PDA

View Full Version : Aχχ αυτα τα λαδια...μικοθεματακι με scooter



o teos
08/02/2014, 18:44
Mετα απο 1500 χλμ συμβίωσής με το symακι(symphony 150 sr) μονο θετικα εχω αποκομίσει εκτος απο ενα......εχω καταναλωση λαδιου γυρω στα 200ml........... αυτη τη στιγμη εχω Amsoil scooter full synthetic 10-40...καπνο δεν βγαζει..διαρροη δεν εχω.θορυβο φυσιολογικο..θεωρω πως για χειμωνα και χωρις να το κανιβαλιζω τετοια καταναλωση δεν ειναι normal...το μηχανακι εχει 6.500χλμ εκανα το μεγαλο στα 5000χλμ...αλλο λαδακι αλλο ιξωδες η απλα ζημια που δεν φαίνεται και δεν ακούγεται????:sick:

bruno
08/02/2014, 19:20
Aλλαξε τα λαδια με ημισυνθετικα και δες το,μπορει να μην χρειαζεται να βαζεις συνθετικα,ο κατασκευαστης τι προτινει;

o teos
08/02/2014, 19:47
Aλλαξε τα λαδια με ημισυνθετικα και δες το,μπορει να μην χρειαζεται να βαζεις συνθετικα,ο κατασκευαστης τι προτινει;


Λαδι api sh η ανωτερο 5-40...δηλαδη να το πιει λες και ειναι κρασακι σε τραπεζι με κοψιδια...:lol:

bruno
08/02/2014, 22:09
OIL CHANGE:
 Change engine oil after the first 300km, and change the
engine oil every 1000km thereafter.
 In order to maintain the engine’s maximum
performance, check whether the engine oil is enough
every 500km. Add oil to upper limit if the engine oil
has been found to be inadequate.
 Engine Oil : Use (API) SH/CD SAE 10W-30 grade or
better engine oil. Otherwise, damage will not be
covered by warranty.
※Recommended Oil: SYM Genuine 4X OIL.
 Oil Capacity : 0.8 Liter (0.65 liter for routine change).
 Use SAE 5W-40 when outside temperature is below 0℃.
【Oil Filter Cleaning】
The oil filter nut assembly of the element, and remove the
element. Remove the foreign materials from the element by
using a gasoline or air spraying gun

nikonian
09/02/2014, 08:25
Για να σε καθυσηχάσω, να περάσεις καλό Σ/Κ, θα σου πω ότι το συνθετικό λάδι , την πρώτη φορά , κάνει ένα προστατευτικό φίλμ πάνω στα μηχανικά μέρη που έρχεται σε επαφή και έτσι φαίνεται ότι καταναλώθηκε μια ποσότητα.

Περίμενε μέχρι τη Δευτέρα για να ακούσεις κάτι πιο υπεύθυνο, από τους ειδικούς

byron
09/02/2014, 08:54
OIL CHANGE:
Change engine oil after the first 300km, and change the
engine oil every 1000km thereafter.


Αλλαγή λαδιών κάθε 1000? :confused:


Για να σε καθυσηχάσω, να περάσεις καλό Σ/Κ, θα σου πω ότι το συνθετικό λάδι , την πρώτη φορά , κάνει ένα προστατευτικό φίλμ πάνω στα μηχανικά μέρη που έρχεται σε επαφή και έτσι φαίνεται ότι καταναλώθηκε μια ποσότητα.


Ε?
Το μηχανάκι έρχεται με λάδια απ΄το εργοστάσιο. Δεν έρχεται στεγνό για να δικαιολογεί 200ml που "κρύφτηκαν" μέσα στον κινητήρα, ενώ δεν νομίζω οτι το συνθετικό κάνει αυτό που λες.

o teos
09/02/2014, 16:50
Αλλαγή λαδιών κάθε 1000? :confused:



Ε?
Το μηχανάκι έρχεται με λάδια απ΄το εργοστάσιο. Δεν έρχεται στεγνό για να δικαιολογεί 200ml που "κρύφτηκαν" μέσα στον κινητήρα, ενώ δεν νομίζω οτι το συνθετικό κάνει αυτό που λες.


Αυτο ειναι το αγγλικο manual το ελληνικο λεει αλαγη καθε 2500χλμ με λαδι 5-40 sh η ανωτερο...τιποτα αλλο...

Τωρα αυτο για το φιλμ πρωτη φορα το ακουω..ξερω οτι στα μεγαλα με χωριτηκοτητα 3.0lt μια καταναλωση 200-300 ml στα 5000 χλμ στο full synthetic δηκαιολογηται αλλα στο scooter με χωρητικοτητα 800 ml να καψει σε 1500xlm 200ml και χειμωνα...ξερω γω....

Λεω να παω για Torco 10-40 η 20-50 T4SR και αν εχω τα ιδια το γυρναω σε ημι....δεν ξερω..:dizzy:

bruno
09/02/2014, 20:28
Πως μια εταιρια λεει ανα 1000χλμ αλλαγη στην Αγγλια και 2500χλμ στην Ελλαδα;Βαλτου κατι πιο φτηνο και παζαρεψετο στα 1500χλμ:D

mesastou
09/02/2014, 21:27
Συνέχισε με το ίδιο λάδι και για 2η αλλαγή ώστε να βγάλεις συμπέρασμα. Ο λόγος δεν ειναι μόνο ο σχηματισμός του φιλμ αλλα και τα υπολείμματα του προηγούμενου λαδιού που χαλάνε την σούπα.

Ενα άλλο θεμα ειναι να πρεπει 30αρι ή 40αρι. Ποσά χλμ εχει ο κινητήρας και με τι χρήση ; Εσύ τι χρήση κανείς ;

o teos
10/02/2014, 00:30
Συνέχισε με το ίδιο λάδι και για 2η αλλαγή ώστε να βγάλεις συμπέρασμα. Ο λόγος δεν ειναι μόνο ο σχηματισμός του φιλμ αλλα και τα υπολείμματα του προηγούμενου λαδιού που χαλάνε την σούπα.

Ενα άλλο θεμα ειναι να πρεπει 30αρι ή 40αρι. Ποσά χλμ εχει ο κινητήρας και με τι χρήση ; Εσύ τι χρήση κανείς ;


Ολες οι απαντησεις βρισκοντε στο πρωτο post...εχει 6500 χλμ τα καψε σε 1500 χλμ και απο χρηση νορμαλ γιατι το αχτι μου το βγαζω στο 600 οποτε πηγαινε ελα στη δουλεια και ειμαι αρκετα ευλαβικος σε service κτλ....το ιδιο ε??ξερω γω...ισχυει αυτο για το φιλμ?????:uplate:

που ειναι ο old ρε παιδια να ριξει λιγο φως(και λιγο κραξιμο)????:lol: ............. :a014:

SHOOTER045
10/02/2014, 00:39
Ολες οι απαντησεις βρισκοντε στο πρωτο post...εχει 6500 χλμ τα καψε σε 1500 χλμ και απο χρηση νορμαλ γιατι το αχτι μου το βγαζω στο 600 οποτε πηγαινε ελα στη δουλεια και ειμαι αρκετα ευλαβικος σε service κτλ....το ιδιο ε??ξερω γω...ισχυει αυτο για το φιλμ?????:uplate:

που ειναι ο old ρε παιδια να ριξει λιγο φως(και λιγο κραξιμο)????:lol: ............. :a014:
Γηροκομηθηκε

mesastou
10/02/2014, 11:05
Γηροκομήθηκε

:lol: :lol: :lol:

Λοιπόν, μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφει ο bruno για αλλαγές ανά 1000 χλμ, τι παίζει τελικά;

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Εγώ στην θέση σου θα περίμενα (ίσως και όχι) να πέσει η στάθμη πάλι κοντά στο minimum ή τα 2,000 χλμ, θα άλλαζα με τα ίδια και θα παρακολουθούσα.

