PDA

View Full Version : Μπαταρία στο 990



indianos950
09/02/2014, 15:20
Παίδες την απορία μου. Ίσως υπάρχει ανάλογο θεμα αλλά δεν βρηκα κάτι.
Πέρυσι Νοέμβρη έβαλα μπαταρία στο 990 yuasa ytz14s αγορασμενη απο Yamaha γιαπωνεζικη γνήσια. Φέτος ενα χρονο μετα έμεινε. Την φορτησα 3 φορές κρατούσε ρεύμα μια βδομάδα και έμενε ξανά μετα.

Το 990 απο τον Νοέμβρη έκανε 100 χιλιόμετρα σε μικρές βόλτες των 10-20 χιλ

Φταίει η ακινησία
Φταίει η μπαταρία
Φταίει η κακιά η ωρα που με έφερε στη σαμο

Πήρα απο γνωστό ιντερνετομαγαζο μια yuasa ttz 14s με υγρά για 85€ Με μεταφορά. Επέμενε ο Μαστορας να πάρω αυτή κ οχι την γνήσια

Ποια η γνώμη σας έκανα λάθος επιλογή ;

Υπάρχει η δυνατότητα να το εχω μόνιμα σε φοστιστη αλλά δεν το έκανα , τι λετε. Εκτός να κανω βόλτες στο χαμό γιατί εδω βρέχει συχνά

geez996
09/02/2014, 16:26
Δυστυχώς αν μένει αρκετό καιρό σε ακινησία η μπαταρία δεν έχει αρκετή δύναμη να το βάλει μπρος. Πρέπει να την φορτίσεις τουλάχιστον 3-4 ώρες πριν .
Η λύση είναι shorei αλλά είναι πολύ ακριβή. Περίπου 200 ευρώ.

Mariner
09/02/2014, 20:07
Φέτος ενα χρονο μετα έμεινε. Την φορτησα 3 φορές κρατούσε ρεύμα μια βδομάδα και έμενε ξανά μετα.

Τον ανορθωτή τον τσέκαρες καθόλου???

indianos950
09/02/2014, 21:32
Τον άλλαξα το καλοκαίρι. Λες να τον ξαναχαλασε

Mariner
09/02/2014, 21:33
Ρίξτου ένα μέτρημα να είσαι σίγουρος μη πληρώνεις άδικα μπαταρίες :)

m/m990
09/02/2014, 21:38
Με συστηματικό φορτισμα αντέχει μια χαρά...εχω πάνω ttz 4 χρονια..απλά τον χειμώνα μια φορά ανα 1 1/2 μήνα μπαίνει σε φορτιστη-συντητηρητη γιατί και εγω δεν γράφω ιδιαίτερα χιλιόμετρα...

gefr
10/02/2014, 08:16
Εμένα μου φαίνεται πολύ καλή αν κρατάει εβδομάδα. Έβαλα Ταϊβανέζικη GK με 30€ και ελπίζω να με βγάζει για 1+ χρόνο. Στα 180€ που μου ζητάνε τώρα για Yuasa ΥΤΖ14S παίρνω 5+.
Προσοχή στις Shorai, ένας τύπος στο advrider ο cy που είναι σχετικός διατείνεται οτι η χωρητικότητα της LFX18A1-BS12 που είναι και η προτεινόμενη, έχει πραγματικά αμπερώρια 7Αh και όχι τα 11,2Ah που έχει η Yuasa YTZ14S. Γι αυτό και τα κρύα πρωινά σου βγάζει την ψυχή να βάλει μπροστά...

όσο για ανορθωτή, προτιμήστε τον Shindengen. Είναι ασφαλέστερος δηλαδή αν καεί δεν κάνει υπέρταση.
Γειά χαρά.

gefr
10/02/2014, 08:20
Η λύση είναι shorei αλλά είναι πολύ ακριβή. Περίπου 200 ευρώ.

Πού βρήκες Shorai στα 200€;

indianos950
10/02/2014, 08:24
Την yuasa πάντως την είχα πάρει απο αντιπροσωπεία Yamaha πέρυσι στα 130-140€ Την φοράνε τα fazer 1000

πυξιδας990
10/02/2014, 10:05
ballistic καλες.
αλλα η καλυτερη λυση φορτιστη-συντηρητη

indianos950
10/02/2014, 10:18
Την έβαζα στον συντηρητή με έναν φορτιστή απο τα Λιντ και κρατούσε καμία βδομάδα κ τελευταία την έβαλα στην επιλογή που εχει για παλιές Μπαταριες -αποθειωση- και αυτο την κατέστρεψε

m/m990
10/02/2014, 22:12
Ένας φίλος με 950 ειχε θέμα με τον συγκεκριμένο φορτιστη..εγω πάντως τότε την είχα πάρει 95 και μαζί είχα πάρει και ένα φορτιστη συντηρητή ,optimate ο οποίος έχει βγει πολυ μπομπα...

geez996
11/02/2014, 00:10
Στο site http://shoraipower.com/products?action=vehicle&type=175&make=1337&model=7983&year=7983
189 νταλαρς συν τα μεταφορικά το υπολογίζω στα 200 ευρώ χοντρικα

DrBig
11/02/2014, 07:25
Στο site http://shoraipower.com/products?action=vehicle&type=175&make=1337&model=7983&year=7983
189 νταλαρς συν τα μεταφορικά το υπολογίζω στα 200 ευρώ χοντρικα

H 18αρα δεν κανει, ειναι πολυ μικρη για τα 950/990 ακομα και για τον ελληνικο χειμωνα.
Νομιζω η προσεγγιση του gefr ειναι η πιο εξυπνη. Κινεζικη με 30ευ και αλλαγη καθε χρονο.

indianos950
11/02/2014, 08:16
H 18αρα δεν κανει, ειναι πολυ μικρη για τα 950/990 ακομα και για τον ελληνικο χειμωνα.
Νομιζω η προσεγγιση του gefr ειναι η πιο εξυπνη. Κινεζικη με 30ευ και αλλαγη καθε χρονο.

Έτσι το σκέφτηκα κ εγω γιατρέ αντί 150 να δίνω απο 80 αν και φίλος με cbf1000 που έμενε καθε χρονο απο μπαταρία έβαλε πριν 2,5 χρονια μια με υγρά κ ακόμη λειτουργει

gefr
03/03/2014, 08:03
Στο site http://shoraipower.com/products?action=vehicle&type=175&make=1337&model=7983&year=7983
189 νταλαρς συν τα μεταφορικά το υπολογίζω στα 200 ευρώ χοντρικα

Λυπάμαι αλλά τα μεταφορικά παίζουν στα $45, τους είχα ρωτήσει και πάλι λογαριάζεις χωρίς τον ξενοδόχο. Ο ξενοδόχος είναι το τελωνείο και θα του ρίξει τουλάχιστο 50€.
Sorry

gefr
28/03/2014, 22:42
Κινεζικη με 30ευ και αλλαγη καθε χρονο.

Ταϊβανέζικη για την ακρίβεια

alex k8
04/04/2014, 15:48
το νου σας λιγο εσεις που πατε χωμα με τις μπαταριες που εχουν υγρα γιατι με τους κραδασμους κοβονται στοιχεια και σε αφηνουν στη μεση του πουθενα η σπανε και τα υγρα ξερετε τι κανουν ετσι?

indianos950
04/04/2014, 15:55
Νομιζω γι αυτο φοράει τζελ για να μην χάσει υγρά. Λυπήθηκα τα 140€ γιατι σε 6 μήνες έκανα 200χιλιομετρα

alex k8
04/04/2014, 16:01
σωστος! εγω βγαζω τον ενα πολο και ειναι οκ.οι τζελ μπαταριες εχουν μεχρι 2 χρονια αποθηκευση, δεν χαλανε δηλαδη αν δεν δουλευει η μοτο, τη ξαναφορτιζεις και εισαι ετοιμος
οσο για τα 140ε δικιο εχεις τζουζουν λιγο
εμενα η μπαταρια μου εχει κλεισει 5ετια και ειναι αστερι ακομα(ktm 690)βγαζω πολο και ολα καλα

AdvTraveller
26/05/2014, 23:11
οι μπαταρίες εχουν δύο κύρια χαρακτιριστικά. Η χωρητηκότιτά τους πόσο ρεύμα μπορούν να αποθηκεύσουν δηλαδή, και μετριέτε σε Ah αμπερόρια. Αμπέρ που τραβάμε ανα ώρα χονδρικά. Και το δεύτερο είναι τα αμπέρ εκκίνησης. Αυτό είναι το σημαντικότερο χαρακτιριστικό που μας ενδιαφέρει. την ώρα που πατάμε μίζα θέλουμε η μπαταρία μας να μπορεί να δώσει για ελάχιστο χρόνο πολλά αμπέρ ώστε η μίζα να γυρίσει τον κινητήρα με μεγάλη ροπή αποτομα και να πάρει μπρος έυκολα.

Οι μπαταρίες λιθίου έχουν πολύ μεγαλο συν σε αυτό τον τομέα το ρεύμα εκκίνησης σε σχέση με συμβατικές είναι τεράστιο.

Στον μοντελισμό μπαταρίες λιθίου που έιναι περίπου σαν ένα κινητό μεσαίου μεγέθους μπορεί να δώσει στιγμιαίο ρεύμα 180Α.

Δηλάδή μια μπαταρία με πολλά αμπερόρια θα μπορούμε θεωριτικά να πατήσουμε πολλές μιζιές συνεχώμενες χωρίς να χάσει την δυναμή της αλλά μια μπαταρία με μεγάλο ρεύμα εκκίνησης μπορεί να ξεκινήσει πιο ζωηρά τον κινητήρα μας.
¨Οταν αυξάνεται το ένα δεν είναι απαρέτητο να αυξάνετε και το άλλο.

AdvTraveller
26/05/2014, 23:25
Ξέχασα να γράψω ότι οι μπαταρίες λιθίου έχουν πολλά θετικά σε σχέση με άλλες όπως βάρος, ρεύμα εκκίνησης και χωρητικότιτα σε σχέση με το μέγεθος ΑΛΛΑ είναι πολύ ιδιότροπες στον τρόπο φορτοεκφόρτισής τους. και εξηγώ, μια μπαταρτία λιθιου έχει πολλά κελιά εξαρτάτε την μπαταρία. ο τρόποσ φόρτισής τους δεν είναι απλά ότι τους παρέχουμε ρεύμα έχει τις περισότερες φορές 3 στάδια. στην αρχή νομίζω την φορτίζουμε με σταθερή Τάση κοιτώτας συνεχώς το dv/dt. μετά με σταθερό ρεύμα και τέλος με παλμούς. όπου με παλμούς γίνετε και η συντήρισή τους. Πολύ συμαντιό είναι ότι δνε πρπέπει να εκφορτίζονται τελέιως γιατί καταστρέφετε ο χρόνος ζωής τους. μια μπαταρία λιθίου μπορεί να εκραγεί και να πάρει φωτια σε μια λαθος φόρτιση όπως μπορεί να εκραγεί και να πα΄ρει φωτιά σε μια πολύ μεγάλη και αποτομη εκφόρτιση με ρεύμα εκκίνησης στα όρια της μπαταρίας. Στο τέλος της φόρτισής της για μια πιο σωστή φόρτιση υπάρχουν καλωδια που βγαίνουν απο κάθε κελί και ο συχρονίζονται όλα τα κελιά με το να έχουν την ίδια ακριβώς τάση.
όλα αυτα η φόρτισή της και η εκφόρτησή της και ο τρόπος που γίνονται δεν μπορούν να γίνουν με απλά κυκλώματα η με το χέρι. υπάρχουν συστήματα με μικροελεγχτές (τσιπάκια) που παρακολουθούν ηλεκτρονικά όλα αυτά.

ΑΥτό που δεν γνωρίζω για την μπαταρία αυτή που είναι λιθίου http://shoraipower.com/products?action=vehicle&type=175&make=1337&model=7983&year=7983 είναι αν όλα αυτά τα κυκλώματα που ελεγχουν την μπαταρία είναι εγκατέστιμένα μέσα στην μπαταρία που φαντάζομαι να είναι έτσι.

Συγνώμη αν κούρασα και αν τρόμαξα κάποιους με τα περι εκρήξεων. αυτά ισχύουν σε ακραίες συνθήκες και όταν μια τέτοια μπαταρία δεν επιτηρήτε απο ηλεκτρονικά.

gefr
27/05/2014, 10:25
Οι μπαταρίες λιθίου έχουν πολύ μικρή εσωτερική αντίσταση. Γι αυτό και μπορούν να δίνουν πολύ μελάλα ρεύματα (αμπέρ) σε πολύ σύντομο χρόνο. Αυτό είναι και το μειονέκτημά τους όμως στη φόρτιση. Αν έχουν πέσει πολύ, τραβάνε πολύ ρεύμα, με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνονται και να σκάζουν. Αυτό το αποφεύγουν με ηλεκτρονικό management. Οι ποιό καλές με σύστημα πλήρους ελέγχου είναι οι EarthX αλλά τα σωστά αμπερώρια έχει μόνο η 36άρα η οποία και χωράει στο δικό μας μηχανάκι. Η τιμή της είναι στο θεό. Επίσης πολύ καλή είναι και η AntiGravity αλλά τα αμερώρια αυτ'ης που είναι κοντά στα 12 είναι η 24cells, επίσης πολύ ακριβή και οριακά επαρκής. Οι Antigravity σε μεγέθη που να χωράνε στο μηχανάκι μας έχουν γύρω στα 7,5Ah και είναι τελείως ανεπαρκείς. Το χειμώνα που έχουν μεγάλο πρόβλημα οι μπαταρίες λιθίου, χρειάζονται προθέρμανση, αλλά η χωρητικότητά τους δεν φτάνει για να ζεσταθούν πρώτα και μετά να πάρουν μπροστά.

AdvTraveller
27/05/2014, 14:35
Οι μπαταρίες λιθίου έχουν πολύ μικρή εσωτερική αντίσταση. Γι αυτό και μπορούν να δίνουν πολύ μελάλα ρεύματα (αμπέρ) σε πολύ σύντομο χρόνο. Αυτό είναι και το μειονέκτημά τους όμως στη φόρτιση. Αν έχουν πέσει πολύ, τραβάνε πολύ ρεύμα, με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνονται και να σκάζουν. Αυτό το αποφεύγουν με ηλεκτρονικό management. Οι ποιό καλές με σύστημα πλήρους ελέγχου είναι οι EarthX αλλά τα σωστά αμπερώρια έχει μόνο η 36άρα η οποία και χωράει στο δικό μας μηχανάκι. Η τιμή της είναι στο θεό. Επίσης πολύ καλή είναι και η AntiGravity αλλά τα αμερώρια αυτ'ης που είναι κοντά στα 12 είναι η 24cells, επίσης πολύ ακριβή και οριακά επαρκής. Οι Antigravity σε μεγέθη που να χωράνε στο μηχανάκι μας έχουν γύρω στα 7,5Ah και είναι τελείως ανεπαρκείς. Το χειμώνα που έχουν μεγάλο πρόβλημα οι μπαταρίες λιθίου, χρειάζονται προθέρμανση, αλλά η χωρητικότητά τους δεν φτάνει για να ζεσταθούν πρώτα και μετά να πάρουν μπροστά.

Δηλαδή στην περιπτωση μπαταρίας λιθίου γιαβυο μηχανάκι μας μεσα στο "κουτί" μπαταρία υπαλρχει όλο το κυκλωμα του ηλεκτρονικού ελεγχου; Για όλους τους λογπυς που αναφεραμε πιο πάνω;

indianos950
27/05/2014, 16:28
Μια απλή μπαταρια με τζελ παρτε. Κ καθε δυο χρονια πετάμα

stefanos
27/05/2014, 17:00
ΑΥτό που δεν γνωρίζω για την μπαταρία αυτή που είναι λιθίου http://shoraipower.com/products?action=vehicle&type=175&make=1337&model=7983&year=7983 είναι αν όλα αυτά τα κυκλώματα που ελεγχουν την μπαταρία είναι εγκατέστιμένα μέσα στην μπαταρία που φαντάζομαι να είναι έτσι.

Συγνώμη αν κούρασα και αν τρόμαξα κάποιους με τα περι εκρήξεων. αυτά ισχύουν σε ακραίες συνθήκες και όταν μια τέτοια μπαταρία δεν επιτηρήτε απο ηλεκτρονικά.

Λογικά όχι εφόσον υπάρχει βύσμα για εξωτερικό balancer καθώς και σαφής προειδοποίηση για ακύρωση της εγγύησης σε περίπτωση που η τάση φόρτισης ή εκφόρτισης υπερβεί κάποια όριο.

Παρόμοια συζήτηση υπάρχει και εδώ:http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=648383&page=3

martinacos
27/05/2014, 21:50
Εμένα μου φαίνεται πολύ καλή αν κρατάει εβδομάδα. Έβαλα Ταϊβανέζικη GK με 30€ και ελπίζω να με βγάζει για 1+ χρόνο. Στα 180€ που μου ζητάνε τώρα για Yuasa ΥΤΖ14S παίρνω 5+.
Προσοχή στις Shorai, ένας τύπος στο advrider ο cy που είναι σχετικός διατείνεται οτι η χωρητικότητα της LFX18A1-BS12 που είναι και η προτεινόμενη, έχει πραγματικά αμπερώρια 7Αh και όχι τα 11,2Ah που έχει η Yuasa YTZ14S. Γι αυτό και τα κρύα πρωινά σου βγάζει την ψυχή να βάλει μπροστά...

όσο για ανορθωτή, προτιμήστε τον Shindengen. Είναι ασφαλέστερος δηλαδή αν καεί δεν κάνει υπέρταση.
Γειά χαρά. Εμένα πάντως η gk δεν μου έβγαλε εξάμηνο,βέβαια είχε αρκετά διαστήματα ακινησίας αλλά και πάλι δεν θα την ξαναεπερνα.Τώρα πήρα την yuasa με 85 ευρό η οποία είναι προφανώς η ίδια με του indianou,ίδωμεν...

indianos950
27/05/2014, 21:54
Εμένα πάντως η gk δεν μου έβγαλε εξάμηνο,βέβαια είχε αρκετά διαστήματα ακινησίας αλλά και πάλι δεν θα την ξαναεπερνα.Τώρα πήρα την yuasa με 85 ευρό η οποία είναι προφανώς η ίδια με του indianou,ίδωμεν...
Την έβαλα Φεβρουάριο και απο τοτε εκανα 150χιλιομετρα και αν. Μια χαρά δουλευει. Με προβληματίζει ομως αν για κάποιο λόγο βγάλει υγρά η σπάσει ( δύσκολο μου φαινεται)

PQC
27/05/2014, 22:06
Η δικιά μου yuasa πάντως την έχω αισίως 4 χρόνια.Το fazer το βγάζω πολύ αραιά πλέον απλά που και που την φορτίζω(1 φορά στους δύο μήνες)

martinacos
27/05/2014, 22:14
Την έβαλα Φεβρουάριο και απο τοτε εκανα 150χιλιομετρα και αν. Μια χαρά δουλευει. Με προβληματίζει ομως αν για κάποιο λόγο βγάλει υγρά η σπάσει ( δύσκολο μου φαινεται)Δεν εχω ακούσει κάτι,ούτε στο advrider έπεσε κάτι στην αντίληψη μου,η γνώμη μου ειναι οτι ειναι πολυ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο

gefr
28/05/2014, 01:58
Δηλαδή στην περιπτωση μπαταρίας λιθίου για το μηχανάκι μας μεσα στο "κουτί" μπαταρία υπάρχει όλο το κυκλωμα του ηλεκτρονικού ελεγχου; Για όλους τους λόγους που αναφεραμε πιο πάνω;

Αυτό ισχύει μόνο για τις antigravity και EathX, από ότι λέει ο cy στο advrider.com:
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=757934

gefr
28/05/2014, 02:15
Δηλαδή στην περιπτωση μπαταρίας λιθίου για το μηχανάκι μας μεσα στο "κουτί" μπαταρία υπάρχει όλο το κυκλωμα του ηλεκτρονικού ελεγχου; Για όλους τους λόγους που αναφέραμε πιο πάνω;

Αυτό ισχύει μόνο για τις antigravity και EathX, από ότι λέει ο cy στο advrider.com:
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=757934

Ενδεικτικό της ύπαρξης ηλεκτρονικών είναι αν υπάρχει ειδικό πριζάκι στη μπαταρία για τη φόρτιση της κάθε κυψέλης ξεχωριστά. Είναι κάποιο πριζάκι με πολλές επαφές. Άν υπάρχει τέτοιο, τότε δεν υπάρχει κύκλωμα ελέγχου της φόρτισης. Όπως κατάλαβα πάντα. Παράδειγμα για αυτό η Balistic που είχα πάρει με τις 6 κυψέλες και οι Shorai.

alex k8
28/05/2014, 11:03
Δεν εχω ακούσει κάτι,ούτε στο advrider έπεσε κάτι στην αντίληψη μου,η γνώμη μου ειναι οτι ειναι πολυ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο

εχει συμβει σε εντουρο μηχανακι.τα μαμησε ολα!

AdvTraveller
28/05/2014, 14:36
εχει συμβει σε εντουρο μηχανακι.τα μαμησε ολα!

Τι εγινε ακριβώς;

indianos950
29/05/2014, 14:28
Σπάει απο χτυπήματα βγαίνουν τα υγρά και λιώνουν τα πάντα.

gefr
29/05/2014, 16:42
Από ότι έχω διαβάσει πάντα και χάριν διευκρίνησης οι μανήσιες μπαταρίες τύπου AGM δεν είναι χωρίς υγρά. Απλά τα υγρά διαποτίζουν ένα "υαλοΰφασμα" και δεν επιτρέπουν στο υγρό να κινείται ελεύθερα. Επίσης επιτρέπουν στη μπαταρία να λειτουργεί υπό κλίση, όπως είναι στο LC8.

alex k8
29/05/2014, 17:32
και εγω agm λεω να βαλω της varta δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.διαβασα οτι εχουν στιβαρο κουτι για να αντεχουν σε κραδασμους και δεν κανουν υπερχηληση ακομα και σε 45 μοιρες

billgeo
08/07/2014, 01:36
Το θεμα μπαταρια στα ADV ποναει λιγο.
Ειναι γνωστο οτι το συστημα φορτισης ειναι λιγο μικρο σε watt, με αποτελεσμα
να μην φορτιζει τη μπαταρια σε μικρες βολτες (< 2 ωρες ας πουμε).
Επισης η ελειψη διακοπτη στα φωτα το κανει χειροτερο.
Και σαν να μην εφταναν αυτα, τα φωτα αναβουν πριν βαλεις μπροστα (εντελως χαζο συστημα που ακολουθουν πολυ κατασκευαστες).
Οποτε, πας χωμα μετα απο 4-5 μερες ακινησιας, πας αργα, αναβει κ το βεντιλατερ, κανεις σταση για ξεκουραση,
πας να βαλεις μποστα για να παρεις το δρομο για πισω... καιιιιι... πουλο!!! ΧΑΧΑΧΑ

Anyway, η λυση η δικη μου μετα και απο πειραματισμο με ιδιοκατασκευη λιθιου μπαταρια
(LiFePO4, 4S2P, Α123 cells, για τους γνώστες) ειναι,
Ταϊβανέζικη (ή και Κινεζικη) Yuasa μπαταρια και παντα στην standby φόρτιση το βραδυ στο γκαραζ.
και εξωτερικος διακοπτης για τα φωτα στο τιμονι (απο την ασφαλεια τους στο glovebox).

Σχετικα με τους φορτιστες:
Στη δικη μου περιπτωση ο εξυπνος και ακριβος Oxford Maximiser 360T δεν φορτιζε ικανοποιητικα την ταλαιπωρημένη
μου Yuasa, ενω ο φθηνος και χαζος κινεζικος trickle charger (σταθερα 13.7V, 1200mAh max) δουλευει αψογα.
(Προσοχη, καποιοι απο τους κινεζικους φορτιστες βγαζουν 14,2V και δεν πρεπει να μενουν πανω στη μπαταρια μετα τη φορτιση!)

Tip:
Το φις για τα 12v πανω δεξια απο το κοντερ παει στην μπαταρια και μπορει να χρησιμοποιηθεί για φορτιση της!

AdvTraveller
19/12/2014, 21:34
Το θεμα μπαταρια στα ADV ποναει λιγο.
Ειναι γνωστο οτι το συστημα φορτισης ειναι λιγο μικρο σε watt, με αποτελεσμα
να μην φορτιζει τη μπαταρια σε μικρες βολτες (< 2 ωρες ας πουμε).
Επισης η ελειψη διακοπτη στα φωτα το κανει χειροτερο.
Και σαν να μην εφταναν αυτα, τα φωτα αναβουν πριν βαλεις μπροστα (εντελως χαζο συστημα που ακολουθουν πολυ κατασκευαστες).
Οποτε, πας χωμα μετα απο 4-5 μερες ακινησιας, πας αργα, αναβει κ το βεντιλατερ, κανεις σταση για ξεκουραση,
πας να βαλεις μποστα για να παρεις το δρομο για πισω... καιιιιι... πουλο!!! ΧΑΧΑΧΑ

Anyway, η λυση η δικη μου μετα και απο πειραματισμο με ιδιοκατασκευη λιθιου μπαταρια
(LiFePO4, 4S2P, Α123 cells, για τους γνώστες) ειναι,
Ταϊβανέζικη (ή και Κινεζικη) Yuasa μπαταρια και παντα στην standby φόρτιση το βραδυ στο γκαραζ.
και εξωτερικος διακοπτης για τα φωτα στο τιμονι (απο την ασφαλεια τους στο glovebox).

Σχετικα με τους φορτιστες:
Στη δικη μου περιπτωση ο εξυπνος και ακριβος Oxford Maximiser 360T δεν φορτιζε ικανοποιητικα την ταλαιπωρημένη
μου Yuasa, ενω ο φθηνος και χαζος κινεζικος trickle charger (σταθερα 13.7V, 1200mAh max) δουλευει αψογα.
(Προσοχη, καποιοι απο τους κινεζικους φορτιστες βγαζουν 14,2V και δεν πρεπει να μενουν πανω στη μπαταρια μετα τη φορτιση!)

Tip:
Το φις για τα 12v πανω δεξια απο το κοντερ παει στην μπαταρια και μπορει να χρησιμοποιηθεί για φορτιση της!


Ποιό καλώδιο λες? και πως το χρησιμοποιείς?

billgeo
20/12/2014, 18:18
Ποιό καλώδιο λες? και πως το χρησιμοποιείς?

:confused:

Δεν ειπα για καλώδιο... νομίζω...

Αν εννοείς την φισα, εννοώ αυτη που ειναι δεξια απο το κοντερ με DIN connector, στα < '08 μοντελα.

Αυτο παει στην μπαταρια κατευθειαν ακομα κ με κλειστο διακοπτη, οποτε μπορει να μπει φορτιστης εκει το βραδυ στο γκαραζ.

gefr
21/12/2014, 01:13
Γεια χαρά,
Μετά απο συζήτηση με pm και πρόσφατη ανάγνωση του cy στο νήμα περί μπαταριών λίθου,στο advrider.com θα συμπληρώσω τα εξής:
Εσωτερικό κύκλωμα εξισορρόπησης έχουν όλες οι EarthX και μόνο η μεγάλη Shorai LFX 36. Οι Antigravity YTX 12-24 από ότι λένε δεν έχει αλλά και δεν χρειάζεται, αφού τα στοιχεία της είναι πολύ καλά ζυγισμένα. Σημειωτέον οτι τα ηλεκτρονικά αυτά ρυθμίζουν τη φόρτιση να είναι ίση σε όλα τα στοιχεία. Δέν ξέρω αν φροντίζουν να μην αποφορτίζεται η μπαταρία επικίνδυνα ή να μην φορτίζει απότομα...
Στο ΚΤΜ χωράνε μόνο η μεγάλη EarthX ETX36 και η μεγάλη Antigravity YTX 12-24, και μας υπερκαλύπτουν σε χωρητικότητα - αμπερώρια.
To κόστος τους δε είναι στα $400 + $45 αποστολή + τελωνείο...

DrBig
22/12/2014, 20:05
...
To κόστος τους δε είναι στα $400 + $45 αποστολή + τελωνείο...

Νομιζω οτι στα μεγαλα μηχανακια το να δωσεις τοσα χρηματα για να γλυτωσεις 3-4 κιλα ειναι επιεικως 'ιδιωτικο'. Αυτα ειναι λυσεις για αγωνιζομενους σε εντουρακια.

ΥΓ
Σχετικο ασχετο, προσφατως εβαλα τις μαμα εξατμισεις στο SE μετα απο χρονια (+10κιλα) και συνειδητοποιησα ποσο ωραια ζυγισμενο μηχανακι ειναι και ποσο του παει το βαρος εκει πισω.

indianos950
22/12/2014, 20:51
Εγω αγόρασα εναν φορτιστή c-tek και πλεον τον εχω μόνιμα πανω στο κτμ. Μιας κ έμεινε μετα απο 7 μηνες ξανα απο μπαταρια. Αλλα στο 4 μηνο έκαψε 40€ βενζινη....

indianos950
22/12/2014, 20:52
Νομιζω οτι στα μεγαλα μηχανακια το να δωσεις τοσα χρηματα για να γλυτωσεις 3-4 κιλα ειναι επιεικως 'ιδιωτικο'. Αυτα ειναι λυσεις για αγωνιζομενους σε εντουρακια.

ΥΓ
Σχετικο ασχετο, προσφατως εβαλα τις μαμα εξατμισεις στο SE μετα απο χρονια (+10κιλα) και συνειδητοποιησα ποσο ωραια ζυγισμενο μηχανακι ειναι και ποσο του παει το βαρος εκει πισω.
Γιατρέ ξεκίνησες τις σουζες παλι;;;

gefr
23/12/2014, 07:15
Εγω αγόρασα εναν φορτιστή c-tek και πλεον τον εχω μόνιμα πανω στο κτμ. Μιας κ έμεινε μετα απο 7 μηνες ξανα απο μπαταρια. Αλλα στο 4 μηνο έκαψε 40€ βενζινη....
Νομίζω οτι το μηχανάκι σου είναι υβριδικό:D

indianos950
23/12/2014, 09:16
Επαναφορτιζομενο!