PDA

View Full Version : Στολη cordura, ψαχνομαι και δε βρισκομαι ...



RizlaPlusPlus
14/02/2014, 11:35
Κατοπιν ωριμου σκεψεως -και πολλων πολλων δεκαδων χιλιαδων χιλιομετρων πανω στη σελα-, αποφασισα να αγορασω μια 2η υφασματινη στολη, dedicated στα ταξιδια μου. Υπενθυμιζω οτι το μηχανακι ειναι το fz8 και οι ρυθμοι μου ειναι γρηγοροι τουριστικοι(ετσι λενε αυτοι που ΔΕ με περνανε).
Κοιταξα λοιπον αρκετες φιρμες, και κατεληξα στα εξης:

Alpinestars:
Απαραδεκτη. Σε ο,τι μου εδειξαν, οι προστασιες ηταν το ιδιο σκληρες με ενα πλαστικο ποτηρακι απο ψυκτη. Επισης τα παντελονια τους ειναι τοσο φαρδια που στον καθρεφτη μου εμοιαζα με αλεξιπτωτο με ποδια. Ισως και να φταινε οι πωλητες στη Γιαμαχα, αλλα σε καθε περιπτωση...

Revit:
Δεν το συζητω. Ο αντιπροσωπΑς ειναι γτπ. Επισης η ποιοτητα δε με εχει κερδισει, ΕΙΔΙΚΑ στα παντελονια. Πολυ μικρα προστατευτικα ρε παιδι μου...

Richa:
Δεν εχω αποψη, επειδη ο αντιπροσωπος Γιαμαχα μου ειπε οτι ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας στολες και δε μου εδειξε τιποτα.

Dainese:
Μου αρεσαν παρα πολυ σα φορμες, με ενα παραπονο: τα ατιμα τα παντελονια τους εχουν σε "λαθος" σημειο τον καβαλο, με αποτελεσμα να μη μπορω να ανοιξω τα ποδια μου -no comments plz- πανω στη μηχανη.


Ερωτηματα:

α). Για οποια εταιρια ανεφερα κατι αρνητικο, δεν ειμαι προκατειλημμενος. Αν μου προτεινετε κανα σοβαρο ανθρωπα να παω να τσεκαρω, θα παω. Αντιστοιχα, αν προτεινετε και καποια αλλη ποιοτικη προταση που δεν εχω αναφερει, φυσικα και ειμαι ανοιχτος.
β). Η κοπελα(ααααχχχχχχχ) που συζητουσαμε για τα dainese, μου ελεγε οτι το παντελονι θα ανοιξει με τον καιρο. Δεν ξερω, μεχρι τωρα ο,τι παντελονακι αγορασα ειχε λαστιχα στον καβαλο και ηταν πιο φλεξιμπλ, οποτε η φορμα του δε με ενοχλουσε απο την πρωτη μερα. Να τα κλασω τελειως ή οντως ετσι ειναι;

Θενξ προκαταβολικα για το δουλεμα (και ισως και καμια απαντηση) ρε μαγκες :wave2:

montechristo
14/02/2014, 12:51
Πηγαινε μια βολτα κι απο Καλλιροης 12, να τσεκαρεις Clover (ή Tucano για πιο οικονομικα). Αν σου αρεσει κατι ,ενοχλησε με...;)

Pan (dvs)
14/02/2014, 14:49
...........................
β). Η κοπελα(ααααχχχχχχχ) που συζητουσαμε για τα dainese, μου ελεγε οτι το παντελονι θα ανοιξει με τον καιρο. Δεν ξερω, μεχρι τωρα ο,τι παντελονακι αγορασα ειχε λαστιχα στον καβαλο και ηταν πιο φλεξιμπλ, οποτε η φορμα του δε με ενοχλουσε απο την πρωτη μερα.
Θενξ προκαταβολικα για το δουλεμα (και ισως και καμια απαντηση) ρε μαγκες :wave2:

Αν συνεχισεις να την σκεφτεσε σιγουρα θα "ξεχυλωσει" στον καβαλο.:D

Περα απο πλακα,δεν νομιζω οτι θα ανοιξει με τον καιρο.Αν ανοιξει με τον καιρο ,με εξαιρεση το δερμα,μαλλον δεν θα ειναι καλης ποιοτητας.Το λεω με καθε επιφυλαξη ,μιας και δεν εχω επαρκεια γνωσεων.

McGyver
14/02/2014, 14:52
Υπάρχουν στολές Cordura :confused: ;;;

Pan (dvs)
14/02/2014, 14:55
Υπάρχουν στολές Cordura :confused: ;;;


http://www.all.biz/el/stols-ghia-mikhans-ap-fasma-cordura-bgg1072806

RizlaPlusPlus
14/02/2014, 15:02
Υπάρχουν στολές Cordura :confused: ;;;

Καλα στα πε ο Pan, αλλα η αληθεια ειναι οτι εχεις απολυτο δικιο. Να επαναδιατυπωσω λοιπον: σετακι παντελονι-μπουφαν υφασματινο θελω, για να καλυψω τις τουριστικες μου αναγκες (ειναι αρκετες γαμωτο). Να αλλαξω τιτλο η να συνεχισουμε ετσι;

SHOOTER045
14/02/2014, 15:18
για να σε βοηθησω καπως συμβαινει οι γραμμες στα ρουχα να παιζουν οπως στα καλουπια των κρανων
την colori που ειχα μου την<εφεραν>στα μετρα μου
και για ι.χ εχω παντελονι acerbis και μπουφαν uvex

Viper4
14/02/2014, 16:21
Υπάρχουν στολές Cordura :confused: ;;;


Ναι υπάρχουν. Συνήθως είναι ξεχωριστά μπουφάν και παντελόνι που δένουν στην μέση.

AUFGEBRACHT
14/02/2014, 18:30
Η κοπελα(ααααχχχχχχχ) που συζητουσαμε για τα dainese, μου ελεγε οτι το παντελονι θα ανοιξει με τον καιρο.

Να την ακούσεις την κοπέλα, κάτι ξέρει από άνοιγμα :D
Για τα Rev'it θα συμφωνήσω πως ο Γιάσσαρης είναι το λιγότερο ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ και απαράδεκτος, απορώ πως τον έχουν ακόμα αντιπρόσωπο, το έχουν γλυτώσει κυριολεκτικά από τα χέρια μου μην φάει ξύλο. Δεν πας να ρίξεις και μια ματιά στο Τζωρτζόπουλο στην Καλλιρόης μπας κι έχει κανα Mtech ή Spyke σε πρισφορά από stock;

RizlaPlusPlus
17/02/2014, 12:11
Ευχαριστω για τις απαντησεις ολονωνΕ. Τελικα σε Τζωρτζοπουλο Παπασταυρου κατεληξα, και με χωρεσε βολικοτατα σε ενα ωραιο σετακι Dainese. Ωραιο πακετακι, ολα μαζι 480.


:beer: :beer: :beer:

montechristo
17/02/2014, 13:27
Tζωρτζοπουλος και Dainese? Ξεκινησαν οι ανακαταταξεις μαλλον...

DrBig
17/02/2014, 13:35
Aerostich, best of the best

https://www.aerostich.com/

RizlaPlusPlus
17/02/2014, 14:25
Tζωρτζοπουλος και Dainese? Ξεκινησαν οι ανακαταταξεις μαλλον...

Σορυ. Ηθελα να απαντησω στον ΑουφΒιντερζεν οτι τσεκαρα και Τζωρτζοπουλο και δεν ικανοποιηθηκα, και τα κανα μανταρα με το τι εγραψα τελικα.
Απο Παπασταυρου εγινε η αγορα, θα διορθωσω και το αρχικο :)

SHOOTER045
17/02/2014, 14:31
μαρκα?τυπος?
καλοφορετα και αχρειαστα