PDA

View Full Version : Ryanair: Βάσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη



Σελίδες : [1] 2

kachius
13/02/2014, 10:33
Δεν είδα να αναφέρεται κάπου, αλλά η ryanair ανακοίνωσε πρόσφατα το άνοιγμα δύο νέων βάσεων, μία στην Αθήνα και μία στη Θεσσαλονίκη με αρχικούς προορισμούς :
-από Αθήνα για : Μιλάνο Θεσσαλονίκη Ρόδο Πάφο Χανιά Λονδίνο
και σε 16 από Θεσσαλονίκη (Ελλαδα, Ιταλία, Νορβηγία, Βέλγιο, Αγγλία, Κύπρο, Ισπανία - έχει ήδη πτήσεις από/προς Θεσσαλονίκη, αλλά με τη βάση ανοίγει προορισμούς εσωτερικού που δεν είχε).
Οι πτήσεις ξεκινάνε τον Απρίλιο.

Άνοιξα το παρόν προς ενημέρωση καθώς η συγκεκριμένη εταιρεία έχει αρκετά χαμηλές τιμές και βγάζει συχνά πυκνά και προσφορές όπως έχει τώρα:
για πτήσεις που θα πραγματοποιηθούν εντός Απριλίου-Μαΐου στο δρομολόγιο Αθήνα-Θεσσαλονίκη και θα αγοραστούν τα εισιτήρια μέχρι σήμερα τα μεσάνυχτα, οι τιμές ξεκινάνε από 9,99ευρώ ανά άτομο (χωρίς επιστροφή) τελική τιμή (με όλους τους φόρους κτλ).

Έκλεισα δύο εισιτήρια για Απρίλιο, με επιστροφή στα 40 ευρώ!! και έφτασε τα 62 βάζοντας κράτηση θέσης!
(50 έχει το κτελ για ένα άτομο...)

http://www.ryanair.com/

GFawkes
13/02/2014, 10:46
Τα κοστη της ειναι πλασματικα αφου οι φτηνες θεσεις ειναι ελαχιστες(κραχτες)
χρεωνει τα παντα, απο το νερο μεχρι την βαλιτσα, την χρηση πιστωτικης, την κρατηση και οτι μπορεις και οχι να φανταστεις....
και επιπλεον οι τιμες ειναι διχως φορους...οποτε προσοχη στον ενθουσιασμο...
Τωρα που ξεκιναει θα δωσει μερικες φτηνες για διαφημιση οποτε οποιος προλαβει...γενικως εγω θα την απεφευγα, μιας και 7 φορες που την ειχα χρησιμοποιησει πιο παλια απο γερμανια ειναι και τις 7 καθυστερηση απο 2~6 ωρες.

blackbusa
13/02/2014, 11:05
Τα κοστη της ειναι πλασματικα αφου οι φτηνες θεσεις ειναι ελαχιστες(κραχτες)
χρεωνει τα παντα, απο το νερο μεχρι την βαλιτσα, την χρηση πιστωτικης, την κρατηση και οτι μπορεις και οχι να φανταστεις....
και επιπλεον οι τιμες ειναι διχως φορους...οποτε προσοχη στον ενθουσιασμο...
Τωρα που ξεκιναει θα δωσει μερικες φτηνες για διαφημιση οποτε οποιος προλαβει...γενικως εγω θα την απεφευγα, μιας και 7 φορες που την ειχα χρησιμοποιησει πιο παλια απο γερμανια ειναι και τις 7 καθυστερηση απο 2~6 ωρες.

οι τιμες ειναι τελικες με τους φορους μονο για την πτηση...για τα υπολοιπα οντως χρεωνεσε αλλα οχι για την χρηση τις πιστωτικης/χρεωστικης...για ενα τριημερακι με απλη χειραποσκευη (η οποια δεν χρεωνετε) οι τιμες ειναι σουπερ...φτηνα εισητηρια/προσφορες εχουν παντα...εστω στην ευρωπη το θεμα καθυστερησεις το εχουνε λυσει...οσες φορες ταξιδεψα κανενα προβλημα δηλαδη...ειδα πχ Αθηνα/Σαλλονικα με 35 ευρο...δεν κακο θα ελεγα...

GFawkes
13/02/2014, 11:09
"Τωρα που ξεκιναει θα δωσει μερικες φτηνες για διαφημιση οποτε οποιος προλαβει..."

θα το ξαναδουμε σε 6-8 μηνες...

παλια ταξιδευα πολυ....δεν με επεισε...πιο καλα easyjet αν θες να μπεις στο τρυπακι των economy...ή Transavia

kachius
13/02/2014, 11:12
Σίγουρα δεν έχουν 10 ευρώ και οι 185 θέσεις, εταιρεία είναι δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Οι τιμές πάντως είναι τελικές ΜΕ τους φόρους, με όλα (τα αγόρασα τα εισιτήρια).

Από εκεί και πέρα, όπως ακριβώς τα λες, δεν έχει καμμία "δωρεάν" παροχή.
Ότι θες να φας/πιεις μέσα στο αεροπλάνο το πληρώνεις, για να βάλεις βαλίτσα (πέραν της χειραποσκευής) την πληρώνεις, για να επιλέξεις/κρατήσεις θέσεις το πληρώνεις (22 ευρώ τα πλήρωσα αυτά, για 2 άτομα, και για τις 2 πτήσεις) κτλ κτλ

Στον αντίποδα, το φθηνότερο που έχω βρει με Αιγαίου/Ολυμπιακή εδώ και ένα χρόνο που το παλεύω είναι 200ευρώ για 2 άτομα (με επιστροφή) και δεν το έκλεισα ποτέ.
Δεν υποστηρίζω ότι η ryanair είναι η εταιρειάρα η τσαμπέ που μας έκανε μάγκες, με τίποτα.
Όμως, γνωρίζοντας τί πληρώνεις και τί χρειάζεσαι (κατά περίπτωση) είναι μια χαρά και αξίζει (τώρα που έχει βάση στην Αθήνα) να έχει κανείς το νου του -ειδικά όσοι αποκλείουν το αεροπορικό ταξίδι λόγο κόστους!
Με 62 ευρώ δεν πας Θεσσαλονική ούτε με ΚΤΕΛ ούτε με αυτοκίνητο τώρα πια (με ΟΣΕ μόνο, αν και μόνο αν πετύχεις εισιτήριο στην online προσφορά των 9 ευρώ)
Και να θυμίσω πως είχαν 40! όχι 62 (θα μπορούσα κάλλιστα να μην κλείσω θέσεις και να κάτσουμε όπου βρούμε)

Νομίζω πως κάποιος που έτσι κι αλλιώς πετάει, δε θα την προτιμήσει -ειδικά εκτός προσφορών- αφού βάζοντας τις πιο συνήθεις τιμές της, κράτηση θέσης, βαλίτσα κτλ βγαίνει λίγο φθηνότερη από τις κλασσικές (και πάλι φθηνότερη βγαίνει, αλλά άμα σε παίρνει να πας με τις άλλες, τις προτιμάς για πολλούς λόγους).
Ανοίγει όμως το δρόμο (ή μάλλον, τον ουρανό) για μερικά φτωχαδάκια σαν και εμένα :)
Προσωπική εμπειρία ακόμα δεν έχω αλλά δεν έχω και απαιτήσεις (ένεκα κόστους). Όσο και να με ταλαιπωρήσει και χρονικά και "σωματικά", χειρότερα από κτελ/τραίνο δε θα είναι (η εναλλακτική μου δε θα ήταν αεροπλάνο, λόγω οικονομικών)

Και μία ακόμα υπόδειξη: τις προσφορές τις βγάζει ένα με δύο μήνες πριν συνήθως.
:wave2:

Vstrommer71
13/02/2014, 11:17
Ryanair,πονεμενη ιστορια...
Αν θες να πας καπου σουπερ οικονομικα,χωρις αποσκευες και σε βολευει το αεροδρομιο που χρησιμοποιει(γιατι συνηθως τα αεροδρομια που παει,με ελαχιστες εξαιρεσεις,ειναι στου διαολου την μανα) ειναι μια χαρα.Αλλιως οπου ειναι δυνατον προτιμω Norwegian,που ειναι κι αυτη low cost αλλα με πολυ νεωτερα αεροπλανα και ιντερνετ στο ταξιδι.
Τωρα για Αθηνα-Θεσσαλονικη μια χαρα ειναι η Ryan,και καλο θα κανει για να αναγκαστει και η Aegean να ριξει τις τιμες της γιατι οι τιμες των πτησεων εσωτερικου ειναι πολυ ψηλες.
Και οσοι πατε με Ryanair μην ξεχνατε,τυπωνουμε το εισιτηριο μας πριν σε απλο φυλλο Α4,αλλιως μολις θα ακουσετε ποσο ζητανε αν δεν εχετε προεκτυπωσει το εισιτηριο θα πεσετε απο την καρεκλα χαχα

DimChios
13/02/2014, 11:30
αλλιως μολις θα ακουσετε ποσο ζητανε αν δεν εχετε προεκτυπωσει το εισιτηριο θα πεσετε απο την καρεκλα χαχα

πόσο και παω να στήσω ενα φωτοτυπικο εξω απο τα γκισε!

:lol:

jorge's garage
13/02/2014, 13:14
Ryanair,πονεμενη ιστορια...
Αν θες να πας καπου σουπερ οικονομικα,χωρις αποσκευες και σε βολευει το αεροδρομιο που χρησιμοποιει(γιατι συνηθως τα αεροδρομια που παει,με ελαχιστες εξαιρεσεις,ειναι στου διαολου την μανα) ειναι μια χαρα.Αλλιως οπου ειναι δυνατον προτιμω Norwegian,που ειναι κι αυτη low cost αλλα με πολυ νεωτερα αεροπλανα και ιντερνετ στο ταξιδι.
Τωρα για Αθηνα-Θεσσαλονικη μια χαρα ειναι η Ryan,και καλο θα κανει για να αναγκαστει και η Aegean να ριξει τις τιμες της γιατι οι τιμες των πτησεων εσωτερικου ειναι πολυ ψηλες.
Και οσοι πατε με Ryanair μην ξεχνατε,τυπωνουμε το εισιτηριο μας πριν σε απλο φυλλο Α4,αλλιως μολις θα ακουσετε ποσο ζητανε αν δεν εχετε προεκτυπωσει το εισιτηριο θα πεσετε απο την καρεκλα χαχα
Εγω που ειχα πεταξει περσυ με ryanair απο ενα τοπικο αεροδρομιο της ολλανδιας για λονδινο ειχε πολυ καλες τιμες, εκλεισα τα εισητηρια 18ε πηγαινε ελα(αλλα μετα την πατησα γιατι επελεξα θεση και χρεωθηκα αλλα 23 ε απο βλακεια μου που δεν το εψαξα.Τα εισητηρια δεν τα ειχα εκτυπωσει αλλα τα ειχα στο κιν μου σε pdf τους το εδειξα και δεν μου χρεωσαν τπτ παραπανω,μου εδωσαν το boarding pass,τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι.
Mε aegean δεν ξαναταξιδευω μεχρι να πεσουν οι τιμες της, δεν ξερω πως την εχει δει,τον δεκεμβρη που ειχα ξαναπαει παλι ολλανδια εψαχνα tickets 2 βδομαδες πριν και το πιο φθηνο ηταν στα 330 ενω τελικα εκλεισα με swiss air στα 180 πηγαινε ελα και απευθειας και φαγτο μεσα....

jorge's garage
13/02/2014, 13:20
πόσο και παω να στήσω ενα φωτοτυπικο εξω απο τα γκισε!

:lol:
και θα πουλάς φωτοτυπίες-μπουγάτσες? αν ναι βαζω το χρημα για την επιχείρηση :smokin:

GFawkes
13/02/2014, 13:36
jorge's garage




",τον δεκεμβρη που ειχα ξαναπαει παλι ολλανδια εψαχνα tickets 2 βδομαδες πριν και το πιο φθηνο ηταν στα 330 ενω τελικα εκλεισα με swiss air στα 180 πηγαινε ελα και απευθειας και φαγτο μεσα.... "


Βρες μου απο σημερα εισητηριο Δεκεμβριο για ολλανδια με 180€ και σου δινω και 50€ μπονους...
με βαλιτσουλα ε....

Emden
13/02/2014, 13:49
Τα κοστη της ειναι πλασματικα αφου οι φτηνες θεσεις ειναι ελαχιστες(κραχτες)
χρεωνει τα παντα, απο το νερο μεχρι την βαλιτσα, την χρηση πιστωτικης, την κρατηση και οτι μπορεις και οχι να φανταστεις....
και επιπλεον οι τιμες ειναι διχως φορους...οποτε προσοχη στον ενθουσιασμο...
Τωρα που ξεκιναει θα δωσει μερικες φτηνες για διαφημιση οποτε οποιος προλαβει...γενικως εγω θα την απεφευγα, μιας και 7 φορες που την ειχα χρησιμοποιησει πιο παλια απο γερμανια ειναι και τις 7 καθυστερηση απο 2~6 ωρες.

Μια χαρα ειναι η Ryan. Παραθετω... Στοκχολμη Ταλιν ~15 ευρω πανε ελα κρατησ 16 μερες πριν
Στοκχολμη Λονδινο ~ 34 ευρω πανε ελα κρατηση 7 μερες πριν .
Στοκχολμη Βρεμη ~27 ευρω πανε ελα 10 μερες πριν.

Αρνητικα...
- δεν εχεις θεση
- δεν δινουν τπτ on flight αλλα ξερετε κατι ουτε η πουτανα η SAS ουτε η Νorwegian.
- Ειναι σε περιεργα αεροδρομια... οχι παντου.. Στο 35 % ειναι στα ιδια.


Με αυτα τα λεφτα.. ουτε μεχρι το μαραθωνα πας

kachius
13/02/2014, 13:54
Όσοι έχετε πετάξει μαζί τους λύστε μου μια απορία,
με ελληνική αστυνομική ταυτότητα που έχει τα στοιχεία μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες μπορείς να πετάξεις;
Σε πτήση εσωτερικού (Ελλάδα) αναφέρομαι (αν και δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα καμμία).

Τους έστειλα ένα mail αλλά καθώς μου ήρθε αυτόματη απάντηση με παραπομπή στο FAQ αμφιβάλλω αν θα λάβω και συγκεκριμένη (θα τους πάρω τηλέφωνο μάλλον).
Το αναφέρουν ξεκάθαρα ότι δέχονται την ελληνική ΑΤ αλλά δε ξέρω μήπως δέχονται μόνο την "καινούργια" που έχει τα στοιχεία και με λατινικούς...

jorge's garage
13/02/2014, 14:06
jorge's garage




",τον δεκεμβρη που ειχα ξαναπαει παλι ολλανδια εψαχνα tickets 2 βδομαδες πριν και το πιο φθηνο ηταν στα 330 ενω τελικα εκλεισα με swiss air στα 180 πηγαινε ελα και απευθειας και φαγτο μεσα.... "


Βρες μου απο σημερα εισητηριο Δεκεμβριο για ολλανδια με 180€ και σου δινω και 50€ μπονους...
με βαλιτσουλα ε....

Mε μια προχειρη ματια παιζουν αυτα και δινει και βαλιτσα εως 25 kg στις αποσκευες και φαγητο και ειναι για τον επομενο μηνα, οποτε πιστευω οτι αν το ψαξεις μεχρι δεκεμβρη θα βρεις (εγω κλεινω συνηθως απο ενα ξενο πρακτορειο και γλιτωνω αρκετα αλλα και στην airtickets μπορεις να βρεις φθηνα) και αν ψαξεις ημερομηνιες θα βρεις και απευθειας αρκετες πτησεις. Μετα μπορεις αν θες ακομα ποιο φθηνα μπορεις να πας πχ βρυξελες και απο κει περνεις ενα τραινο για rotterdam που κανει 1 ωρα και κατι και κοστιζει 13e περιπου, και εγω τις πρωτες φορες που πηγα τα χρυσοπληρωνα γιατι δεν ηξερα αλλα μετα εμαθα :p

jorge's garage
13/02/2014, 14:09
Όσοι έχετε πετάξει μαζί τους λύστε μου μια απορία,
με ελληνική αστυνομική ταυτότητα που έχει τα στοιχεία μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες μπορείς να πετάξεις;
Σε πτήση εσωτερικού (Ελλάδα) αναφέρομαι (αν και δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα καμμία).

Τους έστειλα ένα mail αλλά καθώς μου ήρθε αυτόματη απάντηση με παραπομπή στο FAQ αμφιβάλλω αν θα λάβω και συγκεκριμένη (θα τους πάρω τηλέφωνο μάλλον).
Το αναφέρουν ξεκάθαρα ότι δέχονται την ελληνική ΑΤ αλλά δε ξέρω μήπως δέχονται μόνο την "καινούργια" που έχει τα στοιχεία και με λατινικούς...
Για εσωτερικο δεν ξερω καθολου αλλα για εξωτερικο πρεπει να εχεις την καινουργια, αλλα μπορεις να βγαλεις την καινουργια just in case, την δικια μου μου την βγαλανε αυθημερον οταν την εχασα.

GFawkes
13/02/2014, 14:20
Τι στοκχολμη ταλιν ρε φιλε....

Αθηνα Ολλανδια ρωτησα.....


Μπορει και τζιμπουτι - αντεν να εχει με 5€ αλλα ποιος θελει να παει εκει;

GFawkes
13/02/2014, 14:22
Γκαραζ του Γιωργη....

oi τιμες σου ειναι για μεσα Μαρτη που ειναι πεθαμενατζιδικο...

Δεκεμβρη απο 330+
Ξερω τι λεω...

Vstrommer71
13/02/2014, 14:44
Μια χαρα ειναι η Ryan. Παραθετω... Στοκχολμη Ταλιν ~15 ευρω πανε ελα κρατησ 16 μερες πριν
Στοκχολμη Λονδινο ~ 34 ευρω πανε ελα κρατηση 7 μερες πριν .
Στοκχολμη Βρεμη ~27 ευρω πανε ελα 10 μερες πριν.

Αρνητικα...
- δεν εχεις θεση
- δεν δινουν τπτ on flight αλλα ξερετε κατι ουτε η πουτανα η SAS ουτε η Νorwegian.
- Ειναι σε περιεργα αεροδρομια... οχι παντου.. Στο 35 % ειναι στα ιδια.


Με αυτα τα λεφτα.. ουτε μεχρι το μαραθωνα πας
Kαλες ειναι οι τιμες της Ryan,ειπαμε.Απλα πρεπει να προσθεσεις +280 κορωνες πηγαινε/ελα στο (γαμω)Skavsta,το απεχθανομαι.Οπου μπορω μονο Arlanda
H SAS δεν ειναι κατι νεο οτι ειναι πατος(σου σπανε και τα νευρα οι αεροσυνοδοι ρωτωντας εκατο φορες αν θες τιποτα,εγω παντα τους απανταω εκατο φορες αν εχει τιποτα δωρεαν,οχι βεβαια),το ξερουνε κι εδω οι τοπικοι.Η Norwegian απειρως καλυτερη,και με ιντερνετ στο αεροπλανο.

Emden
13/02/2014, 15:09
Kαλες ειναι οι τιμες της Ryan,ειπαμε.Απλα πρεπει να προσθεσεις +280 κορωνες πηγαινε/ελα στο (γαμω)Skavsta,το απεχθανομαι.Οπου μπορω μονο Arlanda
H SAS δεν ειναι κατι νεο οτι ειναι πατος(σου σπανε και τα νευρα οι αεροσυνοδοι ρωτωντας εκατο φορες αν θες τιποτα,εγω παντα τους απανταω εκατο φορες αν εχει τιποτα δωρεαν,οχι βεβαια),το ξερουνε κι εδω οι τοπικοι.Η Norwegian απειρως καλυτερη,και με ιντερνετ στο αεροπλανο.

το skavsta ειναι μακρια ναι... αλλα και το Arlanda θελει busar h tog εκτος αν πας pedeltorg kai 58 κατι..

Προσωπικα ολα μου τα ΣΚ τα εκανα με ΡΥΑΝ πλην ενα δυο με norwegian..

Το νετ στη norwegian καλη ιδεα αλλα πολυυυυ μα πολυυυ αργο.
Τωρα που ειμαι Κοπενχαγη μου λειπει η ΡΥΑΝ καθως το πιο κοντινο ειναι μαλμε

jorge's garage
13/02/2014, 15:30
Γκαραζ του Γιωργη....

oi τιμες σου ειναι για μεσα Μαρτη που ειναι πεθαμενατζιδικο...

Δεκεμβρη απο 330+
Ξερω τι λεω...
Κοιτα μπορει τοτε να πετυχα προσφορα αλλα και για δεκεμβρη τωρα που ξαναειδα στο airtickets 196 μου το βγαζει και με αποσκευη για αμστερνταμ και απο βρυξελες μου το βγαζει 183 με αποσκευη συν αλλα 13e που ειναι το εισητηριο για τρενο 196 και εχει και πιο φθηνο στα 166 με air serbia που εχει και αποσκευες παλι δωρεαν. Γενικα ο μεσος ορος που κλεινω εισητηρια καθε 2-3 μηνες που ανεβαινω,αν τα κλεισω αρκετα ποιο νωρις παιζει γυρω στα 200-250 απο κει και περα εχω παει και με aegean παλια με 167 και κοντα σε γιορτες αλλα και με swiss με 340 εκτος εορτων οι τιμες ανεβοκατεβαινουν συνεχεια (ειδικα στις γιορτες) αλλα προσφορες βρισκεις αν το ψαχνεις ποιο νωρις και συνεχεια.

kalgeorge
13/02/2014, 15:41
οι τιμες ειναι τελικες με τους φορους μονο για την πτηση...για τα υπολοιπα οντως χρεωνεσε αλλα οχι για την χρηση τις πιστωτικης/χρεωστικης...για ενα τριημερακι με απλη χειραποσκευη (η οποια δεν χρεωνετε) οι τιμες ειναι σουπερ...φτηνα εισητηρια/προσφορες εχουν παντα...εστω στην ευρωπη το θεμα καθυστερησεις το εχουνε λυσει...οσες φορες ταξιδεψα κανενα προβλημα δηλαδη...ειδα πχ Αθηνα/Σαλλονικα με 35 ευρο...δεν κακο θα ελεγα...

+1000

kalgeorge
13/02/2014, 15:44
Ryanair,πονεμενη ιστορια...
Αν θες να πας καπου σουπερ οικονομικα,χωρις αποσκευες και σε βολευει το αεροδρομιο που χρησιμοποιει(γιατι συνηθως τα αεροδρομια που παει,με ελαχιστες εξαιρεσεις,ειναι στου διαολου την μανα) ειναι μια χαρα.Αλλιως οπου ειναι δυνατον προτιμω Norwegian,που ειναι κι αυτη low cost αλλα με πολυ νεωτερα αεροπλανα και ιντερνετ στο ταξιδι.
Τωρα για Αθηνα-Θεσσαλονικη μια χαρα ειναι η Ryan,και καλο θα κανει για να αναγκαστει και η Aegean να ριξει τις τιμες της γιατι οι τιμες των πτησεων εσωτερικου ειναι πολυ ψηλες.
Και οσοι πατε με Ryanair μην ξεχνατε,τυπωνουμε το εισιτηριο μας πριν σε απλο φυλλο Α4,αλλιως μολις θα ακουσετε ποσο ζητανε αν δεν εχετε προεκτυπωσει το εισιτηριο θα πεσετε απο την καρεκλα χαχα

kai opws POLY SWSTA eipe gia mena, o idioktitis tis etairias/......an eisai toso ilithios pou xaseis to eisitirio sou, i ksexaseis na to tupwseis...tote nai, gia timwria tha se valw na plirwseis 70 euro epanektypwsi

MG-KTiNoS
13/02/2014, 15:46
Εγώ Αθήνα Σαλόνικα πάω με μηχανάκι....
(και να πα να γ... η ρέλιαντ πως τη λένε)

Α ναι λέγανε και για 1000 θέσεις εργασίας...
:lol:

υγ
άμα έχετε και κανένα φίλο μηχανικό αεροσκαφών
να δουλεύει στο αροδρόμειο κ'αντε και μια ερώτηση
σχετική.
Τα συντηρούν μάστορα καλά τα αροπλάνα αυτοί?

kalgeorge
13/02/2014, 15:47
παιδες εχετε ΔΙΚΙΟ!!!!

απατη και δεν αξιζει η ραιαν....
να ταξιδευετε με τις αλλες, που σας πιανουν τον κωλο και δινουν και κατι να φας on flight οπως αναφερθηκε και καπου πιο πανω....

ρε τι διαβαζουμε :D

kalgeorge
13/02/2014, 15:48
Εγώ Αθήνα Σαλόνικα πάω με μηχανάκι....
(και να πα να γ... η ρέλιαντ πως τη λένε)

Α ναι λέγανε και για 1000 θέσεις εργασίας...
:lol:

οι θεσεις εργασιας υπαρχουν, αν δεις στο site τους.....αλλα ειναι πολυ εξειδικευμενες (αν θυμαμαι καλα) , δεν ειναι για ολα τα ποστα ακομα.....και δεν νομιζω οτι εχει ανακοινωσει ακομα για ελλαδα

Ichigo
13/02/2014, 15:53
Βέβαια αν στον προορισμό που επιλέξετε δε μπορεί να προσγειωθεί ο πιλότος πχ γιατί είναι σκοτεινός :rolleyes: o 10/28 ή ο 16/34 του SKG και ξαφνικά βρεθείτε σε καμιά Σόφια όπου θα πρέπει μετά να γυρίσετε με δικό σας μέσο πίσω, μην απορήσετε... :lol:

kachius
13/02/2014, 15:55
Αυτό με τις θέσεις εργασίας είναι μια μλκια και μισή των δημοσιογράφων και λοιπον του συναφιού, και έχει προκύψει από μια (αυθαίρετη) ισοδυναμία επισκεπτών/τουριστών που θα "φέρουν" τα νέα δρομολόγια σε θέσεις εργασίας που θα ανοίξουν (γενικά και αόριστα, όχι από την εν λόγο εταιρία) από την επιβατική κίνηση αυτή :a31:

kachius
13/02/2014, 15:59
Σε κάθε περίπτωση θα συμφωνήσω με


να ταξιδευετε με τις αλλες, που σας πιανουν τον κωλο και δινουν και κατι να φας on flight οπως αναφερθηκε και καπου πιο πανω....

και αφήστε τον Ο'λίγδη σε μας τους περίεργους (να προλαβαίνουμε και τα εισιτήρια :D )

jorge's garage
13/02/2014, 16:03
παιδες εχετε ΔΙΚΙΟ!!!!

απατη και δεν αξιζει η ραιαν....
να ταξιδευετε με τις αλλες, που σας πιανουν τον κωλο και δινουν και κατι να φας on flight οπως αναφερθηκε και καπου πιο πανω....

ρε τι διαβαζουμε :D

Απο ελλαδα με ryanair δεν ξερω τι τιμες παιζουν καθολου, απο ολλανδια παντως και ειδικα αν εφευγες απο τα τοπικα αεροδρομια η εταιρια μ@μουσε με τετοιες τιμες ειχα βρει τοτε που πηγα λονδινο εισητηριο παλι απο το τοπικο αεροδρομιο του μαστριχτ με raynair αεροπορικα για παρισι (χωρις αποσκευη παντα) 30e πηγαινε ελα...

MG-KTiNoS
13/02/2014, 16:03
οι θεσεις εργασιας υπαρχουν, αν δεις στο site τους.....αλλα ειναι πολυ εξειδικευμενες (αν θυμαμαι καλα) , δεν ειναι για ολα τα ποστα ακομα.....και δεν νομιζω οτι εχει ανακοινωσει ακομα για ελλαδα

Εγώ νομίζω.

Νομίζω ακόμα ότι είναι 32η σε ασφάλεια στο κόΖμο.

Νομίζω επίσης ότι είμαστε χαζοί που τους "ανοίγουμε" την αγορά μας
όταν δεν είμαστε σε θέση να εδραιωθούμε μέσα σ αυτή.

Φυσικά νομίζω ότι μερικοί από εμάς για 1 (ΕΝΑ) ευρώ πιο φτηνά
γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τα πάντα και καμία σχέση δεν
έχουμε με κάτι άλλους χαζούς που υπερασπίζονται την Αμερικάνικη μοτοσυκλέτα πχ
ή το Ιταλικά αυτοκίνητο κλπ κλπ

Αυτά νομίζω...
:smokin:

kalgeorge
13/02/2014, 16:08
Βέβαια αν στον προορισμό που επιλέξετε δε μπορεί να προσγειωθεί ο πιλότος πχ γιατί είναι σκοτεινός :rolleyes: o 10/28 ή ο 16/34 του SKG και ξαφνικά βρεθείτε σε καμιά Σόφια όπου θα πρέπει μετά να γυρίσετε με δικό σας μέσο πίσω, μην απορήσετε... :lol:

ναι μωρε....ενω οταν πας μυκονο και κανει 15 βολτες γυρω γυρω γιατι εχει πολυ αερα και δεν μπορει να προσγειωθεί είναι καλα

kalgeorge
13/02/2014, 16:10
Εγώ νομίζω.

Νομίζω ακόμα ότι είναι 32η σε ασφάλεια στο κόΖμο.

Νομίζω επίσης ότι είμαστε χαζοί που τους "ανοίγουμε" την αγορά μας
όταν δεν είμαστε σε θέση να εδραιωθούμε μέσα σ αυτή.

Φυσικά νομίζω ότι μερικοί από εμάς για 1 (ΕΝΑ) ευρώ πιο φτηνά
γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τα πάντα και καμία σχέση δεν
έχουμε με κάτι άλλους χαζούς που υπερασπίζονται την Αμερικάνικη μοτοσυκλέτα πχ
ή το Ιταλικά αυτοκίνητο κλπ κλπ

Αυτά νομίζω...
:smokin:

θελεις να διευκρινησεις το 1 ευρω??
γιατι τα ξαφερφια μου που μενουν βολο , εκαναν τα ταξιδια στην γερμανια , κεντρο βολου-μακρυνιτσα.....
και τους εβγαινε και λιγοτερο απο εναν καφε στην παραλια του βολου....
οτι ναναι....

jorge's garage
13/02/2014, 16:18
Βέβαια αν στον προορισμό που επιλέξετε δε μπορεί να προσγειωθεί ο πιλότος πχ γιατί είναι σκοτεινός :rolleyes: o 10/28 ή ο 16/34 του SKG και ξαφνικά βρεθείτε σε καμιά Σόφια όπου θα πρέπει μετά να γυρίσετε με δικό σας μέσο πίσω, μην απορήσετε... :lol:

ναι μωρε....ενω οταν πας μυκονο και κανει 15 βολτες γυρω γυρω γιατι εχει πολυ αερα και δεν μπορει να προσγειωθεί είναι καλα
ichigo πας μυκονο? :p

MG-KTiNoS
13/02/2014, 16:23
θελεις να διευκρινησεις το 1 ευρω??
γιατι τα ξαφερφια μου που μενουν βολο , εκαναν τα ταξιδια στην γερμανια , κεντρο βολου-μακρυνιτσα.....
και τους εβγαινε και λιγοτερο απο εναν καφε στην παραλια του βολου....
οτι ναναι....

Σκορδοκαίλα μου τι έκαναν τα ξαδέρφια σου....
:lol:
Εγώ ξέρω ότι σου έγραψα παραπάνω
Ασφάλεια νο32 στο κόσμο.
Πάει να πει πάτος

Ξέρω ακόμα αυτό
http://www.fpress.gr/oikonomia/ergasia/item/13783-h-ryanair--oi-2800-nees-theseis-ergasias-kai-ta-epikoinoniaka-paihnidia

Ως εκ τούτου κάτι ότι να ναι και εξυπναδούλες κράτατες για τα ξαδέρφια σου
:D

-x- z750
13/02/2014, 16:25
Όσοι έχετε πετάξει μαζί τους λύστε μου μια απορία,
με ελληνική αστυνομική ταυτότητα που έχει τα στοιχεία μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες μπορείς να πετάξεις;
Σε πτήση εσωτερικού (Ελλάδα) αναφέρομαι (αν και δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα καμμία).

Τους έστειλα ένα mail αλλά καθώς μου ήρθε αυτόματη απάντηση με παραπομπή στο FAQ αμφιβάλλω αν θα λάβω και συγκεκριμένη (θα τους πάρω τηλέφωνο μάλλον).
Το αναφέρουν ξεκάθαρα ότι δέχονται την ελληνική ΑΤ αλλά δε ξέρω μήπως δέχονται μόνο την "καινούργια" που έχει τα στοιχεία και με λατινικούς...
Για πτήσεις εσωτερικού δεν υπάρχει πρόβλημα εάν έχεις την παλιά ταυτότητα αρκεί να μην είναι φθαρμένη (κομμένη κτλ) για εξωτερικό όμως από 1/1/2009 δεν δέχονται τις παλιές ταυτότητες(Ειδικά στην Αγγλία)

kachius
13/02/2014, 16:27
Ο ελληνικός αντίποδας που είναι ντροπή μας και δεν στηρίζουμε (προσωπικά τουλάχιστον, δεν τον στήριζα γιατί δεν έφταναν τα κουκιά, όχι από επιλογή/σνομπ κτλ)
είναι η Αιγαίου και η Ολυμπιακή που είχαν στήσει καρτελ όλα αυτά τα χρόνια, και τώρα επισημοποιήθηκε και ο γάμος τους;
Που εισιτήριο (απλή μετάβαση) για Χίο το πλήρωνα 100 ευρώ το 2005?

Ή είναι η skyexpress που όταν η minoan (με την οποία έχουν κοινά δρομολόγια) κόβει κάποιο από τα δρομολόγιά της,
ανεβάζει τα εισιτήρια απο 40 ευρώ στα 230;;

Γιατί άλλο πράμα να στηρίζεις μια ελληνική επιχείρηση, και άλλο πράμα να στηρίζεις το βιαστή/κλεφτη της γειτονιάς σου.

Αλλού για αλλού θα καταλήξουμε το φοβόμουν αυτό.
Ο σκοπός μου εξ'αρχής πάντως ήταν απλά να ενημερώσω για τη νέα -για τους Αθηναίους- εταιρεία και τη συγκεκριμένη προσφορά που λήγει σήμερα για 20 ευρώ τελική τιμή με επιστροφή Αθήνα/Θεσσαλονίκη...

Κρατάω αυτό, και θα ξαναγράψω μόνο όταν μάθω για κάποια μελοντική προσφορά μπας και το δει κάποιος που τον ενδιαφέρει.
Ούτε θα την υπερασπιστώ σε κάτι (δε με πληρώνει κιόλας) ούτε τίποτα.
Υπάρχει το airliners.gr (http://www.airliners.gr/community/viewforum.php?f=94&sid=66567af3ccd9761444a6de4bd791adb7) με άπειρες σελίδες αναλωμένες σε υπέρμαχους και σε κατήγορους, εγώ τουλάχιστον δεν έχω διάθεση να αναπαραχθεί όλο αυτό εδώ, θα μείνω μόνο στην ενημέρωση.

kalgeorge
13/02/2014, 16:31
Σκορδοκαίλα μου τι έκαναν τα ξαδέρφια σου....
:lol:
Εγώ ξέρω ότι σου έγραψα παραπάνω
Ασφάλεια νο32 στο κόσμο.
Πάει να πει πάτος

Ξέρω ακόμα αυτό
http://www.fpress.gr/oikonomia/ergasia/item/13783-h-ryanair--oi-2800-nees-theseis-ergasias-kai-ta-epikoinoniaka-paihnidia

Ως εκ τούτου κάτι ότι να ναι και εξυπναδούλες κράτατες για τα ξαδέρφια σου
:D

βασικα τις εξυπναδουλες θα τις γραφω οπου γουσταρω και αν δεν σου αρεσει δεν διαβαζεις :D
δευτερον , οσον αφορα τις εργασιακες σχεσεις , ανεφερα και εγω πιο πανω οτι δεν υπαρχουν πουθενα
:D

kalgeorge
13/02/2014, 16:36
Ο σκοπός μου εξ'αρχής .

o σκοπος μας ειναι αυτη η απιστευτα γελοια νοοτροπια που εχουμε ( ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ, ΟΥΤΕ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΡΕΝΤ, απλα το παιρνω ως αφορμη ) να υποβαθμιζουμε - κατακρινουμε -κατακεραυνώνουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ νεο κυκλοφορησει.
το εχουμε στο αιμα μας πως να το κανουμε...νοιωθουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να πουμε ΚΑΤΙ ρε παιδι μου...οτι και αν ειναι αυτο....
αν παρακολουθεις καιρο το μοτο θα καταλαβεις τι λεω....

πρεπει να πεσουμε πανω να το φαμε....οτι και αν ειναι αυτο....


μα αυριο αν βγει μαγαζι πχ...που θα σου δινει μπουγατσα,-τυροπιτα-καφε και ρωσιδα δωρο στο ενα ευρο.....θα βγουν ΟΛΟΙ να το κραξουν

μα γιατι , δεν τηρει πχ τους κανονες συμπεριφορας....ή γαιτι ο σερβιτορος δεν χαμογελουσε οταν τα εδινε....ή γαιτι ειχε παιξει διπλο την ομαδα του στο στοιχημα...ή ξερω γω τι...

:lol:

MG-KTiNoS
13/02/2014, 16:42
o σκοπος μας ειναι αυτη η απιστευτα γελοια νοοτροπια που εχουμε ( ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ, ΟΥΤΕ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΘΡΕΝΤ, απλα το παιρνω ως αφορμη ) να υποβαθμιζουμε - κατακρινουμε -κατακεραυνώνουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ νεο κυκλοφορησει.
το εχουμε στο αιμα μας πως να το κανουμε...νοιωθουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να πουμε ΚΑΤΙ ρε παιδι μου...οτι και αν ειναι αυτο....
αν παρακολουθεις καιρο το μοτο θα καταλαβεις τι λεω....

πρεπει να πεσουμε πανω να το φαμε....οτι και αν ειναι αυτο....


μα αυριο αν βγει μαγαζι πχ...που θα σου δινει μπουγατσα,-τυροπιτα-καφε και ρωσιδα δωρο στο ενα ευρο.....θα βγουν ΟΛΟΙ να το κραξουν

μα γιατι , δεν τηρει πχ τους κανονες συμπεριφορας....ή γαιτι ο σερβιτορος δεν χαμογελουσε οταν τα εδινε....ή γαιτι ειχε παιξει διπλο την ομαδα του στο στοιχημα...ή ξερω γω τι...

:lol:

Αυριο που θα είμαστε όλοι άνεργοι ή "απασχολούμενοι" (δηλαδή τι αύριο) εκεί να δεις γέλια και φατσούλες
:smokin:

kalgeorge
13/02/2014, 16:48
Αυριο που θα είμαστε όλοι άνεργοι ή "απασχολούμενοι" (δηλαδή τι αύριο) εκεί να δεις γέλια και φατσούλες
:smokin:

συγνώμη αλλα ειλικρινά δεν καταλαβα που κολλαει αυτο.
αν θελεις με διαφωτιζεις

Ichigo
13/02/2014, 16:59
ichigo πας μυκονο? :p

Όχι. Δεν έχει καλό κλίμα για τις μπούκλες μου :smokin:

MG-KTiNoS
13/02/2014, 17:23
συγνώμη αλλα ειλικρινά δεν καταλαβα που κολλαει αυτο.
αν θελεις με διαφωτιζεις

Αν το είχες καταλάβει δεν θα έτρεχες να διαφημίσεις μια ξένη αεροπορική εταιρεία που απειλεί τις δικές σου
(που έχουν Έλληνες εργαζόμενους, πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα κλπ κλπ)
Αλλά είπαμε 1 ευρώ πιο φτηνά αρκεί.

Α κλείνει και ο χάλυβας και δίπλα πεθαίνουν και τα ναυπηγεία. Ν ανοίξουμε καιμιά σαμπάνια?
Εξ άλλου και οι Κορεάτες μια χαρά καβΓια φκιάνουν....
:(

kalgeorge
13/02/2014, 17:26
Αν το είχες καταλάβει δεν θα έτρεχες να διαφημίσεις μια ξένη αεροπορική εταιρεία που απειλεί τις δικές σου
(που έχουν Έλληνες εργαζόμενους, πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα κλπ κλπ)
Αλλά είπαμε 1 ευρώ πιο φτηνά αρκεί.

Α κλείνει και ο χάλυβας και δίπλα πεθαίνουν και τα ναυπηγεία. Ν ανοίξουμε καιμιά σαμπάνια?
Εξ άλλου και οι Κορεάτες μια χαρά καβΓια φκιάνουν....
:(

ρε φιλε ειλικρινα τωρα......εννοεις (αν καταλαβα καλα , αν οχι please διορθωσε με ....) οτι ΔΕΝ πρεπει να στηριζω την rayn για να στηριξω ελληνικες αεροπορικες???? για να μην χανουν την δουλεια τους ελληνες/???

ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
πω πω ρε φιλε να σαι καλα....τι παπατζα διαβασα βραδυατικα χαχαχαχαχχχχαχαχαχαχαχαχαχ....οχι ρε φιλε χαχχαχχχαχχαχαχ

ναι ρε συ....να πληρωσω 5πλασια ενα εισητηριο για να μην πεσει εξω η ολυμπιακη χααχχαχχ
εσυ (που μενεις και εξωτερικο αν εχω καταλαβει καλα) αυτο κανεις? λαστιχα για την μηχανη σου αγοραζεις απο ελλαδα?? μπουφαν? ρουχα? μπλουζες???

χαχαχαχαχχααχαχ


ΕΔΙΤ: παρακαλω οσοι διαβαζουν αυτο το θρεντ, να ΜΗΝ ταξιδεψουν με ραιν, επισης να μην αγοραζουν κρανη-μπουφαν κλπ κλπ απο εξω...γιατι εκλεισε η χαλυβουργια
:cry:

cityfly
13/02/2014, 17:31
Όσοι έχετε πετάξει μαζί τους λύστε μου μια απορία,
με ελληνική αστυνομική ταυτότητα που έχει τα στοιχεία μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες μπορείς να πετάξεις;
Σε πτήση εσωτερικού (Ελλάδα) αναφέρομαι (αν και δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμα καμμία).

Τους έστειλα ένα mail αλλά καθώς μου ήρθε αυτόματη απάντηση με παραπομπή στο FAQ αμφιβάλλω αν θα λάβω και συγκεκριμένη (θα τους πάρω τηλέφωνο μάλλον).
Το αναφέρουν ξεκάθαρα ότι δέχονται την ελληνική ΑΤ αλλά δε ξέρω μήπως δέχονται μόνο την "καινούργια" που έχει τα στοιχεία και με λατινικούς...

για εξωτερικό καλό είναι η ταυτότητα να είναι εώς δέκα ετών αλλιώς μπορεί να σου δημιουργήσουν πρόβλημα (το οποίο λογικά δε θα έχει να κάνει με το να μην πετάξεις αλλά η ταλαιπωρία δεν αποκλείεται)

teo_g7
13/02/2014, 17:34
Κάθε νέα εταιρία στην Ελλάδα μονο καλό μπορεί να κανει.Και στο επίπεδο του ανταγωνισμού και στο επίπεδο των θέσεων εργασίας.Σταματήστε λοιπον να γκρινιαζετε μπας και γίνει ποτε τίποτα σε αυτό τον τόπο.Η αγορά ελευθερη είναι,ο καθένας επιλέγει τι θα αγοράσει κι απο που οποτε όλα καλά.Μια παραπανω επιλογή δεν έβλαψε ποτε κανέναν.

cityfly
13/02/2014, 17:38
Η ryanair συνήθως έχει καλές τιμές αν κλείσεις τα εισητήρια γύρω στις 8 εβδομάδες πριν την πτήση,γενικά διαρκώς οι τιμές της ανεβοκατεβαίνουν.
Εϊναι στενές οι θέσεις και καταντάει κουραστική αλλά για μισή μία ώρα είναι εντάξει.
Αν βρεις καλό εισητήριο και θες να ταξιδεύσεις χωρίς αποσκευή και μπορείς να προγραμματίσεις το δρομολόγιο και βολεύει το δρομολόγιο σε σχέση με ανταγωνιστές τότε αξίζει αλλιώς όχι.
Εξυπηρέτηση χάλια, στην είσοδο πρέπει τα πάντα (ακόμα και οι τσάντες) να είναι μέσα στη χειραποσκευή ακόμα και πράγματα που αγοράστηκαν στα duty free.
Ο μόνος λόγο να πετάξει κανείς μαζί τους είναι είτε πολύ μεγάλη διαφορά στην τιμή είτε πιο βολικό δρομολόγιο είτε και τα δύο μαζί.
Και η σωστή σύγκριση δεν είναι πχ ryanair 50 και αιγαίο 100. Η σωστή σύγκριση είναι 50 + κόστος αγοράς φαγητού + ενδεχομένως διαφορά στο κόστος να πάς στο αεροδρόμιο αν πετάς κουλή ώρα + διαφορά στο συνολικό χρόνο εξ αιτίας αυτού κλπ.

kalgeorge
13/02/2014, 17:41
αν πετάς κουλή ώρα + διαφορά στο συνολικό χρόνο εξ αιτίας αυτού κλπ.


πχ easy jet? που για να βρεις φτηνο εισητηριο πετας 4 η ωρα τα ξημερωματα?
;)

cityfly
13/02/2014, 17:45
πχ easy jet? που για να βρεις φτηνο εισητηριο πετας 4 η ωρα τα ξημερωματα?
;)

ε ναι όλες το ίδιο είναι,
πότε έχουν καλές τιμές πότε όχι, το μόνο σίγουρο είναι ότι με αυτές τις δύο αν το βγάλεις τελευταία στιγμή δεν πιστεύεις τα νούμερα

cityfly
13/02/2014, 17:53
για την ώρα έχει πολύ καλές τιμές ακόμα και πιο μετά να κλείσεις άμα εδραιωθεί αυτό σίγουρα θα αλλάξει αλλά πάντα εκεί γύρω στις 8 εβδομάδες θα είναι τα καλά309703

αλλά βλέπετε πετά έξι και κάτι και εφτά και κάτι

AUFGEBRACHT
13/02/2014, 19:23
Διαβάστε τώρα αν θέλετε και την άποψή μου περί Ryanair, γιατί όπως εσείς κατέχετε τα μοτοσυκλετιστικά έτσι εμείς κατέχουμε τα αεροπορικά. :D
Δεν ξέρω εάν το θυμάται κανείς, αλλά τον Αύγουστο που μας πέρασε σε συνέχεια της γνωμοδότησης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αναφορικά με τη συγχώνευση OA-Aegean, η ιρλανδική εταιρεία διοργάνωσε συνέντευξη τύπου στην οποία κατηγόρησε τη διαδικασία της συγχώνευσης με αιτιολογικό ότι θα δημιουργηθεί μονοπώλιο στις ελληνικές αεροματαφορές και αυτό θα έχει αντίκτυπο στην τιμή εισιτηρίων για το επιβατικό κοινό, ενώ κατηγορούσαν και τη διοίκηση του Ελ.Βενιζέλος πως η τιμολογιακή πολιτική που ακολουθείται βλάπτει την επιβατική κίνηση προς Ελλάδα παρά τις προσπάθειες της Ryanair για αύξηση δρομολογίων. Με άλλα λόγια οι Ιρλανδοί "κόπτονταν" για την τσέπη των Ελλήνων -και όχι μόνο- επιβατών και για το καλό της Ελλάδας... Μάλιστα είχαν υποσχεθεί αυτό που αναφέρει ο φίλτατος που άνοιξε το thread, δηλ. βάσεις σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και υπόσχονταν 10.000.000 τουρίστες σε ετήσια βάση (4.000.000 Αθήνα, 2.000.000 Θεσσαλονίκη και 4.000.000 περιφερειακά αεροδρόμια), όπως μιλούσαν και για 10.000 θέσεις εργασίας ως απόρροια των παραπάνω μεγεθών.

Η πολιτική επέκτασης της εταιρείας βασίζεται σε ειδικές συμφωνίες που κάνει σε περιφερειακά κυρίως αεροδρόμια και οι συμφωνίες αυτές συνοδεύονται από ειδικά "προνόμια" που ζητάει για τη σύναψη των συμφωνιών, ενώ στις επικείμενες ανανεώσεις των συμφωνιών μετά το πέρας της λήξης αυτών, η εταιρεία χρησιμοποιεί τακτικές που μπορούν να χαρακτηριστούν κι εκβιαστικές προκειμένου να συνεχίσει την παρουσία της στα αεροδρόμια. Η ιδιομορφία της ελληνικής αεροπορικής αγοράς είναι πως τα αεροδρόμια δεν είναι ιδιωτικά αλλά υπό κρατικό έλεγχο, άρα λοιπόν οι Ιρλανδοί αυτό που τους κόπτει δεν είναι βεβαίως πόσο θα πληρώσει ο Μήτσος, ο Κώστας, ο Ίαν το εισιτήριο, αλλά η κατάργηση των τελών αεροδρομίων και πρωτίστως το "σπατόσημο" στο ακριβό Ελ.Βενιζέλος. Γνωρίζετε ότι η Ryanair πριν δρομολογήσει πτήσεις σε Καλαμάτα, Ζάκυνθο, Χανιά κτλ έθετε ως προϋπόθεση την προβολή των προορισμών και το μεγαλύτερο μέρος της διαφήμισης προερχόταν από τα προγράμματα ΕΣΠΑ; Στο περιοδικό ΠΤΗΣΗ στο τεύχος Σεπτεμβρίου 2013 είχε ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τα ανωτέρω (και πολλά από τα παραπάνω έχουν βασιστεί στο προσωπικό μου αρχείο και στο παραπάνω άρθρο) και μάλιστα αποκάλυπταν πως η ιρλανδική εταιρεία στα πλαίσια της έρευνας σκοπιμότητας για την έναρξη πτήσεων στη Λέσβο, συναντήθηκαν με το τοπικό σωματείο ιδιοκτητών ξενοδοχειακών μονάδων και ζήτησαν το ποσό που αντιστοιχεί στο "σπατόσημο" σε κάθε επιβάτη, περίπου 10-12 ευρώ, να το πληρώνουν και για την ακρίβεια να το ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ οι ξενοδόχοι, με υποχρέωση της εταιρείας να φέρει συγκεκριμένο αριθμό επιβατών στο νησί ετησίως.

Πολλές ιστορίες κυκλοφορούν για τις τακτικές του ιδιοκτήτη της εταιρείας και για την τσιγκουνιά του, αλλά σίγουρα ο παμπόνηρος επιχειρηματίας ξέρει καλά το παιχνίδι του καπιταλισμού και δεν ασπάζεται ένα ρητό που κυκλοφορεί στους κύκλους των αερομεταφορών: Ο πιο σίγουρος τρόπος να κάνεις μια μικρή περιουσία με μια αεροπορική εταιρεία είναι να έχεις τεράστια περιουσία...

kalgeorge
13/02/2014, 19:36
.

re sy auf ,,,,,gia na katalavw.....αυτο που λες ειναι οτι πρεπει να μας νοιαζει το ΓΙΑΤΙ εχει τετοιες τιμες στα εισητηρια??
πλακα κανεις ετσι?:)
δηλαδη αν καποιος θελει να παει σαλονικα με 34 ευρω οπως εβαλε ο μανωλης πιο πανω/.....να ΜΗΝ παει...αλλα να προτιμησει ΟΑ με 120 πχ, επειδη ο Ολυρι, εκβιαζει?

jorge's garage
13/02/2014, 20:53
Όχι. Δεν έχει καλό κλίμα για τις μπούκλες μου :smokin:
Αν πας πες μου, εχω θειο κομμωτη εκει :cool:

AUFGEBRACHT
13/02/2014, 21:03
re sy auf ,,,,,gia na katalavw.....αυτο που λες ειναι οτι πρεπει να μας νοιαζει το ΓΙΑΤΙ εχει τετοιες τιμες στα εισητηρια??
πλακα κανεις ετσι?:)
δηλαδη αν καποιος θελει να παει σαλονικα με 34 ευρω οπως εβαλε ο μανωλης πιο πανω/.....να ΜΗΝ παει...αλλα να προτιμησει ΟΑ με 120 πχ, επειδη ο Ολυρι, εκβιαζει?

Ρε συ αυτό κατάλαβες; Εγώ απλά αναφέρω την τακτική της Ryanair και τον τρόπο που χρησιμοποιεί για να πετυχαίνει τόσο τους στόχους της όσο και την τιμή εκεί που επιθυμεί στα πλαίσια του ελεύθερου ανταγωνισμού, σε αντίθεση με τις δικές μας εταιρείες και τις στενόμυαλες πρακτικές τους (βλ. επιδοτήσεις και δρομολόγια σε μικρά νησίά). Το μόνο αρνητικό που προσάπτω σε όσα γράφω είναι το κάλυμμα του ενδιαφέροντος τάχα για την τσέπη του επιβάτη. Από εκεί και πέρα εννοείται πως ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και το συμφέρον του, είμαι ο τελευταίος που θα προέτρεπε κλείστε με Aegean για εθνικούς λόγους...

kalgeorge
13/02/2014, 21:05
Ρε συ αυτό κατάλαβες; Εγώ απλά αναφέρω την τακτική της Ryanair και τον τρόπο που χρησιμοποιεί για να πετυχαίνει τόσο τους στόχους της όσο και την τιμή εκεί που επιθυμεί στα πλαίσια του ελεύθερου ανταγωνισμού, σε αντίθεση με τις δικές μας εταιρείες και τις στενόμυαλες πρακτικές τους (βλ. επιδοτήσεις και δρομολόγια σε μικρά νησίά). Το μόνο αρνητικό που προσάπτω σε όσα γράφω είναι το κάλυμμα του ενδιαφέροντος τάχα για την τσέπη του επιβάτη. Από εκεί και πέρα εννοείται πως ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και το συμφέρον του, είμαι ο τελευταίος που θα προέτρεπε κλείστε με Aegean για εθνικούς λόγους...

καλα ρε μη φωναζεις....αυτο καταλαβα για αυτο ζητησα διευκρινησεις...ωχου :P
το ιδιο λεω και εγω λοιπον, κανενας σιγουρα δεν ενδιαφερεται για τον πελατη , αλλα "εμενα" με απασχολει η τσεπη μου οποτε θα παρω απο οποιον ειναι φθηνοτερα

AUFGEBRACHT
13/02/2014, 21:22
καλα ρε μη φωναζεις....αυτο καταλαβα για αυτο ζητησα διευκρινησεις...ωχου :P
το ιδιο λεω και εγω λοιπον, κανενας σιγουρα δεν ενδιαφερεται για τον πελατη , αλλα "εμενα" με απασχολει η τσεπη μου οποτε θα παρω απο οποιον ειναι φθηνοτερα

Όχι βρε συ, σιγά μην τσακωθούμε για τα συμφέροντα της Ryanair και της Aegean, αυτό έλειπε... Ο καθένας είναι κάνει τις επιλογές του βάσει του δικού του σκεπτικού. Ας πούμε εγώ προσωπικά δεν θα κοιτάξω μόνο την τιμή καθαυτή αλλά και τον τύπο του αεροσκάφους που θα πάω, τις ώρες και τα δρομολόγια, το αεροδρόμιο, την εγγύτητα με τον προορισμό μου. Αυτό που ουδόλως με έχει απασχολήσει και μου φαίνεται ειλικρινά περίεργο, είναι το "κόλλημα" που έχουνν κάποιοι με το φαγητό και το μενού... Συγγνώμη, αλλά εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο επιχείρημα ότι θα προτιμήσω την aegean από την Ryanair επειδή η πρώτη σερβίρει φρέσκο μπιφτέκι βαθειάς καταψύξεως και κομπόστα ροδάκινο...

kalgeorge
13/02/2014, 21:27
Όχι βρε συ, σιγά μην τσακωθούμε για τα συμφέροντα της Ryanair και της Aegean, αυτό έλειπε... Ο καθένας είναι κάνει τις επιλογές του βάσει του δικού του σκεπτικού. Ας πούμε εγώ προσωπικά δεν θα κοιτάξω μόνο την τιμή καθαυτή αλλά και τον τύπο του αεροσκάφους που θα πάω, τις ώρες και τα δρομολόγια, το αεροδρόμιο, την εγγύτητα με τον προορισμό μου. Αυτό που ουδόλως με έχει απασχολήσει και μου φαίνεται ειλικρινά περίεργο, είναι το "κόλλημα" που έχουνν κάποιοι με το φαγητό και το μενού... Συγγνώμη, αλλά εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστείο επιχείρημα ότι θα προτιμήσω την aegean από την Ryanair επειδή η πρώτη σερβίρει φρέσκο μπιφτέκι βαθειάς καταψύξεως και κομπόστα ροδάκινο...


οχι να τσακωθουμε ρε....γιατι? ξερω που βρισκεσαι....προσεχε...

ρε συ αυτο λεω και εγω....δεν ειπα ντε και καλα ραιν και τιποτα αλλο.
αλλα μην λεμε τωρα οτι μας πειραξε που εχει στενες θεσεις , ή που δεν θα παρουμε κατι απο το μενου (λες και παιρναμε και απο τις αλλες) και την απορριπτουμε αμεσως..
και η easy σε ταξιδευει ξημερωματα και σε ταλαιπωρει αλλα δεν ειδα να την κραζει κανεις...

anyway....

kerasaki
13/02/2014, 23:09
Εγώ πιστεύω ότι ο ανταγωνισμός κάνει καλό, ίσως όχι σε όλους, αλλά για μένα τουλάχιστον που είμαι φτωχός πλην τίμιος καταναλωτής μόνο καλό μπορώ να πω ότι κάνει.
Για θυμήσου Έλληνα καταναλωτή πόσο πλήρωνες τις σταθερές συνδέσεις στον Νταβατζή ΟΤΕ πριν μπουν οι ξένες εταιρίες και σπάσει το μονοπώλιο?
Θυμάμαι κι εγώ πολύ καλά τα 150+ ευρώ που πλήρωνα για να ανέβω από το Ηράκλειο Κρήτης στην Αθήνα με αεροπλάνο του Αιγαίου, μια πτήση των 30? λεπτών, όταν φίλος έκλεινε Αθήνα-Λονδίνο με επιστροφή στα 100 ευρώπουλα. Τουλάχιστον ένιωθα υπερήφανος που συντηρούσα μια εταιρία ελληνικών συμφερόντων.....:cry:

GFawkes
14/02/2014, 12:14
"MG-KTiNoS (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=40112)




http://www.moto.gr/forums/images/misc/quote_icon.png Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalgeorge http://www.moto.gr/forums/images/motogr/buttons/viewpost-right.png (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?p=2431914#post2431914)
συγνώμη αλλα ειλικρινά δεν καταλαβα που κολλαει αυτο.
αν θελεις με διαφωτιζεις



Αν το είχες καταλάβει δεν θα έτρεχες να διαφημίσεις μια ξένη αεροπορική εταιρεία που απειλεί τις δικές σου
(που έχουν Έλληνες εργαζόμενους, πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα κλπ κλπ)
Αλλά είπαμε 1 ευρώ πιο φτηνά αρκεί."


To αυτο.....μετα θα κλαιμε που ο μισθος πηγε 300€...ατιμη κενονια κλπ κλπ...

GFawkes
14/02/2014, 12:17
ο Citifly το εχει πιασει το νοημα, και εγω συμφωνω και το ειπα απο το 1ο ποστ.

Ειναι καλα εαν..... Α]Β]Γ].... αν σου κανει και βολευει καλως αλλιως η τιμη ειναι ΠΟΛΥ μεταβαλλομενη....

Εως εκει....

GFawkes
14/02/2014, 12:45
Οταν διαβαζω τετοιες ειδησεις, σαν πελατης οποιαδηποτε εταιριας, διχνω την απαραιτητη αλληλεγγυη προς τους συναθρωπους μου που πεφτουν θυματα εκμεταλλευσης και ΔΕΝ ξαναψωνιζω ..... μπορει να εχουμε κριση αλλα ΔΟΥΛΟΙ δεν θα ξαναγινουμε για κανεναν π@υσ#$...
(για τον ιδιο λογο δεν ψωνιζω ουτε απο τα Λ@#Λ discount markets, που εχουν 4ωρους υπαλληλους να δουλευουν 9ωρα-εχω φιλο μου ετσι)


Και θα πληρώσουν και δεν ξέρουν αν θα προσληφθούν

όσοι υποβάλλουν αιτήσεις πρόσληψης ως ιπτάμενα πληρώματα της ιρλανδικής αεροπορικής εταιρίας χαμηλού κόστους Ryanair.
Ειδικότερα όσοι ενδιαφέρονται να προσληφθούν στην εταιρία θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση ηλεκτρονικά στη ιστοσελίδα crewlinik.ie (πατήστε για λεπτομέρειες) (http://www.crewlink.ie/en/recruitment_days/details/thessaloniki/44?city=thessaloniki&date=2014-02-20). Η αξιολόγηση τους θα γίνει στη Θεσσαλονίκη στις 20 Φεβρουαρίου και την όλη διαδικασία έχει αναλάβει η Crew Link η οποία έναντι αμοιβής που θα καταβληθεί από τους υποψήφιους θα τους εκπαιδεύσει για έξι εβδομάδες. Η εκπαίδευση δεν σημαίνει όμως και την πρόσληψη όπως έχει αποκαλύψει η Guardian (Πατήστε εδώ για να δείτε το δημοσίευμα) (http://www.theguardian.com/business/2013/oct/26/ryanair-cabin-crew-training-fees)ενώ οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν καταβάλει περί τα 2.400 Ευρώ (2.000 λίρες αγγλίας).
Από την πλευρά της η Ryanair επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτό το γεγονός ισχυριζόμενη ότι οι ... περισσότεροι προσλαμβάνονται.
Πάντως όσοι τελικά ενδιαφερθούν υπό αυτές τις προϋποθέσεις θα πρέπει την ημέρα που θα αξιολογηθούν να έχουν μαζί τους φωτοτυπία του βιογραφικού τους και ευρωπαϊκό διαβατήριο σε ισχύ για τουλάχιστον 1,5 χρόνο από τη μέρα της συνέντευξης.
Επιπλέον οφείλουν να προσέλθουν με συγκεκριμένη ενδυμασία η οποία προβλέπει για τις γυναίκες φούστα ως το γόνατο και διαφανές καλσόν, κοντομάνικο πουκάμισο ή μπλούζα και για τους άνδρες επίσημο παντελόνι και κοντομάνικο πουκάμισο. Δεν επιτρέπονται τα τατουάζ σε εμφανή σημεία, όπως και τα τζιν ενώ όποιος δεν υπακούσει στις ενδυματολογικές απαιτήσεις αποκλείεται άμεσα.
Οι υποψήφιοι επίσης θα πρέπει να έχουν ύψος τουλάχιστον 1,57μ, καλή όραση (αποδεκτοί οι φακοί επαφής), καλή κολύμβηση για τουλάχιστον 20 μέτρα χωρίς βοήθεια, καλή γνώση αγγλικών σε γραπτό και προφορικό λόγο.
http://www.fpress.gr/oikonomia/ergasia/item/13904-apisteyto-zita-2400-eyro-gia-avevaii-proslipsi-i-ryanair

McTalas
14/02/2014, 12:55
Ελευθερη αγορα μαγκες, οποιος ειναι δραστηριος θα δουλεψει, οποιος δεν γουσταρει θα τον φαει η μαρμαγκα!
Εγω γουσταρω φτηνες εταιρειες, ανοιχτα μαγαζια τις κυριακες, φαρμακεια συνεχομενα 8-23 και αλλα τετοια μοντερνα, αλλα ο ελληναρας ειναι αλλιως, θελει να καααθεται και να "γδεινει" τον κοσμακι...

McTalas
14/02/2014, 12:59
Οταν διαβαζω τετοιες ειδησεις, σαν πελατης οποιαδηποτε εταιριας, διχνω την απαραιτητη αλληλεγγυη προς τους συναθρωπους μου που πεφτουν θυματα εκμεταλλευσης και ΔΕΝ ξαναψωνιζω ..... μπορει να εχουμε κριση αλλα ΔΟΥΛΟΙ δεν θα ξαναγινουμε για κανεναν π@υσ#$...
(για τον ιδιο λογο δεν ψωνιζω ουτε απο τα Λ@#Λ discount markets, που εχουν 4ωρους υπαλληλους να δουλευουν 9ωρα-εχω φιλο μου ετσι)


Και θα πληρώσουν και δεν ξέρουν αν θα προσληφθούν

όσοι υποβάλλουν αιτήσεις πρόσληψης ως ιπτάμενα πληρώματα της ιρλανδικής αεροπορικής εταιρίας χαμηλού κόστους Ryanair.
Ειδικότερα όσοι ενδιαφέρονται να προσληφθούν στην εταιρία θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση ηλεκτρονικά στη ιστοσελίδα crewlinik.ie (πατήστε για λεπτομέρειες) (http://www.crewlink.ie/en/recruitment_days/details/thessaloniki/44?city=thessaloniki&date=2014-02-20). Η αξιολόγηση τους θα γίνει στη Θεσσαλονίκη στις 20 Φεβρουαρίου και την όλη διαδικασία έχει αναλάβει η Crew Link η οποία έναντι αμοιβής που θα καταβληθεί από τους υποψήφιους θα τους εκπαιδεύσει για έξι εβδομάδες. Η εκπαίδευση δεν σημαίνει όμως και την πρόσληψη όπως έχει αποκαλύψει η Guardian (Πατήστε εδώ για να δείτε το δημοσίευμα) (http://www.theguardian.com/business/2013/oct/26/ryanair-cabin-crew-training-fees)ενώ οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν καταβάλει περί τα 2.400 Ευρώ (2.000 λίρες αγγλίας).
Από την πλευρά της η Ryanair επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτό το γεγονός ισχυριζόμενη ότι οι ... περισσότεροι προσλαμβάνονται.
Πάντως όσοι τελικά ενδιαφερθούν υπό αυτές τις προϋποθέσεις θα πρέπει την ημέρα που θα αξιολογηθούν να έχουν μαζί τους φωτοτυπία του βιογραφικού τους και ευρωπαϊκό διαβατήριο σε ισχύ για τουλάχιστον 1,5 χρόνο από τη μέρα της συνέντευξης.
Επιπλέον οφείλουν να προσέλθουν με συγκεκριμένη ενδυμασία η οποία προβλέπει για τις γυναίκες φούστα ως το γόνατο και διαφανές καλσόν, κοντομάνικο πουκάμισο ή μπλούζα και για τους άνδρες επίσημο παντελόνι και κοντομάνικο πουκάμισο. Δεν επιτρέπονται τα τατουάζ σε εμφανή σημεία, όπως και τα τζιν ενώ όποιος δεν υπακούσει στις ενδυματολογικές απαιτήσεις αποκλείεται άμεσα.
Οι υποψήφιοι επίσης θα πρέπει να έχουν ύψος τουλάχιστον 1,57μ, καλή όραση (αποδεκτοί οι φακοί επαφής), καλή κολύμβηση για τουλάχιστον 20 μέτρα χωρίς βοήθεια, καλή γνώση αγγλικών σε γραπτό και προφορικό λόγο.
http://www.fpress.gr/oikonomia/ergasia/item/13904-apisteyto-zita-2400-eyro-gia-avevaii-proslipsi-i-ryanair
Ναι ρε φιλε αλλα στο λεει εξ αρχης οποτε εαν πας αποδεχεσε και τους ορους. Αμα δεν σου αρεσει πας αλλου...

GFawkes
14/02/2014, 13:03
Εαν εισαι ανεργος 17 μηνες με παιδια, ενοικια, εξοδα
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...εγω δεν θα πηγαινα, αλλα οπως και σε οτι αλλο, υπαρχει και το ΗΘΙΚΟ μερος καθε συνδιαλλαγης το οποιο τελεταια το εχουμε ξεχασει...

Γιατι εαν πουλας την μηχανη σου π.χ. λογο αναγκης και στην παρει ο εμπορας 1000€ κατω διοτι βιαζεσαι ειναι "κορακι", "βρυκολακας" κλπ,
αλλα εδω το ανεχεσαι....
Το αγγουρι ειναι στον ποπο καποιου αλλου συνανθρωπου σημερα....Αυριο ομως μπορει να πλησιασει...Τοτε τι θα συμβει...
(you get my point)

McTalas
14/02/2014, 13:06
Εαν εισαι ανεργος 17 μηνες με παιδια, ενοικια, εξοδα
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...εγω δεν θα πηγαινα, αλλα οπως και σε οτι αλλο, υπαρχει και το ΗΘΙΚΟ μερος καθε συνδιαλλαγης το οποιο τελεταια το εχουμε ξεχασει...

Γιατι εαν πουλας την μηχανη σου π.χ. λογο αναγκης και στην παρει ο εμπορας 1000€ κατω διοτι βιαζεσαι ειναι "κορακι", "βρυκολακας" κλπ,
αλλα εδω το ανεχεσαι....
Το αγγουρι ειναι στον ποπο καποιου αλλου συνανθρωπου σημερα....Αυριο ομως μπορει να πλησιασει...Τοτε τι θα συμβει...
(you get my point)
Το ανήθικο θα ηταν να μην στο ελεγαν. Την στιγμη που ξερεις πως εχουν τα πραγματα πραττεις αναλλογως.

GFawkes
14/02/2014, 13:10
Διαφορετικη η προσεγγιση σου περι "ηθικης"

Το οτι ζητουν 2400 για μια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για την προσληψη εκπαιδευση απο ανεργους ανθρωπους διχως υποχρεωση εστω και της επι δοκιμη προσληψης δεν ειναι ανηθικο....

Δεν γνωριζω που εργαζεσαι αλλα θυμισου στην 1η σου δουλεια, ο Κυρ Μητσος ο καφετζης να σε εβαζε να δουλεψεις γκαρσονι ΜΟΝΟ εαν του εσκαγες 1000€....{rous-feti style)
Μετα να δουλευες υπο δοκιμη για 50€ το μηνα, και εαν του αρεσε η φατσα σου να σε κρατουσε με 300€...

Λυπαμαι αλλα δεν συμφωνω....

McTalas
14/02/2014, 13:17
Διαφορετικη η προσεγγιση σου περι "ηθικης"

Το οτι ζητουν 2400 για μια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για την προσληψη εκπαιδευση απο ανεργους ανθρωπους διχως υποχρεωση εστω και της επι δοκιμη προσληψης δεν ειναι ανηθικο....

Δεν γνωριζω που εργαζεσαι αλλα θυμισου στην 1η σου δουλεια, ο Κυρ Μητσος ο καφετζης να σε εβαζε να δουλεψεις γκαρσονι ΜΟΝΟ εαν του εσκαγες 1000€....{rous-feti style)
Μετα να δουλευες υπο δοκιμη για 50€ το μηνα, και εαν του αρεσε η φατσα σου να σε κρατουσε με 300€...

Λυπαμαι αλλα δεν συμφωνω....
Γιαυτο και εγω πηγα διπλα στον μπαρμπα-αντρεα που βραβευτικε ως καλυτερος εργοδωτης ;)
Καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα σου λεω πως υπαρχουν και λυσεις

Sapadak
14/02/2014, 13:31
Διαφορετικη η προσεγγιση σου περι "ηθικης"

Το οτι ζητουν 2400 για μια ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για την προσληψη εκπαιδευση απο ανεργους ανθρωπους διχως υποχρεωση εστω και της επι δοκιμη προσληψης δεν ειναι ανηθικο....

Δεν γνωριζω που εργαζεσαι αλλα θυμισου στην 1η σου δουλεια, ο Κυρ Μητσος ο καφετζης να σε εβαζε να δουλεψεις γκαρσονι ΜΟΝΟ εαν του εσκαγες 1000€....{rous-feti style)
Μετα να δουλευες υπο δοκιμη για 50€ το μηνα, και εαν του αρεσε η φατσα σου να σε κρατουσε με 300€...

Λυπαμαι αλλα δεν συμφωνω....

Σε εκπαιδευει ομως και παίρνεις τα αντίστοιχα πτυχία για τα αντίστοιχα αεροσκάφη.(καπως έτσι δουλευει στις αεροπορικες αν δε κάνω λάθος)
Φαντάζεσαι να σε εκπαιδευε δωρεαν και να την εκανες με ελαφρα για αλλου?

kalgeorge
14/02/2014, 15:28
Εαν εισαι ανεργος 17 μηνες με παιδια, ενοικια, εξοδα
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...εγω δεν θα πηγαινα, αλλα οπως και σε οτι αλλο, υπαρχει και το ΗΘΙΚΟ μερος καθε συνδιαλλαγης το οποιο τελεταια το εχουμε ξεχασει...

Γιατι εαν πουλας την μηχανη σου π.χ. λογο αναγκης και στην παρει ο εμπορας 1000€ κατω διοτι βιαζεσαι ειναι "κορακι", "βρυκολακας" κλπ,
αλλα εδω το ανεχεσαι....
Το αγγουρι ειναι στον ποπο καποιου αλλου συνανθρωπου σημερα....Αυριο ομως μπορει να πλησιασει...Τοτε τι θα συμβει...
(you get my point)

Οποτε...ΜΗΝ ΠΑΣ να δουλεψεις πουθενα....γιατι ολοι να σε εκμεταλευτουν θελουν

παιδια εχετε χασει το νοημα.....το θεμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αν θα πανε τα λεφτα σε κοινωφελή σκοπο πχ, ή δεν ξερω γω τι...
το θεμα ειναι οτι υπαρχει μια εταιρεια που εχει ΦΘΗΝΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΛΚ οι αλλες αεροπορικες.

τωρα απο εκει και περα, ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΙ και αποφασιζει..
ΑΛΛΑ ΟΧΙ να την υποβιβαζουμε και να την κραζουμε επειδη δεν εχει τζαμπα μενου στο αεροπλανο...

αυτο λεμε....ολα τα αλλα ειναι βλακειες....αν θα κλεισουν θεσεις, αν αν αν αν ....λες και στην κοινωνεια μας η ραιν ειανι το προβλημα
ημαρτον

ggs
14/02/2014, 15:46
Ελεύθερη αγορά είμαστε…
Όποιος δώσει καλύτερη τιμή / παροχή ,διασφαλίζοντας όμως τα στάνταρ ασφάλειας πτήσεων , τις νόμιμες απολαβές και δικαιώματα των εργαζομένων κα των πελατών , θα πάρει τον πελάτη…
Σε πιανου πλουσιου την τσέπη θα μπουν τα λεφτά , προσωπικά λίγο με νοιάζει…

Όμως , αυτό είναι για φτύσιμο :


«Η αξιολόγηση τους θα γίνει στη Θεσσαλονίκη στις 20 Φεβρουαρίου και την όλη διαδικασία έχει αναλάβει η Crew Link η οποία έναντι αμοιβής που θα καταβληθεί από τους υποψήφιους θα τους εκπαιδεύσει για έξι εβδομάδες. Η εκπαίδευση δεν σημαίνει όμως και την πρόσληψη όπως έχει αποκαλύψει η Guardian (Πατήστε εδώ για να δείτε το δημοσίευμα) ενώ οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν καταβάλει περί τα 2.400 Ευρώ (2.000 λίρες αγγλίας).
Από την πλευρά της η Ryanair επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτό το γεγονός ισχυριζόμενη ότι οι ... περισσότεροι προσλαμβάνονται.»

kalgeorge
14/02/2014, 15:59
«Η αξιολόγηση τους θα γίνει στη Θεσσαλονίκη στις 20 Φεβρουαρίου και την όλη διαδικασία έχει αναλάβει η Crew Link η οποία έναντι αμοιβής που θα καταβληθεί από τους υποψήφιους θα τους εκπαιδεύσει για έξι εβδομάδες. Η εκπαίδευση δεν σημαίνει όμως και την πρόσληψη όπως έχει αποκαλύψει η Guardian (Πατήστε εδώ για να δείτε το δημοσίευμα) ενώ οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν καταβάλει περί τα 2.400 Ευρώ (2.000 λίρες αγγλίας).
Από την πλευρά της η Ryanair επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτό το γεγονός ισχυριζόμενη ότι οι ... περισσότεροι προσλαμβάνονται.»


αντε να το παμε αλλη μια......
σαφως και ειναι τραγικο αυτο που αναφερεις...

αλλα ξαναρωταω!!!!!!........ειναι κατι που θα σε κανει να ΜΗΝ δωσεις 34 ευρω πηγαινε-ελα σαλονικα και να δωσεις 120πχ στην ολυμπιακή ή ξερω γω ποια?

αυτο ειναι το ολο θεμα

ggs
14/02/2014, 16:23
αντε να το παμε αλλη μια......
σαφως και ειναι τραγικο αυτο που αναφερεις...

αλλα ξαναρωταω!!!!!!........ειναι κατι που θα σε κανει να ΜΗΝ δωσεις 34 ευρω πηγαινε-ελα σαλονικα και να δωσεις 120πχ στην ολυμπιακή ή ξερω γω ποια?

αυτο ειναι το ολο θεμα



Ναι , έχεις δίκιο αυτό…. Έτσι κι αλλιώς , ο καθένας μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά και , μαλλον , οι περισσοτεροι θα παρουν την προσφορα …

Μοιάζει (λιγο) με το θέμα που είχαμε με τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και τις κλοπές …
Άμα βρεις ένα πραγματικά φτηνό ανταλλακτικό , πόσο μπορεί να σε απασχολήσει η «νομιμότητα» του…

kalgeorge
14/02/2014, 16:26
Ναι , έχεις δίκιο αυτό…. Έτσι κι αλλιώς , ο καθένας μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά και , μαλλον , οι περισσοτεροι θα παρουν την προσφορα …

Μοιάζει (λιγο) με το θέμα που είχαμε με τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και τις κλοπές …
Άμα βρεις ένα πραγματικά φτηνό ανταλλακτικό , πόσο μπορεί να σε απασχολήσει η «νομιμότητα» του…


α μπραβο..αυτο εννοουσα και πιο πριν...το κατα ποσο θα επιλεξουμε ή οχι το φτηνο εισητηριο.
οσο για τα ανταλλακτικα που λες, δεν εχω δει το θρεντ, αλλα να ξερεις οτι ολοι λιγο-πολυ κάτι θα αγορασουμε που θα ειναι κλεμμενο-δουλεμενο απο παιδακια-παρανομο κλπ κλπ κλπ ....οσο και αν φωναζουμε - διαμαρτυρομαστε - το παιζουμε ηθικοι, παντα κατι ειναι αυτο που θα μας καλοφανει στην τσεπη,

MG-KTiNoS
14/02/2014, 16:51
Ναι , έχεις δίκιο αυτό…. Έτσι κι αλλιώς , ο καθένας μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά και , μαλλον , οι περισσοτεροι θα παρουν την προσφορα …

Μοιάζει (λιγο) με το θέμα που είχαμε με τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και τις κλοπές …
Άμα βρεις ένα πραγματικά φτηνό ανταλλακτικό , πόσο μπορεί να σε απασχολήσει η «νομιμότητα» του…

Οπως όταν έτρεχαν και ψήφιζαν τον κάθε Αλ Καπόνε και σήμερα έρχονται και μου λένε μαζί τα φάγαμε.
Ε?
Και τότε την προσφορά δεν πήραν?
Και νομίζω ότι ακόμα ακόμα και σήμερα προσφορές ψάχνουν στον μεγαλύετρο πλοιδότη.
Ανταλλακτικά, ισοπ στην Αμερική χωρίς φόρο εισαγωγής και ΦΠΑ, Ράιν, Άμαζον κλπ κλπ
Ε? Κάνω λάθος?
Σα να μην πέρασε μια μέρα λοιπόν από τότε που ο Χέρι Κλιν έλεγε...

«Φίλοι,συμπατριώτες πολίτες. Είμαι ο συνάνθρωπος σας...είμαι ΕΓΩ!

Εγώ τρέχω και σπρώχνω κι αγωνίζομαι για να μπω πρώτος στο λεωφορείο όταν οι άλλοι περιμένουν στην ουρά. Αυτοί είναι κορόιδα, εγώ είμαι ο έξυπνος.
Δοξάστε με!

Εγώ περνάω με κόκκινο παλικαρίσια. Ας φυλαχτούν οι άλλοι, οι δειλοί. Εγώ είμαι λεβέντης, αντέχω!
Δοξάστε με!

Εγώ κράτησα το κεφάλι μου χαμηλά όταν ξεσηκωνόντουσαν οι άλλοι. Εγώ είπα: «Δεν είναι εποχή για ηρωισμούς». Το είδα έξυπνα το πράγμα!
Δοξάστε με!

Εγώ σκέφτομαι πριν από σας για σας. Εγώ καίω τα δάση για να μπορέσετε να αγοράσετε οικόπεδο. Να χτίσετε κι εσείς το σπιτάκι σας να βολευτείτε.
Δοξάστε με!

Εγώ δεν άφησα να καταστραφούν τα σάπια κρέατα, αλλά τα πούλησα για να μπορείτε να τα φάτε σιτεμένα.
Δοξάστε με!

Εγώ, κι αν έκλεψα, κι αν αδίκησα, κι αν έγινα αιτία να πεθάνουν άλλοι, ανθρώπινα τα λάθη. Εξομολογήθηκα όμως. Πήρα συγχώρεση. Είμαι ήσυχος με την συνείδησή μου.
Δοξάστε με!

Εγώ και φτύνω κάτω και πετάω σκουπίδια στον δρόμο! Εεεεε είμαι απελευθερωμένος.
Δοξάστε με!

Ποτέ μου... ποτέ μα ποτέ δεν ζήλεψα τον ξένο πλούτο αν δεν ήταν πιο πολύς απ τον δικό μου.

Ποτέ δεν άρπαξα από κάποιον που μ' έβλεπε.

Ποτέ δεν είπα ψέματα όταν η αλήθεια δεν μου έκανε κακό.

Ποτέ δεν επιθύμησα την γυναίκα του πλησίον μου,
αν δεν ήταν ωραιότερη από την δική μου!

Δοξάστε με!

Είμαι ο συνάνθρωπός σας. Είμαι ο μέσος εσείς! Είμαι....ώριμος


:wave2:

blackbusa
14/02/2014, 17:15
μιας και ξεφυγαμε κλασσικα απο το θεμα ας πουμε καποια πραγματακια...
οντως στην Ryanair σε "αναγκαζουν" να βγαλεις μια συγκεκριμενη σχολη με δικα σου εξοδα...οι λογοι ειναι διαφοροι...απο το να δουνε κατα ποσο σκαμπαζεις το θεμα,μεχρι το ποσο γουσταρεις αυτην την δουλεια...η το ποσο αντεχεις την πιεση,γιατι το πιστευετε η οχι εχει τρελλη πιεση και κουραση...ο βασικοτερος βεβαια ειναι να εχεις την καταλληλη εκπαιδευση...εκτος αν νομιζετε οτι να εισαι cabin crew ειναι μονο να λες "καλησπερα σας" και να σερβιρεις καφε...αρα προτιστως ειναι και οι δικη μας ασφαλεια ως πελατες...
οντως υπαρχει μια πιθανοτητα να μην σε προσλαβουν αλλα αν τα καταφερεις και δεν εισαι στοκος ξεκινας με ενα σχετικα καλο μισθο (1000/1400 καθαρα) με συμβολαιο 3 χρονια στον οποιο πρωτο ειναι υπο probation (επιτηρηση)...με λιγα λογια ειναι σαν να κανεις ενα ΙΙΕΚ στην Ελλαδα αλλα σε πιο συμπυκνωμενα χρονικα ορια...αν θες και το γουσταρεις πολυ πας εδω http://www.ast-studies.gr/about-us.html και κανεις εκπαιδευση 2 εξαμηνων...

κειμενο απο την ιστοσελιδα της σχολης:Η σχολή αναλαμβάνει εξολοκλήρου την επαγγελματική αποκατάσταση των μαθητών της και μπορούμε να πούμε με σιγουριά, ότι όλοι οι μαθητές μας που αποφοίτησανεπιτυχώς από την σχολή εργάζονται ήδη σε αεροπορικές εταιρίες, γραφεία ταξιδίων και διάφορους άλλους ταξιδιωτικούς και τουριστικούς οργανισμούς.

οπως φανταζομαι προσεξατε και εσεις το υπογεγραμμενο ΕΠΙΤΥΧΩς και οτι ΟΛΟΙ εργαζονται ηδη...ολα τα παραπανω ειναι θεωριτικα και απο αναζητηση στο διαδικτυο...


παμε τωρα και στα εγχωρια...A3 η aegean...οσα θα γραψω παρακατω ειναι πραγματικα γεγονοτα μιας και πολυ κοντινο μου προσωπο εργαζετε μεχρι και σημερα...

ολα ξεκινησαν πριν απο 3 χρονακια που η εν λογω εταιρια εβγαλε προκυρηξη θεσεων για cabin crew...αφου περασαν χιλιαδες κοπελλιτσες (κυριολεκτικα) καποιες περασαν την συνεντευξη και μπηκαν στο προγραμμα για την εκπαιδευση...διαρκεια ενας μηνας και το κεντρο στο Βενιζελος...βεβαια τα μεταφορικα του εκπαιδευομενου...αφου ολοκληρωθει και σε προσλαβουν υπογραφεις μια ωραια συμβαση των 3/6 μηνων μαξ (οσο διαρκη η καλοκαιρινη περιοδος δηλαδη) με μισθο (ολα μαζι και στην καλυτερη) 800 ευρω...προ φορων εννοειτε μιας και πρεπει να κανεις και φορολογικη δηλωση...αρα στους 3/6 μηνες η σε σουταρουν, το πιθανοτερο, η σου κανουν ανανεωση...βεβαια παλι για το ιδιο χρονικο διαστημα...παντως το συνηθες ειναι 3 μηνες...800 ευρω για συνολικα 12 ωρες ισως και 14 απο την ωρα που θα φυγεις απο το σπιτι σου οσπου να γυρισεις...αρα μια δουλευεις μια δεν δουλευεις...και βεβαια τα μεταφορικα ειναι παντα δικα σου...δηλαδη συναλικα σε 12 μηνες δουλευεις τους 6 και εχει ο θεος...αν εισαι καλη στην δουλεια σου και αφου σε εχουν δοκιμασει σε ολες τις πιο αντιξοες συνθηκες που μπορεις να φανταστεις ισως και να σου κανουν συμβολαιο αοριστου (που βεβαια δεν σημαινει και τιποτα) μετα απο 3 χρονακια με μεσω ορο μισθου 1000/1200 παντα για 12/14 ωρες με πτησεις εξωτερικου,διανυκτερευσεις κλπ...δηλαδη φυρνας σπιτι σου μετα απο κανα 4ημερο...προ φορων παντα...

κλεινοντας θα ηθελα να τονισω οτι εταιρια low cost δεν σημαινει οτι εχει αεροπλανα του ww2 η δεν ξερω τι......οι κανονες διεθνης ασφαλειας εφαρμοζονται απο το μικροτερο μονοκινητηριο μεχρι το A-380

αρα ολες οι εταιριες ειναι το ιδιο...ο καθενας ας αποφασισει βασει τις τεσπης του η της ιδεολογιας του...

blackbusa
14/02/2014, 17:20
Ναι , έχεις δίκιο αυτό…. Έτσι κι αλλιώς , ο καθένας μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά και , μαλλον , οι περισσοτεροι θα παρουν την προσφορα …

Μοιάζει (λιγο) με το θέμα που είχαμε με τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και τις κλοπές …
Άμα βρεις ένα πραγματικά φτηνό ανταλλακτικό , πόσο μπορεί να σε απασχολήσει η «νομιμότητα» του…

το ακυρο και ασχετο παραδειγμα...

GFawkes
17/02/2014, 13:55
αντε να το παμε αλλη μια......
σαφως και ειναι τραγικο αυτο που αναφερεις...

αλλα ξαναρωταω!!!!!!........ειναι κατι που θα σε κανει να ΜΗΝ δωσεις 34 ευρω πηγαινε-ελα σαλονικα και να δωσεις 120πχ στην ολυμπιακή ή ξερω γω ποια?

αυτο ειναι το ολο θεμα
Μην σκεφτεσαι μονοδιαστατα…..

Ετσι σκεφτοντουσαν και ολοι το 80-90 και ψηφιζαν Τσοβολα δωστα όλα και τωρα την πληρωνουμε ολοι…
Με νοοτροπια ότι φαμε, ότι πιουμε και ότι αρπαζει ο κ##ς μας δεν ειμαστε οργανωμενη κοινωνια, αλλα ζουγκλα.
Αρκει να το αποδεχθουμε και να σταματησουμε να μιλαμε για αδικιες και χαρατσια και φοροδιαφυγες και π@#$$να κοινωνια όταν ερθει η σειρα μας…..
Επισεις το Αθηνα Θεσσαλονικη είναι ΠΡΟΣΦΟΡΑ τωρα που δεν τους ξερει κανεις…σε 6 μηνες ένα χρονο που θα εχει σπασει την πελατια των «αλλων» ή που θα τους κλεισει και θα τα παει και αυτή στο θεο τις τιμες ή θα τα φερει σε τιμη που πραγματικα να εχει κερδος (80-100€).

Σε εκπαιδευει ομως και παίρνεις τα αντίστοιχα πτυχία για τα αντίστοιχα αεροσκάφη.(καπως έτσι δουλευει στις αεροπορικες αν δε κάνω λάθος)
Φαντάζεσαι να σε εκπαιδευε δωρεαν και να την εκανες με ελαφρα για αλλου?
Αυτό το θεμα λυνεται απλα με την υπογραφη μινιμουμ περιοδου παραμονης 1-2 ετη.
Εάν καποιος φυγει νωριτερα, πληρωνει το κοστος της εκπαιδευσης του….
Καλα ταξιδια σε όλους.

GFawkes
17/02/2014, 13:57
Οπως όταν έτρεχαν και ψήφιζαν τον κάθε Αλ Καπόνε και σήμερα έρχονται και μου λένε μαζί τα φάγαμε.
Ε?
Και τότε την προσφορά δεν πήραν?
Και νομίζω ότι ακόμα ακόμα και σήμερα προσφορές ψάχνουν στον μεγαλύετρο πλοιδότη.
Ανταλλακτικά, ισοπ στην Αμερική χωρίς φόρο εισαγωγής και ΦΠΑ, Ράιν, Άμαζον κλπ κλπ
Ε? Κάνω λάθος?
Σα να μην πέρασε μια μέρα λοιπόν από τότε που ο Χέρι Κλιν έλεγε...

«Φίλοι,συμπατριώτες πολίτες. Είμαι ο συνάνθρωπος σας...είμαι ΕΓΩ!

Εγώ τρέχω και σπρώχνω κι αγωνίζομαι για να μπω πρώτος στο λεωφορείο όταν οι άλλοι περιμένουν στην ουρά. Αυτοί είναι κορόιδα, εγώ είμαι ο έξυπνος.
Δοξάστε με!

Εγώ περνάω με κόκκινο παλικαρίσια. Ας φυλαχτούν οι άλλοι, οι δειλοί. Εγώ είμαι λεβέντης, αντέχω!
Δοξάστε με!

Εγώ κράτησα το κεφάλι μου χαμηλά όταν ξεσηκωνόντουσαν οι άλλοι. Εγώ είπα: «Δεν είναι εποχή για ηρωισμούς». Το είδα έξυπνα το πράγμα!
Δοξάστε με!

Εγώ σκέφτομαι πριν από σας για σας. Εγώ καίω τα δάση για να μπορέσετε να αγοράσετε οικόπεδο. Να χτίσετε κι εσείς το σπιτάκι σας να βολευτείτε.
Δοξάστε με!

Εγώ δεν άφησα να καταστραφούν τα σάπια κρέατα, αλλά τα πούλησα για να μπορείτε να τα φάτε σιτεμένα.
Δοξάστε με!

Εγώ, κι αν έκλεψα, κι αν αδίκησα, κι αν έγινα αιτία να πεθάνουν άλλοι, ανθρώπινα τα λάθη. Εξομολογήθηκα όμως. Πήρα συγχώρεση. Είμαι ήσυχος με την συνείδησή μου.
Δοξάστε με!

Εγώ και φτύνω κάτω και πετάω σκουπίδια στον δρόμο! Εεεεε είμαι απελευθερωμένος.
Δοξάστε με!

Ποτέ μου... ποτέ μα ποτέ δεν ζήλεψα τον ξένο πλούτο αν δεν ήταν πιο πολύς απ τον δικό μου.

Ποτέ δεν άρπαξα από κάποιον που μ' έβλεπε.

Ποτέ δεν είπα ψέματα όταν η αλήθεια δεν μου έκανε κακό.

Ποτέ δεν επιθύμησα την γυναίκα του πλησίον μου,
αν δεν ήταν ωραιότερη από την δική μου!

Δοξάστε με!

Είμαι ο συνάνθρωπός σας. Είμαι ο μέσος εσείς! Είμαι....ώριμος


:wave2:

Καλο το παραδειγμα...

Ο υμνος του Πασοκτζη του 80 μου κανει...
:lol:

Sapadak
17/02/2014, 13:59
Αυτό το θεμα λυνεται απλα με την υπογραφη μινιμουμ περιοδου παραμονης 1-2 ετη.
Εάν καποιος φυγει νωριτερα, πληρωνει το κοστος της εκπαιδευσης του….
Καλα ταξιδια σε όλους.

Και πάλι θα ΄γκρινιαζαμε΄ οτι σε δένει και μετά δε μπορείς να φυγεις και θα πρέπει να πληρωσεις και λοιπα και λοιπα.

Οπως και να το δεις, στη γκρινια ειμαστε πρώτοι. Όσοι μπορουν και θέλουν θα πάνε, οι υπόλοιποι εξω απο το χωρό πολλά λεμε νομίζω

thalasinos
17/02/2014, 15:33
Εχουμε ξεφυγει καπως απο το θέμα αλλα να σας πω πως το κοστος εκπαιδευσης και διαμονης ειναι 1200ευρω.

Sapadak
17/02/2014, 15:34
Εχουμε ξεφυγει καπως απο το θέμα αλλα να σας πω πως το κοστος εκπαιδευσης και διαμονης ειναι 1200ευρω.

Που?

thalasinos
17/02/2014, 15:37
Που?

Μιλάω για τα παιδια που εχουν παει για εκπαιδευση ιπταμενων στην φρανκφουρτη, ειδη χθες εφυγε το δευτερο γκρουπ !

kalgeorge
17/02/2014, 17:15
Μην σκεφτεσαι μονοδιαστατα…..

Ετσι σκεφτοντουσαν και ολοι το 80-90 και ψηφιζαν Τσοβολα δωστα όλα και τωρα την πληρωνουμε ολοι…
Με νοοτροπια ότι φαμε, ότι πιουμε και ότι αρπαζει ο κ##ς μας δεν ειμαστε οργανωμενη κοινωνια, αλλα ζουγκλα.
Αρκει να το αποδεχθουμε και να σταματησουμε να μιλαμε για αδικιες και χαρατσια και φοροδιαφυγες και π@#$$να κοινωνια όταν ερθει η σειρα μας…..
Επισεις το Αθηνα Θεσσαλονικη είναι ΠΡΟΣΦΟΡΑ τωρα που δεν τους ξερει κανεις…σε 6 μηνες ένα χρονο που θα εχει σπασει την πελατια των «αλλων» ή που θα τους κλεισει και θα τα παει και αυτή στο θεο τις τιμες ή θα τα φερει σε τιμη που πραγματικα να εχει κερδος (80-100€).

Αυτό το θεμα λυνεται απλα με την υπογραφη μινιμουμ περιοδου παραμονης 1-2 ετη.
Εάν καποιος φυγει νωριτερα, πληρωνει το κοστος της εκπαιδευσης του….
Καλα ταξιδια σε όλους.


οτι απο την προτιμηση μου στην ραιν , θα βγαζατε συμπερασματα και του τροπου σκεψης και της ψηφου μου....ουτε που μου περναγε αποτο μυαλο αχαχααχαχαχαχαχχαχααχ
α και κατι αλλο....η ραιν ειναι χρονια εδω.....δεν φυτρωσε ξαφνικα....οποτε δεν μου λεει κανεις με σιγουρια οτι δεν θα υπαρχουν αυτες οι προσφορες που ανεφερες για πολυ ακομα.

ΑΝ ερθει στα μετρα των άλλων....(οσον αφορα τις τιμες εννοω..) τοτε το βλεπουμε παλι απο αλλη βαση...

τωρα ΤΙ ΣΧΕΣΗ εχει το οτι γλυτωνουμε του κοσμου τα λεφτα, με τον τσοβολα.....:lol::cry:

Kepler Fun
18/02/2014, 13:00
Βλέπω να γράφονται πολλά για το θέμα και θα ήθελα να ενημερώσω ότι εκτός από τους τουρίστες υπάρχει και μια σημαντική μερίδα κόσμου που κινείται για επαγγελματικούς λόγους μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης συνεχώς.

Το αεροπλάνο είναι το μοναδικό μέσο που εξυπηρετεί λόγω χρόνου, ταλαιπωρίας κλπ.

Τα τελευταία 5-6 χρόνια όποιος έκανε κάθε βδομάδα αυτό το δρομολόγιο χρειαζόταν συνολικά πάνω από 6.000€ ετησίως.

Φέτος με την Ryan το κόστος αυτό έχει πέσει στο μισό. Συν το γεγονός ότι υπάρχουν δρομολόγια βολικές ώρες.
Έως τώρα κάθε καλοκαίρι η Aegean έστελνε τα αεροπλάνα της αλλού και μείωνε τα δρομολόγια προς Αθήνα ειδικά τις απογευματινές ώρες (αυξάνοντας φυσικά το εισιτήριο).

Μένει να δούμε τι θα γίνει και στην πράξη.

alex14
19/02/2014, 09:48
Μολις λαβαμε email στην εταιρεια απο ταξιδιωτικο πρακτορειο.

"Αλλαγή ναύλων της Aegean Airlines στα δρομολόγια εσωτερικού (αρχίζουν από 9 ευρώ χωρίς αποσκευή)"

;)

περισσοτερες λεπτομερειες δεν ξερω

McTalas
19/02/2014, 11:22
Ετσι ειναι η ελευθερη αγορα μαγκες...

viper1
19/02/2014, 14:10
Σε εκπαιδευει ομως και παίρνεις τα αντίστοιχα πτυχία για τα αντίστοιχα αεροσκάφη.(καπως έτσι δουλευει στις αεροπορικες αν δε κάνω λάθος)
Φαντάζεσαι να σε εκπαιδευε δωρεαν και να την εκανες με ελαφρα για αλλου?

τα πτυχία για φροντιστές/αεροσυνοδούς έχουν καταργηθεί εδώ και χρόνια... γίνεται company training με τις εκάστοτε απαιτήσεις της υπηρεσίας πολιτικής αεροπορίας,εκπαίδευση στα σωστικά μέσα και τέλος. Με το μόνο που φεύγεις είναι η προυπηρεσία.

