PDA

View Full Version : XT 660X για πρώτη μηχανή ή κάτι άλλο;;;



Sele
07/02/2014, 09:28
Χαιρετώ τα παιδιά του φόρουμ! Προχωράω κατευθείαν στο παρασύνθημα και ζητάω τα φώτα σας.
Αποφάσισα να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή, η οποία, κατόπιν συζήτησης με έτερο συνφορουμίτη, μάλλον θα είναι το ΧΤ 660Χ.
Τα τελευταία 3 χρόνια (είμαι 31 τώρα) έχω ένα scooter Honda SH300 και εκεί περιορίζεται όλη μου η εμπειρία από οδήγηση δικύκλου, ενώ από μηχανολογικές γνώσεις εάν μου δείξεις μία τρόμπα βενζίνης και έναν κινητήρα θα δυσκολευτώ να ξεχωρίσω ποιο είναι ποιο :blush:.

Κατ' αρχάς θεωρείτε ότι το 660 είναι οκ σαν πρώτο μηχανάκι; Η χρήση θα αφορά καθημερινή κίνηση εντός Αθήνας, άντε και κανά χαλαρό ταξιδάκι εκτός.

Κατά δεύτερον και εφόσον η απάντηση στο πρώτο ερώτημα είναι θετική, να κοιτάξω για κάποιο συγκεκριμένο έτος κυκλοφορίας; Να αποφύγω παλαιότερα μοντέλα και αν ναι πόσο καινούρια να κοιτάξω; Υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές/αλλαγές από έτος σε έτος ή λίγο πολύ πρόκειται για το ίδιο μηχανάκι απλά με κάποιες εμφανισιακές αλλαγές; Μιλάω πάντα για αγορά μεταχειρισμένου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις! :wave2:

*UPDATE*

Μίλησα με ένα φίλο που έχει Δούκα προς πώληση και με έβαλε για τα καλά στο τρυπάκι... Θα το δω αύριο από κοντά και βλέπουμε. Εάν γίνει τελικά, θα μου βγει λίγο παραπάνω οικονομικά απ' όσο υπολόγιζα αρχικά αλλά ξέρω ότι το παλικάρι το έχει το μηχανάκι στην πένα, έχει φορτώσει ένα σωρό extra πάνω και θα παίξει και ευκολία στην πληρωμή. Γνώμες;

MadMar
07/02/2014, 09:54
Καλημέρα φίλε, θα σου πω την δική μου εμπειρία. Εγώ δεν είχα ποτέ ούτε παπάκι, έπαιρνα μόνο κανενός φίλου πού και πού αλλά μέχρι εκεί. Δεν ήθελα όμως να διαθέσω λεφτά για να πάρω κάτι που σε λίγο καιρό θα ήθελα να το ξεφορτωθώ γιατί δεν θα με ικανοποιούσε οπότε ήθελα το πρώτο μου δίκυκλο να είναι μοτοσυκλέτα, εύκολη στην οδήγηση, χωρίς δυνατό γκάζι, να βολεύει στην καθημερινή μετακίνηση στην πόλη και να βγάζει κάνα μικρό ταξιδάκι μέχρι Χαλκίδα. Πήρα το xt 600 και δεν με έχει φοβίσει ούτε στιγμή, πολύ εύκολο στην οδήγηση μηχανάκι, χωρίς το γκάζι που θα σε φοβίσει και πιστεύω πολύ καλό σχολείο για μένα. Τώρα, εσυ, που τρία χρόνια οδηγείς το sh δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το 660 ίσα ίσα, σαν μεγάλο παπί θα σου φανεί. Πολύ ευέλικτο στην πόλη (περνάς από παντου), οικονομικό στην κατανάλωση και για κάνα μικρό ταξιδάκι είναι οκ.

Για τα άλλα ζητήματα που ρωτάς ας σε διαφωτίσουν οι γνώστες του φόρουμ μιας κι εγώ δεν γνωρίζω και πολλα :)

lykourgi
07/02/2014, 10:09
Στο πρώτο ερώτημα η απάντηση είναι 'ναι'. Το ΧΤ είναι κατάλληλο για πρώτη μηχανή, άλλωστε έχεις ήδη κάποια εμπειρία.
Επίσης η χρήση που περιγράφεις είναι ακριβώς η ενδεδειγμένη για τη μοτοσυκλέτα. Στην βόλτα εκτός πόλης βέβαια θα χρειαστείς μία ψηλότερη ζελατίνα.
Για το δεύτερο ισχύει το γενικό "όσο πιο καινούργιοτόσο πιο καλό", όπως σε όλα τα μεταχειρισμένα. Οι αλλαγές από το 2004 εώς τώρα είναι πολύ λίγες, κυρίως εμφανισιακές.
Ειδικά για τα ΧΤ κοιτάζεις :
- TPS ειδικά στα πρώτα 2004-2005. Εσβηνε η μηχανή και αλλαζόταν το TPS από τη Yamaha.
- Σφιγκτήρες κολλάρων, επίσης στα πρώτα. Είχαν κάτι ψεύτικους ελατηριωτούς που οδηγούσαν σε διαρροές και τους άλλαζαν με κολιέδες με βίδα.
- Πλαστικά που ξεθωριάζουν από τον ήλιο. Αν δεις θα το καταλάβεις, βγάζουν μάτι.
- Ρουλεμάν λαιμού κακής ποιότητας.
- (Σημαντικό) Αλυσίδα κίνησης κακής ποιότητας. Είναι μεν DID, αλλά απαράδεκτη.
Αυτά και ότι άλλο κοιτάμε σε κάθε μεταχειρισμένο.

bros400pgm
07/02/2014, 10:44
Νομιζω βγαζουν και προβλημα στο σασμαν :D

harris_x
07/02/2014, 11:08
Χαιρετώ τα παιδιά του φόρουμ! Προχωράω κατευθείαν στο παρασύνθημα και ζητάω τα φώτα σας.
Αποφάσισα να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή, η οποία, κατόπιν συζήτησης με έτερο συνφορουμίτη, μάλλον θα είναι το ΧΤ 660Χ.
Τα τελευταία 3 χρόνια (είμαι 31 τώρα) έχω ένα scooter Honda SH300 και εκεί περιορίζεται όλη μου η εμπειρία από οδήγηση δικύκλου, ενώ από μηχανολογικές γνώσεις εάν μου δείξεις μία τρόμπα βενζίνης και έναν κινητήρα θα δυσκολευτώ να ξεχωρίσω ποιο είναι ποιο :blush:.

Κατ' αρχάς θεωρείτε ότι το 660 είναι οκ σαν πρώτο μηχανάκι; Η χρήση θα αφορά καθημερινή κίνηση εντός Αθήνας, άντε και κανά χαλαρό ταξιδάκι εκτός.

Κατά δεύτερον και εφόσον η απάντηση στο πρώτο ερώτημα είναι θετική, να κοιτάξω για κάποιο συγκεκριμένο έτος κυκλοφορίας; Να αποφύγω παλαιότερα μοντέλα και αν ναι πόσο καινούρια να κοιτάξω; Υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές/αλλαγές από έτος σε έτος ή λίγο πολύ πρόκειται για το ίδιο μηχανάκι απλά με κάποιες εμφανισιακές αλλαγές; Μιλάω πάντα για αγορά μεταχειρισμένου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις! :wave2:Εγώ χωρίς καθόλου εμπειρία, για πρώτη μηχανή πήρα αυτό που έχεις στο αβαταρ σου :D
Θα έλεγα πως το XT660X θα σου είναι μια χαρά!

BTW, θα περίμενα να έχεις το XT για αβαταρ και όχι το hornet :p


Ό,τι επιλέξεις φρόντισε να έχεις ποιοτικό και πλήρη εξοπλισμό :winka:

Sele
07/02/2014, 11:27
Εγώ χωρίς καθόλου εμπειρία, για πρώτη μηχανή πήρα αυτό που έχεις στο αβαταρ σου :D
Θα έλεγα πως το XT660X θα σου είναι μια χαρά!

BTW, θα περίμενα να έχεις το XT για αβαταρ και όχι το hornet :p



Για hornet του '02-'03 πήγαινα (για μένα τα πιο όμορφα της σειράς) αλλά βάσει χρήσης, έλλειψης εμπειρίας, κατανάλωσης κλπ αποφάσισα να πάω σε motard για πρώτο και μετά όταν θα μπορώ να το υποστηρίξω οδηγικά και οικονομικά να πάω κατευθείαν στο αντικείμενο ονείρωξής μου, ήτοι CB1300.

harris_x
07/02/2014, 11:39
Για hornet του '02-'03 πήγαινα (για μένα τα πιο όμορφα της σειράς) αλλά βάσει χρήσης, έλλειψης εμπειρίας, κατανάλωσης κλπ αποφάσισα να πάω σε motard για πρώτο και μετά όταν θα μπορώ να το υποστηρίξω οδηγικά και οικονομικά να πάω κατευθείαν στο αντικείμενο ονείρωξής μου, ήτοι CB1300.
Mε το καλό λοιπόν και με προσοχή!

:beer::beer::beer:

pipe_smoker
07/02/2014, 12:12
Για hornet του '02-'03 πήγαινα (για μένα τα πιο όμορφα της σειράς) αλλά βάσει χρήσης, έλλειψης εμπειρίας, κατανάλωσης κλπ αποφάσισα να πάω σε motard για πρώτο και μετά όταν θα μπορώ να το υποστηρίξω οδηγικά και οικονομικά να πάω κατευθείαν στο αντικείμενο ονείρωξής μου, ήτοι CB1300.

Εγώ που είμαι πιο συντηρητικός από τον φίλτατο Χαρούλη, για πρώτο μηχανάκι το χόρνετ το θεωρώ πολύ.

Όσο κι αν κράζουμε όμως τα σκούτερ, κι αυτά κάτι σα μηχανάκια είναι τέλος πάντων :lol:. Κοινώς η μηχανή που θα πάρεις δε θα είναι η πρώτη σου με όλη την έννοια της λέξης.
Έχεις μια κάποια εμπειρία στους δύο τροχούς, στο τί σημαίνει κίνδυνος, μωρό παιδί δεν είσαι κλπ.

Κατ'εμέ, αν σου αρέσει το χόρνετ πιο πολύ, πήγαινε για χόρνετ.
Το πιο πιθανό είναι πολλά πράγματα να αλλάξουν στην πορεία, αλλά εφ'όσον λες ότι η μηχανή των ονείρων σου είναι το 1300άρι, πολύ πιο ομαλή και φυσιολογική σαν κίνηση μου φαίνεται το να μάθεις επάνω σε ένα 600 τετρακύλινδρο γυμνό παρά σε ένα μονοκύλινδρο on-off/motard.

Να είχες για όνειρο βόλτες στις έρημες βουνοπλαγιές και στα χωματοδρόμια με ένα 1190, να έλεγα πάρε ένα xt ή ένα TA να αρχίσεις να μπαίνεις στο κλίμα.

Εσύ καθαρά δρομίσιες βλέψεις μου φαίνεται ότι έχεις και μάλιστα βολταδόρικες.
Γι'αυτή τη δουλειά νομίζω μια χαρά κάνει το χόρνετ.

Just saying...

ΥΓ. Δεν υποννοώ πουθενά ότι τα μοτάρντ δεν έχουν τις χάρες τους.
Απλά από τα γραφόμενά σου δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που πραγματικά θες:wave2:

harris_x
07/02/2014, 12:15
Κατ'εμέ, αν σου αρέσει το χόρνετ πιο πολύ, πήγαινε για χόρνετ.
Το πιο πιθανό είναι πολλά πράγματα να αλλάξουν στην πορεία, αλλά εφ'όσον λες ότι η μηχανή των ονείρων σου είναι το 1300άρι, πολύ πιο ομαλή και φυσιολογική σαν κίνηση μου φαίνεται το να μάθεις επάνω σε ένα 600 τετρακύλινδρο γυμνό παρά σε ένα μονοκύλινδρο on-off/motard.I agree :beer:

yiannis172
07/02/2014, 12:26
Για hornet του '02-'03 πήγαινα (για μένα τα πιο όμορφα της σειράς) αλλά βάσει χρήσης, έλλειψης εμπειρίας, κατανάλωσης κλπ αποφάσισα να πάω σε motard για πρώτο και μετά όταν θα μπορώ να το υποστηρίξω οδηγικά και οικονομικά να πάω κατευθείαν στο αντικείμενο ονείρωξής μου, ήτοι CB1300.

Επειδη ανεφερες το οικονομικο θεμα,να σου πω πως το Hornet,μονο σε καταναλωση,λογω καρμπυρατερ,θα ειναι χειροτερο απο το XTX.Κατα τα αλλα τα σερβις του XT θα ειναι φθηνοτερα αλλα και συχνοτερα οποτε μη νομιζεις πως θα κανεις λιγοτερα εξοδα συντηρησης συγκριτικα.Βαλε επισης και τα αλυσιδογραναζα,που σαν μεγαλο μονοκυλινδρο θα τα φθειρει πιο ευκολα και γρηγορα....μπορει να βγαινει και πιο οικονομικο το Hornet.

nikolas1709
07/02/2014, 12:38
duke iii 690

Sele
07/02/2014, 12:59
duke iii 690

Πάνω που το ανέφερες μίλησα με ένα φίλο που έχει Δούκα προς πώληση και με έβαλε για τα καλά στο τρυπάκι... Θα το δω αύριο από κοντά και βλέπουμε. Εάν γίνει τελικά, θα μου βγει λίγο παραπάνω οικονομικά απ' όσο υπολόγιζα αρχικά αλλά ξέρω ότι το παλικάρι το έχει το μηχανάκι στην πένα, έχει φορτώσει ένα σωρό extra πάνω και θα παίξει και ευκολία στην πληρωμή. Γνώμες;

zannisvel
07/02/2014, 13:05
Απο προσωπικης αποψης, χωρις να εχω χρονο στη σελα του, ειναι απλα τελειο.

Ελπιζω να μην καταλήξει σε ενα ακομα flame war.....

MadMar
07/02/2014, 13:12
Πάνω που το ανέφερες μίλησα με ένα φίλο που έχει Δούκα προς πώληση και με έβαλε για τα καλά στο τρυπάκι... Θα το δω αύριο από κοντά και βλέπουμε. Εάν γίνει τελικά, θα μου βγει λίγο παραπάνω οικονομικά απ' όσο υπολόγιζα αρχικά αλλά ξέρω ότι το παλικάρι το έχει το μηχανάκι στην πένα, έχει φορτώσει ένα σωρό extra πάνω και θα παίξει και ευκολία στην πληρωμή. Γνώμες;

Αν είχα φίλο που έδινε duke iii 690 και ήξερα ότι το έχει προσεγμένο δεν θα είχα καν δεύτερες σκέψεις ;)

yiannis172
07/02/2014, 13:15
Αν είχα φίλο που έδινε duke iii 690 και ήξερα ότι το έχει προσεγμένο δεν θα είχα καν δεύτερες σκέψεις ;)

Επαυξανω :smokin:

daz
07/02/2014, 14:13
- TPS ειδικά στα πρώτα 2004-2005. Εσβηνε η μηχανή και αλλαζόταν το TPS από τη Yamaha.


