PDA

View Full Version : CRYPTON R 115 πατιναρισμα...



pantelis87
14/02/2014, 12:35
Καλησπερα σε ολο το forum.Θελω λιγο τα φωτα σας σε καποιες αποριες πρωτου παω και μου φαει το 100ρι ο μηχανικος..ειμαι κατοχος ενος παπιου crypton r 115..προσφατα αλαχτηκε κυλινδρος πιστονι(το αλαξαμε με επιτυχια με ενα φιλαρακι μελος του forum κ αυτος) μολις το μονταραμε κ ολα καλα ειπα να ξεκινησω να του βαζω ενα λαδακι της προκοπης MOTUL 4T-3000-20W50-MINERAL..το μηχανακι το εστρωσα στα 1000χλμ στο ομαλο ανοιγμα του γκαζιου δεν πατιναρει καθολου,αν το πλακωσω γρηγορα ομως πατιναρει πολυ εντονα σε ολες τις αλλαγες..δεν το εκανε ποτε πριν αυτο..δεν την γλιτωνω την αλλαγη σε δισκους-ελλατηρια ετσι?φταιει μηπως κ το λαδι?αν ναι προτεινετε καποιο οικονομικο και καλο λαδακι.

GFawkes
14/02/2014, 12:42
Φυσικα πας για δισκους και ελατηρια πιο σκληρα οχι τα ιδια....
Δες και το "πλατο" του παπιου ή οπως σκατα το λενε στις παπιες.

zannisvel
14/02/2014, 12:56
Ρε Παντελή στο έχουν ματιάσει το παπί, δεν εξηγείται αλλιώς. Αν πατινάρει δυστυχώς πας για δισκάκια. Τα ελατήρια γιατί να θέλουν αλλαγή?

pantelis87
14/02/2014, 13:01
Δεν εχω αλαξει ποτε δισκους-ελλατηρια αν το ψαξω λιγο θα τα καταφερω μονος η χρειαζεται να παει σε μηχανικο?

pantelis87
14/02/2014, 13:03
χαχαχα οντως ρε φιλε δεν ξερω τι γινεται..γιατι τωρα ξαφνικα δεν μπορω να καταλαβω..δεν ειχα προβλημα πριν και το οδηγω πολυ ανθρωπινα τοσο καιρο..

pantelis87
14/02/2014, 13:05
Ρε Παντελή στο έχουν ματιάσει το παπί, δεν εξηγείται αλλιώς. Αν πατινάρει δυστυχώς πας για δισκάκια. Τα ελατήρια γιατί να θέλουν αλλαγή?

αφου θα αλαχτουν οι δισκοι καλο θα ηταν να βαλουμε και καινουρια ελλατηρια να ειναι και λιγο πιο σκληρα.

zannisvel
14/02/2014, 13:07
Τα λαδια παντως δεν ειναι αφου τα εχεις βαλει τοσο καιρο.
Παντως μηχανικος για να αλλαξει δισκακια και να ζηταει και 100 ευρω δεν λεει.

pantelis87
14/02/2014, 13:15
Τα λαδια παντως δεν ειναι αφου τα εχεις βαλει τοσο καιρο.
Παντως μηχανικος για να αλλαξει δισκακια και να ζηταει και 100 ευρω δεν λεει.

ναι οντως ειναι πολλα..γιαυτο ρωταω για την δυσκολια αντικαταστασης τους..
δεν ξερω αλλα η πρωτη μου σκεψη ηταν στο λαδι οι τελευταιες δυο αλαγες εγιναν με motul δεν τα δουλευω καιρο.

zannisvel
14/02/2014, 13:21
Βρηκα το παρακατω link:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=91085

Και μαλλον χρειαζεται εξολκεας για να βγει η καμπανα. Στα περισσοτερα μηχανακια δεν χρειαζεται να βγει η καμπανα για να αλλαχτουν τα δισκακια, αλλα απο οτι φαινεται στο Crypton χρειαζεται.

pantelis87
14/02/2014, 13:27
Οποτε καλο ειναι να παει σε μηχανικο μιας και δεν εχουμε εξωλκεα..μπορει και να χρειαστει ρυθμιστεί το σύστημα αποσύμπλεξης και δεν εχω την γνωση να το κανω..
Ευχαριστω ζαννη.

vaska
14/02/2014, 13:39
Στο crypton δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στον σουλήνα μοιάζει με όλων των άλλων μοτο. Αφαιρείς το αριστερό καπάκι (έχει κάμποσες 8άρες βίδες περιμετρικά) αφού έχεις αδειάσει τα λάδια. Αν δεν θέλεις ακόμα αλλαγή λαδιών τα μαζεύεις σε κάποιο δοχείο και τα ξαναβάζεις μόλις τελειώσει. Μόλις βγάλεις το καπάκι έχεις μπροστά σου την καμπάνα που συνήθως έχει 4 βίδες οι οποίες πιέζουν τα ελατήρια. Αφαιρείς προσεκτικά τις βίδες μαζί με τα ελατήρια και μετά βγαίνει το καπάκι της καμπάνας. Αφαιρείς τους δίσκους και αντικαθιστάς με καινούριους. Εγώ όταν αλλάζω δίσκους αλλάζω και τους ενδιάμεσους μεταλλικούς και τα ελατήρια. Βάζεις προσεκτικά δίσκους τριβής και μεταλλικούς προσέχοντας να μπουν όπως βγήκαν οι παλιοί. Πριν βάλεις τους καινούριους καλό θα ήταν να τους έκανες και μια βουτιά στο λάδι να μην είναι τελείως στεγνοί όταν θα μπουν επάνω. Ενδέχεται να χρειαστείς και μια αριστερή φλάτζα καπακιού (στο DR 650 που άλλαξα πρόσφατα δεν χρειάστηκα, η παλιά βγήκε άθικτη κι έτσι ξαναμπήκε η ίδια). Καλό θα ήταν να είχες κι ένα δυναμόκλειδο για να σφίξεις τις βίδες της καμπάνας με τις ροπές που λέει ο κατασκευαστής.

Σαν εγχείρημα είναι αρκετά εύκολο

Ελπίζω να σε βοήθησα!

vaska
14/02/2014, 13:43
Βρηκα το παρακατω link:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=91085

Και μαλλον χρειαζεται εξολκεας για να βγει η καμπανα. Στα περισσοτερα μηχανακια δεν χρειαζεται να βγει η καμπανα για να αλλαχτουν τα δισκακια, αλλα απο οτι φαινεται στο Crypton χρειαζεται.

Ρε συ δεν έχω λόγους ν' αμφισβητήσω τον σαπίλα, αλλά σε video που έμοιαζε πολύ με την διαδικασία που έκανα πριν καμιά εβδομάδα στο dr. Δεν έβγαλε καμπάνα ο τύπος.
ΘΑ το ξαναδω μία να σιγουρευτώ ή παίζει να ήταν άλλο μοντέλο παπιού.

zannisvel
14/02/2014, 13:44
Στο crypton δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στον σουλήνα μοιάζει με όλων των άλλων μοτο. Αφαιρείς το αριστερό καπάκι (έχει κάμποσες 8άρες βίδες περιμετρικά) αφού έχεις αδειάσει τα λάδια. Αν δεν θέλεις ακόμα αλλαγή λαδιών τα μαζεύεις σε κάποιο δοχείο και τα ξαναβάζεις μόλις τελειώσει. Μόλις βγάλεις το καπάκι έχεις μπροστά σου την καμπάνα που συνήθως έχει 4 βίδες οι οποίες πιέζουν τα ελατήρια. Αφαιρείς προσεκτικά τις βίδες μαζί με τα ελατήρια και μετά βγαίνει το καπάκι της καμπάνας. Αφαιρείς τους δίσκους και αντικαθιστάς με καινούριους. Εγώ όταν αλλάζω δίσκους αλλάζω και τους ενδιάμεσους μεταλλικούς και τα ελατήρια. Βάζεις προσεκτικά δίσκους τριβής και μεταλλικούς προσέχοντας να μπουν όπως βγήκαν οι παλιοί. Πριν βάλεις τους καινούριους καλό θα ήταν να τους έκανες και μια βουτιά στο λάδι να μην είναι τελείως στεγνοί όταν θα μπουν επάνω. Ενδέχεται να χρειαστείς και μια αριστερή φλάτζα καπακιού (στο DR 650 που άλλαξα πρόσφατα δεν χρειάστηκα, η παλιά βγήκε άθικτη κι έτσι ξαναμπήκε η ίδια). Καλό θα ήταν να είχες κι ένα δυναμόκλειδο για να σφίξεις τις βίδες της καμπάνας με τις ροπές που λέει ο κατασκευαστής.

Σαν εγχείρημα είναι αρκετά εύκολο

Ελπίζω να σε βοήθησα!


Δηλαδη οπως ακριβως γινεται στα περισσοτερα μηχανακια. Μηπως μπορεις να στειλεις και το link του σωληνα? Ψαχνω τοση ωρα και τιποτα!
Vaska thanks!!
:beer:

zannisvel
14/02/2014, 13:47
Ρε συ δεν έχω λόγους ν' αμφισβητήσω τον σαπίλα, αλλά σε video που έμοιαζε πολύ με την διαδικασία που έκανα πριν καμιά εβδομάδα στο dr. Δεν έβγαλε καμπάνα ο τύπος.
ΘΑ το ξαναδω μία να σιγουρευτώ ή παίζει να ήταν άλλο μοντέλο παπιού.

Αν διαβασεις στη 2η σελλιδα. Λεει οτι διαβασε το manual και οτι χρειαζεται να βγουν οι βιδες και τα ελατηρια, χωρις να χρειαζεται να βγει ολη η καμπανα.

BTW την τελευταια φορα που ειχα αλλαξει δισκακια, τα ειχα αφησει μεσα στο λαδι για καμια ωρα. Ετσι μου ειχε πει ενας φιλος μηχανικος, ποτε δεν καταλαβα το γιατι αφου ειναι μεταλλικα και οχι σφουγγαρια.

vaska
14/02/2014, 13:49
Αυτή τη μ@λ@κία βρήκα

http://www.youtube.com/watch?v=hM5VHHoa0dA

και δείχνει να μην χρειάζεται να βγει η καμπάνα.

στο 2:55 λυμένες οι βίδες της καμπάνας στο 3:02 ελεύθεροι οι δίσκοι

zannisvel
14/02/2014, 13:51
Αυτο ειδα και γω και φαινεται καθαρα οτι η καμπανα ειναι στη θεση της.
Αξιζει να γινει μια προσπαθεια. Τουλαχιστον να ανοιχτει.

vaska
14/02/2014, 13:52
Αν διαβασεις στη 2η σελλιδα. Λεει οτι διαβασε το manual και οτι χρειαζεται να βγουν οι βιδες και τα ελατηρια, χωρις να χρειαζεται να βγει ολη η καμπανα.

BTW την τελευταια φορα που ειχα αλλαξει δισκακια, τα ειχα αφησει μεσα στο λαδι για καμια ωρα. Ετσι μου ειχε πει ενας φιλος μηχανικος, ποτε δεν καταλαβα το γιατι αφου ειναι μεταλλικα και οχι σφουγγαρια.

Οι δίσκοι τριβής (Friction plates) δεν είναι μόνον μέταλλο, έχουν κολλημένο πάνω τους και το υλικό τριβής κι αν αυτό είναι κεβλάρ όπως στην δικιά μου περίπτωση με το dr, θέλουν μπάνιο στο λάδι για μία μέρα.

yiannis172
14/02/2014, 13:56
Πριν αλλαξεις δισκους κανε μια δοκιμη να ρυθμισεις το συμπλεκτη,ωστε να πατησουν οσο δυνατο καλυτερα οι δισκοι μεταξυ τους.

zannisvel
14/02/2014, 14:00
Οι δίσκοι τριβής (Friction plates) δεν είναι μόνον μέταλλο, έχουν κολλημένο πάνω τους και το υλικό τριβής κι αν αυτό είναι κεβλάρ όπως στην δικιά μου περίπτωση με το dr, θέλουν μπάνιο στο λάδι για μία μέρα.

Ωραια.... Εγω ειχα κανει μπανιο τα απλα δισκακια απο dr350 χωρις λογο.

zannisvel
14/02/2014, 14:01
Πριν αλλαξεις δισκους κανε μια δοκιμη να ρυθμισεις το συμπλεκτη,ωστε να πατησουν οσο δυνατο καλυτερα οι δισκοι μεταξυ τους.

Και για πες πως γίνεται αυτό.

yiannis172
14/02/2014, 14:28
Ολα τα ημιαυτοματα εχουν βιδα ρυθμισης.Στο Crypton πρεπει να ειναι μεσα στο καπακι αφου εξωτερικα δε φαινεται,οπως στα Honda.Λασκαρεις το παξιμαδι της βιδας και με ενα ισιο κατσαβιδι πας μια στροφη δεξια (360 μοιρες).Γυρνας αριστερα μεχρι να νιωσεις μια μικρη αντισταση (γιαυτο και θελει σιγα σιγα,ειναι αρκετα μικρη η αντισταση).Με το που νιωσεις την αντισταση πας παλι δεξια για 45 μοιρες στο περιπου (υπολογισε 1/4 στροφης στο ματι),κρατας με το ισιο κατσαβιδι τη βιδα να μη γυρισει καθως θα σφιξουμε και χαθει η ρυθμιση.Σφιγκεις καλα το παξιμαδι,γιατι λασκαρει ευκολα και εισαι ετοιμος.Η διαδικασια αφορα παπι Honda,αλλα ειναι ιδια φιλοσοφια σε ολα.