PDA

View Full Version : honda x8r



annateo
11/02/2014, 19:12
Καλησπέρα σε όλους.
Ψαχνω να αγοράσω καποιο μηχανακι 50cc μιας και η χρηση προορίζεται για επαρχία και το πολυ 4-5χλμ αποσταση.(8-10 πηγαινε ελα)
Βρηκα μεσω γνωστου μου ενα honda x8r σκουτερακι διχρονο το οποιο εχει χτυπησει κυλινδρο-πιστονι.
Το δινει περιπου στα 300€.
Λαστιχα εχει καινουρια. Τακακια επισης.

Αν βαλω κυλινδροπιστονο 72cc θα χρειαστω και εξατμιση καρμπυρατερ κατι καλυτερο απτο μαμα?
εκτος απο σετ κυλιδροπιστονο, φλαντζες, ελατηρια θα χρειαστω κατι αλλο?

Καποιο καλο σαιτ με ανταλλακτικα για το συγκεκριμένο εχετε υποψιν? Ελληνικο κατα προτίμηση.

300αγορα και κανα 150κυλινδροπιστονο πιστευετε οτι αξιζει την αγορα?

σορυ αν κουρασα...

taisteal
11/02/2014, 19:21
Οχι δεν αξιζει.μπλεξιμο.παρε παπι.οβερ

annateo
11/02/2014, 19:27
Για παπι εψαχνα κυριως glx-astrea αλλα με 500-700€ δεν βρισκω κατι αξιόλογο και μαμα. Και με το δικιο τους.

notakos600
12/02/2014, 08:22
Για παπι εψαχνα κυριως glx-astrea αλλα με 500-700€ δεν βρισκω κατι αξιόλογο και μαμα. Και με το δικιο τους.

Βρες glx-astrea και φτιάξτο.

GFawkes
12/02/2014, 09:40
Εγω λεω οτι αξιζει...
παρτο 250 και με 150 εχεις ενα σκουτερ χοντα που παει μεχρι 90χλμ/ω κ με καλο μοτερ

annateo
12/02/2014, 10:07
Βρες glx-astrea και φτιάξτο.

Μα δεν βρισκω καποιο σε μαμα κατασταση και σε αυτα τα λεφτα. 600-700€ εχω συνολο να διαθεσω.
ουτε θέλω να παρω καποιο πειραγμένο.

για το σκουτερακι ξερει κανεις αν αξιζει 72cc κυλινδροπιστονο με μαμα καρμπυρατερ-εξατμιση και μεταδοση

Antonisss
12/02/2014, 10:19
Πωωωω, τι μου θύμησες... Το πρώτο μου μηχανάκι... Η πρώτη μου πλατφόρμα μαλάκυνσης-βελτίωσης... Πρέπει να του είχα ρίξει πάνω από 1000 ευρώ σε πειράγματα... Δεν πήγαινε βήμα (50ρι γαρ) αλλά θυμάμαι ότι δεν πήγαινε και βήμα σε σχέση με τα άλλα 50ρια (Typhoon, Gilera, Piaggio NRG)... Μου κόλλησε 2 φορές, και οι 2 ήταν με κυλινδροπίστονα Malossi και είχαμε καταλήξει με το μάστορα ότι μάλλον ήθελε και λίγο λάδι κατευθείαν στη βενζίνη και όχι μόνο στο δοχείο...

Θα σου έλεγα πάντως να μην το πάρεις και ας είναι Honda. Βρες καλύτερα παπί που έχει και μεγαλύτερες ρόδες...

zannisvel
12/02/2014, 13:21
Μα δεν βρισκω καποιο σε μαμα κατασταση και σε αυτα τα λεφτα. 600-700€ εχω συνολο να διαθεσω.
ουτε θέλω να παρω καποιο πειραγμένο.

για το σκουτερακι ξερει κανεις αν αξιζει 72cc κυλινδροπιστονο με μαμα καρμπυρατερ-εξατμιση και μεταδοση

Βρες ενα Honda παπι, βαλε του και ενα lifan μοτερακι και νομιζω οτι θα εισαι κατω απο το budget σου. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το εν λογω μοτερ εδω μεσα.

annateo
12/02/2014, 22:17
Ποσο χάλια μπορει να ειναι για χρηση 2000-3000 χλμ τον χρονο? Σπιτι δουλεια περιπου 10χλμ πηγαινε ελα, αντε και κανα περιπτερο, λογαριασμό σε αποσταση χιλιομετρου. νορμαλ οδηγηση.
Βασικα ποτε δεν πολυσυμπαθησα τα σκουτερακια, ούτε τα διχρονα, αλλα κολλησα λιγο μαυτο λογω υψους σελας.
1,93 νιωθω λίγο γελοίος στο παπι.
Για τα κυβικα δεν σχολιασε κανεις. Υπαρχει κανα θεμα μαμα περιφερειακά με 72cc κυλινδροπιστονο?

motomaniac
13/02/2014, 11:19
το να εχει στυπησει και μπιελα? η να την εχει ζορισει τοσο που με το που θα το φτιαξεις να στην δωσει στο χερι?

dlabrakis
18/02/2014, 10:49
υπαρχει ενα τετοιο εδω χρις χαρτια απο κληρωση,το κερδισαμε αλλα αυτος που εκανε την κληρωση και πηρε τα φραγκα εγινε ...καπνος,κι ο μαγαζατορας δεν εδωσε ποτε τα χαρτια...εχει δεν εχει 1000χλμ.....να ρωτησω αν το δινουν και ποσο?

annateo
18/02/2014, 20:45
το να εχει στυπησει και μπιελα? η να την εχει ζορισει τοσο που με το που θα το φτιαξεις να στην δωσει στο χερι?

Εστω οτι θέλει και στροφαλο και σιαγωνες.
300€ αγορα
150€ κυλινδροπιστονο
150€ στροφαλομπιελα
50€ σιαγωνες φυγοκεντρικου.
Χοντρικα εβαλα τιμες. Παλι μεσα στα ορια μου θα ειμαι.

θα ψαξω κανα μηνα ακομα μήπως και βρω κανα καλό-φθηνο παπι αλλιως θα το ρισκαρω με το σκουτερ.

annateo
08/03/2014, 15:51
Τελικά το βεσπακι αγοραστηκε στην τιμη των 100€ + 60 € καποιες απληρωτες αναθεωρησεις αδειας.
Εβαλα μεταχειρισμενο κυλινδροπιστονο 50€. Και ενα μπουζι 5€. Καθαριστηκε και το καρμπυρατερ. Εγινε επισκευη σε αρκετα σημεια της καλωδίωσης κυριως οξειδωμενες φισες. Το μηχανακι δουλευει προς το παρον μια χαρα.
Αυτο που θελει σιγουρα επειγόντως ειναι αμορτισερ πισω και επισκευη στις εμπρός μπουκαλες. Και σε δευτερη φαση ντιζα κοντερ, καρβουνακια στη μιζα και μπαταρία.

ελπιζω να βγαλω καλοκαίρι και απο χειμωνα βλέπουμε. ..

motomaniac
08/03/2014, 18:30
μπραβο ρε φιλε! κι εγω επιασα το παλιο μου σκουτερ που ειχα παρατημενο απο το 09...

annateo
13/03/2014, 19:58
Ενα προβληματακι εντοπισα σήμερα.
Το μηχανακι ακομα δεν το κυκλοφορώ γιατι περιμενω αμορτισερ και τα σετ για τις μπουκαλες. Απλα που και που το βαζω μπροστα.
Βασικα αρχισε να μην δουλευουν καλα τα φλας. Αναβοσβηναν πολυ σιγα ή εμεναν σταθερα αναμμένα.
Και μετα οταν παταγα φρενο στο ρελαντι εσβηνε το μηχανακι.
τα φωτα δουλευαν κανονικα και οσο το γκαζωνα αυξάνονταν η ενταση.
με πολυ ψαξε ψαξε ειδα οτι τα πηνια βγαζουν ρευμα εφτανε στον ανορθωτή και ο ανορθωτης εβγαζε ένα κοκκινο το οποιο ηταν κομμένο, μονωμενο και τυλιγμένο μεσα στην καλωδιωση. Οσο και να εψαξα δεν βρηκα την συνεχεια του. Τράβηξα λοιπόν ενα καλωδιο με μια ασφάλεια 10Α στο + της μπαταρίας. Φορτιζει κανονικα νομιζω. 12,6 ρελαντι - 14~ στο γκαζι. Υποψιν η μπαταρία ειναι αρκετα πεσμένη.
Ο τροπος συνδεσης ειναι σωστός? Δεν βρίσκω σχεδιάγραμμα. Ο προηγούμενος μάστορας γιατι να ειχε κανει τέτοια πατατα?

annateo
14/06/2014, 18:49
μια βοήθεια οποιος εχει την ορεξη και γνωση.
Μετά απο περιπου 500χλμ χωρίς προβληματα,
τις τελευταίες μερες οταν το μηχανακι ζεσταίνεται αρκετα ή το ζορισω (τελικες :eek: ) για κανα 5 λεπτο, εχω θεμα με το ρελαντι και με επιδοσεις.
δηλαδή: χανω καμια 10αρια χλμ τελικη και δεν ξεκιναει τοσο ορεξατα . Το θεμα στο ρελαντί: ανεβαινει και το μηχανακι χανει και τον χαρακτηριστικο ηχο του διχρονου.

εχει κανεις καμια γνωμη απο που να ξεκινήσω?
καρμπυρατερ, εξατμιση εχω καθαρισει χωρις να αλλαξει κατι. reed κλεινουν καλά αλλα δεν ξερω τι γίνεται οταν ζεσταθει.
ουφ!! σορρυ αν κουρασα

yiannis172
15/06/2014, 02:20
Τα ελατηρια του εμβολου,εχουν πολλα χλμ;

annateo
15/06/2014, 08:18
Όταν αγορασα το μηχανάκι (πριν 500χλμ) εβαλα μεραχειρισμενο κυλινδρο-πιστονι-ελλατηρια αλλα η κατασταση τους φαίνονταν παρα πολύ καλή.
οποτε δεν ξερω να σου πω σιγουρα.
πριν φτασω να το ξανά λύσω εσωτερικα θελω να εξαντλησω τις όποιες αλλες πιθανότητες.
απο τσιμουχες στροφαλου ή reed μπορει να εχω τετοια συμπτώματα?