PDA

View Full Version : ΕΤΣΙ ΧΤΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ..........χο, χο



irinia
13/02/2014, 06:30
http://news247.gr/eidiseis/auto/auto-news/skandalo_adac_sth_germania_pshfisan_3271_toys_ekanan_34_299.2638235.html


Άν καί τό θέμα άφορά τό αύτοκίνητο δέν έχω καμμία άμφιβολία γιά τίς μεθόδους....

DrIoannis
13/02/2014, 06:39
Όποιος πιστεύει τέτοιες κινήσεις είναι τουλάχιστον αφελής κατά τη γνώμη μου. Οι αυτοκινητοβιομηχανίες δεν αφήνουν τίποτα στην τύχη.

MG-KTiNoS
13/02/2014, 07:29
Έλα ρε ???
Οι Γερμανοί τέτοιο πράμα????

Εκεί που όλα δουλεύουν ρολόι???



Που έχουν Νόμους και οι άνθρωποι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λαμόγια σαν κι ΕΜΑΣ???



ΨΕΜΑΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ

Ο Τσίπρας τα λέει αυτά για να μας βγάλει από το Ευρώ
:rotflmao:

GFawkes
13/02/2014, 11:26
Παρτε ολοι γκολφ....

νεοπλουτοι.....
:evil:
αχαχαχαχα

dimzan
13/02/2014, 16:12
παλιο το αρθρο..

καλα για τις μεθοδους του μαρκετινκ τα ξερουμε..

μας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.


η μεγαλυτερη κοροϊδια της εποχης ειναι οι ρυποι και η καταναλωση. Δυστυχως ομως αυτο πουλαει. Σου λενε και καλα παρε αμαξι με τη χαμηλοτερη καταναλωση εντος πολης, σου πλασαρουν νουμερο 6λ/100 χαιρεσαι εσυ, και οταν το οδηγας σε νορμαλ κινηση βλεπεις 8-9. Αντε γεια ομως...

Προσωπικα ζηταω εκτενες test drive και παντα ανακαλυπτω οτι τα καινουρια προσφερουν πολυ λιγοτερα απ οσα μας λενε οτι προσφερουν στην πραγματικοτητα

theofilos888
13/02/2014, 17:11
παλιο το αρθρο..

καλα για τις μεθοδους του μαρκετινκ τα ξερουμε..

μας πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.


η μεγαλυτερη κοροϊδια της εποχης ειναι οι ρυποι και η καταναλωση. Δυστυχως ομως αυτο πουλαει. Σου λενε και καλα παρε αμαξι με τη χαμηλοτερη καταναλωση εντος πολης, σου πλασαρουν νουμερο 6λ/100 χαιρεσαι εσυ, και οταν το οδηγας σε νορμαλ κινηση βλεπεις 8-9. Αντε γεια ομως...

Προσωπικα ζηταω εκτενες test drive και παντα ανακαλυπτω οτι τα καινουρια προσφερουν πολυ λιγοτερα απ οσα μας λενε οτι προσφερουν στην πραγματικοτητα

Το βασικό όμως κλειδί στα λεγόμενά σου είναι το test drive. Δεν δίνουν όλοι τα ρημάδια τους για δοκιμή, σε στέλνουν από τον ανα στον καιάφα για να το δοκιμασεις κτλ κτλ. Όσο αφορά στα μηχανάκια δεν το συζητάω. Δεν υπάρχει ούτε παπί για δοκιμή. Η δικαιολογία έτοιμη.... και που θα το πουλήσω εγώ μετά;;;;; Ακόμα ψάχνω να βρώ civic diesel να το οδηγήσω για να το αγοράσω, αλλα δεν. Υπομονή. Όλες οι εταιρείες στην τσέπη μας συνεταίροι θέλουν να γίνουν με μηδέν κόστος. Είτε γερμανοί, είτε ό,τι....

irinia
13/02/2014, 19:14
Το βασικό όμως κλειδί στα λεγόμενά σου είναι το test drive. Δεν δίνουν όλοι τα ρημάδια τους για δοκιμή, σε στέλνουν από τον ανα στον καιάφα για να το δοκιμασεις κτλ κτλ. Όσο αφορά στα μηχανάκια δεν το συζητάω. Δεν υπάρχει ούτε παπί για δοκιμή. Η δικαιολογία έτοιμη.... και που θα το πουλήσω εγώ μετά;;;;; Ακόμα ψάχνω να βρώ civic diesel να το οδηγήσω για να το αγοράσω, αλλα δεν. Υπομονή. Όλες οι εταιρείες στην τσέπη μας συνεταίροι θέλουν να γίνουν με μηδέν κόστος. Είτε γερμανοί, είτε ό,τι....




CIVIC DIESEL..............




Βρήκα πολύ εύκολα καί έκανα τέστ Θεσσαλονίκη Χόντα.
Άν θές κάτι ρώτα...

Corki
13/02/2014, 19:23
Ακομα πιο περιεργο απο τις ανακοινώσεις των εταιριων ειναι το γεγονος οτι υπαρχουν ανθρωποι που υπερασπίζονται αυτες τις ανακοινωσεις πολλες φορες χωρις καν να εχουν δοκιμασει στο παραμικρο τα "προιοντα"

Του λες "σιγα μην καιει 6λ/100χλμ και αρχιζει και σκουζει"
Και του λες "αφου το οδηγησα κτλ και αυτος αρχιζει τις δικαιολογιες τυπου ειναι το test ride , δεν στρωθηκε σωστα , ειναι μπομπα τα παγακια κτλ"

Ε μετα πως να μην πειραξουν τα νουμερα αφου οτι σερβιρουν το κατεβαζουμε αμασητο!

AUFGEBRACHT
13/02/2014, 19:25
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=121696&page=7&p=2423707&viewfull=1#post2423707

mikes
13/02/2014, 21:37
Ακομα πιο περιεργο απο τις ανακοινώσεις των εταιριων ειναι το γεγονος οτι υπαρχουν ανθρωποι που υπερασπίζονται αυτες τις ανακοινωσεις πολλες φορες χωρις καν να εχουν δοκιμασει στο παραμικρο τα "προιοντα"

Του λες "σιγα μην καιει 6λ/100χλμ και αρχιζει και σκουζει"
Και του λες "αφου το οδηγησα κτλ και αυτος αρχιζει τις δικαιολογιες τυπου ειναι το test ride , δεν στρωθηκε σωστα , ειναι μπομπα τα παγακια κτλ"

Ε μετα πως να μην πειραξουν τα νουμερα αφου οτι σερβιρουν το κατεβαζουμε αμασητο!
για τον αδερφο μου μιλας??? :lol:

εγω παντα πιστευα οτι το γκολφ θεωρειται εντελως λανθασμενα το κορυφαιο της κατηγοριας του! οχι οτι δεν ειναι καλο αυτοκινητο, αλλα η ποιοτητα του εσωτερικου του ειδικα στη 5η γενια για μενα ειναι απαραδεκτη για αυτοκινητο των 18000 ευρω! (τοσο ειχε τοτε μια αξιοπρεπως εξοπλισμενη εκδοση) ενω τα αδελφα hyundai i30 και kia ceed, αν και σαφως φθηνοτερα, δειχναν (και πιστευω εκ πειρας οτι ειναι) σαφως ποιοτικοτερα!

AUFGEBRACHT
13/02/2014, 22:00
Είναι αυτό που λέμε "κολλημένος" με την μάρκα... Εδώ πόσοι και πόσοι δεν έχουν προπαραγγείλει και αγοράσει μηχανάκι μόνο και μόνο γιατί βγήκε καινούριο μοντέλο και το είδαν εδώ μέσα και τους πέσανε τα σάλια χωρίς να το έχουν οδηγήσει καν.
Για το Golf θα συμφωνήσω (αν και το thread θα πάρει VW τροπή φοβάμαι...) μιας και πρόσφατα έγινα κάτοχος άλλης φίρμας που ανήκει στο VAG, το δικό μου σε σχέση με το πανάκριβο golf γνωστών μου δεν δικαιολογεί με ΤΙΠΟΤΑ την τραγική διαφορά τιμής. Όπως διάβασα και κάπου στο εξωτερικό, η Volkswagen μόνο Volkswagen ξέρει να φτιάχνει, μόνο που όταν είναι πιο ακριβά και πολυτελή τα αποκαλεί Audi, όταν είναι πιο φθηνά τα αποκαλεί Skoda και όταν είναι μπουρδέλα τα αποκαλεί Seat με λατίνικο ταπεραμέντο.

mikes
13/02/2014, 22:27
........ μιας και πρόσφατα έγινα κάτοχος άλλης φίρμας που ανήκει στο VAG, ......


ελα πες την αληθεια! τι πηρες???

309718309719

teogtp
13/02/2014, 22:36
Είναι αυτό που λέμε "κολλημένος" με την μάρκα... Εδώ πόσοι και πόσοι δεν έχουν προπαραγγείλει και αγοράσει μηχανάκι μόνο και μόνο γιατί βγήκε καινούριο μοντέλο και το είδαν εδώ μέσα και τους πέσανε τα σάλια χωρίς να το έχουν οδηγήσει καν.
Για το Golf θα συμφωνήσω (αν και το thread θα πάρει VW τροπή φοβάμαι...) μιας και πρόσφατα έγινα κάτοχος άλλης φίρμας που ανήκει στο VAG, το δικό μου σε σχέση με το πανάκριβο golf γνωστών μου δεν δικαιολογεί με ΤΙΠΟΤΑ την τραγική διαφορά τιμής. Όπως διάβασα και κάπου στο εξωτερικό, η Volkswagen μόνο Volkswagen ξέρει να φτιάχνει, μόνο που όταν είναι πιο ακριβά και πολυτελή τα αποκαλεί Audi, όταν είναι πιο φθηνά τα αποκαλεί Skoda και όταν είναι μπουρδέλα τα αποκαλεί Seat με λατίνικο ταπεραμέντο.

Και εσυ "παθων";

AUFGEBRACHT
13/02/2014, 22:40
Και εσυ "παθων";

Δηλαδή;

teogtp
13/02/2014, 23:10
Δηλαδή;

Εχω Passat :cry:και ο αδερφος μου πηρε Octavia..........
:moutza: μου.......

AUFGEBRACHT
13/02/2014, 23:19
Εχω Passat :cry:και ο αδερφος μου πηρε Octavia..........
:moutza: μου.......

Ααααα, όχι, καθόλου παθών, Skoda πήρα, το golf δεν το σκέφτηκα καν ως επιλογή...

amyroukai
14/02/2014, 06:30
Το πόσο ανόητος είναιαυτός που ψωνίζει με βάση το όποιο βραβείο και όχι με τα δικά του προσωπικά κριτήρια, δεν το συζητάμε... Εδω Τερενς έχεις απόλυτο δίκαιο να συζητάς γοα θύματα μάρκετινγκ.

irinia
14/02/2014, 08:51
Το πόσο ανόητος είναιαυτός που ψωνίζει με βάση το όποιο βραβείο και όχι με τα δικά του προσωπικά κριτήρια, δεν το συζητάμε... Εδω Τερενς έχεις απόλυτο δίκαιο να συζητάς γοα θύματα μάρκετινγκ.









TI ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ..................







Καί στούς δύο τροχούς...??
Γιατί νά έχουμε έδώ καί έκεί..??
Πώς δικαιολογείς άπό τή μιά νά βγαίνουμε νά άγοράζουμε τά καλογυαλισμένα
καί φανταχτερά δίτροχα μέ τά 17 έως 20 χιλιάρικα καί μετά ένώ τρέχουμε
γιά τά γαμησιάτικα έμείς νά τό προσπερνάμε τρώγοντας τό παραμύθι
τής τρομερής όδικής συμπεριφοράς,τών τρομερών φρένων,τών τρομερών άναρτήσεων,
τών τρομερών γενικώς.........πού πολλές φορές τί ΤΡΑΓΙΚΗ είρωνία είναι γιαπωνέζικα
σέ σούπερ Εύρωπαικές κατασκευές, καί νά παραβλέπουμε λόγω αύτού τού μάρκετιγκ
πού μάς ΑΠΟΒΛΑΚΩΝΕΙ στήν κυριολεξία κάνοντας τό μαύρο άσπρο,τό θέμα
ΤΙΜΗ ΑΝΑΓΚΕΣ καί ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ...???
Γιατί διαχωρίζεις τά πράμματα καί λές έδώ...??????
Στίς μοτό δηλαδή δέν πιστεύεις ότι κατευθύνει τό μάρκετιγκ τίς έπιλογές μας..??
Ή μήπως είναι θέμα έγωισμού,έπειδή έχουμε κάνει τίς έπιλογές μας καί δέν
άντέχουμε τήν κριτική ψάχνοντας δικαιολογίες..??
Έμένα στρίβει,έμένα φρενάρει,έγώ θάχω στό γκαράζ ότι θέλω κ.λ.π......???
Έλάτε άς παραδεχτούμε όλοι μαζί ότι..............ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ καί μάς πηγαίνουν
όπου θέλουν γιά βοσκή,ούτε κάν γίδια νά άνεβούμε καί κανένα βραχάκι...!!!!!
Μέσα μαζί καί γώ καί όλοι μας.
Έλάχιστοι είναι αύτοί πού δέν τούς άγγίζει τό παραμύθι τής καταναλωτικής παραμύθας
καί παίρνουν αύτό πού θέλουν βάσει τών άναγκών τους καί τής οίκονομικής τους
κατάστασης χωρίς νά κάνουν πέτρα τό σκατό τους πέφτοντας στή λούμπα νομίζοντας
πώς είναι εύτυχισμένοι βλέποντας το νά λάμπει στό γκαράζ αλλά νά μήν έχουν βενζίνη
γιά δεύτερη βόλτα...!!!!
Διάβαζα ότι ή Χόντα στό νέο της έργοστάσιο στήν Άγγλία δέν θυμάμαι πόλη θά παράγει
ένα νέο Χόντα μοτέρ γιά τό νέο της τούρερ αύτοκίνητο κάθε 138 δευτερόλεπτα...!!!
Πού θά τά πάνε ρέ παιδιά όλα αύτά σέ μιά Εύρώπη πού ό Νότος βογκάει...??
Θά τά στέλνουν στήν Άσία μέ τό μεροκάμματο στό ένα πιάτο ρύζι..??
Μεγάλος άγώνας γίνεται........καί μάς πουλάνε φύκια γιά μεταξωτές κορδέλλες...!!!!
Δώστε μου έναν λόγο πού θά έπρεπε κάποιος νά στερηθεί στή ζωή του πουλώντας
τό δεκαετίας άπαξιωμένο αύτοκίνητο του γιά 2 χιλιάρικα καί πηγαίνοντας νά χώσει 20
γιά νά πάρει ντεμέκ τεχνολογία όπου τό όχημα παρκάρει μόνο του,πάει γιά ψώνια κ.λ.π.
Ή βόλβο ήδη έβγαλε τό νέο της τζίπ τό 90 νά τό παίρνεις τηλέφωνο καί νά έρχεται μόνο του
νά σέ πάρει άπό τό πάρκιγκ τού σπιτιού σου...!!!
Ώραία ή τεχνολογία ΑΛΛΑ όταν σέ παγιδεύει καί έσύ νομίζεις ότι είσαι εύτυχής έπειδή πήρες
τό καινούργιο γυαλιστερό μηχανάκι στερούμενος άπό τήν πραγματική ζωή ............τότε
ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΟΙΔΟ.....!!


υγ.

Ό άνθρωπος δέν θέλει πολλά
γιά νά είναι εύτυχισμένος.
Φτάνει νά έχει 2-3 φίλους
νά τόν άγαπούνε πραγματικά
καί χρήματα τόσα γιά νά μπορεί
νά τούς ΚΕΡΝΑ.

Ν. Ξυλούρης

amyroukai
14/02/2014, 09:18
Μπερδεύεις την πρόοδο στην τεχνολογία με το κόστος αυτής και με το πόσα βγάζουμε γενικώς και ειδικώς.
Όχι ότι είναι εντελώς άσχετα μεταξύ τους...
Αλλά ενώ δεν χρειάζεσαι πολλά για να είσαι ευτυχής, μπορείς με κάτι "πολύ" να κάνεις το κέφι σου πιο άνετα. ΠΧ επί προσωπικού: Μιά ημερήσια των 700-800 χιλιομέτρων είναι άνετη στο 1000 μου, πιθανόν να είναι ταλαιπωριακή με ένα 250άρι. Πιθανόν λέω. Οπότε αν θεωρήσουμε ότι έδωσα ελάχιστα χρήματα, για ένα μηχανάκι που το έχω λιώσει και μου έχει βγάλει όλα τα γούστα και παραπάνω, καλώς έπραξα και δεν πήρα κάτι μικρότερο στο ίδιο κοστολόγιο.

Εσύ συζητάς όμως την αγορά καινούριου οχήματος. Και εκεί δεν θα διαφωνήσουμε. Γνωρίσαμε σε μιά σιδερόκωλη παλιότερα ένα παλικαράκι με μεσαίο μισθό, που είχε πάρει ένα μαστόδοντο ον-οφ. Και δεν είχε λεφτά για το σέρβις, δεν είχε λεφτά για βόλτες... Παρ' όλα αυτά ήταν ευχαριστημένος με την αγορά του (και εγώ φρικαρισμένος με αυτά που άκουγα). Εκεί αυτό που λες βρίσκει την απόλυτη εφαρμογή και δικαίωση. Και πάλι όμως... Αφ' ενός στην τσέπη του άλλου δεν μας πέφτει λόγος, αφ΄ετέρου η γενίκευση και η χολή που βγάζεις αδικούν κάποιους.

Το άρθρο που αναδημοσίευσες δείχνει ότι ο κόσμος σε γενικές γραμμές απολαμβάνει να χειραγωγείται και γουστάρει να είναι ένα υπέροχο προβατάκι. Είναι υπέροχο να άγεσαι από έναν οποιοδήποτε "βοσκό", δεν είναι; Δεν κουράζεις το μυαλουδάκι σου, όσο έχεις τέλος πάντων, για να αποφασίσεις ο ίδιος για το τι θα κάνεις. Είναι και ιδιαίτερα αγχολυτικό, μιά που δεν αποφασίζεις εσύ, πάντα μπορείς να κάνεις τον αθώο αμνό και να πεις "αχου με κορόιδεψαν οι πονηροί βοσκοί". Ωπ, τι θυμίζει αυτό, να δεις, όχι μόνο το μάρκετινγκ για οχήματα αλλά και την πολιτική και την κοινωνική ζωή μας...

irinia
14/02/2014, 09:35
Μπερδεύεις την πρόοδο στην τεχνολογία με το κόστος αυτής και με το πόσα βγάζουμε γενικώς και ειδικώς.
Όχι ότι είναι εντελώς άσχετα μεταξύ τους...
Αλλά ενώ δεν χρειάζεσαι πολλά για να είσαι ευτυχής, μπορείς με κάτι "πολύ" να κάνεις το κέφι σου πιο άνετα. ΠΧ επί προσωπικού: Μιά ημερήσια των 700-800 χιλιομέτρων είναι άνετη στο 1000 μου, πιθανόν να είναι ταλαιπωριακή με ένα 250άρι. Πιθανόν λέω. Οπότε αν θεωρήσουμε ότι έδωσα ελάχιστα χρήματα, για ένα μηχανάκι που το έχω λιώσει και μου έχει βγάλει όλα τα γούστα και παραπάνω, καλώς έπραξα και δεν πήρα κάτι μικρότερο στο ίδιο κοστολόγιο.

Εσύ συζητάς όμως την αγορά καινούριου οχήματος. Και εκεί δεν θα διαφωνήσουμε. Γνωρίσαμε σε μιά σιδερόκωλη παλιότερα ένα παλικαράκι με μεσαίο μισθό, που είχε πάρει ένα μαστόδοντο ον-οφ. Και δεν είχε λεφτά για το σέρβις, δεν είχε λεφτά για βόλτες... Παρ' όλα αυτά ήταν ευχαριστημένος με την αγορά του (και εγώ φρικαρισμένος με αυτά που άκουγα). Εκεί αυτό που λες βρίσκει την απόλυτη εφαρμογή και δικαίωση. Και πάλι όμως... Αφ' ενός στην τσέπη του άλλου δεν μας πέφτει λόγος, αφ΄ετέρου η γενίκευση και η χολή που βγάζεις αδικούν κάποιους.

Το άρθρο που αναδημοσίευσες δείχνει ότι ο κόσμος σε γενικές γραμμές απολαμβάνει να χειραγωγείται και γουστάρει να είναι ένα υπέροχο προβατάκι. Είναι υπέροχο να άγεσαι από έναν οποιοδήποτε "βοσκό", δεν είναι; Δεν κουράζεις το μυαλουδάκι σου, όσο έχεις τέλος πάντων, για να αποφασίσεις ο ίδιος για το τι θα κάνεις. Είναι και ιδιαίτερα αγχολυτικό, μιά που δεν αποφασίζεις εσύ, πάντα μπορείς να κάνεις τον αθώο αμνό και να πεις "αχου με κορόιδεψαν οι πονηροί βοσκοί". Ωπ, τι θυμίζει αυτό, να δεις, όχι μόνο το μάρκετινγκ για οχήματα αλλά και την πολιτική και την κοινωνική ζωή μας...










ΧΟΛΗ....??? ΠΟΙΑ ΧΟΛΗ........??







Φιλαράκο.........άπέχουμε πολύ
Άλλο πίκρα,άλλο χολή.
Πίκρα ναί,άλλά χολή όχι στό μόνο πού μοιάζουν είναι τό πικρό...!!!
Άν μπορείς νά ξεχωρίσεις αύτά τά δύο...??
Πίκρα γιά τή ΒΛΑΚΕΙΑ αύτού τού κόσμου,ή όποία ξεκινάει
άπό τήν έλλειψη..........
ΠΑΙΔΕΙΑΣ

amyroukai
14/02/2014, 09:45
όπως μου είπε ένας (κατά τα λοιπά) τεράστιος μλκς κάποτε, δεν θα βάλεις εσύ μυαλό σε όλο τον κόσμο.

tsompanis
14/02/2014, 09:51
ΧΟΛΗ....??? ΠΟΙΑ ΧΟΛΗ........??







Φιλαράκο.........άπέχουμε πολύ
Άλλο πίκρα,άλλο χολή.
Πίκρα ναί,άλλά χολή όχι στό μόνο πού μοιάζουν είναι τό πικρό...!!!
Άν μπορείς νά ξεχωρίσεις αύτά τά δύο...??
Πίκρα γιά τή ΒΛΑΚΕΙΑ αύτού τού κόσμου,ή όποία ξεκινάει
άπό τήν έλλειψη......
..
ΠΑΙΔΕΙΑΣ
Και παιδεια να υπαρξει μην νομιζεις οτι εχουμε καταφερει κατι.
Και αν νομιζεις οτι δεν πιαστηκες κοροιδο αγοραζοντας ενα αυτοκινητο που σου σερβιραν,κοιτα λιγο γυρω σου στα υπολοιπα.οι πωλησεις σε υφαντης και νικας ξαναανεβηκαν στα παλια επιπεδα και τα χρυσοψαρα συνεχιζου ν να ψωνιζουν ξχνωντας τι τους σερβιραν πριν ενα χρονο...και πολυ ειπα!

notakos600
14/02/2014, 09:55
Το πόσο ανόητος είναι αυτός που ψωνίζει με βάση το όποιο βραβείο και όχι με τα δικά του προσωπικά κριτήρια, δεν το συζητάμε... Εδω Τερενς έχεις απόλυτο δίκαιο να συζητάς γοα θύματα μάρκετινγκ.

+10000

irinia
14/02/2014, 18:34
Και παιδεια να υπαρξει μην νομιζεις οτι εχουμε καταφερει κατι.
Και αν νομιζεις οτι δεν πιαστηκες κοροιδο αγοραζοντας ενα αυτοκινητο που σου σερβιραν,κοιτα λιγο γυρω σου στα υπολοιπα.οι πωλησεις σε υφαντης και νικας ξαναανεβηκαν στα παλια επιπεδα και τα χρυσοψαρα συνεχιζου ν να ψωνιζουν ξχνωντας τι τους σερβιραν πριν ενα χρονο...και πολυ ειπα!







ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ.............Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙΣ







Είναι ή γνώση..........δέν γίνομαι ίσοπεδωτικός,
ύπάρχει έλπίδα,σέ αύτόν τόν πλανήτη.
Άλλιώς............
Όσο μάς έπιτρέπει ή τσέπη μας,έπιλέγουμε.
Θά έκανες γιά παράδειγμα 250 χιλιόμετρα νά βρείς έναν τενεκέ τυρί
πού γίνεται άπό ΓΑΛΑ καί όχι άπό σκόνη...??
Θά έψαχνες χόρτα χωρίς φάρμακα...??
Μέσα στήν τρέλλα πού ζούμε,ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ άνεπτυγμένη τήν κρίση,
τότε ναί ίσως γυρίσουμε τήν πλάτη στή ντομάτα τού Ίανουαρίου
καί φάμε λάχανο καί ζοχιά...!!!
Συμφωνώ μόνοι μας βγάζουμε τά μάτια μας.........ΟΜΩΣ
ή ένημέρωση,ή πληροφόρηση καί ή άξιολόγηση όλων αύτών
έρχεται όταν ύπάρχει........ΠΑΙΔΕΙΑ...!!!
Άν θεωρείς ότι όλα είναι μάταια, τότε τραβιέσαι σέ μιά γωνιά
καί βλέπεις τόν κόσμο νά καίγεται περιμένοντας τό τέλος.....
Άν όμως ήμασταν τόσο πεσιμιστές,τότε κακώς άναπνέουμε φίλε.....