PDA

View Full Version : Πρόβλημα με Mozilla



byron
09/02/2014, 23:47
Ξαφνικά, χάθηκαν όλα. toolbars, folders με σελιδοδείκτες, δεν δουλεύει τίποτα. Ούτε καρτέλα δεν μπορώ να ανοίξω.
Καμμιά ιδέα?

309387

toyar
10/02/2014, 00:27
δεν ειναι πανω αριστερα που γραφει firefox;

byron
10/02/2014, 01:38
δεν ειναι πανω αριστερα που γραφει firefox;

Οι σελιδοδείκτες ήταν σε folders σε όλη τη γραμμή πάνω από τη καρτέλα του moto.gr που τώρα δείχνει κενή.

virus
10/02/2014, 05:29
κι εμενα μου το κανει καποιες φορες ακριβως το ιδιο πραγμα που περιγραφεις.

κανω μια επανεκινηση κι ολα ενταξει. δεν ξερω τι φταιει.

βεβαια εγω εχω λινουξ.

byron
10/02/2014, 06:35
του έχω κάνει 2-3 φορες χωρίς αποτέλεσμα. Το περίεργο είναι πως δεν δουλεύει τίποτα από το tools, help, history κλπ.
Η διαμόρφωση της σελίδας είναι σαν pop up σελίδα του mozilla. Τι στο διάολο %^&^&^&%$$#$##$#%^^&%&%:moutza:

spyrakos35
10/02/2014, 07:00
Βγαλτο και ξαναβαλτο μωρε το μπουρδελο το ιταλικο.....:p

byron
10/02/2014, 07:04
Βγαλτο και ξαναβαλτο μωρε το μπουρδελο το ιταλικο.....:p

Sorry Σπύρο, αλλά δεν γελάω καθόλου. Εχω αμέτρητες σελίδες αποθηκευμένες στα bookmarks

spyrakos35
10/02/2014, 07:06
Ανοιξε τον εξπλορερ και καντον ντιφολτ με εισαγωγη σελιδοδεικτων απο τον μοζιλα και μετα κανε αυτο που σου ειπα..... ;)

αν και πιστεύω οτι κάτι είτε στην "προβολή" έχεις ενεργοποιήσει είτε πατώντας το περτικαλί πάνω αριστερά με το βελάκι......

daz
10/02/2014, 07:13
Βύρωνα κατ' αρχήν πάτα ctrl + r win key + R και μετά δώσε "%APPDATA%\Mozilla\" χωρίς τα εισαγωγικά, για να μεταβείς στο home directory του mozila. Από εκει μπορείς να μπεις στον φάκελο profile και αν υπάρχουν υποφάκελοι (πρέπει να υπάρχουν), μπες στον πιο πρόσφατο και κράτα τα αρχεία του φακέλου bookmarkbackups ώστε να μην χάσεις τους σελιδοδείκτες σου.

Επίσης ρίξε μια ματιά αν το αρχείο profile.ini είναι τσεκαρισμένο σαν μόνο για ανάγνωση. edit δεν πρέπει να είναι

Στο έκανε όταν έκανες κάποια αναβάθμιση ή όταν κατέβασες κάποιο αρχείο?

daz
10/02/2014, 07:23
Στην συνέχεια άνοιξε το αρχείο profile.ini με το notepad και πες μας τι γράφει. Έτσι όπως μας τα περιγράφεις μάλλον είναι κενό. Αν ναι αντικατέστησέ το απ' το πιο πρόσφατο backup που είχες κάνει. Αν δεν έχεις buckup .. θα σου πω τι να γράψεις.

byron
10/02/2014, 07:30
Χμμμ...
Δοκιμάζω να ξανακατεβασω την τελευταία εκδοσ η και όταν πάω να κάνω install δεν προχωράει γιατί είναι ανοιχτός ο Firefox, που όμως δεν είναι...Το task manager μόνο το update file μου δείχνει.
Daz, Σπύρο τώρα είδα τα ποστ σας, μπαίνω από κινητό.

daz
10/02/2014, 07:35
Χμμμ...
Δοκιμάζω να ξανακατεβασω την τελευταία εκδοσ η και όταν πάω να κάνω install δεν προχωράει γιατί είναι ανοιχτός ο Firefox, που όμως δεν είναι...Το task manager μόνο το update file μου δείχνει.
Daz, Σπύρο τώρα είδα τα ποστ σας, μπαίνω από κινητό.

Βύρωνα win key + R όχι ctrl που σου έγραψα στην αρχή. Αυτη η συντόμευση ανοίγει την "εκτέλεση"

daz
10/02/2014, 07:48
Επειδή φεύγω σε λίγο και δεν ξέρω πότε θα ξαναβρω πρόσβαση σε pc..
Αν το Profile.ini είναι κενό δες εδώ..

https://forum.hellug.gr/index.php?topic=3102.0;wap2

vaska
10/02/2014, 07:54
του έχω κάνει 2-3 φορες χωρίς αποτέλεσμα. Το περίεργο είναι πως δεν δουλεύει τίποτα από το tools, help, history κλπ.
Η διαμόρφωση της σελίδας είναι σαν pop up σελίδα του mozilla. Τι στο διάολο %^&^&^&%$$#$##$#%^^&%&%:moutza:

Προχθές στην πίτα παίξανε κάτι ωραία antivirus από ένα καλόπαιδο συμφορουμίτη. Είσαι και στο μοντερέισον τίμ, θα μπορούσες χαλαρά να "κερδίσεις" ένα.

BLiTzER
10/02/2014, 07:54
Χμμμ...
Δοκιμάζω να ξανακατεβασω την τελευταία εκδοσ η και όταν πάω να κάνω install δεν προχωράει γιατί είναι ανοιχτός ο Firefox, που όμως δεν είναι...Το task manager μόνο το update file μου δείχνει.
Daz, Σπύρο τώρα είδα τα ποστ σας, μπαίνω από κινητό.

Άνοιξε task manager και κοίτα στα processes, όχι applications. Κλείσε ότι instance του mozilla βλέπεις. Ξαναδοκίμασε.

Δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω γιατί δε χρησιμοποιώ αυτή τη μαλακία, αλλά δες εδώ:

https://support.mozilla.org/en-US/kb/recover-lost-or-missing-bookmarks

byron
10/02/2014, 08:20
Επειδή φεύγω σε λίγο και δεν ξέρω πότε θα ξαναβρω πρόσβαση σε pc..
Αν το Profile.ini είναι κενό δες εδώ..

https://forum.hellug.gr/index.php?topic=3102.0;wap2

δεν είναι άδειο, δεν μπορώ να κάνω paste .... βάζω φωτό.

309392

Vaska. thanks αλλά δεν έιμαι πουθενά εδώ και καιρό.

blitz. Thanks θα το τσεκάρω.

Απ΄ότι έχω καταλάβει, κατέβασα ένα MP3 converter εχθές το βράδυ. Παρόλο που πρόσεξα να μην κάνω accept όλες τις παπαριομαλακιούλες στο download, κατέβασε κάτι γιατί κάποια στιγμή μου έβγαλε ένα backup warning. Εσβησα 3 αρχεία που είδα οτι κατέβηκαν μαζί με το converter απο το ccleaner και μέχρι μετά από καμμιά ώρα έκλεισα τον mozilla ήταν όλα οκ. Όταν τον ξανανοιξα είχα πρόβλημα.
Δείχνει σαν να μην είναι στην βασική μορφή του, είναι όπως τα pop up που ανοίγουν στα πμ. Σαν να τρέχει κάπου από πίσω η σελίδα με τα bookmarks και ανοίγει μόνο αυτή που βλέπω.
Εντύπωση μου κάνει οτι δεν λειτουργεί τίποτα απ΄τα tools, σαν να μην ακούει καμμία εντολή. Πήγα και στο troubleshooting του Mozilla να δω τι λεει, αλλά δεν λειτουργεί τίποτα απ΄όσα λέει να κάνω.

Fuck.

byron
10/02/2014, 08:25
Edit.
Ξανακατέβασα την τελευταία έκδοση, και δείχνουν όλα οκ τωρα. Thanksssss :beer:

vaska
10/02/2014, 08:28
Όλα καλά λοιπόν




Vaska. thanks αλλά δεν έιμαι πουθενά εδώ και καιρό.



BTW δεν το είχα προσέξει.

Sapadak
10/02/2014, 08:34
Απ΄ότι έχω καταλάβει, κατέβασα ένα MP3 converter εχθές το βράδυ.


Εδώ (http://audio.online-convert.com/convert-to-mp3)είσαι

byron
10/02/2014, 08:50
Εδώ (http://audio.online-convert.com/convert-to-mp3)είσαι

Mp4 -> Mp3 ήθελα. :D

Sapadak
10/02/2014, 08:57
Mp4 -> Mp3 ήθελα. :D

Google (https://www.google.gr/search?q=online+mp4+-+mp3+converter&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-GB:official&client=firefox-a&channel=sb&gws_rd=cr&ei=_oT4Ur4epajQBfD2gNgN)is your friend μπρεϊϊ

Μη κατεβάσεις μλκιες :p

nickald
10/02/2014, 09:20
και εχει κατι ωραιες εφαρμογουλες για να κανεις μπακ απ τα παντα....... σωζει ζωες...

paramedic
10/02/2014, 12:19
Edit.
Ξανακατέβασα την τελευταία έκδοση, και δείχνουν όλα οκ τωρα. Thanksssss :beer:
Ωραία τώρα που έφτιαξε βάλε το Chrome και πέρνα ολα τα bookmarks εκεί για να ξεμπερδέψεις με το κωλοπρόγραμμα. Η το maxthon για τα πιο "περίεργα" site.

zephyr1
10/02/2014, 15:19
Βυρων τρεχε και αυτο καπου καπου να δεις ποσα σκατα μαζευεις.

http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/

byron
10/02/2014, 15:31
thanks guys :beer:

tzimidis
10/02/2014, 22:26
songr

free προγραμμα που κατεβαζει τη μανα του και τον πατερα του , μεταξυ άλλων και σε mp3.

και format factory , επισης free πρόγραμμα που μετατρέπει τους παντες και τα παντα σε ό,τι θες.

byron
10/02/2014, 22:28
Μιας και ξανανέβηκε το θέμα, το πρόβλημα δεν λυθηκε. Το βράδυ έκανε ξανά τα ίδια και πήρε την άγουσα υπέρ του chrome.

kalgeorge
10/02/2014, 23:43
πήρε την άγουσα υπέρ του chrome.

kai meta tha trexeis na kalupseis trupes..

oute gia astio
:wave2:

fkol k4
11/02/2014, 01:58
Μιας και ξανανέβηκε το θέμα, το πρόβλημα δεν λυθηκε.
Λογικό.
Τα προγράμματα κρατάνε τις ρυθμίσεις τους στο φάκελο του χρήστη. Γι αυτό και αν δύο διαφορετικά άτομα έχουν λογαριασμό στον υπολογιστή, ο καθένας μπορεί να έχει τα δικά του bookmarks και addons.
Ο φάκελος αυτός δεν σβήνεται όταν κάνεις επανεγκατάσταση ή αλλάζεις έκδοση το πρόγραμμα, για αυτό και όταν κάνουμε ενημέρωση δεν χάνουμε τα bookmarks μας.
Ένας «χασάπικος» τρόπος να κάνεις επαναφορά του firefox (ή και του Chrome) είναι να διαγράψει τον φάκελο προφίλ (να πως θα τον βρεις (http://kb.mozillazine.org/Profile_folder_-_Firefox#Finding_the_profile_folder)), αλλά αυτό διαγράφει τα πάντα, οπότε πρώτα παίρνεις τα αρχεία bookmarkbackups όπως λέει και ο daz.
Για να μην ανησυχείς για κάτι τέτοιο στο μέλλον, υπάρχει και το Firefox Sync (https://support.mozilla.org/en-US/kb/firefox-sync-take-your-bookmarks-and-tabs-with-you)


