PDA

View Full Version : Ζάντες από LC4 σε LC8 ???



Juohmaru!
02/02/2014, 10:05
Είμαι κάτοχος ενός 950 Adv S.
Ζητάω μια οικονομική λύση για ένα δεύτερο ζευγάρι ζάντες που θα φοράνε μόνιμα χωμάτινα λάστιχα...
Μπαίνουν άραγε ζάντες από LC4 Adventure?
Οχι απαραίτητα από το τελευταίο μοντέλο με το διπλό δισκόφρενο... Και ο ένας δίσκος μια χαρά είναι για χώμα...
Επίσης το γεγονός ότι είναι στενότερα τα στεφάνια από του 950/990 είναι επίσης επιθυμητο για τη χρήση που τα θέλω!
Τα κέντρα όμως ταιριάζουν...; Χρειάζονται καμιά μετατροπή (αποστάτες κλπ);
Το έχει κάνει κανείς...;;;

bros400pgm
02/02/2014, 10:21
Επειδη ημουν και εγω στην ιδια διαδικασια με σενα με ενα μαμουθ, σου λεω (βαση της εμπειριας μου) οτι ειναι πιο καλα να παρεις ενα ξεμονταδορο ελαστικων μαζι με μια μπαρα αλλαγης, παρα 2ες ζαντες.

http://www.tool-net.co.uk/p-360917/sealey-tc965-motorcycle-and-mini-tyre-changer.html
http://alloy-mate.webs.com/

Mariner
02/02/2014, 17:22
Yπερβολές, τις πρωτες 1-2 φορές ζορίζεσαι λίγο μέχρι να βρείς το κόλπο, μετά είναι 20' υπόθεση να αλλάξεις τροχούς στο adventure.

Juohmaru απ'οσο θυμάμαι δεν ταιριάζουν του LC4, εγώ μετά απο ψάξιμο είχα καταλήξει σε μαμά κέντρα πάντως.

Juohmaru!
02/02/2014, 22:12
Επειδη ημουν και εγω στην ιδια διαδικασια με σενα με ενα μαμουθ, σου λεω (βαση της εμπειριας μου) οτι ειναι πιο καλα να παρεις ενα ξεμονταδορο ελαστικων μαζι με μια μπαρα αλλαγης, παρα 2ες ζαντες.

Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω! Θεωρώ σαφώς ευκολότερο να αλλάζω τροχούς από το ν΄αλλάζω λάστιχα στις ίδιες ζάντες.... Για να μην μιλήσω και για την φθορά των στεφανιών και από το βάλε-βγάλε και από την χωμάτινη χρήση...



Juohmaru απ'οσο θυμάμαι δεν ταιριάζουν του LC4, εγώ μετά απο ψάξιμο είχα καταλήξει σε μαμά κέντρα πάντως.

Χα χα... Αυτήν τη λύση τη ξέρω... Μαμά κέντρα πλεγμένα στα "στενά" στεφάνια του Super Enduro... το ιδανικό!!! :D
Ομως οικονομική είπαμε....

Lioulios
02/02/2014, 23:12
Ηeidenau K60 scout και τα κάνεις όλα .... Εκτός από κάτι καταδρομοικά κυνηγητά μονοκύλινδρων ευρωπαικών ...

Απλά σε βρεμένο οδόστρωμα λίγο το νου σου .