PDA

View Full Version : xt660r ξαφνική βλάβη προσέξτε ..



kaps
04/02/2014, 13:17
:eyepop: Και ξαφνικά στα καλά καθούμενα εκεί που κατεβαίνω την Τατοΐου με το ΧΤ και πάω να κουμπώσω την τετάρτη στο κιβώτιο αισθάνομαι να σφίγγει ο λεβιές και να μην μπαίνουν οι ταχύτητες και ακούω ένα μεταλλικό θόρυβο . Σημειωτέον δεν το σκίζω δεν το σπάω απλά το προσέχω :D Σταματάω στην άκρη και προσπαθώ να βάλω νεκρά ..δεν έμπαινε αλλά και δεν ξεκούμπωνε η ταχύτητα . Με τα πολλά κλείνω κινητήρα βάζω με ζόρι τη νεκρά ξαναβάζω μπροστά κουμπώνουν οι ταχύτητες . Φτάνω στην εργασία μου χωρίς πρόβλημα ( 12 χιλιόμετρα διαδρομή ακόμα έκανα μέσω Αχαρνών ,φανάρια ξεκίνα σταμάτα κ.λ.π ). Την παρκάρω και την αφήνω για μισή ώρα . Την ξαναβάζω μπροστά και όσο ήταν στο σταντ πλάγια άκουγα μεταλλικό θόρυβο που μόλις την έφερνα σε όρθια θέση σταμάταγε . Την καβαλάω και την πάω συνεργείο ( 3 χιλιόμετρα διαδρομή ) . Την αφήνω , την ανοίγουν και τι να δούμε.... μεγάλα κομμάτια μετάλλου ανάμεσα στα γρανάζια .
Πρόχειρο συμπέρασμα... μάλλον έσπασε γρανάζι και μου λέει ο μάστορας πως ήμουν τυχερός που δεν φράκαρε κανένα στρόφαλο και να κόλλαγε ο τροχός . Το παράξενο όμως είναι πως ο μάστορας μου είπε πως έτσι ξαφνικά άλλο ένα χτ660 του ήρθε με παρόμοιο πρόβλημα:uplate: . Λόγω ότι η επισκευή κόστιζε αρκετά :sad:το πήρα με οδική . Υπόψιν πως το ΧΤ το έχω σε άριστη κατάσταση και συντήρηση. Ένας άλλος μάστορας που ήξερα μου είπε τιμή 500 για εργασία και ανταλλακτικά :look:που περιλαμβάνουν κατέβασμα λύσιμο κινητήρα , αλλαγή γρανάζι ( αν είναι αυτό το μόνο πρόβλημα) ελατήρια στο πιστόνι γυάλισμα χιτώνιο βαλβίδες λάδια φίλτρα παραφλού φλάντζες :dizzy:Όμως το πιο παράξενο είναι πως στο πάγκο του μοστράριζε λυμένος κινητήρας από άλλο χτ660 με παρόμοια βλάβη και το πιο παράξενο πως 2 εβδομάδες πριν άλλο χτ660 είχε περάσει από τα χέρια του πάλι με σπάσιμο από γρανάζι ...:alien::alien::alien: Το δικό μου είναι μοντέλο του 2004 το άλλο που είδα πού νεώτερο .. Δεν είναι πολύ παράξενο για να είναι απλή σύμπτωση; :look:

AUFGEBRACHT
04/02/2014, 13:47
Αυτά περί γιαπωνέζικης ποιότητας κατασκευής και πως η οδική βοήθεια είναι προνόμιο "ευγενών" ευρωπαϊκών μοτοσυκλετών... Υποθέτω πως δεν έχει παίξει κάποια ανάκληση που να μην την ξέρεις εσύ ή τα μαστόρια ε;

Sapadak
04/02/2014, 13:59
Αυτά περί γιαπωνέζικης ποιότητας κατασκευής και πως η οδική βοήθεια είναι προνόμιο "ευγενών" ευρωπαϊκών μοτοσυκλετών... Υποθέτω πως δεν έχει παίξει κάποια ανάκληση που να μην την ξέρεις εσύ ή τα μαστόρια ε;

Το μοτερ ειναι ιταλικό :lol:

stefanos
04/02/2014, 14:12
Το μοτερ ειναι ιταλικό :lol:

Θα βγάζαμε ευκολότερα άκρη αν βρίσκαμε τι είναι Γιαπωνέζικο.:D

daz
04/02/2014, 14:14
Έχω ξαναδιαβάσει σε ξένο φόρουμ κάτι σχετικό.

nikonian
04/02/2014, 14:19
Θα βγάζαμε ευκολότερα άκρη αν βρίσκαμε τι είναι Γιαπωνέζικο.:D

Ξέρω , ξέρω, να πωωωω;



Το σηματάκι




Δυο φορές έφτασα στο τσακ να το πάρω. Και τις δυο με σταμάτησαν οι παθόντες. Όχι ένα πρόβλημα, ΄πολλά: TPS, σέλα, αλυσίδα τελικής μετάδοσης, πλαστικά...και τώρα αυτό. Ιταλικό 100%

AUFGEBRACHT
04/02/2014, 14:41
Στπ εργοστάσιο της ΜΒΚ στη Γαλλία δε φτιάχνονται δαύτα; Η διαφήμιση πάντως τότε το 2004 έλεγε η γιαπωνέζικη :bawl: μοτοσυκλέτα για την οποία η Ελλάδα στρώνει κόκκινο χαλί...

yiannis172
04/02/2014, 15:28
Αυτά περί γιαπωνέζικης ποιότητας κατασκευής και πως η οδική βοήθεια είναι προνόμιο "ευγενών" ευρωπαϊκών μοτοσυκλετών... Υποθέτω πως δεν έχει παίξει κάποια ανάκληση που να μην την ξέρεις εσύ ή τα μαστόρια ε;

Το ''made in Japan'' πεθανε,στην πλειονοτητα των κατασκευων.Ειτε αμαξια ειτε μοτοσυκλετες.

platanos
04/02/2014, 15:35
kaps ποσα χιλιομετρα εχει το χτρ σου??

AUFGEBRACHT
04/02/2014, 15:36
Το ''made in Japan'' πεθανε,στην πλειονοτητα των κατασκευων.Ειτε αμαξια ειτε μοτοσυκλετες.

Δεν ξέρω εάν πέθανε ή όχι, αφού δεν έχω κρύψει ότι ποτέ δεν ήμουν φαν των κατασκευών της χώρας του ανατέλλοντος ηλίου, ιδιαίτερα στα 4τροχα, το θέμα είναι πως πλασσάρεται εκεί έξω. Πριν λίγα χρόνια είχα πάει με ενδιαφερόμενο σε αντιπροσωπεία της Suzuki που οι πωλητές ορκίζονταν στην ποιότητα της εταιρείας και επέμεναν στο ότι είναι τα μόνα δίτροχα που όλη η γκάμα κατασκευαζόταν εξ' ολοκλήρου στην Ιαπωνία. Το παπί που επέλεξε ο ενδιαφερόμενος και πλασσαρίστηκε ως "το μοναδικό παπί της αγοράς made in Japan" από ποιότητα και από βλάβες :a06:
Για το ΧΤ το έχω αναφέρει και παλαιότερα, το πουλημένο ΜΟΤΟ όταν το παρουσίαζε -ή μάλλον το διαφήμιζε, γιατί πληρωμένη καταχώρηση ήταν και όχι παρουσίαση μοντέλου- το εμφάνιζε σχεδόν ως το υπέρτατο τεχνολογικό μονοκύλινδρο δημιούργημα που είχε κατασκευαστεί ποτέ από καταβολής ανθρωπότητας :cry:

kaps
04/02/2014, 15:36
Das Stimmt "Aufgebracht" das machine είναι μεν από την MBK αλλά πλέον το διαπίστωσα πως είναι ιταλικό αν και παλιότερα είχα το DT200R με κινητήρα minarelli που έβγαλε απροβλημάτιστα πολλά χιλιόμετρα χωρίς να ανοιχτεί το μοτέρ ..δίχρονο βέβαια όχι τετράχρονο αν και η βλάβη προήλθε από σαζμάν . Πάντως το υελικό πόρισμα του μάστορα είναι πως έσπασε το γρανάζι δευτέρας και πήρε σβάρνα τον επιλογέα ταχυτήτων . Μου κάνει εντύπωση πως με πήγε μέχρι τη δουλειά μου και το πήγα στο 1ο συνεργείο δουλεύοντας "κανονικά" έστω και με βλάβη . Τυχερός που δεν μου κόλλησε κανένα στρόφαλο . Ίσως να έχει μείνει λίγο Γιαπωνέζος μέσα του .

platanos
04/02/2014, 16:11
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση???αν δεν κανω λαθος η yamaha ειχε βγαλει κ πιο παλια μοτερ 659 cc.....το yamaha xtz 660 tenere μοντελο 2001.!ειναι σιγουρα ιταλικο ή απλα <δενετε> στην ιταλια για πιο φθηνα εργατικα κ μεταφορικα????????ακυρο με το θεμα αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω!

sapila racing
04/02/2014, 16:12
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση???αν δεν κανω λαθος η yamaha ειχε βγαλει κ πιο παλια μοτερ 659 cc.....το yamaha xtz 660 tenere μοντελο 2001.!ειναι σιγουρα ιταλικο ή απλα <δενετε> στην ιταλια για πιο φθηνα εργατικα κ μεταφορικα????????ακυρο με το θεμα αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω!

Το παλιό XTZ δεν εχει σχέση με το καινούριο.

kaps
04/02/2014, 21:02
Ειναι γεγονός , το παλιό ΧΤΖ ουδεμία σχέση με το νέο .

notakos600
05/02/2014, 05:38
Δεν μιλάμε πια για το TPS που το άλλαζαν στην εγγύηση αλλά για αστοχία υλικού στην καλύτερη, όσον αφορά το γρανάζι του κιβωτίου. Εύχομαι να το φτιάξεις γρήγορα και ποτέ ξανά.

Στα γρήγορα βρήκα αυτά, ίσως σε βοηθήσουν:

http://www.xt660.com/showthread.php?t=17350
http://www.xt660.com/showthread.php?t=17351
http://www.obtrailriders.com/index.php/forum?view=topic&catid=18&id=131163 (http://www.xt660.com/showthread.php?t=17351)

bros400pgm
05/02/2014, 06:47
Γιαπωνεζικη αξιοπιστια :lol:
Το ιδιο μοτερ φοραει και η aprilia παντως, αλλα δεν εχω ακουσει για ουτε ενα με προβλημα σε μοτερ.:confused:

notakos600
05/02/2014, 07:27
Γιαπωνεζικη αξιοπιστια :lol:
Το ιδιο μοτερ φοραει και η aprilia παντως, αλλα δεν εχω ακουσει για ουτε ενα με προβλημα σε μοτερ.:confused:

Μοτέρ minarelli είναι το 660. ;)

STF
05/02/2014, 09:37
Είναι απίστευτο πόσο εύκολα μπορεί να δημιουργηθεί μια εντύπωση -κυρίως αρνητική- με βάση κάποια περιστατικά.
Παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ, σκοπός μου δεν είναι η αντιπαράθεση αλλά η τροφή για σκέψη.

Το να αναλύσεις αν ένας κινητήρας είναι αναξιόπιστος ή όχι, δεν αποτυπώνεται από των αριθμό των βλαβών αλλά από την αναλογία βλαβών σε σχέση με το σύνολο της διάθεσης των κινητήρων στην αγορά.

Σημειώνω λοιπόν:
Yamaha: XT660R, XT660X, MT 03, XT660Z, RAPTOR 660
Aprilia: Pegaso Trail, Pegaso Strada
Derbi: Mulhacen
Jawa: 660
(9 μοτό από 4 εταιρείες με τις παραλλαγές τους και δε ξέρω αν ξεχνάω και κανένα μοντέλο ή εταιρεία)

Αν λοιπόν κάποιος σκεφτεί τον αριθμό των μοτοσυκλετών -με τον συγκεκριμένο κινητήρα- που έχει διατεθεί στην αγορά, θα διαπιστώσει πως πρόκειται για έναν από τους πιο αξιόπιστους κινητήρες. Μόνο τα XT θα αρκούσαν για να παράγουν μια θετική στατιστική. Φυσικά είναι ένας ακόμη κινητήρας και οι κινητήρες χαλάνε κάποιες φορές.

Προσωπικά δε θα με ενδιέφερε αν είναι Ιταλικός, Γαλλικός, Ιαπωνικός κ.τ.λ. Δε μπαίνω με τίποτα στη λογική της διαμάχης Ιαπωνικός/Ευρωπαϊκός. Σε αυτό που στέκομαι είναι πως είναι ένας κινητήρας κατασκευασμένος από τη Minarelli, του Group της Yamaha και κάθε θετική ή αρνητική εντύπωση θα μείνει στην εταιρεία και όχι στη χώρα παραγωγής. Και βάλτε στη σκέψη σας και το κόστος απόκτησης αυτών των μοντέλων. Νομίζω πως στατιστικά στέκεται πολύ-πολύ καλά!

Ο άτυχος kaps θα επισκευάσει το μονοκύλινδρο XT του και μετά θα κάνει πολλά ακόμη χιλιόμετρα.

lspiros
05/02/2014, 11:10
δυο φορες σε xt φιλου.διελυε το γραναζι της τριτης.:(

bros400pgm
05/02/2014, 11:28
Μοτέρ minarelli είναι το 660. ;)

Δεν καταλαβα τι εννοεις. Το ιδιο μοτερ φοραει και το aprilia strada/trail.




