PDA

View Full Version : susuki tu 250 x



fcc
10/02/2014, 16:50
Γεια σας μηχανάκηδες! Ημουν και γω ενας απο σας , μεχρι που ενα τροχαιο με αφησε χωρις μηχανη!(Ειχα ενα versys). Καλως ή κακως θα θελα πολυ να μαθω αν κυκλοφορει στην Ελλαδα το νεο suzuki tu 250 x! Μ αρεσει παρα πολυ! Το παλιο δεν μου αρεσε λογω της σελας.. Το καινουριο ομως το χω δει μονο σε φωτογραφιες. Αν δεν κυκλοφορει υπαρχει κατι αναλογο, σε στυλ ρετρο? Εμαθα οτι θα ερθει το yamaha sr 400 αλλα δεν θελω 400αρι..

kokkiklhs
10/02/2014, 17:11
Απ'όσο βλέπω, δεν έχει σκάσει μύτη ακόμη, και χλωμό το αν θα σκάσει...
Γιατί όμως κολλάς στο θέμα της σέλα, πάρε αν σου αρέσει ένα παλιό TU Volty και άλλαξε ταπετσαρία, με κάνα 50άρικο βάζεις ό,τι σου γουστάρει και θα γίνει κουκλί!
Ακόμη πιο όμορφο κατά τη γνώμη μου είναι το παλιό, καλό GN 250 Suzuki, που μοιράζεται τον ίδιο κινητήρα με το TU και θα το βρεις αν έχεις λίγη υπομονή σε πολύ καλή κατάσταση με λιγότερο από χιλιάρικο!
Επίσης μη ξεχνάς το πολύ μουράτο Kawasaki Estrella στην ίδια κατηγορία, έχω δει κατά καιρούς να κυκλοφορούν, αν και ομολογουμένως όχι συχνά...
Αν πας για παλιατζούρα σε κλασικό customίζον στυλάκι, δες και για CM 250 Honda, αν και αυτά παίζουν ακριβούτσικα σε σχέση με τα υπόλοιπα και αμφιβάλλω αν αξίζει η διαφορά στην τιμή!
Τέλος, ρίξε μια ματιά και στους ηρωικούς ΜΕΖΕΔΕΣ (ΜΖ ΕΤΖ 250 & 251), είναι κάργα ρετρό 250άρια με βαριά ιστορία και θα τους βρεις σε τιμή χώμα, κάτω από 500άρικο...
:beer:

fcc
11/02/2014, 02:02
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, θα κανω ερευνα αγορας. το estrella παντως το ξερω κ οντως ειναι ομορφο..

kokkiklhs
11/02/2014, 08:09
Nομίζω ότι το Estrella και το GN είναι τα πιο όμορφα, αλλά αν θες κάτι πολύ πιο οικονομικό στην αγορά, μην περιφρονήσεις τους ΜεΖέδες, είναι πολύ γερά και αξιόπιστα μηχανάκια... όλοι τα κοροϊδεύουν (λίγοι από αυτούς που μιλάνε πλέον τα έχουν καβαλήσει), αλλά αυτά παίζουν ακόμη μια χαρά, μετά από 25 και βάλε χρόνια!! ;)
Ρίξε μια ματιά σε ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109738) το thread, να πάρεις μια ιδέα!!!
Αααα, και καλωσόρισες στο φόρουμ, πάντα όρθιος, ό,τι και να διαλέξεις και ποτέ πια κακοτοπιές...
:)

fcc
11/02/2014, 15:34
Έγινε! Σ ευχαριστώ πολύ!

fcc
17/02/2014, 09:51
Από επίσημα χείλη της suzuki το tu suzuki δεν προκειται να κυκλοφορησει στην Ελλάδα. Για 250 cc μου πρότειναν το inazuma. Βέβαια δεν είναι το retro Μηχανακι που έψαχνα..

notakos600
17/02/2014, 11:04
Από επίσημα χείλη της suzuki το tu suzuki δεν προκειται να κυκλοφορησει στην Ελλάδα. Για 250 cc μου πρότειναν το inazuma. Βέβαια δεν είναι το retro Μηχανακι που έψαχνα..

Αγόρασε ένα μεταχειρισμένο street 250 και φτιάξτο ρετρό όπως σου αρέσει. Θα σου έρθει φθηνότερα και θα έχεις την ικανοποίηση πως το τροποποίησες μόνος σου.

alex14
17/02/2014, 16:08
Για 250 cc μου πρότειναν το inazuma.

πανεμορφο :yuck: