PDA

View Full Version : Πως Μυτιληνιός αναπαλαίωσε πλήρως μοτοσυκλέτα του 1902….(ΦΩΤΟ)



papg
13/02/2014, 07:57
Δεν ξέρω αν είναι στη σωστή ενότητα αλλα έχει ενδιαφέρων

Πως Μυτιληνιός αναπαλαίωσε πλήρως μοτοσυκλέτα του 1902….(ΦΩΤΟ)

Ο Χρήστος από την Μυτιλήνη μας έστειλε φωτογραφίες από μία μοτοσικλέτα στην οποία έκανε ανακατασκευή το 2008 και όπως μπορείτε να δείτε τη διατηρεί σε άριστη κατάσταση.


Ο ίδιος είναι συλλέκτης και διαθέτει και άλλες μοτοσικλέτες.


Όσον αφορά τη συγκεκριμένη που δημοσιεύει σήμερα το zougla.gr στην στήλη «η φωτογραφία της ημέρας» να σημειώσουμε πως το εργοστάσιο που την κατασκεύασε παρήγαγε ποδήλατα Adler, γραφομηχανές, μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα από το 1902 έως το 1957. Τότε ενώθηκε με την Triumph για να σχηματίσουν την Trumpf - Adler η οποία εξαγοράστηκε από την Grundig και αργότερα από την Olivetti.


πηγή http://www.lesvospost.com/2014/02/1902.html#.Uvxq9nKneNY

byron
13/02/2014, 08:32
Δεν ξέρω αν είναι στη σωστή ενότητα αλλα έχει ενδιαφέρων

Πως Μυτιληνιός αναπαλαίωσε πλήρως μοτοσυκλέτα του 1902….(ΦΩΤΟ)

Ο Χρήστος από την Μυτιλήνη μας έστειλε φωτογραφίες από μία μοτοσικλέτα στην οποία έκανε ανακατασκευή το 2008 και όπως μπορείτε να δείτε τη διατηρεί σε άριστη κατάσταση.


Ο ίδιος είναι συλλέκτης και διαθέτει και άλλες μοτοσικλέτες.


Όσον αφορά τη συγκεκριμένη που δημοσιεύει σήμερα το zougla.gr στην στήλη «η φωτογραφία της ημέρας» να σημειώσουμε πως το εργοστάσιο που την κατασκεύασε παρήγαγε ποδήλατα Adler, γραφομηχανές, μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα από το 1902 έως το 1957. Τότε ενώθηκε με την Triumph για να σχηματίσουν την Trumpf - Adler η οποία εξαγοράστηκε από την Grundig και αργότερα από την Olivetti.


πηγή http://www.lesvospost.com/2014/02/1902.html#.Uvxq9nKneNY

Μάλλον ο δημοσιογράφος είναι ολίγον άσχετος ή κάποιος προσπαθεί να εντυπωσιάσει τους αναγνώστες. Δεν θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να καταλάβει κάποιος οτι δεν μπορεί να είναι του...1902 το μηχανάκι.

Ενα Μ100 του 1950 είναι.

sapila racing
13/02/2014, 09:21
Μάλλον ο δημοσιογράφος είναι ολίγον άσχετος ή κάποιος προσπαθεί να εντυπωσιάσει τους αναγνώστες. Δεν θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να καταλάβει κάποιος οτι δεν μπορεί να είναι του...1902 το μηχανάκι.

Ενα Μ100 του 1950 είναι.

+ 1074 στον byron

DimChios
13/02/2014, 09:57
Μάλλον ο δημοσιογράφος είναι ολίγον άσχετος ή κάποιος προσπαθεί να εντυπωσιάσει τους αναγνώστες. Δεν θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να καταλάβει κάποιος οτι δεν μπορεί να είναι του...1902 το μηχανάκι.

Ενα Μ100 του 1950 είναι.


:lol: πλακα κανεις!?

GFawkes
13/02/2014, 10:08
Εστω και με 48 χρονια διαφορα,

ευγε στον φιλο που εκανε και παλι μια δεσποινιδα ετων 64 να κυκλοφορησει και παλι...

:beer:

pav.ion
14/02/2014, 22:37
Μάλλον ο δημοσιογράφος είναι ολίγον άσχετος ή κάποιος προσπαθεί να εντυπωσιάσει τους αναγνώστες. Δεν θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να καταλάβει κάποιος οτι δεν μπορεί να είναι του...1902 το μηχανάκι.

Ενα Μ100 του 1950 είναι.

Εχω την εντυπωση οτι αυτο λεει και ο δημοσιογραφος στο αρθρο του... για ξανα διαβαστε το...!!!!:winka::winka:

byron
15/02/2014, 07:20
Εχω την εντυπωση οτι αυτο λεει και ο δημοσιογραφος στο αρθρο του... για ξανα διαβαστε το...!!!!:winka::winka:

Εχω την εντύπωση οτι το διόρθωσε. Το url http://www.lesvospost.com/2014/02/1902.html#.Uv8EmIUcoUB αναφέρει το νούμερο 1902 πάντως...:cool:

bikas
15/02/2014, 07:41
να σημειώσουμε πως το εργοστάσιο που την κατασκεύασε παρήγαγε ποδήλατα Adler, γραφομηχανές, μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα από το 1902 έως το 1957. Τότε ενώθηκε με την Triumph για να σχηματίσουν την Trumpf - Adler η οποία εξαγοράστηκε από την Grundig και αργότερα από την Olivetti.





δε νομίζω ότι το διευκρινίζεις,αλλά που θα εβρισκε ανταλλακτικά του 1902?εκτος κι αν δεν ειχε τίποτα μηχανολογικο.
πάντως μπράβο του , όμορφη είναι,ελπίζω να ναι καπου εδω μέσα και να δώσει περισσοτερες φωτο.

motomaniac
18/01/2017, 16:28
ξεθαβω και ρωταω. αυτο ειναι Μ100?
377719

sapila racing
18/01/2017, 17:48
ξεθαβω και ρωταω. αυτο ειναι Μ100?
377719

Μπα, τα Adler M100 ειχαν διαφορετικό φτερό εμπρός.
Παντως πρέπει να είναι Γερμανικό και γύρω στο 1955 αν κρίνω απο την πίσω αναρτηση plunger.

Coyote.V
18/01/2017, 19:04
ξεθαβω και ρωταω. αυτο ειναι Μ100?
Δεν ξέρω πάντως έχουν διαφορές... αυτό βγάζει την εξάτμιση δεξιά και του μυτιληνιού αριστερά. Επίσης έχουν διαφορές στο μπροστινό σύστημα ανάρτησης και τα κέντρα των τροχών, φτερό μπροστά, πιο χοντρό σκελετό, φανάρι, διαφορετικά κυλινδροπίστονα...και γενικά όλο το μοτέρ.
Με την πρώτη ματιά φαίνονται ίδια αλλά δεν είναι !

motomaniac
19/01/2017, 17:30
Μπα, τα Adler M100 ειχαν διαφορετικό φτερό εμπρός.
Παντως πρέπει να είναι Γερμανικό και γύρω στο 1955 αν κρίνω απο την πίσω αναρτηση plunger.

εγω παλι απο συζητηση στο facebook με διαφορους παλιους εχω καταληξει οτι ειναι adler αλλα με αλλο μπροστινο και μοτερ. και μαλιστα το μπροστινο απο οπου κι αν ξηλωθηκε ηρθε αυτουσιο με φαναρι κλπ..

Δεν ξέρω πάντως έχουν διαφορές... αυτό βγάζει την εξάτμιση δεξιά και του μυτιληνιού αριστερά. Επίσης έχουν διαφορές στο μπροστινό σύστημα ανάρτησης και τα κέντρα των τροχών, φτερό μπροστά, πιο χοντρό σκελετό, φανάρι, διαφορετικά κυλινδροπίστονα...και γενικά όλο το μοτέρ.
Με την πρώτη ματιά φαίνονται ίδια αλλά δεν είναι !
αυτο δεν εχει καμια σημασια εφοσον μοτερ και βασεις δεν ειναι της μανας του. και ο σκελετος απο την μεση κατω εχει κολλημενες πιο χοντρες σωληνες οπως πολυ καλα προσεξες!!!! αν δεις ευθεια κατω απο την ταπα φαινεται το γαζι αλλα γαμωτο το φορουμ δεν αφηνει να ανεβασω φωτο σε σωστη αναλυση.

SoR
20/01/2017, 07:49
να υποθέσω οτι θα είναι λίγο δύσκολο να βρω τα στοιχεία του Μυτιληνιού ε;;;;

sapila racing
20/01/2017, 09:42
εγω παλι απο συζητηση στο facebook με διαφορους παλιους εχω καταληξει οτι ειναι adler αλλα με αλλο μπροστινο και μοτερ. και μαλιστα το μπροστινο απο οπου κι αν ξηλωθηκε ηρθε αυτουσιο με φαναρι κλπ..

αυτο δεν εχει καμια σημασια εφοσον μοτερ και βασεις δεν ειναι της μανας του. και ο σκελετος απο την μεση κατω εχει κολλημενες πιο χοντρες σωληνες οπως πολυ καλα προσεξες!!!! αν δεις ευθεια κατω απο την ταπα φαινεται το γαζι αλλα γαμωτο το φορουμ δεν αφηνει να ανεβασω φωτο σε σωστη αναλυση.

Οπως και να έχει Adler δεν είναι.
Στην καλύτερη να είναι μισό Adler και μισο κατι αλλο. ;)

motomaniac
20/01/2017, 15:29
Οπως και να έχει Adler δεν είναι.
Στην καλύτερη να είναι μισό Adler και μισο κατι αλλο. ;)

μαλλον ετσι ειναι. και παλι δεν ειμαι σιγουρος.. η ουσια ειναι οτι πλεον κανει μονο για διακοσμηση.