Το να αναλύσεις αν ένας κινητήρας είναι αναξιόπιστος ή όχι, δεν αποτυπώνεται από των αριθμό των βλαβών αλλά από την αναλογία βλαβών σε σχέση με το σύνολο της διάθεσης των κινητήρων στην αγορά.



Απολυτα δικιο. Ελα μου ομως, που στο aprilia δεν εχει καμια βλαβη και εδω, αμεσως-αμεσως μαζευτηκαν 10!!!! Και μου κανει εντυπωση διοτι πραγματικα σε aprilia δεν εχω ακουσει κανενα θεμα. Ποιο το συμπερασμα λοιπον? Ιδιοκτητης ;)

nikonian
05/02/2014, 11:30
Επειδή οι περισσότεροι δίνουν μεγάλη σημασία στη χώρα προέλευσης, γι'αυτό η Yamaha προσπάθησε να μας πουλήσει ένα 100% ιταλικό μηχανάκι για γιαπωνέζικο.

Ειναι πολύ σωστό το ότι πρέπει να κοιτάμε το αριθμό των βλαβών σε συνάρτηση με τα κυκλοφορούντα κομμάτια. Όμως στην περίπτωση του 660... δε σώζεται με τίποτα. Ψάχνεις να βρείς σώο και αβλαβές , αλλά και ιδιοκτήτη με... καλή μνήμη.

zannisvel
05/02/2014, 11:32
Απολυτα δικιο. Ελα μου ομως, που στο aprilia δεν εχει καμια βλαβη και εδω, αμεσως-αμεσως μαζευτηκαν 10!!!! Και μου κανει εντυπωση διοτι πραγματικα σε aprilia δεν εχω ακουσει κανενα θεμα. Ποιο το συμπερασμα λοιπον? Ιδιοκτητης ;)


Mηπως ομως παιζει ρολο οτι το XT εχει πουλησει 10 φορες παραπανω απο το Aprilia? Και μην ξεχναμε οτι μιλαμε για 10 χρονων μηχανη.

bros400pgm
05/02/2014, 11:40
Φυσικα. Αναλογ ικα θα επρεπε να εχουν ακουστει 10 κρουσματα. Εδω μιλαμε οτι τεινουν στο κανενα (προσωπικα, και επειδη παρακολουθω aprilia παγκοσμιως) σου λεω πως ειναι 0. Θα το ψαξω ομως περισσοτερο και θα σου πω εαν κανω λαθος.:wave2:

STF
05/02/2014, 11:59
Και να προσθέσω πως είναι απόλυτα λογικό πως ιδιοκτήτες μοτό που έχουν αντιμετωπίσει μια βλάβη ή ένα πρόβλημα έχουν ανάγκη να το εκφράσουν και σωστά κάνουν, σε αντίθεση με κάποιον ο οποίος είναι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν έχει ουσιαστικά λόγο να επιβεβαιώσει το οτι ΔΕΝ έχει πρόβλημα.
Αν υπάρχουν 1000 εδώ μέσα που έχουν το κινητήρα της minarelli στη μοτό τους και δεν έχουν προβλημα θα μιλάγαμε για 1%. Όμως η αναλογία βλαβών σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν έξω, πιστεψτέ με θα ήταν κάτω του ποσοστού αυτού.

nikonian
05/02/2014, 12:39
Και να προσθέσω πως είναι απόλυτα λογικό πως ιδιοκτήτες μοτό που έχουν αντιμετωπίσει μια βλάβη ή ένα πρόβλημα έχουν ανάγκη να το εκφράσουν και σωστά κάνουν, σε αντίθεση με κάποιον ο οποίος είναι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν έχει ουσιαστικά λόγο να επιβεβαιώσει το οτι ΔΕΝ έχει πρόβλημα.
Αν υπάρχουν 1000 εδώ μέσα που έχουν το κινητήρα της minarelli στη μοτό τους και δεν έχουν προβλημα θα μιλάγαμε για 1%. Όμως η αναλογία βλαβών σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν έξω, πιστεψτέ με θα ήταν κάτω του ποσοστού αυτού.

Και αυτό σωστό. Μην ξεχνάς όμως ότι η εμπειρία έχει δείξει ότι οι πελάτες των ιταλών έχουν πολύ κοντή μνήμη, λόγω του έρωτα με το μηχανάκι τους.
Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις μάλιστα υπάρχει πραγματική ομερτά (η οδηγία λέει:τα εν οίκω μη εν δήμω)

bros400pgm
05/02/2014, 13:32
Την πιο κοντη μνημη (αμνησια θα το ελεγα εγω) την εχουν οι πελατες των γιαπωνεζικων.

STF
05/02/2014, 13:48
Δηλαδή για να καταλαβαίνουμε όλοι τι λέμε, λέτε πως το XT είναι μία αναξιόπιστη μηχανή και η "ομερτά" των ιδιοκτητών της την καθιστά μία καλή και αξιόπιστη μηχανή. Εγώ από αυτά που διαβάζω αυτό καταλαβαίνω.

Σας ζητώ να το ξανασκεφτείτε.

zannisvel
05/02/2014, 13:54
Δηλαδή για να καταλαβαίνουμε όλοι τι λέμε, λέτε πως το XT είναι μία αναξιόπιστη μηχανή και η "ομερτά" των ιδιοκτητών της την καθιστά μία καλή και αξιόπιστη μηχανή. Εγώ από αυτά που διαβάζω αυτό καταλαβαίνω.

Σας ζητώ να το ξανασκεφτείτε.

+600

ggs
05/02/2014, 13:56
Δηλαδή για να καταλαβαίνουμε όλοι τι λέμε, λέτε πως το XT είναι μία αναξιόπιστη μηχανή και η "ομερτά" των ιδιοκτητών της την καθιστά μία καλή και αξιόπιστη μηχανή. Εγώ από αυτά που διαβάζω αυτό καταλαβαίνω.

Σας ζητώ να το ξανασκεφτείτε.


σσσσσ.... μην λες πολλα .... ήδη τον Kaps που ανοιξε το θεμα το εχουμε "αποσυρει"...:smokin:

daz
05/02/2014, 14:21
Δεν καταλαβα τι εννοεις. Το ιδιο μοτερ φοραει και το aprilia strada/trail.


Απολυτα δικιο. Ελα μου ομως, που στο aprilia δεν εχει καμια βλαβη και εδω, αμεσως-αμεσως μαζευτηκαν 10!!!! Και μου κανει εντυπωση διοτι πραγματικα σε aprilia δεν εχω ακουσει κανενα θεμα. Ποιο το συμπερασμα λοιπον? Ιδιοκτητης ;)

Αυτό δεν πιάνεται! Είναι συνέχεια χαλασμένο λόγο ηλεκτρικών συνεπώς δεν βγάζει ποτέ πρόβλημα στον κινητήρα. :lol:



Την πιο κοντη μνημη (αμνησια θα το ελεγα εγω) την εχουν οι πελατες των γιαπωνεζικων.

Κατά παράδοση οι ducatisti είναι αυτοί με την μνήμη χρυσόψαρου!

Αλλά και οι Γιαπωνεζόφιλοι δεν πάνε πίσω. Η μόνη δικαιολογία που έχουν επειδή οδηγούν κουβάδες είναι η αξιοπιστία. Αν πέσει και αυτό το κάστρο, ΧΨΚΑ..

daz
05/02/2014, 14:23
:p


309124

daz
05/02/2014, 14:33
δυο φορες σε xt φιλου.διελυε το γραναζι της τριτης.:(

Δεν το μπορώ να το πιστέψω!!!














































Συνήθως την ακούει το γρανάζι της δευτέρας. :lol:

taisteal
05/02/2014, 14:39
Εντελως αντικειμενικα,το 660 ειναι τρομερα αξιοπιστο..απο τα 100 π.χ που κυκλοφορουν εδω,τα 2-3 να ειχαν ενα θεμα,και αυτο οχι τιποτα σοβαρο,ενω τα ευρωπαικα λογω κακης συντηρησης η ασχετων μηχανικων εδω,ολο με ζημιες ειναι...

kaps
05/02/2014, 16:20
:DΔεν αποσύρθηκα ..εδώ είμαι και παρακολουθώ την συζήτηση . Είναι γεγονός πως 10 χρόνια με το χτ μου δεν είχα προβλήματα πέραν της αλλαγής TPS και κάτι σφιγκτήρες στα κολλάρα του ψυγείου . Αλλά επειδή είχα και το παλιό χτ παραξενεύτηκα που σε μια συντηρημένη μηχανή που δεν την σκάω δεν την πιέζω έβγαλε αυτό το θέμα και πάλι σκέφτομαι πως ήμουν τυχερός αφού κινούμαι κάθε ημέρα Λυκόβρυση Αθήνα μέσω εθνικής οδού όπου η ταχύτητα που αναπτύσσω είναι κοντά στα 90 με 120 χμ και αν συνέβαινε και κόλλαγε σε κανέναν στρόφαλο και μπλόκαρε ο τροχός τότε :cry: Η ανησυχία μου τωρα που τη βλέπω λυμενη είναι αν θα δεθεί σωστά και δεν θα χτυπάει σαν τις καμπάνες του Αγίου Μάρκου:bawl:

ggs
05/02/2014, 16:26
:DΔεν αποσύρθηκα ..:

:lol::beer:

Περα της πλάκας , σου έκατσε χοντρή αβαρία και πάλι καλά που δεν έγινε τίποτα χειρότερο…
Πριν σου χαλάσει , σου ειχε δείξει κάποιο σημάδι? Κάποιο περίεργο θόρυβο?

Ποτε ξανα…:beer:

taisteal
05/02/2014, 16:29
Δεν θα εβλεπε κομματια μεταλλου στην αλλαγη λαδιων??μαγνητικη ταπα καρτερ δεν εχει??

zannisvel
05/02/2014, 16:33
Το δυσκολο στην επισκευη ειναι να βγει το μοτερ η να λυθει το κιβώτιο? Απο την λιγη εμπειρια που εχω στα xt600 δεν ηταν τρομακτικο να αλλαχτει το γραναζι της ταχυτητας.

sorry αν βγαινω εκτος θεματος.

sapila racing
05/02/2014, 16:41
Τις περισσότερες φορές, όταν σπάει γρανάζι κιβωτίου κάτι αλλο φταίει.
Να το ψάξετε γιατί μπορεί να επαναληφθεί η ζημιά.

Μπορεί πχ να συρταρώνει ο άξονας και φθείρεται σταδιακά. Εχω κι εγώ κατι γρανάζια κιβωτίου Yamaha που λείπουν κομμάτια.
Ηταν γάτος ο μηχανικός, και μετα απο 25.000 χλμ ξαναέγινε το ίδιο.
Εφταιγε αυτο που περιγράφω πιο πάνω.

AUFGEBRACHT
05/02/2014, 20:04
Την πιο κοντη μνημη (αμνησια θα το ελεγα εγω) την εχουν οι πελατες των γιαπωνεζικων.

H αρχική του χρήση ήταν για ιδιοκτήτες γιαπωνέζικων μοτό...

309156

nikonian
05/02/2014, 21:02
Δηλαδή για να καταλαβαίνουμε όλοι τι λέμε, λέτε πως το XT είναι μία αναξιόπιστη μηχανή και η "ομερτά" των ιδιοκτητών της την καθιστά μία καλή και αξιόπιστη μηχανή. Εγώ από αυτά που διαβάζω αυτό καταλαβαίνω.

Σας ζητώ να το ξανασκεφτείτε.

Όχι η ομερτά δεν πάει στο ΧΤ, πάει αλλού...παλιές ιστορίες στο φόρουμ.

STF
05/02/2014, 21:39
Εγώ ως νέος φίλος στο Forum δε γνωρίζω από τέτοια. Το σίγουρο είναι πως όλοι μας αγαπούμε τις μοτό, άρα έχουμε πάντα περισσότερα να μας ενώνουν παρά να μας χωρίζουν, αρκεί να θέλουμε να το δούμε αυτό.

Σε ότι με αφορά τώρα, δε κατηγοριοποίησα ποτέ τις μοτό σύμφωνα με τη χώρα προέλευσης ή κατασκευής. Κριτήριο κάθε φορά ήταν τι ζητούσα και τι άντεχε το πορτοφόλι μου (και προσαρμοζόμουν και ως προς το καινούριο ή μεταχειρισμένο).
Την δεκαετία του '80 και του '90 τα Ευρωπαϊκά είχαν μείνει πίσω -κυρίως σε τεχνολογία- και τη δεκαετία του '00 που κυκλοφόρησαν απίστευτα Ευρωπαϊκά εργαλεία δε μπορούσες να τα αγοράσεις!
Φυσικά και θα ήθελα να είχα μια BMW 1200GS και δε ήταν η φημολογία για τα προβλήματα της (σε ηλεκτρονικά και abs) που με εμπόδισε, αλλά η τιμή της.
Πέρασε και ένα KTM Adventure 950 από τα χέρια μου (η πιο ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ μεγάλου κυβισμού που έχω οδηγήση), μου το έδωσαν για Test Drive μιας εβδομάδας (πρόλαβα να κάνω και ταξίδι 300 χλμ. μαζί του), πριν παραγγείλω το Yamaha TDM900 μου, μάλιστα μου είπαν με σιγουριά πως θα αλλάξω γνώμη και θα παραγγείλω αυτό αντί του TDM. Την ώρα που έφευγα με το KTM μου έδωσαν και 1 λίτρο λάδι να έχω μαζί μου να το τσεκάρω κάθε 500 χλμ. γιατί "τσίμπαγε".... Το είχε και ένας ξάδερφος μου και με αποθάρρυνε λόγω πολλών προβλημάτων αν και μου είπε πως δεν είχε ποτέ παράπονο από την αντιπροσωπεία, όμως ο μισός κινητήρας -κυριολεκτικά- αλλαγμένος στην εγγύηση. Παρόλα αυτά αν είχα τα χρήματα να έχω μια 2η μηχανή που θα έκανε λίγα χιλιόμετρα και μόνο για τα προσωπικά μου γούστα, ε ναι θα το έπαιρνα!

Για να επιστρέψουμε στο θέμα, που στη πραγματικότητα είναι το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο kaps. Το μόνο σχόλιο που ήταν εντός θέματος ήταν του sapila racing, που του έλεγε να προσέξει γιατί πιθανόν το κούρεμα του γραναζιού να οφείλεται σε άλλη αιτία και μπορεί να επαναληφθεί.
Όλα τα άλλα -συμπεριλαμβανομένων των δικών μου- ήταν σχόλια εκτός θέματος. Άλλα για να εκφράσουμε τη χαρά του ότι μια διαφημισμένη μηχανή για την αξιοπιστία της τελικά χαλάει και άλλα για να υπεραμυνθούμε υπέρ της. Ότι και να γραφτεί όμως, αύριο το πρωί πηγαίνοντας στη δουλειά μας, θα είναι εκεί μπροστά μας... το XT παντού!

kaps
05/02/2014, 21:58
Τις περισσότερες φορές, όταν σπάει γρανάζι κιβωτίου κάτι αλλο φταίει.
Να το ψάξετε γιατί μπορεί να επαναληφθεί η ζημιά.

Μπορεί πχ να συρταρώνει ο άξονας και φθείρεται σταδιακά. Εχω κι εγώ κατι γρανάζια κιβωτίου Yamaha που λείπουν κομμάτια.
Ηταν γάτος ο μηχανικός, και μετα απο 25.000 χλμ ξαναέγινε το ίδιο.
Εφταιγε αυτο που περιγράφω πιο πάνω. θα το ελέγξω με το μηχανικό μου αν και δεν ξέρω το μηχανικό αίτιο που το προκαλεί :eek:

kaps
05/02/2014, 22:02
Το δυσκολο στην επισκευη ειναι να βγει το μοτερ η να λυθει το κιβώτιο? Απο την λιγη εμπειρια που εχω στα xt600 δεν ηταν τρομακτικο να αλλαχτει το γραναζι της ταχυτητας.

sorry αν βγαινω εκτος θεματος. Και εγώ απόρησα με αυτή την προοπτική του κατεβασματος μοτερ αλλά επειδή μηχανικός δεν είμαι θα κάνω την :)
γλάστρα και θα περιμένω το αποτέλεσμα.

sapila racing
05/02/2014, 22:03
θα το ελέγξω με το μηχανικό μου αν και δεν ξέρω το μηχανικό αίτιο που το προκαλεί :eek:

Το 'συρτάρωμα' συμβαίνει όταν θέλει κάποιος άξονας του κιβωτίου ρυθμιση με ειδικές ροδέλλες (shims) για να μην κουνιέται περα δώθε στο κάρτερ.

kaps
05/02/2014, 22:04
Εγώ ως νέος φίλος στο Forum δε γνωρίζω από τέτοια. Το σίγουρο είναι πως όλοι μας αγαπούμε τις μοτό, άρα έχουμε πάντα περισσότερα να μας ενώνουν παρά να μας χωρίζουν, αρκεί να θέλουμε να το δούμε αυτό.

Σε ότι με αφορά τώρα, δε κατηγοριοποίησα ποτέ τις μοτό σύμφωνα με τη χώρα προέλευσης ή κατασκευής. Κριτήριο κάθε φορά ήταν τι ζητούσα και τι άντεχε το πορτοφόλι μου (και προσαρμοζόμουν και ως προς το καινούριο ή μεταχειρισμένο).
Την δεκαετία του '80 και του '90 τα Ευρωπαϊκά είχαν μείνει πίσω -κυρίως σε τεχνολογία- και τη δεκαετία του '00 που κυκλοφόρησαν απίστευτα Ευρωπαϊκά εργαλεία δε μπορούσες να τα αγοράσεις!
Φυσικά και θα ήθελα να είχα μια BMW 1200GS και δε ήταν η φημολογία για τα προβλήματα της (σε ηλεκτρονικά και abs) που με εμπόδισε, αλλά η τιμή της.
Πέρασε και ένα KTM Adventure 950 από τα χέρια μου (η πιο ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ μεγάλου κυβισμού που έχω οδηγήση), μου το έδωσαν για Test Drive μιας εβδομάδας (πρόλαβα να κάνω και ταξίδι 300 χλμ. μαζί του), πριν παραγγείλω το Yamaha TDM900 μου, μάλιστα μου είπαν με σιγουριά πως θα αλλάξω γνώμη και θα παραγγείλω αυτό αντί του TDM. Την ώρα που έφευγα με το KTM μου έδωσαν και 1 λίτρο λάδι να έχω μαζί μου να το τσεκάρω κάθε 500 χλμ. γιατί "τσίμπαγε".... Το είχε και ένας ξάδερφος μου και με αποθάρρυνε λόγω πολλών προβλημάτων αν και μου είπε πως δεν είχε ποτέ παράπονο από την αντιπροσωπεία, όμως ο μισός κινητήρας -κυριολεκτικά- αλλαγμένος στην εγγύηση. Παρόλα αυτά αν είχα τα χρήματα να έχω μια 2η μηχανή που θα έκανε λίγα χιλιόμετρα και μόνο για τα προσωπικά μου γούστα, ε ναι θα το έπαιρνα!

Για να επιστρέψουμε στο θέμα, που στη πραγματικότητα είναι το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο kaps. Το μόνο σχόλιο που ήταν εντός θέματος ήταν του sapila racing, που του έλεγε να προσέξει γιατί πιθανόν το κούρεμα του γραναζιού να οφείλεται σε άλλη αιτία και μπορεί να επαναληφθεί.
Όλα τα άλλα -συμπεριλαμβανομένων των δικών μου- ήταν σχόλια εκτός θέματος. Άλλα για να εκφράσουμε τη χαρά του ότι μια διαφημισμένη μηχανή για την αξιοπιστία της τελικά χαλάει και άλλα για να υπεραμυνθούμε υπέρ της. Ότι και να γραφτεί όμως, αύριο το πρωί πηγαίνοντας στη δουλειά μας, θα είναι εκεί μπροστά μας... το XT παντού! Καλοδεχούμενες όλες οι παρατηρήσεις και απόψεις , άλλωστε γηράσκω αεί διδασκόμενος :winka:

daz
06/02/2014, 01:29
Το 'συρτάρωμα' συμβαίνει όταν θέλει κάποιος άξονας του κιβωτίου ρυθμιση με ειδικές ροδέλλες (shims) για να μην κουνιέται περα δώθε στο κάρτερ.

Πιθανότατα να έχεις δίκιο και το πρόβλημα να οφείλεται σε συρτάρωμα αλλά στο χτ δεν νομίζω να οφείλεται σε αυτές τις ροδέλες που λες. Ίσως σε κάποιον άλλο κινητήρα που έχεις υπόψη σου και λειτουργεί διαφορετικά να φταίνε αυτές.
Βασικά όλα τα κιβώτια με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν αλλά ίσως σε κάποια αυτές οι ροδέλες να παίζουν και κάποιον επιπλέον ρόλο.










Όσα χτ την έχουν ακούσει στο κιβώτιο είναι απ' το stopper lever. (έτσι το αναφέρει το μανουαλ)

309173

Αλλάζοντας ταχύτητα αυτό το παπαράκι δεν σταματάει την κίνηση του άξονα του κιβωτίου στην επόμενη ταχύτητα με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστή εμπλοκή.

Στην σελίδα 5-50 του μανουαλ μπορεί να δει όποιος ενδιαφέρεται τι ακριβώς κάνει. Αυριο αν δε βαριέμαι θα το βρω και θα ποστάρω φωτογραφία γι' αυτούς που δεν το έχουν.

Συνήθως κουρεύει το γρανάζι της 3ης (μάλλον επειδή έχει αυτές τις προεξοχές) και νομίζω και της 2ας.

Αν ανοιχθεί το μοτέρ επισκευαστεί το κιβώτιο και δεν επιθεωρηθεί-αλλαχθεί αυτό το stopper lever μετά από μερικά χλμ θα συμβεί πάλι το ίδιο. Δλδ στο παράδειγμα του Lspirou την δευτερη και την τρίτη φορά που το πήρε στα χέρια προφανώς οφειλόταν σε αυτό.

Σε όλο το xt660.com αυτό το πρόβλημα έχει αναφερθεί μόνο 3 φορές.
Την πρώτη από έναν που είχε σπάσει 3 κιβώτια. xr, gas gas, tenere. Την δευτερη από κάποιον που είχε κάνει 140.000 χλμ και την τρίτη από κάποιον με 50.000χλμ αλλά όπως είπε και ο ίδιος με αυτά που είχε κάνει στο μηχανάκι κάτι περίμενε να συμβεί και δεν του φάνηκε καθόλου περίεργο.

Όποιος έχει ασελγήσει στο χτ του μπορεί να το επιθεωρήσει πριν χρειαστεί να ανοίξει κινητήρα για να επισκευάσει κάποιο γρανάζι του κιβωτίου. Δεν ξέρω αν μπορεί να το πάθει και από υπερβολικό σκορτσάρισμα. Δεν πρόκειται να τον προειδοποιήσει ούτε είναι απαραίτητο να συμβεί την ώρα που το σκίζεις. Μπορεί ακόμα και να εμφανίσει το πρόβλημα μετά από αρκετά χλμ αφού η φθορά που προκαλεί δρα αθροιστικά κάθε φορά που αλλάζουμε ταχύτητα.

caps αν τα κομματάκια που βγήκες μοιάζουν με αυτά..

309175

το σασμάν σου είναι κάπως έτσι.

309176

Τα κομμάτια που λείπουν είναι απ' το γρανάζι της 3ης. (κοίτα στην βάση των δύο γραναζιών από πάνω)



Ίσως κάποιος ειδικός τα εξηγήσει καλύτερα από μένα ή ίσως με διορθώσει. Εγώ λέω ότι καταλαβαίνω απ' αυτά που βρίσκω διαβάζω κατά καιρούς σε διάφορα φόρουμ. Γι' αυτό δεν βιάστηκα να πω την παπαριά μου μήπως και τα πει κάποιος άλλος καλύτερα από μένα.

notakos600
06/02/2014, 08:08
Επίσης στο συγκεκριμένο forum αναφέρει πως η ζημιά ξεκίνησε από το ρουλεμάν, αυτό που φαίνεται στη μέση:

309179

σπασμένο το γρανάζι της τρίτης:

309180

Το συγκεκριμένο ρουλεμάν βρίσκεται εκεί ακριβώς:

309181

Ας ελπίσουμε πως εστιάζουμε περισσότερο στη βλάβη και βγαίνει κάποια άκρη για την αιτία.

Οι πληροφορίες είναι από εδώ: http://www.obtrailriders.com/index.php/forum?view=topic&catid=18&id=131163

kaps
06/02/2014, 08:12
Πιθανότατα να έχεις δίκιο και το πρόβλημα να οφείλεται σε συρτάρωμα αλλά στο χτ δεν νομίζω να οφείλεται σε αυτές τις ροδέλες που λες. Ίσως σε κάποιον άλλο κινητήρα που έχεις υπόψη σου και λειτουργεί διαφορετικά να φταίνε αυτές.
Βασικά όλα τα κιβώτια με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν αλλά ίσως σε κάποια αυτές οι ροδέλες να παίζουν και κάποιον επιπλέον ρόλο.










Όσα χτ την έχουν ακούσει στο κιβώτιο είναι απ' το stopper lever. (έτσι το αναφέρει το μανουαλ)

309173

Αλλάζοντας ταχύτητα αυτό το παπαράκι δεν σταματάει την κίνηση του άξονα του κιβωτίου στην επόμενη ταχύτητα με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστή εμπλοκή.

Στην σελίδα 5-50 του μανουαλ μπορεί να δει όποιος ενδιαφέρεται τι ακριβώς κάνει. Αυριο αν δε βαριέμαι θα το βρω και θα ποστάρω φωτογραφία γι' αυτούς που δεν το έχουν.

Συνήθως κουρεύει το γρανάζι της 3ης (μάλλον επειδή έχει αυτές τις προεξοχές) και νομίζω και της 2ας.

Αν ανοιχθεί το μοτέρ επισκευαστεί το κιβώτιο και δεν επιθεωρηθεί-αλλαχθεί αυτό το stopper lever μετά από μερικά χλμ θα συμβεί πάλι το ίδιο. Δλδ στο παράδειγμα του Lspirou την δευτερη και την τρίτη φορά που το πήρε στα χέρια προφανώς οφειλόταν σε αυτό.

Σε όλο το xt660.com αυτό το πρόβλημα έχει αναφερθεί μόνο 3 φορές.
Την πρώτη από έναν που είχε σπάσει 3 κιβώτια. xr, gas gas, tenere. Την δευτερη από κάποιον που είχε κάνει 140.000 χλμ και την τρίτη από κάποιον με 50.000χλμ αλλά όπως είπε και ο ίδιος με αυτά που είχε κάνει στο μηχανάκι κάτι περίμενε να συμβεί και δεν του φάνηκε καθόλου περίεργο.

Όποιος έχει ασελγήσει στο χτ του μπορεί να το επιθεωρήσει πριν χρειαστεί να ανοίξει κινητήρα για να επισκευάσει κάποιο γρανάζι του κιβωτίου. Δεν ξέρω αν μπορεί να το πάθει και από υπερβολικό σκορτσάρισμα. Δεν πρόκειται να τον προειδοποιήσει ούτε είναι απαραίτητο να συμβεί την ώρα που το σκίζεις. Μπορεί ακόμα και να εμφανίσει το πρόβλημα μετά από αρκετά χλμ αφού η φθορά που προκαλεί δρα αθροιστικά κάθε φορά που αλλάζουμε ταχύτητα.

caps αν τα κομματάκια που βγήκες μοιάζουν με αυτά..

309175

το σασμάν σου είναι κάπως έτσι.

309176

Τα κομμάτια που λείπουν είναι απ' το γρανάζι της 3ης. (κοίτα στην βάση των δύο γραναζιών από πάνω)



Ίσως κάποιος ειδικός τα εξηγήσει καλύτερα από μένα ή ίσως με διορθώσει. Εγώ λέω ότι καταλαβαίνω απ' αυτά που βρίσκω διαβάζω κατά καιρούς σε διάφορα φόρουμ. Γι' αυτό δεν βιάστηκα να πω την παπαριά μου μήπως και τα πει κάποιος άλλος καλύτερα από μένα.
Εξαιρετικά χρήσιμο αυτό που ανέφερες και θα το θέσω υπόψη του μάστορα ...Ευχαριστώ :wave2:

kaps
06/02/2014, 09:17
Πράγματι ο επιλογέας ή αλλιώς stopper lever assy 5jw-18140-00 ο κωδικός του , έχει σπάσει . Εχει παραγγελθεί ανταλλακτικό . :winka: Ευχαριστώ και πάλι για την υποστήριξη που δείχνετε . Αα τα κομμάτια που βρήκα είναι πράγματι αυτά που ανέφερες

zannisvel
06/02/2014, 09:32
Ανοιξες μοτερ? Εβγαλες καμια photο?
Ελπιζω να γινει καλα η κουκλα σου και να σου δωσει πολλα ακομα απροβληματιστα χιλιομετρα!!
:beer:

kaps
06/02/2014, 10:19
Σε λίγο θα παω να την επισκεφτώ στο πάγκο του πόνου :look:και θα τραβήξω φωτό . Ωστόσο πολύ βίδα και γρανάζι ο κινητήρας ...θα ξαναστηθεί σωστά;:bawl:

Bowleno
06/02/2014, 12:12
Σε λίγο θα παω να την επισκεφτώ στο πάγκο του πόνου :look:και θα τραβήξω φωτό . Ωστόσο πολύ βίδα και γρανάζι ο κινητήρας ...θα ξαναστηθεί σωστά;:bawl:


Αν ο μάστορας που το πήγες δεν είναι "μάστορας" βεβαίως και θα στηθεί....:D

daz
06/02/2014, 14:01
http://www.obtrailriders.com/index.php/forum?view=topic&catid=18&id=131163[/URL]

Και εδώ..

http://www.xt660.com/showthread.php?t=17351

daz
06/02/2014, 14:11
Ανοιξες μοτερ? Εβγαλες καμια photο?


Φότο θα βρεις στο site που πόσταρε ο νοτάκος.

Αυτός ο κινητήρας είχε κάνει 50,000 δύσκολα χλμ.

Ένας άλλος (βαριέμαι να βρίσκω τα θρεντ) στα 130,000 χλμ άλλαξε το στοπερ, ελατήρια, τσιμούχες βαλβιδών και μέχρι τα 164,000 που το πούλησε δεν είχε άλλο πρόβλημα.

Αυτά σε περίπτωση που σε απασχολεί το high miliage.

zannisvel
06/02/2014, 14:24
Φότο θα βρεις στο site που πόσταρε ο νοτάκος.

Αυτός ο κινητήρας είχε κάνει 50,000 δύσκολα χλμ.

Ένας άλλος (βαριέμαι να βρίσκω τα θρεντ) στα 130,000 χλμ άλλαξε το στοπερ, ελατήρια, τσιμούχες βαλβιδών και μέχρι τα 164,000 που το πούλησε δεν είχε άλλο πρόβλημα.

Αυτά σε περίπτωση που σε απασχολεί το high miliage.

Περισσοτερο πληροφοριακα ζητησα φωτογραφιες. Μου φανηκε ιδιαιτέρα παραξενο που κουρεψε το γραναζι και δεν δημηουργησε καποιο αλλο προβλημα και θα 'θελα να το δω. Επισης το ΧΤ660, το tenere βεβαια, εχει αρχισει να με ενδιαφερει παρα πολυ.

daz
06/02/2014, 14:26
Cοps τι πιστεύεις ότι προκάλεσε την βλάβη?

Ποιά η γνώμη του μάστορα?





Για όσους δεν κατάλαβαν ακόμα τι κάνει αυτό το παπαράκι.

Απ' το μανουαλ του τενερε.

309193



Αυτά που πρέπει να λυθούν για να επιθεωρηθεί η κατάστασή του.

309194

daz
06/02/2014, 14:50
Περισσοτερο πληροφοριακα ζητησα φωτογραφιες. Μου φανηκε ιδιαιτέρα παραξενο που κουρεψε το γραναζι και δεν δημηουργησε καποιο αλλο προβλημα και θα 'θελα να το δω. Επισης το ΧΤ660, το tenere βεβαια, εχει αρχισει να με ενδιαφερει παρα πολυ.

Κοίτα..

Δεν ξέρω τι φταίει. Είναι το σκορτσάρισμα? Είναι το σκίσιμο του σασμάν? Δεν ξέρω.

Μόνο λίγες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί με αυτό το πρόβλημα, σε σχέση με τα χτ που έχουν πωληθεί.

Τα χλμ που έβγαλε το πρόβλημα ποικίλουν. Από 50 νομίζω μέχρι 130.

Ο ένας είπε ότι το έσκιζε, ο άλλος είπε ότι είχε σπάσει τρεία σασμάν μαζί με αυτό και ο τρίτος δεν έδωσε καμιά πληροφορία.

Οι περισσότεροι λένε ότι το σασμάν ειναι bulletproof. Τώρα κατά πόσο ισχύει αυτό, με βάση τις περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί ως τώρα δεν το ξέρω.

Όταν δεν βαριέμαι θα ρίξω μια ματιά στο δικό μου που έχει κάνει αρκετά χλμ και θα σας πω σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Γενικά πάντως όλοι όσοι έχουν πολλά χλμ στα τενερε τους και στα χτ τους ειναι ευχαριστημένοι απ' την αντοχή του κινητήρα.

zannisvel
06/02/2014, 15:01
Κοίτα..

Δεν ξέρω τι φταίει. Είναι το σκορτσάρισμα? Είναι το σκίσιμο του σασμάν? Δεν ξέρω.

Μόνο λίγες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί με αυτό το πρόβλημα, σε σχέση με τα χτ που έχουν πωληθεί.

Τα χλμ που έβγαλε το πρόβλημα ποικίλουν. Από 50 νομίζω μέχρι 130.

Ο ένας είπε ότι το έσκιζε, ο άλλος είπε ότι είχε σπάσει τρεία σασμάν μαζί με αυτό και ο τρίτος δεν έδωσε καμιά πληροφορία.

Οι περισσότεροι λένε ότι το σασμάν ειναι bulletproof. Τώρα κατά πόσο ισχύει αυτό, με βάση τις περιπτώσεις που έχουν αναφερθεί ως τώρα δεν το ξέρω.

Όταν δεν βαριέμαι θα ρίξω μια ματιά στο δικό μου που έχει κάνει αρκετά χλμ και θα σας πω σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Γενικά πάντως όλοι όσοι έχουν πολλά χλμ στα τενερε τους και στα χτ τους ειναι ευχαριστημένοι απ' την αντοχή του κινητήρα.

Παντως, συμφωνα με αυτα που ανεβασες, ο ελεγχος (και αλλαγη) του stopper μονο χρονο και μια φλατζα απαιτει. Εκτος αν δεν καταλαβα καλα. Αρα καλο ειναι να ελεγχθεί για να αποφευχθούν τα χειροτερα.

daz
06/02/2014, 15:09
Παντως, συμφωνα με αυτα που ανεβασες, ο ελεγχος (και αλλαγη) του stopper μονο χρονο και μια φλατζα απαιτει. Εκτος αν δεν καταλαβα καλα. Αρα καλο ειναι να ελεγχθεί για να αποφευχθούν τα χειροτερα.

Ακριβώς!

kaps
06/02/2014, 15:38
Γύρισα από το συνεργείο και έχω φρέσκα νέα. Το γρανάζι της τρίτης ήταν που έσπασε και ο επιλογέας έδειχνε σημάδια φαγώματος . Το Stopper lever του το ανέφερα και δεν είδε κάποια φθορά . Η φουρκέτα έχει λίγο πάρει και θα αλλαχτεί και από όσο μου είπε ήταν μια συνήθη ασυνήθη φθορά του γραναζιού που έσπασε :a014:. Αυριο μάλλον θα μπουν στη θεση τους μετά ελατήρια στο πιστόνι που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση , τρίψιμο βαλβίδες λαδόξυδα φλάντζες κ.λ.π :uplate:

daz
06/02/2014, 15:56
Πράγματι ο επιλογέας ή αλλιώς stopper lever assy 5jw-18140-00 ο κωδικός του , έχει σπάσει . Εχει παραγγελθεί ανταλλακτικό . :winka: Ευχαριστώ και πάλι για την υποστήριξη που δείχνετε . Αα τα κομμάτια που βρήκα είναι πράγματι αυτά που ανέφερες


Γύρισα από το συνεργείο και έχω φρέσκα νέα. Το γρανάζι της τρίτης ήταν που έσπασε και ο επιλογέας έδειχνε σημάδια φαγώματος . Το Stopper lever του το ανέφερα και δεν είδε κάποια φθορά . Η φουρκέτα έχει λίγο πάρει και θα αλλαχτεί και από όσο μου είπε ήταν μια συνήθη ασυνήθη φθορά του γραναζιού που έσπασε :a014:. Αυριο μάλλον θα μπουν στη θεση τους μετά ελατήρια στο πιστόνι που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση , τρίψιμο βαλβίδες λαδόξυδα φλάντζες κ.λ.π :uplate:


Τελικά τι απ' τα δύο ισχύει? Πριν είπες ότι το έχετε παραγγείλει.

Το στοπερ έχει ένα ρουλεμάν όπως είπε και ο νοτάκος. Μπορεί ο κορμός να μην έχει πρόβλημα αλλά να έχει το ρουλεμάν.

kaps
06/02/2014, 18:56
Οχι δεν είναι το stopper αλλά ο επιλογέας που έχει φθαρεί . 309199

kaps
06/02/2014, 18:59
Του είπα να το τσεκάρει ...επιμένει πως δεν ... :confused: .

daz
06/02/2014, 19:06
Του είπα να το τσεκάρει ...επιμένει πως δεν ... :confused: .

Ok. Προφανώς έτσι θα είναι.

Αυτός είναι ο μύλος. Το στοπερ σταμτάει την κίνησή του με τα δοντάκια που έχει εμπρός. Οι εγκοπές στο στέλεχος, οδηγούν τις φουρκέτες.
Τι σκατά μπορεί να πάθει αυτός?

Πόσα χλμ έχεις?

daz
06/02/2014, 19:33
Μου φαίνεται κάποιος βαριοταν να κατεβάσει 2α και το άφηνε να κοπανάει.

stefanos
06/02/2014, 19:59
Του είπα να το τσεκάρει ...επιμένει πως δεν ... :confused: .

τσεκάρισε αν είναι ίσιοι οι άξονες?

notakos600
06/02/2014, 21:17
Μου φαίνεται κάποιος βαριοταν να κατεβάσει 2α και το άφηνε να κοπανάει.

Κάτι τέτοιο υποψιάστηκα κι εγώ, σύνηθες φαινόμενο σε thumpers.

kaps
06/02/2014, 21:19
Χιλιόμετρα 62000 . . Τώρα για τους άξονες τι να πω ; Εγώ δικαιωματικάθα του το ξαναθέσω για το stopper και για το ρουλεμαν

daz
06/02/2014, 21:26
.. Εγώ δικαιωματικάθα του το ξαναθέσω για το stopper και για το ρουλεμαν

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Αφού το πρόβλημα βρέθηκε στον μύλο και στις φουρκέτες! Σε λίγο θα έχεις το μηχανάκι σου καλυτερο από πρiν. Don't worry. :beer:

gemis XTX
13/04/2014, 17:23
Καλησπερα . Φιλε kaps τι λαδια εβαζες και καθε ποτε τα εκανες αλλαγη?