Ωραία τώρα που έφτιαξε βάλε το Chrome και πέρνα ολα τα bookmarks εκεί για να ξεμπερδέψεις με το κωλοπρόγραμμα. Η το maxthon για τα πιο "περίεργα" site.
:plaf::a11:

dj_spiros
11/02/2014, 02:38
c:\Documents and Settings\(username)\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\(8 random chars).default\bookmarks.html

αλλιως ριξε μια ματια δω http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=38&t=291128

byron
11/02/2014, 06:49
Παιδιά ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. :D

Πιθανότατα κάτι έχω τσιμπίσει όπως είπε και ένας φίλος, αλλά λείπω 15 ωρες την ημέρα και το pc και τα bookmarks το χρησιμοποιούν κι άλλοι (που γκρινιάζουν).
Επειδή δεν είναι εύκολο να ψάχνουν στο net για λύσεις, αλλά ούτε και να κατεβάζουν το setup του mozilla για να έρθει στα ίσια του, έβαλα το chrome που το χρησιμοποιώ στη δουλειά ΚΑΙ είναι εύκολο να κάνουν χρήση η γυναίκα και οι μικροί. Τον IE δεν τον θέλω εγώ γιατί έχω απωθημένα απ΄τις παλαιότερες εκδόσεις του.

Όπως είπα, το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε κάποια στιγμή το απόγευμα.
Αν γράψω καρφωτά μια διεύθυνση μπαίνει στο internet.
Δεν ανοίγει καρτέλες αλλά μόνο άδεια παράθυρα ακόμα και αν πατήσω σε link
Στα settings οτι κι αν έκανα δεν ανταποκρινόταν. Στο troubleshooting του Mozilla πχ που είχε οδηγίες ανάκτησης bookmarks δεν άνοιγε καν τα menu.

Αυτά. Thanks again :beer:

pipe_smoker
11/02/2014, 10:38
Βύρωνα μάλλον γενικώς κάτι δεν πάει καλά με τον γκοτζίλα.

Σε τρεις υπολογιστές το χρησιμοποιώ (γραφείο, laptop, και desktop στο σπίτι) και του μαμιέται η μανούλα του.
Διαφορετικά προβλήματα παρουσιάζει στον καθέναν από τους τρεις αλλά και τα τρία οδηγούν τελικά σε κόλλημα και κρασάρισμα.
Τη μια του φταίει το shockwave, την άλλη βροντάει στα καλά του καθουμένου.
Όσο το έχω ψάξει και το έχω δοκιμάσει άκρη δεν έχω βγάλει.

Ελπίζω όντως να είναι κάτι γενικό και να το φτιάξουν σύντομα γιατί κάλλιο να κόψω το ιντερνετ παρά να παίζω με chrome ή IE.

ΥΓ. Και δε μιλάμε για μια στο τόσο. Σε κάθε session μαμιέται. Αυτό το ποστ δυο φορές το έγραψα γιατί την πρώτη έκλασε το σύστημα και χάθηκε.

byron
11/02/2014, 10:46
Σε κάθε session μαμιέται. Αυτό το ποστ δυο φορές το έγραψα γιατί την πρώτη έκλασε το σύστημα και χάθηκε.

Παθαίνει data overflow όποτε γράφεις και κρασαρει ρεεεε. :tooth:

pipe_smoker
11/02/2014, 11:17
Παθαίνει data overflow όποτε γράφεις και κρασαρει ρεεεε. :tooth:

:lol::lol::lol: