πάμε λίγο πιο πέρα.
Αν κουνάει το τιμόνι περα δώθε λόγω θέματος γεωμετρίας/μπαγκαζιέρας/ελαστικού κλπ δεν πρόκειται να διορθωθεί με αντίβαρα. Αυτα είναι για να αποσβαίνουν τους κραδασμούς και μόνον.

Θα διορθωθεί μόνο αν διορθωθεί το πρόβλημα στην ρίζα, η μπαλωματικά με σταμπιλιζατερ.

συμφωνω απολυτα με τον φιλο sapila ,που επισης εχω το ιδο προβλημα, δυνατο τρεμουλο sto cbf ( απο 0-200χλμ απλα οσο πιο πολλα χλμ τοσο πιο δυνατο ) με μπαγκαζιερα ενω χωρις μπαγκαζιερα χαλαρο μεταξυ 40-80χλμ και μετα βραχος ..
εκανα και ενα πειραμα και εδεσα μολυβι( σε μορφη φυλου τυλιγμενο) σε καθε μαμα σντιβαρο βαρους 200γρ εκαστο ....μια χαρα χορευε το τιμονι με την μπαγκαζιερα σα να μην συμβαινει τπτ...

για την ιστορια μπροστινο λαστιχο αλλαξα( και πισινο μην τυχον και εφταιγε αυτο) ζυγοσταθμιση εκανα σερβις στα καλαμια εκανα... η λυση ειναι ΜΙΑ : Ή ΛΕΣ ΔΕΝ ΜΑΜΙΕΤΑΙ Ή ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ .....
(μιλαμε για τρεμουλο με ελευθερα τα χερια/τιμονι ετσι? οχι να σου τρεμει την ωρα που το κρατας εκει νομιζω κατι φταει....)

bonepeeler
09/03/2014, 09:41
Μιάς και είχα και εγώ αρκετούς κραδασμούς,κοίταξα την λύση της Kelermann (δοκιμασμένη σε παλιότερο μηχανάκι) αλλά αποφάσισα να πάω σε κάτι άλλο, λίγο διαφορετικό.

https://www.vibranator.com/

Μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.