Πρόβλημα που κράτησε μέχρι το 2008. Μειωμένο αλλά υπαρκτό για τα έτη 2006-2007.




- (Σημαντικό) Αλυσίδα κίνησης κακής ποιότητας. Είναι μεν DID, αλλά απαράδεκτη.


Regina είναι η μαμά αλυσίδα, οχι did.

lykourgi
07/02/2014, 15:47
Πρόβλημα που κράτησε μέχρι το 2008. Μειωμένο αλλά υπαρκτό για τα έτη 2006-2007.


Regina είναι η μαμά αλυσίδα, οχι did.

Εγώ έχω 2006 και μην έχοντας πρόβλημα εξαρχής θεωρούσα ότι έληξε το 2005.
Η δικιά μου αλυσίδα ήταν DID. Επίσης χάλια.

nikolas1709
07/02/2014, 16:56
309238

Sele
10/02/2014, 18:59
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις αλλά τελικά επειδή τη μηχανή την καβαλάμε κυρίως για την κ@ύλα μας και μετά για όλα τα άλλα, αποφάσισα να πάρω το στρογγυλοφάναρο hornet που πάντα χάζευα όποτε το πετύχαινα! :beer:

irinia
10/02/2014, 19:09
ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ...............




Έχει πολύ γκάζι γιά τόν μέσο όδηγό πόσο μάλλον γιά άρχάριο.
Διότι άλλο σκούτερ,άλλο Χόρνετ...!!!
Καλές βόλτες μέ ύγεία.

zannisvel
10/02/2014, 19:12
Αυτο που σε ευχαριστει και σε φτιαχνει να παρεις.
Αντε με το καλο!!!
:beer:

pipe_smoker
11/02/2014, 00:13
Καλοβολταριστο και με προσοχη παλικαρε:beer:

harris_x
21/02/2014, 14:11
Καλοβολτο και καλοταξιδο :beer::beer::beer::beer: (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=33505&page=35&p=2435406&viewfull=1#post2435406)

pipe_smoker
21/02/2014, 15:52
Το όνειρο έγινε πραγματικότητα!

Κύριοι το νεοαποκτηθέν κουκλί μου...

310277

310278

310279



Κουκλί όντως.

Να το χαιρεσαι και να το ευχαριστηθείς παλουκάρι:beer:

stynikop
21/02/2014, 17:58
Πανεμορφο μπραβο!

sapila racing
21/02/2014, 19:11
Το όνειρο έγινε πραγματικότητα!

Κύριοι το νεοαποκτηθέν κουκλί μου, χίλια μπράβο στον προηγούμενο κάτοχο τον Γιάννη που το είχε σαν καινούριο, ελπίζω να μπορέσω να το διατηρήσω σε αυτή την κατάσταση κι εγώ! :beer:

Οι photos είναι από την αγγελία του car.gr, θα ανεβάσω σύντομα και δικές μου!


Κούκλα!
Να κάνεις μαζί της πολλά και καλά χιλιόμετρα. :beer:

sv1000s
21/02/2014, 19:54
καλοταξιδο το εργαλειο καλους δρομους :beer:

Sele
21/02/2014, 21:35
Top class moderation! :a23:

Ευχαριστώ πολύ παίδες να 'στε όλοι καλά και πάντα όρθιοι!

Harris_x thanx για το ελαφρύ σπρώξιμο προς την σωστή κατεύθυνση! :winka:
Τσίμπα μια ηλεκτρονική και ελπίζω κάποια στιγμή να σε κεράσω και μία από κοντά! :beer:

harris_x
21/02/2014, 23:31
Harris_x thanx για το ελαφρύ σπρώξιμο προς την σωστή κατεύθυνση! :winka:
Τσίμπα μια ηλεκτρονική και ελπίζω κάποια στιγμή να σε κεράσω και μία από κοντά! :beer:

Να 'σαι καλα, με προσοχη και σωστο εξοπλισμο :beer::beer::beer: