PDA

View Full Version : Nτελιβεραδικες υπερκατασκευες.



Pan (dvs)
02/02/2014, 21:27
Αφορμη γι'αυτο το θεμα ειναι η παρακατω φωτογραφια που δημοσιευσε ο φιλος soter3gm στο "αστείες/περίεργες φωτογραφίες III".

308976

Απορια 1η
Ο οδηγος αυτου του οχηματος καταλαβαινει οτι σε περιπτωση ατυχηματος ,ισως,καποια απο αυτα τα προσθετα, θα τον σουβλισουνε σαν πασχαλινο αρνακι?

Απορια 2η
Σε περιπτωση που εμπλακει σε ατυχημα και σουβλισει πεζο ,τι γινεται?Η ασφαλεια του θα τον καλυψει η θα θεωρησει οτι οι εξτρα κατασκευες που εγιναν απο τον οδηγο ,ειναι υπευθυνες για το τραγικο αποτελεσμα και θα την κανει με ελαφρια πηδηματακια?
Σε αυτη την περιπτωση ο οδηγος θα πρεπει να καλυψει την οποια αποζημιωση (η οποια θα ειναι παρα μα παρα πολυ μεγαλη).

Απορια 3η
Οι υπερκατασκευες ειναι νομιμες?Αν οχι,γιατι οι αρμοδιοι δεν κατασχουν αυτα τα μηχανακια?

Απορια 4η
Καταλαβαινω οτι η βροχη και το κρυο ειναι μεγαλο προβλημα για καποιους που βγαζουνε το ψωμι τους ολη μερα στους δρομους.Αν ομως γινει η στραβη,θα ειναι σε θεση να αντεξουνε τις συνεπειες?

makaros33
02/02/2014, 21:38
Απορία 5η
σε δρόμο σαν αυτόν που δείχνει η φώτο (ελαφρά βρεγμένο) και με ένα "ελαφρύ" πλάγιο αεράκι που θα βρεθεί έχει μήπως φανταστι ?? ;)

cosgili
02/02/2014, 22:41
ούτε οπτικό πεδίο δεν έχει ο λαλάκας...
μόνο στο κέντρο είναι διάφανος ο ανεμοθώρακας...:moutza:

AristidisZ
02/02/2014, 22:49
ούτε οπτικό πεδίο δεν έχει ο λαλάκας...
μόνο στο κέντρο είναι διάφανος ο ανεμοθώρακας...:moutza:

εσεις οι ΚΤΜηδες τα χετε με τις περίεργες ιδιοκατασκευές :bawl:

cosgili
02/02/2014, 23:21
εσεις οι ΚΤΜηδες τα χετε με τις περίεργες ιδιοκατασκευές :bawl:
ναι ρε μάστορα, γιατί τα περτικαλί είναι ready to race...δεν χρειάζονται βελτιώσεις σαν κάτι σχιστομάτικα:bawl:


Υγ. σ´αγαπάω, και σένα και το γλάρο σου:a22:

Dbnn
03/02/2014, 00:03
Άμα μπορούσα να φωτογραφίσω το τι βλέπω όλη μέρα στον δρόμο θα γονατίσει ο σέρβερ....

kapetan amerika
03/02/2014, 10:42
Άμα μπορούσα να φωτογραφίσω το τι βλέπω όλη μέρα στον δρόμο θα γονατίσει ο σέρβερ....

Χειρότερα απ' αυτό;;; Δε νομίζω.

kapetan amerika
03/02/2014, 10:47
Απορια 3η
Οι υπερκατασκευες ειναι νομιμες?Αν οχι,γιατι οι αρμοδιοι δεν κατασχουν αυτα τα μηχανακια?

Εχμ.. γιατί είμαστε μπουρδέλο; (Δε ρωτάω! Απλά απαντώ κάνοντας αυτό το ενοχλητικό κοκκοράκι που ξεκινάει απ' την παραλήγουσα της τελευταίας λέξης, ειδικά με λεπτή και ήρεμη φωνή, που σε κάνει να κόψεις ένα γρόθο σ' αυτόν που το κάνει κι ο μισός να πάει χαμένος)

sergiosm
03/02/2014, 13:42
Αφορμη γι'αυτο το θεμα ειναι η παρακατω φωτογραφια που δημοσιευσε ο φιλος soter3gm στο "αστείες/περίεργες φωτογραφίες III".

308976

Απορια 1η
Ο οδηγος αυτου του οχηματος καταλαβαινει οτι σε περιπτωση ατυχηματος ,ισως,καποια απο αυτα τα προσθετα, θα τον σουβλισουνε σαν πασχαλινο αρνακι?

OXI

Απορια 2η
Σε περιπτωση που εμπλακει σε ατυχημα και σουβλισει πεζο ,τι γινεται?Η ασφαλεια του θα τον καλυψει η θα θεωρησει οτι οι εξτρα κατασκευες που εγιναν απο τον οδηγο ,ειναι υπευθυνες για το τραγικο αποτελεσμα και θα την κανει με ελαφρια πηδηματακια?

ΘΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕΙ και το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και αν αποδείξει ότι δεν φταίει για το ατύχημα, θα είναι σχεδόν αδύνατο να αποδείξει ότι η ζημιά που έπαθε ο άλλος δεν οφείλεται στην κατασκευή. Οπότε άστα βράστα ...
Σε αυτη την περιπτωση ο οδηγος θα πρεπει να καλυψει την οποια αποζημιωση (η οποια θα ειναι παρα μα παρα πολυ μεγαλη).

ΝΑI

Απορια 3η
Οι υπερκατασκευες ειναι νομιμες?
OXI
Αν οχι,γιατι οι αρμοδιοι δεν κατασχουν αυτα τα μηχανακια?

...

Απορια 4η
Καταλαβαινω οτι η βροχη και το κρυο ειναι μεγαλο προβλημα για καποιους που βγαζουνε το ψωμι τους ολη μερα στους δρομους.Αν ομως γινει η στραβη,θα ειναι σε θεση να αντεξουνε τις συνεπειες?

Δεν νομίζω

AUFGEBRACHT
03/02/2014, 19:15
Απορια 3η
Οι υπερκατασκευες ειναι νομιμες?Αν οχι,γιατι οι αρμοδιοι δεν κατασχουν αυτα τα μηχανακια?

Η απορία θα έπρεπε να είναι γιατί οι αρμόδιοι δεν κατάσχουν γενικά τα μηχανάκια ντελίβερυ... Έχω βαρεθεί να βλέπω σημεία και τέρατα από το 99,9% της συνομοταξίας, που αμαυρώνουν το ισχνό 0,1% που κάνει σωστά τη δουλειά του. Έχω βαρεθεί κάθε μέρα να προσπαθώ να αποφύγω να με σκοτώσουν και να σκοτώσω ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ κάποιον, πριν λίγο ας πούμε γλύτωσα στο τσακ να μου πέσει πάνω στο αυτοκίνητο ένα μαλακισμένο τσογλάνι ντελιβεράς με πολλά, ο οποίος με προσπέρασε από δεξιά κι ενώ ετοιμαζόμουνα να στρίψω, ένα δέκατο να είχα φρενάρει αργοπορημένα θα είχε σκοτωθεί το μαλακισμένο...

Pan (dvs)
03/02/2014, 20:13
Η απορία θα έπρεπε να είναι γιατί οι αρμόδιοι δεν κατάσχουν γενικά τα μηχανάκια ντελίβερυ... Έχω βαρεθεί να βλέπω σημεία και τέρατα από το 99,9% της συνομοταξίας, που αμαυρώνουν το ισχνό 0,1% που κάνει σωστά τη δουλειά του. Έχω βαρεθεί κάθε μέρα να προσπαθώ να αποφύγω να με σκοτώσουν και να σκοτώσω ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ κάποιον, πριν λίγο ας πούμε γλύτωσα στο τσακ να μου πέσει πάνω στο αυτοκίνητο ένα μαλακισμένο τσογλάνι ντελιβεράς με πολλά, ο οποίος με προσπέρασε από δεξιά κι ενώ ετοιμαζόμουνα να στρίψω, ένα δέκατο να είχα φρενάρει αργοπορημένα θα είχε σκοτωθεί το μαλακισμένο...

Κοιταξε να σου πω.Οσο τραβηγμενο και να φαινεται δεν ειναι.Εχουνε καταντησει δημοσιος κινδυνος με η χωρις υπερκατασκευες.

intruder
03/02/2014, 22:10
οποιος ειναι 100% ΝΟΜΙΜΟς στη δουλεια του ''πρωτος την πετρα ας ριξει''.....................:D;)

μιλαμε για ανασφαλιστους πρωτα απο θεμα εργοδοτη -μην πω για τα μεροκαματα
οταν η ιδια κοινωνια κ κρατος δεν σεβεται αυτο το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ- το αποτελεσμα ειναι σε ολους τους τομεις, αμοιβαιο
Δεν τους δινω δικιο στην οδικη παιδεια ,αλλα δεν ειναι ΤΟΣΟ αυτοι ο δημοσιος κυνδυνος ,οσο αυτοι που μιλαν στα κινητα,μεθυσμενοι,μειωμενα αντανακλαστικα/αισθησεις λογω ηλικιας τις περισοτερες φορες,οσο κ ο εγωισμος κ η κακη συντηρηση οχηματων(φρενα λαστιχα)
στατιστικα μιλαμε κ οχι με προσωπικες εμπειριες

intruder
03/02/2014, 22:17
Η απορία θα έπρεπε να είναι γιατί οι αρμόδιοι δεν κατάσχουν γενικά τα μηχανάκια ντελίβερυ... .

οι αρμοδιοι ειναι πανω απο ολα οι εργοδοτες.δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις εαν ενας ανθρωπος κανει για αυτη τη δουλεια ή οχι.οταν τροφοδοτεις μια κατασταση ''εγκλημα''
εισαι αυτοματα χορηγος κ υποστηρικτης της.
δεν ειναι μονο να φταση κατι στον προορισμο του ,ειναι κ το'' πως'' θα φτασει με οτι αυτο συνεπαγεται

Pan (dvs)
04/02/2014, 08:09
οποιος ειναι 100% ΝΟΜΙΜΟς στη δουλεια του ''πρωτος την πετρα ας ριξει''.....................:D;)

μιλαμε για ανασφαλιστους πρωτα απο θεμα εργοδοτη -μην πω για τα μεροκαματα
οταν η ιδια κοινωνια κ κρατος δεν σεβεται αυτο το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ- το αποτελεσμα ειναι σε ολους τους τομεις, αμοιβαιο
Δεν τους δινω δικιο στην οδικη παιδεια ,αλλα δεν ειναι ΤΟΣΟ αυτοι ο δημοσιος κυνδυνος ,οσο αυτοι που μιλαν στα κινητα,μεθυσμενοι,μειωμενα αντανακλαστικα/αισθησεις λογω ηλικιας τις περισοτερες φορες,οσο κ ο εγωισμος κ η κακη συντηρηση οχηματων(φρενα λαστιχα)
στατιστικα μιλαμε κ οχι με προσωπικες εμπειριες

Δεν εχεις αδικο.Το θεμα μας εδω δεν ειναι αν οι υπολοιποι κανουνε σωστα τη δουλεια τους,αλλα αν στη συγκεκριμενη κατηγορια υπαρχει θεμα.

AUFGEBRACHT
04/02/2014, 09:33
οι αρμοδιοι ειναι πανω απο ολα οι εργοδοτες.δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις εαν ενας ανθρωπος κανει για αυτη τη δουλεια ή οχι.οταν τροφοδοτεις μια κατασταση ''εγκλημα''
εισαι αυτοματα χορηγος κ υποστηρικτης της.
δεν ειναι μονο να φταση κατι στον προορισμο του ,ειναι κ το'' πως'' θα φτασει με οτι αυτο συνεπαγεται

Μόνο που πολλές φορές έχω κοντέψει να μη φτάσω εγώ στον προορισμό μου για να φτάσει κάποιος ντελιβεράς στον προορισμό του...

AUFGEBRACHT
04/02/2014, 09:39
οποιος ειναι 100% ΝΟΜΙΜΟς στη δουλεια του ''πρωτος την πετρα ας ριξει''.....................:D;)

μιλαμε για ανασφαλιστους πρωτα απο θεμα εργοδοτη -μην πω για τα μεροκαματα
οταν η ιδια κοινωνια κ κρατος δεν σεβεται αυτο το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ- το αποτελεσμα ειναι σε ολους τους τομεις, αμοιβαιο
Δεν τους δινω δικιο στην οδικη παιδεια ,αλλα δεν ειναι ΤΟΣΟ αυτοι ο δημοσιος κυνδυνος ,οσο αυτοι που μιλαν στα κινητα,μεθυσμενοι,μειωμενα αντανακλαστικα/αισθησεις λογω ηλικιας τις περισοτερες φορες,οσο κ ο εγωισμος κ η κακη συντηρηση οχηματων(φρενα λαστιχα)
στατιστικα μιλαμε κ οχι με προσωπικες εμπειριες

Κάτσε γιατί τα έχεις μπλέξει λίγο φίλε μου... Δηλ το γεγονός ότι δουλεύουν όλοι ανασφάλιστοι και κάνουν μεροκάματα τί σημαίνει; Είναι δικαιολογία να καβαλάνε ένα μηχανάκι κι όποιον πάρει ο χάρος; Είναι το μόνο επάγγελμα που δε σέβεται το κράτος; Δηλ. με αυτή τη λογική ένας οικοδόμος που κοιτάει πλέον το μεροκάματο με το κυάλι και δουλεύει κι αυτός ανασφάλιστος τί πρέπει να κάνει; Όταν χτίζει σε μια οικοδομή να πετάει τα τούβλα που του περισσεύουν και στα παπάρια του άμα περάσει κανένας από κάτω και τον σκοτώσει;Η προσωπικές μου εμπειρίες και στατιστικές λοιπόν αναδεικνύουν σε ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΟΔΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ κούριερ και ντελιβαράδες, 2-3 φορές έχω γλυτώσει πραγματικά από θαύμα με τα καφριλίκια που κάνουν στο δρόμο...

Bowleno
04/02/2014, 12:22
ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΟΔΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ κούριερ και ντελιβαράδες, 2-3 φορές έχω γλυτώσει πραγματικά από θαύμα με τα καφριλίκια που κάνουν στο δρόμο...

Μαζί σου....κι εγώ με το φορτηγό λαχταράω κάθε μέρα με δαύτους μην τύχει και πατήσω κανέναν τους, ούτε ξέρω πόσες φορές μου έχουν χωθεί από δεξιά στα μουλωχτά να περάσουν (να πάνε που, γμτ το στανιό μου) και έχουν και την απαίτηση να τους δω και να τους προσέχω κιόλας :moutza:

Gi_4ce
04/02/2014, 14:48
Προσωπική μου εμπειρία μιας και ειμαι 2 χρόνια στο τιμόνι.
Δουλεύω ασφαλισμένος, φοράω κράνος και μπουφάν ακόμα και καλοκαίρι.
Είμαι σε ένα κατάστημα απο το οποίο δεν φεύγουν πάνω απο 2 παραγγελίες απο το κατάστημα για να φτάσει ζεστό το προιόν στον πελάτη.

Δουλεύουμε 2 ντελίβερι και για 3ο ντελίβερι δεν παίζει λόγος, δεν βγαίνει το μαγαζι. Μετά θα πρέπει να μας έχει για ψίχουλα και ανασφάλιστους (δεν θελει), ή να κόψει απο ποιότητα-ποσότητα (δεν θελει) ή να ακριβύνει τις τιμές (δεν θελει)

Έχω τη λογική οτι φαγητό παραδίδουμε, ούτε φιλτρα σε νεφροπαθείς, ούτε ινσουλίνη σε διαβητικούς. Και, όσο ξέρω, κανεις δεν πέθανε επειδή έφαγε 10 λεπτά αργοτερα.

-Αντί να καίω κόκκινα, έχω βρεί, όπου μπορώ, στενά να τα αποφεύγω.
-Τρελές σφήνες δεν κάνω. Σβέλτα παω, οχι τάπα.
-Ανάποδα δεν μπαίνω.
Πολιτίκαλλυ κορρέκτ ο πούσteaς... Να με διαβάζουν κάτι κυρίες αυτού και να χαίρονται.

Με αυτά και με τα άλλα, μέσο όρο παράδοσης έχουμε 45 λεπτά, ενώ στο rush hour φτάνουμε χαλαρά την ώρα και βάλε.

Θα σας άρεσε να φάτε μετά απο 1 ώρα και βάλε?
Ξέρετε τι καντήλια έχω ακούσει?

Υπάρχει τρόπος να μειώσουμε τον χρόνο. Παω 33 παραγγελίες την ημέρα. Κάθε φανάρι με καθυστερεί 3 λεπτά. Αν μπω ανάποδα σε μονόδρομους κερδίζω μεσο όρο 2 λεπτά. Αν αρχίσω τις σφήνες, δεν κερδίζω ιδιαίτερο χρόνο. Μέσα στην πόλη η μέση ωριαία δεν παίζει ιδιαιτερο ρόλο.

Θα αρχίσω να καίω απο ενα φανάρι στην παραγγελία και να πηγαίνω ανάποδα σε μονοδρομους.
3 λεπτα και 2 λεπτα =5 λεπτα.

Αν γλυτώνω 5 λεπτά στην παραγγελία (που οπως καταλαβαίνετε πάει προσθετικά όσο περνάνε οι παραγγελίες) και ο κWλος μου θα κάθεται σχεδον τρεις ωρες λιγότερο στη σέλα (στο 8ωρο) και εσυ θα φας στο μισάωρο - βαριά σαραντάλεπτο και θα είσαι ευχαριστημένος.

Βέβαια θα είμαι αντιπαθής όπως όλοι οι ντελιβεράδες οι κωλοπαιδάράδες, αλλα δεν θα με βρίζεις άλλο επειδή σου άργησα 10 λεπτά το φαγητό σου και σου έπεσε ο κώλος.

Για πες τωρα. Θα ξαναδιαμαρτυρηθείς που άργησε το φαγητό σου?

AUFGEBRACHT
04/02/2014, 15:07
Προσωπικά δεν έχω βρίσει ΠΟΤΕ ντελιβερά που άργησε παραγγελία οπότε δεν έπεσε κανένας κώλος, άρα δεν παίζει να ΞΑΝΑδιαμαρτυρηθώ αφού ποτέ δεν έχω διαμαρτυρηθεί.
Για τα υπόλοιπα δεν έχω να σχολιάσω κάτι, κρατάω μόνο κάτι που αναφέρεις και ορθώς, ότι με τις σφήνες δεν κερδίζεις ιδιαίτερο χρόνο, γιατί και τις τρεις φορές που κόντεψα να μην πάω σπίτι μου σώος και ολόκληρος ήταν από σφήνα από τα δεξιά...

MG-KTiNoS
04/02/2014, 15:12
Εγώ προχτές πήρα στη πιτσαρία και τους ξέχ...

Όχι για την πίτσα αλλά γιατί πήγε να με πατήσει με το κωλόπαπο.
Εγώ πεζός με τη γυναίκα.
Είχαμε και μαγκιές, με ξέρεις εμένα έξω από τη πιτσαρία κλπ κλπ
Διάλεξα αν θα του έβαζα το παπί στο κ...
ή
αν θα πάρω τηλέφωνο.

Ελπίζω να τον έδιωξαν γιατί τέτοια μουτρα δε γουστάρω να έρχονται
ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ
Κατανοητό?


Εγώ για 0,075 κέρδος λέω καλημέρα, ευχαριστώ ΚΑΙ πάντα στη διάθεση σας
και μπορεί ν ακούσω μέχρι για τις αιμορροΐδες του μπάρμπα.
:rolleyes:
ΑΝ θες να πάρω πίτσα δε μπορεί ο ντελιβεράς να θυμίζει το Γιαγκούλα
ούτε να μου το παίζει Βαν Νταμ

Gi_4ce
04/02/2014, 15:24
Βρε μαζί σας.

Αλλα όσο ειμαι εγώ απο την μειονότητα των ντελιβεράδων που κινείται και φέρεται αξιοπρεπώς, τόσο μειονότητα είστε και εσείς που καταλαβαίνετε.

Οι περισσότεροι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ. Τους αργούμε 10 λεπτά και παρα την συγνωμη που τους ζητάω, με προσβάλλουν μεχρι και σε προσωπικό επίπεδο.

Όπως σε κάθε επάγγελμα, έτσι και στο δικό μας έχουμε μαλάκες.

Απλά εξηγώ οτι κανένας δεν επιλέγει να παίζει το κεφάλι του κορώνα γράμματα για να φαει ο άλλος.

Ο κόσμος τους κάνει έτσι. Ο κόσμος που παραγγέλνει γατί πεινάει. Οχι γιατι ΘΑ πεινάσει... Το θέλει ΤΩΡΑ.

Αντε και μερικοί εργοδότες.
Αναφορικά, γνωστή αλυσίδα πιτσαρίας με γενναίες εκπτώσεις ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΕΙ τους ντελιβεράδες στις παραγγελίες, ακόμα και υπο βροχή.
Ή τσακίζεσαι, ή απολύεσαι.

AristidisZ
04/02/2014, 16:06
Αναφορικά, γνωστή αλυσίδα πιτσαρίας με γενναίες εκπτώσεις ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΕΙ τους ντελιβεράδες στις παραγγελίες, ακόμα και υπο βροχή.
Ή τσακίζεσαι, ή απολύεσαι.

επιβεβαιώνεται τελικά ότι η ανθρώπινη μαλακία δεν έχει το παραμικρό όριο
δυστυχώς

ggs
04/02/2014, 16:12
Αντε και μερικοί εργοδότες.
Αναφορικά, γνωστή αλυσίδα πιτσαρίας με γενναίες εκπτώσεις ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΕΙ τους ντελιβεράδες στις παραγγελίες, ακόμα και υπο βροχή.
Ή τσακίζεσαι, ή απολύεσαι.


πες μας και την φιρμα για να την προτιμαμε… γμτ το σπιτι τους ....

AristidisZ
04/02/2014, 16:13
πες μας και την φιρμα για να την προτιμαμε… γμτ το σπιτι τους ....

ε δε τη κατάλαβες ρε Γιώργο ;
χώρια που και η πίτσα είναι γτπκ

ggs
04/02/2014, 16:15
ε δε τη κατάλαβες ρε Γιώργο ;
χώρια που και η πίτσα είναι γτπκ

πως να την καταλαβω???

πιτσες δεν πολυπαίρνω …τις φτιαχνω μονος μου…:p

zannisvel
04/02/2014, 16:16
ε δε τη κατάλαβες ρε Γιώργο ;
χώρια που και η πίτσα είναι γτπκ

Pizza καπελο, χαρα, η ταβλι?

AristidisZ
04/02/2014, 16:17
δε ξέρω ρε παιδιά, απλά εγώ θα έπαιζα στοίχημα για πλάκα το καφέ της χαράς ;)

bruno
04/02/2014, 16:29
Eγω ξερω ότι τρεχουν σαν διαολοι γιατι οσες περισσοτερες παραγγελιες,τοσα περισσοτερα πουρμπουάρ,χεστηκαν αν εσυ τα φας κρυα.Να δειτε πως κανουν για τα κοντινα η' με "καλους" πελατες..Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρέσεις.

Dbnn
04/02/2014, 17:32
Εγώ σταμάτησα να δουλεύω ντελίβερυ.

Οι λόγοι με κάλυψε ο Gi_4ce.
Θυμάμαι στον τελευταίο που είχα δουλέψει είχε εναν πελάτη και μας είχε πεί ρητά: θα μου πάρεις τσιγάρα αλλιώς μην έρθεις καθόλου (ο πελάτης βαρύ πορτοφόλι).
Έψαχνα να του βρώ την μάρκα του και είχα φάει 15 λεπτά να σταματάω σε κάθε περίπτερο με αποτέλεσμα να έχω κάνει 50 λεπτά σύνολο (απόσταση απο το σουβλατζίδικο στο σπίτι του 12χλμ).
Το τι άκουσα δεν περιγράφεται....
Αυτό ήταν και το τελευταίο. Μετά παραιτήθηκα δια παντώς απο το επάγγελμα.

Gi_4ce
04/02/2014, 17:36
μου εχουν επιστρεψει παραγγελια επειδη δεν τους πηρα τσιγαρα.

bruno αμα τρέχεις ναι μεν βγαζεις περισσοτερες παραγγελιες αλλα καις περισσοτερο βενζινη, συν οτι η παραγγελια παει κουβάρι, οπότε στην επόμενη φορα δεν θα παρεις φραγκο...

η ερωτηση πασικα που ηθελα να κανω εξαρχης καιβγηκα οφτοπικ...

Που καταλαβατε οτι εανι ντελιβερας αυτος στην φωτο?

bruno
04/02/2014, 17:44
bruno αμα τρέχεις ναι μεν βγαζεις περισσοτερες παραγγελιες αλλα καις περισσοτερο βενζινη, συν οτι η παραγγελια παει κουβάρι, οπότε στην επόμενη φορα δεν θα παρεις φραγκο...

Eσυ με τι κανεις παραγγελειες με varadero? συγνωμη δηλαδή. Το δευτερο δεν το καταλαβαινω

Bradipous
04/02/2014, 17:52
Εχω δει να κανουν ντελιβερι μεχρι και με γουρουνα.
Ασφαλεστερο μεν (γιατι δεν τρεχει σαν διαολος να κανει σφινες) πιο πολυεξοδο δε.

MG-KTiNoS
04/02/2014, 17:52
Οι περισσότεροι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ. Τους αργούμε 10 λεπτά και παρα την συγνωμη που τους ζητάω, με προσβάλλουν μεχρι και σε προσωπικό επίπεδο.

Ε ναι το χουν οι Έλληνες αυτό το χούι
Δουλικοί στους από πάνω, αμείλικτοι στους από κάτω.

Pan (dvs)
04/02/2014, 18:11
μου εχουν επιστρεψει παραγγελια επειδη δεν τους πηρα τσιγαρα.

bruno αμα τρέχεις ναι μεν βγαζεις περισσοτερες παραγγελιες αλλα καις περισσοτερο βενζινη, συν οτι η παραγγελια παει κουβάρι, οπότε στην επόμενη φορα δεν θα παρεις φραγκο...

η ερωτηση πασικα που ηθελα να κανω εξαρχης καιβγηκα οφτοπικ...

Που καταλαβατε οτι εανι ντελιβερας αυτος στην φωτο?

Υποθεση εργασιας.Αν δεν κανει κατι παραπλησιο δεν εχει λογο υπαρξης το "στεγαστρο".

Gi_4ce
04/02/2014, 18:37
Eσυ με τι κανεις παραγγελειες με varadero? συγνωμη δηλαδή. Το δευτερο δεν το καταλαβαινω

Τρεχεις. Περισσοτερο γκαζι, περισσοτερο μαμ το παπι. Λακκουβες, φρενα κλπ, τούμπες η παραγγελία.
Φτανεις. ανοιγει ο πελάτης την σακκούλα, τεύχη το φαγητό. Ανοίγει την κουνημένη κοκακόλα, γινεται μνι. Δεν σου ξανααφήνει τιπ.
Σόου σίμπλ.

Πάντως στην φωτό δεν τον κοβω για ντελίβερι. Εδώ ξηλώνουνε τα αντίβαρα απο το τιμόνι για να χωράνε στο μποτιλιάρισμα, σκέπαστρα θα βάζουνε?

taisteal
04/02/2014, 18:46
Εδω επαρχια παντως κανουν ατυπο διαγωνισμο για το πιο γαματο σκεπαστρο...

Dbnn
04/02/2014, 18:48
Εχω δει να κανουν ντελιβερι μεχρι και με γουρουνα.
Ασφαλεστερο μεν (γιατι δεν τρεχει σαν διαολος να κανει σφινες) πιο πολυεξοδο δε.

Το προτιμώ φίλε μου. Αν είχα τέτοιο μαγαζί με αμάξι θα τον είχα τον ντελιβερά. Ενα μικρό χιλιαράκι μια χαρά θα κάνει την δουλειά του.
Ένα σουβλάκι έχει κόστος 0.45Ε κομπλέ και στο χρεώνουν 2.20Ε (το ξέρω απο φίλο σουβλατζή). Οι πατάτες έχουν κόστος 3Ε τα 3 κιλά και σου χρεώνει 2.50Ε για 200γραμμάρια.
Κερδοφορία του κερατά! Όχι βενζίνη θα κάλυπτα για αμάξι, μέχρι και για μπουκάλι στον Καρρά κάθε βράδυ θα πηγαίναμε με το προσωπικό.

bruno
04/02/2014, 18:49
Ενταξει ειπαμε δεν κανει μοτοκρος:) ξερω εχει και τις ατυχιες του το επαγγελμα,ακομα και κλοπες.

virus
04/02/2014, 19:36
Ο κόσμος που παραγγέλνει γατί πεινάει. Οχι γιατι ΘΑ πεινάσει... Το θέλει ΤΩΡΑ.

Αντε και μερικοί εργοδότες.
Αναφορικά, γνωστή αλυσίδα πιτσαρίας με γενναίες εκπτώσεις ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΕΙ τους ντελιβεράδες στις παραγγελίες, ακόμα και υπο βροχή.
Ή τσακίζεσαι, ή απολύεσαι.



Θυμάμαι στον τελευταίο που είχα δουλέψει είχε εναν πελάτη και μας είχε πεί ρητά: θα μου πάρεις τσιγάρα αλλιώς μην έρθεις καθόλου (ο πελάτης βαρύ πορτοφόλι).



μου εχουν επιστρεψει παραγγελια επειδη δεν τους πηρα τσιγαρα.



:eek::eek: πλακα κανετε ετσι;


και δυστυχως ειναι η :a31: του ελληνα που δεν σεβεται την δουλεια του αλλου.

off topic και σορυ

τα ειπα και ξεθυμανα

toyar
04/02/2014, 19:47
παντως οποιος ενδιαφερεται να δουλεψει ντελιβερι να ψαξει εντατικα και επιμονα για ανθοπωλειο.......
μια απο τις καλυτερες δουλειες που εκανα ποτε
δεν υπαρχει ιδιαιτερη βιασυνη,ολοι σε δεχονται με χαρα σου λενε ευχαριστω και τα τιπ ειναι ασυλληπτα για τον κλαδο
ειδικα την περιοδο οκτωβρη-φλεβαρη οι ονομαστικες εορτες ειναι απανωτες

bruno
04/02/2014, 19:57
Δηλαδη όταν ο πελατης δινει πουρμπουάρ τοτε είναι καλος?Αν παρει τσιγαρα είναι μαλακας?Πανω από 30 δευτερόλεπτα στο περιπτερο δεν κανει.Βρε παιδια τι λετε τωρα?

Bradipous
04/02/2014, 20:08
Δηλαδη όταν ο πελατης δινει πουρμπουάρ τοτε είναι καλος?Αν παρει τσιγαρα είναι μαλακας?Πανω από 30 δευτερόλεπτα στο περιπτερο δεν κανει.Βρε παιδια τι λετε τωρα?

Ναι οταν δινει μπουρμπουαρ ειναι καλος, γιατι δειχνει οτι σεβεται τον αλλο που για να του φερει να φαει τρωει γ@μιεται στο κρυο και την βροχη.
Το να παρει σε καποιον τσιγαρα επειδη βαριεται να κουνηθει και να παει μεχρι την γωνια δεν ειναι δουλεια του προφανως, με την ιδια λογικη μπορω να παρω εγω μια πιτσα και να του πω να παει και απο το σουπερ μαρκετ που χρειαζομαι κατι πραγματα.

Dbnn
04/02/2014, 20:10
Και όμως δεν κάνουμε πλάκα.

Ο πελάτης είτε αφήνει μπουρμπουάρ ή όχι είναι καλός γιατί παραγγέλνει απο το μαγαζί που σε πληρώνει. Απλά το μπουρμπουάρ μένει συν στην τσέπη σου. Και πιστέψτε με παλιότερα δούλευα 11 το πρωί με 12 το βράδυ, έβγαζα 50Ε μεροκάματο και +70 απο τα μπουρμπουάρ. Εν έτη 2009-2010 αυτά.
Αν πάρει τσιγάρα δεν είναι μαλάκας. Το να με υποχρεώνεις να σου πάρω και τσιγάρα είναι καθαρά στο χέρι το δικό μου και του εργοδότη μου καλή τη θέληση.
Γιατί εσύ μπορεί να θες σέρτικο λαμίας και αν δεν στα βρώ θα στραβώσεις και επειδή μετά το πιτόγυρο δεν θα φουμάρεις και επειδή ως δια μαγείας θα σου έρθει η περίοδος και θα σου φταίει επειδή η ντομάτα είναι κομμένη σε 2mm αντί για 1.82mm θα βρώ τον μπελά μου οτι: -τα-σουβλάκια-είχαν-κρυώσει-και-είχα-περίεργο-ύφος-τραμπούκου-και-δεν-ξαναπαραγγέλνω-απο-σας-

Επιστημονική φαντασία? Και όμως η πραγματικότητα.
Απλά τώρα η μόδα προστάζει "επικύνδυνες αποστολές" γιατί πρέπει να σφάζεις φανάρια και διασταυρώσεις για να προλάβουμε τον πελάτη μην τον ξενερώσουμε.
Σαν τους DJ που ασχολούμαι χρόνια ως χομπίστας και τώρα μας λένε πρέπει να αλλάζετε τραγούδι ανα 10 δευτερόλεπτα.
Βρε αντε στο γεροδιάολο που λέει και ο κωνσταντάρας. Σηκώνομαι, παω στο σουβλατζίδικο, τρόω και επιστρέφω σπίτι μου.

AristidisZ
04/02/2014, 20:27
ήμι off topic, αλλά ποτέ μου δεν θεώρησα ότι το πρόβλημα αργοπορίας έγκειται στον delivery
πάντα θεωρούσα ότι η αργοπορία οφείλεται αποκλειστικά στον σουβλατζή

(παραγγέλνω βέβαια πάντα από μαγαζιά κοντά στη γειτονιά μου, οπότε μιλάμε για max 1 χλμ απόσταση, πόσο να καθυστερήσει δηλαδή ένα παπάκι ; )

bruno
04/02/2014, 20:30
Κάθε δουλεια εχει τις δικες της μαλακιες,υπαρχουν δουλειες πολύ πιο δυσκολες από ντιλιβερι που φενεται και φορολογείται και το τελευταιο ευρο.

AristidisZ
04/02/2014, 20:34
Κάθε δουλεια εχει τις δικες της μαλακιες,υπαρχουν δουλειες πολύ πιο δυσκολες από ντιλιβερι που φενεται και φορολογείται και το τελευταιο ευρο.

για πες 2~3, έτσι βρε παιδί μου, κουβέντα να γίνεται :)

akis_trevor
04/02/2014, 20:42
χμμμ..να μιλησω για ντελιβερυ σε φαρμακια;πουρμπουαρ;;;;;τι ειναι αυτο;;;;ευχαριστω;;;;σπανια και απο συγκεκριμενους..σεβασμος απο υπαλληλους φαρμακειων στον διανομεα;μπααααααα....
κτηνε,θα ηθελα πολυ να μου πεις πως ειναι η κατασταση με τον συνεταιρισμο σας εκει.

bruno
04/02/2014, 20:44
50-60ε 65+βαθμους κελσιου 106+ ντεσιμπέλ και 12-16αρο και χωρις γκρινιες.Και οι courier είναι στον δρομο χωρις πουρπμουαρ.

Bradipous
04/02/2014, 20:53
50-60ε 65+βαθμους κελσιου 106+ ντεσιμπέλ και 12-16αρο και χωρις γκρινιες.Και οι courier είναι στον δρομο χωρις πουρπμουαρ.

Τι σκατα, στην κολαση κανουν κουριερ; :lol:

Gi_4ce
04/02/2014, 20:54
πρσωπικα θεωρω καλο πελατη αυτον που παραγγελντει καθε μερα ειτε αφηβνει μπουρμπουαρ ειτε οχι.
Απο την στιγμη που παραγγελνει καθε μερα, δινει δουλειά στον εργοδότη μου και εν κατακλείδει σε εμενα.

Τώρα όταν ο άλλος παραγγέλνει την ελαχιστη παραγγελια που μπορεί και σε στελνει για τσιγαρα και καρτα για το κινητο και εχει και υφακι αν δεν του φερεις τα σωστα, ναι, εχουμε θεμα...

και ειμαι απο τους διανομείς που πάνε τσιγάρα...

virus
04/02/2014, 20:54
Σηκώνομαι, παω στο σουβλατζίδικο, τρόω και επιστρέφω σπίτι μου.
πολλες φορες παω εγω στο σουβλατζιδικο και τα παιρνω



ήμι off topic, αλλά ποτέ μου δεν θεώρησα ότι το πρόβλημα αργοπορίας έγκειται στον delivery
πάντα θεωρούσα ότι η αργοπορία οφείλεται αποκλειστικά στον σουβλατζή

(παραγγέλνω βέβαια πάντα από μαγαζιά κοντά στη γειτονιά μου, οπότε μιλάμε για max 1 χλμ απόσταση, πόσο να καθυστερήσει δηλαδή ένα παπάκι ; )

+100000000000000000000000000000000 με καλυψες απολυτα. ετσι κι εγω



ΑΛΛΑ για τα τσιγαρα ΟΧΙ. για μενα ειναι εντελως απαραδεκτο :confused:

κι ουτε τοχα σκεφτει ποτε μου

AristidisZ
04/02/2014, 20:57
ΑΛΛΑ για τα τσιγαρα ΟΧΙ. κι ουτε τοχα σκεφτει ποτε μου

και εγώ ρε συ Γιάννη, απορώ πως δε ντρέπονται τα ζώα...

bruno
04/02/2014, 20:57
Μαγειρειο που φτιαχνει γλαροσουπα :cry:

AristidisZ
04/02/2014, 21:03
Μαγειρειο που φτιαχνει γλαροσουπα :cry:

εντάξει, και θα σου πει ο delivery, και με το δίκιο του, ότι τουλάχιστον δε κινδυνεύεις 5~6 ώρες τη μέρα να σκοτωθείς
δε βγαίνει άκρη ;)

bruno
04/02/2014, 21:13
Κι εγω παντος θα ντεπομουν να ζητησω από ντιλιβερι να μου ψωνισει τσιγαρα.Και να μην παρεξηγηθώ εχω καλους φιλους,συγγενης που κανουν αυτή την δουλεια.

intruder
04/02/2014, 21:42
Δεν εχεις αδικο.Το θεμα μας εδω δεν ειναι αν οι υπολοιποι κανουνε σωστα τη δουλεια τους,αλλα αν στη συγκεκριμενη κατηγορια υπαρχει θεμα.

ολα σε τροχοφορα που δεν ειναι εργοστασιακα ή προεξεχουν απο το οχημα ειναι παρανομα.(πχ κ η κοτσαδουρα στα αμαξια).
φαντασου οτι μια φορα χτυπησε ενας με ενα παπι στο δρομο (courier,με αυτα τα ογκωδη ασπρα κουτια απο πισω) κ η ασφαλεια δεν ηθελε να αποζημιωση επειδη το κουτι ειναι ''ξενο'' σωμα κ προεξεχει.αυτο για μενα ειναι αδικο στις μοτο,γιατι ετσι κ τα καγκελα προστασιας ή μανιταρια ειναι παρανομα


Μόνο που πολλές φορές έχω κοντέψει να μη φτάσω εγώ στον προορισμό μου για να φτάσει κάποιος ντελιβεράς στον προορισμό του...

δεν διαφωνω οπως ειπα κ παραπανω ,απλα μιλησα για στατιστικες ατυχηματων κ οχι προσωπικες εμπειριες

intruder
04/02/2014, 21:55
Κάτσε γιατί τα έχεις μπλέξει λίγο φίλε μου... Δηλ το γεγονός ότι δουλεύουν όλοι ανασφάλιστοι και κάνουν μεροκάματα τί σημαίνει; Είναι δικαιολογία να καβαλάνε ένα μηχανάκι κι όποιον πάρει ο χάρος; Είναι το μόνο επάγγελμα που δε σέβεται το κράτος; ναι,ειναι ενα απο τα επαγγελματα το οποιο μεχρι πριν κανα χρονο δεν ηταν επαγγελμα,οχι μονο για το κρατος που τα ενσημα του διανομεα ειναι τα πιο απλα,αλλα κ απο την κοινωνια γιατι ο ντελιβερας γενικα ηταν το παιδι για τα θελημΑτα παραδειγματα που γραφτηκαν παραπανω,επειδη ο πελατης πλερωνει.οχι δεν ειναι σωστη λογικη του οποιον παρει ο χαρος εννοητε.Δηλ. με αυτή τη λογική ένας οικοδόμος που κοιτάει πλέον το μεροκάματο με το κυάλι και δουλεύει κι αυτός ανασφάλιστος τί πρέπει να κάνει; Όταν χτίζει σε μια οικοδομή να πετάει τα τούβλα που του περισσεύουν και στα παπάρια του άμα περάσει κανένας από κάτω και τον σκοτώσει;αλλο ενα δυσκολο επαγγελμα που ειχε τα απαραιτητα ενσημα απο το κρατος κ ειναι αλλη ιστορια απο αυτη του διανομεα.Η προσωπικές μου εμπειρίες και στατιστικές λοιπόν αναδεικνύουν σε ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ ΟΔΙΚΟ ΚΙΝΔΥΝΟ κούριερ και ντελιβαράδες, 2-3 φορές έχω γλυτώσει πραγματικά από θαύμα με τα καφριλίκια που κάνουν στο δρόμο...για το νουμερο ενα οδικο κυνδυνο παλι δεν θα συμφωνησω(ειπαμε στατιστικα της τροχαιας,οχι δικα μας),αλλα το ξαναλεω σε πολλους λειπει η οδικη παιδεια,αλλα κ η αντιληψη οτι ενα απλο πχ σπασιμο ποδιου οχι μονο τους στερει την δουλεια κ τοποδι για καμποσους μηνες ,αλλα κ οτι τα εξοδα εαν εισαι ανασφαληστος ειναι δυσβασταχτα.
...

TROOPER
05/02/2014, 00:16
και απο τις πατεντες των ντελιβερι φτασαμε στη μαλακιααααα.......locked :D:wave2: