PDA

View Full Version : Στροφόμετρο mt-03



Giovanni5
13/02/2014, 19:29
Παιδιά καλησπέρα, έχω πάρει ένα mt-03 του 2006 και το μηχανάκι έχει ένα πρόβλημα στο στροφόμετρο. Επί της ουσίας δεν λειτουργεί με βάση τις στροφές της μηχανής. Εκτός από το να αλλάξω όλο το σύστημα, υπάρχει κάποια πιο οικονομική λύση?

AristidisZ
13/02/2014, 20:04
να μη του δίνεις σημασία ;

Giovanni5
13/02/2014, 21:41
να μη του δίνεις σημασία ;

Χαχα, αυτό κάνω προφανώς, απλά άμα υπάρχει και κάποια οικονομική λύση για να το κοιτάξω σε ένα βάθος χρόνου, δεν θα με πείραζε!

mikes
13/02/2014, 21:46
αν το προβλημα ειναι στον αισθητηρα στροφων, οσα οργανα κι αν αλλαξεις το ιδιο θεμα θα εχεις! ξεκινα απο εκει!

OldMan
14/02/2014, 13:38
Επί της ουσίας δεν λειτουργεί με βάση τις στροφές της μηχανής.
Βάσει ποιανού πράγματος λειτουργεί..??
(γιατί μια αρχή λειτουργίας θα την έχει, δεν μπορεί..)

Dbnn
14/02/2014, 13:44
Παιδιά καλησπέρα, έχω πάρει ένα mt-03 του 2006 και το μηχανάκι έχει ένα πρόβλημα στο στροφόμετρο. Επί της ουσίας δεν λειτουργεί με βάση τις στροφές της μηχανής. Εκτός από το να αλλάξω όλο το σύστημα, υπάρχει κάποια πιο οικονομική λύση?

Δεν γίνεται αυτό αγαπητέ. Για να μετρήσει στροφές του κινητήρα πρέπει να παίρνει σήμα απο τον κινητήρα ή τον εγκέφαλο.
Ο εγκέφαλος βγάζει σήμα απο την έξοδο του πολλαπλασιαστή / πολλαπλασιαστών για να δώσει σήμα προς το στροφόμετρο.

lykourgi
14/02/2014, 13:50
Επί της ουσίας δεν λειτουργεί με βάση τις στροφές της μηχανής.

Μήπως το στροφόμετρό σου λειτουργεί ανάλογα με την αυξομείωση των στροφών αλλά σε ένα πολύ μικρό εύρος της κλίμακας ;

Giovanni5
15/02/2014, 13:47
Μήπως το στροφόμετρό σου λειτουργεί ανάλογα με την αυξομείωση των στροφών αλλά σε ένα πολύ μικρό εύρος της κλίμακας ;
Λοιπόν, πρώτα απ όλα όταν η μηχανή είναι ανοιχτή, αντί για τις στροφές του ρελαντί δείχνει μηδέν. Όταν ανοίγεις γκάζι ο δείκτης ανεβαίνει. Ίσως να είναι και ιδέα μου αλλά νομίζω ότι δεν ανεβαίνει ανάλογα με το γκάζι, οπότε μπορεί να ισχύει και αυτό που λες. Αν είναι αυτό το πρόβλημα τι μπορώ να κάνω?

_V_
15/02/2014, 15:54
χαλανε απο τους κραδασμους.ευτυχως το ειχα αλαξει στην εγγυηση.:a11:

lykourgi
15/02/2014, 17:40
Λοιπόν, πρώτα απ όλα όταν η μηχανή είναι ανοιχτή, αντί για τις στροφές του ρελαντί δείχνει μηδέν. Όταν ανοίγεις γκάζι ο δείκτης ανεβαίνει. Ίσως να είναι και ιδέα μου αλλά νομίζω ότι δεν ανεβαίνει ανάλογα με το γκάζι, οπότε μπορεί να ισχύει και αυτό που λες. Αν είναι αυτό το πρόβλημα τι μπορώ να κάνω?

Αυτό έκανε το παλιό μου αυτοκίνητο τις δύο φορές που χρειάστηκε πολλαπλασιαστή.
Με το που έμπαινε καινούργιος πολλαπλασιαστής, όλα εντάξει.
Καταλαβαίνεις βέβαια ότι πρέπει να πας σε ηλεκτρολόγο, δεν μπορείς να αρχίσεις να αλλάζεις διάφορα μέχρι να το πετύχεις.