PDA

View Full Version : Νυχτερινός θόρυβος - Τι είναι;



VANDA
03/02/2014, 14:22
Θέλω βοήθεια, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

Εδώ και δέκα μέρες, γύρω στις 12.00-1.00 τη νύχτα ξεκινάει ένας βόμβος που κρατάει μέχρι το ξημέρωμα. Ο θόρυβος έρχεται από το ισόγειο κάτω από το σπίτι μου (είμαι στον 1ο), όπου υπάρχει κάτι σαν αποθήκη που δεν χρησιμοποιείται από κανέναν. Έχει σωλήνες νερού στους τοίχους οι οποίοι είναι σε συντονισμό (εξου και το βουητό) και όταν τους αγγίζεις νιώθεις τη δόνηση και ο ήχος αλλάζει.
Αυτός ο χώρος ακουμπάει από τη μία σε ενα γραφείο (τελετών :rolleyes:) και από την άλλη στο ισόγειο της διπλανής πολυκατοικίας και συγκεκριμένα σε κάτι γραφεία της.. ενορίας (έλεος, ξέρω..).
Στις άλλες δυο μεριές είναι ελεύθερο (ακάλυπτος και ανοιχτός χώρος).

Φέραμε τον τύπο του γραφείου νύχτα.. δεν είναι κάτι από εκεί.
Μιλήσαμε στην διαχειρίστρια της διπλανής πολυκατοικίας.. ψάξανε τον λέβητα πετρελαίου τους (που πρέπει να πέφτει κάτω από το δωματιάκι-αποθήκη), κλειστός από τα Χριστούγεννα, δεν έχει καν πετρέλαιο, ούτε ρεύμα.
Στην ενορία, έψαξε η ίδια, δεν βρήκε κάτι εκτός από ένα ψυγείο που κάνει όπως κάνει κάθε ψυγείο.. εξάλλου αυτό δουλεύει όλη μέρα.
Έκλεισα τη βάνα που δίνει νερό στους συγκεκριμένους σωλήνες (δεν έκλεισα όποια να 'ναι, μου την υπέδειξε υδραυλικός), δεν σταμάτησε ο θόρυβος.
Πήραμε τηλέφωνο στο αττικό μετρό, καθώς το σπίτι είναι πάνω στη διαδρομή μεταξύ δύο σταθμών.. Εξυπηρετικότατοι (όντως), αλλά δεν κάνουν έργα στο σημείο. Ακόμα κι αν κάνανε κάποια συντήρηση, λένε, δε θα κρατούσε πάνω από 2-3 μέρες.
Τηλέφωνο στο φυσικό αέριο αττικής.. τα ίδια.

Καμιά ιδέα; Έχω και ένα ωραιότατο 'μουσικό' βίντεο από το χώρο.. αλλά είναι σπίτι.
Αν καθήσω τη νύχτα στην κουζίνα μου (που πέφτει ακριβώς από πάνω) είναι σαν να βρίσκομαι μέσα σε βαπόρι. Πείτε τίποτα.. :(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

amyroukai
03/02/2014, 14:30
Κλιματιστικό η αντλία θερμότητας κάποιου στην πολυκατοικία;

Και χωρίς πλάκα, είχα δει ψυγεία τόσο θορυβώδη.

OldMan
03/02/2014, 14:37
Δεν ρίχνεις καμια κλωτσιά στην μεταλλική σκάλα του ακάλυπτου..???

ggs
03/02/2014, 14:39
Κλιματιστικό η αντλία θερμότητας κάποιου στην πολυκατοικία;

Και χωρίς πλάκα, είχα δει ψυγεία τόσο θορυβώδη.

,,,ισως και με συνδυασμο νυχτερινου ρευματος... (01:00-08:00)

Pan (dvs)
03/02/2014, 14:39
Κανενας κυκλοφορητης απο λεβητα?

blackbusa
03/02/2014, 14:41
http://bougelo.blogspot.com.es/2010/01/blog-post_6891.html

part 2

amyroukai
03/02/2014, 14:45
Τώρα που ειπες λέβητα... Βραδινές ώρες αυξάνει η πίεση δικτύου λόγω ελάχιστης κατανάλωσης. Υπάρχει πιθανότητα να έχει χαλάσει κανένας αυτόματος πλήρωσης δικτύου θέρμανσης και να κανει έτσι το φλοτερ; εξηγεί και γιατί το ένιωθε σε σωλήνες νερού.

amyroukai
03/02/2014, 14:50
Ο αυτόματος δεν έχει να κανει με το αν λειτουργεί το κύκλωμα.

Παιζει και το ριφιφι, :lol:

AristidisZ
03/02/2014, 14:52
Ο αυτόματος δεν έχει να κανει με το αν λειτουργεί το κύκλωμα.


και να είναι τρύπια η εγκατάσταση και να θυμάται να γεμίζει μόνο βράδυ ; spooky...

Sapadak
03/02/2014, 14:54
Ναι ξυλολεβητες :lol:

AristidisZ
03/02/2014, 14:54
Υπήρχαν λέβητες τότε; :uplate:

καρβουνάκι ;)

SHOOTER045
03/02/2014, 15:03
ελεγξτε το πιεστικο νερου της οικοδομης
οταν πεφτει η πιεση στην φουσκα εσωτερικα δημιουργει τετοια φαινομενα βουητο η σφυριγμα

DimChios
03/02/2014, 15:05
Kανε τουμπεκι και ντου και ζητα μεριδιο! μην εισαι μλκας!

και σβησε και το θρεντ! ;)

AUFGEBRACHT
03/02/2014, 15:07
...

309013

makis206
03/02/2014, 15:11
Έχω ένα προαίσθημα ότι για όλα ευθύνεται ο νεκροθάφτης, μπορεί να είναι ο πρώτος ύποπτος τις περισσότερες φορές κι εντέλει να βγαίνουμε λάθος όμως εδώ νομίζω ότι σ'αυτόν θα πρέπει να εστιάσουμε από την αρχή.

Μήπως βλέπει τσόντες δίπλα στο καλοριφέρ;:a01:

GIXXERAKIAS
03/02/2014, 15:25
Kανε τουμπεκι και ντου και ζητα μεριδιο! μην εισαι μλκας!

και σβησε και το θρεντ! ;)

Σωστός ο Ντίμτσίου....κάποιος ριφιφιάζει λέμε!!!:bawl:

notakos600
03/02/2014, 15:29
Για να συντονίζονται οι σωλήνες σημαίνει πως κάποιος ή κάποιοι από αυτούς έχουν χαλαρά στηρίγματα στον τοίχο. Θα πρότεινα να σφίξει κάποιος εκ νέου αυτά τα στηρίγματα. Εννοώ κάτι σαν το παρακάτω:

309014

VANDA
03/02/2014, 15:50
Επειδή όσο πάει και μπερδεύομαι.. να πω μερικά ακόμα.

Οι ώρες δεν είναι εντελώς ίδιες κάθε νύχτα. Πχ χθες ξεκίνησε 00.55, προχθές μέχρι τις 02.00 που κοιμήθηκα δεν είχε ξεκινήσει, αλλά στις 05.00 που ξύπνησα το άκουσα.. την προηγούμενη 01.20, άλλες φορές 00.30 κλπ κλπ. Το πρωί σταματάει χονδρικά μεταξύ 6 με 7.

Εμείς δεν έχουμε καν λέβητα πετρελαίου και είμαστε μόνο δύο διαμερίσματα. Έχουμε κλείσει νερό, ρεύμα, φυσικό αέριο.. δεν αλλάζει κάτι. Στο ίδιο κτίριο είναι μόνο το γραφείο, και μάλιστα οι σωλήνες αντιστοιχούν σε νερό αυτουνού, αλλά δεν μένει εκεί κανείς τη νύχτα. Εξάλλου του έκλεισα την παροχή αλλά συνέχισε ο ήχος. Να ανάβει κλιματιστικό ενώ είναι άδειο δεν έχει και πολύ νόημα.

Για τον λέβητα της δίπλα πολυκατοικίας (η οποία είναι τεράστια) σας είπα τι μου είπαν. Τώρα αν όντως κάποιο διαμέρισμα από κει ανάβει κλιματιστικό τη νύχτα και δεν το παραδέχεται.. άντε να τον βρεις..

Btw, το κτίριό μου είναι του 1932, οπότε αν δοκιμάσει κανείς να σφίξει τους συγκεκριμένους σωλήνες μπορεί να τους πάρει στο χέρι.

Και η σκάλα δεν δονείται (Αντουάν)!

AristidisZ
03/02/2014, 15:54
Μπορεί να ακουστεί λαλακία, έχεις σκεφτεί ότι είναι ένας θόρυβος συνεχής, ο οποίος απλά δεν γίνεται αντιληπτός κατά τη διάρκεια της ημέρας λόγω φασαρίας κλπ κλπ κλπ ;;;

MikeG
03/02/2014, 15:56
Να φέρω εργαλεία ; :p

Πάντως κάτι παρόμοιο το ακούω και εγώ σπίτι μου, αλλά όχι πάντα, έχω καταλήξει ότι είναι τα αυτιά μου και βάζω ωτοασπίδες. Δε πιστεύω ότι είναι το ίδιο σενάριο, αλλά λέω τη λαλακία μου..

VANDA
03/02/2014, 15:56
Μπορεί να ακουστεί λαλακία, έχεις σκεφτεί ότι είναι ένας θόρυβος συνεχής, ο οποίος απλά δεν γίνεται αντιληπτός κατά τη διάρκεια της ημέρας λόγω φασαρίας κλπ κλπ κλπ ;;;

Ναι, αλλά δεν είναι. Σταματάει απότομα το πρωί και έτσι αρχίζει και τη νύχτα. Απλά παίζει λίγο η ώρα.

VANDA
03/02/2014, 15:57
Να φέρω εργαλεία ; :p

Πάντως κάτι παρόμοιο το ακούω και εγώ σπίτι μου, αλλά όχι πάντα, έχω καταλήξει ότι είναι τα αυτιά μου και βάζω ωτοασπίδες. Δε πιστεύω ότι είναι το ίδιο σενάριο, αλλά λέω τη λαλακία μου..

Δεν το ακούω μόνο εγώ ρε! :lol:

ggs
03/02/2014, 16:06
Εδώ και δέκα μέρες, γύρω στις 12.00-1.00 τη νύχτα ξεκινάει ένας βόμβος που κρατάει μέχρι το ξημέρωμα. Ο θόρυβος έρχεται από το ισόγειο κάτω από το σπίτι μου (είμαι στον 1ο), όπου υπάρχει κάτι σαν αποθήκη που δεν χρησιμοποιείται από κανέναν. Έχει σωλήνες νερού στους τοίχους οι οποίοι είναι σε συντονισμό (εξου και το βουητό) και όταν τους αγγίζεις νιώθεις τη δόνηση και ο ήχος αλλάζει.

Αυτός ο χώρος ακουμπάει από τη μία σε ενα γραφείο (τελετών :rolleyes:) και από την άλλη στο ισόγειο της διπλανής πολυκατοικίας και συγκεκριμένα σε κάτι γραφεία της.. ενορίας

Φέραμε τον τύπο του γραφείου νύχτα..

Μιλήσαμε στην διαχειρίστρια της διπλανής πολυκατοικίας.. ψάξανε τον λέβητα πετρελαίου τους (που πρέπει να πέφτει κάτω από το δωματιάκι-αποθήκη), κλειστός από τα Χριστούγεννα, δεν έχει καν πετρέλαιο, ούτε ρεύμα.




Οι ώρες δεν είναι εντελώς ίδιες κάθε νύχτα. Πχ χθες ξεκίνησε 00.55, προχθές μέχρι τις 02.00 που κοιμήθηκα δεν είχε ξεκινήσει, αλλά στις 05.00 που ξύπνησα το άκουσα.. την προηγούμενη 01.20, άλλες φορές 00.30 κλπ κλπ. Το πρωί σταματάει χονδρικά μεταξύ 6 με 7.

Έχουμε κλείσει νερό, ρεύμα, φυσικό αέριο.. δεν αλλάζει κάτι. Στο ίδιο κτίριο είναι μόνο το γραφείο, και μάλιστα οι σωλήνες αντιστοιχούν σε νερό αυτουνού, αλλά δεν μένει εκεί κανείς τη νύχτα.



το κτίριό μου είναι του 1932........


παντως φιλΑΙ Βαντα, ανετα εβγαζε σεναριο θριλερ...

theofilos888
03/02/2014, 16:16
παντως φιλΑΙ Βαντα, ανετα εβγαζε σεναριο θριλερ...

Και αν βαλεις και πορτες που κλεινουν........ ουτε ο σπιλμπεργκ....

bulmont
03/02/2014, 16:39
309015

VANDA
03/02/2014, 16:43
Ανέβασα το βίντεο..
Με τέτοιο σάουντρακ θα βγει ταινιάρα.. Δείτε τι ωραία μουσική παίζω (http://www.youtube.com/watch?v=JkveYr5PrLY&feature=youtu.be).. :dizzy:

billyP
03/02/2014, 16:46
Ρε σεις, δεν υπάρχει κανά "μηχανάκι" που να μπορεί να αναγνωρίσει από πού έρχεται ο ήχος ??
Να το στρέφεις προς ένα σημείο και να σου "λέει" αν από εκεί ο ήχος έχει μεγαλύτερη ένταση....
Νταξ, βλέπω πολλά έργα....:D

GKN
03/02/2014, 16:52
Ανέβασα το βίντεο..
Με τέτοιο σάουντρακ θα βγει ταινιάρα.. Δείτε τι ωραία μουσική παίζω (http://www.youtube.com/watch?v=JkveYr5PrLY&feature=youtu.be).. :dizzy:

:uplate:
δες εαν γυρναει το ρολοι του νερου , ισως ειναι διαροη ... το βραδυ που εχει πιεση τι να πω ..

makis206
03/02/2014, 16:52
Ανέβασα το βίντεο..
Με τέτοιο σάουντρακ θα βγει ταινιάρα.. Δείτε τι ωραία μουσική παίζω (http://www.youtube.com/watch?v=JkveYr5PrLY&feature=youtu.be).. :dizzy:

Το σπίτι είναι δαιμονισμένο!!:uplate::uplate:


Οι παπάδες από κάτω δεν μπορούν να βάλουν κάνα χεράκι; :lol:

faraway
03/02/2014, 16:57
Έλα ρε .... για τόσο πολύ θόρυβο μιλάς ?
Πω πω ξενέρωμα .... :rolleyes:

Allst@rf
03/02/2014, 17:04
Ωραιο βιντεο αρκετα στοιχειωμενο...

:lol:

DimChios
03/02/2014, 17:06
Ανέβασα το βίντεο..
Με τέτοιο σάουντρακ θα βγει ταινιάρα.. Δείτε τι ωραία μουσική παίζω (http://www.youtube.com/watch?v=JkveYr5PrLY&feature=youtu.be).. :dizzy:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:


sorry ρε μλκ αλλα ειναι γαμάτο!

:bawl:

typhoon
03/02/2014, 17:13
Φίλε εμένα μου κάνει για γεννήτρια τριφασικού ρεύματος...
Κοίτα για κάνα ράσο τριγύρω..
http://www.youtube.com/watch?v=sVCmIh9sQsM#t=31
στο 0:19:D

archi
03/02/2014, 17:20
μετά το βίντεο και σύμφωνα με τα στοιχεία τα οποία αναφέρεις καλό θα ήταν να φωνάξεις τους ειδικούς. (http://www.paranormalgreece.com/)

devil's animal
03/02/2014, 17:32
παιζει να ειναι απο γεννητρια που ακουμπαει καπου και στελνει δονησεις...
ως γνωστον ο ηχος μεταφερεται καλυτερα πρωτιστως στα στερεα, δευτερευοντως στα υγρα και τελος στον αερα...

αρα μπορει να ειναι κατι που ερχεται απο αρκετα μακρυα και περναει στις σωληνωσεις και επειδη ειναι παλιες και εχουν χαλαρωσει οι συνδεσμοι, δημιουργουνται οι ηχοι...

επειδη αναφερεις και το μετρο αλλα και τις "περιπου ωρες"...μπορει οταν κλεινουν το μετρο να τιθεται σε λειτουργια καποιος μηχανισμος, γεννητρια ή κατι τετοιο...
για δες το, το σ/κ που κλεινει πιο αργα το μετρο, να δεις ποτε ξεκιναει και ποτε σταματαει...

η γνωμη μου ειναι οτι ο θορυβος ειναι αρκετα δυνατος για να ειναι κατι απλο, οπως πιεση στο δικτυο...

TOMASKTM
03/02/2014, 17:36
Μπορει καποια βιδα απο βαση εξωτερικης μοναδας κλιματιστικου να εχει βρει σε
καποια σωληνα νερου,χωρις να την εχει τρυπησει.

el_hymador
03/02/2014, 17:37
... μήπως έχει μετακομισει πρόσφατα κάποιος Αβορίγινας ιθαγενής στην πολυκατοικία και έχει περάσει τις βρύσες για didgeridoo; Τον ίδιο ήχο βγάζουν...

http://www.youtube.com/watch?v=81vLopFB3wI

...ψάξτε για ζωγραφισμένα καγκουρά και παραστάσεις από το μεγάλο όνειρο στην είσοδο...

kostaskk
03/02/2014, 17:40
o αερας ειναι. τι τελευταιες μερες φυσαει πολυ.
και εχω ακουω κατι τετειο καθε βραδυ.

σαν μεταλα να χρυπανε σαν καποιος να ψαχουλευει συνεχεια κτλ κτλ
it's the air. κατι θα κρεμετε απο κανα διπλανο μπαλκονι και θα το κανει

karellen
03/02/2014, 17:44
Μπορει καποια βιδα απο βαση εξωτερικης μοναδας κλιματιστικου να εχει βρει σε
καποια σωληνα νερου,χωρις να την εχει τρυπησει.
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ.Σου είναι εύκολο να βγεις στο φωταγωγό να δεις αν δουλεύει νύχτα κανά κλιματιστικό;

Εκτός και αν έχεις για γείτονα κανένα αμετανόητο ροκά (σόρρυ δεν κρατήθηκα)! :lol::lol:

http://www.youtube.com/watch?v=lt-udg9zQSE

teogtp
03/02/2014, 17:56
Ακουγετε σαν καποιο κλιματιστικο-αφυγραντηρας.

vaska
03/02/2014, 18:17
Μόλις διάβασα το αρχικό είπα "καλά γυναικείες υπερβολές, η τρίχα τριχιά κλπ κλπ". Μόλις όμως είδα το βίδεο και ειδικά ένα χέρι να ξεπροβάλει από το σκοτάδι στο ημίφως ...... σκιάχτηκα λέμε.

Χωρίς υπερβολές είναι ζόρικος θόρυβος και σίγουρα είναι μπόλικο ενοχλητικός. Από όλες τις απόψεις που ακούστηκαν μου κάνει περισσότερο αυτή του κλιματιστικού ή του αφυγραντήρα ή ακόμα και αυτή του ντέβιλ με το μετρό.

Παίζει το σενάριο όταν ακούγεται ο θόρυβος να πάτε με τον / την διαχειριστή της διπλανής πολυκατοικίας στους μετρητές της ΔΕΗ και να κλείνετε μία μία τις παροχές για λίγο μέχρι να βρεθεί ποιο διαμέρισμα είναι υπεύθυνο??


Πάντως αν γυρίσεις ταινία με τίτλο " Ο Θόρυβος" και στην εισαγωγή παίξεις το βιντεάκι που έβαλες, μιλάμε στο BoxOffice με τη μία.

:D

spyrakos35
03/02/2014, 18:24
309018

spyro
03/02/2014, 18:30
εσεις μπορει να γελάτε αλλα εγώ τη βάντα τη καταλαβαίνω απόλυτα. είναι ορισμένα βράδυα που δεν αντέχεται. χωρίς να χω κατάλαβει τι είναι ακόμα (στο δικό μου σπίτι) έπεσα πρόσφατα πάνω στο ακόλουθο:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hum

http://www.thehum.info/

μπορεί απλά να είναι το ρευμα μπορεί κάτι πολυ απλο, αλλά αμα συγχρονιστείς και το ακούσεις τότε δε ξεκολάς.

yes-u
03/02/2014, 18:47
Η σαπιοπολυκατοικία που είναι στη μέση, εμποδίζει την ελεύθερη αμφίδρομη μετακίνηση ψυχών από ντεθάδικο σε ενορία για τα τελευταία to do, τι δεν καταλαβαίνετε?

Takata Dome
03/02/2014, 18:52
Μάλλον κάτι ακουμπά πάνω στους σωλήνες νερού,το οποίο τίθεται σε λειτουργία το βράδυ,και μεταφέρει τις δονήσεις.Ξεκινήστε να ακολουθείτε τους σωλήνες μήπως βρείτε τον ένοχο.

Eπίσης,μήπως τυχαίνει να έκαναν οι υπηρεσίες ύδρευσης έργα στο δίκτυο πρόσφατα; Αυτό το θόρυβο τον ακούτε μόνο εσείς,ή και σε διπλανά σπίτια;

el_hymador
03/02/2014, 19:05
Πέρασα το video στο Adobe Premiere και το ανέλυσα σε καρέ... δεν μου αρέσει αυτό που εμφανίζεται σε μερικά...

309020

vaska
03/02/2014, 19:10
Πέρασα το video στο Adobe Premiere και το ανέλυσα σε καρέ... δεν μου αρέσει αυτό που εμφανίζεται σε μερικά...

309020

μα τι σόι Μπούστης είσαι ρε φίλε????

Πανάθεμά σε δεν θα κοιμηθούμε το βράδυ

:eek:

spyrakos35
03/02/2014, 19:12
:a012:

pektis
03/02/2014, 19:13
Παιζει να ειναι εξωτερικη μοναδα air condition απο καποιον ακαλυπτο της πολυκατοικιας.......

AUFGEBRACHT
03/02/2014, 19:16
Παιζει να ειναι εξωτερικη μοναδα air condition απο καποιον ακαλυπτο της πολυκατοικιας.......

Περισσότερο για μονάδα πυρηνικού αντιδραστήρα φέρνει με τόσο θόρυβο...

AUFGEBRACHT
03/02/2014, 19:17
Πάντως παίζει να είναι απλά ο θόρυβος από την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας...

el_hymador
03/02/2014, 19:20
μα τι σόι Μπούστης είσαι ρε φίλε????

Πανάθεμά σε δεν θα κοιμηθούμε το βράδυ

:eek:

Τώρα;

309022

vaska
03/02/2014, 19:24
Τώρα;

309022

ανα γειά σου, έεετσι!

:beer:

el_hymador
03/02/2014, 19:30
ανα γειά σου, έεετσι!

:beer:


Πάντως την πρώτη φωτοφραφία την παρεξήγησες, αν προσέξεις καλά ο συγχωρεμένος ο Μιχαλιός είναι...

309025

...στην χειρότερη να αρχίσουν να παίζουν οι σωλήνες το Smooth Criminal

skylaros
03/02/2014, 19:30
Αυτό κρατήσατε ? Oldman που ξέρεις τόσο καλά το σπίτι του Vanda και μάλιστα το ακόμα γνωρίζεις και τη μεταλλική σκάλα της εξόδου κινδύνου από τον ακάλυπτο ? 309023 Ύποπτο ... !!! :evil:

Για να μπούμε στο θέμα
1) Καλά το πας
2) Οι σωλήνες μεταφέρουν νερό, ξεκίνα από εκεί
3) Πολύ λογικό στο να συμβαίνει και εύκολο να ανακαλύψεις είναι και η μονάδα κλιματιστικού etc
και Τέλος http://ksipnistere.blogspot.gr/2012/05/blog-post_1610.html και για να τεκμηριώνουμε και τις κουβέντες μας -----> http://www.youtube.com/watch?v=ybyePP7rbek

amyroukai
03/02/2014, 20:01
Την μεταλλική σκάλα την γνωρίζει ο γέρος άνθρωπος ή ο ελέΦθερος σκοπευτής;


Να πω μιά χαζομάρα ακόμη. Αυτοί οι σωλήνες, πόθεν ξεκινούν και που καταλήγουν; Θέλω να πω, αν μπορείς να ακολουθήσεις την πορεία τους (χοντρικά λέμε ή και κανονικά αν δεν είναι καλυμμένοι) ίσως βρεις τον ένοχο. Το ότι έχεις κλείσει το νερό και πάλι δονείται μάλλον αποκλείει την πιθανότητα να είναι από το ίδιο το κύκλωμα ή κάποιο εξάρτημα σε αυτό (μειωτήρα πίεσης/εξαεριστικό κλπ) Έχεις αδειάσει τη στήλη ανοίγοντας καμμιά βρύση να ξε-πιεστεί; Είναι πολύ έντονη η δόνηση, σαν να μεταφέρει κραδασμούς ηλεκτροκινητήρα... Αλλά πάλι, λες ότι δεν έχεις κλιματιστικές κλπ μονάδες εκεί. Γουάτ ντα φακ.

gcrook
03/02/2014, 20:12
Ανέβασα το βίντεο..
Με τέτοιο σάουντρακ θα βγει ταινιάρα.. Δείτε τι ωραία μουσική παίζω (http://www.youtube.com/watch?v=JkveYr5PrLY&feature=youtu.be).. :dizzy:

Τα υδραυλικα σου ειναι καπως ξεκουρδιστα.
Δοκιμασε με ενα korg (εχει προσφορα ο Νακας) και ξαναπες μας.
Ο βομβος δεν θα σταματησει,αλλα θα ειναι τουλαχιστον καπως πιο ευχαριστος στ'αυτια.

Dant3
03/02/2014, 20:35
Εμενα μου φαινεται παντως οτι καποιος βαζει κατι να λειτουργει το βραδυ και απλα επειδη ειναι παλαιολιθικη η πολυκατοικια,μεταφερεται ευκολα ο θορυβος απο τους σωληνες...
Οποτε ειναι αρκετα πιθανο να μην οφειλεται στους χωρους βρισκονται διπλα.
Μια λυση ειναι να κατεβαζεις ασφαλειες για να περιορισεις το χωρο που ψαχνεις.
Αλλα δε ξερω εαν θα συμφωνησουν οι αλλοι στη πολυκατοικια για αυτο.
Παντως να εχεις παντα στο νου σου οτι μπορει να παιζει κανεις που να κανει τιποτα παρανομο οποτε κινησου αναλογα(πχ ξερω περιπτωση με τυπο που εριχνε νερα σε δρομο τα βραδια και ανακαλυψαν οτι ειχε στησει στη ταρατσα του επιχειρηση παρανομα και επλενε χαλια)

STOYBI
03/02/2014, 21:26
Θέλω βοήθεια, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

Εδώ και δέκα μέρες, γύρω στις 12.00-1.00 τη νύχτα ξεκινάει ένας βόμβος που κρατάει μέχρι το ξημέρωμα. Ο θόρυβος έρχεται από το ισόγειο κάτω από το σπίτι μου (είμαι στον 1ο), όπου υπάρχει κάτι σαν αποθήκη που δεν χρησιμοποιείται από κανέναν. Έχει σωλήνες νερού στους τοίχους οι οποίοι είναι σε συντονισμό (εξου και το βουητό) και όταν τους αγγίζεις νιώθεις τη δόνηση και ο ήχος αλλάζει.
Αυτός ο χώρος ακουμπάει από τη μία σε ενα γραφείο (τελετών :rolleyes:) και από την άλλη στο ισόγειο της διπλανής πολυκατοικίας και συγκεκριμένα σε κάτι γραφεία της.. ενορίας (έλεος, ξέρω..).
Στις άλλες δυο μεριές είναι ελεύθερο (ακάλυπτος και ανοιχτός χώρος).

Φέραμε τον τύπο του γραφείου νύχτα.. δεν είναι κάτι από εκεί.
Μιλήσαμε στην διαχειρίστρια της διπλανής πολυκατοικίας.. ψάξανε τον λέβητα πετρελαίου τους (που πρέπει να πέφτει κάτω από το δωματιάκι-αποθήκη), κλειστός από τα Χριστούγεννα, δεν έχει καν πετρέλαιο, ούτε ρεύμα.
Στην ενορία, έψαξε η ίδια, δεν βρήκε κάτι εκτός από ένα ψυγείο που κάνει όπως κάνει κάθε ψυγείο.. εξάλλου αυτό δουλεύει όλη μέρα.
Έκλεισα τη βάνα που δίνει νερό στους συγκεκριμένους σωλήνες (δεν έκλεισα όποια να 'ναι, μου την υπέδειξε υδραυλικός), δεν σταμάτησε ο θόρυβος.
Πήραμε τηλέφωνο στο αττικό μετρό, καθώς το σπίτι είναι πάνω στη διαδρομή μεταξύ δύο σταθμών.. Εξυπηρετικότατοι (όντως), αλλά δεν κάνουν έργα στο σημείο. Ακόμα κι αν κάνανε κάποια συντήρηση, λένε, δε θα κρατούσε πάνω από 2-3 μέρες.
Τηλέφωνο στο φυσικό αέριο αττικής.. τα ίδια.

Καμιά ιδέα; Έχω και ένα ωραιότατο 'μουσικό' βίντεο από το χώρο.. αλλά είναι σπίτι.
Αν καθήσω τη νύχτα στην κουζίνα μου (που πέφτει ακριβώς από πάνω) είναι σαν να βρίσκομαι μέσα σε βαπόρι. Πείτε τίποτα.. :(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Πρεπει να δοκιμασεις να κλεισεις ολα τα ρολογια νερου της πολυκατοικιας ενα βραδυ συνεννοησου με τους υπολοιπους ενοικους ......

Δοκιμασε το και δες εαν θα σταματησει ο θορυβος....

Δεν ειναι απαριατητο οτι φτανε οι συγκεκριμενες σωληνες ( παρολο που τους εκλεισες το νερο ) που δεν σταματαει ο θορυβος.....

Επισεις ( εαν ειναι αδυνατη η πρωτη λυση δοκιμασε καποια στιγμη αφου αρχισει ο θορυβος να ανοιξεις για λιγο οτι βρυση και βρυσακι εχεις σπιτι σου να δεις αν θα σταματησει ( η εστω μειωθει αρκετα ο θορυβος...)


:wave2:

mankam
03/02/2014, 21:28
Τα σπαει το Θρεντ!!!
Ρε σεις ψόφιοι είστε ολοι για χαβαλέ, εχω πέσει κατω απο τα γέλια λεμε, ρε βαντα επίτηδες το έκανες?
Περα απο την πλακα ελπιζω να βρεις λυση στο προβλημα σου:priest:
εμενα παντως το μυαλο μου πηγε σε αυτον:

309028

vaska
03/02/2014, 21:47
Τα σπαει το Θρεντ!!!
Ρε σεις ψόφιοι είστε ολοι για χαβαλέ, εχω πέσει κατω απο τα γέλια λεμε, ρε βαντα επίτηδες το έκανες?
Περα απο την πλακα ελπιζω να βρεις λυση στο προβλημα σου:priest:
εμενα παντως το μυαλο μου πηγε σε αυτον:

309028

Είδες πως λειτουργεί το μοτο τελικά?? Βάζει γυναίκα ένα "τύπου" πρόβλημα και σκοτώνονται όλοι να βρουν λύση (ξέρουν δεν ξέρουν) και βάζει ένας φουκαράς πρόβλημα π.χ. με το Ιταλικό - δεν Μπαίρνει Μπρος το άτιμο, και αρχίζουν όλοι την καζούρα.

Αυτοί είμαστε φίλε μου και μας αξίζει ότι παθαίνουμε.

ααχ τα 'πα και ξεθύμανα

:bawl:

byron
03/02/2014, 21:56
Οι ώρες δεν είναι εντελώς ίδιες κάθε νύχτα. Πχ χθες ξεκίνησε 00.55, προχθές μέχρι τις 02.00 που κοιμήθηκα δεν είχε ξεκινήσει, αλλά στις 05.00 που ξύπνησα το άκουσα.. την προηγούμενη 01.20, άλλες φορές 00.30 κλπ κλπ. Το πρωί σταματάει χονδρικά μεταξύ 6 με 7.


Κάποιος πάει για κατούρημα και τραβάει καζανάκι. :D

gkr
03/02/2014, 22:07
Προκειται για τυπική περίπτωση κραδασμών, όπου υπάρχουν όργανα που τους μετράνε σε ένταση και φάσμα (vibrometer+FFT analyser).
Στην προκειμένη δεν μας ενδιαφέρει η ένταση του κραδασμού αλλά η συχνότητά του και μπορείς να καταλήξεις σε κάποια συμπεράσματα.
Για παράδειγμα αν μετρήσουμε ότι η δόνηση έχει συχνότητα 50Hz κατά πάσα βεβαιότητα είναι συντονισμός από κινητήρα (πχ. κλιματιστικό, ψύκτης κλπ) αν όμως είναι κάτι σε 66.6 τότε κινητήρας δεν είναι (όχι συνήθης τουλάχιστον).
Για δες μήπως έχεις κανέναν γνωστό στο πολυτεχνείο, (τμήμα μηχανολόγων) ας πούμε,
έχουν τέτοιο όργανο.

devil's animal
03/02/2014, 22:26
κατι αλλο που δεν ειναι καθολου απιθανο, ειναι να εχει να κανει κατι με το νυχτερινο ρευμα...
το οποιο ειναι 02:00-08:00...
εκεινη την ωρα λοιπον μπαινουν πολλα πλυντηρια..τωρα θα μου πεις τοσες ωρες να λειτουργει πλυντηριο...'νταξει τραβηγμενο αλλα παιζει...

και τελος...
θερμοπομποι...
οι παλιοι θερμοπομποι, λειτουργουν ως εξης...το βραδυ με το νυχτερινο ρευμα ξεκινανε να δουλευουν και να ζεσταινουν τα πυροτουβλα με τις αντιστασεις...οταν σταματαει το νυκτερινο, σταματανε και μπαινει σε λειτουργια ενα αεροθερμο που στελνει την ζεστη των πυροτουβλων στον χωρο...
παλιοτερα χρησιμοποιουσαν αρκετοι σαν εναλλακτικη θερμανση απο το πετρελαιο....
αν υπαρχουν σε καποιο διαμερισμα 3-4 τετοια και ειναι ξεχαρβαλωμενα, παιζει να περνανε την δονηση στις σωληνες...

309031

VANDA
03/02/2014, 23:54
And the winner is..

Αυτή η ρημαδοβάνα που έκλεινα ήταν στριφογυριστή και δεν έκλεινε (προφανώς) καλά. Σήμερα ξεκίνησε στις 00.15 και κατέβηκα με άγριες διαθέσεις και την ξανάκλεισα. Μάλλον με φοβήθηκε και δούλεψε! ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ!
Οπότε, τι είναι;;; (drums..) Το καζανάκι του γραφείου!! Έχει προφανώς διαρροή και, όπως είπαν και κάποιοι, με την αύξηση πίεσης τη νύχτα.. αναδεικνύεται. :a015::a016::a018::a52: Θα αλλάξω τη βάνα με μια της προκοπής, και μέχρι να το φτιάξει ο τύπος θα του κλείνω το νερό κάθε βράδυ.

Τρελή συγκίνηση, πάω για ύπνο!!

Ευχαριστώ πολύ που στύψατε το μυαλουδάκι σας. :beer:

Bradipous
04/02/2014, 00:04
Ποσο μπροστα εισαι ρε byron.

blackbusa
04/02/2014, 00:57
And the winner is..

Αυτή η ρημαδοβάνα που έκλεινα ήταν στριφογυριστή και δεν έκλεινε (προφανώς) καλά. Σήμερα ξεκίνησε στις 00.15 και κατέβηκα με άγριες διαθέσεις και την ξανάκλεισα. Μάλλον με φοβήθηκε και δούλεψε! ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ!
Οπότε, τι είναι;;; (drums..) Το καζανάκι του γραφείου!! Έχει προφανώς διαρροή και, όπως είπαν και κάποιοι, με την αύξηση πίεσης τη νύχτα.. αναδεικνύεται. :a015::a016::a018::a52: Θα αλλάξω τη βάνα με μια της προκοπής, και μέχρι να το φτιάξει ο τύπος θα του κλείνω το νερό κάθε βράδυ.

Τρελή συγκίνηση, πάω για ύπνο!!

Ευχαριστώ πολύ που στύψατε το μυαλουδάκι σας. :beer:

εμενα θα με ανυσηχουσε γιατι εχεις καζανακι στο γραφειο σου...
π.σ. κριμα για το αλλο...:(

spyrakos35
04/02/2014, 05:26
το μεγαλείο του έλληνα μάστορα....

κοντέξαμε να αλλάξουμε υδραυλικά σε όλο το οικοδομικό τετράγωνο, να ξηλώσουμε όλα τα ερ κοντίσιον της γειτονιάς, να κλείσουμε το ρεύμα από το κουτί της δεη και τελικά ήταν μία χέστρα.....

:lol: :lol: :lol:

theofilos888
04/02/2014, 06:03
το μεγαλείο του έλληνα μάστορα....

κοντέξαμε να αλλάξουμε υδραυλικά σε όλο το οικοδομικό τετράγωνο, να ξηλώσουμε όλα τα ερ κοντίσιον της γειτονιάς, να κλείσουμε το ρεύμα από το κουτί της δεη και τελικά ήταν μία χέστρα.....

:lol: :lol: :lol:

Τσακωνας λεμε! Εγγυηση!

byron
04/02/2014, 06:41
Ποσο μπροστα εισαι ρε byron.

:ninja::a08::a09::a44::jrs::wlae:

vaska
04/02/2014, 07:08
:ninja::a08::a09::a44::jrs::wlae:

Φίλος μπορεί να μην τα πηγαίνεις καλά με τις πόρτες, αλλά με τα υδραυλικά το έχεις.

:D

daz
04/02/2014, 08:00
Φίλος μπορεί να μην τα πηγαίνεις καλά με τις πόρτες, αλλά με τα υδραυλικά το έχεις.

:D

Μη ξεχνάς ότι έχει Ιταλικό!

Αν δεν ξέρουν αυτοί από διαρροές ποιος ξέρει? :lol:

notakos600
04/02/2014, 08:06
Φίλος μπορεί να μην τα πηγαίνεις καλά με τις πόρτες, αλλά με τα υδραυλικά το έχεις.

:D

:bawl::bawl:

GIXXERAKIAS
04/02/2014, 08:35
Φίλος μπορεί να μην τα πηγαίνεις καλά με τις πόρτες, αλλά με τα υδραυλικά το έχεις.

:D
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Ευτυχώς θα ησυχάσεις τουλάχιστο......μεχρι την επόμενη βάνα.....μουχαχαχαχα!!(σατανικό γέλιο)

argy_kap
04/02/2014, 08:52
:ninja::a08::a09::a44::jrs::wlae:

In byron we trust....

MG-KTiNoS
04/02/2014, 09:14
Είδες πως λειτουργεί το μοτο τελικά?? Βάζει γυναίκα ένα "τύπου" πρόβλημα και σκοτώνονται όλοι να βρουν λύση (ξέρουν δεν ξέρουν) και βάζει ένας φουκαράς πρόβλημα π.χ. με το Ιταλικό - δεν Μπαίρνει Μπρος το άτιμο, και αρχίζουν όλοι την καζούρα.

Αυτοί είμαστε φίλε μου και μας αξίζει ότι παθαίνουμε.

ααχ τα 'πα και ξεθύμανα

:bawl:

και για ΜΑΚ να πεις πάλι τα ίδια θα ακούσεις...
Είναι η BMW των υπολογιστών κλπ κλπ

:smokin:

:lol:

el_hymador
04/02/2014, 09:34
Μη ξεχνάς ότι έχει Ιταλικό!

Αν δεν ξέρουν αυτοί από διαρροές ποιος ξέρει? :lol:


:lol:

sniper
04/02/2014, 09:40
Ποσο μπροστα εισαι ρε byron.


:ninja::a08::a09::a44::jrs::wlae:

O γέρος από πέσιμο ή από το άλλο θα πάει οπότε προσέχει... :bawl:


Case closed.

vaska
04/02/2014, 11:42
Συμπέρασμα:

Μπορεί τα υδραυλικά στο σπίτι του Βάντα να είναι "μουσικά" αλλά τα χέρια του είναι "ονειρικά" και άκρως ερωτεύσιμα. Πολλά μπράβο αγαπητέ μου. Δούλος σας.

:a27:

VANDA
04/02/2014, 12:10
Έπρεπε να σας έχω στο backstage στις 5 η ώρα, που πατούσα μανιωδώς το κουμπί κλείστρου της μηχανής και περίμενα να αρχίσει να γράφει το βίντεο κι αυτή (φυσικά) τραβούσε φωτογραφίες.. Το χαμπάριασα μετά από μερικά καντήλια και έψαχνα το κουμπί της εγγραφής και δεν το έβλεπα με τίποτα.. Ανέβηκα σπίτι, κατέβασα ολόκληρο manual!! για να συνειδητοποιήσω ότι ήταν ένα μεγάλο-μεγάλο και κόκκινο κουμπί, μόνο 'ΠΑΤΑ ΕΜΕΝΑ ΗΛΙΘΙΑ' που δεν έγραφε πάνω..

spyrakos35
04/02/2014, 12:12
:lol:

byron
04/02/2014, 13:06
Μη ξεχνάς ότι έχει Ιταλικό!

Αν δεν ξέρουν αυτοί από διαρροές ποιος ξέρει? :lol:

:moutza::moutza:

AristidisZ
04/02/2014, 13:08
Έπρεπε να σας έχω στο backstage στις 5 η ώρα, που πατούσα μανιωδώς το κουμπί κλείστρου της μηχανής και περίμενα να αρχίσει να γράφει το βίντεο κι αυτή (φυσικά) τραβούσε φωτογραφίες.. Το χαμπάριασα μετά από μερικά καντήλια και έψαχνα το κουμπί της εγγραφής και δεν το έβλεπα με τίποτα.. Ανέβηκα σπίτι, κατέβασα ολόκληρο manual!! για να συνειδητοποιήσω ότι ήταν ένα μεγάλο-μεγάλο και κόκκινο κουμπί, μόνο 'ΠΑΤΑ ΕΜΕΝΑ ΗΛΙΘΙΑ' που δεν έγραφε πάνω..

τέτοια έγραφα και εγώ και μου βγήκε το όνομα...

το νου σου :bawl:

AUFGEBRACHT
04/02/2014, 13:28
And the winner is..

Αυτή η ρημαδοβάνα που έκλεινα ήταν στριφογυριστή και δεν έκλεινε (προφανώς) καλά. Σήμερα ξεκίνησε στις 00.15 και κατέβηκα με άγριες διαθέσεις και την ξανάκλεισα. Μάλλον με φοβήθηκε και δούλεψε! ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ!
Οπότε, τι είναι;;; (drums..) Το καζανάκι του γραφείου!! Έχει προφανώς διαρροή και, όπως είπαν και κάποιοι, με την αύξηση πίεσης τη νύχτα.. αναδεικνύεται. :a015::a016::a018::a52: Θα αλλάξω τη βάνα με μια της προκοπής, και μέχρι να το φτιάξει ο τύπος θα του κλείνω το νερό κάθε βράδυ.

Τρελή συγκίνηση, πάω για ύπνο!!

Ευχαριστώ πολύ που στύψατε το μυαλουδάκι σας. :beer:


Αυτό δεν είναι φόρουμ, αυτό είναι ο Μπόμπ ο Μάστορας εξ' αποστάσεως...

Υ.Γ. Μάλλον πρέπει να σκεφτείς να αφαιρέσεις το D από το nickname σου... VANA :D

daz
04/02/2014, 13:53
Έπρεπε να σας έχω στο backstage στις 5 η ώρα, που πατούσα μανιωδώς το κουμπί κλείστρου της μηχανής και περίμενα να αρχίσει να γράφει το βίντεο κι αυτή (φυσικά) τραβούσε φωτογραφίες.. Το χαμπάριασα μετά από μερικά καντήλια και έψαχνα το κουμπί της εγγραφής και δεν το έβλεπα με τίποτα.. Ανέβηκα σπίτι, κατέβασα ολόκληρο manual!! για να συνειδητοποιήσω ότι ήταν ένα μεγάλο-μεγάλο και κόκκινο κουμπί, μόνο 'ΠΑΤΑ ΕΜΕΝΑ ΗΛΙΘΙΑ' που δεν έγραφε πάνω..

Manual στις 5 ηώρα το πρωί? :nono:
Μια ερώτηση εδώ και θα το λύναμε και αυτό το πρόβλημα. Βέβαια πριν θα είχες περάσει από οφθαλμίατρο για αν δούμε αν έχεις αχρωματοψία, κάποιος θα σε έβαζε να ανοίξεις την μηχανή και να του περιγράψεις τι βλέπεις, o χυμα θα πόσταρε γυαλιά hello kitty (http://img0.etsystatic.com/000/0/5809565/il_570xN.335363680.jpg) ενώ στο τέλος κάποιος θα έβρισκε ευκαιρία να βρίσει τα Ιταλικά.

So simple!

AristidisZ
04/02/2014, 13:59
Manual στις 5 ηώρα το πρωί? :nono:
Μια ερώτηση εδώ και θα το λύναμε και αυτό το πρόβλημα. Βέβαια πριν θα είχες περάσει από οφθαλμίατρο για αν δούμε αν έχεις αχρωματοψία, κάποιος θα σε έβαζε να ανοίξεις την μηχανή και να του περιγράψεις τι βλέπεις, o χυμα θα πόσταρε γυαλιά hello kitty (http://img0.etsystatic.com/000/0/5809565/il_570xN.335363680.jpg) ενώ στο τέλος κάποιος θα έβρισκε ευκαιρία να βρίσει τα Ιταλικά.

So simple!

και να πει πόσο καλά είναι τα ΚΤΜ, μη ξεχνιόμαστε

amyroukai
04/02/2014, 17:07
όχι, όχι ΚΤΜ, μετά θα μπει να τρολάρει ο τέρενς και θα κλειδωθεί το θέμα...

TROOPER
05/02/2014, 00:00
μακαρι ρε βαντα η επομενη βανα που θα σε προβληματισει να ειναι η μπαρμπα (με διαροη εννοειται!)

εκει θα βρεθει φανταζομαι πιο ευκολα η λυση.

το δαχτυλο στο κοκκινο κουμπι εσυ ε!!!!:lol::lol:

jorge's garage
05/02/2014, 14:45
Μη ξεχνάς ότι έχει Ιταλικό!

Αν δεν ξέρουν αυτοί από διαρροές ποιος ξέρει? :lol:

:bawl:

Είδες πως λειτουργεί το μοτο τελικά?? Βάζει γυναίκα ένα "τύπου" πρόβλημα και σκοτώνονται όλοι να βρουν λύση (ξέρουν δεν ξέρουν) και βάζει ένας φουκαράς πρόβλημα π.χ. με το Ιταλικό - δεν Μπαίρνει Μπρος το άτιμο, και αρχίζουν όλοι την καζούρα Ιταλικο είναι, γιατι να πάρει? :p

TROOPER
05/02/2014, 17:53
problem solved- thread locked