PDA

View Full Version : βραχυκύκλωμα και κλοπή...



ariscbr600f4
14/02/2014, 01:52
Καλημέρα....
Δυστυχώς βρίσκομαι ξανά στην δυσάρεστη θέση να ανοίγω νεο θέμα, το οποίο έχει να κάνει με κλόπη αλλα το τεχνικό με απασχολεί πιο πολύ πλέον. Χθές το βράδυ, μου έκλεψαν την εξάτμιση (ακραποβιτς), αλλά μιας και είχα συναγερμό και τα παιδιά ηταν επαγγελματίες, μου έκοψαν κάποιο καλώδια, με σκοπό να μην χτυπάει ο συναγερμός. Οταν το είδα, σήμερα, μετά την πρώτη φρίκη, πηγα να βαλω μπρός, και έβγαλε ενα πολύ ξερό ήχο, σαν τελειωμένη μπαταρία, για ενα δευτερολεπτο μόνο (αν και ειναι 3 μηνών η μπαταρία). Τοτε σκεφτηκα την εξής βλακια, να δώσω ρεύμα στην μπαταρία, και αφου το έκανα, έβγαλε άσπρο καπνό απο κάπου εκεί γύρω στην μπαταρία, δεν ειδα καλα γιατι φοβήθηκα και έβγαλα αμέσως τα καλώδια. Για την εξάτμιση τι να πω? οτι εγινε εγινε, θα πρεπει να αγοράσω άλλη, αλλα φοβάμαι πολύ για βραχυκύκλωμα, ρελέδες, ηλεκτρονική, μίζες, φώτα. Μίλησα με μάστορα και μου είπε οτι δεν έπρεπε να γυρίσω καν το κλειδί, μέχρι να δέναμε τα καλώδια, και οτι μπόρει να έκανα ζημιά μεγάλη, να μην αξιζει καν τον κόπο να φτιαχτεί. Έχω χέστει πανω μου.
Οσον αφορά την κλοπή. Σε 20 μέρες φεύγω για εξωτερικό, και ειχα ανεβάσει αγγέλια στο καρ, 1900 συζητήσιμη, χωρίς να ήθελα 100% να την πουλήσω. Απλα να μην μεινει μονη της σε καποιο γκαραζ να πεθαίνει γιατί ειναι πολυ προσεγμενή. Μόνο ενας με πήρε τηλέφωνο, και ενω του ειπα οτι δεν μπόρω αυτήν την βδομάδα, ο τύπος επέμενε, με πήρε αλλες 2 φορες να μου πει οτι βιάζεται, και εγω απλα συνέχιζα να του λεω οτι εχω δουλειά, γιατί πρώτον δεν μου ακούστηκε καλος και δεν θέλω να την δωσω οπου να'ναι και δεύτερον δεν ηξερα ακομα αν ηθελα να το πουλήσω, δεν του ειπα ακριβής διεύθυνση, αλλα τον υποψιάζομαι. Λετε να αναφερθώ σε αστυνομία;;; η δεν εχει νόημα μιας και η εξάτμιση δεν ειχε κωδικούς η κατι.!!! επίσης η κλοπή εγινε καλλιθέα κοντα στην πλατεία κύπρου, για οσους ειναι εδω γύρω να προσέχουν, εγω την εχω σε κλειστο πάρκινγκ μηνιαίο αλλα οχι παντα, πολλες φορές το εχω στο δρόμο κατω απο το σπίτι μου για να βολευει οταν εχω δουλειές, και τωρα τρέχω μιας και φεύγω... Αυτα. Αν υπάρχουν γνωμες για τα ηλεκτρικά θα ηταν χαρά μου να τις ακούσω. Επίσης βαζω 2 φωτο (στην μια κύκλωσα τα καλώδια που μου έκοψαν) σε περίπτωση που κάποιος θέλει να την αγοράσει και να την φτιάξει ταύτοχρονα, με τιμη συζητήσιμη απο ολες της πλευρές. Και απαντάτε σε προσωπικο μηνυμα. Ευχαριστώ εκ των προτερων....

teogtp
14/02/2014, 08:41
Τι να πει κανεις.......
Αν το επισκευασεις το μηχανακι κοιτα να δρομολογησεις τα καλωδια το συναγερμου απο αλλο σημειο.
Εκει που ειναι τοποθετημενα ειναι εκτεθειμενα(το καταλαβες αλλωστε).

GFawkes
14/02/2014, 11:40
Ξεκινα με τα εξης
Ενωσε τα καλωδια που κοπηκαν ολα, εστω και προχειρα με ταινια και στριψιμο του χαλκου.
Κοιτα/αλλαξε τις ασφαλειες, και παρατηρησε για αλλοιωση καποιου καλωδιου που μπορει να εχει αρπαξει.
Λογικα εχεις 60% πιθανοτητες να βρεις τι φταιει, αλλιως ξερω μαστορα καλο καλλιθεα, του το πας με μια μεταχειρο εξατμιση και λογικα εισαι οκ.
Δεν νομιζω οτι θα εχεις κατι πολυ σοβαρο...

zannisvel
14/02/2014, 13:07
Και γω αμφιβαλω να επαθες τοσο μεγαλη ζημια. Το πιο πιθανο να εχεις καψει καποια ασφαλεια.
Καλη τυχη με το ταξιδι σου και με το μηχανακι!!
:beer:

notakos600
14/02/2014, 14:48
Γι αυτό υπάρχουν οι ασφάλειες, για να καίγονται πρώτες.
Αυτό που με ανησύχησε εμένα βέβαια είναι ο καπνός που ανέφερες.

ariscbr600f4
14/02/2014, 15:17
Ναι, και μένα ο καπνός με ανυσηχεί. Πόσο εύκολο ειναι να βρει κάποιος μάστορας-ηλεκτολόγος ποια ασφάλεια εχει καεί;;; Αν θελει λύσιμο ολο το μηχανάκι δεν με συμφέρει στην φάση που είμαι. GFawkes θες να μου πεις τον μάστορα;;; Να περάσω μια βόλτα να ρωτήσω;;; Γενικά αν δεν είχα κάνει αυτο με την μπαταρία θα την έβγαζα φτηνά.

ariscbr600f4
14/02/2014, 17:58
Ρώτησα έναν φίλο ηλεκτρολόγο εγκαταστάσεων και μου είπε να μην ενώσω τίποτα πριν τσεκάρω πρώτα τις ασφάλειες που πάνε σε πλακέτα-ηλεκτονική. Γιάτι μπορεί να κάνω ζημία. Ισχύει αυτό και για τις μηχανές;;;

toyar
14/02/2014, 18:30
βγαζεις τον πολο της μπαταριας
βρισκεις ολα τα καλωδια που σου εχουν κοψει
τα μονωνεις με ταινια ενα ενα χωριστα
τσεκαρεις μια μια τις ασφαλειες στην ασφαλειοθηκη
συνδεεις τον πολο
βαζεις μπρος

AUFGEBRACHT
14/02/2014, 18:33
Ρώτησα έναν φίλο ηλεκτρολόγο εγκαταστάσεων και μου είπε να μην ενώσω τίποτα πριν τσεκάρω πρώτα τις ασφάλειες που πάνε σε πλακέτα-ηλεκτονική. Γιάτι μπορεί να κάνω ζημία. Ισχύει αυτό και για τις μηχανές;;;

Επί του παρόντος θέματος δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη απλά η ένστασή μου είναι η ερώτησή σου στον ηλεκτρολόγο ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ. Θα ρώταγες ποτέ τον ηλεκτρολόγο του αυτοκινήτου σου για το ρελέ ηλεκτροπληξίας του σπιτιού; Η γνώμη μου είναι απευθύνσου σε ένα εξειδικευμένο επαγγελματία που να ασχολείται με τον εν λόγω αντικείμενο και μην επαφίεσαι σε τηλεδιαγνώσεις εξ αποστάσεως. Φιλικότατα :wave2:

teogtp
14/02/2014, 18:36
Πριν μπλεξεις σοβατζηδες και υδραυλικους στην υποθεση σου,δοκιμασε αυτο που σου ειπε ο Gfawkes.
Δεν ειναι δυσκολο.Ταιριαξε τα κομμενα καλωδια με το νουμερο που γραφουν πανω(υποθετω οτι δεν θα ειναι χρωμματιστα λογο ασφαλειας)
τσεκαρε για τυχον αλλοιωσεις(λιωμενα καλωδια)και δοκιμασε να βαλεις μπροστα.

ariscbr600f4
14/02/2014, 19:09
Επί του παρόντος θέματος δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη απλά η ένστασή μου είναι η ερώτησή σου στον ηλεκτρολόγο ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ. Θα ρώταγες ποτέ τον ηλεκτρολόγο του αυτοκινήτου σου για το ρελέ ηλεκτροπληξίας του σπιτιού; Η γνώμη μου είναι απευθύνσου σε ένα εξειδικευμένο επαγγελματία που να ασχολείται με τον εν λόγω αντικείμενο και μην επαφίεσαι σε τηλεδιαγνώσεις εξ αποστάσεως. Φιλικότατα :wave2:


Ναι συμφωνώ απόλυτα, τον ρώτησα επειδή ειναι φίλος, απλά για μια γνώμη. Σε συνεργείο υπάρχει το κλασσικό φέρτο απο εδώ να το δω και θα τα φτιάξουμε ολα κτλ, το αφήνεις 2 μέρες και σου λεει 500 ευρό, δεν με παίρνει για κάτι τέτοιο, σε λιγότερο απο 20 μέρες εχω φύγει. Στον αλλον του λέω ολη την ιστορία και μου λεει εχω μια πολύ καλη εξάτμιση θα στην αφήσω 250 ευρό. Οπότε και σοβατζης να είναι εγω νιώθω καλύτερα απο οτι με ενα απατεώνα μάστορα.

Dbnn
14/02/2014, 23:43
Τοτε φιλε μου, λυσε πλαστικα, βγαλε μπαταρια, δες καλωδιωσεις αν ειναι οκ και αν εχει λιωσει καλωδιο αλλαξε το. Δες ασφαλειες μηπως εχει καει καποια και συνεχιζεις. Αν δεν παρει μπροστα εχεις καψει ηλεκτρονικη ή κατι αλλο παραπλησιο. Οταν βγηκε καπνος αν μυρισε καμμενο πλαστικο τοτε ελιωσε καλωδιο, αν μυρισε σαν σαπιο πετρελαιο τοτε καηκε ηλεκτρονικο εξαρτημα. Οι ασφαλειες δεν προστατευουν ηλεκτρονικα εξαρτηματα, καιγονται πρωτες για να μην λιωσει το καλωδιο και παρεις φωτια.

ariscbr600f4
15/02/2014, 01:01
Αν θυμαμαι καλα, σαν καμμενο πλαστικο μυρισε. Ολα αυτα ειναι δυσκολο να τα κανω μονος και απο ελειψη γνωσεων και απο ελειψη εργαλειων. Στην χειροτερη περιπτωση, σε ενα συνεργειο, ποσο λετε να κοστισει;;; Θα ξεπερνουσε τα 300-400 ευρο;;; (μονο τα ηλεκτρολογικα)!!!

MANOSR1
15/02/2014, 01:33
που να τους κοπουν τα χερια τα μουνι@.ελπιζω να την φτιαξεις και να μην την πουλησης την μηχανη.

ariscbr600f4
15/02/2014, 17:00
Μακαρι, υπαρχει κανεις που να πουλαει καποια εξατμιση μεταχειρισμενη, οτιδηποτε, απλα να ταιριαζει στο δικο μου και να μην κοστιζει πανω απο 150;;; γιατι στο car.gr οι μισες εξατμισεις θα ειναι κλεμμενες.