Sapadak
19/02/2014, 14:14
τα πτυχία για φροντιστές/αεροσυνοδούς έχουν καταργηθεί εδώ και χρόνια... γίνεται company training με τις εκάστοτε απαιτήσεις της υπηρεσίας πολιτικής αεροπορίας,εκπαίδευση στα σωστικά μέσα και τέλος. Με το μόνο που φεύγεις είναι η προυπηρεσία.

Μπορείς να δουλέψεις χωρίς αυτην την εκπαιδευση?
Εχει σημασία ποιος τη κάνει? Αν ειναι ανεξαρτητη σχολή ή ειναι σχολή της αεροπορικής εταιρίας? Δε ξοδευουν χρόνο/χρήμα?

viper1
19/02/2014, 14:17
μιας και ξεφυγαμε κλασσικα απο το θεμα ας πουμε καποια πραγματακια...
οντως στην Ryanair σε "αναγκαζουν" να βγαλεις μια συγκεκριμενη σχολη με δικα σου εξοδα...οι λογοι ειναι διαφοροι...απο το να δουνε κατα ποσο σκαμπαζεις το θεμα,μεχρι το ποσο γουσταρεις αυτην την δουλεια...η το ποσο αντεχεις την πιεση,γιατι το πιστευετε η οχι εχει τρελλη πιεση και κουραση...ο βασικοτερος βεβαια ειναι να εχεις την καταλληλη εκπαιδευση...εκτος αν νομιζετε οτι να εισαι cabin crew ειναι μονο να λες "καλησπερα σας" και να σερβιρεις καφε...αρα προτιστως ειναι και οι δικη μας ασφαλεια ως πελατες...
οντως υπαρχει μια πιθανοτητα να μην σε προσλαβουν αλλα αν τα καταφερεις και δεν εισαι στοκος ξεκινας με ενα σχετικα καλο μισθο (1000/1400 καθαρα) με συμβολαιο 3 χρονια στον οποιο πρωτο ειναι υπο probation (επιτηρηση)...με λιγα λογια ειναι σαν να κανεις ενα ΙΙΕΚ στην Ελλαδα αλλα σε πιο συμπυκνωμενα χρονικα ορια...αν θες και το γουσταρεις πολυ πας εδω http://www.ast-studies.gr/about-us.html και κανεις εκπαιδευση 2 εξαμηνων...

κειμενο απο την ιστοσελιδα της σχολης:Η σχολή αναλαμβάνει εξολοκλήρου την επαγγελματική αποκατάσταση των μαθητών της και μπορούμε να πούμε με σιγουριά, ότι όλοι οι μαθητές μας που αποφοίτησανεπιτυχώς από την σχολή εργάζονται ήδη σε αεροπορικές εταιρίες, γραφεία ταξιδίων και διάφορους άλλους ταξιδιωτικούς και τουριστικούς οργανισμούς.

οπως φανταζομαι προσεξατε και εσεις το υπογεγραμμενο ΕΠΙΤΥΧΩς και οτι ΟΛΟΙ εργαζονται ηδη...ολα τα παραπανω ειναι θεωριτικα και απο αναζητηση στο διαδικτυο...


παμε τωρα και στα εγχωρια...A3 η aegean...οσα θα γραψω παρακατω ειναι πραγματικα γεγονοτα μιας και πολυ κοντινο μου προσωπο εργαζετε μεχρι και σημερα...

ολα ξεκινησαν πριν απο 3 χρονακια που η εν λογω εταιρια εβγαλε προκυρηξη θεσεων για cabin crew...αφου περασαν χιλιαδες κοπελλιτσες (κυριολεκτικα) καποιες περασαν την συνεντευξη και μπηκαν στο προγραμμα για την εκπαιδευση...διαρκεια ενας μηνας και το κεντρο στο Βενιζελος...βεβαια τα μεταφορικα του εκπαιδευομενου...αφου ολοκληρωθει και σε προσλαβουν υπογραφεις μια ωραια συμβαση των 3/6 μηνων μαξ (οσο διαρκη η καλοκαιρινη περιοδος δηλαδη) με μισθο (ολα μαζι και στην καλυτερη) 800 ευρω...προ φορων εννοειτε μιας και πρεπει να κανεις και φορολογικη δηλωση...αρα στους 3/6 μηνες η σε σουταρουν, το πιθανοτερο, η σου κανουν ανανεωση...βεβαια παλι για το ιδιο χρονικο διαστημα...παντως το συνηθες ειναι 3 μηνες...800 ευρω για συνολικα 12 ωρες ισως και 14 απο την ωρα που θα φυγεις απο το σπιτι σου οσπου να γυρισεις...αρα μια δουλευεις μια δεν δουλευεις...και βεβαια τα μεταφορικα ειναι παντα δικα σου...δηλαδη συναλικα σε 12 μηνες δουλευεις τους 6 και εχει ο θεος...αν εισαι καλη στην δουλεια σου και αφου σε εχουν δοκιμασει σε ολες τις πιο αντιξοες συνθηκες που μπορεις να φανταστεις ισως και να σου κανουν συμβολαιο αοριστου (που βεβαια δεν σημαινει και τιποτα) μετα απο 3 χρονακια με μεσω ορο μισθου 1000/1200 παντα για 12/14 ωρες με πτησεις εξωτερικου,διανυκτερευσεις κλπ...δηλαδη φυρνας σπιτι σου μετα απο κανα 4ημερο...προ φορων παντα...

κλεινοντας θα ηθελα να τονισω οτι εταιρια low cost δεν σημαινει οτι εχει αεροπλανα του ww2 η δεν ξερω τι......οι κανονες διεθνης ασφαλειας εφαρμοζονται απο το μικροτερο μονοκινητηριο μεχρι το A-380

αρα ολες οι εταιριες ειναι το ιδιο...ο καθενας ας αποφασισει βασει τις τεσπης του η της ιδεολογιας του...

βέβαια αν δεν υπήρχαν και αυτές οι θέσεις με τα όποια συν ή πλην όλα αυτά τα κοριτσάκια θα ήταν σπίτι τους ή για καφέ στην γλυφάδα με σπόνσορες τους γονείς ή κάποιον άλλο...

OldMan
19/02/2014, 14:21
(αρχίζουν από 9 ευρώ χωρίς αποσκευή)"
Δηλ. μπορούμε να φοράμε 3 μπουφάν και 6 σωβρακα ή θα μας ζυγίσουν.???

GFawkes
19/02/2014, 14:46
Δηλ. μπορούμε να φοράμε 3 μπουφάν και 6 σωβρακα ή θα μας ζυγίσουν.???
Το μονο προβλημα θα ειναι στον ελεγχο εαν ειναι τσιγκινα....
:D

viper1
19/02/2014, 16:35
Μπορείς να δουλέψεις χωρίς αυτην την εκπαιδευση?
Εχει σημασία ποιος τη κάνει? Αν ειναι ανεξαρτητη σχολή ή ειναι σχολή της αεροπορικής εταιρίας? Δε ξοδευουν χρόνο/χρήμα?

η εταιρεία που θα εργαστείς σου κάνει την αρχική εκπαίδευση και recurrent σε human factors, CRM (crew resource management), εταιρικές διαδικασίες ανά τακτά χρονικά διαστήματα όπως προβλέπονται από την νομοθεσία. Το κόστος τουλάχιστον σε γνωστή ελληνική εταιρεία το αναλαμβάνει η ίδια. οπότε αν αποχωρήσεις παίρνεις τα πιστοποιητικά (HF/CRM κλπ. τα οποία λύγουν όμως ) Στην νέα εταιρεία θα ξαναπεράσεις την εκπαίδευση γιατί κάθε εταιρεία έχει τα δικά της standards and procedures.

blackbusa
20/02/2014, 00:00
βέβαια αν δεν υπήρχαν και αυτές οι θέσεις με τα όποια συν ή πλην όλα αυτά τα κοριτσάκια θα ήταν σπίτι τους ή για καφέ στην γλυφάδα με σπόνσορες τους γονείς ή κάποιον άλλο...

δεν καταλαβα γιατι η επιθεση...δεν κατεκρινα κανεναν...απλα εγραψα τι γινετε και στις 2 περιπτωσεις...

viper1
20/02/2014, 04:08
δεν καταλαβα γιατι η επιθεση...δεν κατεκρινα κανεναν...απλα εγραψα τι γινετε και στις 2 περιπτωσεις...

ποια επίθεση?? εκτός αν νομίζεις ότι όλοι σου επιτίθενται...σε όποιον αρέσει πάει για δουλειά σε όποιον δεν αρέσει πάει για καφέ

GFawkes
21/02/2014, 14:44
Ανευ δικου μου σχολιου...
Οι νομοι ειναι νομοι...



ΓΣΕΕ για Ryanair: Πληρώνεις για να πληρωθείς


http://www.zougla.gr/greece/article/gse-gia-ryanair-plironis-gia-na-pliro8is

Την άμεση παρέμβαση του υπουργείου Εργασίας και όλων των αρμοδίων αρχών σχετικά με τα όσα έχουν δει το φως της δημοσιότητας για την τακτική και πρακτική των προσλήψεων της αεροπορικής εταιρείας Ryanair ζητεί η ΓΣΕΕ.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στην επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας που έχει αναλάβει την πρόσληψη των εργαζομένων, όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις για να προσληφθούν και χωρίς αυτό να κατοχυρώνει την πρόσληψή τους, αναγκάζονται να πληρώνουν δίδακτρα εκπαίδευσης, που αγγίζουν το συνολικό ποσό των 4.000 ευρώ.

«Είναι ανήκουστο και πρωτοφανές ο εργοδότης, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η Ryanair, εκμεταλλευόμενος την ανάγκη για εργασία, να λειτουργεί ως Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης, όπως απαράδεκτο είναι εάν ισχύουν τα όσα καταγγέλλονται να καταστρατηγούνται βασικές και αδιαπραγμάτευτες αρχές του εργατικού δικαίου. Η υπόθεση επιβάλλεται να διερευνηθεί άμεσα» καταλήγει η ΓΣΕΕ.

Ichigo
21/02/2014, 15:02
Θα μπορούσε να είναι και ένα κοινωνικό πείραμα :D

https://www.youtube.com/watch?v=ASDuLY3F4v0&feature=youtu.be

cityfly
23/02/2014, 08:35
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2564683/Ryanair-passengers-Stansted-Airport-forced-call-police-refused-food-water-right-leave-aircraft-11-HOUR-delay.html?ito=embedded

(το άρθρο αναφέρεται στο ακριβώς παραπάνω βίντεο αλλά στο τέλος έχει και μερικά περιστατικά από άλλες χώρες)

(άλλη μία απόδειξη ότι η ράιανερ είναι κατάλληλη επιλογή για πτήσεις αποκλειστικά και μόνο όταν βολεύει το δρομολόγιο και είναι φτηνή. Το καλό με την παρουσία της στην Ελλάδα είναι η αύξηση του ανταγωνισμού)

MG-KTiNoS
09/04/2014, 13:34
Ζζζζζζντουπ!


http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=2883.msg75627;boardseen#new

Ρε σας το χω ξαναπεί

ΕΔΩ


είναι η χώρα που το κάθε πστργιό έρχετε και πουλάει

ΜΟΥΡΗ ! !! !

:moutza:

Takata Dome
09/04/2014, 13:45
Ζζζζζζντουπ!


http://www.thai.gr/forum/index.php?topic=2883.msg75627;boardseen#new

Ρε σας το χω ξαναπεί

ΕΔΩ


είναι η χώρα που το κάθε πστργιό έρχετε και πουλάει

ΜΟΥΡΗ ! !! !

:moutza:

Aυτό δεν είναι κάτι καινούργιο...
Θα ήταν ψέμα να πούμε ότι λόγω αυτού η εταιρία δεν κάνει ούτε για ελιές...απλά απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, και όποιος πάει αεράτος θα τον γδάρουν :lol:

makis206
09/04/2014, 13:58
Αν είσαι ενημερωμένος δεν έχεις να φοβηθείς κάτι (κράτα μικρό καλάθι..), θέλει βέβαια και υπομονή μέχρι να ξεπεράσεις τα μαλακισμένα "διαδικαστικά" τους. Όπως και να'χει ανήμερα του Πάσχα πάω Κρήτη με 30 ευρώ και μιας ώρας ταλαιπωρία παίδες, στο καράβι ήθελα 35 και οχτάωρο ύπνο στα πατώματα..;)

zannisvel
09/04/2014, 14:05
Αν είσαι ενημερωμένος δεν έχεις να φοβηθείς κάτι (κράτα μικρό καλάθι..), θέλει βέβαια και υπομονή μέχρι να ξεπεράσεις τα μαλακισμένα "διαδικαστικά" τους. Όπως και να'χει ανήμερα του Πάσχα πάω Κρήτη με 30 ευρώ και μιας ώρας ταλαιπωρία παίδες, στο καράβι ήθελα 35 και οχτάωρο ύπνο στα πατώματα..;)

συμφωνω μαζι σου. Αν εισαι προετοιμασμανος και εχεις λιγη εμπειρια απο ταξιδια και αεροδρομια, μπορεις να τα καταφερεις. Το πιο δυσκολο με τη RA ειναι το θεμα αποσκευων. Το κλεινεις απο τη αρχη οπως και επισης τη θεση σου και ειναι μια χαρα. Τωρα για Κρητη στελνεις τα πραγματα σου με το καραβι. ;)

Και Μακη μη ξεχνας και τα εξοδα μεσα στο πλοιο. Δεν εχω καταφερει να ταξιδεψω ουτε μεχρι την Αιγινα, που λεει ο λογος, και να μην χαλασω χρηματα μεσα στο πλοιο.

makis206
09/04/2014, 14:35
Και Μακη μη ξεχνας και τα εξοδα μεσα στο πλοιο. Δεν εχω καταφερει να ταξιδεψω ουτε μεχρι την Αιγινα, που λεει ο λογος, και να μην χαλασω χρηματα μεσα στο πλοιο.

..και τα οποία δεν είναι και φθηνά παρεπιπτόντως, μαθημένος όμως πλέον παίζει εύκολα και η λύση του τάπερ οπότε ασ'τους να κουρεύονται..:D

Ενώ η RA κυρία, δεν πληρώνεις τίποτα από αυτά που δεν θα θου φέρουν κατά την πτήση :lol: