PDA

View Full Version : Πινακίδες Αντίκας-Ιστορικού Μοτοποδηλάτου



cozakias
13/02/2014, 22:05
Παιδιά πάνω απ' ολα καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο δικό σας φόρουμ και θα ζητήσω την βοήθειά σας.

Πρόκειται για ένα βεσπάκι που ίσως αγοράσω τις επόμενες ημέρες για ανακατασκευή. Ο πωλητής μου έχει πεί οτι το μηχανάκι έχει πινακίδα αλλά όχι άδεια, γιατί ο ιδιοκτήτης (ξάδελφός) του δυστυχώς απεβίωσε...

Τώρα ερώτήση: τι πρέπει να κάνω για να εκδόσω πινακίδες ιστορικού οχήματος (είναι 31 ετών) μιας και απ'ότι κατάλαβα αποδοχή κληρονομιάς δεν έχει γίνει γιατί ο θανών ήταν χωρισμένος με τη γυναίκα του. Οπότε είναι αρκετά δύσκολο ακόμη και να μην έχει γίνει οριστική διαγραφή, να ανακτήσω την άδεια.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

sapila racing
14/02/2014, 00:15
Παιδιά πάνω απ' ολα καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο δικό σας φόρουμ και θα ζητήσω την βοήθειά σας.

Πρόκειται για ένα βεσπάκι που ίσως αγοράσω τις επόμενες ημέρες για ανακατασκευή. Ο πωλητής μου έχει πεί οτι το μηχανάκι έχει πινακίδα αλλά όχι άδεια, γιατί ο ιδιοκτήτης (ξάδελφός) του δυστυχώς απεβίωσε...

Τώρα ερώτήση: τι πρέπει να κάνω για να εκδόσω πινακίδες ιστορικού οχήματος (είναι 31 ετών) μιας και απ'ότι κατάλαβα αποδοχή κληρονομιάς δεν έχει γίνει γιατί ο θανών ήταν χωρισμένος με τη γυναίκα του. Οπότε είναι αρκετά δύσκολο ακόμη και να μην έχει γίνει οριστική διαγραφή, να ανακτήσω την άδεια.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Και να βγάλεις πινακίδες ιστορικού, δεν κυκλοφορείς όποτε θέλεις.
Επίσης το κόστος δεν συμφέρει για 50ρι.

cozakias
14/02/2014, 10:37
συγγνώμη παιδιά, το οτι δεν θα μπορώ να την κυκλοφορώ καθημερινά το γνωρίζω όπως επίσης και το κόστος ανακατασκευής.....

αυτό που ρωτάω να με βοηθήσετε, είναι αν γνωρίζετε πως μπορώ να βγάλω πινακίδες ιστορικού σε αυτήν την περίπτωση

και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας:D

sapila racing
14/02/2014, 10:48
Προυποθέσεις για κινηση μοτο με ιστοριλές πινακίδες:
http://www.classicbike.gr/news/component/content/article/103

Τις σχετικές αιτήσεις μπορείς να τις κατεβάσεις απο εδω
http://www.classicbike.gr/content/el/certif-el.html

Γραφεσαι μελος στην Λέσχη Κλασσικής Μοτο (περιπου 50 Ευρω), πληρώνεις ετήσια συνδρομή (αλλα 50), γυρω στα 160 Ευρω για την πιστοποίηση και πινακίδα (ισχυει για 10 χρόνια) και 40 τον χρόνο ασφάλεια.
Την πρωτη χρονιά θα σου έρθει ακριβα και ειδικά για 50ρι.

zannisvel
14/02/2014, 11:06
Επισης η ανακατασκευη πρεπει να ειναι του στιλ αναπαλαιωση. Με ολα τα ανταλακτικα αυθεντικα και το χρωμα αυτο που ηταν οταν βγηκε απο το εργοστασιο. Επισης πρεπει να υπαρχει χαρτι διαγραφης της αδειας κυκλοφοριας και καποιο ειδος τιμοόγιου - αποδεικτικου οτι η μηχανη ειναι αγορασμενη. Επισης υπαρχει και καποιο ετησιο κοστος για την ασφαλεια και τη συνδρομη και ενα ποσο για την αποστολη και δημιουργια της ιστορικης αδειας και πινακιδων. Παντως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το κανουν να φαινεται οι πωλητες παλιων μηχανων χωρις χαρτια.

motomaniac
14/02/2014, 11:35
Προυποθέσεις για κινηση μοτο με ιστοριλές πινακίδες:
http://www.classicbike.gr/news/component/content/article/103

Τις σχετικές αιτήσεις μπορείς να τις κατεβάσεις απο εδω
http://www.classicbike.gr/content/el/certif-el.html

Γραφεσαι μελος στην Λέσχη Κλασσικής Μοτο (περιπου 50 Ευρω), πληρώνεις ετήσια συνδρομή (αλλα 50), γυρω στα 160 Ευρω για την πιστοποίηση και πινακίδα (ισχυει για 10 χρόνια) και 40 τον χρόνο ασφάλεια.
Την πρωτη χρονιά θα σου έρθει ακριβα και ειδικά για 50ρι.

Αρη για να παρεις μονο την πιστοποιηση γινεται? αντε να θελει και την εγγραφη στην λεσχη. χρειαζονται ολα τα υπολοιπα?

sapila racing
14/02/2014, 12:19
Αρη για να παρεις μονο την πιστοποιηση γινεται? αντε να θελει και την εγγραφη στην λεσχη. χρειαζονται ολα τα υπολοιπα?

Mπορείς να κανεις πιστοποίηση και να κρατήσεις την πινακίδα που έχεις εφ όσον θελεις να κυκλοφορείς οποτε θέλεις. Ετσι εχω κι εγω το R75.
Το κόστος είναι περιπου το μισό απο τα 160 Ευρω και η ασφάλεια κοστίζει 90 τον χρόνο. Παίρνεις και άδεια της FIVA, απλά δεν παίρνεις την πινακίδα.
Παλι πρέπει να γραφτείς στην Λέσχη την πρωτη φορά και μετα συνδρομη καθε χρόνο.

motomaniac
14/02/2014, 12:26
Mπορείς να κανεις πιστοποίηση και να κρατήσεις την πινακίδα που έχεις εφ όσον θελεις να κυκλοφορείς οποτε θέλεις. Ετσι εχω κι εγω το R75.
Το κόστος είναι περιπου το μισό απο τα 160 Ευρω και η ασφάλεια κοστίζει 90 τον χρόνο. Παίρνεις και άδεια της FIVA, απλά δεν παίρνεις την πινακίδα.
Παλι πρέπει να γραφτείς στην Λέσχη την πρωτη φορά και μετα συνδρομη καθε χρόνο.

για το testi monocross σε ρωταω. αυτο ακομα δνε ξερω αμα θα το κανω regolarita η οχι. μαλλον ναι. πινακιδα γενικως δεν εχει. ουτε ομως σκοπευω να του βγαλω. απλα το θελω πιστοποιημενο.

cozakias
14/02/2014, 18:25
φίλε αυτά περί ανακατασκευής τα ξέρω καλά αν και είσαι αρκετα αυστηρός....μην αγχώνεσαι

Pan (dvs)
14/02/2014, 20:09
φίλε αυτά περί ανακατασκευής τα ξέρω καλά αν και είσαι αρκετα αυστηρός....μην αγχώνεσαι

Μην τον παρεξηγεις,ειναι παιδαρελι,μεγαλωνοντας θα χαλαρωσει.