PDA

View Full Version : Πρώτο μηχανάκι 50cc



ΚώσταςΚ
04/02/2014, 11:34
Καλησπέρα σε όλους, με λένε Κώστα και είμαι καινούργιος στο forum!

Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος σε θέματα περί δικύκλων, θα ήθελα τις συμβουλές σας.
Είμαι 17 και θέλω να πάρω ένα 50ράκι, το χρειάζομαι για να πηγαινοέρχομαι στο σχολείο που είναι 14χλμ. καθημερινά. Θέλω κάτι ασφαλές και οικονομικό, η ταχύτητα δεν με ενδιαφέρει. Τώρα, για το αν αυτό θα είναι scooter, παπί, δίχρονο/τετράχρονο, καινούργιο/μεταχειρισμένο, θέλω την βοήθειά σας... Να επισημάνω ότι είμαι 55 κιλά (αν παίζει κάποιο ουσιώδες ρόλο) και ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα οδηγήσω, οπότε δεν είμαι για πολλά πολλά :p Τα λεφτά που θα μπορώ να διαθέσω θα είναι περίπου 1.300-1.500E.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


:)

AristidisZ
04/02/2014, 11:36
ένα καλό glx μαμίσιο, και τα ρέστα εξοπλισμός

καλωσήρθες

:beer:

kokkiklhs
04/02/2014, 14:54
Καλωσόρισες!
Το GLX που λέει ο φίλος πιο πάνω ΣΙΓΟΥΡΑ ήταν Νο1 πριν 20 χρόνια, κι ακόμη μπορεί να είναι καλό, ΜΟΝΟ όμως αν ξέρεις από ποιον θα το πάρεις...
Η γνώμη μου είναι, μια κι είσαι φρέσκος, να πάρεις μια ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ασιάτισσα πάπια (π.χ. Lifan, Kymco, Daytona) 50cc, με κάνα 900άρι ευρά, που θα σου δώσει και εγγύηση 2 χρονάκια και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... έτσι κι αλλιώς, σε λίγο καιρό, αν σου αρέσουν οι 2 τροχοί θα ψαχτείς για κάτι μεγαλύτερο, αλλιώς θα το παρατήσεις.
Αυτά που ακούς για τα κινεζάκια πράγματι αληθεύουν, η ποιότητα κατασκευής πράγματι δεν έχει καμιά σχέση με τα παλιά γιαπωνέζικα, αλλά στην αναμέτρηση Γιαπωνέζος 20 ετών εναντίον Κινέζου του κουτιού, σίγουρα ο πρώτος θα χάσει σε πολλά σημεία! Έχε υπόψιν σου και ότι πλέον, εδώ και πολύ καιρό, ακόμη κι οι γιαπωνέζικες φίρμες ΔΕΝ είναι made in Japan, οπότε μην πας στον έμπορο και σε βάλει στο τριπάκι για Χόντα-Μόντα-Γιαμάχα κλπ, δεν αξίζει τον κόπο, αν δε σε νοιάζει η ταχύτητα, η φιγούρα και τα λοιπά και θέλεις απλώς να μετακινείσαι αποροβλημάτιστα!
Ένα οποιοδήποτε καινούργιο (ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ, μη μπλέκεις με λάδια και ξύδια) 50άρι κινεζάκι θα σε βγάλει μια χαρά για 2-3 χρόνια, το τι θα κάνεις μετά θα εξαρτηθεί από σένα, τις ορέξεις και την τσέπη σου...

Τώρα, γιατί παπί και όχι scooter ή άλλου τύπου 50άρι;
Το παπί είναι πολύ βολικό εντός και εκτός πόλεως, super οικονομικό, έχει άνετη σέλα και για 2 άτομα, μπορεί να πάρει βαλιτσάκι και να κουβαλήσει ΠΟΛΛΑ και ογκώδη πράγματα, θα μάθεις να οδηγείς με ταχύτητες (αν και χωρίς συμπλέκτη), έχει ποδιά και δε θα γίνεσαι χάλια σε βρεμμένο δρόμο, βρίσκεις για πλάκα ό,τι ανταλλακτικό μπορεί να χρειαστείς και πουλιέται εύκολα, όταν έρθει η ώρα του...
Τα σκούτερ είναι αυτόματα και δίχρονα, με ό,τι συνεπάγονται αυτά τα 2 (κάποιος μπορεί να σου πει ότι είναι καλά στοιχεία, εγώ εν προκειμένω τα θεωρώ μείον), ενώ οποιουδήποτε άλλου τύπου 50αράκι ΔΕΝ θα σε βολέψει όσο ένα παπί...
Άρχισε να ψάχνεις για καινούργιο, ή αν καταλήξεις σε μεταχειρισμένο κοίτα να είναι μαμίσιο και όχι πάνω από 3-4 ετώ, αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο, για να γλιτώσεις 3-4 κατοστάρικα στην αγορά να τα φας στα συνεργεία... Κράτα και 5 φράγκα για ένα καλό κρανάκι, βαλιτσάκι (αν δεν έχει), αδιάβροχα και ένα ζεστό μπουφανάκι που να κλείνει καλά μέχρι πάνω στο λαιμό μαζί με γάντια, όχι απαραίτητα κάτι εξειδικευμένο για μηχανή, αυτές τις αγορές άσε τις για αργότερα...
:beer:

bruno
04/02/2014, 16:34
Όχι ρε παιδια glx,που πατας φρενο με το προιστορικο usd,ασε που δεν θα βρεις τιποτα γνησιο πανω μετα από τοσα χρονια.

CustomBoy
05/02/2014, 21:01
daytona sprinter 50ρι,τιμιο για την τιμή του πιστευω...

πλεον δεν βγαίνουν και πολλα 50ρια παπιά...

επισης απο σκουτερ..το καινουριο typhoon(δεν ξερω σε τι τιμη μπορεί να το βρείς) η και γιατι οχι το ..kymco agility? (οχι το τελευταιο μοντελο)

ΚώσταςΚ
07/02/2014, 17:36
Σας ευχαριστώ πολύ όλους που απαντήσατε, νομίζω έχω κατευθυνθεί προς το να αγοράσω παπάκι, από όσα μου λέτε. Τώρα, για το μοντέλο, από ότι φαίνεται, οι γνώμες διίστανται, θα ψάξω και εγώ τι ακριβώς μπορώ να βρω εδώ που είμαι (Ρόδο) και πιστεύω πως θα βγάλω άκρη. Να 'στε καλά μάγκες! :)

yiannis172
07/02/2014, 17:57
Υπαρχει και το Aprilia RS 50,στα 7 κατοσταρικα πανω κατω....Κλασεις ανωτερο απο'τι αναφερθηκε με μονο μειον τα ακριβοτερα ανταλλακτικα και την καταναλωση (συγκριτικα με ενα παπι).

ΚώσταςΚ
07/02/2014, 18:09
Υπαρχει και το Aprilia RS 50,στα 7 κατοσταρικα πανω κατω....Κλασεις ανωτερο απο'τι αναφερθηκε με μονο μειον τα ακριβοτερα ανταλλακτικα και την καταναλωση (συγκριτικα με ενα παπι).

Είναι ασφαλές αυτό το πράγμα για κάποιον που θα οδηγήσει για πρώτη φορά 50αράκι;; :P Φαίνεται πολύ δυνατό!!

yiannis172
07/02/2014, 18:32
50ρι ειναι,δεν ειναι κανα θηριο....Ισα ισα ειναι πολυ πιο ασφαλες σε φρενα και κρατηματα και ακομα πιο δυσκολο στο να πεσεις συγκριτικα με ενα παπι.

ΚώσταςΚ
07/02/2014, 22:04
50ρι ειναι,δεν ειναι κανα θηριο....Ισα ισα ειναι πολυ πιο ασφαλες σε φρενα και κρατηματα και ακομα πιο δυσκολο στο να πεσεις συγκριτικα με ενα παπι.

Ναι, έχεις δίκιο. Βέβαια, δεν ξέρω από που μπορώ να το αγοράσω μεταχειρισμένο. Λίγο που έψαξα, δεν βρήκα τίποτα...

yiannis172
07/02/2014, 22:09
Συνεχομενο κοιταγμα σε αγγελιες και ελεγχο μαζι με καποιον που ξερει ή σε μηχανικο (που θα το κοιταξει ομως και δε θα σου πει απλα ''καλο ειναι'').

ΚώσταςΚ
07/02/2014, 22:17
Συνεχομενο κοιταγμα σε αγγελιες και ελεγχο μαζι με καποιον που ξερει ή σε μηχανικο (που θα το κοιταξει ομως και δε θα σου πει απλα ''καλο ειναι'').

Σωστός. Σε ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να βρω κάτι. :)

Bradipous
07/02/2014, 22:55
+1 απο μενα για το απριλια...
εχει περιπου ιδια δυναμη με ενα 125 τετραχρονο, σε καμμια περιπτωση μη διαχειρισημη δηλαδη.
Αντε και καλο ψαξημο
(http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=&make=62&variant=rs50&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=f&gearbox_type=&sort=pra&rg=&radius=&postcode=58100&modified=&hi=&offer_type=sale)

SHOOTER045
08/02/2014, 08:22
Οτι ειπε ο βραδυποδας απο πανω
Και αν πας σε παπι ψαξε πολυ σε glx 50 με την προσθηκη ενος τηλεσκοπικου λυνεις δια παντος το θεμα μπροστινο φρενο

ΚώσταςΚ
08/02/2014, 12:48
Παιδιά, εδώ έχει αντιπρόσωπο για Aprilia, αλλά δεν έχει το συγκεκριμένο μοντέλο, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το παραγγείλω μεταχειρισμένο;;

AristidisZ
09/02/2014, 21:13
Παιδιά, εδώ έχει αντιπρόσωπο για Aprilia, αλλά δεν έχει το συγκεκριμένο μοντέλο, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το παραγγείλω μεταχειρισμένο;;

αμέ
απλά πες τους όπως θα ρχονται να σου φέρουν και ένα πακέτο marlboro

ΚώσταςΚ
10/02/2014, 06:05
αμέ
απλά πες τους όπως θα ρχονται να σου φέρουν και ένα πακέτο marlboro

Ένα "όχι" θα σου έπαιρνε λιγότερο χρόνο :) Το είπα εξαρχής ότι είμαι άχρηστος σε αυτόν το τομέα, δεν θέλω ειρωνικές απαντήσεις, βοήθεια θέλω, απλό.

SHOOTER045
10/02/2014, 09:39
Δεν ηταν ειρωνια παλικαρι μου
Αλλα πλακιτσα
Και ετσι γινεται εδω
Δεν αφηνουν τιποτα να πεσει κατω ασχολιαστο




Αντ/πεια να σου φερει μεταχειρο Δ Ε Ν Π Α Ι Ζ Ε Ι
ενα συνοικιακο μαγαζι ΝΑΙ πανε και πες του θελω να μου φερεις αυτο και αν οχι κατι θα κανουμε
Γκεγκε?

Shiatman
10/02/2014, 12:11
αμέ
απλά πες τους όπως θα ρχονται να σου φέρουν και ένα πακέτο marlboro

Δεν φταίει ο πιτσιρικάς για τη μίζερη ζωή σου!

bruno
10/02/2014, 13:06
Xαλαρωστε,καμια φορα ο τροπος που γραφετε κατι, παρεξηγητε από ότι να το λετε. Υπαρχουν τα daytona nova σε κατι πιο οικονομικο,απομιμηση του Honda supra και τα sprinter εχουν βγει σχετικα αξιοπιστα.

ΚώσταςΚ
10/02/2014, 13:21
Δεν ηταν ειρωνια παλικαρι μου
Αλλα πλακιτσα
Και ετσι γινεται εδω
Δεν αφηνουν τιποτα να πεσει κατω ασχολιαστο




Αντ/πεια να σου φερει μεταχειρο Δ Ε Ν Π Α Ι Ζ Ε Ι
ενα συνοικιακο μαγαζι ΝΑΙ πανε και πες του θελω να μου φερεις αυτο και αν οχι κατι θα κανουμε
Γκεγκε?


Δεν φταίει ο πιτσιρικάς για τη μίζερη ζωή σου!


Xαλαρωστε,καμια φορα ο τροπος που γραφετε κατι, παρεξηγητε από ότι να το λετε. Υπαρχουν τα daytona nova σε κατι πιο οικονομικο,απομιμηση του Honda supra και τα sprinter εχουν βγει σχετικα αξιοπιστα.

Δεν είχα καμία πρόθεση να γράψω με τέτοιο ύφος, αν βγήκε συγγνώμη, ας το λήξουμε εδώ. :beer: Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!

bruno
10/02/2014, 13:44
Πιστευω εχει ληξει:beer: από σκουτερ εχεις δει κατι;

Shiatman
10/02/2014, 13:53
Δεν είχα καμία πρόθεση να γράψω με τέτοιο ύφος, αν βγήκε συγγνώμη, ας το λήξουμε εδώ. :beer: Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!

Εγώ δεν αναφερόμουν σε εσένα ΚώσταςΚ γι' αυτό δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη, τουλάχιστον από εμένα. :wave2:

SHOOTER045
10/02/2014, 14:58
Δεν είχα καμία πρόθεση να γράψω με τέτοιο ύφος, αν βγήκε συγγνώμη, ας το λήξουμε εδώ. :beer: Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!

απλα ο αριστειδης σου ειπε με λιγο ποιο αι σιχτιρ υφος(οχι προς εσενα)οτι δεν παιζει να σου φερει αντ/πεια μεταχειρο μοτορι
πηρε λιγο το θρεντ τον δρομο τον στραβο
αλλα ξαναμπηκε το νερο στ αυλακι........

zannisvel
10/02/2014, 15:31
ΚώσταςΚ αν κανεις μια αναζητηση στο foroum θα καταλαβεις οτι επικρατει πειραγμα και humor σε ολα τα θεματα και πολυ συχνα μερικες ανιπαραθεσεις. Μην το παιρνεις τοσο σοβαρα!
Καλως ηρθες!!
:beer:

Στη θεση σου θα κοιτουσα για κανενα vespaki 50 διχρονο.

ΚώσταςΚ
10/02/2014, 16:59
Πιστευω εχει ληξει:beer: από σκουτερ εχεις δει κατι;

:) Να σου πω την αλήθεια, αρχικά κοίταζα για scooter, αλλά τα αποφεύγω γιατί από ότι είδα, α)έχουν μικρές ρόδες, β)δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα παπιά!


Εγώ δεν αναφερόμουν σε εσένα ΚώσταςΚ γι' αυτό δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη, τουλάχιστον από εμένα. :wave2:

Ζητάω απ' όλους συγγνώμη προκαταβολικά, για να μην παρεξηγηθούμε πάλι :lol:


απλα ο αριστειδης σου ειπε με λιγο ποιο αι σιχτιρ υφος(οχι προς εσενα)οτι δεν παιζει να σου φερει αντ/πεια μεταχειρο μοτορι
πηρε λιγο το θρεντ τον δρομο τον στραβο
αλλα ξαναμπηκε το νερο στ αυλακι........

Σαφώς, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε! :beer:


ΚώσταςΚ αν κανεις μια αναζητηση στο foroum θα καταλαβεις οτι επικρατει πειραγμα και humor σε ολα τα θεματα και πολυ συχνα μερικες ανιπαραθεσεις. Μην το παιρνεις τοσο σοβαρα!
Καλως ηρθες!!
:beer:

Στη θεση σου θα κοιτουσα για κανενα vespaki 50 διχρονο.

Θα το συνηθίσω! :lol:
Καλώς σας βρήκα! Για βέσπα, θα κοιτούσα σίγουρα μεταχειρισμένη, γιατί καινούργια είναι αρκετά ακριβή! Αν έβρισκα κάτι εδώ, θα το σκεφτόμουν! :)

Niphiz
01/07/2017, 15:50
εχουν περασει σχεδον 4 χρονια απο την αρχη του θεματος,τελικα πηρες μηχανακι? αν ναι σε ποιο κατεληξες?:alien:

bulmont
01/07/2017, 17:59
αμέ
απλά πες τους όπως θα ρχονται να σου φέρουν και ένα πακέτο marlboro


εχουν περασει σχεδον 4 χρονια απο την αρχη του θεματος,τελικα πηρες μηχανακι? αν ναι σε ποιο κατεληξες?:alien:



E, μάλλον ότι υπήρχε στην πιό κοντινή πιτσαρία.....................

AUFGEBRACHT
02/07/2017, 22:12
Όχι ρε παιδια glx,που πατας φρενο με το προιστορικο usd,ασε που δεν θα βρεις τιποτα γνησιο πανω μετα από τοσα χρονια.

Όταν με το καλό μετά από μερικά χρόνια ζητήσει γνώμη για on-off θα του προτείνουν Africa του 1992...

eraldojolla
11/05/2018, 13:53
Γεια σας.Ειμαι νέος εδώ στο φόρουμ.Κοιταξτε να δείτε.Εχω budget 1300€ για ένα 50σσ. Είμαι 16 και θέλω ένα μηχανάκι για τις τρελες μ να πηγαινω βολτες και τετοια.Μπορειτρ να Μ προτείνετε κατι; Προτιμώ να είναι σε στυλ κρυπτόν-νταιτονα (το κορμί να το πω αλλιώς)

buckley
11/05/2018, 17:04
Γεια σας.Ειμαι νέος εδώ στο φόρουμ.Κοιταξτε να δείτε.Εχω budget 1300€ για ένα 50σσ. Είμαι 16 και θέλω ένα μηχανάκι για τις τρελες μ να πηγαινω βολτες και τετοια.Μπορειτρ να Μ προτείνετε κατι; Προτιμώ να είναι σε στυλ κρυπτόν-νταιτονα (το κορμί να το πω αλλιώς)

Βαγγέλη έλα λίγο σε ζητάνε ρε.

Panos76
14/05/2018, 08:21
Αν υπήρχαν σήμερα 50άρια της προκοπής όπως παλιά, θα ήταν οκ. Σήμερα οι επιλογές είναι συγκεκριμένες και προσωπικά δε μου γεμίζουν το μάτι. Αν μπορούσα να γυρίσω 26 χρόνια πίσω η επιλογή θα ήταν TS 50 ή glx.

Στο σήμερα, θα κοιτούσα κάτι σαν τα παρακάτω:

https://www.car.gr/12474625-gilera-rcr-50

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1958331/

https://www.car.gr/12784405-beta-rr-50-enduro-2007

https://www.car.gr/8609813-daytona-hobby-50-new

επίσης, αν βρεθεί στο δρόμο σου κάποιο zoomer 50 χτύπα το επιτόπου.

Αν επιμένεις για παπί, θα κοιτούσα κάτι σε Kymco.

M2M-MASER-A8HNA
16/05/2019, 12:57
Φροντισε να ΩΡΙΜΑΣΕΙΣ το ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ...και περαστικα σου..Το 50ρι ΔΕΝ αξιζει καν...Θα πεταξεις τα λεφτα σου.Βγαλε διπλωμα και αγορασε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ 125ρι για αρχη και ΟΔΗΓΗΣΕ συνετα ..Οι καγκουριες ΔΕΝ θα σου δωσουν να φας..απλως, θα σε στελνουν για ΣΥΧΝΕΣ επισκεψεις στο ΚΑΤ και σε διαφορα.... ορθοπεδικα νοσοκομεια.-----Αν θελεις ακουσε με...Ειμαι παθων πολλακις.!!!

korkod
22/05/2019, 03:01
Edit

katsar
22/05/2019, 08:20
16 λέει είναι,τι 125 και δίπλωμα του λες.

nikosmec
28/05/2019, 14:38
Φροντισε να ΩΡΙΜΑΣΕΙΣ το ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ...και περαστικα σου..Το 50ρι ΔΕΝ αξιζει καν...Θα πεταξεις τα λεφτα σου.Βγαλε διπλωμα και αγορασε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ 125ρι για αρχη και ΟΔΗΓΗΣΕ συνετα ..Οι καγκουριες ΔΕΝ θα σου δωσουν να φας..απλως, θα σε στελνουν για ΣΥΧΝΕΣ επισκεψεις στο ΚΑΤ και σε διαφορα.... ορθοπεδικα νοσοκομεια.-----Αν θελεις ακουσε με...Ειμαι παθων πολλακις.!!!

16 ετών δεν μπορεί να πάρει κάτι άλλο από 50αρι. Και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρούνται τζάμπα λεφτά τα 50αρια, δλδ τα εκατομμύρια C50 και GLX που έχουν πουληθεί τζάμπα λεφτά ήταν; Επίσης αν θες να οδηγάς νόμιμα η φυσική ροή των πραγμάτων λέει στα 16, 50αρι και όσο μεγαλώνεις ανεβαίνεις και κυβικά. Το ότι οι περισσότεροι έχουμε οδηγήσει μηχανάκια πιο μεγάλα από το δίπλωμά μας δεν σημαίνει πως μπορούμε να το έχουμε ως παράδειγμα. Σε σχέση με τι διαμάντια έχουμε διαβάσει από νέους οδηγούς που ρωτάνε αν μπορούν να οδηγήσουν 125 με δίπλωμα 50αριού ή πιο ώριμη ερώτηση είναι τι 50αρια υπάρχουν για έναν 16χρονο.