Λογικά θα πέσει η κατανάλωση και επίσης τώρα (αφού σταθεροποιηθεί το είδος του λαδιού που θα βάζεις) θα μπορείς να αλλάζεις κάθε 2,500 χλμ (αν τελικά ισχύει αυτό).

Αν όχι σημαίνει ότι ίσως έχει γίνει κακή χρήση πριν το πάρεις εσύ ... :cry:

o teos
10/02/2014, 11:34
Γηροκομηθηκε


:lol::lol:


Λογο του οτι τα amsoil τα συγκεκριμενα ειναι κομματι δισευρετα το γυρναμε σε torco t4sr full synthetic 10-40 και ειδομεν....ελπιζω να ναι το αυτο με την αλαγη..θα αλαξω τωρα και σε 1500 θα ξανα αλαξω με τα ιδια...:rolleyes:

Ηξερα τον προηγουμενο..πολυ χαλαρη χρηση 10-15 χλμ την ημερα σπιτι δουλεια....θορηβος τιποτα καπνος τιποτα ελπιζω να μην ειναι ζημια...:rolleyes:

MikeG
10/02/2014, 11:35
Ποιος ο λόγος για full synthetic?

o teos
10/02/2014, 11:41
Να σε πω κανενας ιδιαιτερος απλα επειδη τα amsoil ηταν full λεω να μην το γυρισω σε ημι...εξαλου μιλαμε για διαφορα 3 ευρω στα torco......αν υπαρχει αποψη οτι ισως αυτο φταιει να το αλαξω...:confused:

MikeG
10/02/2014, 11:44
Προσωπικά γνωρίζω ότι μόνο σε κινητήρες με ηψηλές αποδόσεις χρειάζονται τα συνθετικά. Επίσης συχνά έχει παρατηρηθεί μονοκύλινδροι κινητήρες να "καίνε" κάποια προσότητα συνθετικού λαδιού.

Θα χρησιμοποιούσα ημι-συνθετικά.

o teos
10/02/2014, 11:51
Προσωπικά γνωρίζω ότι μόνο σε κινητήρες με ηψηλές αποδόσεις χρειάζονται τα συνθετικά. Επίσης συχνά έχει παρατηρηθεί μονοκύλινδροι κινητήρες να "καίνε" κάποια προσότητα συνθετικού λαδιού.

Θα χρησιμοποιούσα ημι-συνθετικά.

χμμμμμ..food for thought....να πω την αληθεια χρησιμοποιησα full γιατι μετα απο ψαξιμο στα scooter συνηθως full βαζουν και τα προτιμησα...και τα τorco υστερα απο γνωμες δεν εχει ακουστει κατι....:sick:

MikeG
10/02/2014, 11:52
χμμμμμ..food for thought....να πω την αληθεια χρησιμοποιησα full γιατι μετα απο ψαξιμο στα scooter συνηθως full βαζουν και τα προτιμησα...και τα τorco υστερα απο γνωμες δεν εχει ακουστει κατι....:sick:

Για scooter, δε γνωρίζω, μη σε πάρω στο λαιμό μου. Ότι έγραψα αφορά οτιδήποτε εκτός scooter.

taisteal
10/02/2014, 11:54
Επιβεβαιωνω εγω..οχι full σε σκουτερ..

o teos
10/02/2014, 12:05
Επιβεβαιωνω εγω..οχι full σε σκουτερ..

Αν δεν κανει κοπο θα θελα να ξερω το γιατι...:beer:

taisteal
10/02/2014, 12:08
Γιατι εχω ενα σκουτερ και μια βεσπα 4τ,και οταν εβαλα φουλ το εκαιγε,ξαναεβαλα ημισυνθετικο και ολα κομπλε.

o teos
10/02/2014, 12:10
Αρκετα κατατοπιστικος.....Ευχαριστω...:D

mesastou
10/02/2014, 12:33
:lol::lol:


Λογο του οτι τα amsoil τα συγκεκριμενα ειναι κομματι δισευρετα το γυρναμε σε torco t4sr full synthetic 10-40 και ειδομεν....ελπιζω να ναι το αυτο με την αλαγη..θα αλαξω τωρα και σε 1500 θα ξανα αλαξω με τα ιδια...:rolleyes:

Ηξερα τον προηγουμενο..πολυ χαλαρη χρηση 10-15 χλμ την ημερα σπιτι δουλεια....θόρυβος τιποτα καπνος τιποτα ελπιζω να μην ειναι ζημια...:rolleyes:

Δεν είναι δυσεύρετα, έχουν 2 αντιπροσώπους Αθήνα, ο ένας είναι αυτός http://www.bestsynthetics.gr/ ό άλλος ... μου διαφεύγει.

Έχω την εντύπωση μάλιστα πως είναι καλύτερο value for money.

Σεβαστές και οι απόψεις περί όχι full, ειδικά σε παλαιούς κινητήρες μπορεί να μην κάθονται καλά.

o teos
10/02/2014, 15:14
Δεν είναι δυσεύρετα, έχουν 2 αντιπροσώπους Αθήνα, ο ένας είναι αυτός http://www.bestsynthetics.gr/ ό άλλος ... μου διαφεύγει.

Έχω την εντύπωση μάλιστα πως είναι καλύτερο value for money.

Σεβαστές και οι απόψεις περί όχι full, ειδικά σε παλαιούς κινητήρες μπορεί να μην κάθονται καλά.


Τι να πω δεν ξερω.....οι αποψεις διχαζοντε...πως γινεται η amsoil να βγαζει λαδι synthetic για scooter μονο και απ την αλλη να μην πρεπει να βαζεις synthetic στα scooter???????:dizzy:

byron
10/02/2014, 15:32
Τι να πω δεν ξερω.....οι αποψεις διχαζοντε...πως γινεται η amsoil να βγαζει λαδι synthetic για scooter μονο και απ την αλλη να μην πρεπει να βαζεις synthetic στα scooter???????:dizzy:

βγάζει η amsoil συνθετικό μόνο για scooter? :confused:

oi γνώμες δεν διχάζονται πάντως. Βάλε ημισυνθετικό και τσέκαρε μόνος σου.

Bradipous
10/02/2014, 15:42
Καλα σου λεει που ειδες να διχαζοντε οι γνωμες, ολοι σου λενε για ημισυνθετικο, μονο εσυ λες για φουλ συνθετικο και (επομενως) προκαλεις διχασμο. :lol:

Παντως σε μονοκυλινδρα και δη χαμηλων κυβικων καλυτερα ειναι ενα ημισυνθετικο μη σου πω και απλο ορυκτελαιο παρα ενα φουλ συνθετικο.

o teos
10/02/2014, 19:13
Καλα σου λεει που ειδες να διχαζοντε οι γνωμες, ολοι σου λενε για ημισυνθετικο, μονο εσυ λες για φουλ συνθετικο και (επομενως) προκαλεις διχασμο. :lol:

Παντως σε μονοκυλινδρα και δη χαμηλων κυβικων καλυτερα ειναι ενα ημισυνθετικο μη σου πω και απλο ορυκτελαιο παρα ενα φουλ συνθετικο.



http://www.amsoil.com/shop/by-product/motor-oil/4-stroke/formula-4-stroke-synthetic-10w-40-scooter-oil/ εδω το synthetic μονο για σκουτερ.......

οσο για το διχασμο........τι να πω εχω θεμα..:lol::lol: περα απ την πλακα το πα γιατι σε αλλα φορουμ πολλοι βαζουν μονο full-synthetic...:wave2:

Lioulios
10/02/2014, 22:08
Στο δικό μου sr 150 πάντως δεν είχα βάλει ΠΟΤΕ συνθετικά και δεν μου είχε κάψει σταγόνα .... Και το δούλευα τσίτα συνέχεια σε επαρχιακό για πήγαινε -έλα στη δουλειά καθημερηνά .